nekdanji

Argentina dala zatočišče vojnim zločincem
03. 10. 1999 10.11
Argentinska vlada naj bi priznala, da je po drugi svetovni vojni dala zatočišče 180 nacističnim vojnim zločincem, je zapisal izraelski časnik Haaretz daily. Omenjena ugotovitev izhaja iz poročila argentinskega vladnega odbora, v katerem je podrobno opisano povojno obdobje v tej južnoameriški državi. Med nacističnimi zločinci, ki so v Argentini našli svoj drugi dom, naj bi bil tudi razvpiti Josef Mengele, ki je opravljal medicinske poskuse v koncentracijskem taborišču Auschwitz na Poljskem. Časnik Haaretz še navaja, da naj bi zločinci v Argentino prišli s ponarejenimi begunskimi dokumenti Rdečega križa, nekdanji argentinski predsednik Juan Peron pa naj bi jim dovolil, da pridejo v državo, saj naj bi med njimi bilo veliko znanstvenikov in inženirjev, ki bi lahko državi pomagali.

Siloviti boji v Čečeniji
02. 10. 1999 20.57
Na območju več vasi v okorožju Naurskaja na severu Čečenije so danes potekali siloviti boji ruskih in čečenskih enot, je sporočil predstavnik lokalnih oblasti Taous Vagurajev.

Sali Berisha znova na čelu
02. 10. 1999 08.43
Nekdanjega albanskega predsednika Salija Berisho so danes na šestem kongresu albanske Demokratske stranke znova izvolili za njenega predsednika.

DZ prekinil zasedanje
01. 10. 1999 18.51
DZ je pred prekinitvijo današnjega zasedanja sledeč predlogu matičnega odbora za notranjo politiko in pravosodje brez večjih razprav zavrnil predlog za noveliranje zakona o ustavnem sodišču, s katerim naj bi določili postopek določanja nadomestnega sodnika iz Slovenije pri Evropskem sodišču za človekove pravice. DZ bo redno zasedanje nadaljeval čez deset dni, to je 12. oktobra popoldan.

Podvršič: Nisem storil kaznivih dejanj
01. 10. 1999 15.56
Generalni direktor policije Andrej Podvršič, ki se je skupaj z notranjim ministrom Borutom Šukljetom mudil na obisku v postojnski policijski upravi, je v zvezi s kazensko ovadbo, ki jo je proti njemu kot občan vložil nekdanji kriminalist Drago Kos in v kateri mu očita sum storitve kaznivega dejanja izdajanja zaupnih podatkov iz t.i. Gričarjevega poročila, ponovil, da ''z njeno vsebino ni uradno seznanjen, da se je s tem seznanil le prek medijev in da je ne more komentirati''.

Nepravilnosti v trošenju proračunskega denarja
30. 09. 1999 20.45
Prejšnja kranjska občinska oblast naj bi lani kršila zakon o javnih naročilih in trošila denar v nasprotju z določili proračuna. Taka je ugotovitev revizijske hiše, ki je pregledala 16 lanskih naložb in pri vseh ugotovila kršitve. Sicer pa zaradi pogodb, sklenjenih v prejšnjem obdobju, znaša proračunski primanjkljaj mestne občine Kranj skoraj milijardo tolarjev.

Drnovšek častni doktor
28. 09. 1999 11.05
Z odmevnim predavanjem o prispevku Slovenije k prizadevanjem za rešitev konfliktov v JV Evropi in o pogledih na prihodnji razvoj evropske varnosti je predsednik vlade Janez Drnovšek nastopil na slovesnosti na univerzi Wesleyan v ameriški zvezni državi Illinois, kjer mu je rektor univerze dr. Minor Myers podelil častni doktorat. Premier Drnovšek danes nadaljuje pot s predavanjem na univerzi High Point v Severni Karolini.

