nek 2

Dve milijardi evrov v državnih gozdovih, med zasebniki kraljuje Cerkev
01. 02. 2022 06.00
Slovenijo prekriva skoraj 60 odstotkov gozda, s čimer sodimo v evropski vrh, za Finsko in Švedsko. Petino gozda ima v lasti država, s tem pa tudi dve milijardi evrov. Za nekdanjega kmetijskega ministra Dejana Židana je dejstvo, da je šlo toliko gozdov v denacionalizacijo, velika sramota. Večina gozdnih površin, slabih 80 odstotkov, jih je namreč v zasebni lasti, ali – imamo kar 413 tisoč lastnikov gozda. Največji zasebni lastnik pa Rimskokatoliška cerkev. Pa znamo gospodariti z gozdovi? Kdo jih obvladuje?

V 5 letih na čelu državnih gozdov kar 5 direktorjev
31. 01. 2022 06.00
Da so gozdovi naše bogastvo, drži tudi dobesedno. Državni gozdovi so vredni okoli dve milijardi evrov, sistem imenovanj direktorjev družbe SiDG, ki upravlja s tem kapitalom, pa omogoča politično kupčkanje, kjer vodilni prihajajo iz v tistem trenutku vladajočih strank koalicije. Trenutni glavni direktor družbe Robert Tomazin je iz SDS. Ali je SiDG res politični fevd za izčrpavanje ali so menjave petih vodstev v zadnjih petih letih politično motivirane?

Colorado na čelo lige
29. 01. 2022 08.15
Hokejisti Colorado Avalanche so v Chicagu premagali Blackhawks s 6:4 in se prebili na prvo mesto celotne severnoameriške lige NHL. Druga je tokrat prosta Florida, ki ima na čelu vzhodnega dela najmočnejše hokejske lige na svetu prav tako 65 točk.

Potreba po šolskih informatorjih velika, denarja zanje ni
28. 01. 2022 13.13
Šolski informatorji so se v času epidemije izkazali za nepogrešljiv člen na marsikateri šoli. A omenjeno delovno mesto ni sistematizirano, zato je njihova zaposlitev otežena. Lahko so zaposleni preko javnih del ali pa jih šole zaposlijo drugače. Na OŠ Nove Jarše v Ljubljani tako iščejo različne možnosti, med njimi je tudi predlog, da bi si finančni strošek za informatorja razdelili šola in starši otrok.

Poslanci KUL o prodaji deleža Save: Slovenija ni odprta tržnica
28. 01. 2022 11.10
Predstavniki poslanskih skupin SD, LMŠ, Levica in SAB so vložili zahtevo za sklic nujne seje komisije DZ za nadzor javnih financ glede nameravane prodaje deleža podjetja Sava, so sporočili iz poslanske skupine SD. "Slovenija ni odprta tržnica, slovenski turistični biseri in ljudje pa niso poceni blago," je ob tem dejala njihova poslanka Meira Hot.

Vrhovni sodnik Branko Masleša pokazal diplomo in pojasnil vse o svoji izobrazbi
26. 01. 2022 09.14
Branko Masleša je svojo kariero začel kot sodnik na koprskem sodišču leta 1980. Sodnik je 42 let, od tega je na Vrhovnem sodišču zaposlen že 22 let, zdaj kot vodja kazenskega oddelka. Trenutno je najstarejši sodnik, ki pa se bo že jeseni upokojil. Šest let je bil tudi predsednik Vrhovnega sodišča. Decembra lani se je na spletnih portalih, ki jih obvladuje vladajoča politika, lansirala zgodba, da vrhovni sodnik in nekdanji predsednik Vrhovnega sodišča Branko Masleša nima ustrezne izobrazbe, diplome in pravosodnega izpita.

