nekdanji

V Indoneziji so zaprli volišča

07. 06. 1999 12.31

V Indoneziji so se ob 14. uri po lokalnem času brez večjih incidentov končale parlamentarne volitve, prve svobodne in demokratične po 44 letih in drugič v 53-letni zgodovini neodvisnosti države. Prvi rezultati naj bi bili po napovedih znani šele v torek popoldne.

Nekdanji Rdeči Kmer na sodišču zaradi trojnega umora

07. 06. 1999 10.37

V Pnom Penhu se je danes začel proces proti enemu od nekdanjih poveljnikov Rdečih Kmerov Nuon Paetu, ki je obtožen umora treh mladih popotnikov, Francoza, Britanca in Avstralca, julija 1994. Trojico zahodnih turistov naj bi Paet med krvavim obračunom na nekem vlaku najprej ugrabil, po dveh mesecih pa naj bi jih ubil.

Začale so se volitve v Indoneziji

07. 06. 1999 08.55

130 milijonov indonezijskih volilnih upravičencev bo prvič po 44 letih in drugič v 53-letni zgodovini neodvisnosti države volilo na svobodnih in demokratičnih volitvah. Prvič od odstopa nekdanjega predsednika Suharta pred letom dni bodo volilci svoje parlamentarne predstavnike izbirali med kandidati 48 strank, potem ko so v Suhartovem času lahko izbirali le med kandidati treh strank ob predvidljivi zmagi vladajoče stranke Golkar.

Škandal s podkupovanji tudi v Atlanti

03. 06. 1999 19.05

Po Salt Lake Cityju je vse več dokazov, da si je tudi Atlanta pri pridobitvi poletnih olimpijskih iger 1996 pomagala na nedovoljen način. Posebna preiskovalna komisija je ugotovila nekatere nepravilnosti pri kandidaturi, zato bo kandidatura v prihodnjih tednih pod posebnim drobnogledom.

Srbski parlament je odobril mirovni načrt za Kosovo

03. 06. 1999 16.36

Srbski parlament je odobril mirovni načrt za Kosovo, ki sta ga jugoslovanskemu predsedniku Slobodanu Miloševiću predstavila posebna odposlanca za ZRJ, finski predsednik Martti Ahtisaari in nekdanji ruski premier Viktor Černomirdin, se je izvedelo iz srbskega parlamenta.

Bandelj zahteva 15 milijonov odškodnine

01. 06. 1999 20.55

Nekdanji notranji minister Mirko Bandelj, ki ga je tudi spodnesel Holmec, je na vlado naslovil predlog za izvensodno poravnavo škode, ki mu je bila domnevno storjena z Gričarjevim poročilom.

Posojilo Svetovne banke Azerbajdžanu

01. 06. 1999 07.48

Svetovna banka je odobrila Azerbajdžanu finančno pomoč v višini 7,5 milijona dolarjev za zaščito štirih zgodovinskih spomenikov, je sporočila azerbajdžanska vlada. Med omenjenimi spomeniki sta dva pod zaščito Organizacije Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo (UNESCO).

Zveza Enotnost zmagovalka volitev v Armeniji

31. 05. 1999 19.06

Zmagovalka nedeljskih parlamentarnih volitev v Armeniji, ki se jih je udeležilo 55,7 odstotka volilnih upravičencev, je po podatkih osrednje volilne komisije zveza Enotnost.

Bandelj želi status preiskovanca

31. 05. 1999 15.41

Nekdanji notranji minister Mirko Bandelj je danes parlamentarno preiskovalno komisijo, ki preiskuje ozadje afere Vič-Holmec, javno pozval, da mu podeli status preiskovanca in tako omogoči vpogled v dokumentacijo, ki ga bremeni, ter mu zagotovi možnost za obrambo pred obrekovanji, tudi z morebitnim zasliševanjem prič in njihovim soočenjem.

Netanjahu priznal skrivna pogajanja s Sirijo

30. 05. 1999 21.12

Nekdanji izraelski premier Benjamin Netanjahu je priznal, da se je njegova vlada dlje časa skrivno pogajala s Sirijo o izraelskem umiku z Golanske planote. Kot je poročal izraelski radio, je Netanjahu o tem danes obvestil svoj kabinet.

V ponedeljek začetek procesa proti kurdskemu voditelju Oecalanu

29. 05. 1999 14.23

V ponedeljek, 31. maja, se bo na turškem otoku Imrali predvidoma začel sodni proces proti kurdskemu voditelju Abdulahu Oecalanu, ki je obtožen izdaje, napada na ozemeljsko celovitost Turčije in oboroženega upora. Grozi mu smrtna kazen. Mnogi evropski pravni strokovnjaki so že izrazili dvom, da bo proces pošten in v skladu z evropskimi pravnimi normami.

