ni še konec

Haag čaka na Karadžića in Mladića

05. 07. 2001 00.00

Premier Republike srbske Mladen Ivanić se je danes srečal s Carlo Del Ponte in Claudom Jordo, glavno tožilko in predsednikom haaškega sodišča za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji. Glavna tožilka Mednarodnega sodišča za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji v Haagu

Republika srbska za sodelovanje s Haagom

03. 07. 2001 00.00

Vlada Republike srbske je v obravnavo parlamentu poslala predlog zakona o sodelovanju z Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu, je sporočila pravosodna ministrica Republike srbske Biljana Marić. Kot je dejala Marićeva, je sodelovanje s haaškim sodiščem obveznost Republike srbske ter Bosne in Hercegovine, ki izhaja iz Daytonskega sporazuma. Parlament naj bi zakon obravnaval med naslednjo sejo, predvideno za konec tega meseca.

Proti preoblikovanju PCP

02. 07. 2001 00.00

Brezcarinske prodajalne ostajajo, o njihovi usodi pa se bomo najverjetneje odločali na referendumu. Tudi stroka pri preoblikovanju prostocarinskih prodajaln ni enotna. Ravno letos sta dva ugledna strokovnjaka, najprej Jože Mencinger, rektor univerze, in nato Bogomir Kovač, ugleden ekonomist, objavila nasprotujoči si mnenji. Prvi trdi, da bi upoštevanje politične zaveze, da se prodajaln znebimo, pomenilo njihovo preoblikovanje. Prodajalne bi ohranile več kot tri četrtine prometa, odpuščanja ne bi bilo. Doktor Kovač trdi ravno nasprotno - preoblikovanje bi za prodajalne pomenilo njihov konec. S prvim se strinja vlada, drugega upoštevajo opozicija in trgovci. Oboji pa se strinjajo, da prostocarinske prodajalne v taki obliki ne smejo obstati, predvsem zaradi superprofitov. In superprofiti v PCP-jih so predvsem pri najbolje prodajanih artiklih. In sicer pri cigaretih, parfumeriji in alkoholu.

Kdo kupuje Istrabenz?

02. 07. 2001 00.00

Prvi trgovalni dan po sprostitvi omejitev trgovanja za tujce Ljubljanski borzi vrednostnih papirjev ni prinesel bistvenih sprememb. Slovenski borzni indeks je pridobil 0,27% in je vreden 1.817 točk, Slovenski indeks pidov pa je padel na 1.343 točk.

Microsoft in vlada razglašata zmago

29. 06. 2001 00.00

Po odločitvi zveznega prizivnega sodišča v primeru Microsoft so tako predstavniki podjetja, kot predstavniki ameriške vlade in zveznih držav, ki največjega svetovnega proizvajalca operacijskih sistemov tožijo zaradi kršenja protimonopolne zakonodaje, razglašali zmago. Pravosodni minister John Ashcroft je zatrdil, da je zmagala njihova stran, ker je prizivno sodišče potrdilo mnenje prvostopenjskega sodišča, da je Microsoft kršil zakone. Predsednik Microsofta Bill Gates pa je razglašal zmago na podlagi tistega dela odločitve prizivnega sodišča, s katerim je bila zavrnjen ukaz sodnika Thomasa Penfielda Jacksona o razbitju Microsofta na dva dela. Prizivno sodišče v Washingtonu je odločitev sprejelo soglasno, pri tem pa še ošvrknilo Jacksona zaradi njegovih zaničevalnih izjav o Microsoftu in njegovem vodstvu.

Pomoč EU za schengensko mejo

29. 06. 2001 00.00

Evropska unija je Sloveniji za področje notranjih zadev, v prvi vrsti pa za vzpostavitev bodoče zunanje meje unije, doslej namenila 16 milijonov evrov, do leta 2003 pa naj bi prispevala še 9,5 milijona evrov, kar bo skupaj znašalo okrog 26 milijonov evrov ali šest milijard slovenskih tolarjev. Še približno enkrat toliko kot EU iz programa Phare pa bo za izvajanje nalog na tem področju zagotovila Slovenija sama, je na današnji novinarski konferenci povedal slovenski notranji minister Rado Bohinc. Vodja delegacije Evropske komisije v Sloveniji Eric van der Linden pa je ob tej priložnosti poudaril velik pomen kakovostne zunanje meje EU in menil, da se je Slovenija njene vzpostavitve lotila zelo prizadevno.

Odzivi na Miloševićevo izročitev

29. 06. 2001 00.00

Soproga nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, Mira Marković, je v izjavi za črnogorski dnevnik Dan dejala, da je zgrožena zaradi izročitve soproga haaškemu mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. "Vseeno sem bila prepričana, da pravna država obstaja in da se spoštuje ustavo ZRJ in republike Srbije. Vsakdo pa ve, da ti dokumenti prepovedujejo izročitev naših državljanov v tujino," je še dodala Markovićeva.

Na Brionih o JE Krško

28. 06. 2001 00.00

Pogajalski skupini Slovenije in Hrvaške za sklenitev meddržavne pogodbe v zvezi z lastništvom in statusom Nuklearne elektrarne Krško (NEK) sta začeli večdnevno srečanje na Brionih. Na njem naj bi razrešili še preostala tehnična vprašanja, tako da bi državi lahko že prihodnji mesec parafirali meddržavni sporazum o NEK, kot sta se na srečanju 9. junija na Reki dogovorila premiera Slovenije in Hrvaške, Janez Drnovšek in Ivica Račan.

Konec preiskave v Batajnici

28. 06. 2001 00.00

V množičnem grobišču na območju policijskega vadbišča v Batajnici, severno od Beograda, so danes končali izkopavanja. Po prvih podatkih je bilo v grobišču najmanj 36 trupel albanskih civilistov s Kosova različnih spolov in starosti. Kot je poročal radio B-92 so za zdaj potrdili, da so bila v grobišču zakopana trupla osmih otrok, starih približno pet let, osemmesečnega fetusa ter petih najstnikov. Ostale žrtve so ženske in moški, na podlagi najdenih osebnih dokumentov pa so ugotovili, da so vse žrtve v grobišču albanski civilisti iz iste ulice v kosovskem kraju Suva Reka pri Orahovcu.

Palestinci nočejo Powella

28. 06. 2001 00.00

Približno tisoč Palestincev se je danes zbralo v mestu Kalkilya na severu Zahodnega brega, kjer so protestirali proti obisku ameriškega državnega sekretarja Colina Powella, ki se danes v sklopu bližnjevzhodne turneje mudi v Izraelu. Protestniki so palestinskega voditelja Jaserja Arafata ob tem pozvali, naj ne podleže "pritiskom".

Sojenje odstavljenemu predsedniku

27. 06. 2001 00.00

V Manili se je danes pod strogimi varnostnimi ukrepi začel prvi proces proti odstavljenemu filipinskemu predsedniku Josephu Estradi. Obtožen je krivega pričanja, ker je pred dvema letoma navedel napačne podatke o svojem premoženjskem stanju. Estrada sicer pred sodiščem glede obtožb še ni zavzel nobenega stališča, s tem pa se bo po filipinski zakonodaji avtomatično zagovarjal kot nedolžen.

V tajfunu na Kitajskem 73 mrtvih

25. 06. 2001 00.00

V divjanju tajfuna Chebi, ki je minuli konec tedna pustošil v provinci Fujian na jugovzhodu Kitajske, je po zadnjih podatkih umrlo najmanj 73 ljudi, 87 pa jih pogrešajo, poročajo kitajski mediji. Tajfun je povzročil tudi ogromno gmotno škodo, kolikšno, pa za zdaj še ni znano. Tajfun je najprej divjal na Tajvanu, kjer je v neurju umrlo najmanj devet ljudi, 15 pa jih še pogrešajo, nato pa je v noči s sobote na nedeljo s hitrostjo 120 kilometrov na uro zajel še jugovzhod Kitajske.

Izraelska vojska dobila zeleno luč

21. 06. 2001 00.00

Izraelska vojska je sporočila, da je dobila zeleno luč vlade za operacije proti palestinskim aktivistom, ki naj bi bili vpleteni v napade na izraelske cilje. Novi incidenti se namreč vrstijo kljub premirju, ki so ga Izraelci in Palestinci sklenili ob posredovanju vodje ameriške obveščevalne službe CIA Georgea Teneta. Kot navaja vojska, je "likvidacije odgovornih za protiizraelske napade" na sestanku v sredo odobril varnostni kabinet, ki mu je predsedoval izraelski premier Ariel Šaron.

Evropejci o vrhu v Goeteborgu

21. 06. 2001 00.00

Nedavni vrh Evropske unije v Goeteborgu je z določitvijo okvirnega časovnega načrta za izvedbo širitve, v katerem je predvidel konec pristopnih pogajanj z najbolje pripravljenimi kandidatkami v letu 2002, leto 2004 pa opredelil kot ciljni datum vstopa prvih novih članic, za vse strani v procesu prinesel izziv, da zastavljeni cilj dosežejo. Tako je raven zavez iz Goeteborga danes ocenil švedski veleposlanik v Sloveniji John Christer Ahlander, ko je skupaj z vodjo delegacije Evropske komisije v Sloveniji Ericom van der Lindnom ter Samijem Godartom, veleposlanikom Belgije, ki bo julija od Švedske za pol leta prevzela predsedovanje uniji, spregovoril o rezultatih vrha.

Potrjen stečaj Tola

20. 06. 2001 00.00

Nadzorni svet Tovarne lahke obutve Tolo iz Šentjurja je na včerajšnji seji, ki so se je udeležili tudi predstavniki pogajalske skupine delavcev in tovarniškega sindikata, sprejel pobudo stavkajočih delavcev o uvedbi stečajnega postopka v podjetju. Tolovi zaposleni, ki zaradi neizplačanih aprilskih plač, povračila stroškov prevoza na delo in regresa za letni dopust stavkajo že dvanajsti dan, so se v ponedeljkovi anonimni anketi opredelili za uvedbo stečajnega postopka namesto prisilne poravnave, ki jo je predlagala direktorica Tola Miša Račič.

Spet na referendum

19. 06. 2001 00.00

Ustavno sodišče je odločilo, da zakon o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln na mejnih prehodih z državami članicami EU ni ustaven, kar pomeni, da prodajalne na avstrijski in italijanski meji do nadaljnjega ostajajo. Ustavni sodniki so s takšno odločitvijo pritrdili Novi stranki pri njihovem stališču, da je predsednik DZ Borut Pahor ravnal napačno, ko je zavrnil njihovo referendumsko pobudo. Kot je v pojasnilu odločbe zapisal predsednik ustavnega sodišča Franc Testen, ima v nastalem položaju predsednik DZ Borut Pahor možnost, da spremeni svojo odločitev ter ugodi konec februarja letos vloženi pobudi Nove stranke za razpis naknadnega referenduma.

Zaključek procesa proti Levstiku

14. 06. 2001 00.00

Okrožno sodišče v Ljubljani je z zaključnimi govori tožilstva in obrambe končalo glavno obravnavo zoper Vinka Levstika, obtoženega dveh kaznivih dejanj vojnega hudodelstva. Levstikova odvetnika sta izpostavila predvsem spornost procesa, ki je po njunem mnenju nepravičen, totalitaren in politično naravnan. "Danes je pred sodiščem Vinko Levstik, nekdanji domobranec, jutri pa bo lahko Vinko Levstik, nekdanji partizan, v obeh primerih pa bi ravnal enako," je obtožbe na svoj in na račun tožilstva s strani obrambe zavrnil višji državni tožilec Janez Šinkovec. Izrek sodbe bo jutri ob 14. uri

SanPaolo IMI tretji interesent

13. 06. 2001 00.00

Za nakup večinskega deleža Banke Koper se poleg Nove Ljubljanske banke in italijanske bančne skupine Antonveneto pogaja še SanPaolo IMI, ki je tretja največja banka v Italiji. Njeni predstavniki se mudijo v Kopru, včeraj pa so se sestali z vodstvom Banke Koper. Konec tedna naj bi SanPaolo IMI tudi odgovorila na ponudbo delničarjev. Predsednik nadzornega sveta Banke Koper Jože Kranjc je dejal, da pogajanja potekajo in da so vse tri banke resni kandidati, po njegovih besedah pa za sedaj ni nihče v prednosti.

Širitev Nata prihodnje leto

13. 06. 2001 00.00

Vodja slovenske diplomacije Dimitrij Rupel je izrazil zadovoljstvo ob današnji napovedi držav članic zveze Nato, da nameravajo na vrhu v Pragi prihodnje leto odpreti vrata zavezništva za vstop novih članic. Kot je še dejal v izjavi iz Dublina, kjer se mudi na obisku, bo Slovenija po njegovem mnenju med povabljenimi državami, če bo izpolnila naloge, ki jih nalaga Akcijski načrt za članstvo v zavezništvu. Ruplu so irski sogovorniki zagotovili, da negativen izid referenduma, na katerem so Irci pred dnevi zavrnili ratifikacijo pogodbe iz Nice, ni uperjen proti širitvi Evropske unije in da bo Irska nadaljevala politiko aktivne podpore širitvi unije. Sicer so irski sogovorniki izrazili mnenje, da je Slovenija kvalificirana kandidatka za članstvo v EU, ki ga lahko doseže v okviru ciljev, ki si jih je zastavila, tako da bi lahko postala članica EU 1. januarja 2004 in že sodelovala na volitvah v Evropski parlament.

Reševanja Peka se nadaljuje

13. 06. 2001 00.00

Pekovi delničarji so na današnji skupščini družbe z večino glasov potrdili zmanjšanje osnovnega kapitala družbe s sedanjih 4,9 milijarde na 3,9 milijarde tolarjev, in sicer zaradi pokrivanja izgube iz preteklih let. O končni konverziji terjatev posameznih upnikov skupščina danes sicer ni razpravljala, vendar pa je nadzornemu svetu in upravi odobrila dokapitalizacijo oz. povečanje osnovnega kapitala v višini 50 odstotkov. Po mnenju predsednice uprave tržiškega Peka Marte Gorjup Brejc danes sprejeti sklepi za njih pomenijo zeleno luč v prizadevanjih, ki jih vodijo za uspešno potrditev prisilne poravnave. Uprava Peka stečaja družbe ne pričakuje, saj so tako zastavili tudi načrt finančne reorganizacije, ki pa predvideva tudi vprašanje odvečnih delavcev oz. reševanje trajno presežnih delavcev. Po napovedih predsednice uprave je teh delavcev nekaj več kot 100.

Upravno sodišče kmalu o Telekomu

13. 06. 2001 00.00

Upravno sodišče bo o predlogu za izdajo začasne odredbe za odložitev izvršbe dopolnjene odločbe ministrstva za informacijsko družbo, ki ga je konec minulega tedna na sodišče vložil Telekom Slovenije, odločilo še ta teden, je povedal predsednik upravnega sodišča Janez Breznik. Z omenjeno dopolnjeno odločbo je ministrstvo konec maja določilo cene medomrežnega povezovanja med Telekomom in novomeškim podjetjem Incotel, hkrati pa je Telekomu naložilo, da mora pogodbo z Novomeščani skleniti v 14 dneh po vročitvi odločbe.

Sprejet Tenetov predlog

13. 06. 2001 00.00

Izraelska in palestinska stran sta sprejeli načrt direktorja ameriške obveščevalne agencije CIA Georgea Teneta za vzpostavitev premirja. Potem ko je predlog za brezpogojno premirje najprej sprejel izraelski premier Ariel Šaron, ga je po sinočnih pogovorih s Tanetom sprejel tudi palestinski voditelj Jaser Arafat.

Veterinarski inšpektorji v Sloveniji

11. 06. 2001 00.00

V Slovenijo je znova prispela evropska veterinarska inšpekcija za rdeče meso. Trije izvedenci z veterinarske uprave Evropske unije s sedežem v Dublinu bodo do 15. junija predvidoma pregledali tiste objekte, ki imajo registracijo za izvoz v države članice EU, še posebej pa tiste, ki so registracijo pridobili od zadnjega obiska inšpekcije za rdeče meso pred nekaj več kot letom dni.

Težave Kliničnega centra

11. 06. 2001 00.00

V ljubljanskem Kliničnem centru (KC) so že dalj časa prepričani, da je obstoječi način financiranja oz. delitve zdravstvenega denarja neustrezen. S svojimi predlogi in pričakovanji so konec minulega tedna na skupnem sestanku seznanili predstavnike ministrstva za zdravje in Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), v ponedeljek pa sta generalni in strokovni direktor te osrednje slovenske zdravstvene ustanove, Primož Rode in Zoran M. Arnež, na novinarski konferenci razloge za nezadovoljstvo podrobneje pojasnila tudi javnosti. Med drugim sta opozorila na spremenjeno patologijo, spremembe doktrine ter razmere v osnovnem zdravstvu, ki jim način financiranja ni ustrezno sledil. Oba pa sta poudarila, da bi že v začetku leta želeli vedeti, kakšni bodo pogoji poslovanja v tem letu. Tako pa po Rodetovih besedah na primer še danes ni jasno, kako bo v letošnjem letu. Zato so v KC prepričani, da je treba čimprej zagotoviti potrebne zakonske podlage za takojšno spremembo načina financiranja.

Pospešene priprave na vrh Bush-Putin

08. 06. 2001 00.00

Priprave na vrh Bush-Putin so vse bolj intenzivne. Vrhunsko srečanje, ki bo čez devet dni, ima poslej tudi svojo posebno stran na svetovnem spletu, pripravljena pa je tudi celostna grafična podoba.

Demokrati z večino v senatu

06. 06. 2001 00.00

V dvorani ameriškega senata bodo odstranili mizo senatorja iz Vermonta Jamesa Jeffordsa z republikanske strani dvorane in jo postavili na demokratsko stran ter tako tudi simbolično označili konec šestletne republikanske vladavine v zgornjem domu ameriškega kongresa. Jeffords sicer ni postal član demokratske stranke, ampak neodvisni senator, vendar bo sodeloval z demokrati , kar je razmerje v senatu nagnilo v prid demokratom.

Stanovanjska afera kot zarota

06. 06. 2001 00.00

Od štirih služb, ki so ministru Bohincu zagotavljale pravilnost postopka cenitve stanovanja, je na zapisnik inšpektorja pisni ugovor sestavil le servis skupnih služb, zato pa je zanimivejše dopisovanje med ministrom Bohincem in Pogorevcem.

Preizkus letala spodletel

04. 06. 2001 00.00

Ameriška vesoljska agencija NASA je sporočila, da se je prvi preizkus prototipa nadzvočnega letala brez posadke X-43A v ZDA v soboto končal neuspešno. Preizkus je spodletel še preden se je dobro začel. Letalo, ki naj bi doseglo hitrost približno 8000 kilometrov na uro, je kmalu po ločitvi od bombnika B-52, ki je dobro uro prej poletel iz vojaškega letalskega oporišča Edwards v Kaliforniji, strmoglavilo v Tihi ocean. Do strmoglavljenja je prišlo zato, ker ni bilo mogoče upravljati startne rakete, gre za različico prve stopnje nosilne rakete pegasus, ki bi morala tono težko in 3,7 metra dolgo letalo X-43A dvigniti na višino približno 28,5 kilometra in mu podeliti začetno hitrost. NASA je bila nosilni raketi že po nekaj sekundah poleta prisiljena dati povelje za samouničenje. Raketo z letalom je razneslo na višini 15 kilometrov nekaj sto kilometrov od obale južne Kalifornije.

Umrl je Anthony Quinn

04. 06. 2001 00.00

V 86. letu starosti je sinoči v bostonski bolnišnici za posledicami pljučnice umrl velikan ameriškega filma Anthony Quinn, dobitnik dveh oskarjev za najboljšo stransko vlogo, v filmih Viva Zapata in Sla po življenju. Quinn je v več kot pol stoletja dolgi karieri zaigral v več kot sto celovečernih filmih, najbolj pa je ostal v spominu kot Grk Zorba.

Vlada bo privatizirala NLB in NKBM

01. 06. 2001 00.00

Vlada je na včerajšnji seji sprejela dopolnjen program privatizacije državnih bank - Nove ljubljanske banke in Nove kreditne banke Maribor. V obeh primerih bo obdržala kontrolni delež, zato deleži, ki jih država namerava ponuditi v odkup, ostajajo nespremenjeni. Poleg vladne četrtine naj bi ob koncu privatizacije imeli 15 odstotkov sedanji drugi delničarji, delničarji pripojenih hčerinskih bank 12 odstotkov, skladi in zavarovalnice 14 odstotkov, ključni investitorji pa bodo po predlogu konec marca leta 2002 tretjinski lastniki Nove ljubljanske banke.