nekoč

Novo tisočletje po berlinsko
06. 12. 1999 10.00
Katera zabava ob prelomu leta, stoletja in tisočetja bo najboljša? Tekmovanje je neusmiljeno. V kategoriji velemest tekmujejo New York, London, Berlin in drugi, na območju, kjer bo na zemeljsko oblo padel 1.1.2000 prvi žarek, pa nešteti tihomorski otočki z eksotičnimi imeni. Ko gre za tisočletje, je konkurenca huda. Odkar je <B>Gail Collins</B> iz časopisa New York Times za najboljšo zabavo zadnjega tisočletja razglasila teden dni trajajoče rajanje, ki ga je <B>grof Leicester</B> leta 1575 z osemmetrsko morsko plavajočo deklico kot kuliso priredil kraljici Elizabeti I., bo nov rekord težko doseči.

Zadnja velika poroka tisočletja
04. 12. 1999 17.02
39-letni belgijski prestolonaslednik princ Philippe, sin kralja Alberta II. in kraljice Paole, ter 26-letna aristokratinja Mathilde d'Acoz d'Udekem sta izrekla usodni ''da''. ''Vajina zveza je živ simbol prihodnosti naše države in moderne monarhije,'' je po izmenjavi zaobljub para dejal župan Bruslja Francois-Xavier de Donna.

Stevie Wonder bo morda spregledal
04. 12. 1999 09.51
Slepemu ameriškemu pevcu Stevieu Wonderju naj bi po novi operaciji ponovno vrnili vid. Kot je v petek poročal britanski časnik Daily Star, bo šel 48-letni Wonder v ZDA na poseg, pri katerem mu bodo v mrežnico vstavili računalniški čip. Tovrstno operacijo so, kot poroča časnik, doslej izvedli pri petnajstih osebah.

Neda pozirala gola?
03. 12. 1999 13.35
Jutri bo v Londonu izbor za Miss sveta, na katerem bo tudi slovenska Miss Neda Gačnik. Slovensko javnost pa so te dni razburile novice, da naj bi se Neda gola fotografirala, to pa je po pravilih tekmovanja prepovedano. Afero je zakuhal Bojan Požar, človek, ki misli, da je car rumenega tiska pri nas.

Venec za začetek adventa
28. 11. 1999 11.29
Na današnjo prvo adventno nedeljo, v začetku priprave na božične praznike, bodo v Dobrni blagoslovili adventni venec s premerom 4,5 metra, tehta več kot 600 kilogramov, izdelali pa so ga domačini iz Zavrha, je poročal Radio Slovenija.

Grobnica rodbine Hohenzollern odprta za javnost
23. 11. 1999 18.05
V berlinski stolnici so minuli konec tedna znova slovesno odprli grobnico nemške rodbine Hohenzollern. Grobnica je tako s 94 krstami v vsej 500-letni zgodovini prvič povsem odprta za javnost. Berlinska stolnica je bila nekoč dvorna cerkev rodbine Hohenzollern in glavna predstavnica pruskega protestantizma. Slovesnosti sta se udeležila tudi predsednika mestnih vlad Berlina in Brandenburga kot tudi predstavniki iz družine Hohenzollern. O prenovi stolnice, ki je bila uničena v drugi svetovni vojni, sta se pred 25 leti dogovorila nemška cerkev in politični predstavniki nekdanje Vzhodne Nemčije, do nje pa je prišlo tudi ob podpori zahodnonemške evangeličanske cerkve. Prenova je stala skupno 118 milijonov mark. Grobnica znane nemške rodbine pa je bila po restavraciji, ki je trajala tri leta, posvečena leta 1993. Najstarejši na nagrobniku Hohenzollern je epitaf volilnega kneza Johanna Cicera von Petra Vischerja in njegovega sina iz leta 1530. V najmlajši krsti pa počiva vnukinja cesarja Wilhelma II., ki je umrla leta 1915.

Vrhovna sodišča bolj odprta
15. 11. 1999 21.20
Vrhovno sodišče bo v bodoče bolj odprto do novinarjev in javnosti na sploh. Tako so, na priporočila konference predsednikov evropskih vrhovnih sodišč, sklenili najvišji predstavniki slovenskega Vrhovnega sodišča. Danes pa so na novinarski konferenci spregovorili predvsem o odnosu sodišč do medijev; nedvomno izredno občutljivo področje, saj gre za soočenje pravice do zasebnosti s pravico do obveščenosti.

V finalu Capriatijeva in Rubinova
07. 11. 1999 10.59
Končnica teniškega turnirja v kanadskem Quebecu je popolnoma pripadla ameriškim teniškim igralkam. V finalu se bosta pomerili nekoč že velika igralka Jennifer Capriati in Chanda Rubin.