'Ponesrečenci v gorah so lahko hvaležni, da imajo tako luksuzno oskrbo'
24. 01. 2022 16.22
Vse več ljudi išče užitke ali izzive v zasneženih hribih tudi pozimi in ne zgolj v kopni sezoni. Na drugi strani to pomeni več gorskih nesreč, kaže statistika. Tako se je v letošnjem januarju, ki se še niti ni končal, spisalo že preveč črnih scenarijev. Reševalne ekipe rešujejo ponesrečence s pomočjo helikopterja ali klasično, torej peš, če vremenske razmere ne dopuščajo, da bi helikopter letel. Prav vsako reševanje s helikopterjem pa je težko, četudi so razmere videti dobre, saj se vreme v visokogorju hitro spreminja. Predstavniki Slovenske vojske in GRZS so spregovorili o lanski in letošnji statistiki helikopterskega reševanja in opozorili na resne razmere v hribih pozimi.

'Za vse so krivi drugi, jaz s tem nimam nič'
23. 01. 2022 08.00
Velik porast osebnostnih motenj pri nas skrbi strokovnjake, moral bi skrbeti družbo. Prisotnost odrasle osebe z osebnostno motnjo v družini namreč vpliva na vso družino, partnerski odnosi so slabi, trpijo tudi otroci. A težava je, da so nekatere lastnosti določenih osebnostnih motenj na marsikaterem poklicnem področju celo zaželene, čeprav se nato za vrati doma skriva pekel. Poleg tega osebe redko poiščejo pomoč, za slabe odnose in težave namreč krivijo izključno druge. O razvoju osebnostnih motenj smo se pogovarjali z izr. prof. dr. Hojko Gregorič Kumperščak, pedopsihiatrinjo in predstojnico Enote za otroško in mladostniško psihiatrijo v UKC Maribor ter Tino Ferlinc, specialistko otroške in mladostniške psihiatrije.

'Ni bil prav visok, bil pa je velik, tako velik kot malokdo'
22. 01. 2022 19.12
Kariera zasedbe Parni valjak se je počasi bližala abrahamu, a tri leta pred tem hvalevrednim jubilejem nas je pretresla vest o smrti pevca Akija Rahimovskega. Brez njega si je skupino težko predstavljati. Misli o njem pa nam je strnila tudi njegova nekdanja sodelavka in piarovka Urša Mravlje.

Do aprila v Revozu odpuščenih še 450 ljudi. Je ogrožen obstoj tovarne?
21. 01. 2022 21.24
Nova odpuščanja v novomeškem Revozu. Po tem, ko so novembra odpustili 350 delavcev, bo zaradi težav pri oskrbi s polprevodniki in negotovih razmer na trgu aprila brez dela ostalo še dodatnih 450 zaposlenih. Proizvodnja bo po novem potekala le še v eni izmeni, zaposleni pa se bojijo, da postopna odpuščanja pomenijo začetek Revozovega konca. Na novomeški občini sicer zagotavljajo, da je prostih delovnih mest v regiji še dovolj.

'Gorniški vplivneži sami sebe prodajajo kot gorniško vrednoto, čeprav to sploh niso'
21. 01. 2022 07.00
Minuli konec tedna je v gorah ugasnilo šest življenj planincev. Gorske nesreče so se zgodile kljub na videz dobrim razmeram, kljub temu da so bili planinci primerno opremljeni. Primeri potrjujejo, da so razmere v gorah pozimi v vsakem primeru zahtevne in da samo dobra oprema ne zagotavlja varnega vzpona. A zakaj nekateri izberejo cilje, ki jim niso kos tako fizično kot psihično? Kaj se je v zadnjih letih spremenilo, ali je psihološki profil planincev postal drugačen, da je v gorah več nesreč? Pogovarjali smo se z gorskim vodnikom Gregom Koflerjem in gorskim reševalcem Žarkom Trušnovcem.

360 odstotkov več urgentnih napotitev, v bolnišnici pet namesto 22 dni. 'Stanje je kritično'
16. 01. 2022 07.47
Zakorakali smo v leto 2022. Še eno leto tako začenjamo v znamenju koronavirusa, ki ob zdravstvenih in gospodarskih za seboj pušča tudi družbene posledice, še posebej pa posledice na duševnem zdravju otrok in mladostnikov. Številke so skrb vzbujajoče. "Imamo od dvesto pa do tristo šestdeset odstotkov več urgentnih napotitev, kot smo jih imeli pred epidemijo," pravi naša sogovornica, izred. prof. dr. Hojka Gregorič Kumperščak, pedopsihiatrinja in predstojnica Enote za otroško in mladostniško psihiatrijo v UKC Maribor.

