nekatera

Minister Koritnik: Županja Semiča ne more oz. ne bi več smela opravljati svoje funkcije
19. 11. 2021 13.26
Na naše poročanje, da je županja občine Semič, Polona Kambič, tamkajšnjo osnovo šolo pozvala k opuščanju ukrepov, so se že odzvale številne organizacije in osebe. Minister za javno upravo Boštjan Koritnik je dejal, da "županja Semiča ne more oz. ne bi več smela opravljati svoje funkcije". Zdravstveni minister je dejal, da od tistih, ki imajo javne funkcije, pričakuje, da bodo naredili vse za zadostno precepljenost in obvladovanje okužb. V Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije pa so poziv ostro obsodili in dejali, da od pristojnih pričakujejo, da se bodo čim prej ustrezno odzvali na županjine aktivnosti oziroma nesprejemljive pritiske na zaposlene.

Kaj lahko urbana območja storijo, da dosežejo zmanjšanje emisij ogljika?
18. 11. 2021 16.00
Urbana območja, kjer živi več kot polovica svetovne človeške populacije, izjemno prispevajo k emisijam ogljika. Do sredine stoletja se bo število vseh ljudi na planetu, ki živijo na urbanih območjih, še povečalo. Toda mesta so že zdaj odgovorna za 60 odstotkov naših emisij toplogrednih plinov. Z naraščanjem mestnega prebivalstva pa se bo povečal tudi njihov vpliv na podnebje.

Štrukelj: Propadel zadnji poskus, da bi se učenci v prvi triadi samotestirali doma
16. 11. 2021 15.37
Tudi zadnji poskus osnovnošolskih ravnateljev, da bi v zadnjem trenutku spremenili odlok o začasnih ukrepih za preprečevanje okužb z novim koronavirusom v delu, ki se nanaša na šolstvo, in pustili učence v prvi triadi, da se samotestirajo doma, je po navedbah Sviza propadel. Ministrstvo za izobraževanje je šolam poslalo dodatna pojasnila.

'Jože, požen!'
16. 11. 2021 11.15
"Končno!" so pred tednom v Kranjski Gori, kjer so prvi doživeli letošnji sneg, rekli tisti, ki komaj čakajo zimsko sezono in 'ali pa tudi če ne' tisti, ki z obilnim snegom preteklega konca sezone, ko je padalo še maja, niso pozabili. Lanskoletne pozne pošiljke snega marsikdo ne more pozabiti, tudi ne na Kaninu, kjer so sicer odvisni od naravnega snega, a je bilo sedem metrov za njih malo preveč. A kot pravi direktorica smučišča Sončni Kanin Manuela Božič Badalič in hkrati tudi predsednica Združenja slovenskih žičničarjev, do odprtja zimske sezone res ni več daleč. Pa bo kaj drugačna od zadnjih dveh?

Kajfež Bogatajeva: Dogovor v Glasgowu razočaranje glede izpustov, nekaj tudi napredka
14. 11. 2021 14.35
V soboto sprejeti dogovor na podnebni konferenci v Glasgowu je z vidika izpustov toplogrednih plinov in njihovega omejevanja eno razočaranje več, je dejala klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj. Po drugi strani pa je bil dosežen napredek glede zagotavljanja finančne pomoči najbolj ranljivim državam in zaustavljanja izsekavanja gozdov. Da je bil na COP26 dosežen pomemben napredek, a da so potrebna nadaljnja prizadevanja, ocenjujejo tudi na okoljskem ministrstvu.

V nekdanjem staroselskem internatu v Nebraski umrli 102 osebi
14. 11. 2021 15.29
Raziskovalci ugotavljajo, da so odkrili imena 102 domorodnih študentov, ki so umrli v državnem internatu v Nebraski. Ko so šolo zaprli, so bili številni dokumenti uničeni, nekateri so bili raztreseni po vsej državi, zato so številna imena, povezana s tem internatom, odkrili s pomočjo časopisnih arhivov. Veliko otrok je umrlo zaradi bolezni, med katerimi je bila tudi tuberkuloza. Za nekatere druge smrti je bila medtem kriva tudi utopitev.

Dogovor na področju zdravstva in socialnega varstva po oceni težak okoli 123 milijonov evrov
10. 11. 2021 06.22
Predvidene finančne posledice parafiranega dogovora med vlado in reprezentativnimi sindikati o višjih plačah so v okviru izhodišč za pogajanja ocenjene na 37 milijonov evrov za področje socialnega varstva ter 85,95 milijona evrov za področje zdravstva. Sredstva bodo med drugim zagotovljena iz državnega proračuna in zdravstvene blagajne.

