nepovratna

Župan Houstona pozval državo, naj plača astronomske račune
22. 02. 2021 08.36
Župan Houstona je zvezno državo Teksas pozval, naj plača nekatere astronomske račune za elektriko, ki so jih prebivalci prejeli prejšnji teden, ko je prevladovalo ledeno mrzlo vreme. Nekateri prebivalci so namreč poročali o računih, ki presegajo 16.000 ameriških dolarjev oziroma 13.000 evrov za nekajdnevno uporabo. Iz okolice Houstona pa prihaja tragična vest, da so v požaru, ker so se želeli ogreti, umrli trije otroci in njihova babica.

Kako je s šolami in podjetniki v Avstriji?
12. 01. 2021 13.50
Ekipa oddaje Preverjeno se je odpravila v Celovec. Tudi tukaj imajo vsesplošno zaprtje. Kljub temu ulice ne samevajo, maske pa nosijo le redki. Na ulici niso obvezne, pač pa le v gneči in v trgovini. Tudi tam imajo veliko pravil, ki jih spreminjajo glede na epidemiološko sliko.

MGRT pripravil program pomoči gospodarstvu za leto 2021
10. 01. 2021 12.32
Z ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo so sporočili, da so pripravili zajeten program razvojnih spodbud za leto 2021 v višini skoraj 660 milijonov evrov. Podjetjem bodo na voljo tako nepovratna kot povratna sredstva. Kot pravijo na ministrstvu, bodo s tem prispevali h gospodarskemu okrevanju po zaključku epidemije.

Italijanske srednje šole predvidoma zaprte do januarja, na Hrvaškem v veljavi strožji ukrepi
22. 11. 2020 09.28
Na Hrvaškem so v zadnjih 24 urah potrdili okoli 3300 novih okužb z novim koronavirusom, umrlo pa je še 49 covidnih bolnikov, je danes sporočil hrvaški štab civilne zaščite. V državi so sicer danes zaostrili ukrepe za zajezitev koronavirusa. V okviru ukrepov za zajezitev novega koronavirusa v prazničnem času pa bodo v Italiji srednje šole in univerze predvidoma zaprte do začetka januarja. Temu nasprotujejo tako ministrica za izobraževanje, kot tudi starši in dijaki.

'Kriza je zdravstvena in ekonomska, pri ukrepih so nujni kompromisi'
10. 11. 2020 14.21
Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je povedal, da je ta kriza zdravstvena in ekonomska. Zato je pri sprejemanju ukrepov po njegovem mnenju nujno iskanje kompromisov. Državne pomoči so za zdaj sicer ubranile delovna mesta, a številna podjetja so na robu, opozarja. Medtem so v Obrtno-podjetniški zbornici vlado pozvali, naj omogoči ponovno odprtje nekaterih dejavnosti, ter opozorili na stiske obrtnikov in opravljanje dejavnosti na črno.

Norveška zaradi nespoštovanja vladavine prava blokira pomoč Poljski in Madžarski
12. 10. 2020 14.09
Norveška zaradi nespoštovanja temeljnih vrednot Evropske unije blokira izplačila nepovratnih sredstev Madžarski in Poljski. Tako država, ki ni članica Evropske unije, v nasprotju s povezavo že pogojuje izplačevanje finančne pomoči s spoštovanjem vladavine prava. Pomoč Poljski je nazadnje blokirala septembra zaradi kratenja pravic skupnosti LGBTI.

Prevara z maskami: moški ogoljufal madžarsko podjetje
04. 09. 2020 15.52
Mariborski kriminalisti so ujeli serijskega goljufa, ki si je z več kaznivimi dejanji pridobil skupno 88.067 evrov premoženjske koristi. Med drugim je oškodoval družbo iz Madžarske. Zagotavljal je, da jim bo dobavil zaščitne maske, a teh podjetje seveda nikoli ni prejelo. Ob tem jim je posredoval tudi ponarejeno dokumentacijo.

Šest napotkov, kako do zdravniške obravnave v koronačasih: Vztrajajte!
04. 09. 2020 06.00
Brez dvoma je covid-19 ohromil naše zdravstvo, dostop do zdravnikov pa je omejen. Da pa je komunikacija z zdravnikom vseeno uspešna, pa lahko veliko storimo sami. V nadaljevanju najdete nekaj priporočil. Stroka sicer priznava – veliko bo treba postoriti tudi na naši strani, še posebej v smislu boljše organizacije dela.

