neke

Courier preživel noč v zaporu
18. 11. 1999 21.34
Biti zmagovalec odprtega prvenstva Francije ali številka ena svetovnega tenisa v ZDA ne pomaga dosti, če te pri nezakonitem dejanju odkrijejo policisti. To se je prepričal Jim Courier, ki je zgodaj zjutraj prevozil rdečo luč, a na žalost pred očmi policijskega vozila.

Zatočišče za desničarske skrajneže
16. 11. 1999 07.55
Neka skrajnodesničarska organizacija iz Velike Britanije si je v Španiji kupila celo vas. Kot je te dni poročal madridski časnik El Pais, je politična skupina z imenom International Third Position (ITP) ob podpori neke desnousmerjene ustanove pridobila opuščeno vas Pedriches, ki leži 90 kilometrov zahodno od Valencie. Člani ITP so v vasi obnovili hiše in v njih ponudili zatočišče pripadnikom skrajnih desničarskih skupin.

Sklenjen dogovor med ZDA in Kitajsko
15. 11. 1999 12.31
Kitajska in ZDA sta po poročanju neke kitajske tiskovne agencije sklenili dogovor o vstopu Pekinga v Svetovno trgovinsko organizacijo. Minister za zunanjo trgovino in gospodarsko sodelovanje Shi Guangsheng in ameriška trgovinska predstavnica Charlene Barshefsky pa sta dogovor tudi uradno že podpisala.

Prizadevanja za rešitev kulis
11. 11. 1999 15.55
Arheologi, filmski zgodovinarji in navdušenci skušajo izpod kalifornijskega peska rešiti kulise nemega filma Deset zapovedi Cecila B. DeMilla iz leta 1923. Ostanki kulis iz mavca in gline tega najdražjega filma svojega časa so zakopani pod sipinami blizu mesta Guadalupe, 275 kilometrov severozahodno od Los Angelesa. Gre za kulise avenije sfing z dvema deset ton težkima kipoma sfinge in najmanj tri metre visokih kipov štirih faraonov. To filmsko mesto je obkrožal 24 metrov širok in 36 metrov visok zid s hieroglifi, narejenimi po vzoru iz neke egipčanske grobnici v Egiptu. Producent filma je bil Paramount, stal pa je 1,4 milijona dolarjev, kar je bilo štirikrat več od povprečnega filmskega proračuna. Ameriški režiser dokumentarnih filmov Peter Brosnan s kolegi skuša zbrati 180.000 dolarjev za izkop in restavriranje teh 76 let starih kulis, doslej pa jim je uspelo zbrati 25.000 dolarjev. Akcijo reševanja ''pokopanega mesta'' je začel, potem ko je zanj zvedel v avtobiografiji režiserja Cecila B. DeMilla.

Priprava osnutka predsedniške izjave o Somaliji
10. 11. 1999 10.49
Varnostni svet OZN pod slovenskim predsedstvom se je v torek na posvetovanjih ukvarjal z Gruzijo in Somalijo, pri čemer se je iz diplomatskih virov izvedelo, da Slovenija pripravlja osnutek predsedniške izjave o slednji. Izjava se osredotoča na humanitarni vidik krize ter na prizadevanje za reševanje krize, ki v zadnjem času postaja bolj poenoteno vsaj s strani mednarodne skupnosti. Varnostni svet se bo v sredo sestal na posvetovanjih z novo tožilko Mednarodnega sodišča za nekdanjo Jugoslavijo in Ruando Carlo del Ponte.

Luknjast nadzor
05. 11. 1999 20.30
Računsko sodišče bo preverilo namige o nepravilnostih v tem javnem zavodu. Računsko sodišče je glavni nadzornik porabe državnega denarja, a velika pomankljivost in težava sta v tem, ker zlorabe in kazniva dejanja ostajajo nekaznovana. V kratkem naj bi zato dobili nov zakon in boljše nadzornike.

Na Vzhodnem Timorju prazne vojašnice
31. 10. 1999 16.44
Včeraj so še zadnji indonezijski vojaki zapustili vojašnice, ki pa jih je v današnji noči več sto Vzhodnotimorcev izropalo. Zadnje enote indonezijske vojske so Vzhodni Timor zapustile včeraj in tako končale skoraj 25-letno okupacijo tega dela otoka. Po umiku indonezijskih vojakov so njihov sedež prevzele enote INTERFET.

Večina ameriških najstnikov se boji nasilja v šolah
24. 10. 1999 10.33
Večina ameriških najstnikov se boji, da bi na njihovi šoli prišlo do nasilja, je pokazala skupna raziskava televizije CBS in častnika New York Times.

Nov spopad med KFOR in Albanci
15. 10. 1999 21.43
Francoski in italijanski pripadniki mirovnih sil KFOR so se v Kosovski Mitrovici danes spopadli s kosovskimi Albanci, ki so hoteli prečkati most in prodreti v srbski del mesta. Pripadniki KFOR so pri tem uporabili solzivec. Žrtev po prvih poročanjih ni bilo.

