neto plača

Kakšne bi bile obdavčitve nepremičnin in za koliko bi se povišala neto plača?
24. 12. 2024 19.33
Finančni minister Boštjančič vztraja: z novim nepremičninskim davkom bi se zmanjšal črni trg, višina najemnin bi padla, razbremenili bi delo. Pa bi res? Kako mu odgovarjajo kritiki? Ali gre za nov udarec srednjemu sloju, ki je desetletja varčeval, da bi nekaj lahko zapustil otrokom?

Obetajo se subvencije za skrajšani delovnik in dvig nadomestila za brezposelnost
19. 12. 2024 16.32
Na področju trga dela se obeta več sprememb. Med prvimi naj bi bila shema skrajšanega delovnika, o kateri že tečejo pogajanja socialnih partnerjev. Obetajo se novosti pri višini denarnih nadomestil za brezposelnost, predvideno je sezonsko delo v gostinstvu in turizmu. Ministrstvo si želi porušiti tudi most do upokojitve, ko gredo starejši v pokoj neposredno z zavoda za zaposlovanje. Minimalna plača naj bi se uskladila le z inflacijo, je neuradno izvedela STA.

'Če bo dvig minimalne plače minimalen, bo njena kupna moč znova padla'
17. 12. 2024 14.45
Potem ko je k ustreznemu zvišanju minimalne plače pred dnevi pozval poslanec Levice Miha Kordiš, so to storili še v sindikatu Mladi plus. Minister za delo Luka Mesec je medtem v DZ napovedal, da se bodo o vseh ukrepih v zvezi z minimalno plačo v začetku januarja pogovorili s socialnimi partnerji.

Zaposlenim v Novartisu, Krki, Telekomu in Savi več kot dva tisočaka
06. 12. 2024 12.15
December je čas božičnic in nagrad za poslovno uspešnost. Pri največjih slovenskih podjetjih smo preverili, kakšne nagrade bodo svojim zaposlenim izplačali letos. Že tradicionalno so med najradodarnejšimi v farmaciji. V Leku bo letošnja božičnica znašala 2000 evrov bruto, še višja pa bo v Krki in Novartisu. V največjem slovenskem telekomunikacijskem podjetju Telekom Slovenije bodo medtem zaposleni prejeli 2343 evrov bruto božičnice. Visoko nagrado si lahko obetajo tudi zaposleni v Petrolu, Zavarovalnici Sava, Dewesoftu in OTP banki.

Štirje uspešni projekti nevladnikov: od najemnin do koles in sovražnega govora
27. 11. 2024 14.32
V Sloveniji delujejo številne nevladne organizacije, ki se, vsaka na svojem področju, borijo za izboljšanje trenutnega stanja v državi. Svoje projekte, ki jih podpira donatorski program Impact4Values, so predstavile štiri organizacije, ki naslavljajo dezinstitucionalizacijo, sovražni govor, trajnostno mobilnost in stiske na najemnem trgu.

Statistika o slovenskih moških: skoraj polovica je neporočenih
19. 11. 2024 08.41
Prvega januarja 2024 je bilo v Sloveniji 10,1 odstotka več moških kot leta 1991. Glavni razlog za to je naraščanje števila tujih državljanov. Skoraj polovica moških prebivalcev je samskih, največ jih ima srednješolsko izobrazbo in izražajo nekoliko večje zadovoljstvo z delom kot ženske, je ob mednarodnem dnevu moških navedel Surs.

Večina Dunajčanov ima dostop do ugodnega stanovanja, cena 6,67 evra na m2
09. 11. 2024 20.43
Petsto evrov mesečne najemnine za 70 kvadratnih metrov veliko stanovanje. V Ljubljani že leta misija nemogoče, na Dunaju pa realnost, ki jo živi kar polovica vseh prebivalcev. Pa lahko stanovanja postanejo tako dostopna tudi v Ljubljani? Lahko, zagotavljajo Dunajčani, a bistvena je kontinuiteta. Da so za prihodnjih deset let zagotovili milijardo evrov za gradnjo javnih najemnih stanovanj, sicer ves čas zagotavljajo na ministrstvu za solidarno prihodnost, medtem pa se v Ljubljani še vedno gradijo predvsem nadstandardna in, kot se zdi, predvsem investitorjem namenjena stanovanja.

