nevarno leto

Leto dni star otrok naj bi sam potoval čez Sredozemsko morje
18. 12. 2021 16.36
Enoletni deček, za katerega domnevajo, da so ga starši samega poslali na pot nevarnega prečkanja Sredozemlja, je varno prispel na otok Lampedusa, poročajo italijanski mediji.

Naj bo uporaba pirotehnike med prazniki varna in uvidevna
18. 12. 2021 13.16
Čeprav bodo letošnji božično-novoletni prazniki znova minili v znamenju ukrepov za zajezitev epidemije, poskrbimo, da nam vseeno prinesejo nekaj zadovoljstva. Nič ni narobe s tem, da si ustvarimo praznično vzdušje, dokler z njim ne pokvarimo vzdušja komu drugemu. Preden se torej odločite, da bi si tudi letos s pokanjem in ognjemeti popestrili praznike, pomislite na morebitne posledice in vse tiste, ki bi jim to lahko predstavljalo stres, breme ali celo nevarnost, opozarjajo policisti.

Messi in Ramos nazaj na Bernabeuu, Cristiano v Madridu, Šeško pa prvič v München
13. 12. 2021 19.41
Žreb osmine finala Lige prvakov so morali opraviti kar dvakrat, da smo končno dobili osem parov, ki se bodo februarja in marca naslednje leto pomerili za vstopnico v četrtfinale prestižne Lige prvakov. Za vas smo pripravili pregled vseh parov.

'V gore nikoli tri do štiri dni po sneženju'
10. 12. 2021 09.04
Magični beli hribi, nasmejani obrazi na fotografijah zasneženih, s soncem obsijanih gora, na družbenih omrežjih pogosto ustvarjajo napačen vtis, da smo ljudje le korak stran od edinstvenega občutka sreče, ki nam ga lahko ponudi narava. A ta korak je pozimi občutno bolj tvegan in zahteven kot v kopni planinski sezoni. Otežujejo ga nizke temperature, krajši dan, specifične snežne razmere, planinske koče so zaprte. Odhod v hribe zato zahteva znanje, natančno načrtovanje in drugačne priprave kot poleti. Napotke, kako ravnamo odgovorno, če se pozimi odpravimo v hribe, in kaj vzamemo s sabo, so z nami delili strokovnjaki PZS na poti na Veliko planino.

Nadure, delovni vikendi: kako praznike preživljajo tisti v prvih bojnih linijah?
08. 12. 2021 19.35
December je čas, ko se bolj zbližamo in še raje družimo – pravzaprav mesec, ki se ga številni vsako leto razveselijo. Lansko in tudi letošnje leto smo praznični čas morda čakali še nekoliko nestrpneje. S peko piškotov, sankanjem in krašenjem doma si namreč vsaj za nekaj časa odženemo misel na vse skrbi okoli koronavirusa, ki nas pesti že leto in skoraj devet mesecev. Kako pa ta mesec preživljajo tisti, ki so že ves čas v prvih bojnih linijah? Dnevno lahko pred njihovimi očmi umrejo številni, njihovi delovniki so se z osem raztegnili tudi na 12 ur, prostih vikendov skorajda ne poznajo več.

Mel Brooks o življenju brez Carla Reinerja: Zelo ga pogrešam
07. 12. 2021 06.00
Mineva skoraj leto in pol, odkar je naravne smrti umrl igralec Carl Reiner, star 98 let. Za seboj je pustil svoje otroke, med katerimi je tudi režiser Rob Reiner, 11-kratnega dobitnika nagrade emmy pa močno pogreša tudi njegov najboljši prijatelj, komik in igralec Mel Brooks. Zvezdnika, ki sta bila oba vdovca, sta skupaj preživljala veliko časa, med njunimi najljubšimi skupnimi dejavnostmi pa je bilo gledanje oddaje Jeopardy! in skupni obroki.

Mednarodni inštitut za demokracijo: Svet postaja vse bolj avtoritaren
22. 11. 2021 16.19
Svet postaja vse bolj avtoritaren, saj so postali nedemokratični režimi še bolj predrzni v svojem zatiranju, več demokratičnih držav pa beleži nazadovanje demokracije zaradi omejevanja svobode govora in slabljenja vladavine prava, piše v poročilu Mednarodnega inštituta za demokracijo in pomoč pri volitvah. Razmere se slabšajo tudi v Sloveniji, kjer poročilo med drugim izpostavlja pritiske na medije in sodstvo.