Slovaška: V drugem krogu se bosta za predsednika potegovala Schuster in Mečiar

28. 05. 1999 10.58

V drugem krogu predsedniških volitev na Slovaškem se bosta jutri, 29. maja, pomerila kandidat vladajoče koalicije na Slovaškem Rudolf Schuster in nekdanji premier Vladimir Mečiar, ki sta v prvem krogu 15. maja prejela največ glasov.

Rad bi bil znova moški

28. 05. 1999 07.44

Sorin Ratiu, ki so mu romunske oblasti dovolile, da je kot prvi Romun spremenil spol, bi bil rad ponovno moški. Sorin, ki se je po operaciji poimenoval za Sorino, je po petih letih dobil občutek, da je imela mati narava pri podelitvi spola vendarle prav. Kot je 23-letni Sorin priznal v sredinem časopisnem pogovoru za Daily Monitorul, je težko biti ženska, ko pa vsi vedo, da si moški. Sodišče se je leta 1994 odločilo, da država Sorinu krije vse stroške operacije. Sorin pa sedaj upa, da mu bo sodišče dovolilo, da s pomočjo še ene operacije postane ponovno moški.

Odzivi na obtožbo proti Miloševiću

28. 05. 1999 07.36

Francoski predsednik Jacques Chirac je v sinočnjem nagovoru na francoskem radiu in televiziji v neposrednem prenosu iz Elizejske palače ocenil, da obtožba jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića na haaškem sodišču za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji potrjuje upravičenost napadov zveze NATO na ZRJ. Poudaril je, da odločitev haaškega sodišča nikakor ni spremenila strategije zavezništva, ki je končati ''Miloševićevo škandalozno politiko etničnega čiščenja''.

Suharto privolil v preiskavo njegovih računov v tujini

27. 05. 1999 16.37

Nekdanji indonezijski predsednik Suharto je privolil v preiskavo o domnevnem premoženju njegove družine v milijardni vrednosti.

Milošević uradno vojni zločinec; Beograd ne priznava haaškega sodišča

27. 05. 1999 16.23

Haaško sodišče za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji je danes uradno vložilo obtožnico proti jugoslovanskemu predsedniku zaradi vojnih zločinov in zločinov proti človeštvu. Po navedbah glavne tožilke sodišča Louise Arbour so poleg Miloševića obtoženi še srbski predsednik Milan Milutinović, podpredsednik vlade ZRJ Nikola Šainović, poveljnik generalštaba jugoslovanske vojske Dragoljub Ojdanić in srbski notranji minister Vlajko Stojiljković.

Odzivi na obtožnico proti Miloševiću

27. 05. 1999 15.13

Na obtožnico proti jugoslovanskemu predsedniku Slobodanu Miloševiću, ki jo je včeraj izreklo Mednarodno sodišče ZN za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji v Haagu, so se danes različno odzvali francoski notranji minister Jean-Pierre Chevnement, predsednik komisije francoske skupščine Jack Lang, nemški državni sekretar za zunanje zadeve Wolfgang Ischinger, evropska komisarka za človekoljubna vprašanja Emma Bonino in svetovalec člana predsedstva federacije BiH Alije Izetbegovića Mirza Hajrić.

Afera Vič-Holmec še nekaj časa brez epiloga

25. 05. 1999 20.50

Razkrivanje ozadja afere Vič-Holmec je pokazalo, da je nekdanji vrh notranjega ministrstva in policije nesoglasja glede strokovnih vprašanj, reševal s pomočjo spletk.

Uspešno triletno delo Pospeševalnega centra za malo gospodarstvo

25. 05. 1999 13.45

Mreža regionalnih in lokalnih pospeševalnih centrov za malo gospodarstvo je v minulih treh letih posredno ali neposredno prispevala k ustanovitvi več kot 500 enot malega gospodarstva in k odprtju več kot 3100 novih delovnih mest, so med drugim povedali na novinarski konferenci ministrstva za malo gospodarstvo in turizem, na kateri so predstavili rezultate triletnega delovanja ljubljanskega Pospeševalnega centra za malo gospodarstvo (PCMG).

Pogajanja za sestavo vlade v Izraelu

24. 05. 1999 20.53

Zmagovalec izraelskih volitev Ehud Barak je začel pogajanja za sestavo vlade. Pogajalska skupina se je najprej pogovarjala s predstavniki strank, ki so blizu laburistom. Barak pa ne izključuje niti možnosti, da bi se njegova koalicija En Izrael povezala s skrajno ortodoksnim Šasom.