Začetek 51. Frankfurtskega knjižnega sejma
11. 10. 1999 16.46
V ospredju svetovnega založniškega sveta bo ta teden ponovno Frankurt, kjer se bo v sredo začel 51. Frankfurtski knjižni sejem. Vse do 18. oktobra se bodo na sejmu mudili avtorji, založniki ter knjigarnarji iz 113 držav, kar je več kot kdajkoli doslej. Sejem bo tokrat prvič v znamenju neke države iz nekdanjega Varšavskega pakta - in letos bo to Madžarska.

Začetek poskusnega oddajanja Čezmejne TV
11. 10. 1999 16.18
Čezmejna TV - televizijski projekt slovenske in italijanske manjšine ob podpori obeh držav - naj bi danes začel poskusno delovati.

Nova jedrska nesreča v Tokaimuru
08. 10. 1999 20.49
Danes je na Japonskem spet prišlo do manjše jedrske nesreče. Zgodila se je v odlagališču jedrskih odpadkov Tokaimuri. Tja so iz neke jedrske elektrarne pred mesecem dni pripeljali več kot 1700 sodov z nizkoradioaktivnimi odpadki, med njimi pa naj bi dva puščala.

Odzivi na MCI Worldcomov prevzem Sprinta
06. 10. 1999 15.23
Včeraj napovedano megalomansko povezovanje MCI Worldcom in Sprinta - drugega in tretjega največjega ameriškega ponudnika medkrajevnih telefonskih pogovorov - je že sprožilo odzive zveznih organov za nadzor trga, ki sprašujejo: ''Kako bo združitev koristila uporabnikom''. V MCI Worldcom, ki bi za 115 milijard dolarjev rad kupil svojega konkurenta, vztrajajo, da bo največja združitev tega stoletja okrepila konkurenco na trgu telekomunikacij.

Na Tajvanu rešili pet ljudi
03. 10. 1999 18.18
Skoraj dva tedna po močnem potresu na Tajvanu so iz neke odročne hribovite pokrajine v osrednjem delu države s helikopterjem rešili pet ljudi, ki so sicer izčrpani, njihovo zdravstveno stanje pa je dobro, so poročali tajvanski mediji.

Vrsta napadov organizacije ETA
28. 09. 1999 14.57
Smrt nekega baskovskega terorista, ki je bil obsojen na 2635-letno zaporno kazen in je umrl zaradi raka, je povzročila vrsto novih napadov baskovske separatistične organizacije ETA.

Newyorški komarji še naprej grozijo
28. 09. 1999 08.37
Znanstveniki v newyorškem centru za nadzor nad boleznimi so sporočili, da še vedno obstaja nevarnost okužbe z encefalitisom, ki ga prenašajo komarji, da pa gre za neke druge vrste encefalitis, kot so mislili sprva. Bolezni se še vedno reče encefalitis, vendar naj ne bi šlo za encefalitis St. Louis, ki so jo doslej poznali v južnih državah ZDA, prvič pa odkrili v 30-ih letih tega stoletja, ampak za vrsto encefalitisa, ki ga na ameriški celini doslej še niso odkrili.

Drnovšek spregovoril o svetovnem miru in varnosti
25. 09. 1999 08.32
Slovenski premier Janez Drnovšek je v svojem govoru pred 54. generalno skupščino OZN poudarjal predvsem težave, s katerimi se srečuje mednarodna skupnost pri zagotavljanju svetovnega miru in varnosti. Drnovšek je uvodoma čestital novemu predsedniku generalne skupščine Namibijcu Theo Ben Gurirabu, se zahvalil za vodenje bivšemu predsedniku Didierju Opertiju iz Urugvaja ter izrekel toplo dobrodošlico trem novim članicam OZN - Republiki Nauru, Republiki Kiribati in Kraljestvu Tonga.

V potresu v Turčiji umrlo 15.756 ljudi
24. 09. 1999 17.53
Uničujoč potres, ki je v sredini avgusta prizadel severozahod Turčije, je po zadnjih podatkih zahteval 15.756 življenj, 24.940 pa je bilo ranjenih, je sporočil danes krizni štab turške vlade.

OVK je orožje sama shranila
23. 09. 1999 21.01
Od srede opolnoči Osvobodilna vojska Kosova formalno ne obstaja več. To predvideva sporazum, ki so ga podpisali najvišji predstavniki Kforja in OVK-ja. Nekdanji borci se zdaj lahko včlanijo v Obrambni korpus za Kosovo, kar je neke vrste civilna policija.

V Sankt Peterburgu odjeknila eksplozija
23. 09. 1999 16.15
V pritličju neke stavbe v Sankt Peterburgu je popoldne odjeknila eksplozija, katere vzrok ni znan, je poročala zasebna ruska televizijska mreža NTV, ki se sklicuje na mestno policijo. Po prvih podatkih eksplozija ni zahtevala žrtev.