Zakaj je – ob isti bruto plači – neto plača na Hrvaškem in v Avstriji višja?
10. 10. 2024 06.00
Bomo Slovenci dočakali nižje davke na plače, kar je že večkrat obljubil premier Robert Golob? Da se bo to zgodilo še v tem mandatu, obljublja finančni minister Klemen Boštjančič. Vendar pa razbremenitev plač pogojuje z obdavčitvijo premoženja. Razlog? Da Slovenija ostane socialna država z javnim zdravstvom in šolstvom. Primerjali smo plače v Sloveniji, Avstriji in na Hrvaškem na primeru diplomirane medicinske sestre. Kdo dobi na koncu meseca več v svojo denarnico?

Kaj uskladitev pomeni za prejemnike minimalne, povprečne in višje plače?
02. 10. 2024 19.57
Zadovoljstvo na vseh straneh po srečanju Ekonomsko-socialnega sveta je izjemno redko, zato je podpora uskladitvi dohodninske lestvice, ki prihodnje leto vsem zaposlenim prinaša nekoliko višje neto plače, primer zmage socialnega dialoga, so po seji poudarili socialni partnerji. Za en teden pa so denimo zamaknili obravnavo proračunskih dokumentov, kjer se bo njihova enotnost najbrž lomila. Kako pa kaže razbremenitvi plač, ki bi delavcem prinesla konkretnejši popravek prilivov?

Nepremičninski davek neizogiben tudi za slovenske lastnike nepremičnin na Hrvaškem
01. 10. 2024 13.44
Slovenija, Hrvaška in Avstrija se z izzivi v turizmu lahko uspešneje spopadajo skupaj, je v Zagrebu povedal gospodarski minister Matjaž Han. Hrvaški minister za turizem in šport Tonči Glavina je izrazil zadovoljstvo nad turistično sezono in potrdil, da bodo prihajajoči nepremičninski davek morali plačevati tudi slovenski lastniki nepremičnin.

V gospodarstvu nižja povprečna plača kot v javnem sektorju
25. 09. 2024 19.53
Zasebni sektor ima, kot kažejo podatki, nižjo povprečno plačo kot javni sektor. Julijska povprečna neto plača je bila za skoraj 300 evrov nižja kot v javnem sektorju, v marsikaterem podjetju pa plač niso uskladili niti z inflacijo. Letos naj bi sicer po raziskave agencije Manpower plače dvignila tretjina podjetij.

(Večposteljna) soba za tiste na 'minimalcu', za družine, Rome, begunce pa – nič?
24. 09. 2024 14.41
Cene stanovanj so v zadnjih petih letih dramatično narasle, medtem ko so plače praviloma stagnirale. Zaskrbljujoča je tudi diskriminacija, saj najemodajalci pogosto zavračajo posameznike na podlagi okoliščin, kar omejuje dostop do primernega bivanja. Na vse to opozarja poročilo "Neznosna nedostopnost bivanja: oderuške najemnine in diskriminacija na najemnem trgu", s katerim s prstom kažejo na razmere na slovenskem najemnem trgu, kjer se zaradi nezmožnosti lastništva in pomanjkanja neprofitnih stanovanj povečuje število gospodinjstev, ki iščejo oddajanje.

Nov plačni zakon skoraj v celoti usklajen, zdaj na delo še organi
24. 09. 2024 07.54
Prihodnje leto se nam obetajo nekoliko višje neto plače, nov plačni zakon je skoraj v celoti usklajen. Kar so se po več kot deseturnih pogajanjih dogovorili pogajalci vlade in sindikatov javnega sektorja, bodo zdaj presojali še organi sindikatov. Podpis dokumentov je predviden v sredo. Nato pa jih čaka še ključna stvar – uskladitev kolektivnih pogodb.

S prihodnjim letom za odtenek višje neto plače
23. 09. 2024 19.52
Prihodnje leto se nam obetajo nekoliko višje neto plače. Socialni partnerji so soglasno podprli dogovor, po katerem se bodo olajšave in lestvica za odmero dohodnine za prihodnje leto uskladile z rastjo povprečnih plač, kar naj bi po vladnih napovedih zaposlenim prineslo višje neto prihodke.

Julija povprečna neto plača znašala 1508,84 evra
20. 09. 2024 11.22
Povprečna bruto plača za julij je znašala 2379,68 evra in je bila od plače za junij nominalno višja za 0,5 odstotka, realno pa za 0,6 odstotka. Povprečna neto plača je bila medtem pri 1508,84 evra, kar na mesečni ravni predstavlja nominalno rast za 0,5 odstotka in realno rast za 0,6 odstotka, je objavil državni statistični urad.