Odprli so obnovljeno hišo Anne Frank
28. 09. 1999 10.58
Nizozemska kraljica Beatrix in nekdanji nemški predsednik Richard von Weizsaecker sta danes uradno odprla obnovljeno hišo Anne Frank v Amsterdamu, kjer je ta mlada Judinja, avtorica znanega dnevnika, živela v skrivališču več kot dve leti, preden so jo leta 1944 nacisti skupaj z družino odpeljali v koncentracijsko taborišče Bergen-Belsen, kjer je za tifusom umrla leto kasneje. Prvič od leta 1957 so dvorišče, kamor se je Anna občasno in skrivoma zatekala ponoči ali ob nedeljah, obnovili tako, kot ga je opisala v dnevniku. Doslej so si namreč obiskovalci lahko ogledali le sobo, kjer so se pred nacisti skrivali Anna, njena sestra Margot, njuni starši ter še štiri osebe. Hiša Anne Frank je sicer najbolj obiskana znamenitost v Amsterdamu, saj jo je od otvoritve leta 1960 obiskalo že 13 milijonov ljudi.

Weizman predlagan za Nobelovo nagrado za mir
28. 09. 1999 08.42
Izraelskega predsednika Ezerja Weizmana je skupina mednarodnih predstavnikov in politikov predlagala za Nobelovo nagrado za mir. Kot je poročal oslovski časnik Aftenposten, je palestinski predsednik Jaser Arafat poslal pisni predlog odboru za Nobelove nagrade v Oslu, ki bo 15. oktobra razglasil letošnjega nagrajenca. Arafat je predlog utemeljil s tem, da je Weizman, ki je postal izraelski predsednik leta 1993, eden izmed prvih izraelskih politikov, ki se je zavzel za neposredne stike s Palestinsko osvobodilno organizacijo (PLO). Imenovanje 75-letnega Weizmana podpirajo med drugimi še nekdanji nemški kancler Helmut Kohl, angleška kraljica Elizabeta II., španski kralj Juan Carlos in francoski predsednik Jacques Chirac.

Zadržki ob reformi pokojninskega sistema
27. 09. 1999 14.48
ZLSD je na novinarski konferenci predstavila nekatere zadržke ob sicer načelni podpori aktualnemu reformiranju pokojninskega sistema v državi ter obeležila spomin na 10-letnico sprejema dopolnil k nekdanji slovenski ustavi, ki so sledeč besedam takratnega predsednika republiške skupščine Mirana Potrča (ZLSD) omogočile ustavnopravni in zakonodajni mirni prehod v večstrankarsko demokracijo v Sloveniji.

Predsedniške volitve v Rusiji morda že 4. junija 2000
26. 09. 1999 17.10
Predsedniške volitve v Rusiji bi po predlogu osrednje volilne komisije lahko potekale že 4. junija prihodnje leto. Kot je povedal predsednik komisije Aleksander Vešenjakov, je ustrezen zakonski predlog že v parlamentarnem postopku, svet federacije, drugi dom ruskega parlamenta, pa ga mora sprejeti najkasneje februarja prihodnje leto, torej štiri mesece pred datumom volitev. V skladu s predlogom bi drugi krog volitev potekal 25. junija.

Bradley prehitel Gora v predsedniški kampaniji
26. 09. 1999 12.41
Ameriški predsedniški kandidat Bill Bradley je v zvezni državi New Hampshire prvič dosegel večjo priljubljenost od svojega glavnega nasprotnika v Demokratski stranki, podpredsednika ZDA Ala Gora, je pokazala najnovejša skupna javnomnenjska raziskava televizijske mreže CNN in časnika Time.

Županske volitve v Nemčiji
26. 09. 1999 09.17
V nemški deželi Porenje-Severna Westfalija z 18 milijoni prebivalci, kjer je sicer tradicionalno gnezdo vladajočih socialdemokratov (SPD) zveznega kanclerja Gerharda Schroederja, poteka drugi krog za županskih volitev.

