ni je več

Janez Janša: Koalicija sama priznala svojo neučinkovitost
14. 01. 1999 15.36
Vladajoča koalicija je tudi s svojimi nedavnimi dejanji priznala, da ni več učinkovita in da ne opravlja svojega dela, saj vlada večino svojega časa in efektivnih naporov porabi za notranje izgorevanje, v smeri da bi obstala oz. da bi dajala vtis, da deluje in da obstaja, je na današnji novinarski konferenci poudaril prvak Socialdemokratske stranke (SDS) Janez Janša, ki ob tem dodaja, da sedaj tudi v sami koaliciji priznavajo, da so zadeve slabe in škodljive.

16-letna Irka iznašla učinkovitejšo kodo za zaklepanje e-pošte
14. 01. 1999 08.26
Čudežna najstnica, 16-letna Irka Sarah Flannery, je iznašla obliko kodiranja tajnih sporočil za prenos prek računalnika, ki bo revolucionirala hitrost prenosa, je v sredini izdaji poročal britanski Times. Nova koda je desetkrat hitrejša od tiste, ki je trenutno v uporabi za prenos tajnih sporočil prek interneta. Po pisanju Timesa je srednješolka iz irske grofije Cork že dobila številne ponudbe za zaposlitev in štipendije več proizvajalcev računalnikov in univerz. Sarah je za izdelavo konkurenta RSA - kode za zaščito, ki so jo leta 1977 izdelali trije študentje Instituta za tehnologijo v Massachussettsu (MIT) - uporabila matematične modele. Njen algoritem ni le hitrejši od RSA, ampak tudi učinkovitejši, kar zadeva zaščito.

Krivica, a vseeno privlačno in zanimivo
13. 01. 1999 16.33
V nemškem biatlonskem središču Ruhpoldingu na Bavarskem so premierno v svetovnem pokalu (SP) tamkajšnji organizatorji izpeljali tekmo s t.i. skupinskim štartom. Na progo - 15-kilometrsko za moške in 12,5-kilometrsko za ženske - se je naenkrat podalo 25 najvišje uvrščenih iz skupnega seštevka SP, drugih 25, t.j. do 50. mesta, pa se je nato borilo še za preostale točke, največ pet. Iz prve tekme je točke dobilo 20 najhitrejših biatloncev oz. biatlonk.

Berlingske Tidende: Mirna rešitev kosovskega vprašanja vse manj verjetna (13.1.)
13. 01. 1999 10.55
Konservativni danski časnik Berlingske Tidende v današnji izdaji komentira razvoj kosovskega vprašanja.

Natančnejše napovedovanje vremena z modelom Aladin/SI na ''super-računalniku''
12. 01. 1999 15.44
Hidrometeorološki zavod (HMZ) RS in podjetje BIT sta danes predstavila skupni raziskovalni projekt za računanje meteorološkega modela Aladin/Si, ki omogoča natančnejše in hitrejše napovedovanje vremena v Sloveniji.

Kofi Annan noče več ugibati o domnevnem vohunjenju UNSCOM-a
12. 01. 1999 08.59
Generalni sekretar OZN Kofi Annan je novinarjem dejal, da nima nobenih dokazov o skrivnih vezeh med ZDA in Posebno komisijo Združenih narodov za nadzor nad razorožitvijo Iraka (UNSCOM). Annan je obenem izrazil željo, da se vprašanju domnevnega vohunjenja pripadnikov UNSCOM-a za ZDA ne bi več namenjala pretirana pozornost, ker to ni glaven problem odnosov med OZN in Irakom.

Univerza v Cambridgeu je najbogatejša v Veliki Britaniji
11. 01. 1999 10.18
Univerza v Cambridgeu ni le ena izmed najstarejših in najprestižnejših univerz v Veliki Britaniji, marveč je tudi ena izmed najbogatejših. Njeno bogastvo je bilo ocenjeno na več kot 2 milijardi funtov. Prvič v zgodovini njenega 800-letnega obstoja je imetje univerze doseglo tako visoko vrednost in univerza v Cambridgeu je s tem prehitela svojo večno tekmico, univerzo v Oxfordu, ki svoje imetje ocenjuje na ''borih'' 492 milijonov funtov. Dediščina univerze v Cambridgu je razdeljena med univerzo samo in njenih 35 fakultet, ki delujejo samostojno. Imetje univerze sestavljajo nepremičnine, predvsem pa donacije nekdanjih učencev, ocenjene na milijardo funtov. V to pa ni vštetih več slikarskih mojstrovin, med katerimi je tudi Tizianovo platno, ker so te po mnenju predstavnikov univerze neprecenljive vrednosti. Kljub vsemu bogastvu je univerza še vedno odvisna predvsem od državnega proračuna.

