neustavno

Vlada prekinila obravnavo za ureditev 600-evrskega dodatka sodnikom

26. 01. 2023 06.15

Vlada je na seji prekinila obravnavo predloga zakona, s katerim bi uredili izplačevanje dodatka k plačam pravosodnih funkcionarjev. Zakonski predlog bodo namreč najprej predstavili koalicijskim poslanskim skupinam in nato postopek izpeljali do konca, je pojasnil predsednik vlade Robert Golob.

Nenavadno: podprli novelo zakona in sami napovedali ustavno presojo

24. 01. 2023 10.22

Poslanci so na ponovnem glasovanju sprejeli novelo zakona o finančni upravi, ki uvaja sporno sledenje blagu. Podporo so mu namreč v zadnjem trenutku poleg Gibanja Svoboda zagotovili tudi v Levici. So se pa hkrati zavezali, da bodo sporni člen poslali v ustavno presojo s predlogom za začasno zadržanje. Ali je to sploh dopustno?

Je neomogočanje oploditve z biomedicinsko pomočjo neustavno?

20. 01. 2023 20.17

Ali je zakon, ki samskim ženskam onemogoča oploditev z biomedicinsko pomočjo, neustaven? Tako meni skupina koalicijskih poslancev, ki zahteva, naj se o tem opredeli Ustavno sodišče. V Zakonodajno-pravni službi Državnega zbora ugotavljajo, da zakon ne krši ustavne pravice o svobodnem odločanju o rojstvu otrok. Tega mnenja pa odbor za zdravstvo danes ni sprejel.

Sindikati stopnjujejo pritisk na vlado, ministrica vse skupaj označuje za folkloro

17. 01. 2023 14.28

Zaposleni v javnem sektorju stopnjujejo pritisk na vlado. Kot pravijo, imajo dovolj čakanja na prenovo plačnega sistema, ki ga za prihodnje leto napoveduje ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik. Ta odgovarja, da naj bi podobo nove plačne lestvice koalicijski partnerji oblikovali na sredinem vrhu, če jim bo uspelo, bo sindikate za skupno mizo povabila že prihodnji teden. Ministrica prav tako zavrača navedbe o privilegirani obravnavi posameznih skupin in pojasnjuje, da gre za realizacijo dogovorov iz preteklosti, pri sodnikih pa na nek način za odpravo neustavnega stanja.

'Zdravniki smo zgolj delavci v zdravstvenem sistemu, odločevalci pa so politiki'

10. 01. 2023 08.46

Mladi zdravniki Slovenije v odzivu na stavko pacientov poudarjajo, da bi morale biti prošnje po spremembah usmerjene tja, kjer se spremembe dejansko lahko zgodijo, in to je v politiki. "Čez noč lahko sprejmejo kakršne koli zakone in ukrepe, ki bi reševali slovensko zdravstvo," so prepričani. Zbiranje pred zdravstvenimi domovi se jim zdi žaljivo, ob tem se sprašujejo, zakaj protesti ne potekajo pred ZZZS, Ministrstvom za zdravje in mestnimi hišami.

Evropska unija obsodila Dodikovo odločitev o odlikovanju Putina

09. 01. 2023 16.26

Evropska unija je obsodila odločitev predsednika Republike Srbske Milorada Dodika, da ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu podeli odlikovanje. Kot je povedal tiskovni predstavnik visokega zunanjepolitičnega predstavnika EU Peter Stano, bodo države članice razmislile o nadaljnjem ravnanju.

Keber: Minister išče žrtveno jagnje za svoje napake

22. 12. 2022 06.00

Z nekdanjim ministrom za zdravje Dušanom Kebrom in podpredsednico Združenja zdravnikov družinske medicine dr. Neno Kopčavar Guček smo se pogovarjali o razmerah v zdravstvu.

Đukanović podpisal sporni zakon o predsedniku

16. 12. 2022 22.11

Črnogorski predsednik Milo Đukanović je podpisal sporni zakon o predsedniku, ki zmanjšuje njegove pristojnosti, češ da bi z zavračanjem podpisa kršil ustavo. Priprava zakona je v zadnjih tednih vodila v že več protestov v državi.

Potrdili davčni noveli. Pri finančni preiskavi bo dovoljeno sledenje blaga

15. 12. 2022 13.46

DZ je ob polemiki glede morebitnega nezakonitega sledenja potrdil dve davčni noveli. Tako tudi predvidene spremembe ureditve finančne preiskave. Uradna oseba bo denimo imela možnost, da pri opravljanju finančne preiskave pridobiva podatke o položaju in gibanju blaga z uporabo tehničnih pripomočkov s ciljem, da se odkrijejo na primer nezakonite proizvodnje trošarinskih izdelkov, ki s svojim delovanjem škodujejo državnemu proračunu.

DVK pospešil uveljavitev zakonov, ki so bili potrjeni na trojnem referendumu

01. 12. 2022 19.39

DVK je skrajšal rok za sprejem poročila o izidu referendumskega glasovanja. Poročilo bodo predvidoma sprejeli na seji 15. decembra, zakoni o vladi, RTV-ju in dolgotrajni oskrbi, ki so na nedeljskem referendumskem glasovanju dobili večinsko podporo volivcev, bodo tako po napovedih v veljavo stopili še pred koncem letošnjega leta.

Koalicija Za otroke gre vložila ustavno pritožbo na prepoved razpisa referenduma

11. 11. 2022 15.16

S spremenjeno definicijo zakonske zveze ter ureditvijo zunajzakonske skupnosti za raznospolne in istospolne partnerje bi partnerji v teh zvezah med drugim postali izenačeni v vseh pravnih posledicah, ki jih določa družinski zakonik, ter tudi na drugih pravnih področjih. Sovoditelja Koalicije Za otroke gre Aleš Primc in Metka Zevnik pa sta na ustavno sodišče vložila pritožbo na odločitev DZ glede nedopustnosti razpisa referenduma o družinskem zakoniku. V ustavni pritožbi koalicija navaja tudi argumente za izločitev treh ustavnih sodnikov, in sicer Katje Šugman Stubbs, Roka Čeferina in Neže Kogovšek Šalomon.

Referendum o spremembah družinskega zakonika po odločitvi DZ nedopusten

28. 10. 2022 07.49

DZ je izglasoval sklep, da je razpis zakonodajnega referenduma o spremembah družinskega zakonika, po katerih je istospolnim partnerjem omogočena posvojitev otrok, nedopusten. Za sklep je glasovalo 45 poslancev, proti pa 27.

Trnova pot družinskega zakonika: bi lahko Ustavno sodišče referendum odobrilo?

12. 10. 2022 13.13

Ustavno sodišče je julija sprejelo odločitev, ki tudi istospolnim partnerjem omogoča klasično poroko in dovoljuje posvojitev otrok. Ugotovili so namreč, da je bila prejšnja ureditev, ki je skupnosti LGBTQI+ to onemogočala, diskriminatorna, zaradi česar je moral zakonodajalec spremeniti zakon. V začetku oktobra je Državni zbor odločitev sodišča tudi uzakonil, vendar pa enakopravnost družbe s tem še ni zagotovljena. Gibanje za otroke in družine je namreč navkljub dejstvu, da na odločitev, ki odpravlja protiustavnost, ni mogoče razpisati referenduma, začelo zbirati podpise. Kaj to pomeni in ali državljane v bližnji prihodnosti vseeno čaka še ena odločitev?

'Boljši sem v mednarodni politiki kot Logar in Pirc Musarjeva'

11. 10. 2022 06.00

Milan Brglez, nekdanji predsednik parlamenta, zdaj evropski poslanec, je v predsedniško igro vstopil pozno. Tako pozno, da Socialni demokrati (kandidira sicer tudi s podporo Gibanja svoboda) kršijo zakon, ker so zamudili rok za odprtje volilnega transakcijskega računa. Pravi, da je sam pristopil k predsedniku vlade in da kljub kratki kampanji računa na drugi krog. Med njim in Natašo Pirc Musar se še kar iskri. Očita ji davčno optimizacijo na škodo državljanov. "Ko dobim udarec pod pasom, sem se v politiki naučil, da pač udarce moraš vračati." Koliko zasluži sam? Pred našim mikrofonom smo Milana Brgleza gostili v sklopu pogovorov s predsedniškimi kandidati.

'V politiki sem se naučil, da ga moram, če dobim udarec pod pas, vrniti'

10. 10. 2022 20.13

"Ko dobim udarec pod pas, sem se v politiki naučil, da ga moram vrniti. Sicer izpadeš šibek," slaba dva tedna pred prvim krogom predsedniških volitev pravi Milan Brglez. Kaj kandidat vladnih socialdemokratov in Gibanja Svoboda pravi o zadržkih Milana Kučana in Mira Cerarja? Zakaj bi volivci sploh glasovali za rezervno opcijo? Kako si po epizodi z neustavnim odvzemom mandata predstavlja politično sobivanje z Janezom Janšo?

Klakočar Zupančič: Naši predniki na Primorskem niso bili hlapci

14. 09. 2022 22.09

V portoroškem Avditoriju se je odvila državna proslava ob 75. obletnici vrnitve Primorske matični domovini. Slavnostna govornica, predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič, je poudarila, da naši predniki na Primorskem niso bili hlapci, ampak antifašisti, predvsem pa pokončni in enotni.

'Referendum je kovanje političnih točk neposredno na hrbtih oskrbovancev DSO'

04. 08. 2022 11.24

Podedovali smo zakon o dolgotrajni oskrbi, za katerega tako v DSO kot v ZZZS pravijo, da ga je nemogoče izvajati in financirati, je povedal minister za delo Luka Mesec. "Sprejeli smo zakon, s katerim bi ureditev, ki jo je postavila prejšnja vlada – jo je pa nemogoče financirati ali izvajati in bi zgolj poglabljala kadrovsko in finančno sesuvanje dolgotrajne oskrbe – zamaknili za leto dni. Hkrati pa bi domovom za ostarele zagotovili 30 dodatnih milijonov evrov. Ta zakon se je na pobudo SDS znašel v referendumski iniciativi, kar pomeni, da se uveljavitev ne zamika in da so domovi za starejše ob milijone, ki zanje to jesen pomenijo preživetje. Preden oddate svoj referendumski podpis, se zato zavedajte, da nekdo kuje politične točke neposredno na hrbtih oskrbovancev, ki se jim bodo lahko oskrbnine dvignile tudi za 20 odstotkov, če ta zakon v roku ne bo vstopil v veljavo, izpostavlja minister za delo.

SDS naklonjen predlogu prepovedi objavljanja političnih anket. Opozicija: To je neustavno

17. 03. 2022 17.21

Predlogu poslancev SNS za prepoved objave političnih anket pol leta pred volitvami so v splošni razpravi v DZ podporo napovedali tudi poslanci SDS. V drugih poslanskih skupinah, ki so predstavile svoja stališča, pa so do predlagane rešitve kritični. O tem, ali je predlog primeren za nadaljnjo obravnavo, bo DZ glasoval prihodnji teden.

'Izbris prebivalcev je bilo samovoljno, nepravično, nezakonito, neustavno in diskriminatorno dejanje'

25. 02. 2022 11.21

Predsednik republike Borut Pahor se je opravičil izbrisanim "za neustavno dejanje izbrisa iz registra stalnega prebivališča, za kršenje človekovih pravic ter vse krivice in trpljenje", ki ga je povzročilo to dejanje. "Danes za izbris prevzemamo tudi moralno odgovornost in ga privzemamo v kolektivni zgodovinski spomin," je navedel.

Državni zbor zavrnil pobudo Levice, ta napoveduje ustavno pritožbo

21. 02. 2022 12.07

Poslanci so na seji državnega zbora podprli predlog sklepa o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o ratifikaciji sporazuma med vlado in Organizacijo za sodelovanje pri skupnem oboroževanju pri nakupu vozil boxer. Obrambni minister Matej Tonin je ob tem dejal, da se začenja nujen proces modernizacije Slovenske vojske. Pobudo za referendum je sicer vložila opozicijska stranka Levica, ki je po odločitvi državnega zbora napovedala ustavno pritožbo. Ob tem so dejali, da obrambnemu ministru ne gre za varnost, "temveč za hlapčevanje tujim diplomatom in generalom NATA".

Fajonova: Zdaj ni čas za parcialne projekte, zdaj je čas, da stopimo skupaj

22. 12. 2021 13.46

Predsednica Socialnih demokratov Tanja Fajon je pozvala k oblikovanju močnega soglasja za spremembe. Na pogovore je povabila vse demokratične sile, civilno družbo in nastajajoče stranke. Med drugim tudi Roberta Goloba, s katerim naj bi se predvidoma sestala po praznikih. "Zdaj ni čas za parcialne projekte, zdaj je čas, da stopimo skupaj," je poudarila Fajonova.

EU sprožila sodni postopek proti Poljski zaradi neodvisnosti sodstva

22. 12. 2021 12.52

Evropska komisija je sprožila sodni postopek proti Poljski, s katerim bo ugotavljala kršitve. Kot je navedla komisija, so zelo zaskrbljeni zaradi nedavnih odločitev tamkajšnjega ustavnega sodišča. Gre predvsem za julijsko in oktobrsko sodbo o neskladnosti pogodb EU s poljsko ustavo, s čimer so ustavni sodniki pod vprašaj postavili primarnost prava EU.

Opozicija bi kršiteljem vladnih odlokov povrnila plačane globe

22. 06. 2021 15.41

LMŠ, SD, Levica in nepovezani poslanci so vložili predlog zakona za abolicijo in amnestijo vseh, ki so bili kaznovani za prekrške na podlagi neustavnega zakona o nalezljivih boleznih in vladnih odlokov za omejevanje gibanja in zbiranja. Postopke, ki še niso zaključeni, bi ustavili, pravnomočno zaključene pa razveljavili in povrnili plačane globe.

Zelena luč odbora DZ za financiranje zasebnih šol

17. 06. 2021 07.22

Odbor DZ za izobraževanje je na sredini seji prižgal zeleno luč koalicijskemu predlogu za uresničitev ustavne odločbe o financiranju zasebnih šol. Ni pa podprl predloga novele zakona o usmerjanju otrok s posebnimi potrebami, ki so upravičeni do stalnega spremljevalca in ki ga je v parlamentarno proceduro vložila opozicijska LMŠ.

Kršenje ukrepov: kazen vam lahko odtrgajo od vračila dohodnine

15. 06. 2021 19.02

Ste morda med tistimi, ki niste poravnali glob za kršenje korona ukrepov, in ste za to od Fursa dobili manj preplačane dohodnine? Gre za popoln avtomatizem, zadeve pojasnjujejo na Fursu, češ da je to način, s katerim terjajo tudi druge pravnomočne kazni. Samo letos so na tak način zasegli približno 1,2 milijona denarja.

'Zaradi odločitve ustavnega sodišča izrečene kazni ne bodo padle'

02. 06. 2021 11.57

Odločitev ustavnega sodišča o neustavnosti dveh točk iz zakona o nalezljivih boleznih, ki pooblašča vlado, da prepove oziroma omeji gibanje in zbiranje, in iz njega izhajajočih epidemioloških vladnih odlokov ne pomeni, da bodo kazni, izrečene na njihovi podlagi, padle, je pojasnil profesor ustavnega prava Saša Zagorc.

Sodišče odločilo: Sprememba imena Titove ceste v Radencih se odpravi

01. 06. 2021 09.17

Ustavno sodišče je odločilo, da se sporna ulica v Radencih, ki jo je občinski svet iz Titove ceste preimenoval v Cesto slovenske osamosvojitve, do drugačne ureditve spet preimenuje v Titovo cesto. Ustavno sodišče je tudi zavrglo zahtevo za oceno ustavnosti in zakonitosti vsebine zahteve za razpis referenduma v Radencih, ki jo je vložil župan, kar pomeni, da bodo krajani o imenu sporne ulice naposled odločali na referendumu. Sodnik dr. Jaklič je v ločenem odklonilnem mnenju sicer zapisal, da po njegovi oceni pobudniki stanovalci nimajo pravnega interesa.

Napad na javno šolstvo ali uresničevanje odločbe ustavnega sodišča?

14. 05. 2021 06.00

Gre pri reševanju vprašanja o financiranju programov v zasebnih šolah res le za skrb za javno šolstvo, ki bo po besedah opozicije na slabšem in prikrajšano, če bo država 350.000 evrov letno namenila financiranju obveznega programa v zasebnih šolah in dodatnih vsebin? Predlog vladajoče koalicije je predlog za ureditev financiranja zasebnih šol na noge dvignil tudi opozicijo.

Nemški obveščevalci bodo nadzirali zanikovalce virusa

29. 04. 2021 08.35

Nemška obveščevalna služba je sporočila, da bo nadzirala člane vse agresivnejšega gibanja, ki zanika obstoj novega koronavirusa, saj da predstavljajo tveganje in spodkopavajo državo. Gibanje, ki so ga sprva podžigale številne teorije zarote, je najprej nasprotovalo maskam in higienskim ukrepom, zdaj pa je jeza članov vse bolj uperjena tudi proti voditeljem, podjetjem, medijem in globalizmu. V zadnjem letu so tako demonstranti napadali policiste, kljubovali civilnim oblastem in skušali celo vdreti v parlament.

Japonsko sodišče: Nepriznavanje istospolnih zakonskih zvez je neustavno

17. 03. 2021 08.17

Sodišče na Japonskem je nepriznavanje pravice do sklepanja istospolnih zakonskih zvez označilo za neustavno. Gre za prelomno, prvo tovrstno sodbo v smeri priznavanja pravice do sklepanja zakonskih zvez istospolnih parov, ki so jo podporniki sprememb navdušeno pozdravili.