neskladje

Referendum tudi po pošti in na predstavništvih
23. 01. 2003 00.00
Ustavno sodišče je odločilo, da bodo odslej na referendumih lahko glasovali tudi volivci, ki so v tujini, in sicer po pošti ali na diplomatskih predstavništvih. Referendumov o Natu in EU tako skoraj zagotovo ne bo mogoče izpeljati 23. marca, saj odločitev sodišča vsaj za 10 dni podaljšuje roke za razpis referendumov.

Poslanci tudi o tobaku
17. 12. 2002 00.00
DZ je v okviru druge obravnave opravil razpravo o noveli zakona o omejevanju uporabe tobačnih izdelkov, ki naj bi še zaostrila reklamiranje tovrstnih izdelkov in povečala obseg opozoril na cigaretnih zavojčkih.

Predvolilna kuhinja na mariborski univerzi
08. 11. 2002 00.00
Pred volitvami novega rektorja mariborske univerze se ponavljajo zapleti iz preteklosti. Skupina profesorjev namreč očita začasnemu vodstvu univerze, da so volilna pravila za izvolitev rektorja v nasprotju z zakonom o visokem šolstvu.

DZ: Tuji zdravniki naj bi znali slovensko
24. 09. 2002 00.00
Državni zbor je na rednem zasedanju obravnaval zakon o opravljanju zdravstvenih poklicev v Sloveniji za državljane članic EU, o konfesionalni dejavnostji v šolah in vrtcih, razpravljali pa so tudi o noveli zakona o državljanstvu.

Odbor DZ o meji in tujcih
11. 09. 2002 00.00
Odbor DZ za notranjo politiko je v skladu z določbami novega poslovnika za drugo obravnavo na septembrskem zasedanju državnega zbora pripravil dopolnjena predloga zakona o nadzoru državne meje ter novele zakona o tujcih.

Anton Bebler: Jedrske vojne ne bo
11. 06. 2002 00.00
O novi vojaški doktrini ZDA, ki prvič po 2. svetovni vojni predvideva tudi napad in ne le obrambo z jedrskim orožjem, smo se pogovarjali s profesorjem na Fakulteti za družbene vede, Antonom Beblerjem.

Vlada pozitivno o poročilu
06. 06. 2002 00.00
Slovenska vlada je ugodno ocenila napredek Slovenije pri vključevanju v EU, vendar je izpostavila, da je treba pospešiti usklajevanje zakonodaje z evropskim pravnim redom.

Po diplomi na zavod za zaposlovanje
17. 03. 2002 00.00
Na mariborski univerzi vsako leto diplomira približno 3000 študentov, največ pa jih nato pristane na zavodu za zaposlovanje.

Miloševića prenaša le ena srbska televizija
13. 03. 2002 00.00
Sojenje svojemu nekdanjemu predsedniku Slobodanu Miloševiću na haaškem sodišču od danes prenaša v živo samo še ena televizija v Srbiji - TV B92. Neposredne prenose je danes ukinila še YU INFO, katere ustanoviteljica je jugoslovanska vlada.

Se obetajo spremembe zakona o tujcih?
23. 01. 2002 00.00
Državni zbor je opravil prvo obravnavo obširne novele zakona o tujcih, ki v prvi vrsti odpravlja neskladje z evropskim pravnim redom.

O imuniteti za Pavla Ruparja
20. 06. 2001 00.00
Državni zbor je v nadaljevanju rednega junijskega zasedanja na predlog mandatno-imunitetne komisije opozicijskemu poslancu Pavlu Ruparju (SDS) priznal poslansko imuniteto v primeru kaznivega dejanja obrekovanja, za tem pa v nasprotju s stališčem matične komisije zavrnil možnost, da bi se lahko opozicijski poslanec na imuniteto skliceval tudi v primeru kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic, ker si je kot tržiški župan iz občinskega proračuna poplačal stroške zasebne tožbe v višini skoraj 560.000 tolarjev. Kazenski postopek pri zadnjem primeru, ki ga vodi okrožno sodišče v Kranju, se lahko torej nemoteno nadaljuje.

Višje februarske pokojnine
16. 02. 2001 00.00
V skladu z novo zakonsko ureditvijo oziroma novelo zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju in glede na porast povprečne plače zaposlenih v zadnjih sedmih mesecih lanskega let, v primerjavi z majsko povprečno plačo, je upravi odbor Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije na seji sprejel sklep, da se pokojnine od 1. februarja letos uskladijo tako, da se povečajo za 4,8 odstotka oziroma za 5,4 odstotka. Različna višina odstotkov je namreč posledica sočasne uskladitev pokojnin na podlagi 150. in 151. člena noveliranega zakona.

FIFA in UEFA v sporu
16. 01. 2001 00.00
Sprememba sistema prestopov nogometašev, ki ga zahteva Evropska unija, je poglobila spor med Evropsko (UEFA) in Mednarodno nogometno zvezo (FIFA). Razlog za spor, ki se je napovedoval več mesecev, sinoči pa je končno izbruhnil, je pismo FIFA naslovljeno EU, v katerem se osrednja nogometna organizacija strinja z večino zahtev iz Bruslja.

Gore ni pripravljen priznati poraza
05. 12. 2000 00.00
Odvetnik ameriškega demokratskega predsedniškega kandidata Ala Gora David Boies je takoj po odločitvi okrožnega sodnika v Tallahasseeju Sandersa Saulsa, ki je zavrnil vse pritožbe Gorove strani na volilne izide na Floridi, vložil pritožbo na državno prizivno sodišče s prošnjo, naj to sodišče primer takoj prepusti floridskemu vrhovnemu sodišču. Boies se seveda ni strinjal s Saulsovo razsodbo in je novinarjem zatrdil, da je bila napačna, ker ni omogočil pregleda dokazov oziroma 14.000 spornih glasovnic iz okrožij Palm Beach in Miami Dade. "Izgubili smo, oni so zmagali, vendar se bomo pritožili," je dejal Boies.

Na potezi je vrhovno sodišče ZDA
01. 12. 2000 00.00
Devetčlansko vrhovno sodišče ZDA bo morda že danes v Washingtonu odločilo, ali je državno vrhovno sodišče Floride ravnalo v nasprotju z zvezno ustavo, ko je ugodilo prošnji odvetnikov demokratskega predsedniškega kandidata Ala Gora in podaljšalo rok za potrditev izidov volitev na Floridi.

Neskladnost 17. člena ZEVP z ustavo
15. 07. 2000 16.49
Ustavno sodišče je v najnovejši, 64. številki Uradnega lista objavilo odločbo o ugotovitvi neskladnosti zakona o evidenci volilne pravice (ZEVP) oz. njegovega 17. člena z ustavo. Po mnenju ustavnih sodnikov je v neskladju z drugim odstavkom 14. člena ustave, ki govori o enakosti pred zakonom, to, da ZEVP ne ureja stalne evidence volilne pravice volilnih upravičencev s stalnim prebivališčem v tujini.

Bo Bajuk prisluhnil beguncem?
30. 06. 2000 21.37
Slovenska sekcija nevladne organizacije za človekove pravice Amnesty International Slovenije (AIS) je včeraj predsedniku vlade Andreju Bajuku poslala pismo, v katerem ga je seznanila z delom te organizacije na področju varstva človekovih pravic beguncev. Predvsem pa so v pismu izpostavili kritične pripombe, ki jih delijo z nekaterimi drugimi nevladnimi organizacijami v zvezi s položajem beguncev v Sloveniji. Kot so sporočili iz AIS, je bil njihov namen Bajuka seznaniti s številnimi dolgoletnimi težavami, ki kažejo na izjemno restriktivno slovensko begunsko politiko, in opozoriti na nekatere aktualne probleme. V vednost pa so mu poslali tudi zahteve nevladnih organizacij, ki so jih na vlado naslovili v zadnjem letu.

Priči pred Jerovškovo komisijo
11. 05. 2000 15.23
Pred t.i. Jerovškovo komisijo sta se kot priči soočila nekdanji generalni direktor policije Borut Likar in nekdanji namestnik direktorja kriminalistične službe Drago Kos. Pred njunim soočenjem je predsednik komisije Jožef Jerovšek (SDS) njene člane opozoril, da v njunih prvotnih izjavah - Likar je bil zaslišan 9. septembra lani, Kos pa 4. februarja letos - ne najde očitnih kontradiktornosti, ki bi bistveno vplivale na potek preiskave. Morebitno neskladje naj bi bilo le med Kosovo trditvijo, da se je Gričar prostovoljno javil za vodenje interne komisije in da je bil Likarjev osebni prijatelj, ter izjavo Likarja, da je podrejenim - med njimi je bil tudi njegov namestnik Marjan Pogačnik - zgolj naročil, naj predlagajo člane omenjene komisije, ti pa naj bi za njeno vodenje predlagali Gričarja. Tako Likar kot Kos sta tudi pri tokratnem soočenju vztrajala pri izjavah, ki jih je navedel Jerovšek. Kos je prvotni izjavi dodal razlago, da nekdanji generalni direktor policije Likar ni mogel vedeti, ali je bil Gričar prostovoljec ali ne.

Bergauer o cenah dizla in bencina
02. 03. 2000 16.11
Minister za promet in zveze Anton Bergauer predlaga odpravo nesorazmerja med ceno dizelskega goriva (plinskega olja D-2) in motornega bencina. Pobudo, ki jo je konec prejšnjega tedna naslovil na ministrstvi za ekonomske odnose in razvoj ter za finance, je med drugim utemeljil z dejstvom, da je trenutni položaj dejavnosti avtobusnega prevoza takšen, da prevozniki ne morejo zagotavljati niti enostavne reprodukcije, kaj šele namenjati sredstev za razvoj, ki bi omogočal dvig kakovostne ravni storitev in s tem posledično preusmeritev dela potnikov, predvsem dnevnih migrantov, na javna vozila.

Uskladitev zakona o političnih strankah z ustavo
01. 03. 2000 19.14
Koordinacija neparlamentarnih strank od državnega zbora zahteva, naj predlog sprememb oziroma dopolnitev zakona o političnih strankah, ki se nanašajo na enakopravno financiranje političnih strank, dopolni ali ga vrne vladi v ponovno pripravo.