neustaven

Poljsko ustavno sodišče podprlo zaostritev zakonodaje o splavu

22. 10. 2020 22.01

Poljsko ustavno sodišče je odločilo, da je splav tudi v primeru razvojnih nepravilnosti zarodka neustaven. To pomeni skoraj popolno prepoved splava v državi. Dovoljen bo le še v primeru posilstva, incesta, ali če bo ogroženo življenje matere.

Šepec: Predlog zakona o nalezljivih boleznih je neustaven in posega v veliko pravic

06. 09. 2020 16.08

Morebitni sprejem novega zakona o nalezljivih boleznih po zagotovilih notranjega ministra Aleša Hojsa nikakor ne pomeni, da bo policija ravnala nezakonito. Njene možnosti po določbah, ki v izjemnih okoliščinah, ko širjenja bolezni ni mogoče zajeziti drugače, dopuščajo zaostritev ukrepov, bodo izjemno omejene in striktne, je povedal. Varuh človekovih pravic in pravniki že proučujejo ustavnost vsebine zakona. Pravnik Miha Šepec opozarja, da gre za tipičen represivni zakon, ki se navadno sprejema v času kriznih razmer.

Država gori, predsednik je vmes poniknil

02. 07. 2020 08.14

Združene države se utapljajo v novem rekordnem številu dnevnih okužb s koronavirusom, pandemija očitno uhaja izpod nadzora, Bela hiša pa še vedno stoji ob strani in prepušča boj posameznim zveznim državam. Predsednik države je v zadnjih dneh skoraj izginil iz javnosti, njegov urnik sta polnila predvsem igranje golfa in znašanje po Twitterju.

Pirova zmaga za ameriško pravico do splava

01. 07. 2020 06.30

Vprašanje, ali imajo ženske pravico prekiniti nosečnost, je eno najstarejših bojišč ameriške kulturne vojne med konservativnim in progresivnim političnim polom. Tudi zaradi tega so evangelijski kristjani množično glasovali za Donalda Trumpa in njegovo obljubo, da bo vrhovno sodišče napolnil s sodniki, ki bodo znova prepovedali splav. Za zdaj so razočarani.

Primer proti Kryžanowskemu zaradi suma zlorabe notranjih informacij v ponovno odločanje

11. 06. 2020 13.19

Vrhovno sodišče je obsodilno sodbo nekdanjega predsednika uprave Petrola Marka Kryžanowskega zaradi zlorabe notranjih informacij pri nakupu delnic Petrola razveljavilo in zadevo vrnilo v ponovno odločanje. Primer je bil pravnomočno razsojen tik pred 10-letnim zastaranjem, sodišče ima za ponovno odločanje na voljo dve leti.

Prepoved prehajanja med občinami: potreben in učinkovit ali prekomeren ukrep?

22. 04. 2020 17.19

Na skupni seji dveh odborov se je vnela polemična razprava o potrebnosti prepovedi prehajanja med občinami. Notranji minister Hojs ocenjuje, da je ukrep bistveno pripomogel k ustavljanju epidemije. Z njim se strinja tudi zdravstveni minister Gantar, ki dodaja, da se o sprostitvi prepovedi gibanja med občinami odgovorni že pogovarjajo. Opozicijska Levica vladi medtem očita, da je namen tovrstnih ukrepov vzpostavitev policijske države. V LMŠ, SD in SAB pa so ocenili, da je vlada ukrep prepovedi gibanja med občinami verjetno sprejela dobronamerno, a da je bil prekomeren.

Odvetnica: Človekove pravice lahko omejimo, a je bil način tokrat napačen

15. 04. 2020 20.09

17. dan mineva, odkar so Slovenci lahko gibamo le znotraj svoje domače občine, če ne štejemo izjem, kot so delo v drugi občini ali skrb za domače. Pa vendar se porajajo vprašanja, ali je ta ukrep smiselen, še več, celo neustaven. O tem bo odločalo tudi ustavno sodišče. Kdaj lahko pričakujemo odločitev, še ni jasno, prav tako nam na sodišču niso mogli razkriti pobudnika, ki je zadevo vložil. Vlada pa je sodišču že poslala svoje argumente, ki, kot pravijo, držijo vodo.

Burna razprava o ukinitvi dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja

19. 12. 2019 10.29

DZ je na seji obravnaval zakonski predlog za ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, ki ga je vložila Levica, odbor pa nato bistveno preoblikoval. V razpravi so predvsem opozicijski poslanci predstavili številne pomisleke, kritike je bilo slišati iz koalicije, minister za zdravje Aleš Šabeder pa je opozoril na morebitne pasti.

Odločitev sodnice: demokratom naj se predajo zahtevani dokumenti o Muellerjevi preiskavi

26. 10. 2019 08.22

Ameriška zvezna sodnica Beryl Howell je v petek pravosodnemu ministrstvu ZDA naložila, naj kongresnim demokratom, ki vodijo preiskavo pred ustavno obtožbo predsednika Donalda Trumpa, preda vse zahtevane dokumente o preiskavi ruskega vpletanja v ameriške predsedniške volitve leta 2016.

Zakaj 20 držav avtomatsko prepoznava registrske tablice, Slovenija pa ne?

02. 08. 2019 06.00

Slovenija je znova 'bolj papeška od papeža'. Sistem, ki dokazano deluje v 20 evropskih državah, pri nas očitno še ne bo zaživel. Slovenska policija priznava, da se je sistem za avtomatiziran nadzor registrskih tablic v poskusnem obdobju izkazal za zelo učinkovitega, a ustavni sodniki so preprečili, da bi zaživel tudi zares.

Poslanci potrdili predlog o spremembah financiranja zasebnih osnovnih šol

10. 07. 2019 07.42

Poslanci in poslanke so potrdili predlagane spremembe financiranja zasebnih osnovnih šol. Za novelo so v skladu s poprejšnjimi napovedmi glasovali v LMŠ, SD, DeSUS in SAB, pa tudi v Levici, v kateri so to, kako bodo glasovali, razkrili šele pred samim glasovanjem.

Istospolnost v Bocvani ni več kazniva: 'Država ne sme biti šerif v spalnicah ljudi'

11. 06. 2019 18.41

Vrhovno sodišče v Bocvani je odločilo, da je zakon o prepovedi sodomije iz kolonialnih časov neustaven, s čimer je dekriminaliziralo istospolne odnose. Nevladna organizacije Amnesty International je odločitev sodišča označila za zmago v boju za enakopravnost in svobodo.

Stališča strank ponovno obetajo ostro razpravo o financiranju zasebnih šol

07. 06. 2019 15.47

Novelo zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, s katero naj bi udejanjili ustavno odločbo glede financiranja zasebnih osnovnih šol, v DZ čaka strma pot. V SDS in NSi opozarjajo na neustavnost novele, zadržani pa so tudi nekateri v koaliciji, ki čakajo na mnenje zakonodajno-pravne službe DZ. Pripombe naj bi imela tudi vladna zakonodajna služba.

Pikalo: Če bi bila pravica do financiranja pridobljena, bi proračun eksplodiral

06. 06. 2019 11.09

Vlada je potrdila predlog novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja in ga pošilja v sprejem DZ. "Zdi se mi pomembno, da vsakemu učencu, ne glede na to, ali v hodi v javno ali zasebno šolo, financiramo tisti del, ki ga od njega zahtevamo - to je obvezni del izobrazbe," pravi minister Pikalo in poudarja, da pri tem ne gre za omejevanje zasebnih pobud.

Italijanski poslanec za spremembe zaščitnega zakona: omejitev slovenske manjšine?

06. 06. 2019 10.33

Italijanski poslanec desnosredinske Naprej Italija predlaga spremembe zaščitnega zakona, ki predvideva tudi popis prebivalstva, v katerem bi se morali prebivalci opredeliti, kateri jezikovni skupnosti pripadajo.

Sodišče blokiralo strog zakon Misisipija o splavu

25. 05. 2019 10.08

Ameriško zvezno sodišče je blokiralo zakon zvezne države Misisipi, ki bi prepovedal splav po šestih tednih nosečnosti. Zakon je bil sprejet marca in naj bi začel veljati julija.

Posiljena 11-letnica zanosila, a je zaradi zakonodaje prisiljena roditi

08. 05. 2019 08.37

ZDA razburja primer 11-letne deklice iz Ohia, ki je zanosila, potem ko jo je 26-letni moški ugrabil in večkrat posilil. Deklica je zdaj prisiljena otroka roditi, saj so v tej zvezni državi pred dobrima dvema letoma sprejeli zakon, ki prepoveduje splav po šestih tednih.

Južnokorejsko sodišče: prepoved splava neustavna

11. 04. 2019 11.57

Južnokorejsko sodišče je odločilo, da mora vlada opustiti politiko prepovedi splava, ki je veljala zadnjih 66 let. Zgodovinska odločitev je sprožila val veselja v prestolnici Seulu po desetletjih boja za pravice korejskih žensk.

Trump (za zdaj) uspel s prepovedjo transseksualcev v vojski

22. 01. 2019 19.00

Konservativna večina ameriškega vrhovnega sodišča je potrdila Trumpovo odločitev o prepovedi služenja transseksualcev v vojski, čeprav so sodišča nižje stopnje predsednikov izvršni ukaz večinoma označila za diskriminatornega in blokirala njegovo izvajanje do končne odločitve. V ameriški vojski trenutno služi okoli 9000 transseksualcev.

Več mesecev trajajoča policijska stavka končana

27. 12. 2018 07.01

Predstavniki policijskih sindikatov in vlade so podpisali stavkovni sporazum. S tem so policisti končali več mesecev trajajočo stavko, med katero se varnost države in državljanov ni zmanjšala, so ob podpisu poudarili vladne in sindikalne strani. Sklenjeni stavkovni sporazum pa policistom prinaša boljši socialni in poklicni status.

