nesreče v gorah

Več nesreč v gorah: turna smučarka z glavo trčila v skalo in obležala
29. 01. 2023 18.23
V slovenskih gorah se je ta konec tedna zaradi nesreč zvrstilo več helikopterskih reševanj. Trikrat je posredovala Letalska policijska enota z dežurno ekipo za helikoptersko reševanje v gorah, enkrat pa reševalna ekipa s posadko helikopterja Slovenske vojske.

Medalje za hrabrost in požrtvovalnost 77 junakom: 'To je veliko rešenih življenj'
24. 01. 2023 15.05
77 pogumnih in srčnih posameznikov je prejelo posebna priznanja za svoja hrabra in požrtvovalna dejanja. V 36 različnih nepredvidljivih in nevarnih situacijah so se izkazali pri reševanju dragocenih človeških življenj. Večkrat so posredovali pri prijetju napadalcev, vlomilcev in roparjev, petkrat so iz vode reševali utapljajoče se osebe, v osmih primerih so izvajali temeljne postopke oživljanja, nudili pa so tudi pomoč pri prometnih nesrečah in hudih krvavitvah. Uspešni so bili pri iskanju pogrešanih oseb, v treh primerih so ponesrečence reševali iz gorečega prostora in večkrat uspešno preprečili poskus samomora. Nesebično so pomagali tudi pri množični nesreči v gorah in pri najhujšem požaru v zgodovini samostojne Slovenije.

Poklukar: Prizadevali si bomo, da se zdravstvena oskrba krepi, ne pa slabi
16. 12. 2022 13.51
Na morebitno reorganizacijo službe nujne medicinske pomoči se je odzval tudi nekdanji minister za zdravje Janez Poklukar oziroma njegova gorjanska svetniška lista. Kot so sporočili iz liste, si bodo skupaj z ZD Bled prizadevali, da se zdravstvena oskrba krepi, ne pa slabi. Proti reorganizaciji se je postavil tudi novi tržiški župan.

Kako se primerno pripraviti za zimske gorske podvige?
06. 12. 2022 18.25
Decembrske dni spremljajo nižje temperature, tema, megla in sneg, kar marsikoga zadržuje med štirimi stenami, vendar mednje nikakor ne sodijo pohodniki, ki obožujejo gore v vseh letnih časih. A prav pozimi je nevarnost nesreč v gorah večja, sploh če za gorske podvige nismo primerno pripravljeni. Zakaj se največ nesreč zgodi ravno v sredogorju, kaj je obvezna oprema in kdo ter kako se lahko loti turnega smučanja?

Tadej Golob: Dobil sem dokaz, da nisem nesmrten
04. 12. 2022 15.45
Dobri dve leti potem, ko je omahnil 20 metrov globoko in utrpel tako hude poškodbe, da niti zdravniki niso vedeli, ali ga bodo lahko rešili, večkrat nagrajeni slovenski pisatelj, novinar in kolumnist Tadej Golob pripoveduje, kako je tistega dne slutil, da se bo nekaj zgodilo. V kratkem se namerava vrniti na kraj nesreče, da bi dobil odgovore, zakaj je padel. Svojo diagnozo, tudi 14 dni kome, je posodil glavnemu junaku svoje pete kriminalke Tarasu Birsi. Z nami je spregovoril o vsebini knjige, o okrevanju, o tem, ali se bo vrnil v gore, in o prijatelju, ki se je izkazal v najbolj ključnih trenutkih.

Po hudi prometni nesreči mu je diagnoza ADHD dala nov smisel v življenju
18. 11. 2022 18.53
Danes 30-letni Matic Novak je bil pred usodnim junijem 2019 v svojem življenju vpet v tisoč in eno stvar. Reševalec na motorju, v gorah, vojak. Njegov dan ni minil brez adrenalina in akcije. A huda prometna nesreča na nujni vožnji mu je življenje postavila na glavo. Po rehabilitaciji, ki je trajala kar tri leta, je Matic vendarle okreval, a v stare tire se zaradi nesreče ni več mogel vrniti. Kot otrok je dobil diagnozo ADHD, zato se je odločil, da začne pomagati otrokom, ki se soočajo s podobnimi težavami, kot se je sam.

Mit, da se pogrešane osebe same vrnejo domov, ne drži
18. 10. 2022 13.17
V Sloveniji je trenutno pogrešanih 244 oseb, ki so vpisane v evidenci pogrešanih oseb, vsako leto pa svojci prijavijo povprečno okoli 500 pogrešanih, so navedli na Generalni policijski upravi. Največ pogrešanih je odraslih in starejših oseb, še posebej pogosto se izgubijo osebe z demenco ali drugimi starostnimi boleznimi. Več primerov je tudi takih, ko zaidejo osebe v gorah ali posamezniki zapustijo zdravstvene ali negovalne ustanove. Delež mladoletnih je vseskozi nekje okoli 30 odstotkov vseh pogrešanih oseb, opažajo na Policiji in poudarjajo: Mit, da se pogrešane osebe tako ali tako same vrnejo domov, ne drži.

Nemški plezalec padel v globel in umrl
28. 08. 2022 09.05
Tudi začetek tega konca tedna za gorske reševalce ni minil mirno. Policijski helikopter je z ekipo za helikoptersko reševanje v soboto kar trikrat poletel v gore. Ena od nesreč pa se je žal končala s smrtnim izidom. Nemški plezalec je namreč med plezanjem na območju Bohinja padel in se pri tem hudo poškodoval. Kljub hitremu posredovanju reševalcev je moški zaradi hudih poškodb umrl.

Severna stena Špika: Umrl je alpinist
05. 08. 2022 11.15
Uprava za zaščito in reševanje poroča, da se je ob 6.45 v severni steni Špika v občini Kranjska Gora smrtno ponesrečil alpinist. Tragedija naj bi se zgodila zaradi odloma kamenja.

'Peklenski tempo reševanja': helikopter med vikendom 12-krat poletel v gore
25. 07. 2022 10.56
Od petka do nedelje se je v gorah zgodilo 12 nesreč, v katerih je posredoval policijski helikopter z dežurno ekipo za reševanje v gorah. V petek in nedeljo so se zgodile po tri nesreče, v soboto pa šest. Na policiji opozarjajo, da je tempo reševanj peklenski, in pozivajo k skrbi za varnosti v gorah in prilagajanju tur sposobnostim posameznika.

Težke intervencije, ki močno zaznamujejo: 'Poskrbeti zase je nujno'
23. 07. 2022 07.18
Uničujoči požari, hude prometne nesreče, nesreče v gorah, jamah, na vodi ... vse to so vsakodnevne intervencije gasilcev, gorskih reševalcev, jamarjev in drugih reševalcev, ki, nekateri profesionalno, velika večina pa prostovoljno, nesebično pomagajo sočloveku. In vsaka težka intervencija, posebej tragična, pusti posledice tudi pri njih. "Poskrbeti zase ni enostavno, je pa nujno," pravi psiholog Peter Markič, član državne enote za psihološko pomoč pri Civilni zaščiti.

Na petih lokacijah po Sloveniji pilotno štetje planincev
17. 07. 2022 08.56
V slovenske gore se letno odpravi okoli 1,7 milijona obiskovalcev, zato je na nekaterih destinacijah v glavni sezoni gneča, tudi nesreče so vse pogostejše. Na Planinski zvezi Slovenije so zato v juliju začeli projekt pilotnega štetja obiska. Trenutno planince merilniki štejejo na petih lokacijah, in sicer na Vršiču, v vasici Osp na obali, na Kumu v Zasavju, pri Lovrenških jezerih na Pohorju in Storžiču.

Udar strele na Triglavu: Bil je srečen dan, kar bi se lahko zgodilo, se ni
16. 07. 2022 09.21
Zgodaj zjutraj se je nadaljevala petkova reševalna akcija na Malem Triglavu, ki je bila prekinjena zaradi neurja. Dva poškodovanca s sumom na težje poškodbe zaradi udara strele sta bila s helikopterjem slovenske Policije in spremstvom gorskih reševalcev v UKC Ljubljana prepeljana že v petek, zdaj pa so rešili še preostalih 16, ki so ob zdravniškem nadzoru prenočili v domu na Kredarici. Da je bil srečen dan, je dejal Iztok Arnol, vodja reševalne akcije in dodal, da je skoraj neverjetno, da ni nihče umrl.

'V gore hodijo v kopalkah, supergah in z dizajnerskimi nahrbtnički'
04. 07. 2022 11.08
Gorenjski policisti so ogorčeni nad neodgovornim obnašanjem v slovenskem visokogorju. Na območju Triglavskih jezer so skupaj z gorskimi reševalci ugotavljali, kako opremljeni in pripravljeni so pohodniki za turo in kakšno je splošno stanje v gorah. Pri tem so naleteli na pohodnike, ki so se na pot odpravili kar v kopalkah, supergah z ravnim podplatom, spet drugi z dizajnerskim mini nahrbtnikom, otroško vrečko za copate in pivom v roki.

10 idej za skok na vršace po zahtevnih in zelo zahtevnih poteh
02. 07. 2022 07.00
V preteklih dveh tednih smo vam namignili, kam se lahko odpravite v hribe po lahkih in nato po srednje zahtevnih poteh. Kot zadnji so na vrsti zahtevni in zelo zahtevni vzponi, pri katerih je potrebna zelo dobra fizična pripravljenost, pri večini vzponov tudi tehnično znanje. Ture so primerne za izkušene posameznike, ki so vešči gibanja po zahtevnem in skalnatem terenu. Kaj morate imeti v mislih, česa ne smete pozabiti, ko se odpravite na proti ciljem te težavnosti, je svetoval strokovni sodelavec pri PZS Matjaž Šerkezi.

Varno v gore po načelu postopnosti: od manj k bolj zahtevnim ciljem
11. 06. 2022 07.00
Nesreča v gorah se lahko zgodi vsakomur, izjema niso niti izkušeni ali najbolj usposobljeni posamezniki. A vsak planinec lahko možnosti za nesrečen razplet v višavah občutno zmanjša, če se v hribe odpravi odgovorno in upošteva osnove, ki so drugačne od tistih, ki veljajo pri rekreaciji v dolini. Kam grem, ali poznam pot, kako sem pripravljen, kakšno opremo imam, kakšno je vreme oziroma napoved, s kom grem, so vprašanja, ki sodijo k pripravi na turo. Tudi organizirane planinske aktivnosti so naložba za varnejši obisk gora, je pred začetkom poletne sezone spodbudila PZS in ob tem podala koristne napotke. Svoj vidik je osvetlila tudi Policija.

V gorah samo v nedeljo kar petkrat posredoval helikopter
06. 06. 2022 08.37
Čeprav se poletje še niti ni dobro začelo, pa imajo gorski reševalci že veliko dela, kar kaže tudi na to, da bo v gorah to poletje spet zelo pestro. Samo konec tedna sta policijski in vojaški helikopter intervenirala najmanj sedemkrat, zato policisti zopet opozarjajo na previdnost.

Na Skuti obsedela utrujena in zaplezana planinca
03. 06. 2022 09.58
Letalska policijska enota je z ekipo za helikoptersko reševanje v gorah v četrtek na Skuti rešila dva zaplezana planinca. Tuja državljana sta bila utrujena in izven poti, so sporočili s PU Kranj in dodali, da so bili aktivirani tudi kamniški gorski reševalci.

Vse več nesreč v gorah, zahtevnejši izzivi za gorske reševalce
20. 05. 2022 16.36
Leto 2021 se je končalo z rekordnim številom nesreč v gorah, potrjujejo podatki GRZS. Gorski reševalci so posredovali v kar 629 primerih, pri čemer je 283-krat na pomoč priletel helikopter, opremljen za reševanje v gorah. Trend se bo nadaljeval tudi letos, ocenjujejo pristojni, saj so do 17. maja našteli že 167 nesreč, v enakem obdobju lani 162. Da bi pred poletno sezono znova opozorili planince, naj bodo odgovorni in se na pot v hribe dobro pripravijo, so predstavniki GRZS, URSZR, Slovenske vojske in Policije organizirali novinarsko konferenco, na kateri so tudi prikazali, kako poteka gorsko reševanje.

Po letu dni v veliki akciji znova iskali Boštjana, pogrešanega niso našli
07. 05. 2022 17.36
V okolici Bleda je potekala ponovljena večja iskalna akcija za od lani pogrešanim Boštjanom Lavtarjem. Lavtar je pogrešan od 7. aprila lani. Ponovno je bilo pregledano širše območje Homa, soteske Vintgar, obrobja med naselji Podhom, Zasip in Gorje ter tolmuni in jame na "Borštu". Območje iskanja je bilo razdeljeno na več sektorjev, organiziran pa je bil štab, ki ga je vodila blejska civilna zaščita. Sodelovali so še radovljiški gorski reševalci, jamarska reševalna služba, potapljaška reševalna služba, vodniki reševalnih psov, gasilci in Policija. V iskalno akcijo je bilo vključeno okoli 80-člansko moštvo, ki pogrešanega kljub obsežnemu iskanju in trudu niso našli.

Praznično vreme: ob morju večinoma sončno, v gorah še sneg
26. 04. 2022 10.46
Dva dneva dopusta in šest prostih dni. Sliši se lepo, kajne? Večina bo to kombinacijo izkoristila in si za tokratne prvomajske praznike privoščila počitnice. Preverili smo, ali jim bo vreme naklonjeno? Kakšne so temperature morja? Hkrati pa vse, ki dajejo goram prednost pred morjem, opozarjamo, da je v gorah še sneg in da zato veljajo vsa priporočila za zimsko obiskovanje gora.

Kdor prej pokliče, dobi helikopter
05. 02. 2022 07.00
Bolnika ali poškodovanca, ki potrebuje helikoptersko pomoč, ne zanima, ali bo ponj prišel helikopter rumene, modre, maskirne barve ali pa nek četrti. Zanj je pomembno le, da bo prišel. Minulega januarja je bil gorski svet pogosto ovit v črno. 41 nesreč se je zgodilo, umrlo je devet ljudi. 12-krat so gorski reševalci na pomoč poklicali helikopter Slovenske vojske. Klicali so ga tudi 20. novembra lani, ko se je v Gradiški turi nad Vipavo ponesrečil plezalec. Helikopter so čakali več ur, a ga niso dočakali.

Izgubljeni kuža pod vrhom Brane: 'Pokazal je več hvaležnosti kot marsikateri planinec'
29. 01. 2022 13.19
Na Facebooku se je v četrtek zvečer pojavila objava, da se je na Kamniškem sedlu izgubila vsaka sled za borderskim ovčarjem Jimmyjem. Matjaž Šerkezi je eden izkušenejših gorskih reševalcev pri nas in ko je izvedel za izgubljenega kužka, mu to ni dalo miru. "Ponoči tudi spati nisem mogel," nam je zaupal Kamničan. Ob tem ga je skrbelo še, da bi ga ljudje, ki nimajo dovolj izkušenj z zimskimi razmerami v visokogorju, skušali sami poiskati in bi pri tem prišlo do nesreče. Zato se je kar sam odpravil na pot. Pod vrhom Brane je naposled našel kosmatinca, ki je prestrašeno jokal na zaledeneli skalni polici.

Turnega smučarja iskali tudi z brezpilotnim letalnikom in termovizijsko kamero
24. 01. 2022 09.17
Gorska reševalna zveza Slovenije je turnega smučarja, ki so ga pogrešali od petka zvečer ter ga mrtvega našli v soboto, iskali tudi s termovizijsko kamero. Z brezpilotnim letalnikom in kamero so tako v reševalno-iskalni akciji pregledali območje Stola. Kot so zapisali na družbenem omrežju, jim tehnologija v zadnjih tednih pride še kako prav. Slovenske gore so sicer ta konec tedna terjale dve življenji, gorski reševalci pa so dvakrat posredovali tudi v nedeljo, a le zaradi poškodb pohodnikov.

V gore za vikend? Poskrbite, da bo vaša pot varna
21. 01. 2022 15.09
Pred nami je konec tedna, ki bo po vremenski napovedi v slovenskih gorah minil brez padavin in zato v hribe privabil marsikaterega planinca. Ob tej priložnosti se morda ni odveč ponovno zazreti v statistiko tega leta, ki je v slabem mesecu spisala preveč žalostnih zgodb. Zato, preden si nadenete dereze, vzamete cepin v roke ali se odpravite zgolj na lažje dostopen hrib, se vprašajte: ali sem dobro preveril vremenske razmere in se pozanimal o poti, ali imam dovolj kondicije, da bom zmogel tudi sestopiti, ali imam primerno opremo, ki jo znam pravilno uporabljati, in ključno, ali sem sposoben oceniti in sprejeti odločitev, da bom pravočasno obrnil, če mi ne bo šlo ali bodo razmere zame prezahtevne.

'Gorniški vplivneži sami sebe prodajajo kot gorniško vrednoto, čeprav to sploh niso'
21. 01. 2022 07.00
Minuli konec tedna je v gorah ugasnilo šest življenj planincev. Gorske nesreče so se zgodile kljub na videz dobrim razmeram, kljub temu da so bili planinci primerno opremljeni. Primeri potrjujejo, da so razmere v gorah pozimi v vsakem primeru zahtevne in da samo dobra oprema ne zagotavlja varnega vzpona. A zakaj nekateri izberejo cilje, ki jim niso kos tako fizično kot psihično? Kaj se je v zadnjih letih spremenilo, ali je psihološki profil planincev postal drugačen, da je v gorah več nesreč? Pogovarjali smo se z gorskim vodnikom Gregom Koflerjem in gorskim reševalcem Žarkom Trušnovcem.

'Vzpon na Triglav pozimi ni mačji kašelj, tam lahko vsaka napaka pomeni smrt'
17. 01. 2022 18.12
Minuli konec tedna je v gorah za sabo pustil črno sled, ugasnilo je šest življenj planincev. Gorske nesreče so se zgodile kljub temu, da že nekaj časa ni snežilo, se je vreme otoplilo, kar načeloma pomeni, da se sneg preobraža in je nevarnost plazov manjša. Kljub temu, da je bilo lepo, sončno vreme in so bile razmere videti idealne. To so primeri, ki potrjujejo, da so razmere v gorah pozimi v vsakem primeru težavne in da jih planinci prepogosto podcenjujejo. Imeti dobro opremo, namreč ne pomeni imeti izkušnje, ni zagotovilo, da jo bomo znali uporabiti in obvladali situacijo ter si rešili življenje.

Najhujše gorske nesreče pri nas
17. 01. 2022 15.22
Za nami je tragičen konec tedna v slovenskih gorah, kjer je v nesrečah v zahtevnih zimskih razmerah umrlo pet ljudi. Kot kaže, vsi zaradi zdrsov. V zadnjih desetih letih, vključno z 2021, je pri nas v gorskih nesrečah umrlo 179 ljudi.

Črn vikend v gorah: umrlo šest planincev, razmere so izredno zahtevne
17. 01. 2022 07.25
Pretekli vikend je bil v gorah na območju Gorenjske tragičen, saj je življenje v gorah in težko dostopnih terenih izgubilo 6 ljudi, za 5 gornikov je bil usoden zdrs oziroma padec na terenu, za 1 pa nenadno obolenje. Gorski reševalci so sicer ta vikend posredovali v 13 gorskih nesrečah, v prvih šestnajstih dneh novega leta pa že 34-krat. Ob tem pristojni ponovno opozarjajo na ustrezno opremo in veliko previdnost.

Motorne sani povozile 7-letnega otroka, plazovi zasuli planince
13. 12. 2021 11.07
Na smučišču Mariborsko Pohorje je moški zagnal motorne sani, pri tem pa ni sedel na njih. Ker je dodal na plin, so sani speljale in se prevrnile, nato pa prevozile 7-letnika. Otrok se v nesreči ni huje telesno poškodoval. Posadki vojaškega in policijskega helikopterja ter gorski reševalci so reševali tri planince in turnega smučarja. Dva med njimi je zajel in poškodoval plaz, zato policija ponovno opozarja, da je nevarnost proženja snežnih plazov nad gozdno mejo še vedno znatna, tretje stopnje od petih. Poleg tega so policisti obravnavali še tri smučarske nesreče na urejenih smučiščih.