neurje

Vročinski val pokazal zobe, klestila tudi toča
15. 08. 2021 07.00
V nedeljo popoldan in zvečer so se na severovzhodu in vzhodu države pojavljala neurja z močnim vetrom in nalivi. Veter je podiral drevesa in razkrival strehe objektov, meteorna voda pa je zalivala kleti in pritlične prostore objektov, ponekod je bila poškodovana tudi infrastruktura. Ozračje se je ponoči umirilo.

Naravne katastrofe samo v prvem polletju povzročile za 65,7 milijarde evrov škode
12. 08. 2021 15.48
Katastrofe, ki so posledica delovanja narave ali človeka, so v prvem polletju povzročile za 77 milijard dolarjev (65,7 milijarde evrov), je sporočila švicarska pozavarovalnica Swiss Re. Med katastrofami, ki so povzročile največ škode, so zimsko neurje v ZDA in junijske nevihte v Nemčiji, Belgiji in drugih državah.

Spet vremensko bolj pestro: neurja na Dolenjskem in Koroškem, klestila tudi toča
11. 08. 2021 10.21
Po dveh vremensko umirjenih dneh je bilo dogajanje v sredo spet bolj pestro, ponekod tudi nevarno. Nevihte so nastajale na jugu in jugovzhodu Slovenije – v Ribnici in Radovici je vsaj dve uri močno deževalo, naliv je bil v Semiču, v Turjaku in Predstrugah je padala tudi toča. Pridelek tam je v veliki meri uničen. O vremenskih nevšečnostih z neurjem in točo prav tako poročajo s Koroške – klestilo je na območju Vuzenice in Mute. V Metliki je poplavljala meteorna voda, iz Ljubljane in Medvod pa poročajo o vetrolomu.

Toča na hmelju povzročila približno 80-odstotno škodo
10. 08. 2021 15.31
Predsednik Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije Roman Žveglič si je skupaj s predstavniki lokalnih skupnosti v Spodnji Savinjski dolini ogledal kmetijske površine, ki jih je v preteklih dneh prizadelo neurje s točo. Ocenil je, da je toča na hmelju povzročila približno 80-odstotno škodo, in napovedal prizadevanje za pomoč hmeljarjem.

Pred nami nov vročinski val in najverjetneje tudi vrhunec letošnjega poletja
10. 08. 2021 07.30
Po desetih dneh zmernih temperatur se bomo v prihodnjih dneh počasi vzpenjali po temperaturni lestvici. Proti severu se namreč pomika vroč afriški zrak, ki bo, kot vse kaže, ob koncu tega in v začetku prihodnjega tedna večjemu delu Slovenije prinesel najvišje temperature v letošnjem poletju.

Toča v velikosti jajca uničevala v Komendi, v Žalcu udarilo tudi po hmelju
09. 08. 2021 06.10
Odkrite strehe, popokana stekla, poškodovane fasade, popolnoma uničen pridelek. Toča v velikosti jajca je v Komendi poškodovala skoraj vsako hišo. Da takega neurja ne pomnijo, pripovedujejo tudi prebivalci Žalca in okolice: uničene strehe, balkoni, poškodovani so bili avtomobili, pridelka ni več, toča pa ni prizanesla niti hmelju.

V Žalcu debelejša toča, zvečer udarilo tudi na območju Kamnika
08. 08. 2021 15.32
Čez Slovenijo se je pomikala močnejša nevihtna celica, ki je nastala nad Posavskim hribovjem. Na območju Žalca je že popoldne padala debelejša toča, ta je padala tudi v Celju, a je bila tam na srečo manjša. V večernih urah pa se je vreme razbesnelo na Gorenjskem, nevihtne celice so se pomikale proti vzhodu. V Kamniku padala toča v velikosti oreha.

V prihodnjih dneh manj neviht in več sonca, temperature bodo presegle 30 stopinj Celzija
07. 08. 2021 07.15
Po nekaj dneh nestanovitnega in nekoliko hladnejšega vremena se bomo v prihodnjem tednu počasi vzpenjali po temperaturni lestvici in najverjetneje nas bo zajel nov vročinski val. Plohe in nevihte bodo v naslednjih sedmih dneh redke in večinoma omejene le na hribovite predele. Še največ neviht bo nastalo jutri in v noči na ponedeljek, ko se bo severno od Alp pomikala oslabljena hladna fronta.