V Nemčiji 170.000 mladih zavrnilo vojaščino
11. 01. 1999 08.19
V Nemčiji je lani zavrnilo služenje vojaščine zaradi ugovora vesti več kot 170.000 mladih, največ v zgodovini zvezne republike, je poročal nemški časnik Die Welt. Prejšnji rekord so zabeležili leta 1997, ko za orožje zaradi moralnih razlogov ni hotelo prijeti več kot 155.000 mladih Nemcev.

V vesolju več galaksij, kot so mislili
11. 01. 1999 08.17
Po dognanjih astronomov, ki uporabljajo vesoljski teleskop Hubble, je v vesolju precej več galaksij, kot so mislili doslej. V vesolju naj bi bilo po ocenah ameriških astronomov vsaj kakih 125 milijard galaksij, sodeč po fotografijah zvezdnega neba, ki jih je posnel oktobra lani HST, ki na višini približno 600 km kroži okoli Zemlje. Doslej so astronomi po rezultatih podobnih fotografiranj iz leta 1995 ocenjevali, da je v vesolju vsega približno 80 milijard galaksij. Pri zadnjem fotografiranju so na Hubblu uporabljali nove pribore, ki jih teleskop prej ni imel. Pribore so dodali teleskopu med zadnjo vzdrževalno odpravo, ko je HST obiskal vesoljski raketoplan.

V Izraelu v prodaji bomboni s Hitlerjevo podobo
08. 01. 1999 08.45
V Izraelu so naprodaj bomboni s podobo nacističnega voditelja Adolfa Hitlerja, ki so ''okrašeni'' tudi s svastiko - kljukastimi križi, poroča izraelsko časopisje. Bombone z imenom Tofita uvažajo iz Turčije, kjer jih izdeluje podjetje Kent. V vrečki lahko kupci najdejo tudi karikature diktatorjev, kot sta na primer Hitler in iraški voditelj Sadam Husein. Prodajalec spornih bombonov se sicer izgovarja, da ni vedel, da je na njih Hitlerjeva podoba. Pooblaščeni uvoznik bombonov iz Turčije David Bisso pa je povedal, da so v zadnjih mesecih prejeli več pritožb prebivalcev Izraela, preživelih strahote nacističnih koncentracijskih taborišč.

Vse več drznih tatvin
06. 01. 1999 15.40
Ljubljanska uprava za notranje zadeve je lani obravnavala približno 53 odstotkov vseh evidentiranih kaznivih dejanj na območju Slovenije. Na drugi strani pa sicer še delni podatki kažejo, da je raziskanost kaznivih dejanja nekoliko upadla, vendar zlasti na račun strožjega in podrobnejšega evidentiranja drobnih deliktov, je na današnji novinarski konferenci poudaril načelnik kriminalističnega urada ljubljanske uprave za notranje zadeve Marjan Erhatič.

''Elektronski trgovci'' mastno zaslužili
06. 01. 1999 08.31
Božični nakupi po internetu so v ZDA prekosili vsa pričakovanja in ''elektronskim trgovcem'' prinesli okoli pet milijard dolarjev. Čeprav še niso objavili dokončnih podatkov, prve ocene kažejo, da bodo porušeni vsi dosedanji rekordi. Leto prej so Američani prek interneta nakupili božična darila v vrednosti poldruge milijarde dolarjev, po zadnjem božiču pa pričakujejo najmanj podvojitev prodaje. Povprečna vrednost naročila je znašala 55 dolarjev, kar je za 6 odstotkov več kot leto prej.

V Čečeniji zadržujejo še 117 talcev
05. 01. 1999 11.55
V Čečeniji ugrabitelji ta čas zadržujejo še 117 talcev, skoraj polovico od njih že več kot leto dni, je danes sporočil predstavnik čečenskega urada za boj proti ugrabitvam Šarpudi Tasujev.

37 kilogramov težak tumor
03. 01. 1999 09.29
Zdravniki so Reini Alvarado iz vasi Nombre de Culmi v Hondurasu nedavno iz želodca odstranili 37 kilogramov težak tumor. Po besedah zdravnikov gre za doslej največji odstranjeni tumor v Hondurasu.

Indija in Pakistan izmenjala seznama jedrskih naprav
01. 01. 1999 16.08
Indija in Pakistan sta danes prvič po jedrskih poskusih pred sedmimi meseci izmenjali seznama jedrskih naprav, kot določa njun osemletni sporazum o nenapadanju jedrskih objektov.

S 1. januarjem v nov sistem javnih del
01. 01. 1999 14.29
V skladu z novelo zakona o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti se bo s 1. januarjem 1999 pričel izvajati nov sistem javnih del. Kljub temu, da novela zakona predvideva prehod na novi sistem javnih del v treh mesecih po sprejetju, je Zavod RS za zaposlovanje namreč uspel pripraviti vse potrebno, da se bo novi sistem začel izvajati prej, kot je bilo predvideno.

Za zasvojence z elektronsko pošto žepni mail
31. 12. 1998 11.55
Ameriška družba PocketScience je za vse odvisnike od elektronske pošte izdelala napravo, ki jo je poimenovala PocketMail in je namenjena izključno pošiljanju in sprejemanju elektronske pošte. Žepni mail bo izdelan v velikosti običajnega žepnega računala.

Bližnje volitve v Izraelu: Barak vodi pred Netanjahujem
31. 12. 1998 11.07
Javnomnenjska raziskava, ki jo je opravil Gallupov institut, je pokazala, da ima pred predčasnimi volitvami predsednika izraelske vlade, napovedanimi za 17. maj, največ podpore vodja laburistov Ehud Barak, ki precej vodi pred sedanjim premierom iz stranke Likud Benjaminom Netanjahujem.

Francozi pesimistično gledajo v novo leto
30. 12. 1998 08.32
Tik pred novim letom 1999 več kot polovica Francozov (56 odstotkov) pesimistično zre v prihodnost, odkriva raziskava, ki jo je pripravil inštitut IFOP, objavil pa jo je tednik l'Express. Lani v enakem času je bilo med Francozi za štiri odstotke manj pesimistov. Tedaj je 47 odstotkov vprašanih izrazilo optimizem v zvezi s prihodnostjo, en odstotek pa se o tem ni želel izreči. Letos je optimistov le še 42 odstotkov sodelujočih, dva odstotka pa o prihodnosti nista imela mnenja. Kar zadeva brezposelnost, ki pesti tri milijone prebivalcev Francije oziroma 11,6 odstotka aktivnega prebivalstva, Francozi kažejo nekoliko več optimizma. 69 odstotkov vprašanih namreč meni, da se brezposelnost v prihodnjem letu ne bo zmanjšala, medtem ko jih je pred letom dni tako mislilo kar 80 odstotkov. 30 odstotkov jih meni, da se bo število brezposelnih zmanjšalo. Decembra 1997 jih je bilo takšnega mnenja le 19 odstotkov. Odstotek vprašanih se o tem vprašaju ni izreklo. Raziskavo so opravili 17. in 18. decembra, v njej pa so sodelovale 1003 osebe, starejše od 18 let.

V kantini izraelskega parlamenta ne bo hrane ''na kredit''
29. 12. 1998 08.40
Zaradi bližajočih se predčasnih volitev v Izraelu se je zakupnik parlamentarne kantine v knesetu zbal za svoj denar. Hrane ne daje več na kredit - še zlasti pa ne poslancem. Potem ko je predsednik parlamenta Dan Tichon med neko razpravo zadnje dni šaljivo pripomnil, da bo po predčasnih volitvah na kavo v kantino tako in tako prišla samo še polovica starih poslancev, je zakupnik v kantini obesil izvesek z napisom: ''Prosim, da do konca tedna poravnate še neplačane dolgove. Od danes do razpustitve parlamenta ni več kreditov. Kdor ne bo plačal, tudi ne bo jedel.''

Dva mrtva, štirje pogrešani
28. 12. 1998 17.29
Dva mrtva in štirje pogrešani; to je tragična bilanca jadralne regate Sydney-Hobart. Rekordnih 115 jadrnic je med jugovzhodno obalo Avstralije in Tasmanijo presenetilo neurje, v katerem je veter pihal s hitrostjo več kot 145 kilometrov na uro (80 vozlov). Jadralci so se morali boriti s šestmetrskimi valovi, katerim večina posadk ni bila kos.