V dveh letih ukinitev volilnih okrajev in uvedba možnosti preferenčnega glasu?

13. 12. 2018 11.36

Ustavno sodišče je ugotovilo, da je 4. člen zakona o določitvi volilnih enot za volitve poslancev v državni zbor v neskladju z ustavo. Zakonodajalcu je zato naložilo, da mora neskladje odpraviti v dveh letih. Med najverjetnejšimi spremembami se omenjata ukinitev volilnih okrajev in uvedba možnosti preferenčnega glasu.

Kdo bo dobil največ? Nekaterim tudi za štiri plačne razrede višje plače

03. 12. 2018 06.07

Vlada in predstavniki sindikatov javnega sektorja so podpisali stavkovne sporazume in dogovor o plačah. Dogovorjeni dvigi plač, dodatkov in ostalih pravic so skupno ocenjeni na dobrih 300 milijonov evrov, predvidena pa je njihova postopna uveljavitev v prihodnjih dveh letih. 

V Indiji prešuštvo ni več kaznivo dejanje

27. 09. 2018 09.51

Indijsko vrhovno sodišče je odločilo, da prešuštvo ni več kaznivo dejanje, saj je zakon, ki je to določal, neustaven in diskriminatoren do žensk. 158 let star zakon iz kolonialnih časov je sicer določal 5-letno zaporno kazen za vsakega moškega, ki je spal s poročeno žensko brez dovoljenja njenega moža. Ženske niso mogle biti odgovorne za zločin, niti niso mogle vložiti tožbe.

Pravosodno ministrstvo razrešilo notarja Sikoška, ki je overil nezakonito posojilno pogodbo SDS

08. 08. 2018 10.17

Pravosodno ministrstvo je razrešilo notarja Jožeta Sikoška. Odločitev sledi pravnomočni obsodbi zaradi zlorabe položaja ali pravic, poleg tega je Sikošek overil nezakonito posojilno pogodbo SDS. Sikošek sicer trdi, da je svoje delo opravljal vestno in strokovno, napoveduje tudi pravno borbo z vsemi razpoložljivimi sredstvi.

Bo morala država Draganu Tošiću vrniti zaseženo premoženje?

24. 07. 2018 11.00

Potem ko je ustavno sodišče odločilo, da je del zakona o nezakonito pridobljenem premoženju neustaven, se zdaj postavlja vprašanje, kakšne konkretne in daljnosežne posledice bi lahko zaradi tega nastale. Bi lahko med drugim padli nekateri najodmevnejši postopki zasega premoženja?

Vili Kovačič pričakuje neustavnost lanskega referenduma o drugem tiru

11. 01. 2018 17.04

Ustavni sodniki so začeli obravnavo zahteve za oceno ustavnosti referendumske zakonodaje, ki jo je podalo vrhovno sodišče. Od odločitve bo odvisna uveljavitev zakona o drugem tiru. Pobudnik referenduma Vili Kovačič pričakuje, da bo ustavno sodišče ocenilo, da je bil lanski referendum neustaven. V DZ pa so poudarili, da pripravljalna dela ovira prav ustavna pobuda.

Ivica Todorić toži Hrvaško, ker naj bi kršila evropsko in hrvaško ustavo

11. 01. 2018 15.38

Ivica Todorić, nekdanji predsednik uprave Agrokorja, toži Hrvaško pri Evropski komisiji. Nekdanji najbogatejši Hrvat se je za tožbo odločil zaradi neusklajenosti zakona o izredni upravi v sistemsko pomembnih podjetjih, znanega kot Lex Agrokor. Hrvaška naj bi po njegovem mnenju kršila hrvaško in evropsko zakonodajo.

VIDEO: Cerar: Očitno gre tukaj za nov politikantski manever gospoda Janše

15. 11. 2017 12.07

Stranka SDS je zoper premierja Mira Cerarja vložila ustavno obtožbo, in sicer zaradi kršitve Ustave RS in zakonov. Menijo, da je premier ravnal nezakonito, ko se je, potem ko so svoje povedale že vse pristojne institucije, zavzel za ustavitev deportacije Ahmada Šamija.

Špansko ustavno sodišče: katalonski zakon o referendumu neustaven

17. 10. 2017 18.02

Špansko ustavno sodišče je presodilo, da je bil zakon o referendumu, ki ga je katalonski parlament sprejel za izvedbo spornega glasovanja o neodvisnosti Katalonije 1. oktobra, neustaven.

Skupina Agrokor v minusu: Todorić zanika, da bi ukradel denar ali skrival dejansko stanje

09. 10. 2017 17.05

Skupina Agrokor je po revidiranih podatkih lani ustvarila nekaj več kot 1,5 milijarde evrov izgube. Pri reviziji so ugotovili računovodske nepravilnosti, kot so skrite obveznosti, zato je odgovorne za poslovanje Agrokorja doletela tudi kazenska ovadba.