Podnebna konferenca COP26 se je končala z dogovorom o omejitvi globalnega segrevanja
13. 11. 2021 12.43
Na vrhu COP26 v Glasgowu je bil sklenjen dogovor, katerega cilj je preprečiti nevarne podnebne spremembe. Glasgowski podnebni pakt je prvi podnebni dogovor, ki izrecno načrtuje zmanjšanje premoga, najslabšega fosilnega goriva za toplogredne pline. Končni dogovor obeta tudi več denarja za države v razvoju. Tem bodo pomagali pri prilagajanju na podnebne vplive. Generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres bi si medtem želel bolj ambiciozen zaključek podnebne konference.

Razcepljena Slovenija
10. 10. 2021 10.39
Kaos, bes, množični nasilni protesti, vodni top, solzivec, granitne kocke … Prizori, ki so dokončno razcepili Slovenijo. Zato nocoj v rubriki 24UR Fokus o tem, kaj nas je po dobrem letu in pol epidemične realnosti pripeljalo tako daleč. Kje so vzroki za spodletelo upravljanje epidemije? So za jezo krivi zdrsi politike, neupoštevanje znanosti, stroke? Zakaj je vladanje z odloki nevarno? Kako široko omejevanje človekovih pravic smo doživeli? Bi strasti umirile predčasne volitve?

Del opozicije zaradi razmer v državi obstruiral proračunsko sejo
07. 10. 2021 06.25
Državni zbor se je sestal na izredni seji, da bi se seznanil s predlogom državnih proračunov za prihodnji dve leti. Skupaj s preostalimi proračunskimi dokumenti ju predstavljata premier Janez Janša in finančni minister Andrej Šircelj. Oba sta izpostavila investicije, ki se občutno povečujejo. Gre za dve milijardi evrov v vsakem od prihodnjih dveh let. Del opozicije je zaradi razmer v državi sejo obstruiral.

Ameriški boj na požiralniku denarja
02. 10. 2021 14.47
Gospodarstvo ZDA se prebija skozi kipeče morje, ko tokovi naraščajoče inflacije butajo ob čeri pandemijskega krča. Najmanj, kar država potrebuje, so umetno sprožene finančne krize. Prvo, ustavitev dela vlade, so odložili na december, a v zraku visi še večja, plačilna nesposobnost države, da upnikom vrne izposojeni denar.

Proračun 2021: v letošnjem letu občutno večja poraba od načrtovane
28. 09. 2021 19.53
Občutno večja poraba od načrtovane v letošnjem letu, še večja v prihodnjem, nato pa manjši popravek navzdol v letu 2023. To so ključni poudarki popravkov aktualnih treh proračunov. Ministrski zbor naj bi jih dokončno potrdil v sredo, saj jih mora najkasneje do petka poslati v državni zbor. Fiskalni svet pa že opozarja, da je pospešeno trošenje lahko nevarno, sploh v času, ko se bližajo volitve.

Pahor v ZN: Vsi večji izzivi so globalni in jih lahko rešimo le skupaj
24. 09. 2021 17.19
Predsednik Borut Pahor je v govoru na splošni razpravi svetovnih voditeljev ob začetku 76. zasedanja Generalne skupščine ZN poudaril, da so vsi glavni izzivi globalni in jih je možno rešiti le skupaj. Pri tem je izpostavil covid-19, podnebne spremembe ter mir in varnost. Kriza covida-19 je poslabšala položaj najbolj ranljivih, je opozoril. "V številnih družbah opažamo krčenje prostora za svobodo izražanja. Polno uveljavljanje človekovih pravic mora biti sestavni del okrevanja."

Celjani kot prvi v drugi krog nogometnega pokala
15. 09. 2021 18.14
Slovenski nogometna kluba CB24 Tabor Sežana in Celje sta odigrala tekmo 1. kroga pokala Pivovarne Union. V Sežani so bili v boju prvoligašev boljši Celjani z 2:0 (1:0) in si zagotovili četrtfinale. Osmerico si je zatem priigral še Kalcer iz Radomelj, ki je z 2:1 (1:1) izločil Krko.

'Onkološki inštitut od 10- do 100-krat preplačal storitve Marčičevega podjetja Marand'
14. 09. 2021 15.36
Podjetju Marand Andreja Marčiča je onkološki inštitut plačal več milijonov evrov za razvoj kliničnega informacijskega sistema, ki uporabnikom že več let povzroča preglavice, zaradi pomanjkljivosti pa ogroža tudi druge bolnišnične procese, nam je zaupal neodvisni strokovnjak, ki so ga na pomoč poklicali na onkološkem inštitutu. Ta je namreč odkril številne pomanjkljivosti in nepravilnosti. Marand je zaračunaval za nedelujoče sisteme, preizkusne verzije aplikacij, onkološki inštitut pa je njegove storitve debelo preplačal. Vse to pa omogoča neobstoj enotnega sistema na ravni države in odsotnost interesa za skupna naročila in rešitve.

