nekoč

Podelili nagrado Marguerite Duras

26. 02. 2001 00.00

V Franciji so v nedeljo prvič podelili nagrado za kulturo Marguerite Duras v vrednosti 100.000 francoskih frankov. Za delo Autres arpetns (La Table ronde) je nagrado prejel Francoz Jean-Claude Pirotte, sicer nekoč odvetnik, ki so ga obtožili, da je leta 1975 enemu izmed svojih klientov pomagal pri begu. Nagrado so poimenovali po znani francoski avtorici Marguerite Duras, podelili pa so jo v mestu Duras, prav tako poimenovanem po tej znani Francozinji. Svojevrstno nagrade je po mnenju organizatorjev v tem, da bodo z Durasovo nagrado izmenično odlikovali avtorje knjig, gledaliških del ali filmov.

Clintonovi novi škandali

24. 02. 2001 00.00

V petek so preiskovalci ameriškega kongresa še razširili obtožbe proti nekdanjemu predsedniku Billu Clintonu in kongresnici Hillary Clinton. Potem ko so bile zaradi sporne pomilostitve milijarderja Marca Richa uvedene tri preiskave, zdaj vsak dan v javnost prodre kakšna nova slaba novica povezana s Clintonom ali njegovimi družinskimi člani. Vse skupaj pa povezuje sum nudenja različnih uslug za denar. Takoj potem, ko je izbruhnila vest o tem, da je brat senatorke iz New Yorka Hillary Clinton Hugh Rodham prejel 400.000 dolarjev za uspešno lobiranje pri predsedniku za pomilostitev trgovca z mamili in prevaranta, se je v petek pojavila novica, da naj bi tudi polbrat Billa Clintona Roger skušal predsednika prepričati, da poleg njega samega pomilosti še šest njegovih prijateljev. Roger Clinton zanika, da bi za to prejel denar, poleg tega pa brat ni uslišal njegovih prošenj in je pomilostil le njega. Roger Clinton je bil leta 1985 obsojen zaradi razpečevanja kokaina.

Etnični spopadi na Borneu

23. 02. 2001 00.00

Indonezijska vojna mornarica je na otok Borneo, prizorišče spopadov med staroselci in priseljenci, danes poslala tri ladje za evakuacijo več tisoč beguncev. V krvavih spopadih na indonezijskem delu otoka, ki so izbruhnili v nedeljo, je po zadnjih uradnih podatkih umrlo 143 ljudi.

Nadaljevanje pogajanj o sukcesiji

21. 02. 2001 00.00

V Ljubljani se je danes začel nov krog pogajanj o nasledstvu nekdanje SFRJ, ki se ga udeležujejo delegacije vseh petih držav naslednic - vodja slovenskih pogajalcev je Miran Mejak -, v Ljubljano pa je že sinoči prispel tudi mednarodni posrednik na pogajanjih sir Arthur Watts. Pogajanja potekajo za strogo zaprtimi vrati, z doseženim pa bodo udeleženci javnost seznanili na petkovi novinarski konferenci po koncu pogovorov.

Duma proti uničenju postaje Mir

21. 02. 2001 00.00

Poslanci ruske dume želijo preprečiti uničenje ruske vesoljske postaje Mir, ki je načrtovano za prihodnji mesec. Z 298 glasovi za, tremi proti in enim vzdržanim glasom so poslanci v Moskvi prosili predsednika Vladimirja Putina, naj prepreči uničenje vesoljske postaje, je poročala agencija Itar-Tass.

Umrl realistični slikar Balthus

19. 02. 2001 00.00

Malo pred svojim 93. rojstnim dnevom je na svojem domu v gorski vasici Rossiniere v Švici umrl eden največjih realističnih slikarjev 20. stoletja Balthazar Klossowski de Rola, znan pod psevdonimom Balthus. Slikar je najbolj znan po svojih erotičnih, nekateri menijo, da celo pornografskih, upodobitev najstniške lepote.

Umrl producent in režiser Howard Koch

18. 02. 2001 00.00

V 84. letu starosti je zaradi zapletov z Alzheimerjevo boleznijo umrl Howard W. Koch, producent in režiser, ki je med drugim ustvaril tudi film "he Manchurian Candidate in televizijsko serijo Maverick. Koch je bil nekoč predsednik Ameriške filmske akademije, med letoma 1964 in 1966 pa je bil tudi vodja produkcije v podjetju Paramount Pictures, kjer je bil zaposlen do smrti. Poleg produkcije filma The Manchurian Candidate leta 1962 in režije filma Maverick, je Koch ustvaril tudi filme kot so Andy Hardy Comes Home in Bop Girl Goes Calypso ter uspešno televizijsko serijo Nedotakljivi. V New Yorku rojeni režiser in producent je svojo poklicno pot začel kot filmski knjižničar pri podjetju 20th Century Fox, prvo službo kot pomočnik režiserja pa je dobil pri filmu The Keys to the Kingdom, v katerem je glavno vlogo igral Gregory Peck. Pri delu je sodeloval s filmskimi legendami kot sta Clark Gable in Barbara Stanwyck.

Slab nadzor slovensko-italijanske meje

18. 02. 2001 00.00

Vodja skrajno desničarske italijanske stranke Severna liga Umberto Bossi je med včerajšnjim obiskom mejnega območja pri italijanski Gorici opozoril na pomanjkljiv nadzor na državni meji, za kar je obtožil italijansko vlado. "Ta meja je kot rešeto. Želel bi si, da bi bil z mano tudi Silvio Berlusconi, da bi se sam prepričal, da so razmere slabše, kot si lahko predstavljamo," je izjavil Bossi.

Umrla je pevka Anna Ricci

17. 02. 2001 00.00

V Barceloni je v 70. letu starosti za posledicami raka umrla španska mezzosopranistka Anna Ricci. Katalonska pevka je v več kot 50-letni karieri izvajala izjemno širok repertoar, ki je segal od srednjeveške glasbe do hebrejskih pesmi, predvsem pa se je posvečala sodobni glasbi 20. stoletja.

Gore in Clinton naj bi se sporekla

09. 02. 2001 00.00

Nekdanji predsedniški kandidat demokratske stranke Al Gore naj bi se po poročanju več ameriških časopisov po priznanju poraza na volitvah spustil v oster prepir z nekdanjim predsednikom Billom Clintonom glede tega, kdo je kriv za poraz. Gore naj bi Clintonu zabrusil, da so bili za neuspeh krivi njegovi osebni škandali zaradi česar ga ni mogel koristneje uporabiti med kampanjo. Clinton pa naj bi mu odvrnil, da Gore ni znal obrniti v svoj prid gospodarskih in drugih dosežkov Clintonovega obdobja. Clinton naj bi svojim svetovalcem po volitvah dejal, da se je počutil osebno prizadetega, ker ga podpredsednik Gore med kampanjo ni bolj uporabljal. Seme razdora med nekoč obetajočim političnim parom naj bi vzklilo v času škandala z Monico Lewinsky, ko je Clinton vsem osebnim sodelavcem v obraz lagal glede razmerja z nekdanjo pripravnico v Beli hiši. Gore mu je verjel in ga večkrat branil pred kamerami, dokler ni bil Clinton prisiljen priznati razmerje, ker je preiskovalec Ken Starr dobil v roke znamenito modro obleko s sledovi predsednikove sperme. Gore je takrat, skupaj s Hillary Clinton in drugimi, izpadel milo rečeno neumno, kar je Clintonu hudo zameril. Po poročilih v Washington Postu in New York Timesu glede povolilnega prepira med Gorom in Clintonom so se že oglasili številni predstavniki demokratske stranke, ki skušajo pomiriti položaj in odpraviti morebitni razdor v stranki. Po njihovih trditvah naj bi mediji prepir prenapihnili.

Začetek procesa proti teroristom

05. 02. 2001 00.00

V New Yorku se v ponedeljek začenja sodni proces proti štirim obtožencem za teroristična napada na ameriški veleposlaništvi v Keniji in Tanzaniji leta 1998 ter široki zaroti proti Američanom po vsem svetu, ki naj bi jo vodil Osama bin Laden. Newyorški proces bo ogromen tudi za ameriške standarde, saj obtožnica proti skupaj 22 osebam zajema več kot 140 strani, priče pa prihajajo iz šestih različnih držav. Na zatožni klopi so sicer le štiri osebe, medtem ko jih je 13 na čelu z bin Ladnom še vedno na prostosti. Od preostale peterice se trije v britanskih zaporih borijo proti izročitvi ZDA, dva pa sta že v New Yorku.

Milošević kritizira Haag

03. 02. 2001 00.00

V pogovoru za italijanski časnik La Stampa je nekdanji jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević potrdil, da se ne bo pojavil pred Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu, saj meni, da gre za "nemoralno in nelegalno institucijo".