'Hitro testiranje cepljenih ni najbolj smiselno, pomembno je spoštovanje ukrepov'
09. 11. 2021 06.00
"Vsekakor pričakujemo, da bomo z novimi ukrepi omejili porast novih okužb, z upanjem, da bodo vsi, ki bodo potrebovali bolnišnično zdravljenje, to tudi dobili," pravi Mateja Logar. Seveda moramo ukrepe spoštovati in jih ne smemo izigravati, poudarja vodja svetovalne skupine.

Britanci kot prvi na svetu odobrili tableto proti covidu za uporabo doma
04. 11. 2021 14.09
Britanska agencija za zdravila je kot prva na svetu odobrila uporabo oralnega protivirusnega zdravila molnupiravir, ki je namenjeno zdravljenju covida-19 pri odraslih. Klinične raziskave so pokazale, da lahko jemanje tablet, ki so bile prvotno razvite za zdravljenje gripe, tudi pri covidnih bolnikih prepolovi tveganje za hospitalizacije in smrti. Zdravstveni minister Sajid Javid je tovrstno zdravljenje že označil za prelomno pri pomoči najranljivejšim.

Na 'črnem seznamu' ZDA proizvajalec vohunske programske opreme iz afere Pegasus
03. 11. 2021 17.50
Bidnova administracija postavlja nove izvozne omejitve za izraelsko nadzorno družbo NSO Group, ki je postala razvpita predvsem po zlorabi njihove vohunske programske opreme v hekerskem napadu Pegasus, in še tri druga podjetja. V vohunski akciji naj bi povezali več kot 50.000 telefonskih številk novinarjev, aktivistov in politikov iz več držav. Na črni seznam pa so ob tem uvrstili še tri druga podjetja. Odločitev med drugim razkriva tudi globoko zaskrbljenost ZDA glede vpliva vohunske programske opreme na interese nacionalne varnosti.

London v sporu glede ribolova Parizu postavil ultimat
01. 11. 2021 17.28
London je postavil Parizu ultimat v sporu glede ribolovnih pravic po brexitu. Britanska zunanja ministrica Liz Truss je dejala, da se mora spor rešiti v 48 urah, drugače bodo zahtevali kompenzacijo v okviru dogovora z Evropsko unijo.

Slovenska politika – iskanje liberalne poti nazaj v prihodnost?
30. 10. 2021 07.00
Pred časom so stranke, ki tvorijo koalicijo KUL (SD, SAB, LMŠ in Levica), podpisale povolilni sporazum, v katerem so se zavezale, da bodo po volitvah oblikovale vladno koalicijo, v kateri ne bodo sodelovale s strankami, ki so trenutno v koaliciji z Janševo SDS. Gre za utrjevanje lastnih stališč in profiliranje tega zavezništva kot trdne antijanševske koalicije. Toda natančnejša analiza zgodovine teh strank in enoletnega delovanja opozicije KUL ter sama vsebina tega povolilnega sporazuma razkrivajo protislovja, ki bodo vtkana v samo spočetje morebitne nove povolilne vladne koalicije KUL.

Direktor UKC povezan z izginotjem milijona evrov evropskih sredstev
29. 10. 2021 11.15
Svet ljubljanskega kliničnega centra je konec septembra za novega generalnega direktorja bolnišnice imenoval dosedanjega v. d.-ja, Jožeta Golobiča. Ta sicer za prevzem mandata potrebuje še soglasje vlade. Mož, ki bo mandat s polnimi pooblastili v največji zdravstveni ustanovi pri nas formalno prevzel ravno v času, ko so napovedane velike investicije v zdravstvo, pa je tudi solastnik in soustanovitelj podjetja RC Preko. To je skupaj z zastopnikom Petrom Cerarjem osumljeno goljufije na škodo evropskih sredstev. Proti podjetju in Cerarju je bila že leta 2019 podana ovadba, a Okrožno sodišče v Ljubljani z uvedbo preiskave čaka že dve leti. Golobič je v odgovoru zavrnil očitke na njegov račun in povedal, da nikoli ni aktivno vodil ali sodeloval pri upravljanju podjetja RC Preko.

Slovenija bo kupila oklepnike 8x8 Boxer
28. 10. 2021 08.41
Po nekaj letih zamrznitve je vlada potrdila, da se bo (znova) pridružila programu Boxer. Slovenija bi kot nečlanica Organizacije za sodelovanje pri skupnem oboroževanju (OCCAR) tako lahko kupila bojna kolesna vozila 8x8 (BKV 8x8) Boxer. V prejšnji vladi so nakup zaustavila trenja med političnimi partnerji, takratni obrambni minister pa je dejal, da je zadnja taktična študija iz leta 2005 premalo celovita in zastarela.

