nemško gospodarstvo

Vlada se je držala pravil EU, a nekatere druge države ukrepajo po svoje
20. 12. 2022 19.08
Slovenija bo po besedah predsednika vlade Roberta Goloba sledila morebitnim ugodnejšim okvirjem drugih članic EU za pomoč gospodarstvu zaradi visokih cen energentov, če bodo te pred tem dobile zeleno luč Evropske komisije. Golob je po srečanju z gospodarstveniki izrazil tudi zadovoljstvo nad padcem cen elektrike v zadnjih dneh. Vseeno pa vsi v gospodarstvu niso zadovoljni.

Nemčija je odprla prvi terminal za utekočinjeni plin
17. 12. 2022 15.54
Nemci so odprli prvi lasten terminal za utekočinjen zemeljski plin, s katerim si obetajo olajšanje energetske krize. Slovesnosti ob otvoritvi se je udeležil kancler Olaf Scholz, ki je ob prerezu rdečega traku dejal, da rekorden čas izgradnje kaže na to, da je država sposobna novih začetkov.

Po napovedih gospodarskega inštituta se bo Nemčija izognila recesiji
15. 12. 2022 15.23
Nemčija se bo, zahvaljujoč ukrepom za znižanje cen energentov, izognila recesiji, je v objavljenem poročilu napovedal nemški gospodarski inštitut IfW. Na inštitutu pričakujejo, da se bo nemški bruto domači proizvod prihodnje leto okrepil za 0,3 odstotka, pred tem pa so napovedovali 0,7-odstotni padec.

Ifo: Recesija v Nemčiji bo manjša od prvotnih napovedi
14. 12. 2022 14.21
Recesija, v katero naj bi to zimo zdrsnilo nemško gospodarstvo, bo manjša od prvotnih napovedi, ocenjujejo na münchenskem inštitutu za gospodarske raziskave Ifo. Nemški bruto domači proizvod (BDP) naj bi se prihodnje leto skrčil za 0,1 odstotka, leta 2024 pa naj bi dosegel 1,6-odstotno rast, so sporočili iz Ifa.

Nemčija mrzlično išče delavce, iz tujine jih potrebujejo 400.000 na leto
01. 12. 2022 19.22
"Potrebujemo vas!" To so besede, s katerimi nemški minister za gospodarstvo Robert Habeck vabi kvalificirano delovno silo iz tujine v videu na spletni strani nemške vlade "Make it in Germany". Notranja ministrica Nancy Faeser ob tem poudarja, da je Nemčija raznolika priseljenska država.

Pomoč gospodarstvu: vlada v omejitev cen elektrike
29. 11. 2022 18.53
Veliki poslovni odjemalci so le dočakali ukrep, s katerim naj bi vsaj malo omilili pritiske zaradi visokih cen elektrike. Vlada namreč uvaja referenčne nabavne cene elektrike. Veljale bodo do konca tega leta, dobavitelji pa se jih morajo obvezno držati in dobave ne smejo prekiniti. Cene bodo vezane na nemško borzo elektrike, ki je, kot je pojasnil minister Kumer, dovolj likvidna in je tako cena na njej nižja.

Evropa želi okrepiti domačo proizvodnjo baterij: kako konkurirati Azijcem?
03. 11. 2022 11.01
V okviru spodbujanja zelenega prehoda si Evropa prizadeva okrepiti domačo proizvodnjo baterij za električna vozila. A evropska zagonska podjetja, ki jih želijo proizvajati in konkurirati azijskim velikanom, se soočajo s številnimi izzivi. Proizvodnja baterij je namreč draga, podjetja pa le stežka pridobijo zadostna finančna sredstva za zagon in gradnjo tovarn.