Kje so kritične točke na šolskih poteh v Sloveniji?
01. 09. 2021 06.00
V promet se znova vključujejo otroci, ki se vračajo v šolske klopi in vrtce. Vse voznike zato pristojni pozivajo, da so na naše najmlajše in najranljivejše udeležence v prometu posebej pozorni. Poizvedeli smo, katere so še posebej kritične točke na šolskih poteh na območju posameznih policijskih uprav, kjer je potrebna še posebna previdnost.

Risi po preobratu vendarle do zmage v Oslu
29. 08. 2021 14.11
Slovenska hokejska reprezentanca se je v tretjem krogu kvalifikacijskega turnirja za nastop na zimskih olimpijskih igrah v Pekingu prihodnje leto pomerila z Južno Korejo. Tekma ni odločala več o potniku na Kitajsko, saj so tako risi kot Južnokorejci doživeli dva poraza in so se pomerili le še za tretje mesto. Prestižni dvoboj so po rezultatskem zasuku, tekmeci so bili po prvi tretjini še v vodstvu, zanesljivo dobili Slovenci (4:1).

Kaj talibanska oblast pomeni za Afganistan, kaj za Zahod in Slovenijo?
18. 08. 2021 15.49
Tri dni je že od padca Kabula in situacija se še vedno ne umirja, predvsem pa ostaja problem, da nihče ne ve, kaj se bo zgodilo čez nekaj dni, tednov ali let. Analitiki so previdni, talibani pa zakrivajo svojo preteklost za tančico medijskega šova. Razmere so nepredvidljive, v Afganistanu je na milijone ljudi, ki so razseljeni, še več pa jih ne želi živeti pod talibani.

Na Hrvaškem opazili nevarno ribo
16. 08. 2021 12.34
Ob hrvaškem otoku Vis je potapljač opazil invazivno ribo, ki se je pred petimi leti preko Sueškega prekopa že prebila v grške vode, zdaj pa se, kot kaže, širi vse bolj severno.

Leto dni po smrti 21-letnika, ki je zapeljal v bodečo žico, preiskujejo tri moške
11. 08. 2021 18.28
Mineva leto dni od tragične nesreče 21-letnega Doriana Semiona Valentića, ki je umrl po tem, ko je s kros motorjem zapeljal v bodečo žico, napeto med dvema drevesoma na gozdni poti. Kot poročajo hrvaški mediji, državno odvetništvo v Reki tri moške sumi, da so smrtonosne pasti v gozdu nastavljali že leta. Trojico preiskujejo tudi na podlagi poročil v medijih, osumljeni pa so kaznivega dejanja povzročitve splošne nevarnosti iz malomarnosti.

V Sloveniji utopitev malo, ob obisku kopališč naj vsak poskrbi za svojo varnost
21. 07. 2021 14.49
Rekreacija na vodi, v njej in ob njej ugodno vpliva na zdravje in dobro počutje, vendar je treba vedeti, da je lahko voda tudi izredno nevarna, opozarja Mojca Zupan z Uprave RS za zaščito in reševanje. Kot je poudarila, lahko za lastno varnost največ naredi vsak sam. Število utopitev se sicer iz leta v leto zmanjšuje, v povprečju jih zabeležijo 11 letno.

Kljub la Niñi beležimo ekstremne temperaturne rekorde
07. 07. 2021 12.10
Ekstremna vročina na severu Amerike, vročinski val v Skandinaviji, rekordna temperatura izmerjena na Antarktiki. To je le nekaj vremenskih ekstremov, ki smo jim priča zadnje tedne. Klimatologi svarijo, da se ti ekstremi iz leta v leto nevarno stopnjujejo. Za Evropo je bil to drugi najbolj vroč junij, na globalni ravni pa četrti najtoplejši.

Prekvalifikacija iz človeka
04. 07. 2021 07.16
Francoski Sainte-Marie-aux-Mines in slovenski Tržič. Mesti, ki ju loči več sto kilometrov razdalje, povezuje pa trpljenje taboriščnikov med drugo svetovno vojno. Medtem ko je v Franciji trpelo veliko Slovencev, je bilo v taborišču Ljubelj pri Tržiču veliko Francozov. Mesti Sainte-Marie-aux-Mines in Tržič sta že 55 let pobrateni. To prijateljstvo pa tudi opominja, kako pomembno je ohranjati mir in svobodo. Če namreč kdo misli, da se določeni dogodki ne morejo ponoviti, se globoko moti. So se že. In vsakič v hujši obliki.