Janša pred komisijo: Mogoče sem kdaj predlagal verifikacijo kakšnih hitrih testov
14. 01. 2022 08.51
Preiskovalna komisija državnega zbora, ki se na zahtevo opozicije ukvarja z ukrepanjem vlade med epidemijo covida-19, nadaljuje s svojim delom. Tokrat je bil zaslišan premier Janeza Janša. Na vprašanje, ali je kdaj predlagal verifikacijo katerihkoli hitrih testov je Janša odgovoril, da mogoče. Povedal je, da je šlo za del izmenjave mnenj na sestankih z evropskimi kolegi, ki jih je prenesel na sestanke slovenske delovne skupine za covid. Na zaslišanje bi moral priti tudi Klemen Nicoletti, vendar je svojo udeležbo naknadno odpovedal. Predsednik komisije Robert Pavšič je po zaslišanju dejal, da je Janša svojo zgodbo glede dobave hitrih testov z Madžarske tekom zaslišanja večkrat spremenil.

Sindikati vložili zahtevo za presojo skladnosti 48. člena PKP 10 z ustavo
13. 01. 2022 12.53
Pet sindikalnih central je na ustavno sodišče vložilo zahtevo za presojo skladnosti 48. člena PKP 10 z Ustavo Republike Slovenije. Predlagajo tudi začasno zadržanje izvajanja te določbe, so povedali na novinarski konferenci. Omenjeni člen zgolj za zdravnike in zobozdravnike zvišuje najvišji plačni razred, ki ga je mogoče doseči v okviru sistema plač v javnem sektorju.

DZ uzakonil nabavo medicinske opreme po referenčnih cenah
13. 01. 2022 13.54
DZ je z 42 glasovi za in 11 proti sprejel novelo zakona o javnem naročanju, ki nabave medicinske opreme regulira s sistemom referenčnih cen. Ta bo po mnenju koalicije omogočil znižanje cen medicinske opreme, opozicija pa opozarja, da te spremembe pomenijo še več odtekanja javnega denarja v zasebne žepe.

Bi se v Planico marca končno lahko vrnili navijači?
12. 01. 2022 07.33
Marsikaterega slovenskega ljubitelja zimskih športov je konec tedna vznejevoljil pogled na prazen ciljni iztek na kranjskogorski Zlati lisici, medtem ko je v Adelbodnu v Švici za moške tekmovalce na tribunah navijalo 13.000 gledalcev. Še slabše volje so postali dan pozneje, ko so iz Planice sporočili, da odpovedujejo izvedbo nordijskega vikenda, ko bi se tja zgrnili športniki z vsega sveta. Zakaj lahko v osrčju Evrope organizirajo dogodek celo z gledalci, pri nas pa ne morejo izpeljati niti samega tekmovanja, so se spraševali. Poklicali smo organizatorje in epidemiologinjo ter dobili odgovore, zraven pa še žarek upanja. Bi se lahko marca v Planico vrnil tudi zvok ragelj in gasilskih siren?

10-letnika, ki se je v šoli v naravi izmuznil iz doma, našli podhlajenega
11. 01. 2022 19.07
Šola v naravi v Topli na Črni na Koroškem bi se v ponedeljek lahko klavrno končala, saj se je 10-letnik med popoldanskim počitkom izmuznil iz doma, kjer so bili v šoli v naravi. Trije vzgojitelji, ki so bili z otroki na zimovanju, so njegovo izginotje takoj opazili in nemudoma je stekla iskalna akcija. Aktivirali so policiste, gasilce in gorske reševalce, ki so podhlajenega dečka našli.

Pogačar si želi nastopiti na Giru, toda letos je to neizvedljivo
10. 01. 2022 17.46
V minulem letu najboljši kolesar tako v Sloveniji kot tudi na svetu Tadej Pogačar je spregovoril o načrtih pred prihajajočo sezono. Potrdil je, da bo v letu 2022 dirkal tako na dirki po Franciji, kjer bo branil dve zaporedni zmagi, kot tudi na dirki po Španiji, ki jo je imel v načrtu tudi lani, a na njej nato ni nastopil. Kot je povedal v videokonferenci, bo morda v letu 2023 dirkal tudi na italijanski pentlji.

'Če sem jaz 'enfant terrible' slovenskega filma, je Pučnik 'enfant terrible' slovenske politike'
08. 01. 2022 14.58
Zanj brez dvoma velja, da je brez dlake na jeziku. Je prvi slovenski režiser, ki je snemal film v Hollywoodu. Njegove filme gleda na desetine milijonov ljudi po vsem svetu. Sin megazvezdnika Willa Smitha, Jaden, ki je igral v njegovem filmu, pravi: "Nihče ga ne mara, a vsi ga imajo najraje." Njegov film Pisma sv. Nikolaju, ki si ga je ogledalo več kot 12 milijonov ljudi, je na Poljskem to, kar je pri nas 50 let star Silvestrski poljub Alfija Nipiča. Brez njega pri nas ni novega leta, na Poljskem pa ne božiča. Kadar koli pride v Slovenijo, se zgodi nek škandal. Nazadnje je s filmom Cepimo se razbesnel anticepilce. S svojo priredbo Zdravljice ob 30-letnici samostojne Slovenije, pa dal Slovencem misliti. Vse to in še več je Mitja Okorn, ki pravi: "Nehajmo biti skrajni desničarji, fašisti, komunisti. Dajmo biti ponosni Slovenci. Spoštujmo drugače misleče."

Predsednik republike položil venec k spominskemu obeležju padlim borcem Pohorskega bataljona
08. 01. 2022 15.06
Predsednik republike Borut Pahor je tradicionalno položil venec k spominskemu obeležju padlim borkam in borcem Pohorskega bataljona v počastitev 79. obletnice njihovega poslednjega boja. Kot njihovi ponosni dediči smo dolžni, da po svojih najboljših močeh iščemo najbolj mirno in varno pot za nas in naše otroke, je dejal v kratki izjavi.

'Če bi te živali znale govoriti, bi verjetno vsi jokali'
08. 01. 2022 14.06
Preden je psička Risa v zavetišču Horjul skotila svojih osem mladičkov, je oskrbniki niso zapustili niti za trenutek, eden od njih je ob njej v pesjaku celo spal več noči. Kepice so bile namreč ogromne, ona pa neizkušena, zato bi šlo lahko marsikaj narobe. Naše delo je polno izzivov, na terenu vidimo veliko lepih in žalostnih zgodb, pojasnjuje. "Na nas se derejo, tečejo za nami, nam grozijo s smrtjo ... za to potrebuješ jeklene živce in način, na katerega stvari filtriraš. Srečen konec pa potem vse odtehta."

Afera Đoković: 'Čeprav je navajen na zaključne žogice, jih v tem trenutku nima v rokah'
08. 01. 2022 07.00
Afera Đoković še naprej sproža številne polemike v Srbiji, Avstraliji in drugod po svetu. Medtem ko v Beogradu vztrajajo, da avstralska vlada srbskega teniškega asa izrablja za nabiranje političnih točk, avstralske oblasti očitke zavračajo. Novak Đoković ni naš ujetnik in lahko prosto zapusti državo, kadar koli želi, pravijo v Canberri, potem ko so mu preklicali vizo in ga namestili v hotel za priseljence v Melbournu. Prvič se je na družbenih omrežjih oglasil tudi Đoković in se zahvalil podpornikom. Ti vztrajajo na protestih tako v njegovi domovini kot v državi, ki mu je gostoljubje odrekla.

Tudi Štuhčeva bo izpustila Zlato lisico v Kranjski Gori
07. 01. 2022 10.52
Dvakratna smukaška svetovna prvakinja Ilka Štuhec ne bo nastopila na letošnji Zlati lisici, ki bo zaradi pomanjkanja snega v Mariboru tretjič po vrsti konec tedna v Kranjski Gori. Mariborčanka je ravno za praznike z blažjimi simptomi prebolela covid-19, po prisilnem počitku se vrača na trening do tekem v Zauchenseeju v Avstriji.