Ministrstvo za finance: Prispevek za dolgotrajno oskrbo s Šircljem ni bil usklajevan
24. 08. 2020 15.20
Na ministrstvu za finance pravijo, da se ministrstvo za zdravje z ministrom Šircljem ni usklajevalo niti uskladilo glede predlagane rešitve v besedilu zakona o dolgotrajni oskrbi, ki predvideva prispevek za dolgotrajno oskrbo v višini 1,47 odstotka. Šircelj je sicer dan pred predstavitvijo zakona zatrdil, da novega davka ne bo.

EU ali ZDA – kdo se bolje spopada s krizo: Kaj bo, ko se bodo iztekli programi pomoči?
31. 07. 2020 10.27
Novi koronavirus je nepredstavljivo zarezal v svetovno gospodarstvo. Iz ZDA poročajo o kar 32,9-odstotnem padcu BDP v primerjavi z lanskim drugim četrtletjem, občutno se je skrčilo tudi največje evropsko gospodarstvo – nemško. Čeprav visoke, te negativne številke vseeno niso posebej veliko presenečenje, večje vprašanje je, kako bo potekalo okrevanje ameriške in evropske ekonomije. Sta pa pristopa k omejevanju krize in okrevanju zelo različna.

Če ne bo izboljšav, evropski poslanci ne bodo dali zelene luči proračunu EU
23. 07. 2020 19.13
Evropski parlament je z veliko večino izglasoval resolucijo, v kateri zahteva spremembo dogovora o večletnem finančnem okviru EU, ki so ga v torek dosegli voditelji EU. Poslanci v dokumentu opozarjajo, da večletnemu proračunu ne bodo dali zelene luči, če ne bo sprememb ter pozivajo k pogajanjem za izboljšavo predloga.

Evroposlanci kritični do znižanja sredstev za zdravstvo in raziskave
23. 07. 2020 13.00
Evropski poslanci so bili v razpravi s predsednikoma Evropskega sveta Charlesom Michelom in Evropske komisije Ursulo von der Leyen o svežnju za obnovo po pandemiji covid-19 kritični do rezov na področjih zdravstva, raziskav in digitalizacije. Poudarili so tudi pomen vladavine prava in vzpostavitve lastnih virov sredstev.

Po vrhu EU: Sloveniji 10,5, Hrvaški 22 milijard evrov
21. 07. 2020 07.26
Slovenija bo v sedmih letih dobila skupno 10,5 milijarde evrov, od tega je 6,6 milijarde nepovratnih sredstev, je po vrhu EU v Bruslju sporočil predsednik vlade Janez Janša. V proračunu naj bi bile tri milijarde za kohezijo in 1,6 milijarde za kmetijstvo. Od skupno 5,7 milijarde iz načrta za okrevanje bo nepovratnih sredstev 2,1 milijarde evrov. "Z vrha EU odhajamo zadovoljni," je ocenil Janša in izpostavil, da je imela Slovenija vselej težave pri črpanju sredstev, zato se tokrat poskušajo bolje pripraviti.

Nov pogajalski predlog: za nepovratna sredstva 390 milijard evrov
20. 07. 2020 06.31
Predsednik Evropskega sveta Charles Michel je proti koncu četrtega dne vrha EU le pripravil nov pogajalski predlog, ki krovni obseg sklada za okrevanje Evrope po pandemiji covida-19 kljub nekaterim drugačnim napovedim ohranja pri 750 milijardah evrov. Za nepovratna sredstva je predvidenih 390 milijard, za posojila pa 360 milijard evrov. Voditelji članic EU so nato le začeli razpravo, a hiter dogovor se ne zdi verjeten.

'Razprave so bistveno bolj politične, kot so bile kadar koli do zdaj'
19. 07. 2020 07.39
V Bruslju se nadaljujejo pogajanja evropskih voditeljev o svežnju za obnovo Evrope po pandemiji koronavirusne bolezni. Sprva je bilo predvideno, da bo šlo za dvodnevno zasedanje, a se je zavleklo še v tretji dan. Neuradno se omenja, da je predvideno nadaljnje zmanjševanje nepovratnih sredstev in večanje obsega posojil, da bi se ustreglo varčni četverici (Nizozemska, Avstrija, Danska in Švedska), ki ob podpori Finske že vseskozi zahteva zmanjšanje obsega nepovratnih sredstev, na veliko nezadovoljstvo Italije in Španije, ki ju je pandemija najbolj prizadela.