Na Hrvaškem veter ruval drevesa in odkrival strehe
05. 08. 2021 12.06
Napovedane nevihte so dosegle Hrvaško. Po poročanju hrvaških medijev vremenoslovci napovedujejo, da bo slabo vreme danes doseglo vso državo, po napovedih pa bo najhuje na Jadranu, za katerega so izdali oranžni alarm. Rumeno opozorilo pa velja za preostalo Hrvaško.

V četrtek zjutraj in dopoldne možni krajevno močni nalivi
04. 08. 2021 13.46
V četrtek se bodo ob prehodu vremenske motnje predvsem zjutraj in dopoldne pojavljali krajevno močni nalivi, opozarjajo vremenoslovci. Ob krajevno močnejših nalivih lahko posamezni hudourniki in manjše reke hitro narastejo in se razlijejo.

Škodo po neurju še ocenjujejo, brez pridelka tako vinogradniki kot kmetje
04. 08. 2021 12.52
Dvor pri Žužemberku je torkovo neurje s točo prizadelo stoodstotno, je pojasnil župan Žužemberka, ki o oceni škode še ne more govoriti, saj klici prizadetih občanov še kar dežujejo. Že v torek so sicer sanirali streho, na katero je padlo drevo, brez pridelka pa so ostali tako vinogradniki kot kmetje.

Na Dolenjskem padlo toliko toče, da so jo morali ponekod celo plužiti
03. 08. 2021 17.13
Neurje s točo in viharnimi sunki vetra, ki je posledica prehoda močne supercelične nevihte, je na Dolenjskem povsem uničilo letošnji pridelek. Padlo je toliko toče, da so jo morali ponekod celo plužiti.

'Letošnje poletje se bo zagotovo uvrstilo med prvih pet najbolj vročih poletij'
02. 08. 2021 19.21
Huda neurja in poplave, na Češkem celo tornado, pa obsežni požari v Turčiji, na Siciliji in v Sibiriji. So to že znaki za preplah, znanilec, da se nam obetajo podnebne spremembe, ki bodo za vedno spremenile svet, kot ga poznamo? "Letošnje poletje se bo zagotovo uvrstilo med prvih pet najbolj vročih poletij v zgodovini meritev," pravi Brane Gregorčič z Agencije RS za okolje.

Tornado med Porečem in Pazinom, po hudem neurju Petrinjo spet stresel še potres
02. 08. 2021 10.21
Vročinski val se je konec tedna v burnem slogu poslovil tudi v delu Hrvaške. Medtem ko v Dalmaciji še naprej ostaja sončno in vroče, je v nedeljo popoldne Istro poleg toče presenetil tudi tornado. Že dopoldne je hudo neurje prizadelo območje Siska in Petrinje, ki ga je nato ponoči znova stresel tudi potresni sunek.

Veter podiral drevesa in odkrival strehe, zrušil se je rastlinjak
01. 08. 2021 07.23
Po državi so se pojavljali krajevno močnejši nalivi. V Mengšu se je porušil rastlinjak, v Kamniku je zalilo klet hotela Malograjski dvor. Močan veter je podrl več dreves na vozišča in reklamni pano na osebno vozilo.

Orkanski veter razdejal Sisak in Petrinjo, v BiH ena smrtna žrtev
01. 08. 2021 14.32
Sisak in Petrinja si še nista opomogla od decembrskega potresa, ko ju je zdaj zajelo še hudo neurje z orkanskimi sunki vetra. Poškodovane so številne zgradbe, ki že prej niso bile v dobrem stanju. Gasilci so s cest odstranjevali podrta drevesa, ki so na več predelih zaustavila promet. Slabo vreme s silovitimi nalivi je zajelo tudi BiH, kjer je ena oseba umrla, po tem, ko je nanjo padla veja z drevesa.

V Avstriji poplavljene ulice, v Italiji padala toča v velikosti teniške žogice
01. 08. 2021 10.20
Avstrijo so zajela hujša neurja, napeto je bilo predvsem na jugu zvezne dežele Spodnja Avstrija. V okrožju Neunkirchen so se spopadali s točo in poplavami, na Dunaju je veter dosegal hitrosti 110 kilometrov na uro. Poplavljalo je tudi v deželah Salzburg in Štajerska, o vremenskih preglavicah prav tako poročajo iz Italije. V provinci Pordenone je padala toča v velikosti teniških žogic.