'Živimo v mehurčkih, kar je oglaševano kot nekaj dobrega, a ima nevarne posledice'
29. 06. 2021 06.00
Doživljamo ogromno kolektivno ranljivost in mnogi nimajo mehanizmov za spoprijemanje z njo, opozarja Katarina Veselko, psihologinja, zaposlena v O. K. Consulting. Kot ocenjuje, ni bilo skupnostnega reševanja problema, državljani v tej 'koronakrizi' nismo bili obravnavni na enake načine. Odgovornost in krivda učinkovito delujeta le v kompletu, in ljudje se ne pustimo vzgajati nekomu, ki ne skrbi za našo dobrobit. V političnem svetu imamo ogromen primanjkljaj odgovornosti, opozarja.

Čestitke in poslanice politikov, Pahor: Slovenija je rojena za uspeh
25. 06. 2021 18.44
Ob današnjem dnevu državnosti iz slovenskih političnih vrst prihajajo čestitke. Ob praznovanju 30 let samostojne Slovenije so v parlamentarnih strankah izpostavili dosežke v zadnjih treh desetletjih, v delu opozicijskih strank, ki se ne bodo udeležile osrednje državne proslave, pa so ob tem tudi kritični do potez aktualne vlade.

V Soči utonil deček
23. 06. 2021 18.50
Na reki Soči v Solkanu se je zgodila nesreča, v kateri je utonil deček. Z območja kajakaške proge ga je reka odnesla proti meji z Italijo. Predstavniki pristojnih služb so takoj pričeli reševanje, ga potegnili iz reke Soče in začeli oživljati, a žal neuspešno, so sporočili policisti. Kot je povedal poveljnik civilne zaščite Nova Gorica v 24UR ZVEČER, zaenkrat kaže, da je tragedija posledica spleta nesrečnih okoliščin.

V prihodnjih dneh se bomo približali junijskim vročinskim rekordom
20. 06. 2021 07.00
Slabe tri tedne po meteorološkem se začenja še koledarsko poletje. Temperature so sicer že nekaj časa povsem poletne, v prihodnjih dneh pa se bomo še vzpenjali po temperaturni lestvici in sredi tedna, ko bo nastopil vrhunec prvega letošnjega vročinskega vala, se bomo marsikje močno približali dosedanjim junijskim vročinskim rekordom, ponekod pa jih bomo lahko celo presegli. Vroče in suho poletno vreme naj bi po dolgoročnih napovedih evropskega meteorološkega centra prevladovalo tudi v juliju in avgustu.

Kako si pomagati v duševni stiski?
11. 04. 2021 11.15
Korona davek plačujemo vsi, otroci, mladostniki, študenti, odrasli. Otroška psihiatrija je polna. Čakalne vrste nevarno dolge. Vsak četrti študent razmišlja o samomoru, skoraj 90 odstotkov jih je depresivnih in anksioznih, posegajo po drogah, alkoholu. Odraslim popuščajo zavore, ujeti so v primež naveličanosti, obupa, stisk. Kje so rešitve?

Pri zapuščenem rudniku zlata blizu Johannesburga našli 20 trupel
17. 06. 2021 11.37
Ostanke je odkrila policija, zaviti so bili v plastične vrečke, na truplih so bile vidne hude opekline. Policija domneva, da gre za nelegalne rudarje, okoliščine smrti še preiskujejo.

Odziv župana Bržana na poročilo NIJZ: Kopanje je varno, nekdo hoče škoditi našemu ugledu
16. 06. 2021 14.28
Se lahko v Kopru ponovi onesnaženje s fekalijami, ki je zaznamovalo poletno sezono leta 2019? Ob pogledu na delavce komunale, ki so minule dni čistili hudourniško strugo v Žusterni, je mnoge prešinila misel, da je morje znova onesnaženo s fekalijami. Na občini Koper zatrjujejo, da se to ne more več ponoviti in da so delavci komunale zgolj izvajali pranje po sanaciji dela struge. Poročilo ekipe NIJZ, ki si je ogledala zaledje kopališča, pa odkriva drugačno sliko. Na poročilo se je odzval župan Bržan, ki sporoča, da je kopanje v Kopru varno, kar potrjujejo tudi sveže meritve Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano.