neva

Nevarnost okužb na onkološkem inštitutu

16. 12. 2002 00.00

Rezultati mikrobiološke analize vzorcev zraka na intenzivnem oddelku ljubljanskega Onkološkega inštituta so pokazali, da je zrak okužen z glivičnimi sporami. V zraku jih je kar trikrat več od dovoljene zgornje meje.

Kazenska ovadba zaradi odvzema psov

04. 11. 2002 00.00

Helsinški monitor Slovenije je dopolnil in razširil kazensko ovadbo, ki so jo zaradi odvzema psov Mileni Močivnik podali zoper direktorja Veterinarske uprave RS Zorana Kovača, pomočnika direktorja uprave Aleša Breclja in veterinarsko inšpektorico Anito Kermavner.

Legionarska bolezen: V hotelih pregledujejo vodo

19. 08. 2002 00.00

Zaradi okužbe s smrtonosno bakterijo legionelo so po aferi v hotelu Koper zdravstveni inšpektorji pregledali še več deset slovenskih hotelov. Preverjali so ali imajo ustrezno temperaturo vode, končni rezultati pa naj bi bili znani še ta teden.

Rdeči križ po aferi

28. 06. 2002 00.00

Nekdanji generalni sekretar Rdečega križa Slovenije Mirko Jelenič se je pritožil na odločitev vodstva humanitarne organizacije, da mu prekinejo delovno razmerje. Premestitev na nižje plačano delovno mesto pa zavrača tudi njegova namestnica Darja Horvat.

Namestničina plača še višja od direktorjeve

22. 05. 2002 00.00

V preteklih dneh so se v medijih pojavljali različni podatki v zvezi s plačami nekdanjih vodilnih funkcionarjev Rdečega križa Slovenije. Zato se je njegovo novo vodstvo odločilo, da spregovori o vseh podrobnosti individualnih pogodb Mirka Jeleniča, Darje Horvat in Neve Petek.

Nova pričevanja o plačah na RKS

20. 05. 2002 00.00

Nekdanji predsednik RKS Vladimir Topler je potrdil, da je pred tremi leti odobril pogodbo takratnemu generalnemu sekretarju Mirku Jeleniču, ki mu je zagotovila milijonsko plačo in tudi visoko odpravnino.

Šokantne plače na Rdečem križu

17. 05. 2002 00.00

Po neuradnih informacijah naj bi nekdanji generalni sekretar Rdečega križa Slovenije Mirko Jelenič in njegovi namestnici Darja Horvat in Neva Petek na podlagi individualnih pogodb prejemali višje plače kot sam predsednik države.

Šuštar ovadil Fišerja

22. 01. 2002 00.00

Nekdanji državni sekretar Boris Šuštar, še ne pravnomočno obsojen zaradi jemanja podkupnine, je kazensko ovadil vodjo ljubljanskega državnega tožilstva Gorazda Fišerja, tri kriminaliste ter kronski priči v procesu.

Šuštar ovadil Stroliga

25. 04. 2002 00.00

Nekdanji državni sekretar Boris Šuštar je na okrožno državno tožilstvo v Ljubljani podal kazensko ovadbo zoper direktorja urada za preprečevanje pranja denarja Klavdija Stroliga zaradi zlorabe osebnih podatkov in uradnega položaja.

Helsinški monitor o primeru Troha

25. 10. 2001 00.00

Na kazensko ovadbo, ki jo je zaradi krive ovadbe policija vložila proti Ladislavu Trohi, se je Helsinški monitor Slovenije odzval s tiskovno konferenco o policijski prekoračitvi pooblastil v tem primeru.

Kritika iz vrst civilne družbe

15. 10. 2001 00.00

Dve iz vrst domačih civilnodružbenih organizacij, Zavod za oživitev civilne družbe in Helsinški monitor Slovenije, sta na tiskovnih konferencah predstavili kritične analize o stanju v slovenski družbi. Prva se nanaša na raziskavo namenjeno problematiki javnomnenjskih anket, Helsinški monitor pa kritizira stanje človekovih pravic v državi.

Helsinški monitor bo vložil ovadbo

11. 06. 2001 00.00

Helsinški monitor Slovenije (HMS) bo na sestanku z generalno državno tožilko Zdenko Cerar vložil ovadbo zoper neznanega storilca zaradi suma umora Ladislava Trohe, ki je izginil pred petimi meseci. Kot je za 24 ur dejala predsednica organizacije, Neva Miklavčič Predan, "smo se za to odločili zaradi nedejavnosti državnih organov, ki javnosti ne obveščajo o svojih akcijah in za katere pravzaprav ne vemo niti kakšne so, kdaj so potekale, v kakšnem obsegu, itn. Zaprosili smo že za vpogled v spis, kar pa ni možno, dokler ni vložena ovadba. Videti je, da državni organi, ki bi lahko to ovadbo po uradni dolžnosti vložili, nimajo interesa."

Helsinški monitor bo tožil policijo

04. 06. 2001 00.00

Policija je z brutalnim ravnanjem ustrahovala osem državljanov Bosne in Hercegovine, jim prizadela materialno škodo, s poniževalnim ravnanjem pa je bil kršen tudi 3. člen evropske konvencije o človekovih pravicah. Če od policije ne bodo dobili zadovoljivega odgovora, bodo vložili tožbo, zahtevali bodo odškodnino, o incidentu pa bodo obvestili tudi mednarodne organizacije, je na novinarski konferenci povedala Neva Miklavčič Predan, predsednica Helsinškega monitora Slovenije (HMS).

Helsinški monitor o policijskem nasilju

04. 06. 2001 00.00

Helsinški monitor Slovenije je marca letos na generalno policijsko upravo zaradi policijskega nasilja, prekoračitve pooblastil in kršenja človekovih pravic vložil pritožbo, na katero v zakonskem roku niso prejeli ustreznega odgovora. Z brutalnim ravnanjem policije je bila osmim državljanom Bosne in Hercegovine prizadejana materialna škoda, bili so ustrahovani, s poniževalnim ravnanjem pa je bil kršen tudi 3. člen evropske konvencije o človekovih pravicah.

Dorici Makuc literarna nagrada vstajenje

11. 04. 2001 00.00

V Trstu se je na sedežu Slovenske prosvete sestala komisija, ki podeljuje zamejsko literarno nagrado vstajenje. Lojzka Bratuž, Robert Petaros, Zora Tavčar, Zorko Harej, Neva Zaghet, Diomira Fabjan Bajc in Marij Maver so iz lanske izvirne knjižne bire pregledali 22 del zamejskih in zdomskih avtorjev. Letošnja 38. nagrajenka za življenjsko delo na področju domoznanstva je Dorica Makuc iz Gorice.

Za ombudsmana 23 kandidatov

09. 02. 2001 00.00

Na poziv za zbiranje predlogov možnih kandidatov za varuha človekovih pravic je urad predsednika republike prejel 23 predlogov možnih kandidatov za varuha oziroma varuhinjo človekovih pravic. Kandidati so: Brigita Bavčar, Anton Bergauer, Janez Brezovec, Milan Cerar, Vojko Flis, Jurica Grakalič, Matjaž Hanžek, Jožef Jarh, Stojan Jež, Erik Karič, Simona Kodrič, Vera Kozmik-Vodušek, Stanko Kračun, Mihaela Logar, Franc Majcen, Neva Miklavčič-Predan, Karlo Drago Novak, Janez Obreza, Milena J. Pribac, Milan Robič, Mitja Stupan, Rado Škofic in Irena Virant. Predsednik republike Milan Kučan bo v kratkem povabil vodje poslanskih skupin ter poslanca italijanske in madžarske narodne skupnosti na posvetovanje o kandidatu za varuha človekovih pravic.

Kandidati za varuha človekovih pravic

08. 02. 2001 00.00

Ivo Bizjak, prvi favorit predsednika Kučana, da ponovno zasede mesto varuha človekovih pravic, je postal žrtev lastne, pomladne koalicije. Socialdemokrati so mu odrekli podporo, vzrok naj bi bila Depala vas, saj je bil takrat minister za notranje zadeve. Darji Lavtižar Bebler, nekdanji poslanki Liberalne demokracije, prav tako ni uspelo prepričati koalicijskih kolegov. V ljudski stranki in Stranki mladih Slovenije so se v zadnjem hipu premislili in glasovali proti Beblerjevi. Tako je propadel še drugi poskus, da Slovenija dobi novega varuha človekovih pravic.

Beblerjeva ni dobila podpore

19. 12. 2000 00.00

Državni zbor ni podprl predloga predsednika države Milana Kučana, ki je za varuhinjo človekovih pravic predlagal Darjo Lavtižar - Bebler. Beblerjeva je dobila 57 glasov, proti je bilo 23 poslancev, za izvolitev pa bi potrebovala 60 glasov.

Zavrnjena pobuda Miklavčič Predanove

19. 12. 2000 00.00

Ustavno sodišče je zavrglo pobudo Neve Miklavčič Predan za oceno ustavnosti in zakonitosti akta predsednika republike, s katerim predlaga kandidatko Darjo Lavtižar Bebler v izvolitev za varuhinjo človekovih pravic, saj niso podane procesne predpostavke za začetek postopka pred ustavnim sodiščem. Predmet presoje v postopku za oceno ustavnosti oz. zakonitosti po zakonu o ustavnem sodišču je namreč lahko le predpis ali splošen akt, izdan za izvrševanje javnega pooblastila. Predlog, s katerim predsednik republike predlaga v izvolitev kandidata za varuha človekovih pravic pa ni predpis niti splošen akt.

Predanova apelira tudi na poslance

16. 12. 2000 00.00

Neva Miklavčič Predan, ki je kandidirala za varuhinjo človekovih pravic in ki je v četrtek na ustavno sodišče vložila pobudo za zadržanje glasovanja o kandidaturi Darje Lavtižar Bebler za ombudsmanko, je hkrati poslance državnega zbora pozvala, naj ne glasujejo za Beblerjevo, katere izvolitev je državnemu zboru v torek predlagal predsednik republike Milan Kučan, "ker je prišlo v postopku njene kandidature do nezakonitosti".

Pobuda za zadržanje glasovanja

15. 12. 2000 00.00

Neva Miklavčič Predan, ki je kandidirala za varuhinjo človekovih pravic, je na ustavno sodišče vložila pobudo za oceno ustavnosti in zakonitosti predpisa in splošnega akta, izdanega za izvrševanje javnega pooblastila zoper predsednika republike Milana Kučana. V pobudi predlaga, da se za izvolitev varuha glasuje o vseh 22 v zakonitem roku prijavljenih kandidatih, ne pa tudi o po preteku zakonsko določenega roka prijavljeni kandidatki Darji Lavtižar-Bebler, katere kandidatura je po mnenju Predanove nelegitimna.

Kandidati za ombudsmana in sodnika ustavnega sodišča

03. 12. 2000 00.00

Predsednik republike Milan Kučan bo v četrtek, 7. decembra, z vodji poslanskih skupin in poslancema italijanske in madžarske narodne skupnosti opravil posvete o kandidatih za varuha oziroma varuhinjo človekovih pravic in za sodnika ustavnega sodišča.

KSU ohranja svojo identiteto

09. 10. 2000 00.00

Krščansko socialna unija (KSU) kljub sodelovanju z Združeno listo socialnih demokratov (ZLSD) ne izgublja svoje lastne identitete. Zavzemajo se za ohranitev javne mreže zdravstvenega varstva, celovitost Piranskega zaliva, izboljšanje delovanja pravosodnega sistema, vojaško nevtralnost Slovenije ter idejno nevtralno šolstvo, kritični pa so do liberalnega kapitalizma, avstrijskega lobija, ki si prizadeva za pridobitev slovenskega premoženja ter politizacije cerkve. Sicer pa jih z ZLSD združuje praktično enak socialni program in odnos do preteklosti, so povedali udeleženci današnje tiskovne konference KSU, predsednik Franc Miklavčič ter trije od štirih kandidatov KSU na listi ZLSD, Barbara Miklavčič, Neva Miklavčič Predan ter Andrej Magajna.

Uveljavitev konvencije o otrokovih pravicah

09. 10. 2000 00.00

Forum staršev za otrokove pravice, ki deluje znotraj Helsinškega monitorja Slovenije (HMS), se zavzema za uveljavitev konvencije o otrokovih pravicah, ki naj bi jo slovenski šolski sistem kršil. Konvencija o otrokovih pravicah omogoča in tudi zahteva, da jo v državah podpisnicah uporabljajo neposredno ne glede na stanje v domači zakonodaji, je poudarila predsednica HMS Neva Miklavčič Predan. Po njeni oceni je slovenski šolski sistem namreč neustrezen, saj zanemarja dejanske potrebe in zmogljivosti otrok ter odraščajoče mladine in jih potiska v malodušje. Vzgoja otrok in razvoj čustvene inteligence pa nimata prostora v sedanjem liberalnem šolskem sistemu. Forum staršev se tako zavzema za odpravo točkovnega sistema in eksternega preverjanja znanja iz osnovnih šol.

Bizjaku potekel mandat

29. 09. 2000 00.00

Danes poteče mandat varuhu človekovih pravic Ivan Bizjaku, ki je bil na to mesto izvoljen leta 1994. Za njegovega naslednika se poteguje 22 kandidatov, med najbolj znanimi imeni pa so Vera Kozmik, Mateja Kožuh Novak, Sonja Lokar, Biserka Marolt Meden, Neva Miklavčič Predan, Irena Virant in Ladislav Troha.

Dva kandidata za ustavnega sodnika

29. 09. 2000 00.00

Na poziv predsednika republike Milana Kučana za zbiranje predlogov možnih kandidatov za eno prosto mesto sodnika ustavnega sodišča sta se prijavila dva kandidata, in sicer poslanec ZLSD in redni profesor ustavnega prava na ljubljanski Pravni fakulteti Ciril Ribičič in okrožni sodnik svetnik iz Maribora Božidar Merc.

Začetek 7. Primorskega poletnega festivala

01. 07. 2000 17.47

S slavnostnim odprtjem drevi ob 21.30 se bo na koprskem Titovem trgu začel 7. Primorski poletni festival (PPF), v okviru katerega se bo julija na prizoriščih v treh obalnih občinah zvrstilo več kot 40 pretežno gledaliških predstav. Mestno gledališče ljubljansko bo drevi v režiji Borisa Kobala uprizorilo Goldonijevo komedijo Sluga dveh gospodarjev. Na slavnosti ob odprtju bo govoril podžupan mestne občine Koper Branko Kodrič, kulturni delavec Boris Cavazza in predsednik uprave Petrola Janez Lotrič kot predstavnik dolgoletnega generalnega sponzorja PPF. Običajno ob odprtju PPF podeli tudi posebna priznanja. Letos bosta prejemnika zlate školjke, ki je delo Mire Ličen Krmpotić, zaslužna kulturna delavca Boris Cavazza in Sergij Peljhan, ki bosta v društvo PPF sprejeta tudi kot prva častna člana.

7. Primorski poletni festival

22. 06. 2000 17.39

S 7. Primorskim poletnim festivalom (PPF) se bo julija na prizoriščih v treh obalnih občinah zvrstilo 46 pretežno gledaliških predstav. V petih festivalskih tednih bodo gledalci deležni kar štirih premier, 11 domačih in tujih gostovanj ter 23 lastnih ali soprodukcijskih gledaliških dogodkov. Festival bo letos znova potrdil usmeritev v ambientalnost, saj bodo prizorišča tudi na katamaranu, v predoru nekdanje železniške proge pri Izoli in na sečoveljskih solinah, je na današnji novinarski konferenci v Kopru povedal umetniški vodja PPF Primož Bebler. Vrednost festivala, ki vzdržuje najdaljše obdobje kontinuitete gledališke ustvarjalnosti v povojnem obdobju slovenskega Primorja, je predsednica društva PPF Neva Zajc ocenila med 35 in 38 milijoni tolarjev.

Podelitev 37. nagrade Vstajenje

09. 05. 2000 11.04

V Peterlinovi dvorani Društva slovenskih izobražencev (DSI) v Trstu so sinoči zdomski pesnici Mileni Šoukal podelili 37. literarno nagrado Vstajenje za leto 1999, in sicer za zbirko Ptice na poletu, ki je izšla lani pri Celjski Mohorjevi družbi v zbirki Žerjavi.

HMS je dnevno odprta organizacija

06. 05. 2000 13.43

<A HREF=http://meltingpot.fortunecity.com/iceland/363/index.html target=_blank> Helsinški monitor Slovenije </A> (HMS) je formalno nastal leta 1995, z delovanjem pa so kot neformalna skupina začeli že leto pred tem, ko so poskušali preprečevati izvrševanje deložacij iz vojaških stanovanj. Marca leta 1995 so uspeli doseči začasni moratorij na deložacije, ki je veljal do leta 1998.