Preiskava o orožju iz Ložnice
04. 11. 1999 20.57
Parlamentarna komisija, ki preiskuje prodajo orožja iz skladišča Ložnica poleti 1991, je danes zaslišala zadnje štiri priče: brigadirja Ladislava Lipiča, nekdanjega poveljnika Morisa Toneta Krkoviča, bivšega šefa VOM-a Andreja Lovšina in nekoč glavnega logistika na obrambnem ministrstvu Ludvika Zvonarja. Priče trdijo, da v Ložnici nikoli niso bile oziroma ne vedo nič o kakršnihkoli izplačilih.

Pokop Napoleonovih vojakov
02. 11. 1999 21.08
Po 200 letih so danes v Akri poleg svojih kolegov pokopali štiri vojake, ki so služili v Napoleonovi osvajalski vojski. Vojaki so padli v bitki s Turki pri osvajanju pristaniške trdnjave v Akri leta 1799, skupno pa je bilo v Napoleonovih neuspešnih osvajanjih Palestine ubitih 1500 francoskih vojakov.

Odprli prehod med Gazo in Zahodnim bregom
25. 10. 1999 20.38
Izraelske oblasti so s tritedensko zamudo odprle 44 kilometrov dolg posebni prehod, ki povezuje Gazo z Zahodnim bregom. Tako imenovani varni prehod bo omogočil Palestincem nemoteno gibanje med obema vtonomnima ozemljema, ki naj bi po načrtih palestinskega vodstva nekoč postali palestinska država.

Prodi za bolj poglobljeno reformo institucij EU
20. 10. 1999 21.28
Predsednik Evropske komisije Romano Prodi je podprl mnenje skupine treh izvedencev, ki so v ponedeljek v mnenju o reformi skupnih institucij EU ocenili, da se mora petnajsterica v luči širitve o poglobljeni prenovi ustanov dogovoriti do konca leta 2000.

V Zagrebu Dragocenosti otomanske umetnosti
15. 10. 1999 10.46
Ob 700-letnici osmanske kulturne in znanstvene dediščine so v zagrebškem galerijskem centru Klovičevi dvori sinoči odprli razstavo Dragocenosti otomanske umetnosti s 150 predmeti iz najplodnejšega obdobja turške ustvarjalnosti, obdobja osmanskega carstva od začetka 15. pa vse do 19. stoletja. Razstava je uvrščena v koledar UNESCO za proslavo omenjene obletnice in bo odprta do 30. novembra.

Vložena obtožnica proti pralcem denarja
06. 10. 1999 11.34
Velika porota v New Yorku je na podlagi doslej zbranih podatkov vložila obtožnico proti trem osebam, obtoženim, da so preko banke ''Bank of New York'' oprali 7 milijard dolarjev ruskega denarja. Nezakonitih bančnih transakcij in nezakonitega prejemanja depozitov ter prenosa sredstev so obtoženi nekdanja direktorica Bank of New York v Londonu Lucy Edwards, njen mož Peter Berlin ter Aleksej Volkov, lastnik podjetja za prenos denarja Torfinex s sedežem v Queensu v New Yorku.

Nova soseska v Kamniku
03. 10. 1999 19.59
V Kamniku gradijo novo poslovno-stanovanjsko sosesko. Po mnenju strokovnjakov gre za enega največjih posegov v staro mestno jedro pri nas. Gradnja soseske ne bi bila nič posebnega, če ne bi predstavniki kamniške občine priredili listine in spremenili namembnost zemljišča mimo zakonov in predpisov. Upravna enota pa je izdala gradbeno dovoljenje, ki je bilo napisano na kožo investitorju.

Hollywood obseden s politiko
01. 10. 1999 11.59
Ameriška politična kampanja za predsedniške in kongresne ter lokalne volitve leta 2000 je obnorela tudi filmsko meko Hollywood. Številni filmski igralci in igralke, ki so si za vzor vzeli nekdanjega kolega in predsednika ZDA Ronalda Reagana, razmišljajo o kandidaturah za politični položaj. Med njimi se je znašel celo naturalizirani Američan, sicer Avstrijec Arnold Schwarzenegger, ki razmišlja o kandidaturi za guvernerja Californije.

HIT zainteresiran za Sveti Štefan
18. 09. 1999 08.47
Novogoriško podjetje HIT je zainteresirano za najem oziroma zakup posameznih turističnih objektov v bližini Budve ter na slovitem Svetem Štefanu. To je za STA potrdil predsednik uprave tega turistično-igralniškega podjetja Branko Tomažič, ki je skupaj s sodelavci v začetku tedna obiskal črnogorsko primorje. Tamkajšnjim najvišjim državnim predstavnikom, med drugim tudi premieru Filipu Vujanoviću, ki so za njihove načrte oživitve nekoč mondenih turističnih lokacij pokazali izreden interes, pa so Novogoričani kot pogoj za naložbe v klasični turizem postavili zahtevo po razvojno naravnani igralniški zakonodaji.

V Ukrajini našli Bachovo zbirko partitur
12. 08. 1999 16.14
V Ukrajini so nedavno našli zbirko partitur, ki je bila last enega od sinov nemškega skladatelja Johanna Sebastiana Bacha (1685-1750), med drugim pa obsega tudi izvirne skladbe avstrijskih skladateljev Wolfganga Amadeusa Mozarta (1756-1791) in Josepha Haydna (1732-1809). Skupina strokovnjakov z univerze Harvard ter ukrajinske akademije znanosti in umetnosti bodo zdaj preučili, katere od približno 5000 partitur iz zbirke so originali in katere kopije. Večina od partitur še ni bila nikdar objavljenja niti ni bila na voljo drugim skladateljem. Omenjeno zbirko partitur, ki so jo hranili v Berlinu, so nemške oblasti med drugo svetovno vojno umaknile na Poljsko, od koder so jo odpeljali vojaki sovjetske Rdeče armade, nato pa se je za njo izgubila sled. O vrnitvi zbirke Nemčiji se morajo zdaj dogovoriti oblasti v Kijevu in Berlinu. Sicer je Ukrajina leta 1993 Nemčiji že vrnila umetniške objekte, povezane z Goethejevim življenjem, in več arheoloških predmetov, leta 1996 pa zbirko grafik in litografij, ki so bile nekoč v lasti enega od muzejev v Dresdenu.

Dalajlama na obisku v Švici
10. 08. 1999 08.44
Tibetantski duhovni vodja dalajlama je na obisku v Švici, kjer ravno poteka vinski festival. Gostitelji so po njem poimenovali majhen vinograd in tako mnogim njegovim častnim naslovom in nagradam, med katerimi je prav gotovo največja Nobelova, dodali še en častni naziv.

Pred sončnim mrkom
09. 08. 1999 19.42
Pred popolnim sončnim mrkom, ki bo v sredo, 11. avgusta, so ta nebesni pojav na Astronomsko-geofizikalnem observatoriju na Golovcu pojasnjevali dr. Andrej Čadež, dr. Tomaž Zwitter in strokovni sodelavec na oddelku za fiziko Fakultete za matematiko in fiziko Herman Mikuž. V skrajnem severovzhodnem delu Slovenije bo popolni mrk viden 72 sekund, ob Blatnem jezeru na Madžarskem pa dve minuti in 26 sekund. V večjem delu Slovenije bo mrk le delen. Za opazovalca v Kopru bo Luna zakrila 95, v Ljubljani 97 in v Mariboru 99 odstotkov Sonca. Pomen sončnega mrka za znanost je danes manjši kot nekoč, saj večino pojavov na Soncu, ki so vidni ob mrku s profesionalno opremo, lahko opazujemo kadarkoli. Med tokratnim sončnim mrkom v sredo povsem jasnega vremena ni mogoče pričakovati. Naslednji popolni sončni mrk bo v Sloveniji viden šele leta 2081.

Slovenski astronomi o sončnem mrku
09. 08. 1999 08.05
Pred popolnim sončnim mrkom, ki bo v sredo, 11. avgusta, so ta nebesni pojav na Astronomsko-geofizikalnem observatoriju na Golovcu danes pojasnjevali dr. Andrej Čadež, dr. Tomaž Zwitter in strokovni sodelavec na oddelku za fiziko Fakultete za matematiko in fiziko Herman Mikuž. V skrajnem severovzhodnm delu Slovenije bo popolni mrk viden 72 sekund, ob Blatnem jezeru na Madžarskem pa dve minuti in 26 sekund. V večjem delu Slovenije bo mrk le delen. Za opazovalca v Kopru bo Luna zakrila 95, v Ljubljani 97 in v Mariboru 99 odstotkov Sonca.

Djindjić: Miloševićev padec je neizbežen
06. 08. 1999 18.25
Moč jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševiča se zmanjšuje in njegov padec je neizbežen, je danes dejal vodja srbske opozicije in predsednik Demokratske stranke Zoran Djindjić.