Nakup Štajerske pivovarne
22. 09. 1999 19.43
Direktor in lastnik pivovarniškega podjetja Tara Herman Malgaj in stečajni upravitelj Štajerske pivovarne v stečaju sta danes v Mariboru podpisala kupoprodajno pogodbo o nakupu premoženja pivovarne. Vrednost pogodbe znaša 1,138 milijarde tolarjev. Celjsko podjetje Tara je Štajersko pivovarno kupilo na dražbi 23. avgusta letos, rok plačila kupnine pa je 6. oktober. Do takrat naj bi po besedah odvetnika Marjana Feguša, ki zastopa podjetje Tara, omenjeno podjetje kupnino tudi v celoti poravnalo.

V Ljubljani še danes o korupciji
18. 09. 1999 19.36
V Ljubljani se danes končuje dvodnevna mednarodna konferenca z naslovom Korupcija v srednji in vzhodni Evropi ob prehodu tisočletja. Osrednji del so udeleženci danes namenili razmišljanju o možnostih boja proti korupciji tako na nacionalni kot tudi mednarodni ravni.

V Moskvi še en bombni napad
13. 09. 1999 13.39
V zgodnjih jutranjih urah je v stanovanjskem bloku v južnem delu Moskve odjeknila močna eksplozija, ki je po dosedanjih neuradnih podatkih ubila najmanj 34 ljudi, med njimi tudi nekaj otrok, kaže pa, da bo žrtev še veliko več. Napadeni osemnadstropni stanovanjski blok naj bi imel več kot 125 prebivalcev.

Kosovska kriza 98/99 na fotografijah
06. 09. 1999 15.18
V prvem preddverju Cankarjevega doma v Ljubljani bodo drevi odprli razstavo novinarskih fotografij Jureta Eržena in Tomija Lombarja, v katerih sta fotoreporterja v minulih dveh letih za vedno ujela tragične podobe vojnega in povojnega dogajanja na nemirnem balkanskem jugu. Razstava s preprostim naslovom Kosovska kriza 98/99 bo na ogled do 16. septembra, v fotografski objektiv ujeti trenutki pa ostajajo v opomin tudi zanamcem.

Mednarodni filmski festival v Limi
06. 09. 1999 15.06
Drugi mednarodni festival gledališča in glasbe v Limi je odprla francoska predstava Vrnitev v puščavo (Retour au desert) Bernarda Marie Koltesa. Sicer na festivalu sodeluje 14 skupin iz vsega sveta. Režiser predstave je Laurent Gutmann, medtem ko so igralci, ki so predstavo odigrali v španščini, Peruanci. ''Zelo rad delam v tujini in rad uprizarjam francoske predstave s tujimi igralci, saj imajo ti drugačno domišljijo kot naši'', je povedal Gutmann.

41 ranjenih v bombnem napadu
01. 09. 1999 13.55
Rusija je poostrila varnostni nadzor in sprožila preiskavo včerajšnjega bombnega napada, ki je ranila 41 ljudi, med njimi tudi nekaj otrok, v moskovskam nakupovalnem središču blizu Kremlja. Po poročilih moskovske ambulantne službe, je 24 od 41 ranjenih še vedno v bolnišnici. Smrtnih žrtev zaenkrat še ni.

30 let interneta
31. 08. 1999 20.16
Na kalifornijski univerzi pripravljajo posebno konferenco ob 30. obletnici vzpostavitve omrežja, sprva imenovanega ARPAnet, ki je kasneje dobilo ime internet. >>Oče interneta<<, profesor na univerzi UCLA Richard Kleinrock, je povedal, da je 20. oktobra leta 1969 skupina računalniških strokovnjakov z raziskovalnega inštituta Stanford poskusila vzpostaviti komunikacije med dvema računalnikoma ter se tako zapisala v zgodovino.

TV postaje se pripravljajo na rojstvo ''dojenčka tisočletja''
30. 08. 1999 16.31
Londonska bolnišnica St. Thomas je sklenila pogodbo z zasebno televizijsko postajo ITV o snemanju novorojenčkov, ki se bodo rodili na prehodu v leto 2000, je za časnik Guardian povedala tiskovna predstavnica bolnišnice. Medtem pa bo britanska televizijska hiša BBC postavila ''mobilni studio'' na strehi neke londonske klinike. Snemanje v porodniškem oddelku bo mogoče samo z dovoljenjem staršev in bolniškega osebja.

Talbott o Kosovu
26. 08. 1999 09.23
Namestnik ameriške državne sekretarke Strobe Talbott je med nastopom na Institutu Aspen v Coloradu dejal, da balkansko območje še ni pripravljeno na neodvisno Kosovo in da slednje ni nikoli bilo cilj zavezniških napadov na ZR Jugoslavijo. Talbottov nastop v Aspenu na istoimenskem institutu, mednarodni neprofitni organizaciji, ki se ukvarja s sponzoriranjem nestrankarskih političnih programov, je povzel časopis USA Today.

V napadu na Irak umrlo 20 ljudi
18. 08. 1999 12.55
Včeraj je v napadu ameriških in britanskih letal na sever in jug Iraka po zadnjih podatkih umrlo 20 ljudi.