Bodo avtobusi obstali? Sindikati opozorili na nevzdržno stanje
11. 09. 2024 13.19
Sindikalni predstavniki voznikov avtobusov so opozorili na nevzdržno stanje v dejavnosti cestnega potniškega prometa. Ta je, kot so ocenili, tik pred tem, da se ustavi. Voznikov avtobusov je namreč zaradi preobremenjenosti in slabih delovnih pogojev vse manj.

V šolah primanjkuje kadra, ravnatelji drug drugemu 'kradejo' učitelje
03. 09. 2024 15.47
V Svizu so ob začetku šolskega leta vnovič opozorili na vse slabše razmere v šolstvu. Strokovnega in tehničnega kadra primanjkuje v vseh delih vzgoje in izobraževanja, zaposleni so preobremenjeni, ministrstvo pa k problematiki ne pristopa ustrezno aktivno, so ocenili. Menijo, da bi sistem vzgoje in izobraževanja potreboval stabilno financiranje.

Na Hrvaškem močno zvišujejo plače državnim funkcionarjem
25. 07. 2024 08.49
Hrvaška vlada bo na današnji seji skoraj podvojila plačno osnovo državnih funkcionarjev, je v sredo napovedal premier Andrej Plenković in ob tem dejal, da gre med drugim za protikorupcijski ukrep. Premierjeva plača bo tako odslej namesto 3263 znašala 5535 evrov neto, povišice si obetajo tudi predsednik Zoran Milanović, ministri in poslanci.

Maja povprečna plača malenkost nižja od aprilske
22. 07. 2024 11.09
Povprečna plača je maja znašala 2342,28 evra bruto oz. 1486,88 evra neto. To je malenkost manj kot aprila – nominalno za 0,1 odstotka manj, realno pa za 0,6 odstotka manj. V letu dni se je povprečna bruto plača zvišala za šest odstotkov, neto pa za 3,5 odstotka.

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost
03. 07. 2024 11.00
Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

Nezadovoljstvo s pogajanji glede dviga plač: Protestiralo okoli 200 delavcev Darsa
21. 06. 2024 06.40
Da bi izrazili nezadovoljstvo s postopkom in vsebino pogajanj za dvig plač v državnem upravljavcu avtocest in hitrih cest, je del delavcev Darsa v Ljubljani pred upravno stavbo podjetja organiziral protestnih shod. Protest je potekal pod okriljem Sindikata delavcev Darsa, ki ta teden z upravo ni podpisal dogovora o novem dvigu plač.

Dejstva: 'Ali Golobova vlada starejšim ponuja smrt, mladim pa, da se zadevajo'?
03. 06. 2024 19.23
Osrednje soočenje pred nedeljskimi evropskimi volitvami na POP TV smo podrobno analizirali tudi v Dejstvih. Verodostojnost izjav devetih kandidatov za evropske poslance, ki jih je soočila voditeljica Petra Kerčmar, sta z nami v živo preverjala strokovna sodelavca - docent na Fakulteti za družbene vede doc. dr. Jure Požgan in magistrica razvojnih študij Lara Bandi. Oba pravita, da morajo biti izjave kandidatov za evroposlance točne in preverljive. Preverite, ali so kandidati za evropske poslance, govorili resnico in ali so operirali s pravimi podatki.

Opozicija kritična, Golob: Slovenija je evropski šampion po gospodarski rasti
31. 05. 2024 13.45
Predsednik vlade Robert Golob se je na opozicijski predlog priporočil ob 2. obletnici delovanja vlade na seji DZ odzval z besedami, da je Slovenija šampion v Evropi po gospodarski rasti in po nizki brezposelnosti. Te uspehe vlada po njegovih besedah beleži kljub posledicam ruske agresije na Ukrajino, inflacije in poplav. Prvak SDS Janez Janša pa je medtem vladi znova očital, da je kljub dobremu izhodišču uspela uresničiti le slabih 14 odstotkov svojih obljub. Roke je zamudila tudi pri reformah, ki si jih je sama zadala, je dodal.

Kadrovanje evroposlancev, s strankarsko izkaznico do službe v Bruslju?
28. 05. 2024 06.00
Vsakemu evropskemu poslancu na mesec pripada 28.696 evrov za plače asistentov. Svoje ožje sodelavce poslanci izberejo sami, evropska pravila sicer prepovedujejo zaposlovanje bližnjih sorodnikov, prav tako se člani njihove ekipe ne smejo ukvarjati z dejavnostmi, ki bi lahko povzročile nasprotje interesov. Po pregledu imen sodelavcev, ki so tako ali drugače zaposleni v lokalni oziroma bruseljski pisarni osmih slovenskih evroposlancev, lahko sicer ugotovimo, da poslanci radi zaposlujejo člane ali vsaj simpatizerje svojih strank, pa tudi sorodnike vplivnih političnih veljakov. Kaj pa plača? Skrivnost za vse, številke razkriva le Joveva. Približno dvakrat več zaslužijo asistenti, ki živijo in delajo v Bruslju.

Več kot milijon za poslanski mandat v Evropskem parlamentu?
16. 05. 2024 06.00
705 poslancev Evropskega parlamenta, med njimi osem slovenskih, bo kmalu prejelo še zadnjo plačo v tem sklicu. Od leta 2009 vsi evropski poslanci, ne glede na standard države, kjer so bili izvoljeni, prejemajo enako plačo, ki trenutno znaša 10.075 evrov bruto. Po plačilu davkov EU in prispevkov za zavarovanje to pomeni 7853 evrov neto. Sledi še domači odbitek, vsakemu od osmih Finančna uprava odmeri še dohodnino. Poleg plače pa evropski poslanci, tako kot nacionalni, prejemajo še številna nadomestila, od povračila stroškov prevoza in denimo dnevnic – do mesečnega pavšala, ki znaša 4950 evrov.

Kdo si tradicionalno praznovanje na Rožniku sploh lahko privošči?
01. 05. 2024 19.55
Najrevnejši delavci si tradicionalnega praznovanja na Rožniki najbrž ne morejo privoščiti, pravijo kritiki. Če greš namreč na to prireditev, si seveda želiš privoščiti tudi kaj hrane in pijače, morda še kak priboljšek za otroka. Že leta pa velja, da cene na tem srečanju niso ravno sindikalne. Čeprav, pravijo redni obiskovalci, so v zadnjih letih postale nekoliko znosne.

Višje plače zaposlenih v Eurospinovih trgovinah
29. 03. 2024 09.14
Od začetka leta 2024 so plače zaposlenih v Eurospinovih trgovinah višje v za povprečju 8 %. Prvič so se plače povišale 1. januarja, drugi dvig pa je bil 1. marca 2024. Po obeh povišanjih so zdaj plače v Eurospinovih trgovinah višje od plač v trgovinah klasičnih trgovcev.

Zaposleni na upravnih enotah stavkali: Props stavko obžaluje
13. 03. 2024 06.11
Zaposleni na 54 od 58 upravnih enot so stavkali. Stavko nameravajo nadaljevati vsako sredo do izpolnitve zahtev. Z vladno stranjo so se njihovi predstavniki sestali v torek, a za zdaj dogovora še ni. Pogajanja naj bi nadaljevali v kratkem. V času stavke bodo zaposleni opravljali nujne naloge, zaprti bodo krajevni uradi.

Povprečna mesečna plača je bila lani višja
15. 02. 2024 12.47
Povprečna mesečna plača za leto 2023 je znašala 2220,95 evra bruto in 1445,12 evra neto. Od plače za leto 2022 je bila nominalno v bruto znesku višja za 9,7 odstotka in v neto znesku za 9,6 odstotka, realno pa v bruto znesku višja za 2,1 odstotka in v neto znesku za dva odstotka, je sporočil statistični urad.

Kdo je lahko najemnik neprofitnega stanovanja?
29. 01. 2024 19.37
Potem ko je zdravnik, anesteziolog ljubljanskega UKC-ja, javnost razburil z izjavo, da so čistilke na uro plačane več, kot je sam, pa čeprav je njegova neto mesečna plača 5400 evrov, so prišle na dan podrobnosti o njegovem bivanju v neprofitnem stanovanju. V njem je živel z družino tudi po tem, ko je postal lastnik vile pod Golovcem. Pri neprofitnih stanovanjih pa v oči bode tudi podatek, da je najemnik lahko tudi nekdo, ki ima denimo večmilijonsko premoženje, pomembno je le, da ni lastnik primernega stanovanja.