Izpadla Vicario, Hingisova znova na sceni
06. 08. 1999 10.51
Martina Hingis je po fiasku na odprtem prvenstvu Anglije v San Diegu prepričljivejša. V četrfinalu turnirja, ki šteje za serijo WTA, je na svoj servis oddala le sedem točk in Belgijko Dominique Van Roost odpravila s 6:2 in 6:4. Že v drugem krogu pa je izpadla Arantxa Sanchez-Vicario.

Kitajska posnela film o svoji prvi atomski bombi
04. 08. 1999 11.02
Kitajska namerava 50-letno vladavino Komunistične partije zaznamovati s filmom, vrednim 1,8 milijona dolarjev, v katerem opisujejo, kako so zgradili svojo prvo atomsko bombo brez tuje pomoči. Film z naslovom Rojstvo kitajske A-bombe je bil posnet v puščavskem območju Lop Nur, kjer so Kitajci oktobra 1964 preizkusili svojo prvo atomsko bombo. Film je bil posnet potem, ko je ameriški kongres obtožil Kitajsko, da je v 20-letnem vohunskem prizadevanju ukradla ameriško skrivnost o jedrskem orožju, kar je Kitajska zanikala.

Prepozne in neenake akcije
03. 08. 1999 09.34
Organizacija za varstvo človekovih pravic Human Rights Watch je kritizirala mirovne sile KFOR in Združene narode na Kosovu zaradi ''prepoznih in neenakih'' akcij za zaščito Srbov in Romov v pokrajini. V danes objavljeni izjavi v New Yorku piše, da Srbi in Romi trpijo zaradi ''strahu, negotovosti in nasilja'', odkar so se 10. junija s Kosova umaknile jugoslovanske enote. Od takrat naj bi Kosovo zapustilo več kot 164.000 Srbov, medtem ko se Albanci vračajo. Številni Albanci so se pod zaščito sil KFOR vrnili na območja, ki so bili nekoč pod srbskim nadzorom, še ugotavlja Human Rights Watch.

Tekmovanje za Miss Universe na Cipru
01. 08. 1999 08.23
Ciper, rojstni kraj Afrodite, grške boginje ljubezni in lepote, bo prihodnje leto gostil lepotno tekmovanje za Miss Universe. Prireditev bo predstavila mitološke in zgodovinske znamenitosti in bo v celoti posvečena Afroditi, ki ji je, kot pravi legenda, trojanski princ Paris podaril zlato jabolko kot najlepšemu dekletu v deželi. Za gostitelja tekmovanja se je potegovalo 12 kandidatov. Izbran pa je bil Ciper, ki je z organizatorji tekmovanja Miss Uniiverse podpisal štiri milijone dolarjev vredno pogodbo. In tako se bo leta 2000 na Cipru približno 80 deklet potegovalo za naslov najlepše, ki ga je nekoč nosila tudi Afrodita.

Begunci se vračajo na Kosovo
28. 07. 1999 20.32
Zgodaj zjutraj je proti Skopju odletela prva skupina kosovskih beguncev, ki se je pred nekaj meseci zatekla v Slovenijo. Begunci so brniško letališče zapustili optimistično in se s pozitivnimi pričakovanji vračajo domov.

Nekdanji številki ena izpadli v Stuttgartu
23. 07. 1999 21.41
V četrtfinalnih dvobojih teniškega turnirja za pokal Mercedes v Stuttgartu sta morala slovo vzeti kar dva igralca, ki sta nekoč že bila na prvem mestu svetovne lestvice ATP. Medtem ko je Španec Carlos Moya izpadel po napetem dvoboju z domačinom Thomasom Haasom, ki ga je premagal s 7:6 (3) in 7:5, pa Čilenec Marcelo Rios v 53 minutah igre ni uspel pokazati ničesar, tako da je Čeh Jiri Novak slavil dvakrat s 6:2.

Mount Everest nekoč visok 15.000 metrov
23. 07. 1999 08.40
Mount Everest naj bi bil pred milijoni let visok več kot 15 tisoč metrov, je zapisal japonski časopis Asahi Šimbun. Do te ugotovitve je prišel japonski znanstvenik z univerze Kjušu. Analiza kamnitih plasti na gori je namreč pokazala, da je pred približno 20 milijoni let skoraj deset tisoč metrov debela kamnita plast nekdanje gore nenadoma začela drseti, po umiritvi pa je nastal današnji vrh 8848 metrov visokega Mount Everesta.

Na Pohorju razstava Pohorje nekoč
21. 07. 1999 11.20
V cerkvi sv. Bolfenka na mariborskem Pohorju bodo v petek, 23. julija, odprli razstavo z naslovom Pohorje nekoč, ki jo je pripravil Pokrajinski arhiv Maribor.