Vlada na današnji seji

25. 01. 2001 00.00

Dobra dva meseca po katastrofalnem plazu v Logu pod Mangartom je vlada sprejela program interventnih ukrepov za sanacijo plazu. Predvidevajo, da bodo morali za zasilno ureditev razmer na plazišču in v dolini nameniti 741 milijonov od skupaj milijarde, ki jo za sanacijo predvideva proračun. Največji del od skupaj 741 milijonov je namenjenih sanciji cest, kar 170 milijonov. Minister za okolje trdi, da je program nujen, saj bo dobra osnova za dokončno sanacijo posledic plazu. Sanacija pa bo mogoča samo, ko bo državni zbor sprejel zakon, s katerim bodo predvideli potreben denar.

170 delavcev odpuščenih

23. 01. 2001 00.00

V podjetju Slovenijaturist so razdelili 170 odločb o prenehanju delovnega razmerja. Spisali so jih že 18. januarja, manj kot teden potem, ko je hčerinsko podjetje Siturist objavilo stečaj. Junija lani je po prisilni poravnavi Slovenijaturista Siturist podedoval vse njegovo premoženje in zaposlene. Podjetje naj bi se po navedbah delavcev po prisilni poravnavi leta 1999 razmeroma dobro pobralo. Prvega junija je vse ostalo premoženje in zaposlene podedovalo hčerinsko podjetje Siturist D.o.o. Kot nam je povedal stečajni upravitelj Boris Dolamič, pa Sitoursu ni šlo nič bolje. V treh mesecih naj bi ustvaril skoraj 100 milijonov tolarjev izgube. Stečaj in z njim povezane odpustitve delavcev, zamrznitev premoženja in prekinitve pogodb so bile zato neizogibne.

Placido Domingo bo dopolnil 60 let

17. 01. 2001 00.00

Znameniti španski tenorist Placido Domingo bo v nedeljo, 21. januarja dopolnil 60 let. V zgodovino se ne bo zapisal zgolj kot eden najpomembnejših pevcev 20. stoletja, pač pa tudi kot tenorist z izjemnim glasovnim razponom in kot interpret z neverjetnim repertoarjem opernih vlog. Nastopal je kar v 110 opernih vlogah, medtem ko je repertoar njegovega glasbenega vzornika Enrica Carusa (1873-1921) obsegal "zgolj" 40 opernih vlog. Domingo je opravil tudi več kot 3000 nastopov na odrih opernih hiš iz vsega sveta, na Dunaju pa mu je nekoč približno 100 navdušencev navdušeno ploskalo kar dobro uro.

Kabila je bil ranjen, a živi

17. 01. 2001 00.00

Predsednik Demokratične republike Kongo Laurent-Desire Kabila je bil ranjen v včerajšnjem atentatu in so ga odpeljali na zdravljenje izven države, je danes sporočila kongoška vlada. Potem ko je več zahodnih držav, med njimi Francija, že potrdilo Kabilovo smrt, pa je francoski zunanji minister Hubert Vedrine, ki se udeležuje francosko-afriškega vrha v Kamerunu, dejal, da Kabilove smrti "morda ni mogoče potrditi".

Bo Clinton še predsednik Francije?

12. 01. 2001 00.00

Bill Clinton ima pravico zahtevati podelitev francoskega državljnstva, s čimer bi mu bilo omogočeno, da prihodnje leto sodeluje na francoskih predsedniških volitvah, trdi zgodovinar Patrick Weil. Kot je Weil napisal v javnem pismu ameriškemu predsedniku, ki ga je objavil New York Times, lahko Clinton takšno zahtevo utemelji na podlagi enega izmed členov zakona o državljanstvu, ki predvideva, da lahko državljani ozemelj, ki so bila kdajkoli v zgodovini pod francosko suverenostjo, predložijo zahtevo po takojšnji podelitvi državljanstva in jim ni potrebno izpolniti zakonske zahteve, po kateri naj bi pred tem najmanj pet let živeli v Franciji.

Proti orožju za množično uničevanje

09. 01. 2001 00.00

Ted Turner, ustanovitelj družbe CNN in podpredsednik družbe Time Warner, je v Washingtonu napovedal ustanovitev sklada za boj proti orožju za množično uničevanje, ki ga bo vodil skupaj z nekdanjim demokratskim senatorjem iz Georgije Samom Nunnom. Na leto bo Turner skladu z imenom "Pobuda proti jedrski grožnji" financiral vsaj 50 milijonov dolarjev, za različne projekte po vsem svetu, s poudarkom na osveščanju svetovne javnosti o nevarnosti jedrskega, kemičnega in biološkega orožja.