Skupina Gen lani z rekordnim dobičkom, v viziji temelj za razogljičenje
06. 01. 2022 13.02
Skupina Gen je predstavila Vizijo 3+1, ki naj bi bila ključ do razogljičenja slovenske energetike, in sicer kot vire predvideva jedrsko, hidro in sončno energijo (3) ter kot rezervo plin (+1). Skupina Gen je po ocenah lani ustvarila rekordnih 80 milijonov evrov čistega dobička oz. okoli četrtino več kot predlani, promet je porasel za 36 odstotkov na tri milijarde evrov. Kljub težkim razmeram so zagotavljali zanesljivo oskrbo z elektriko, poudarjajo in izpostavljajo novo vizijo za razogljičenje, ki vključuje drugi blok nuklearke.

Po koncu izbruha vulkana: 'Pomirjena sem. Končno sem se vrnila domov'
04. 01. 2022 19.59
Nekateri prebivalci La Palme, ki jih je prizadel izbruh vulkana, se vračajo v svoje domove. Tisti, ki so bili evakuirani, lahko sedaj preverijo stanje svojih hiš ali stanovanj, le redki pa si upajo ostati. Prebivalci so se lahko vrnili na 345 hektarjev veliko območje severno od izbruha, ki se je začel 19. septembra in uradno končal 25. decembra.

'Božično-novoletni prazniki so bili zelo dobri, obisk je bil izjemen'
04. 01. 2022 06.07
Kljub temu, da so minule božično-novoletne praznike zaznamovale visoke temperature in nova realnost – pogoj PCT, so žičničarji na slovenskih smučiščih zadovoljni. Nekateri tako dobrega obiska niti niso pričakovali. Upajo, da se bo trend nadaljeval in popravil sliko lanske sezone, ko so s kljub obilni snežni pošiljki morali zapreti vrata zaradi covidnih ukrepov. Slovenska smučišča so varna, saj so žičniške naprave redno vzdrževane in pregledane, a se lahko okvare kljub temu zgodijo, pa žičničarji komentirajo okvaro žičnice na Krvavcu, zaradi katere so smučarji za nekaj ur ostali ujeti.

Karantena naj bi bila dolga le še pet dni, večjih zaostritev pa (še) ne bo
03. 01. 2022 21.58
Kaj nas zaradi hitrega širjenja različice omikron, zaradi česar bo vlada pretresala vse protikoronske ukrepe, čaka že v začetku novega leta? Bo tudi Slovenija po zgledu nekaterih evropskih držav uvedla pogoj PC, skrajšala čas karantene, državno upravo pa znova pozvala k delu od doma? Kaj bo vladi svetovala stroka, ki je pretresala nabor ukrepov?

Na silvestrsko noč zaradi uporabe pirotehnike prišlo tudi do pretepa
01. 01. 2022 14.26
Čeprav organiziranih javnih prireditev ni bilo, pa je bila silvestrska noč za policiste delavna. Za varnost na terenu jih je skrbelo več kot 500, skupno pa so obravnavali 23 prometnih nesreč, 52 kršitev javnega reda in miru ter 40 kaznivih dejanj. Zaradi uporabe pirotehnike je v Kranjski Gori prišlo do pretepa.

V letu 2021 spisali uspešne in navdihujoče zgodbe
31. 12. 2021 20.17
Čeprav se nam na prvi pogled morda zdi, da se je v tem letu vse vrtelo le okrog epidemije in da se predvsem v zdravstvu ni dogajalo nič drugega - ni povsem tako. Tudi v tem letu so spisali uspešne in navdihujoče zgodbe, dosegali nove mejnike in dokazali, da je tam, kjer je volja, tudi pot.

Mineva 41 let od skrivnostnega izginotja hrvaške ladje z 32 člani posadke
31. 12. 2021 14.55
Mineva 41 let, odkar je v Tihem oceanu z 32 člani posadke skrivnostno izginila hrvaška ladja Dunav. Gre za največjo pomorsko nesrečo trgovske mornarice po drugi svetovni vojni. O tragediji je kapitan Vinko Horvat napisal celo knjigo. Čeprav je običajno plul z omenjeno ladjo, se na srečo prav tega potovanja ni udeležil.