nerazvite države

V mestu, ki diši po nafti, o prepovedi nafte. Paradoks?

12. 11. 2024 15.45

Ko se voziš po veliki prestolnici Azerbajdžana, Bakuju, kjer poteka svetovni podnebni vrh, ne začutiš samo rahlega vonja po naftnih derivatih, ampak tudi vonj po denarju; s prekrasnimi novimi steklenimi zgradbami, ki so vtkane v stari del mesta, in največji izmed vseh, prelepi zgradbi muzeja – centra Hejdarja Alijeva, nekdanjega predsednika, tako rekoč očeta republike Azerbajdžan – ki je delo iraško-britanske arhitektke Zahe Hadid, za mnoge najpomembnejše arhitektke stoletja.

Ukrajinska vojna in geopolitične spremembe

09. 04. 2023 16.37

Minilo je že 13 mesecev od začetka ruskega napada na Ukrajino. Čeprav so številni verjeli, da bo ruska vojska brez težav zasedla večji del Ukrajine, se to ni zgodilo, saj je ukrajinska vojska visoko motivirana in z najsodobnejšim orožjem s strani Zahoda opremljena vojska. Poskus ukrajinske jesenske kontraofenzive se je hitro ustavil. In medtem ko se vse bolj se zdi, da je na bojišču prišlo do pat položaja in do vojne izčrpavanja, so se v preteklih 13 mesecih zgodili pomembni geopolitični in geoekonomski premiki, ki nakazujejo smeri prihodnjega razvoja in spreminjanje konstelacij sil v mednarodni politiki.

IMF: 'Povečuje se tveganje za recesijo'

11. 10. 2022 07.24

Direktorica Mednarodnega denarnega sklada Kristalina Georgieva in predsednik Svetovne banke David Malpass sta na začetku letnih zasedanj mednarodnih finančnih ustanov v Washingtonu opozorila na nevarnost svetovne recesije. V poročilu o svetovnih gospodarskih obetih je IMF napoved za svetovno gospodarsko rast za letos ohranil pri 3,2 odstotka. Za leto 2023 jo je znižal za 0,2 odstotne točke na 2,7 odstotka, ob tem pa posvaril pred morebitnim vnovičnim znižanjem.

Huda suša v Kaliforniji, na podeželju zmanjkuje vode za pitje in tuširanje

06. 06. 2022 11.46

Kalifornija se sooča s hudo sušo. Prebivalci v mestih bodo morali močno zmanjšati porabo vode, medtem ko tisti v bolj ruralnih območjih vsak dan živijo s skrbjo, ali bodo še imeli dovolj vode za pitje in tuširanje. Gospodinjska opravila, kot je pranje perila, so za nekatere postala luksuz.

Papež na veliki petek: Pozabili smo govorico miru

15. 04. 2022 21.48

Za papeža Frančiška so vojna v Ukrajini in drugi konflikti na svetu posledica splošnega odmika od miru. Kot je dejal v pogovoru za televizijo Rai 1, sicer razume države, ki kupujejo orožje, saj da se morajo v svetu, ki ga razdirajo vojne, braniti.

Ekonomski razvoj, demokracija in diktatura na Zahodnem Balkanu

11. 12. 2021 07.00

Zakaj sta Slovenija in Hrvaška dokaj robustno demokratični državi – Slovenija je na repu liberalnih demokracij, Hrvaška pa je trdna elektoralna demokracija, ki je v nekaterih vidikih blizu liberalni demokraciji – in to že več desetletij, medtem ko enako ne velja za t. i. Zahodni Balkan, tj. Srbijo, Bosno in Hercegovino, Albanijo, Severno Makedonijo, Kosovo in Črno goro? Pomemben del odgovora na to vprašanje nam nudi eno najslavnejših odkritij v družboslovju, znano kot teza o modernizaciji.

Zaključna bitka za okolje: pred pogajalci nov osnutek dogovora

12. 11. 2021 10.47

Kot kaže, se bo podnebni vrh v Glasgowu, ki se ga udeležujejo predstavniki skoraj 200 držav, podaljšal še za nekaj dni. V novem osnutku dogovora, ki bo predmet še zadnjih pogajanj, je nekoliko ostrejša zahteva državam po spopadanju s podnebnimi spremembami ter poziv, da se nameni finančna pomoč državam, ki trpijo škodo zaradi globalnega segrevanja, in revnejšim državam pri zelenem prehodu. Kot je sporočil predsednik COP26 je pred njimi še trdo delo, a da se vsi nadejajo ambicioznemu rezultatu.

Direktorica IMF Georgieva o prednostnih nalogah sklada

13. 10. 2021 20.50

Izvršna direktorica Mednarodnega denarnega sklada (IMF) Kristalina Georgieva je med prednostnimi nalogami sklada v prihodnjih šestih mesecih izpostavila nadaljevanje protikoronskih ukrepov, enakopravnejšo delitev cepiva proti covidu-19 in podporo državam, da okrevajo po krizi zaradi pandemije.

Kitajska dominacija: Razmere imajo elemente hladne vojne, le da so kitajske lovke povsod

19. 07. 2020 12.34

Napetosti med ZDA in Kitajsko imajo elemente hladne vojne, pravi profesor ameriških in svetovnih študij na Fakulteti za družbene vede Bogomil Ferfila. Kot ocenjuje, bo "protikitajski tabor" vzpon Kitajske le težko ustavil, čeprav se bo zatekel h konceptu vezane trgovine in drugim poskusom metanja polen pod kitajske noge. "Kitajcem je uspelo vzpostaviti sistem, ki je mešanica politike, gospodarstva in vojske, in se zdi neustavljiv," pravi.

Nepalski veleposlanik: Naš cilj je sprejeti dva milijona turistov naslednje leto

21. 09. 2019 17.18

Slovenijo je obiskal nepalski veleposlanik, ki ima sedež na Dunaju in je pristojen tudi za našo državo. Njegov namen obiska je bil predvsem poslovno naravnan. Ob tem državi že dolgo časa povezujejo gore, saj je Slovenija prva, ki je v Nepalu odprla gorniško šolo. Ker je naslednje leto leto turizma v Nepalu, nam je veleposlanik pojasnil, kaj želijo doseči, z njim pa smo se pogovarjali še o drugih aktualnih temah.

'V primeru nepričakovane pandemije bi lahko umrlo več deset milijonov ljudi'

19. 09. 2019 06.00

Nenadna morebitna smrtonosna pandemija bi lahko pomorila več deset milijonov ljudi, uničila svetovno gospodarstvo in pustila človeštvo v kaosu, je zapisano v poročilu posebnega organa, ki preverja pripravljenost ukrepanja ob izrednih razmerah.

Medicinske odprave v Keniji: 'Naš cilj je stalna oskrba lokalnega prebivalstva'

13. 05. 2018 07.00

Študenti medicine, ki ob izobraževanju samoiniciativno zbirajo denar in odpotujejo v nerazvite tropske države ter nudijo zdravniško pomoč tamkajšnjim prebivalcem, so v svetu redki. Pri nas pa imajo medicinske odprave v Afriko dolgo tradicijo, študenti se jih z veseljem udeležijo, saj si tako kljub trdemu delu, ki ga tam v treh mesecih opravijo, pridobijo neprecenljive izkušnje.

Ko skorumpiranost postane vir šal: 'Trump je vse življenje delal, da je postal milijonar, tukaj pa te izvolijo v parlament pa si zmagal'

12. 05. 2018 07.29

Irak, od dolgotranje vojne in razprtij med šiiti in suniti utrujena država, bo dobila novo oblast, od katere bo v veliki meri odvisno, ali bo prihodnost države varna in stabilna. Na parlamentarnih volitvah se za 320 poslanskih mest poteguje okoli 7000 kandidatov. Boj za oblast se bije med petimi šiitskimi strankami, tudi med aktualnim in nekdanjim predsednikom vlade, v ozadju pa so tudi interesi zunanjih sil, kot sta ZDA in Iran.

Krvava industrija: izkoriščanje otrok za izdelavo pametnih telefonov

19. 01. 2016 09.56

Nevladna organizacija Amnesty International in Afrewatch v novem poročilu razkrivata, da se za izdelavo pametnih telefonov in akumulatorjev za električne avtomobile izkorišča otroška delovna sila. V rudnikih kobalta v Kongu otroci in odrasli delajo brez zaščitne opreme.

Poskrbite, da boste zdravi tudi na dopustu

22. 07. 2012 13.08

Če se odpravljate na dopust v eksotične kraje, lahko za zdravje s cepljenjem in nakupom preventivnih zdravil poskrbite še pred odhodom. Poleg tega pa ne pozabite na zdravstveno zavarovanje za tujino.

Med kupi smeti

05. 06. 2011 15.56

Nekatere države in mesta se dobesedno dušijo v smeteh. Razlogi so: prenaseljenost, neučinkovita politika glede ločevanja in recikliranja odpadkov, slaba izobraženost in predvsem neodgovornost velikih korporacij, ki selijo svoje proizvodnje v nerazvite dele sveta.

Najvplivnejši v letu 2010!

01. 11. 2010 08.10

Kateri moški so se zapisali v leto 2010? In predvsem, s čim so si priborili svoje mesto na lestvici najvplivnejših moških?

Spoštujmo pravice matere Zemlje!

22. 04. 2010 06.31

Segrevanje ozračja je večje kot zgolj statistična napaka. Nekateri kršenje pravic planeta Zemlje še vedno sistematično zanikajo, drugi predlagajo drastične ukrepe. Rešitev pa je preprosta.

Sklenjen projekt Pegan na OI

26. 04. 2008 16.49

Gimnastična zveza Slovenije je na prizorišču svetovnega pokala v Mariboru tudi uradno končala projekt Pegan na OI.

'Jedrska energija je aspirin'

25. 01. 2008 11.55

''Energetika je tisto, kar žuli gospodarstvo,'' je bila do evropskih ukrepov kritična klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj.

Hitri kondomi

07. 11. 2006 13.32

Človeški samci, tole je nekaj za vas. Svojega junaka boste lahko oblekli v pičlih treh sekundah.

Wolfowitz poziva k odpisu dolgov

21. 04. 2006 12.13

Odprave trgovinskih ovir bi po mnenju predsednika Svetovne banke prispevale k odpravi revščine v nerazvitih državah.

Kos: 'Izstop iz družbe resnih držav'

10. 02. 2006 07.03

Drago Kos je prepričan, da si je vlada okoli vratu 'zategnila protikorupcijsko zanko'.

'Ne v mojem imenu!'

24. 01. 2006 08.55

Pred ministrstvom za obrambo je potekal shod proti pošiljanju slovenskih vojakov v Irak.

Prostovoljno v zbornico

05. 01. 2006 14.35

Vlada je sprejela predlog zakona, ki predvideva uvedbo neobveznega članstva v gospodarskih zbornicah.

Novo upanje za otroke tretjega sveta

19. 10. 2004 00.00

Britanski znanstveniki so razvili novo tehnologijo, ki bi lahko rešila na milijone otrok v nerazvitem svetu.

Jamie Shea: Tudi majhna država je lahko vplivna

29. 03. 2004 00.00

O tem, kdo bo plačal nadzor slovenskega zračnega prostora in o načrtih, ki jih bo morala Slovenija še izpolniti, smo vprašali tudi z Jamiejem Sheajem. Z njim se je pogovarjal Miha Plementaš.

Znani delni uradni rezultati referendumov

24. 03. 2003 00.00

Republiška volilna komisija je razglasila delni uradni izid glasovanja na referendumih o vstopu v EU in zvezo Nato. Za vstop v EU je glasovalo 89,61 odstotka volivcev, za vstop v Nato pa 66,05 odstotka volivcev. Volilna udeležba je bila 60,31-odstotna.

Bush je grožnja svetovnemu miru

28. 12. 2002 00.00

Nemški pisatelj Günter Grass, dobitnik Nobelove nagrade za literaturo, je za nedeljsko izdajo nemškega časnika <em>Welt</em> izjavil, da predstavlja ameriški predsednik George Bush po njegovem mnenju <em>"grožnjo svetovnemu miru"</em>.

Debelost problem tudi v nerazvitih državah

26. 02. 2002 00.00

Globalna "epidemija prekomerne teže" se iz bogatih industrijskih držav širi v države v razvoju, je opozorilo Ameriško združenje za napredek znanosti na nedavnem letnem srečanju.