nestabilnost

Bodo tudi pod Putinom začeli izginjati generali? Kje sta Gerasimov in Surovikin?

29. 06. 2023 13.56

General Sergej Surovikin je bil vpoklican, da bi pomagal spremeniti rusko vojno taktiko v Ukrajini, zdaj pa se je znašel v središču obtožb, povezanih z uporom Wagnerjeve skupine. Po uporu Wagnerjevcev kroži vse več govoric o njegovi trenutni lokaciji, pa tudi vprašanj, komu je zvest. Ni pa edini, ki je po debaklu Wagnerja izginili iz javnosti. Tudi načelnika generalštaba oboroženih sil, generala Valerija Gerasimova ni videti vse od sobote, ko je Prigožin zahteval njegovo izročitev.

Šarec: Gre za notranje zadeve Rusije, mi še naprej podpiramo Ukrajino

24. 06. 2023 15.52

V Evropi in ZDA pozorno spremljajo dogajanje v Rusiji. Tudi na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve (MZEZ) in slovenskem veleposlaništvu v Moskvi razvoj dogajanja v Rusiji pozorno spremljajo, so sporočili z ministrstva. Kot dodajajo, je ministrstvo doslej odsvetovalo vsa potovanja v Rusijo in državljane, ki so tam, pozvalo k vrnitvi domov. Zaenkrat se nanje sicer ni obrnil še nihče. V primeru konkretnih zaprosil se nameravajo temu primerno odzvati, so še zapisali.

Tragična migrantska nesreča: v bližini Španije se je potopil čoln, več kot 30 mrtvih

22. 06. 2023 16.29

Še ena v nizu tragičnih migrantskih nesreč naj bi vzela življenja več kot 30 migrantov v Atlantskem oceanu blizu Kanarskih otokov. Na čolnu, ki je utonil, je bilo približno 60 ljudi. Ta dogodek pa ponovno postavlja pod drobnogled odziv Evrope na migracije, potem ko se je prejšnji teden pred Grčijo potopil čoln, 500 ljudi pa še vedno pogrešajo.

Nevihte na vzhodu in severu države, nekatere ceste pod vodo

04. 06. 2023 08.12

Nevihte, ki so dopoldne začele nastajati nad zahodno Slovenijo, so zajele nekatere kraje na severu in vzhodu. Z uprave za zaščito in reševanje poročajo o prijavah dogodkov večjega obsega, aktivirali so prostovoljna gasilska društva. Voda je poplavila več cest in tudi kletnih prostorov objektov.

Saturnovi znameniti obroči naj bi počasi izginjali

29. 05. 2023 13.13

Nove raziskave kažejo, da znamenitih Saturnovih ledenih obročev v prihodnosti morda ne bo več mogoče videti skozi teleskope. Z vesoljsko sondo Cassini so raziskovalci ugotovili, da prstani izgubljajo več ton mase na sekundo, kar astronomsko gledano pomeni, da prstani nimajo več veliko časa. Raziskovalci ocenjujejo, da bodo obroči obstajali največ še nekaj sto milijonov let.

Po strelskih napadih v Srbiji v kritičnem stanju trije ranjeni

11. 05. 2023 15.26

Po dveh strelskih napadih v Srbiji v minulem tednu so v kritičnem stanju trije ranjeni od devetih, ki so še vedno v bolnišnici. V smrtni nevarnosti je še vedno deklica, ki jo je v streljanju 3. maja v beograjski osnovni šoli ranil v glavo 13-letni učenec šole.

Znova so se razbesnela neurja, klestila toča

07. 05. 2023 08.11

Ponekod po Sloveniji so se znova razbesnela neurja, klestila je tudi toča. Nevihte so zajele predvsem vzhodno polovico Slovenije, meteorna voda je ponekod zalivala objekte.

Dele države zajelo močno neurje s sodro in točo

06. 05. 2023 19.48

Dele Slovenije je prešlo močnejše neurje s sodro in točo. Uprava za zaščito in reševanje je poročala o večjem obsegu na območju Beltincev, Celja, Dobrne, Maribora, Šentilja, Štor, Tabora in Vranskega.

Popoldanske nevihte lahko prinesejo nalive s sodro in drobno točo

06. 05. 2023 07.49

Popoldne in zvečer bo predvsem v severni, osrednji in zahodni Sloveniji nastalo nekaj ploh in neviht, ki jih bodo lahko na manjših območjih spremljali nalivi s sodro ali drobno točo. Vremensko še bolj pestra bosta nedelja in ponedeljek, ko se bo tudi nekoliko ohladilo.

10 ključnih opozorilnih znakov. In razlogi – zakaj?

03. 05. 2023 19.48

Potem ko je učenec sedmega razreda med strelskim pokolom v osnovni šoli v Srbiji ubil osem učencev in varnostnika ter ranil sedem oseb, je seveda najpogosteje postavljeno vprašanje – zakaj? A na takšna vprašanja nikoli ni enostavnega odgovora, ta se vedno skriva v mešanici razlogov – od osebnih okoliščin, družinskih okoliščin, vzgoje, vrstniške skupine, šolskega okolja, odnosa družbe do reševanja težav in nasilja, zgodovine okolja, svoje pa dodajo tudi sodobne tehnologije.

Kriza na Haitiju: Jezna množica zažgala domnevne člane tolpe

25. 04. 2023 07.02

Jezna množica je v ponedeljek v haitijski prestolnici pretepla, nato pa zažgala 13 domnevnih članov tolpe, so poročali policija in očividci. Do incidenta je prišlo na dan, ko so Združeni narodi opozorili na nestabilnost na Haitiju, ki bi lahko vodila v oborožene spopade.

Do kdaj nas bo spremljalo mokro in hladno vreme?

16. 04. 2023 11.59

Končujemo s tednom vremenske pestrosti, ki je v višje lege prinesel debelo snežno odejo, nižinam pa obilno deževje, ki je napolnilo struge vodotokov. Na žalost mnogih se vreme tudi v prihodnjih dneh ne bo veliko spremenilo. Tako moramo predvsem ob popoldnevih še vedno računati na vsaj kratkotrajne krajevne plohe in posamezne nevihte. Nekoliko več sončnih žarkov bomo verjetno deležni šele v drugi polovici tedna, ko bo tudi nekoliko topleje. A kljub temu daljšega obdobja s temperaturami nad 20 stopinj Celzija še ni na vidiku.

Dnevnik Verige dobrih ljudi: 'Mami, zakaj te je oči tepel?'

09. 04. 2023 17.30

Bil je topel, sončen, že pravi spomladanski dan, ko sva se s sodelavko odpravili na terenske obiske družin. Med vožnjo sva vsako družino poklicali in se napovedali, da prihajava, da jim pripeljemo hrano, higienske pripomočke in oblačila za otroke.

'Brutalne' najemnine in 'oderuški' krediti: 'Privilegij je, da si suženj banke'

05. 04. 2023 06.00

150 povprečnih plač mora danes odšteti posameznik, da bi si lahko privoščil nakup 50 kvadratov velikega rabljenega stanovanja v Ljubljani. Obrestne mere za stanovanjska posojila so že nad štirimi odstotki, zato je zanimanja za kredite manj. Na najemnem trgu medtem vladata negotovost in nestabilnost, za garsonjero je treba odšteti tudi do 900 evrov mesečno. Prišli smo do točke, ko je obrok kredita pogosto nižji od najemnine, a je danes privilegij že to, da ti banka posojilo odobri, saj se število kreditno sposobnih prebivalcev z leti zmanjšuje. Se torej bolj splača živeti v najemu ali kupiti lastno stanovanje? Vlada napoveduje poostren nadzor nad najemnim trgom, na mizi je tudi predlog regulacije rasti najemnin.

Na Kitajskem se dražijo tudi neveste, cene nad 45.000 evrov

26. 03. 2023 14.50

40-letna kitajska politika enega otroka je vodila v nekoliko nenavadno težavo – primanjkljaj žensk. Ženini morajo tako po običaju za nevesto odšteti znatno višjo vsoto denarja, ob tem pa vlado pozivajo, naj običaj regulira. Obenem se povečuje število tistih, ki menijo, da je navada zastarela in da gre za popolnoma nespoštljivo objektivacijo žensk.

Banka Slovenije: Evropski in slovenski bančni sistem sta stabilna

20. 03. 2023 10.55

Po zgodovinskem reševanju propadajočega švicarskega posojilodajalca Credit Suisse, ki ga je kupil tekmec UBS Group, pristojni organi v Evropi in po svetu vlagatelje mirijo glede stanja svetovnega bančnega sektorja. Po prvotnem olajšanju so se namreč pojavile nove skrbi glede tveganja dolgov z visokim donosom, ki jih izdajajo velike banke. Evropski in slovenski bančni sistem naj bi sicer poslovala stabilno. "Bančni sektor evrskega območja je odporen, z močnim kapitalskim in likvidnostnim položajem," so zapisali v slovenski centralni banki.