Semmering v znamenju Švicark

30. 12. 2000 00.00

Peti letošnji veleslalom je bil povsem v znamenju švicarskih smučark. Sonja Nef, ki je vodila že po prvi vožnji, je po Park Cityju in Sestrieru še tretjič zmagala, nekoliko presenetljivo pa je zmagoslavje nekoč prve veleslalomske velesile dopolnila Corinne Rey Bellet, ki je dosegla svojo najboljšo veleslalomsko uvrstitev v karieri, doslej je ta bila tretje mesto iz daljnega leta 1994. Prvi dve mesti pa še ni vse, kar je uspelo Švicarkam. Z najboljšim časom druge vožnje je deveto mesto osvojila Lilian Kummer in če tu dodamo še deseto mesto Birgit Heeb iz Liechtensteina, ki trenira skupaj s švicarsko reprezentanco, je jasno, da je ta v zadnjem času naredila velik korak naprej. 28-letna Nefova je prevzela tudi vodstvo v veleslalomski razvrstitvi svetovnega pokala. Povsem na vrhu je prišlo do spremembe v skupnem seštevku, na kateremu je Nemko Martino Ertl, ki je tokrat padla in se udarila v koleno, zamenjala Hrvatica Janica Kostelić.

Rios v zakonski jarem

25. 12. 2000 00.00

Čilenski teniški zvezdnik Marcelo Rios se je v nedeljo vrnil v Santiago de Čile, kjer se bo v torek poročil s 17-letno Kostaričanko Giuliano Sotela. "Leto, ki se končuje ni bilo uspešno na športnem področju, zato pa toliko bolj na osebni ravni," je povedal igralec, ki se bo po poroki vrnil v ZDA, kjer se bo pripravljal na novo sezono.

Loterija obdarila prebivalce Segovie

23. 12. 2000 00.00

Prebivalci španskega mesteca Segovia so zadeli glavni dobitek božične loterije z nagradami v skupni vrednosti 1,14 milijarde dolarjev, kar je največji sklad za dobitek na svetu. Španci so bili med žrebanjem dobitnih številk iz ogromnega zlatega bobna prikovani pred televizijske sprejemnike, bodisi doma, v pisarnah ali pa v lokalih. Z izidom so bili zadovoljni mnogi, saj gre pri žrebanju za sestavljene sisteme številk, ki namesto jackpota razdeli bogastvo med milijone ljudi, ki imajo listke s številkami med 00001 in 66000.

Avstralci so najdebelejši Zemljani

17. 12. 2000 00.00

Avstralci bodo kmalu postali najdebelejši Zemljani in tako dobili žalostni dvoboj z Američani. Na to so v minulih dneh opozorili znanstveniki iz univerze v Sydneyu. Že sedaj več kot petina otrok trpi za preveliko telesno težo, kar je kar enkrat več kot pred desetimi leti, je povedal vodja oddelka za prehrano Ian Carterson. Kot razlog za tolikšen porast debelih ljudi je Carterson navedel povečano uporabo avtomobilov in video igric ter strah pred igranjem zunaj zaradi bojazni pred kožnim rakom.

Putin jutri na Kubo

12. 12. 2000 00.00

Ruski predsednik Vladimir Putin bo od jutri do 17. decembra na obisku na Kubi, kjer bo izpostavil predvsem gospodarski vidik pred časom prekinjenega sodelovanja med državama. Putin bo med svojim obiskom izpostavil pomen Kube otoka kot trga za rusko tehnologijo, opremo in surovine, pa tudi geografsko lego otoka, ki bi bila primerna za tranzitni center za ruski zračni in pomorski promet. Kot je za rusko tiskovno agencijo Itar-Tass povedal visoki ruski predstavnik, bodo pogovori predvidoma težavni, saj sta državi leta 1991 za dalj časa prekinili gospodarske stike.

Kongres na Floridi bo sam izbral elektorje

07. 12. 2000 00.00

Zvezno prizivno sodišče v Atlanti je zavrglo pritožbo odvetnikov republikanskega predsedniškega kandidata Georga Busha mlajšega, da ročno štetje glasovnic na Floridi spozna za neustavno. Busheva tožba v Atlanti je le ena izmed kopice povolilnih sodnih dvobojev med njim in demokratskim kandidatom Alom Gorom, njena zavrnitev pa ni z ničemer vplivala na pospešitev razpleta. Poleg Bushevih odvetnikov so pri tožbi sodelovali tudi trije zaskrbljeni republikanski volilci, ki so se počutili oškodovane, ker so nekatere glasovnice ročno preštevali, njihovih pa ne.