'Popolna ekonomska odvisnost nas dela ranljive za politično izsiljevanje'
24. 10. 2022 11.09
Bi moral odnos Nemčije in Kitajske vzbujati evropsko nelagodje? Nemški kancler Olaf Scholz namreč vztraja pri vezeh s Kitajsko, ki so morda pretesne, v svoji analizi ocenjuje Politico. V času, ko Ši Džinping začenja nov petletni mandat, se tako pojavlja vprašanje – ali Nemčija ponavlja napako, ki jo je storila, ko se je preveč približala Rusiji? Scholz je sicer pretekli teden v Bruslju evropskim kolegom dejal, da ne bi smelo biti 'ločitve' od Kitajske.

Evropski poslanci opozorili na nedopustnost nadzora v schengenskem območju
18. 10. 2022 20.34
Evropski parlament je na plenarnem zasedanju v Strasbourgu na pobudo slovenskega evroposlanca razpravljal o dopustnosti ohranitve nadzora na notranjih mejah v območju Schengna glede na sodbo Sodišča EU. Evroposlanci so v razpravi opozorili, da nadaljevanje nadzora ni dopustno in ga je treba odpraviti.

Ustanovitelja BioNTecha do leta 2030 napovedujeta mRNA cepiva proti raku
17. 10. 2022 11.50
Ugur Sahin in Ozlem Tureci, zakonca in soustanovitelja podjetja BionTech, sta prepričana, da bi lahko tehnologijo mRNA, ki je bila uporabljena za revolucionarno cepivo proti covidu-19, ponovno uporabili zato, da bi uničili rakave celice. Takšno cepivo naj bi bilo na voljo do leta 2030. Podjetje je lani prodalo 2,6 milijarde doz cepiva proti covidu-19, ki temelji na tehnologiji mRNA, kar mu je prineslo 19 milijard evrov prihodkov.

Puščanje na poljskem delu naftovoda
12. 10. 2022 18.35
Na delu naftovoda Družba, ki poteka med Rusijo in Nemčijo, je pred mestom Plock na Poljskem prišlo do puščanja, zaradi česar je bil del naftovoda zaprt, je sporočil poljski upravljavec naftovodnega omrežja PERN. Iz poškodovanega dela naftovoda trenutno črpajo surovo nafto, da bi lahko ocenili škodo in začeli s popravili.

Nemčija se približuje cilju: Skladišča plina so skoraj napolnjena
12. 10. 2022 11.12
Nemčija se približuje cilju, da bi bila njena skladišča zemeljskega plina do konca meseca napolnjena 95-odstotno, kot je naročilo nemško gospodarsko ministrstvo.

Slovenski potrošnik: 'Naivnež in cenovni fanatik'
09. 10. 2022 07.17
Morda je na načelni ravni resda okoljsko zaveden, a ko kupuje hrano, mu nista pomembna ne izvor ne ogljični odtis in tudi kakovost postane manj pomembna. Posega po najcenejših izdelkih, čemur se čudijo celo trgovci sami, pravi dr. Aleš Kuhar, agrarni ekonomist. Opozarja tudi na to, da država nima načrtov reforme kmetijstva, namesto tega kmetom delijo denar, pri čemer pa se nihče ne vpraša, kakšen izplen imamo državljani od subvencioniranja kmetov, ki trenutno uživajo obdobje debelih krav.

Države se pripravljajo tudi na (časovno omejene) redukcije elektrike
09. 10. 2022 17.37
Čeprav so po zatrjevanju oblastnikov te malo verjetne, se britanska vlada vseeno pripravlja na morebitne redukcije elektrike. Britanski upravljavec električnega omrežja ESO je sporočil, da bodo morda potrebni načrtovani triurni izpadi dobave električne energije za britanska gospodinjstva in podjetja. S tem bi zagotovili, da omrežje ne bi klecnilo. To so sicer opisali kot "malo verjeten" scenarij, ki bi se odvil, če elektrarne ne bi dobile dovolj plina za delovanje. O morebitnih redukcijah razmišljajo tudi v drugih evropskih državah, vključno s Francijo in Nemčijo.

Lenarčič: Komisija se pripravlja tudi na morebitne izpade elektrike v članicah EU
04. 10. 2022 11.07
Evropska komisija se ob vse bolj zaostreni energetski krizi pripravlja tudi na morebitne izpade elektrike, je v intervjuju za nemško medijsko skupino RND povedal evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič. Če bi do tega prišlo v več državah članicah EU, bi lahko koristile tudi pomoč iz evropske strateške rezerve.

'Nemško gospodarstvo drsi v recesijo'
26. 09. 2022 10.47
V Nemčiji se krepi pesimizem glede prihodnjih mesecev. Inštitut Ifo opozarja, da nemško gospodarstvo drvi v recesijo. OECD pa napoveduje, da bo Nemčija vstopila v recesijo leta 2023. OECD je tudi sklestila napoved svetovne gospodarske rasti za leto 2023.

V Švici na referendumu potrdili zvišanje upokojitvene starosti za ženske
25. 09. 2022 15.27
Švicarji so na današnjem referendumu s tesno večino sprejeli pokojninsko reformo, ki jo je spričo spopadanja s staranjem prebivalstva in posledičnimi finančnimi težavami pokojninske blagajne predlagala vlada in ki predvideva zvišanje upokojitvene starosti za ženske.

Slovenija se je zadolžila za 500 milijonov evrov
21. 09. 2022 16.10
Slovenija je v torek izdala za dodatnih 500 milijonov evrov 16-letnih obveznic z oznako RS77 z letno obrestno mero 2,25 odstotka, ki zapadejo 3. marca 2032. S tem bo predčasno odplačala del dolga, ki zapade v letih 2023 in 2024.

Nemčija podržavlja Uniper, Fincem 500 milijonov evrov
21. 09. 2022 09.09
Nemška država bo postala večinska lastnica največjega uvoznika plina v državi, družbe Uniper, je odločila vlada v Berlinu. S tem želi vlada nasloviti energetsko krizo, ki jo povzroča odločitev Rusije o ustavitvi dobav plina.

'Z daljšanjem obdobja tako visokih cen raste uvozna odvisnost'
12. 09. 2022 09.53
Cena električne energije za leto 2023 je v začetku meseca na budimpeški borzi znašala 560 evrov na MWh, na Kitajskem in v ZDA pa je dosegala med 80 in 100 evrov na MWh. "Z daljšanjem obdobja tako visokih cen v Evropi raste uvozna odvisnost Evrope od Kitajske in ZDA," je opozoril glavni ekonomist GZS Bojan Ivanc.

Obrestno mero že drugič zvišali, a to verjetno ne bo zadnjič
09. 09. 2022 09.57
Svet Evropske centralne banke (ECB) je ob visoki inflaciji ključne obrestne mere v območju z evrom zvišal za 0,75 odstotne točke, potem ko jih je že julija za 0,50 odstotne točke. Guverner Banke Slovenije in član Sveta ECB Boštjan Vasle pričakuje nadaljnje dvige, kako visoki bodo, pa bo odvisno od srednjeročnih inflacijskih obetov, pravi.

Rusija: Dokler bodo sankcije, plina ne bo
05. 09. 2022 19.05
Rusija je konec avgusta zaradi vzdrževanja za 'tri dni' zaprla plinovod Severni tok 1. A med pregledom so odkrili, da cev 'pušča', zato so ponovno dobavo plina zamaknili za nedoločen čas. Sedaj Rusija sporoča, da bo Evropi plin začela dobavljati, ko bo ta umaknila sankcije, sprejete zaradi ruske agresije na Ukrajino. Evropa jim odgovarja, naj z izsiljevanjem prenehajo.

Nemčija mora izbrati med množičnim priseljevanjem ali 'kataklizmo'
04. 09. 2022 17.33
Berlin po vzoru Kanade in ZDA pripravlja nemško različico zelene karte. Nemčija se namreč sooča z več milijoni odprtih delovnih mest, ki jih ne morejo zapolniti. Demografski trendi v državi pa so neizprosni, delovne sile primanjkuje že zdaj, že čez dobro desetletje pa bo ta manko postal še večji. To se lahko obrne le z množičnim priseljevanjem. Delovna sila je tako močno zaželena dobrina, še posebej pa tista, ki prihaja iz Zahodnega Balkana.

Prekinili Scholzev govor in pokazali prsa v protest proti uporabi ruskega plina
22. 08. 2022 08.45
Nemški kancler Olaf Scholz se je znašel med dvema ženskama, ki sta ga prosili za skupno fotografiranje, nato pa sta tik pred tem odpeli jakni in pokazali svoje oprsje. Aktivistki sta protestirali proti rabi ruskega plina. Na prsih sta imeli napis s pozivom k takojšnjemu koncu nemškega uvažanja ruskega plina zaradi ruske agresije na Ukrajino.

Najhujša suša v zadnjih 500 letih: zeleni pašniki izginjajo, gladine rek upadajo
20. 08. 2022 07.00
Smo vstopili v novo realnost, kjer ne bodo pogostejši le vremenski ekstremi, ampak tudi izjemne dražitve in pomanjkanje surovin? Doživljamo najhujšo sušo v zadnjih 500 letih, ki ogroža celotne ekosisteme, proizvodnjo hrane, oskrbo z elektriko, zaradi motenega plovnega režima – gladina rek strmo upada po vsej celini – pa tudi druge veje gospodarstva.

V Nemčiji nov davek za zemeljski plin. Kaj čaka Slovence?
16. 08. 2022 17.56
Nemci bodo plačevali nov davek za zemeljski plin, ki bo gospodinjstva povprečno lahko stal tudi več sto evrov letno. Ukrep, ki bo začel veljati oktobra, naj bi pomagal uvoznikom, ki se zaradi zmanjšane dobave ruskega plina spopadajo z dodatnimi stroški. Slovenija podobne dajatve ne bo uvedla, je zagotovil premier Golob. Bo pa že v četrtek vlada sprejela nove ukrepe za blažitev energetske draginje.

Gladina Rena tako nizka, da ogroža največje evropsko gospodarstvo
13. 08. 2022 11.00
Evropska reka Ren postaja presuha, ovira dobavne verige in povzroča več težav nemškemu gospodarstvu. Nizek vodostaj ovira ladijski promet, tovorne ladje morajo zdaj prenašati manjše tovore, transportni stroški pa le naraščajo. Upadajoča gladina reke pa bo omejila tudi pošiljke energentov ter prevoz kemikalij in žita

Italija meni, da Slovenija 'ogroža odličnost' njenega balzamičnega kisa
10. 08. 2022 17.06
Italijanska vlada od Evropske komisije zahteva, da proti Sloveniji sproži postopek ugotavljanja kršitev evropske zakonodaje pri geografsko zaščiteni označbi balzamični kis. V Italiji namreč nasprotujejo osnutku slovenskega pravilnika o kakovosti kisa in razredčene ocetne kisline, ki se nanaša tudi na balzamični kis. Italija namreč meni, da slovenska poteza ogroža tradicijo odličnosti njenega balzamičnega kisa iz Modene in tržišče, vredno približno milijardo evrov.

Evrsko območje v drugem četrtletju po prvi oceni z 0,7-odstotno rastjo
29. 07. 2022 12.28
Območje z evrom je v letošnjem drugem četrtletju v primerjavi s prvim po sezonsko prilagojenih podatkih zabeležilo 0,7-odstotno gospodarsko rast, celotna EU pa 0,6-odstotno, v prvi oceni navaja evropski statistični urad Eurostat. V prvem četrtletju je območje beležilo rast BDP v višini 0,5 odstotka, EU pa 0,6 odstotka.

Zunajsodna poravnava zaradi prodaje državnega deleža v Meta Ingeniumu
26. 07. 2022 16.08
V gospodarskem sporu glede prodaje manjšinskega deleža države v družbi Meta Ingenium, ki je imela v lasti 10,8-odstotni delež Bia Separations, so dosegli izvensodno poravnavo. Ta vključuje dodatnih 2,09 milijona evrov kupnine, so ločeno sporočili iz družb Meta Ventures in SDH.