Vrh EU: dogovora ni na obzorju
18. 07. 2020 07.45
Voditelji članic EU so po osmih urah posvetovanj v različnih ožjih sestavah sedli za skupno večerjo. Dogovora še ni na obzorju. Glavna tema na večerji naj bi bilo vprašanje vladavine prava. Predsednik Evropskega sveta Charles Michel naj bi nov pogajalski predlog predstavil v nedeljo.

Težka pogajanja v Bruslju: pričakuje se nov kompromisni predlog
17. 07. 2020 10.19
Evropski voditelji na prvem srečanju v Bruslju od uvedbe pandemičnih omejitev poskušajo doseči dogovor o svežnju za obnovo Evrope. Pogajanja bodo težka, je bilo vsem jasno že pred prihodom. Po prvem dnevu so informacije o dogajanju skope. Bistvenih premikov za zdaj, kot kaže, ni bilo. Z enourno zamudo so voditelji sedli k večerji, predsednik Evropskega sveta Charles Michel pa naj bi po pričakovanjih postregel z novim kompromisnim predlogom.

Odprli stekleno ploščad z razgledom na dalmatinsko obalo
01. 07. 2020 06.00
V Naravnem parku Biokovo odpirajo stekleno razgledno ploščad visoko nad Dalmacijo. Gre za prvi tovrstni objekt na Hrvaškem, vanj so vložili 4,09 milijona evrov.

Kako bo EU reševala gospodarstvo?
28. 05. 2020 11.21
Evropska komisija je začela niz podrobnih predstavitev posameznih ključnih delov svežnja za okrevanje po pandemiji, ki ga je predlagala v sredo. Prvi je bil na vrsti instrument za okrevanje in odpornost, za katerega je predvidenih 560 milijard evrov, od tega 310 milijard za nepovratna sredstva in 250 milijard za posojila.

Na Hrvaškem novo rahljanje ukrepov, na Novi Zelandiji iz bolnišnice odpustili še zadnjega obolelega
27. 05. 2020 13.54
Medtem ko se Evropa postopoma, a vztrajno prebuja, se središče pandemije koronavirusa seli v Latinsko Ameriko, kjer beležijo večje število dnevnih okužb kot v Evropi in Združenih državah Amerike. Kanadska vojska medtem poroča o grozljivih razmerah v tamkajšnjih domovih za starejše. Stanovalci naj bi ležali v plenicah, nasilno so jih hranili. Na Novi Zelandiji so iz bolnišnice odpustili še zadnjega obolelega, na Hrvaškem pa se po novem na prostem lahko druži do 300 oseb.

Bruselj s 1850 milijardami evrov nad posledice pandemije. Sloveniji 5,1 milijarde
27. 05. 2020 12.14
750 milijard evrov je težek sklad za okrevanje v pomoč članicam EU, ki se spopadajo z izzivi pandemije koronavirusa. Od tega bosta dve tretjini namenjeni za nepovratna sredstva, tretjina pa za posojila. Še 1100 milijard evrov je namenjenih za prihodnji večletni proračun EU. Sloveniji bo v okviru svežnja za okrevanje namenjenega 5,1 milijarde evrov - 2,6 milijarde za nepovratna sredstva in 2,5 milijarde za posojila.

Letalske družbe med državno intervencijo in propadom: izgube krepko čez 300 milijard evrov
26. 05. 2020 13.57
Od silovitega udarca, ki ga je koronakriza prizadejala letalski industriji, se nekatere letalske družbe ne bodo nikoli pobrale, mnoge pa bodo s finančnimi intervencijami morale reševati države. Nemška vlada in nemški paradni letalski prevoznik Lufthansa sta tako sklenila dogovor o devetmilijardni pomoči podjetju, ki mu grozita propad in masovno odpuščanje.

Najvišja subvencija za skrajšani delovnik 448 evrov
20. 05. 2020 13.42
Shema subvencioniranja skrajšanega delovnika, nosilni ukrep predlaganega tretjega protikoronskega zakona, ki naj bi ga vlada potrdila popoldne, bo na voljo delodajalcem, ki vsaj desetini zaposlenih ne bodo mogli zagotavljati 90 odstotkov dela. Subvencije bodo fiksne in bodo znašale do 448 evrov, je dejal minister za delo Janez Cigler Kralj.

Prevozniki zahtevajo vključitev v tretji paket protikoronskih ukrepov
13. 05. 2020 14.11
Prevozniki sekcije za promet pri OZS so ministra za infrastrukturo Jerneja Vrtovca pozvali, naj vlada v tretji paket protikoronskih ukrepov vključi njihovo panogo, sicer lahko po besedah predsednika sekcije Petra Piška pride do "nemirov in cestnih blokad". Vrtovec verjame, da bo vlada imela posluh za sektor, ki prispeva 17 odstotkov BDP.

Ponoven zagon turizma s 1. junijem, v pripravi jasna navodila 'koronastandardov'
04. 05. 2020 18.58
Zaprta meja z Italijo je za goriško regijo 'gospodarska ujma neslutenih razsežnosti', kot so se izrazili župani, saj so gospodarsko še kako vezani na Italijo. Na udaru zaprtih mej je seveda tudi turizem – gospodarski minister Počivalšek je obljubil dodatno pomoč države, manjše nastanitve pa se bodo lahko začele odpirati že v prvi polovici maja. O tem, kako dolgo bomo potrebovali za ponovni zagon turizma in kaj lahko za to naredimo mi, sta spregovorila Mišo Mrvaljević in državni sekretar MGRT Simon Zajc.

Vrh EU brez preboja glede strategije za okrevanje po pandemiji
23. 04. 2020 20.07
Voditelji držav članic EU so se na videokonferenci skušali sporazumeti o tem, kako bo evropsko gospodarstvo okrevalo po pandemiji novega koronavirusa. A neuspešno, vrh EU je pričakovano minil brez preboja glede strategije za okrevanje evropskega gospodarstva v primežu pandemije. Dogovorili so se, da si bodo prizadevali za čimprejšnjo vzpostavitev sklada za okrevanje. Zdaj je na potezi Evropska komisija, ki naj bi konkretne predloge predstavila v maju.

Drugi paket ukrepov: 2,8 milijarde evrov za zagotavljanje likvidnosti podjetij
20. 04. 2020 07.19
Osnutek predloga drugega protikoronskega zakona, ki bo skrbel za likvidnost podjetij, za zdaj za zagotavljanje poroštev in likvidnosti predvideva 2,8 milijarde evrov, so po srečanju širše koalicije z vlado pojasnili poslanci. Koalicijske stranke so lahko vladi še popoldne poslale dodatne predloge, vlada pa je danes začela z njihovo obravnavo. Medtem pa sindikati opozarjajo na njihovo izključevanje pri pripravi novih ukrepov.

Osebna izpoved voznika tovornjaka: V žarišču je občutek srhljiv!
24. 03. 2020 06.00
Miha Ledinšek je voznik tovornjaka 16 let, prevaža žita. Tudi med epidemijo koronavirusa je razpet med Italijo in Avstrijo. Pripoveduje, občutek na poti, zlasti v Italiji, je srhljiv. Hrane na črpalkah ni mogoče kupiti, gostilne so zaprte, do trgovin ne more s tovornjakom. Sanitarije so zaprte ali neznosno umazane. Prvi mož Sekcije za promet Obrtne zbornice pa svari, če pade prevozništvo, bo Slovenija brez hrane, zdravil, derivatov, kisika ...

Financiranje ekoloških naložb: na banko ali Eko sklad?
23. 02. 2020 07.10
Učinkovita raba in obnovljivi vire energije, električna vozila ter druge za okolje sprejemljive naložbe prinašajo prihranke in prispevajo k čistejšemu okolju, a jih je treba financirati. Za tiste, ki se odločajo za svoj eko projekt ali se še bodo, so na Zvezi potrošnikov Slovenije preverili, kakšne možnosti finančnih spodbud ali kreditov ponujajo banke in kaj zagotavlja Slovenski okoljski javni sklad. Kaj in kje se torej najbolj splača?

Zakaj nekaterim subvencija pripada, drugim pa ne?
15. 02. 2020 07.00
Z zamenjavo starega ogrevalnega sistema želijo investitorji poleg znižanja stroškov privarčevati tudi pri naložbi v investicijo. Eko sklad zato občanom ponuja nepovratna finančna sredstva za zamenjavo ogrevalnega sistema, a subvencija ne pripada vsem.