Raisa kot žena voditelja
25. 09. 1999 20.46
V nekdanji Sovjetski zvezi si je samo žena voditelja oktobrske revolucije, Lenina Nadežda Krupskaja uspela izboriti enakopravno mesto ob svojem možu. Potem so sovjetske ženske izginile iz politike, komunizem jim je sicer omogočil nekakšno enakopravnost, lahko so delale v rudnikih in v tovarnah, lahko so bile tudi znanstvenice, le politika je bila izključno moška zadeva. Da so imeli voditelji žene, je javnost običajno izvedela šele ob njihovih pogrebih.

Drnovšek v Pennsylvaniji o Jugoslaviji
24. 09. 1999 11.49
Slovenski premier Janez Drnovšek, ki se v New Yorku udeležuje uvodnega dela zasedanja 54. generalne skupščine OZN, je v četrtek odpotoval v sosednjo državo Pennsylvanijo, kjer je na Univerzi Bloomsberg v istoimenskem mestu predaval o zgodovini zadnjih balkanskih konfliktov. Slovenski premier, ki letos že desetič sodeluje na vsakoletnem uvodnem zasedanju generalne skupščine OZN, prvič leta 1989 kot predsednik predsedstva nekdanje SFRJ, je v predavanju izhajal iz osebnih izkušenj in poslušalcem opisal svoje poglede na razvoj dogodkov v nekdanji Jugoslaviji.

Žalna slovesnost za Raiso Gorbačov
23. 09. 1999 21.05
V Moskvi so se v ožjem družinskem krogu poslovili od Raise Gorbačov. Številni politiki in znane osebnosti iz Rusije ter tujine pa so se udeležili žalne slovesnosti za soprogo zadnjega predsednika Sovjetske zveze Mihaila Gorbačova, ki je potekala v stavbi Ruske kulturne fondacije.

OVK je orožje sama shranila
23. 09. 1999 21.01
Od srede opolnoči Osvobodilna vojska Kosova formalno ne obstaja več. To predvideva sporazum, ki so ga podpisali najvišji predstavniki Kforja in OVK-ja. Nekdanji borci se zdaj lahko včlanijo v Obrambni korpus za Kosovo, kar je neke vrste civilna policija.

Gregor Cankar in Fit Media z roko v roki
23. 09. 1999 16.20
Slovenski atlet Gregor Cankar in agencija za marketing in trženje Fit Media sta podpisala pogodbo o medsebojnem sodelovanju.

Dnevi slovenske uprave
23. 09. 1999 11.58
V organizaciji Visoke upravne šole se bodo danes v Portorožu začeli 6. dnevi slovenske uprave, ki bodo potekali do sobote, 25. septembra. V okviru tridnevnega simpozija bo približno 190 udeležencev razpravljalo o parlamentarizmu v Sloveniji, poteh in čereh reforme slovenske javne uprave ter o lokalni samoupravi in regionalizmu.

Slovo od Raise Gorbačov
22. 09. 1999 13.19
Na stotine ruskih državljanov se je danes v stavbi ruskega Kulturnega sklada v Moskvi poslovilo od Raise Gorbačov.

Izšel je Spominski zbornik Zgodovinskega arhiva
21. 09. 1999 16.52
Ob zaključku praznovanja 100-letnice Zgodovinskega arhiva Ljubljana so danes predstavili Spominski zbornik. Na predstavitvi sta govorila nekdanji in sedanji direktor arhiva - Janez Kopač ter Brane Kozina. Zgodovinski arhiv Ljubljana je v okviru svojega jubileja že lani izpeljal obširen program praznovanja - izdali so publikacijo o izbranih listinah od leta 1320 do 1782, objavili del rokopisa Vladislava Fabjančiča o ljubljanskih sodnikih in županih, pripravili razstavo in zloženko, slavnostno akademijo v Cankarjevem domu, odkrili spominsko ploščo prvemu mestnemu arhivarju Antonu Aškercu - ni pa jim uspelo izdati zbornika, kar so storili letos. V njem je 26 prispevkov, ki jih je napisalo 24 nekdanjih in sedanjih uslužbencev arhiva. Njihovi članki odslikujejo delo, spomine in občutke, ki jih vežejo na arhiv.

Demobilizacija OVK preložena
20. 09. 1999 20.59
Iz poveljstva KFOR-ja so sporočili, da so rok za podpis sporazuma o demobilizaciji Osvobodilne vojske Kosova podaljšali do jutri opolnoči. Po napornih nočnih pogajanjih se je pogovorov o bodoči vlogi 10 tisoč vojakov OVK udeležil tudi vrhovni poveljnik Nata Wesley Clark, ki se je pogajal s šefom generalštaba kosovske vojske Agimom Čekujema.

Skupina Fake v trnovskem Kudu
20. 09. 1999 18.43
V KUD France Prešeren v Trnovem bo v sredo, 29. septembra, zvečer nastopila sedemčlanska glasbena skupina Fake. Skupino je lani (1998) ustanovil kitarist Igor Leonardi, nekdanji član in soustanovitelj kultnih in avantgardnih slovenskih skupin Begnagrad in Quatebriga. Leonardi se je šolal na akademiji za jazz v Gradcu; ob tem ga je prevzela zahodnoafriška glasba. Spoznavanje tradicionalnih afriških glasbil pa ga je pripeljalo k Donu Cherryju, s katerim se je družil in igral več let.

Končan dokazni postopek proti Dinku Šakiču
20. 09. 1999 15.24
Pred sodnim senatom hrvaškega sodišča se je danes končal dokazni postopek proti Dinku Šakiču, nekdanjemu vodji ustaškega taborišča v Jasenovcu.

Avramović pričakuje Miloševićev odstop
19. 09. 1999 18.41
Nekdanji guverner nacionalne banke in kandidat Zveze za spremembe (SZP) za premiera prehodne vlade Dragoslav Avramović pričakuje, da bo jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević odstopil.

Tehno parada v Parizu
19. 09. 1999 09.43
V Parizu se je v petek na drugi tehno paradi v pisanih oblačilih in veselem glasbenem ritmu zbralo več tisoč obiskovalcev tega glasbenega dogodka, nadzorovalo pa jih je kar 1400 policistov, da bi preprečili incidente, ki so zaznamovale konec tega srečanja lansko leto. Parada se je v oblaku roza dima pričela na Trgu republike na vzhodu mesta, načeloval pa ji je kar nekdanji francoski minister Jacques Lang, ki je bil tudi pobudnik prvega glasbenega srečanja. Povorka glasbenih navdušencev je konec popoldneva prispela v Reuilly na obrobju Pariza, kjer se je nato začela tehno zabava.

Nova rimska galerija v nekdanji pivovarni
18. 09. 1999 17.15
V Rimu bodo 23. septembra v nekdanji pivovarni odprli novo galerijo za umetniška dela 19. in 20. stoletja. Umetniška zbirka, ki bo na ogled v galeriji, predstavlja dela najpomembnejših italijanskih umetnikov zadnjih 200 let. V prenovljenih prostorih tovarne, ki je bila zgrajena leta 1912, so poleg umetniških prostorov namestili tudi trgovine in pisarne.

Vodilni Tama na zatožni klopi
17. 09. 1999 20.54
Na zatožno klop mariborskega Okrožnega sodišča so danes sedli nekateri bivši vodilni Tamovi delavci, med njimi tudi Maksimiljan Senica, nekdanji predsednik družbe TAM d.d.

Tyson se vrača
17. 09. 1999 10.38
Nekdanji svetovni boksarski šampion v super težki kategoriji Američan Mike Tyson je včeraj v Grand Hotelu v Las Vegasu napovedal svoj comeback in boj z Orlinom Norrisom, predviden za 23. oktobra.

Srbska opozicija v Novem Sadu
17. 09. 1999 07.46
V Novem Sadu je sinoči potekala prva konvencija opozicijske Zveze za spremembe (SZP), ki se je je udeležilo 5000 ljudi. Med govorniki sta bila tudi voditelj Demokratske stranke Zoran Djindjić in nekdanji guverner centralne banke Dragoslav Avramović, ki sta se zavzela za svobodne in demokratične volitve pod nadzorom Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi.