neustrezna

Korupcija pri nas zanima predvsem tujce

07. 10. 2002 00.00

Raziskava ugotavlja, da dosti Slovencev misli, da je korupcija resen problem, da se v glavnem pojavlja v javni upravi, ter da je dosti korupcije tudi v zdravstvu.

Sporni tudi trije bohinjski hoteli

14. 08. 2002 00.00

Pri preventivnem pregledu temperature vode v 30 hotelih in zdraviliščih na Obali in Gorenjskem je zdravstvena inšpekcija prenizko temperaturo vode, ki pomeni tveganje za okužbo z bakterijo legionele, odkrila v treh bohinjskih hotelih.

Nov pravilnik o zdravstvenem nadzoru

25. 07. 2002 00.00

Z današnjim dnem stopa v veljavo novi pravilnik o uradnem zdravstvenem nadzoru, ki določa način izvajanja tovrstnega nadzora, s katerim se zagotavlja ustrezno varovanje javnega zdravja in zdravja potrošnikov.

Zakon povzročil razkol med sindikati

24. 04. 2002 00.00

Predstavniki šolnikov, zdravnikov in policistov se s predlogom novega zakona o plačah v javnem sektorju, ki naj bi ga vlada obravnavala na petkovi izredni seji, ne strinjajo in napovedujejo nadaljevanje pogajanj.

Sviz nasprotuje plačnemu zakonu

24. 04. 2002 00.00

Popoldne bo verjetno zadnji krog pogajanj za spremembo kolektivne pogodbe za področje vzgoje in izobraževanja. V Sviz-u ocenjujejo, da za uskladitev ni veliko možnosti, saj so pogajalska stališča precej vsaksebi.

Prevozniki proti plačevanju pristojbin

22. 03. 2002 00.00

Mejni prehod Dolga vas je po 36 urah spet odprt za ves promet. Slovenski avtoprevozniki so sicer na današnjih pogajanjih občini Lendava dali na voljo osem dni časa, da izpolni njihovo zadnjo zahtevo - odpravo plačila komunalne pristojbine lendavski občini.

SNS kritično o predlogu proračunov

27. 11. 2001 00.00

Tri osnovne "zamere SNS" k predlogu proračunov so sestava prihodkovne strani proračuna, proračunski primanjkljaj in nekdanja pravica poslancev, da vlagajo amandmaje k dopolnjenemu predlogu proračuna, je povedal poslanec SNS Sašo Peče.

Sneg ovira promet

10. 11. 2001 00.00

Prvi sneg voznikom po vsej Sloveniji povzroča precej preglavic. Po napovedih vremenoslovcev naj bi se vreme v prihodnjih dneh še poslabšalo.

Sneg spet presenetil voznike

09. 11. 2001 00.00

Sneg, ki je pobelil večji del Slovenije, je povzročil pravi prometni kaos, kriv pa je tudi za občasne izpade električne energije. Prometne razmere spremljamo v rubriki: <a href=" http://www.24ur.com/bin/front.php?section_id=17"> Ceste</a>.

Z avtomobilom v tujino

12. 07. 2001 00.00

Zelena karta je eden izmed dokumentov brez katerega se, poleg veljavnega vozniškega in prometnega dovoljenja, ne odpravite na pot v tujino. Zelena karta načeloma ni obvezna, je pa priporočljiva, saj jo bomo potrebovali predvsem v primeru prometne nesreče. Z večino evropskih držav na primer je Slovenija leta 1998 podpisala sporazum o odpravi kontrole zelenih kart na mejnih prehodih.

Stavka na Gimnaziji Moste

07. 05. 2001 00.00

Stavba ljubljanske Gimnazije Moste je tako dotrajana, da postajata učenje in delo v njej že nevarna. Obnova je nujno potrebna, učitelji in dijaki pa imajo dovolj praznih obljub, ki jih iz leta v leto daje Ministrstvo za šolstvo. Zato so učenci pripravili protest. Učno uro sociologije je imel drugi letnik tako kar na prostem. Dijaki so s tem želeli pokazati, da so bolj varni pod milim nebom, kot v učilnicah.

Težave sežanskega Krasa

04. 04. 2001 00.00

Posledice ukrepov za preprečevanje širjenja slinavke in parkljevke že čuti predvsem mesno predelovalna industrija. Omilitev teh ukrepov težko pričakujejo tudi v mesno-predelovalnem podjetju Kras iz Sežane. Večino surovin za mesne izdelke namreč uvozijo iz Madžarske in drugih evropskih držav in zato v zadnjem mesecu niso mogli vzdrževati običajne proizvodnje.

Makedonija zanika odgovornost za napad

03. 04. 2001 00.00

Makedonska vojska je sporočila ugotovitve notranje preiskave, po kateri makedonski vojaki niso odgovorni za smrt treh civilistov, med njimi ameriškega novinarja, ki so jih pretekli teden v kosovski vasi Krivenik ubile granate z makedonske strani. Komisija strokovnjakov makedonske vojske je ugotovila, da je bila notranjost Kosova izven dosega makedonskega topništva.

Varnost na Silvestrovo

30. 12. 2000 00.00

Slovenska policija je tudi ob letošnjih božično-novoletnih praznikih okrepila delo na vseh področjih, tako na področju zagotavljanja javnega reda in miru, zatiranja kriminalitete, cestno-prometne varnosti ter varovanja meje, s poudarkom še zlasti na varnostni problematiki. Prvi del praznikov je že mimo, pred policisti pa je še zadnji in po zahtevnosti verjetno najtežji del, ki se nanaša na novoletne praznike, zlasti silvestrovanje ter prehod v novo leto. Za varnost državljanov 31. decembra bo skrbelo kar 1200 policistov. Poudarek bo zlasti na večernem in nočnem času, ko bo tudi organiziranih največ prireditev ter silvestrovanj na prostem. Lani je denimo za varnost na silvestrski dan skrbelo kar 1500 policistov. Sicer so se na aktivnosti ob praznikih v policiji pripravljali od začetka decembra, policijskim enotam po državi pa so že posredovali usmeritve glede izvajanj nalog.

9. kardioloških dnevi

20. 10. 2000 00.00

Na devetih kardioloških dnevih, ki so se dopoldne začeli v Šmarjeških Toplicah, se bodo danes posvetili sodobni obravnavi srčnih aritmij, jutri dopoldne bo potekal simpozij o atrijski fibrilaciji, popoldne pa bo beseda tekla o preventivi v kardiologiji. Simpozij je namenjen kardiologom, internistom, zdravnikom splošne oz. družinske medicine, drugim specialistom in specializantom.

Srečanje Šturma z ravnatelji

02. 10. 2000 00.00

Minister za šolstvo in šport dr. Lovro Šturm se je danes sestal s predstavniki Združenja ravnateljev osnovnih šol Slovenije pod vodstvom predsednika Otona Račečiča. Minister je ravnatelje seznanil s problematiko velikega zaostanka pri obveznem vpisu osnovnih šol v razvid. Ravnatelji so zagotovili, da bodo pri izpolnitvi te zakonske obveznosti pomagali pri najboljših močeh. Minister je predstavnikom ravnateljev pojasnil pravni zaplet ob prehodu iz osnovne v srednjo šolo, saj doslej uporabljana rešitev s selekcioniranjem kandidatov na podlagi eksternega preverjanja znanja in sistema točkovanja nima ustrezne pravne podlage. Minister je ravnatelje povabil k sodelovanju, ravnatelji pa so ob tej občutljivi temi poudarili potrebo po pretehtanih rešitvah s široko podporo vseh vpletenih.

Na Kitajskem umre zaradi neustreznih zdravil letno 200.000 ljudi

29. 09. 2000 00.00

Zaradi neustreznih in starih zdravil ter stranskih učinkov na Kitajskem vsako leto umre 200.000 ljudi, kar je več kot zaradi nalezljivih bolezni, so objavili kitajski mediji. Kitajska zveza za varstvo potrošnikov je sprožila preplah zaradi zaskrbljujoče velikega števila smrtnih primerov, povezanih z zdravili, med otroki, nosečnicami in ostarelimi. V kitajskih bolnišnicah vsako leto išče pomoč 50 milijonov ljudi, od tega 2,5 milijona zaradi zdravil. Neustrezna zdravila naj bi bila kriva tudi za 60 do 80 odstotkov primerov od skupno 10 milijonov gluhonemih Kitajcev.

Danes svetovni dan srca

24. 09. 2000 00.00

Ob svetovnem dnevu srca, 24. septembru, bo Združenje kardiologov Slovenije pripravilo pohod od Otočca do Šmarjeških toplic ter sestanek slovenskih družinskih zdravnikov. Namen svetovnega dneva srca je prebivalstvo seznaniti s posledicami nezdravega načina življenja, ki je najpogostejši vzrok za bolezni srca in ožilja. Te so v Sloveniji kar v 40 odstotkih vzrok smrti. Srčni infarkt, angino pektoris, nenadno smrt, pa tudi možgansko kap in bolezni žil na udih je mogoče preprečiti ali vsaj odložiti v pozna leta z izogibanjem dejavnikom tveganja. Neustrezna prehrana, debelost, premalo telesne dejavnosti, kajenje, nezdravljen povišan krvni tlak, sladkorna bolezen in stres vodijo k zgodnejšemu poapnenju žil, do njihovega ožanja in tudi do že omenjenih bolezni. Svetovni dan srca, ki letos poteka z geslom Rad imam svoje srce - naj bije, je namenjen zlasti preventivnim ukrepom za zmanjšanje števila bolezni srca in ožilja oziroma spodbujanju telesne aktivnosti. Strokovnjaki s tega področja priporočajo 30 minut aktivne hoje dnevno. Pol ure hoje na dan pomaga znižati krvni tlak, obdržati ustrezno raven holesterola v krvi, obdržati primerno telesno težo, krepiti mišice in kosti.

Zavrnjeni kandidati za ministre

18. 05. 2000 22.02

V državnem zboru se nadaljujejo predstavitve kandidatov za ministre v vladi mandatarja Andreja Bajuka.

Hrvatu Aleksevskemu podaljšali kazen

24. 03. 2000 11.57

Mednarodno sodišče za vojne zločine v bivši Jugoslaviji je bosanskemu Hrvatu Zlatku Aleksovskemu, obsojenemu za vojne zločine, zvišalo zaporno kazen. S prvotnih dveh in pol let, kolikor so mu jih na sojenju maja lani dosodili sodniki haaškega sodišča, so kazen zvišali na sedem let.

Organizacije kritizirajo zloženko MNZ

09. 03. 2000 18.04

Nekatere vladne in nevladne organizacije, ki delujejo na področju preprečevanja nasilja, so izrazile nestrinjanje z vsebino dela zloženke o ustavljanju nasilja, ki jo je izdalo ministrstvo za notranje zadeve. Zloženka, ki naj bi spodbujala žrtve nasilja k prekinitvi molka, žrtve pri prijavljanju nasilja predvsem ustavlja in s tem zvišuje toleranco do nasilja, so zapisali v pismu notranjemu ministru Borutu Šukljetu.

Damiani pozval D'Alemo

15. 02. 2000 07.44

Podžupan Trsta Roberto Damiani je včeraj italijanskega premiera Massima D'Alemo, ki bo Trst obiskal 25. aprila, pozval, naj se med obiskom pokloni tudi ''slovensko govorečim Tržačanom, žrtvam fašističnega totalitarizma''.

PZS si želi lepšo prihodnost

10. 04. 1999 19.09

Plavalna zveza Slovenije (PZS) je na zasedanju skupščine na Bledu sprejela strateške usmeritve za delo v prihodnje. Med najpomembnejšimi ostaja vrhunsko plavanje, za katerega bo potrebno povečati materialno in strokovno osnovo, enako pomembna pa je tudi boljša organiziranost zveze in povečana medijska odmevnost. PZS pa si bo prizadevala tudi za večjo množičnost.

Konec tedna brez mrtvih na slovenskih cestah

22. 02. 1999 11.38

V preteklem tednu, od 15. do 21. februarja, se je na slovenskih cestah zgodilo 41 prometnih nesreč, v katerih je ena oseba umrla, 49 pa se jih je poškodovalo. Samo ob koncu tedna pa se je zgodilo 5 prometnih nesreč, v katerih se je 7 oseb poškodovalo, smrtnih žrtev pa ceste ta konec tedna niso terjale.

Počasna privatizacija v Romuniji

20. 07. 1998 08.56

Program privatizacije se v Romuniji uresničuje s polžjo hitrostjo, piše dnevnik Adevarul in dodaja, da so v prvi polovici letos podpisali le 304 kupoprodajne pogodbe, kar pomeni, da je načrt za prvo polletje le na pol uresničen. Po navedbah dnevnika je v program privatizacije vključenih 2800 komercialnih družb, od katerih naj bi jih do konca leta prodali 1200. Glavni razlogi, da so tuji vlagatelji še precej zadržani do Romunije, so po mnenju ministra za privatizacijo politična kriza konec minulega in v začetku letošnjega leta, neustrezna zakonodaja in birokratske ovire.