Država ni več delničar Petrola
28. 12. 1998 12.32
Republika Slovenija je danes ob 10.30 prodala tudi preostalih 163.277 delnic družbe Petrol. Večja svežnja delnic sta bila prodana po ceni 27.000 tolarjev za delnico, manjši svežnji pa po ceni 26.700 tolarjev. Vrednost posla je tako znašala 4,4 milijarde tolarjev, je povedala Lucija Gregorčič, državna podsekretarka v ministrstvu za finance.

Vse manj možnosti za začetek NBA lige
28. 12. 1998 11.29
Deset dni pred potekom roka (7. januar 1999), ki ga je vodstvo severnoameriške poklicne košarkarske lige NBA določilo kot zadnji datum za dosego sporazuma, da bi se letošnja liga še lahko odigrala, sta se v Denverju ponovno sestala komisar lige David Stern in predsednik sindikata igralcev Billy Hunter. Tudi pet urna tajna pogajanja, ki jih je vodstvo lige označilo kot zadnjo ponudbo, po besedah Sterna niso prinesla napredka in kot vse kaže bo sezona 1998/99 dokončno odpovedana.

Skrivnostni krog na Floridi
28. 12. 1998 09.18
Pod nekdanjim sklopom stavb v Miamiju so arheologi našli skrivnostni niz lukenj v steni, ki so razporejene v obliki kroga. Krog premera 11,5 metra, ki ga sestavlja več deset lukenj, je bil izkopan v apnenčasto steno s preprostim orodjem, in sicer v neposredni bližini ustja reke Miami. Neki strokovnjak za kulturo Majev je ocenil, da krog izgleda kot Stonehenge v južni Angliji v negativu, le da so tu namesto kamenja luknje. Dosedanja odkritja arheologov, ki so izkopavanja v Miamiju začeli že avgusta, so sprožila vrsto vprašanj. Arheologi med drugim domnevajo, da je bilo v luknje v vzhodnih, zahodnih in južnih točkah kroga natančno postavljeno kamenje, zato po ocenah nekaterih krog predstavlja nekakšen koledar. Na najdišču so našli tudi velike količine orodja iz kremena, pa tudi sekiri iz bazalta. Zanimivo je, da na Floridi ni naravnih nahajališč nobene od teh dveh kamnin. Najbližja nahajališča vulkanske kamnine bazalta so na Apalačih na vzhodnih robovih Severne Amerike in v goratih predelih Gvatemale, kjer so odkrili številne naselbine kulture Majev, Indijancev, ki so v predkolumbijskem obdobju naselili Jukatan in Belize. Strokovnjake so ta odkritja napeljala na predpostavko, da je skupina Majev preko Floridskega prelaza prispela na severnoameriško kopno. Skrivnostni krog lukenj iz Miamija bi bil prvi izmed dokazov za omenjeno teorijo.

Napoved mirovnih pogovorov v Kolumbiji
28. 12. 1998 08.57
Kolumbijski predsednik Andreas Pastrana je sinoči po zasedanju kolumbijske vlade v mestu Cartagena de Indias napovedal, da naj bi se mirovni pogovori z levo usmerjenimi gverilskimi organizacijami v državi začeli 7. januarja. Vlada je nazadnje izpolnila zahtevo upornikov in iz strateško pomembnega območja umaknila 130 vojakov. Sedaj ni več nobenih razlogov, da se pogovori ne bi začeli, je izjavil Pastrana. V Kolumbiji skorajda že štiri desetletja divjajo gverilski napadi, ki so doslej zahtevali več stotisoč življenj.

Izgredi v Strasbourgu
27. 12. 1998 11.50
V več predmestjih francoskega mesta Strasbourg so ponoči izbruhnili neredi. Razgrajaške skupine so v več avtomobilov podtaknile ogenj, na avtobuse in tramvaje pa so metale kamenje.

Zaradi protidumpinga ima ruski izvoz za 1,84 milijarde dolarjev izgube
27. 12. 1998 09.43
Zaradi protidumpinških ukrepov, ki so jih države uvedle proti ruskim izvoznim izdelkom, po ocenah ruskega ministrstva za trgovino Rusija letno izgubi več kot 1,84 milijarde dolarjev. Po podatkih ministrstva je protidumpinške ukrepe proti Rusiji uvedlo 36 držav, tako da Rusija glede na stopnjo diskriminacije izvoza za Kitajsko zaseda drugo mesto na svetu. Med državami, ki najpogosteje sprejemajo omejitvene ukrepe za uvoz ruskega blaga so članice Evropske unije, Združene države Amerike, Mehika, Brazilija, Turčija, Južna Koreja in Poljska. Protidumpinški ukrepi navadno veljajo za kovinske in kemične izdelke, časopisni papir, itd. Kot pojasnjuje ministrstvo, naj bi bilo eden od razlogov za takšne omejitve dejstvo, da Rusija podobno kot Kitajska še ni polnopravna članica Svetovne trgovinske organizacije.

O igračkah sanjajo starši
27. 12. 1998 09.36
Med letošnjimi božičnimi prazniki se je kar dva milijona britanskih staršev po trgovinah drenjalo v želji, da bi svojim malčkom kupili interaktivno plišasto igračko Furby, ki nekoliko spominja na Gremlina. Od zelo iskane igračke jih ni odvrnilo niti dejstvo, da njihovi otroci sploh ne sanjajo o tej lutki kot darilu za božič. Na tržišče so letos poslali samo 350.000 malih Furbyjev, ki znajo odgovoriti na vprašanje, narediti nekaj nerodnih plesnih korakov in povedati par besed, v trgovini pa je zanjo treba odšteti 30 funtov. Toda ker je povpraševanje mnogo višje od ponudbe, so nekateri starši za malo plišasto pošast pripravljeni odšteti tudi do dvajsetkrat več. Mnogo manj kot njihovi starši pa si Furbyja želijo otroci. Kot je pokazala anketa, ki jo je objavil časnik Daily Telegraph, je igračka šele na 66. mestu seznama igračk, ki bi jih otroci najraje dobili za božič. Na vrhu seznama so kolo, sladkarije in knjige. ''Otroci si Furbyja zaželijo šele, ko ga vidijo, toda takoj zatem ga pozabijo in pomislijo na kaj drugega, kar jasno kaže, da furbyjevska moda mnogo močneje obvladuje starše kot otroke,'' je povedal voditelj ankete Stephen Colegrave.

Kaj se je zgodilo z mehiško pisateljico Nellie Campobello?
26. 12. 1998 12.07
Mehiške oblasti iščejo 60 milijonov dolarjev vredno umetniško zbirko pisateljice Nellie Campobello, ki so jo do nedavnega imele za živo, čeprav je umrla že pred dvanajstimi leti, se je izvedelo iz uradnih virov. Odgovornosti za njeno smrt in izginotje umetnin sumijo Claudia Fuentesa, ki se je predstavljal kot pisateljičin zaupnik in edini, ki se ji sme približati. Nellie Campobello, avtorica več knjig o mehiški revoluciji, je slovela tudi kot čudovita plesalka in koreografinja. Nato pa so v zvezni državi Hidalgo na severu Mehike oblasti našle mrliški list o njeni smrti zaradi srčnega napada leta 1986. Podpisani Claudio Fuentes nikdar ni javno razkril njene smrti, ampak je oblasti celo navajal k prepričanju, da pisateljica še živi. Preimenovan v Cifuentesa je lani prijavil krajo pisateljičine zbirke 40 umetnin, med njimi slik muralista Joseja Orozca, zato sumijo, da je sam zakrivil smrt Nellie Campobello in ukradel umetnine.

Rojevanje v poznejših letih prinaša dolgo življenje
26. 12. 1998 09.19
Žene, ki rodijo otroka v poznejših letih, navadno živijo dlje kot tiste, ki so rodile v mlajših letih, so ugotovili znanstveniki univerze v Manchestru. Že od nekdaj je znano, da ženske, ki rodijo okrog tridesetega leta, živijo dlje, daljša življenjska doba pa je privilegij tudi za tiste, ki imajo manj otrok. Ta dejstva so včasih pojasnjevali v glavnem s socialnimi razlogi, ker se pripadnice bogatejših slojev navadno kasneje poročijo in živijo bolj kakovostno. Angleški znanstveniki so sedaj objavili raziskave o ženskah iz britanske aristokracije od 8. do 19. stoletja in prišli do istih rezultatov. Po neki drugi teoriji pa ženske, ki rodijo pozneje, živijo dlje, ker so imele pred obveznostmi do otroka dovolj časa, da posvetijo več pozornosti lastnemu organizmu, kot pa ženske, ki so rodile že pri dvajsetih. Kot dokaz vsem nejevernim Tomažem: britanska kraljica Elizabeta I. je živela 69 let in ni imela otrok, kraljica Viktorija pa je imela devet otrok in doživela polnih 81 let.