ni je več

Reli Pariz-Granada-Dakar: Miran Stanovnik odstopil
07. 01. 1998 15.19
Šesti dan puščavskega relija Pariz - Granada - Dakar je zahteval veliko odstopov. Na 31. kilometru je po padcu z motorjem odstopil eden od favoritov Thierry Magnaldi, v igri za najvišja mesta pa tudi ni več Finna Karija Tiainena, ki je bil pred odstopom med deseterico najboljših. Edini slovenski predstavnik Miran Stanovnik se je včeraj tudi moral priključiti mnogim drugim tekmovalcem, ki bodo dirko spremljali le še na televizijskih zaslonih.

140 kilogramov razstreliva v avtomobilu-bombi
07. 01. 1998 09.31
Na Severnem Irskem so ponoči strokovnjaki britanske vojske razstavili avtomobil-bombo z več kot 140 kilogrami eksploziva, pri čemer nihče ni bil ranjen. Na nevarnost je po telefonu opozoril neznanec.

Maček - malica za orla
07. 01. 1998 08.52
Osemmesečnega mucka Bamsa je na kmetiji njegovega lastnika v provinci Arctic Troms napadel orel. Bamse se je pred ogromnim ptičem zatekel pod lesen napušč, vendar je ptič na njem pristal, iztegnil kremplje skozi reže in zagrabil Bamseja. Cviljenje prestrašenega mačka je na njegovo srečo slišal gospodar, odprl okno, da bi videl, kaj se dogaja, in s tem pregnal orla. Mačkon se je po neljubem "bližnjem srečanju" za več kot dan zavlekel na skedenj, kasneje pa se je pokazalo, da ni huje ranjen.

Valdas Adamkus je novi litvanski predsednik
05. 01. 1998 09.30
V drugem krogu predsedniških volitev v Litvi je z majhno prednostjo zmagal 71-letni Valdas Adamkus. Po predčasno zaključenem štetju glasov danes zjutraj v Vilniusu je Adamkus prejel 50,3 odstotkov glasov oziroma le 11.000 glasov več kot njegov protikandidat Arturas Paulauskas, ki je prejel 49,7 odstotka glasov. V prvem krogu volitev 21. decembra je bil Paulauskas s 45,4 odstotki glasov močno pred Adamkusom. Adamkus, ki je v ZDA delal kot strokovnjak za okolje, se je vrnil v domovino šele po proglasitvi neodvisnoti Litve. Adamkus bo svojo novo funkcijo nastopil 25. februarja in bo zamenjal sedanjega predsednika Algirdasa Brazauskasa, ki ni želel več kandidirati.

Ugodnosti pri upokojevanju naj veljajo za vse resnično ogrožene
04. 01. 1998 10.08
Zadnji mesec v minulem letu je skupina poslancev iz petih parlamentarnih strank s prvopodpisanim Jožetom Možganom (SLS) v zakonodajni postopek vložila predlog za noveliranje t.i. zakona o prepovedi proizvodnje azbestnih izdelkov, s katerim bi želeli iz zakona odpraviti nekatere nedoslednosti in omogočiti uveljavitev socialnih pravic tudi za 100 do 150 tistih delavcev, ki so zaradi minulega dela z azbestom resnično zdravstveno ogroženi, pa veljavnih zakonskih pravic ne morejo uveljavljati.

Pol Pot pobegnil iz Kambodže
04. 01. 1998 09.55
Nekdanji kamboški diktator Pol Pot je, kot vse kaže, pobegnil iz domovine. Kot danes poroča časnik The Nation, ki izhaja v Bangkoku, je tajski zunanji minister Surin Pitsuwan izjavil, da Pol Pot po njihovih podatkih ni več v Kambodži, vendar ne more povedati, kje je; prav gotovo pa ni na Tajskem. Neodvisna stran je tokrat prvič potrdila, da je nekdanji komunistični diktator in vodja Rdečih Kmerov pobegnil iz Kambodže.

Vse več novorojenk z imenom Diana
04. 01. 1998 09.30
Po tragični smrti britanske princese Diane konec avgusta lani se je v Veliki Britaniji močno povečalo število novorojenk z imenom Diana. Kot piše časnik Times v sobotni izdaji, so minulo leto z omenjenim imenom vsak mesec povprečno poimenovali po tri novorojene deklice, septembra pa se je to število povečalo na 29. Kljub temu pa ime Diana ni na seznamu 50 najbolj priljubljenih ženskih imen v Veliki Britaniji v letu 1997; novorojenke so najpogosteje dobile imena Chloe, Emily in Sophie. Med moškimi imeni pa so ta čas nabolj priljubljena Jack, James in Thomas; imeni Dianinih sinov, Harry in William sta na 17. oziroma 19. mestu.

Še več kurdskih beguncev na poti v Italijo
03. 01. 1998 14.47
Val kurdskih beguncev proti Italiji še ne pojenjuje. Predstavniki Kurdov v Rimu so sporočili, da so iz Turčije v Italijo na poti tri ladje z domnevno skupno tisoč potniki. Problem kurdskih beguncev je že zaostril odnose med Bonnom, Rimom in Ankaro. Nemški notraji minister Manfred Kanther je Italiji poočital, da ni v zadostni meri zavarovala svojih zunanjih meja.

Fantom iz opere - plagiat?
02. 01. 1998 09.01
Ameriški trgovec z oblačili Ray Kepp, ki je v življenju napisal več deset liturgičnih pesmi, bo še enkrat lahko dokazal, da je slavni britanski skladatelj muzikalov Andrew LLoyd Weber svojega Fantoma iz opere posnel po njegovi pesmi "Till You...". Sodišče je leta 1994 njegovo tožbo proti Lloydu sicer zavrnilo, prizivno sodišče pa je dan pred novim letom razsodilo, da je sodnik prekoračil svoja pooblastila, ko je sodbo sprejel, še preden je o njej odločala porota. Prizivno sodišče je priznalo, da obstaja "zelo malo, če sploh kaj" dokazov za to, da je Weber poznal Reppovo pesem, ki jo je slednji s številnimi drugimi objavil na enajstih albumih, vendar pa je potrdilo, da je Fantom zelo podoben Reppovi Till You. Sodišče je prav tako ocenilo, da ni dokazov za Webrov očitek, da je Repp ukradel pesem Close Every Door, ki jo je Lloyd Weber uporabil v predstavi Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat iz leta 1968.

Novoletna kopel v morju
02. 01. 1998 08.59
Več kot 6000 Nizozemcev se je na prvi novoletni dan udeležilo tradicionalnega kopanja v Severnem morju. Na kopališču Scheveningen so se na znak trumoma zapodili v morje, kjer so ob šibkih sončnih žarkih nekaj minut čofotali v vodi, ki je imela borih sedem stopinj. Njihov pogumni podvig je z obale opazovalo približno 15.000 toplo oblečenih radovednežev. Lani, ko je bila temperatura vode pod ničlo, je neka kopalka dobila ozebline prstov na nogah, ker se po vrnitvi iz ledenomrzle vode ni dovolj hitro obrisala in oblekla.

Leto 1997 na nemški borzi v znamenju rekordov
02. 01. 1998 08.55
Na nemških borzah so v letu 1997 trgovali s tolikšnim številom vrednostnih papirjev kot še nikoli. Visoki donosi na delnice so med zasebnimi in institucionalnimi investitorji prebudili povpraševanje, kot ga še ni bilo, tako da se je promet na vseh nemških borznih parketih v letu 1997 povečal za 52,3 odstotka na skupaj 3717 milijard nemških mark, so v Frankfurtu sporočili iz Nemške borze. Nemški indeks delnic DAX se je v letu dni povzpel za 1360 točke na 4249,69 točke, kar je za 47,1 odstotka več kot ob koncu leta 1996. To je bil največji letni porast indeksa DAX v njegovi desetletni zgodovini. Zaščitno združenje malih delničarjev tudi v letu 1998 napoveduje lepe obete delniškemu trgu, hkrati pa svari pred velikimi tveganji.

Končana preiskava o umoru Giannija Versaceja
31. 12. 1997 10.01
Policija v Miami Beachu je v torek uradno končala preiskavo o umoru italijanskega modnega kreatorja Giannia Versaceja, ne da bi razjasnila razloge za umor, ki se je zgodil julija letos. Oblasti nameravajo v javnost poslati poročilo na več kot 700 straneh in približno 20 fotografij, ki so nastale v okviru preiskave. Umor pripisujejo Andrewu Cunanu, ki so ga našli mrtvega teden dni po smrti Versaceja. Načelnik policije v Miami Beachu meni, da je Cunan "deloval sam". Povedal je še, da ni dokazov, ki bi potrjevali domneve o tem, da sta se Versace in Cunan srečala pred umorom.

Ameriški otroci in televizija
31. 12. 1997 08.14
Ameriški otroci vse več gledajo televizijo, je pokazala raziskava, katere izsledke so objavili v New Yorku. Otroci stari med 2 in 11 let so v iztekajočem se letu pred televizorjem presedeli več kot 312 ur, kar je za 17 ur več kot leta 1996. Dečki gledajo televizijo v povprečju po 53 ur na leto več kot deklice, medtem ko odrasli na leto gledajo 41 ur otroških programov. Raziskava pa ni mogla ugotoviti, ali to delajo zavoljo otrok ali zavoljo lastnega užitka. Otroci gledajo televizijo najpogosteje med tednom, kar 40 odstotkov ameriških otrok v starosti med 6 in 11 leti pa ima v svoji sobi televizor.

Nemci varčujejo vse manj
30. 12. 1997 08.12
Pregovorno varčnim Nemcem vse redkeje uspeva del dohodka skraniti za hude čase ali kasnejše naložbe, skoraj petina pa živi takorekoč "iz rok v usta". Kot je pokazala raziskava offenbaškega inštituta Marplan, ki je med 1. in 14. novembrom zajela 2500 ljudi iz cele Nemčije, je zaradi naraščajoče brezposelnosti in padajočih realnih dohodkov kar vsak tretji Nemec v iztekajočem se letu na stran dajal manj kot lani, vsak peti ni prihranil popolnoma nič, le vsak štirinajsti pa je uspel prihraniti več kot pred letom dni. O upadajoči blaginji govori tudi dejstvo, da so manj prihranili celo pregovorno varčni Švabi, saj si stanja na računu v zvezni deželi Baden-Wuertemberg ni uspel popraviti vsak peti udeleženec ankete. Nekoliko bolje so se odrezali Bavarci, kjer ni varčevalo 13 odsotkov anketiranih, najslabše pa je šlo varčevalcem v zveznih državah Severno Porenje-Vestfalija, Pfalško in Posarje, kjer je le trem odstotkom vprašanih uspelo kaj privarčevati.

Tat počasnejši od ukradenih želv
29. 12. 1997 08.24
Malezijski tat, ki je ukradel več tisoč želv, na begu ni dosegel niti želvje hitrosti in je pristal v zaporu, je sporočila policija. Lastnika želvje farme Yang On Sianga je v nedeljo zgodaj zjutraj zbudil hrup; ob svojem ribniku je zagledal avtomobil in kombi in poklical policijo. Ne prav hitri policisti so našli tatu, ki je še vedno postopal naokrog, v kombiju pa visok kup želv. Štirje pomočniki so bili hitrejši in so ušli, a so jim policisti na sledi in jih bodo ujeli, je povedal načelnik policijske postaje v tem kraju blizu letovišča Port Dickson, sto kilometrov oddaljenega od Kuala Lumpurja. Yangu manjka še kakih dva tisoč želv, vsaka pa je vredna 6 ringgitov (1,50 dolarjev). Vse želve z Yangove farme končajo v loncu.

Odkrili zapise zadnjih ur Titanica
28. 12. 1997 14.00
Radiooperater Robert Hunston je prejel klic na pomoč pozno ponoči 14. aprila 1912, toda dve strani njegovih z roko napisanih beležk o zadnjih minutah potapljajočega se Titanica je njegova družina skrbno hranila kar 85 let. K objavi je Hunstonove potomce spodbudila multimedijska razstava ostankov Titanica v Muzeju pomorske zgodovine Atlantika v Halifaxu v Novi Škotski.

Hoechst namerava prodati proizvodnjo penicilina
26. 12. 1997 12.00
Nemški kemični koncern Hoechst namerava prodati proizvodnjo antibiotika penicilin. Farmacevtska veja podjetja - Hoechst Marion Roussel (HMR) - je kot vzrok za prodajo navedlo ostro konkurenco na tem segmentu trga zdravil. Proizvodnja zato ni več dobičkonosna. Prodaja proizvodnje penicilina bo prizadela 300 do 400 delovnih mest v Hoechstovi tovarni v Frankfurtu. Ali obstaja zanimanje za proizvodnjo penicilina, v Hoechtu niso vedeli povedati. HMR s prodajo penicilina na leto zasluži približno 200 milijonov nemških mark.

V Nemčiji ni božiča brez klobase
26. 12. 1997 11.49
Najljubša poslastica Nemcev med božičnim kosilom je klobasa s krompirjevo solato, razkriva revija Jaz in moja družina. Trideset odstotkov Nemcev je v raziskavi omenjene revije pokazalo malo zanimanja za prefinjene božične gosje paštetke, ostrige ali purice; prisegajo na kmečko preprostost in hitro pripravo ter zavračajo "kulinarične slasti" Svete noči. Lenoba? Več kot 80 odstotkov Nemcev se ob tej priložnosti samih loti kuhanja.

Ledeni mraz v Bangladešu
25. 12. 1997 12.10
Na severu Bangladeša je v sredo zaradi mraza - živo srebro se je spustilo pod minus deset stopinj Celzija - umrlo sedem ljudi. Val ledenih vetrov in goste megle v Bangladešu je ta teden tako zahteval že 31 žrtev. Zastal je tudi promet, zaradi mraza in megle je ohromljeno pristanišče Chittagong na jugovzhodu države in tamkajšnje letališče. O hudem mrazu in sneženju poročajo tudi iz osrednjega Tibeta, kjer sneži že od srede decembra, povprečna temperatura pa je minus 30 stopinj Celzija. Ledeni mraz, ki je močno prizadel kakih 260.000 ljudi, za zdaj ni zahteval smrtnih žrtev, povzročil pa je veliko gmotno škodo. Poginilo je več kot 78.000 glav živine.

Odstop romunskega zunanjega ministra
23. 12. 1997 16.46
Romunski minister za zunanje zadeve Adrian Severin je na današnji novinarski konferenci v Bukarešti napovedal svoj odstop, ni pa preklical svojih obtožb več romunskih politikov in časopisnih direktorjev, da sodelujejo s tujimi obveščevalnimi službami.

Potočnik in Jeglič v drugem krogu županskih volitev
22. 12. 1997 08.46
Po neuradnih izidih mestne volilne komisije sta po 99,98 odstotka oziroma 72.244 preštetih glasovnic največ veljavnih glasov na nadomestnih volitvah za župana oziroma županjo Ljubljane dobila kandidatka Liberalne demokracije Slovenije (LDS) Vika Potočnik s 33,72 odstotka oziroma 23.999 dobljenimi glasovi ter kandidat skupine volilcev Anton Jeglič z 22,74 odstotka oziroma 16.183 dobljenimi glasovi.

Mlade slovenske tenisačice zmagale na SP
20. 12. 1997 11.31
- Mlade slovenske teniške igralke do 18 let so v finalu svetovnega ekipnega prvenstva v Delray Beachu na Floridi premagale Rusijo z 2:1 in osvojile naslov svetovnih prvakinj. Tina Pisnik je premagala Jeleno Dementijevo s 6:3 in 7:5, Katarina Srebotnik pa Jekatarino Sisojevo s 3:6, 6:4 in 6:3. V igri dvojic, ki ni več odločala o končnem zmagovalcu, sta Maja Matevžič in Tina Pisnik izgubili z Dementijevo in Miškino s 4:6 in 1:6.

Prestavljen začetek prodaje smarta
20. 12. 1997 09.32
Tudi drugi mali avto nemškega koncerna Daimler Benz - smart - ni opravil t.i. losovega testa. Dvosedežni avtomobil, ki so ga v Daimlerju razvili skupaj s švicarskim proizvajalcem ur SMH, bo na trg prišel predvidoma šele oktobra 1998, pol leta pozneje, kot je bilo načrtovano, so sporočili iz SMH.

Telesni stražar princese Diane pred preiskovalnim sodnikom
19. 12. 1997 13.45
Trevor Rees-Jones, telesni stražar, ki je edini preživel prometno nesrečo, v kateri je umrla princesa Diana, je danes prispel v sodno palačo v Parizu, kjer ga je zaslišal preiskovalni sodnik.

Odrasli več časa pred televizorjem kot otroci
17. 12. 1997 08.20
Ni res, da avstralski otroci vse več gledajo televizijo, res pa je, da vse več časa pred malimi ekrani preživijo njihovi starši. Po ugotovitvah neke agencije za javnomnenjske raziskave vse starostne skupine pod 24. letom starosti manj gledajo televizijo kot pred sedmimi leti, medtem ko skupine nad 40. letom starosti pred televizijskimi zasloni preživijo vedno več časa.

100-letnica Mestne elektrarne ljubljanske
15. 12. 1997 17.03
Podjetje Elektro Ljubljana je na novinarski konferenci predstavilo slovesnost ob 100-letnici Mestne elektrarne ljubljanske (MEL) oz. 100-letnici elektrifikacije v Ljubljani ter načrte v zvezi z obnovo oziroma revitalizacijo tega objekta, ki je že od leta 1988 spomeniško zaščiten. Elektrarna je začela proizvajati elektriko 1. januarja 1898, v času županovanja Ivana Hribarja. Elektrarna je postavljena med Slomškovo in Kotnikovo ulico in sodi v sam vrh tehniške kulturne dediščine v Sloveniji. Poslopje, grajeno v jugend stilu, je značilen predstavnik stare tovarne, kakršnih pri nas ni več videti.

Italijansko sodišče oprostilo ljubitelja Marleya in trave
13. 12. 1997 10.54
Nek italijanski pridelovalec biohrane, ljubiteljski homeopat in izpričan privrženec Boba Marleya in rastafarianstva, pri katerem je policija našla dober kilogram marihuane, je proti pričakovanjem naletel na razumevajoča ušesa sodišča, ki mu je sodilo zaradi posedovanja in preprodaje mamil. Državna tožilka Andrea Santucci je namreč ocenila, da uporaba mehkih drog spada k njegovi življenjski filozofiji, zato ga ni mogoče kazensko preganjati. Obtoženi je kljub ugodni razsodbi protestiral proti načinu ravnanja v času postopka. >>Z mano so ravnali kot s kriminalcem, kot s preprodajalcem mamil. Številni ljudje me nočejo več poznati,<< je povedal oče dveh otrok, ki je decembra lani zaradi posedovanja marihuane decembra 1996 štiri dni preživel v zaporniški celici.

Za rešetkami bo obujal spomine na abstinenčno svobodo
11. 12. 1997 08.08
Črni himalajski medved iz severnoindijske zvezne države Utar Pradeš je svoje nezmerno nagnjenje do žganja plačal s svobodo. Kot je poročal tamkajšnji časnik Hindustan Times, je nesrečnik obupano iskal nekaj, s čemer bi si potešil žejo. Končno je v pločevinasti posodi enega od prebivalcev vasice Tefna našel črno žgano pijačo. Žganje je izginilo kot bi mignil, medved pa, ki je v posodo tako in drugače pregloboko potisnil gobček, se posode ni več mogel znebiti. Njegovi obupani in prav nič tihi poskusi, da bi se neprijetnega pokrivala rešil, so privabili vaščane, ki so zverino kmalu zaprli v kletko. Klavrnega položaja pa se je pijanček na svojo grozo zavedel šele po 36 urah, poroča časopis.

Stanje na slovenskih cestah ob 12h
10. 12. 1997 12.35
Ceste po državi so ponekod mokre in spolzke, sicer pa prevozne brez posebnosti, z izjemo ceste preko prelaza Vršič, ki je zaprta.

Stalowsky ugotavlja, da se politična nasprotja glede reševanja Litostroja poglabljajo
09. 12. 1997 00.00
Upam, da se z mojim odstopom z mesta predsednika začasne uprave izpolnjuje opcija tako imenovane slovenske različice reševanja Litostroja, ki želi imeti svojo upravo, je izjavil Stanislav Stalowsky. Ugotavlja, da se politična nasprotja glede reševanja Litostroja poglabljajo, zato želi s svojim odstopom pomagati podjetju oziroma pospešiti sprejem odločitve za Litostroj. "Če je različica z ABB nesprejemljiva in zanjo ni možno doseči političnega soglasja, je potrebno dati prostor drugi opciji," je povedal Stalowsky.