Po 19-mesečni prepovedi potovanj cepljeni Avstralci znova 'svobodni'
27. 10. 2021 08.08
Avstralija je država, ki je v luči svetovne pandemije covida-19 uvedla ene najstrožjih pravil za prehajanje meje. A kot kaže, bodo prebivalci tega otoškega kontinenta zdaj le dočakali zaključek kar 19-mesečnega zaprtja države za odhode v tujino. Pod pogojem, da so v celoti cepljeni, bodo tako Avstralci od 1. novembra lahko znova potovali v tujino.

Skrivnostni rešitelji ujetih živali
26. 10. 2021 13.02
Situacija na otoku La Palme se še vedno zaostruje, vsak dan se soočajo s številnimi potresi, kraterji se širijo, nekatera naselja so povsem izginila pod lavo, ki je uničila že skoraj 2000 objektov. Žrtve izbruha vulkana so tudi živali, saj so mnoge ostale ujete v hišah, do katerih ni več dostopa. Po številnih pozivih, naj živali rešijo, so začeli pripravljati reševalno akcijo, vendar so tik pred njenim začetkom skrivnostno izginile. Reševalci so namesto njih našli samo zapis, da so živali dobro, in poziv prebivalcem, naj ostanejo močni.

V zadevi Marina zaplet pri izpovedi prič hišne preiskave
26. 10. 2021 12.19
Na koprskem sodišču se nadaljuje sojenje zaradi zlorabe prostitucije v zadevi Marina. Na naroku se je zapletlo pri izpovedi prič, ki sta prisostvovali policijski hišni preiskavi v klubu Marina. Izkazalo se je, da sta se moška, upokojeni policist in upokojeni detektiv, na pričanje iz Nove Gorice pripeljala z istim avtomobilom.

Nov razpis za skrajševanje čakalnih vrst v zdravstvu
25. 10. 2021 13.22
Ministrstvo za zdravje bo konec novembra objavilo nov razpis za skrajševanje čakalnih vrst, ki bo temeljil na prečiščenih čakalnih seznamih, je pojasnil državni sekretar na ministrstvu Robert Cugelj. V okviru julijskega razpisa so klicali skoraj vse bolnike, ki na pregled čakajo nad dopustno čakalno dobo, a jih je skoraj polovica storitev že opravila. 36 odstotkov bolnikov si medtem novega termina ni želelo. Kot je dejal Cugelj, so ga ti rezultati neprijetno presenetili.

BLOG: Kaj je SIBO?
24. 10. 2021 07.00
Poselitev (razrast) bakterij v tankem črevesju (SIBO) je resno stanje, ki povzroča številne prebavne težave, ter lahko vodi v resno tveganje za razvoj številnih zdravstvenih zapletov. Žal pa je še vedno premalo ljudi seznanjenih s tem stanjem, med drugim tudi mnogo zdravnikov ali celo ne pozna tega ali pa podcenjuje vpliv SIBO-a na zdravje in počutje ljudi.

Zemljevid ECDC: Slovenija še vedno temno rdeča
21. 10. 2021 13.31
Na novem epidemiološkem zemljevidu Evropskega centra za obvladovanje in preprečevanje bolezni (ECDC) ostaja Slovenija obarvana v temno rdečo barvo. Se pa epidemiološke razmere po Evropi razvijajo različno, na zahodu se pretežno izboljšujejo, na vzhodu slabšajo.

Napoved Accuweather za zimo 2021/22: povprečne temperature, padavine in sneg v Alpah
21. 10. 2021 08.53
Accuweather je objavil dolgoročno vremensko napoved za letošnjo zimo. Za naše kraje so meteorologi napovedali več padavin, večjih temperaturnih nihanj pa ne predvidevajo. Tudi letos napovedujejo večji vpliv El Niñe, a vdori arktičnega zraka lahko vremenske napovedi obrnejo na glavo. Kot še napovedujejo, snega v Alpah letos ne bo manjkalo.

Vizjakove besede na preizkušnji. Kaj bodo o posnetkih ugotovili strokovnjaki?
19. 10. 2021 16.10
Objavljamo zvočni zapis pogovora Andreja Vizjaka in Bojana Petana, ki sta se leta 2007 pogovarjala o večmilijonskem poslu. Vizjak je podjetniku, proti kateremu je takratna vlada bila bitko v imenu vojne proti tajkunom, predlagal izogibanje plačila davkov. Toda minister vsakršno vpletenost v izogibanje davkom, kljub izrečenim besedah, zavrača. Še več, trdi, da je vprašljiva avtentičnost posnetkov ter da gre za "zlepljenko" različnih izjav. Je temu res tako? Posnetke smo posredovali na analizo neodvisnemu strokovnjaku.