Kosovski begunci bodo lahko ostali v Makedoniji

24. 05. 1999 11.29

Odposlanec Visokega komisariata ZN za begunce (UNHCR) v nekdanji Jugoslaviji Dennis McNamara je v noči na ponedeljek dejal, da bodo kosovski begunci, ki so jih nameravale makedonske oblasti minulo noč z avtobusi prepeljati v Albanijo, lahko ostali v Makedoniji.

Jezikovna politika - instrument nacionalizacije v nekdanji Jugoslaviji

22. 05. 1999 14.15

Pri založbi Wieser je te dni izšlo delo Sarajevčana Miloša Okuke z naslovom <I>En jezik - mnogo dedičev </I>s podnaslovom <I>Jezikovna politika kot instrument nacionalizacije v nekdanji Jugoslaviji</I>.

Tyson 4. junija pogojno izpuščen

22. 05. 1999 12.16

Ameriški boksar Mike Tyson, ki je zaradi napada na dva motorista od februarja v zaporu, bo 4. junija pogojno izpuščen na prostost, je v petek sporočila komisija za pogojne izpuste v Marylandu.

Mednarodno sodišče za Ruando izreklo obsodbo zaradi genocida

22. 05. 1999 11.37

Mednarodno sodišče za zločine v Ruandi, ki ima sedež v mestu Aruša v Tanzaniji, je izreklo kazen dvema osumljencema zaradi genocida med državljansko vojno leta 1994. Nekdanji guverner province Kibuye in zdravnik Clement Kayishema je bil spoznan za krivega štirih primerov genocida in obsojen na zapor ''do konca življenja''. Bogati poslovnež, prav tako iz province Kibuye Obed Ruzindana, pa je bil obsojen na 20 let zapora.

Lek letos ne bo razdelil dividend

21. 05. 1999 21.56

Danes se je v vlogi predsednika uprave podjetja Lek prvič predstavil nekdanji minister Metod Dragonja, ki vodi že tretjo upravo tega podjetja v treh letih. Očitno pa bo njegovo delo letos težko, saj v Leku po mnogih letih prvič pričakujejo padec prodaje. To je očitno posledica ruske krize, vojne v Jugoslaviji ter vse slabšega likvidnostnega položaja v vzhodnoevropskih državah, tudi na Hrvaškem.

Roche in BASF bosta plačal 725 milijonov dolarjev kazni

21. 05. 1999 08.35

Ameriško pravosodno ministrstvo pod vodstvom Janet Reno je doseglo dogovor s farmacevtskima podjetjema Roche Holding AG in BASF AG, ki sta se strinjali, da plačata 725 milijonov ameriških dolarjev kazni zaradi nezakonitega vplivanja na dvig cen vitaminov. Preiskavo proti podjetjema vodi tudi Evropska komisija, ki bo kmalu objavila svoje izsledke, podjetjema pa morda grozijo tudi civilne tožbe. Nekdanji vodja marketinga pri podjetju Roche Kuno Sommer pa je pristal, da plača kazen 100.000 dolarjev in odsedi štiri mesece v zaporu zaradi laganja preiskovalcem in zakrivanja kriminalnega početja.

Cerar bo predsedoval organizaciji svetovnega gimnastičnega pokala v Ljubljani

20. 05. 1999 20.44

V Ljubljani se je danes prvič sestal organizacijski odbor Gimnastične zveze Slovenije za pripravo svetovnega pokala v moški športni gimnastiki, ki bo 3. in 4. junija 2000 v Ljkubljani.

Mestna galerija: razstava objektov Guentherja Ueckerja

19. 05. 1999 11.48

V ljubljanski Mestni galeriji bodo jutri, 20. maja, ob 20. uri odprli razstavo objektov nemškega umetnika Guentherja Ueckerja z naslovom Trpinčeni človek.

Ciampi zaprisegel kot novi italijanski predsednik

18. 05. 1999 18.04

V italijanskem parlamentu je danes zaprisegel novi italijanski predsednik Carlo Anzeglio Ciampi. S tem se uradno začenja njegov sedemletni predsedniški mandat.

Jugoslavija ostaja online

18. 05. 1999 13.09

Sredi prejšnjega tedna je prišla novica, da se pripravlja odklop Jugoslovanske Federacije z interneta. V petek, 14. maja pa je Clintonova administracija obljubila, da jugoslovanskim uporabnikom na koncu ne bo onemogočila pristop na internet zaradi informativne funkcije svetovnega računalniškega omrežja.