Želva kotalka po svetu

06. 12. 2000 00.00

Želva Doris, ki zaradi okvarjenih zadnjih nog ni mogla hoditi, se zdaj lahko premika po svetu mnogo hitreje kot druge želve. Petdeset let stari hišni ljubljenki iz Anglije so namestili štiri kolesa, ki so bila nekoč del otroške igrače, tako da zdaj lahko kotalka po svetu. Kot je pojasnil veterinar Stuart McArthur iz Leedsa, je pri operaciji odstranitve jajčnikov prišlo do zapletov, zato je želva šepala na zadnji nogi. Ker samo s prednjimi nogami ne bi mogla nositi teže svojega telesa, so se zdravniki odločili, da ji bodo pomagali s kolesci otroške igrače.

Trgovski center pokopal sto ljudi

02. 12. 2000 00.00

V Dongguanu na jugu Kitajske se je včeraj sesul nakupovalni center, v katerem naj bi se takrat nahajalo okoli 240 ljudi. Oblasti so do sedaj uradno potrdile le 8 žrtev in 32 ranjenih. Več kot 100 ljudi naj bi bilo še vedno pod ruševinami, upanja, da je kdo med njimi živ pa skorajda ni več.

Stopnja brezposelnosti na Japonskem

02. 12. 2000 00.00

Japonska stopnja brezposelnosti je oktobra znašala 4,7 odstotka, kar je enako kot septembra letos. Hkrati s povečanjem števila iskalcev službe se je namreč povečalo tudi število tistih, ki so službo dobili. Oktobrska stopnja brezposelnosti je v skladu s pričakovanji ekonomistov blizu letošnji 4,9-odstotni februarski stopnji, ki je bila najvišja zabeležena stopnja brezposelnosti na Japonskem po drugi svetovni vojni. Čeprav je nekoč zaposlitev za celo življenje veliko pomenila v japonski kulturi, so japonska podjetja zaradi ekonomske krize morala uvesti programe predčasne upokojitve in druga merila prestrukturiranja, ker so le tako lahko ostala dobičkonosna.

195144inđić v Ljubljani

28. 11. 2000 00.00

Današnji obisk v Ljubljani pomeni znak, da je v odnosih med Slovenijo in ZRJ minila zima in da prihaja pomlad, je dejal v kratki izjavi predsednik Demokratske stranke Zoran 195144inđić po srečanju z gostiteljem, predsednikom republike Milanom Kučanom. Ob tem je izrazil upanje, da bodo spori iz preteklosti ostali del zgodovine, ki se ne bodo nikoli več ponovili. Predsednik Kučan je izrazil pripravljenost Slovenije na sodelovanje pri reševanju problemov, s katerimi se sooča Srbija zaradi slabih razmer v gospodarstvu in na socialnem področju, prihajajoče zime ter v tranzicijskih procesih, kar bo po njegovem mnenju tudi prednostna naloga nove slovenske vlade. Povedal je še, da je jugoslovanskega predsednika Vojislava Koštunico na nedavnem pogovoru povabil na obisk v Slovenijo in izrazil upanje, da bo do srečanja kmalu prišlo.

Na Bledu odkrili spominsko obeležje

25. 11. 2000 00.00

V spomin na švedskega krajinskega arhitekta Carla Gustava Svenssona, ki je konec prejšnjega stoletja zasnoval in zasadil osrednji park okoli sedeža sedanje občine na Bledu, so dopoldne v blejskem parku na Cesti svobode blizu hotela Park odkrili spominsko obeležje. Po odkritju obeležja je bila v hotelu Jelovica okrogla miza z naslovom Blejski parki nekoč, danes in jutri.

Čez pet let prvi klonirani ljudje

25. 11. 2000 00.00

Najkasneje v petih letih naj bi po mnenju ameriškega znanstvenika Gregoryja Stocka klonirali prve ljudi. "Brez dvoma bo obstajalo veliko tržišče za takšne stvari," je dejal vodja raziskovalnega programa Medicine, Tecnology and Society na univerzi v Los Angelesu. Ameriški biofizik še meni, da se bo korenito spremenilo tudi spočetje otrok. "Čisto zavestno bomo sprejeli odločitve o telesnih, osebnostnih in čustvenih lastnostih naših otrok," napoveduje Stock in dodaja: "predstavljam si, da bo spočetje po naravni poti nekoč veljalo za neodgovorno dejanje".