Koliko slovenskih podjetij, ki so najboljša na svetu, poznate?
18. 10. 2021 00.15
Slovensko podjetje EKWB ni le eno najuspešnejših v državi, temveč je tudi vodilno na svetu na svojem področju. Z inovativnimi rešitvami hlajenja računalnikov osvaja mednarodne trge, pri tem pa sodeluje z velikani globalne računalniške industrije. Ste dovolj pogumni, da bi z njimi iz Slovenije gradili digitalno prihodnost sveta?

Bo novi zakon rešil problem kopičenja kupov odpadne komunalne embalaže?
18. 10. 2021 11.42
V uredništvu smo pridobili zadnji osnutek prenovljenega zakona o varovanju okolja. Že dlje časa se soočamo z neustreznostjo obstoječega sistema ravnanja z odpadno embalažo, nakopičena pa predstavlja veliko okoljsko nevarnost. Ker odpadki niso bili odpeljani, smo večkrat poročali o požarih na odlagališčih, državo pa je lani odvoz komunalne nakopičene odpadne embalaže mesečno stal približno milijon evrov. Novi zakon prinaša rešitve na tem področju.

Na ogled nikoli videne fotografije, stare 27 let
17. 10. 2021 09.00
10. oktrobra 1994 so v Tivoliju v Ljubljani nastopile ameriške punk legende Ramones. Kdor je bil tam, pa se najbrž spominja, da so jih zasenčili puljski punkrockerji KUD Idijoti, ki so nastopili kot predskupina. Na pobudo članov zasedbe so v Pulju nedavno odprli razstavo Janeza Pelka s fotografijami z omenjenega koncerta.

'Boljša proizvodnja, boljša prehrana, boljše okolje in boljše življenje'
16. 10. 2021 07.00
Vsakič, ko jemo, se vpnemo v kmetijsko-prehranski sistem. Hrana, ki jo izberemo, način, kako jo pridelamo, pripravimo, skuhamo in shranimo, je sestavni in aktivni del delovanja tega zapletenega kolesja. Trajnostni kmetijsko-živilski sistemi si prizadevajo zagotavljati prehransko varnost in prehrano za vse, ne da bi pri tem ogrozili ekonomsko, socialno in okoljsko podlago za prihodnje generacije. Privedli naj bi do "boljše proizvodnje, boljše prehrane, boljšega okolja in boljšega življenja" za vse, kar je tudi geslo letošnjega svetovnega dneva hrane. Kako sistem deluje pri nas, v Sloveniji?

Nemčija s prvim avtomatskim samovozečim vlakom na svetu
11. 10. 2021 19.16
Upravljavec nemških železnic Deutsche Bahn in nemški industrijski velikan Siemens sta predstavila prvi avtomatski samovozeči vlak na svetu. Vozil bo na podzemni železnici v Hamburgu, bil pa naj bi točnejši in energetsko učinkovitejši kot običajni vlaki.

Merck pri FDA zaprosil za odobritev zdravila za covid-19
11. 10. 2021 14.49
Ameriško farmacevtsko podjetje Merck je sporočilo, da je pri Ameriški upravi za hrano in zdravila (FDA) vložilo prošnjo za izredno odobritev zdravila molnupiravir proti covidu-19 v obliki tablet.

Game Over spet skupaj na odru: zgladili spore in vnovič navdušili občinstvo
10. 10. 2021 13.10
Le kdo ne ve, kdo so Steffanio, Mark in Denis iz skupine Game Over, ki so pred slabima dvema desetletjema radijske valove polnili s svojimi hiti? Fantje so se po osmih letih ponovno združili in skupaj vrnili na oder. V vmesnem času se je že zdelo, da je skupina za vedno razpadla in izvirne trojice ne bomo več videli na odru skupaj, a usoda je ubrala drugačno pot. Glasbeniki so zgladili spore, ki so nastali pred nekaj leti in oboževalce navdušili s ponovnim nastopom, med katerim so zapeli svoje največje uspešnice in s tem razgreli že tako vročo, zabave željno mladino.

Betonski velikan pred svojim zadnjim evropskim finalom
10. 10. 2021 09.00
Generacije Milančanov imajo navado, da se ob koncih tedna zavihtijo na tramvaj številka 16. Po približno pol ure vožnje iz središča mesta jih večina izstopi na zadnji postaji. Tam zgradb, višjih od dveh nadstropij, skoraj ni, izstopa pa en veličasten objekt. Ko ga človek uzre, ima občutek, da stoji pred vesoljsko postajo in ne nogometnim stadionom. Govorimo o San Siru, simbolu italijanskega nogometa, kot nam ga je ob našem obisku opisal eden od navijačev. V svoji bogati zgodovini je gostil nešteto pomembnih tekem, tudi štiri finale evropskih pokalov. Nedeljski Lige narodov med Španijo in Francijo pa bi kaj lahko bil njegov zadnji.