Voda zalivala kleti, veter ruval drevesa, klestila tudi debela toča
31. 07. 2021 09.40
Močno neurje s točo je nastalo v Posočju in se nato čez Gorenjsko in severni del Ljubljanske kotline pomikalo proti vzhodu. Toča je povzročila veliko škode predvsem na kmetijskih površinah. Gasilci so imeli polne roke dela, saj je meteorna voda zalivala kleti, veter pa je podiral drevesa in odkrival strehe. Neurja so nepripravljena ujela tudi planince.

'Kakšen zipline? Na Veliki planini? Japajade! Naj ga kar imajo kje drugje'
31. 07. 2021 07.00
Prostrana travnata planota, posuta z mičnimi lesenimi hišicami, nekje v daljavi pa le žvenket kravjih zvoncev. Ko se dolina duši v vročinskem valu, na več kot 1500 metrih nadmorske višine vlada povsem drugačna klima, iz planinskih domov in pastirskih koč pa diši po domačih žgancih, pečenicah, slastnih štrukljih ... Vse to v teh poletnih dneh ponuja Velika planina. A blažen mir, ki ga še lahko užijemo na tej edinstveni planoti nad Kamnikom, ni in ne sme biti samoumeven, opozarjajo pastirji, ki vsako poletje svojo živino priženejo na pašo. Le še 14 jih je in bojijo se, da bo od njihovih "nebes, kjer se čas ustavi" v kratkem ostalo le še hrupno turistično naselje.

ANIMACIJA: Prihodnji dnevi bodo nevihtno pestri, vročina bo popustila
30. 07. 2021 07.30
Zadnje dneve zaznamuje vroče poletno vreme. Temperature so sicer še daleč od rekordov, a prenašanje vročine zaradi tega ni nič lažje, saj je v zraku veliko vlage. Konec tedna bo še vroč, nato pa nas bo v noči na ponedeljek prešla hladna fronta in od hujše vročine se bomo vsaj za kakšen teden poslovili. Še pred fronto bodo ozračje ob popoldnevih in večerih predvsem v severni polovici Slovenije osvežile krajevne plohe in nevihte. Nekatere med njimi bodo lahko prerasle v lokalna neurja z močnim vetrom in točo.

Avstrija znova na udaru silovitih neurij: 'Mislili smo, da je konec sveta'
29. 07. 2021 19.00
Orkanski veter, ki je pri naših severnih sosedih odkrival strehe hiš in ruval drevesa, je 'poskrbel' tudi za prekinjeno oskrbo z električno energijo. Sunki vetra, ki so dosegali tudi do 100 kilometrov na uro, so dobesedno odnesli del družinske hiše v Eggelsbergu. Na terenu so bila številna gasilska društva, s helikopterjem pa so reševali 58-letno Čehinjo, ki je ostala ukleščena v avtomobilu, potem ko je nanj padlo drevo.

V Kamniku se je razbesnelo neurje: podrti drog in drevesa blokirali promet
29. 07. 2021 07.41
Pozno zvečer se je v Kamniku in okoliških krajih razbesnelo neurje z orkanskimi sunki vetra. Podrlo se je več dreves, eno je uničilo avtomobil, drugo je padlo na cesto pri Srednji vasi in blokiralo promet skozi Tuhinjsko dolino. Prevrnil se je tudi drog železniške telekomunikacije nad državno cesto proti Mengšu. Neurje je nevšečnosti povzročalo tudi v drugih krajih po Sloveniji, gasilci so morali posredovati v okolici Cerknega, v Savinjski dolini ter na Koroškem in Štajerskem.

Slovenijo prešel nevihtni sistem
28. 07. 2021 21.03
Nad Furlanijo je nastalo več močnih nevihtnih celic, ki so se od zahoda proti vzhodu premikale preko Slovenije. Neurja večjega obsega so zajela severne dele države. O vetrolomu so poročali iz Kamnika, gasilci pa so imeli polne roke dela tudi na območju Cerknega, Vodic, Mengša, Lukovice, Braslovč, Podvelke in Dravograda.

V Italiji že drug dan silovito neurje, po Grčiji in na Hrvaškem pa pustošijo požari
28. 07. 2021 21.23
Pasje vročemu obdobju vse pogosteje sledijo silovite nevihte. Po severu Italije je tako že drugi dan zapored pustošilo močno neurje. Najhuje je na območju jezera Como, priljubljene turistične destinacije. Deroča voda in zemeljski plazovi so odnašali vse pred seboj. Uničene so številne hiše in ceste. O žrtvah k sreči ne poročajo. V Grčiji, kjer termometri že kažejo okoli 40 stopinj Celzija, pa se gasilci borijo s kar 50 požari v naravi. Najobsežnejši grozi severu prestolnice Atene. Zagorelo je tudi v Dalmaciji pri Primoštenu.

Na severu Italije pustošila ogromna toča, hiše na obrobju Aten ogroža požar
27. 07. 2021 08.09
Silovita nevihta s točo, ki naj bi presegla debelino 10 centimetrov, je pustošila po severu Italije. Na posnetkih je videti moč ledenih krogel, ki so zaustavile promet in razbile vetrobranska stekla. Medtem je Sardinija še vedno v plamenih. "Gre za katastrofo brez primere," je dejal predsednik sardinske regije Christian Solinas. Gori tudi v Grčiji, kjer ognjeni zublji ogrožajo hiše na obrobju Aten.

Sardinija še vedno v plamenih, na severu Italije udarila ogromna toča
26. 07. 2021 15.09
Medtem ko se Grčija pripravlja na hud vročinski val, ko se bodo po napovedih meteorologov dnevne temperature dvignile tudi nad 44 stopinj Celzija, po italijanskem otoku pa še vedno pustošijo obsežni gozdni požari, pa je italijansko celino zajelo hudo neurje s kot teniške žogice veliko točo. Poleg kaosa na cestah so ledena zrna povzročila tudi veliko škode na vinogradih in pridelkih.

Pri Radovljici udar strele, v Kamniku veter podrl reklamni pano
26. 07. 2021 13.26
Ponedeljek je minil večinoma v sončnem vremenu. Kljub prvotnim napovedim glede krajevnih neurij z vetrom in možnostjo toče, pa se je nad Slovenijo na srečo 'razbesnelo' le nekaj manjših poletnih neviht. Ena od teh je zajela Gorenjsko, pri Radovljici je v drevo ob stanovanjskem objektu udarila strela, iz Kamnika pa poročajo o vetrolomu. Tudi v torek se bodo lahko zlasti na zahodu in v osrednji Sloveniji pojavljale plohe in nevihte.

Afriški zrak nam prinaša že tretji letošnji vročinski val
25. 07. 2021 07.00
Če vam je bilo v preteklih dneh vroče, vam bo v prihodnjih dneh še bolj. V večjem delu Slovenije se namreč tudi uradno začenja že tretji letošnji vročinski val, ki bo dolgotrajnejši, kot je kazalo sprva. Tako je pred nami najmanj sedem dni s temperaturami, ki bodo po nižinah krepko presegale 30 stopinj Celzija, na vzhodu se bo lokalno lahko ogrelo tudi nad 35 stopinj Celzija. Skupaj z vročim afriškim zrakom se k nam že petič v letošnjem poletju širi večja količina saharskega peska, ki ga bodo občasne krajevne plohe in nevihte v prihodnjih dneh spirale iz ozračja, kar bo na predmetih puščalo neprijetno rjavkasto sled. Zaradi velike pregretosti ozračja in bližine fronte se bodo v prihodnjih dneh lahko razvila tudi krajevna neurja.

Na Štajerskem odkrivalo strehe in ruvalo drevesa, ponekod padala tudi toča
23. 07. 2021 14.41
Občine Maribor, Kungota, Pesnica, Lovrenc na Pohorju in Dravograd je zajelo močno neurje, ki je ruvalo drevesa in odkrivalo strehe objektov. V občini Lovrenc na Pohorju je padala tudi toča, ki je poškodovala poljščine, avtomobile in strehe objektov. Tam se je vreme umirilo, nevihtni oblaki so zdaj nad Nanosom. Vikend, ki je pred nami, bo večinoma sončen in vroč, verjetnost neviht je majhna.

V Mislinji po neurjih za več milijonov evrov škode: Sami ne bomo kos sanaciji
21. 07. 2021 20.29
Ponekod v Sloveniji še odpravljajo posledice nedeljskega neurja. V Mislinji je najmanj 30 kilometrov cest uničenih, poškodovanih je pet mostov in več deset stanovanjskih hiš. V občini ocenjujejo škodo in številka je zelo velika. Tamkajšnji župan ocenjuje, da je divjanje hudourniških potokov povzročilo za nekaj milijonov evrov poškodb na voziščih in drugih objektih. Ljudje pravijo, da česa takega ne pomnijo. Sami ne bodo kos sanaciji, pravijo prizadeti, ki upajo na pomoč države. Ta bi morala priti hitro. Bojijo se namreč, da bi se že ob naslednjem obilnejšem deževju razdejanje ponovilo.