Krznar: Ne oziramo se na Olimpijo, ukvarjati se moramo s seboj

06. 03. 2023 12.16

Minila sta dva tedna od večnega derbija v Ljudskem vrtu, ko je aktualni šampion zasluženo premagal Olimpijo in se ji točkovno približal na dvanajst točk. Takrat so iz tabora vijoličastih, predvsem pa med navijači, že prihajale napovedi, da prvenstvo še ni odločeno in da se Olimpijo lahko ulovi. Po dveh zmagah zmajev in zgolj eni osvojeni točki Maribora na zadnjih dveh tekmah je prednost zeleno-belih neverjetnih sedemnajst točk.

Moldavija: tempirana bomba

25. 02. 2023 07.00

"Rusija načrtuje desant na letališče v Kišinjevu," je po prejetju ukrajinskih obveščevalnih podatkov dejal novi moldavski premier Dorin Recean, predsednica Maja Sandu pa, da Rusija pripravlja državni udar. Recean je nato dejal, da je ruske čete v Pridnestrju potrebno izgnati. Sledil je odgovor Moskve, kjer so preklicali odlok o podpori suverenosti Moldavije pri vprašanju Pridnestrja. Še več, Rusija trdi, da Ukrajina ob meji krepi sile in pripravlja naskok na največje skladišče orožja v Vzhodni Evropi pri Kobasni, ki ga varuje ruski mirovni kontingent. Se odpira druga fronta, ki bi lahko sprožila nepredstavljive posledice?

Stranki SDS se priključuje Lista Franca Kanglerja

18. 02. 2023 19.05

Predsednika SDS Janez Janša in Nove ljudske stranke Franc Kangler sta v Mariboru podpisala sporazum o pridružitvi liste NLS k stranki SDS. Po Janševih besedah gre za "združevanje slovenskih demokratičnih ljudskih domoljubnih sil v Slovensko demokratsko stranko". Uradno bo stranka pridružena SDS, ko bo to potrdil še kongres NLS.

Kako preprečiti najpogostejše športne poškodbe?

24. 01. 2023 00.15

Kaj naredijo ljudje za takojšnje boljše počutje, dobro delovanje srca, večjo predihanost pljuč in vzdrževanje pravilne mišične moči?

Nove smernice o debelosti pri otrocih v ZDA požele mnogo kritik

29. 01. 2023 10.37

Po novih smernicah Ameriške akademije za pediatrijo o obravnavanju debelosti pri otrocih je javnost kar precej ogorčena. Smernice namreč predlagajo intenzivno zdravljenje za otroke, stare šest let, zdravila za hujšanje in operacije.

Nadaljevalo se je ohlajanje gospodarske aktivnosti, napovedi pesimistične

17. 01. 2023 12.25

V zadnjem četrtletju lani se je v večini dejavnosti nadaljevalo ohlajanje gospodarske aktivnosti. Prihodka v trgovini in ostalih tržnih storitvah sta se oktobra zmanjšala, tudi izvoz blaga v države EU se je nadalje zmanjšal, ugotavlja Umar. Raziskava med vodilnimi pa kaže, da jih skoraj 75 odstotkov meni, da bo upadla tudi gospodarska rast. Gre za najbolj pesimistično napoved v zgodovini raziskave, opozarjajo v družbi PricewaterhouseCoopers.

'Politično ravnanje prejšnje in trenutne vlade je kot noč in dan'

17. 12. 2022 07.00

Gre v sporu Golob-Bobnar za besedo proti besedi? Kdo govori resnico in kdo ne? Kakšno luč na nedavne očitke, da premier politično pritiska na Policijo, meče razkritje, da naj bi bil Golob pod lupo policistov? V soočenju Gibanja Svoboda, SDS, SD in NSi pa tudi o katastrofalnih razmerah v zdravstvu. Zakaj kar 130.000 Slovenk in Slovencev nima osebnega zdravnika, zakaj zdravnikov primanjkuje? Bo zdravstvo preizkušnja tudi za koalicijo?

Bosna in Hercegovina – na poti kam?

10. 12. 2022 07.14

Položaj Bosne in Hercegovine (BiH) v mednarodni skupnosti je od konca vojne in daytonskega sporazuma leta 1995 v veliki meri določen z notranjimi medetničnimi trenji, interesi sosednjih držav in interesi globalnih velesil. Upanje, da bo mir vzpostavil tudi pogoje za postopno stabilizacijo države in za blaginjo ljudi, je po skoraj treh desetletjih od konca vojne vse bolj izgubljeno. Disfunkcionalnost političnega sistema in različni interesi domačih in tujih političnih ter ekonomskih elit so privedli do tega, da je povojna BiH vse bolj propadla država (failed state), pri čemer ni nikakršnega znaka, da bi se to lahko spremenilo v bližnji prihodnosti.

Pandemično krhanje populistov in obeti liberalne demokratične prihodnosti?

13. 11. 2022 17.50

Svet je že več kot desetletje potopljen v demokratično recesijo, kar pomeni stagnacijo in celo delno zmanjševanje tako števila (nekdaj) demokratičnih držav kot kakovosti tistih, ki še stojijo. Delež trdnih demokracij se je po Freedom Housu z zgodovinskega vrha 46,6 odstotkov, ki je bil dosežen v letu 2006 in 2007, zmanjšal na 42 odstotkov do leta 2020. Zadovoljstvo z demokracijo v trdno demokratičnih državah je bilo sodeč po podatkih iz Harvardovega projekta HUMAN v prvem desetletju 21. stoletja relativno visoko, med 50 in 55 odstotkov državljanov je bilo zadovoljnih, nato pa je zdrselo med letoma 2013 in 2018 na skoraj 45 odstotkov. V tem istem obdobju se je po zadnjem letnem poročilu Populists in Power število populističnih vlad v demokratičnih državah povzpelo z okoli šest leta 2000 na kar 19 do leta 2019 – in to ne po naključju.

Zaradi covida-19 najbolj 'spremenjeni' mladi: bolj negotovi in manj prijazni

13. 11. 2022 16.58

Do nedavnega znanstveniki med stresnimi kolektivnimi dogodki in spremembami osebnosti večjega števila ljudi niso našli povezave. A primerjava osebnosti več kot 7000 ljudi med in po epidemiji koronavirusa pravi drugače. Raziskovalci ugotavljajo, da so bili zaradi zaprtja najbolj prizadeti mladi odrasli in da zato kažejo znake t. i. motene osebnosti.

'Države Zahodnega Balkana pripadajo svobodnemu in demokratičnemu delu Evrope'

03. 11. 2022 15.12

Nemški kancler Olaf Scholz je ob začetku vrha Berlinskega procesa izjavil, da države Zahodnega Balkana spadajo v svobodno in demokratično Evropo. Pozval je k okrepitvi prizadevanj za njihovo vključitev v Evropsko unijo ter poudaril, da stabilnosti regije ni mogoče obravnavati ločeno od preostale Evrope. Slovenski predsednik Borut Pahor se je nemškemu kanclerju zahvalil za obuditev te pobude, opozoril pa je, da Berlinski proces ni nadomestilo za proces širitve Evropske unije, pač pa k njemu prispeva in ga spodbuja. EU pa je Zahodnemu Balkanu napovedala milijardo evrov pomoči v boju proti energetski krizi.

Dopust pred operacijo. 'Umrla je na Kreti, ki ji je bila ljuba'

31. 10. 2022 07.56

Tragedija, ki je v grški Agii Fotii, približno 15 kilometrov od Ierapetre, vzela življenje slovenske turistke, njen otrok pa je bil poškodovan, je posledica "vrste vzrokov", pravi grška geologinja Niki Evelpidou. Ogromna skala je odtrgala in zravnala del počitniškega kompleksa. Lokalna skupnost je zaradi tragedije še vedno v šoku, domačini pa živijo v strahu pred podobnimi dogodki.

Se bo na Kitajskem končala stroga ničelna politika proti covidu-19?

22. 10. 2022 10.08

Na Kitajskem se je zaključil 20. kongres komunistične partije, na katerem so utrdili osrednjo vlogo svojega vodje Ši Džinpinga in imenovali nov centralni komite. A državljane bolj kot imenovanje novega vodstva zanima, ali se je partija pogovarjala tudi o politiki ničelne tolerance do covida-19, ki je sicer ni bilo na dnevnem redu. Pristop, ki so ga uvedli leta 2019, je namreč močno vplival na gospodarstvo. Kitajska pa z obveznimi večkrat tedenskimi testiranji in množičnimi zaprtji v luči odpiranja drugih držav ostaja med redkimi s tako strogim režimom.

V BiH bodo šli v ponovno štetje glasov za predsednika Republike Srbske

10. 10. 2022 10.28

Državna volilna komisija Bosne in Hercegovine je sprejela odločitev o ponovnem štetju glasov za predsednika Republike Srbske, potem ko so ugotovili številne nepravilnosti pri dosedanjem izidu volitev, ki so potekale 2. oktobra. Gre za prvo takšno odločitev v dosedanji volilni praksi v BiH. Obtožbe o prirejanju volitev so sicer sprožile množične proteste v Banjaluki. Tisoče ljudi, ki so se zbrali na protestih, trdi, da je proruski voditelj bosanskih Srbov prirejal glasovnice med splošnimi volitvami. Končni rezultati še niso objavljeni, čeprav je trenutni voditelj bosanskih Srbov Dodik že razglasil zmago za predsednika Republike Srbske.