nižja

Po propadu Biobanke: za nadaljnjo hrambo genskega materiala zahtevajo dodatno plačilo
12. 10. 2024 19.59
Več vprašanj kot odgovorov za starše, ki so hranili genski material svojih otrok v Biobanki. Ta je očitno propadla, čeprav uradno stečaja še ni bilo, podjetje GaiaCell, ki je nasledilo vzorce, pa staršev očitno niti ne namerava poklicati. Lastnica družbe, nekdanja šefica zdravniške zbornice, Gordana Živčec Kalan, namreč poziva starše, naj oni vzpostavijo stik z njimi. Ob tem pa vztraja pri dodatnem - mesečnem - plačevanju stroškov za hrambo. In kaj bo z vzorci, če ne bodo plačali, bi lahko genski material več kot 3000 otrok celo uničili? Oglasila se je tudi Živčec Kalanova, ki trdi, da bodo mesečno hrambo plačali tisti starši, ki bodo to želeli.

Zadnji žebelj v krsti: 'Slovenija, nisi več konkurenčna'
11. 10. 2024 06.00
Slovenija ni več konkurenčna, svari Blaž Brodnjak. Zanimiva postaja sosednja Hrvaška, ki privablja podjetja ter razvojni in vodstveni kader. Da bi se Slovenci v tujini vrnili in da bi privabili tuji kader, vlada predlaga popust pri dohodnini, ki bi znašal 4000 evrov na leto. Je to dovolj? Je ukrep diskriminatoren do slovenskih delavcev, ki ostanejo doma?

Nad Evropo hiti nekdanji orkan, MZEZ poziva k previdnosti
09. 10. 2024 14.26
Medtem ko orkan Milton, ki se pripravlja na opustošenje delov Floride, na Evropo po predvidevanjih meteorologov ne bo imel praktično nobenega vpliva, tja hiti druga nevihta, ki do stare celine ne bo tako prizanesljiva. Čeprav Kirk ni več označen za orkan, ampak za nekdanji tropski ciklon, bo zelo verjetno povzročil škodo v delih Evrope, kamor bo udaril. S skrajnega severozahoda Španije že prihajajo podobe razdejanja, ki ga za sabo puščajo močni vetrovi. Zunanje ministrstvo slovenske državljane, ki potujejo v države na predvideni poti orkana, poziva, naj bodo previdni.

Z obličja Zemlje izginila Putinova počitniška rezidenca v Sočiju
08. 10. 2024 10.49
Novi satelitski posnetki razkrivajo, da je nekdanja počitniška rezidenca ruskega predsednika Vladimirja Putina v Sočiju dobesedno izginila z zemljišča tik ob Črnem morju. Domnevi razlog naj bi bil Putinov strah, ker so nad območjem že večkrat leteli ukrajinski droni.

Finančni komentar: Dežela z najnižjo inflacijo v Evropi
08. 10. 2024 07.00
Inflacija v Sloveniji je bila septembra 0,6-odstotna, kar je najmanj v zadnjih treh letih. Tudi evropsko povprečje je padlo pod dva odstotka, kar je glavni cilj Evropske centralne banke, zato lahko čez dober teden pričakujemo že tretje nižanje obrestne mere, ki bo tokrat potekalo v Sloveniji.

Začetek kurilne sezone brez podražitve daljinskega ogrevanja
07. 10. 2024 06.00
Z novo kurilno sezono, v Ljubljani se je uradno začela prejšnji teden, se položnice za daljinsko ogrevanje ne bodo zvišale, nasprotno, v Murski Soboti se bodo ogrevali celo ceneje kot ob koncu prejšnje sezone. Med večjimi mesti bo daljinsko ogrevanje najdražje v Slovenj Gradcu.

Če razmišljate o upokojitvi, to storite konec letošnjega leta
06. 10. 2024 11.22
Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) vsem tistim, ki razmišljajo, ali v pokoj konec letošnjega ali v začetku prihodnjega leta, pojasnjuje, da se je ugodneje upokojiti letos. Pri tem je pomembno, da delovno razmerje preneha najkasneje 30. decembra in da se upokojitev začne najkasneje 31. decembra.

'Izpusti novih avtomobilov omejeni do grama natančno, a cilji so nedosegljivi'
05. 10. 2024 17.28
Italija in Nemčija sta se pridružili pozivu evropske avtomobilske industrije in Evropsko unijo pozivata, naj omili že sprejete standarde o emisijah CO2 za avtomobile in razmisli o ukinitvi prepovedi prodaje avtomobilov in lahkih gospodarskih vozil z bencinskim ali dizelskim motorjem od leta 2035. Kako uspešni bodo, še ni jasno, a Evropska komisija jim odgovarja, da so standarde sprejeli že pred leti, prav z namenom, da ima industrija čas za prilagoditve.

Vlada potrdila odstranitev še preostalih 128 nepremičnin
03. 10. 2024 16.03
Vlada je sprejela še zadnji seznam objektov, ki so zaradi ogroženosti po lanski ujmi predvideni za odstranitev. Na njem je 128 nepremičnin, skupno jih je za rušenje določenih 258. Od teh jih je ocenjenih 200, drugi bodo do konca meseca, je povedal podpredsednik vlade Matej Arčon.

Nam bo letos topleje za nižjo ceno?
03. 10. 2024 06.00
Kurilna sezona se začenja. Kaj lahko pričakujemo, kako drago bo ogrevanje? Je tudi to zimo pričakovati proteste, kot smo jih videli zaradi visokih položnic preteklo sezono? Analizirali smo, s katerim energentom se trenutno najbolj splača ogrevati stanovanje in hišo. So drva še vedno najbolj priljubljen vir ogrevanja? Kako je mogoče privarčevati tudi za 40 odstotkov? In - se nam obetajo podražitve med sezono?

'Odjemalec bo za uporabo omrežja plačal toliko, kolikor ga dejansko uporablja'
01. 10. 2024 07.23
Začel je veljati nov sistem obračunavanja omrežnine pri elektriki. Omrežnina bo obračunana glede na dejansko rabo omrežja, tarife so določene po časovnih blokih v posameznem dnevu in različno v zimski in poletni sezoni. Cilj je, da bi se obremenitev omrežja razporedila. Na očitke, da novi način obračunavanja zavira gospodarstvo, ki bo v nekaterih primerih po novem za omrežnino plačevalo več, na Agenciji za energijo odgovarjajo, da je nov sistem pravičnejši. "Gospodinjstvom navad ni potrebno spreminjati," še pojasnjujejo na agenciji.

V torek v veljavo nov način obračunavanja omrežnine
29. 09. 2024 19.49
Čez dva dni bo začel veljati nov način obračunavanja omrežnine. Ta se bo zaračunavala po petih časovnih blokih, cena bo različna tudi glede na sezono, pozimi bo višja, poleti nižja. Z novim letom bo konec tudi reguliranja cen elektrike, nekoliko kasneje se bo vrnil tudi prispevek za obnovljive vire. Letošnja kurilna sezona bo sicer tudi prva po dveh letih, ko ne bodo več regulirane cene plina.

Kako slabo živimo v Sloveniji in po svetu?
28. 09. 2024 09.27
Večina v razvitih in razvijajočih se državah zmotno verjame, da se je v zadnjih 20 letih svetovna ekstremna revščina povečala, kaže Ipsosova anketa Perils of perception (slo. nevarnosti čutnega dojemanja) iz leta 2017. Le petina jih je vedela, da se je v resnici občutno zmanjšala.

Tožilstvo za poskus umora v mariborskem parku predlaga 20 let zapora
27. 09. 2024 16.13
Na mariborskem sodišču se je s sklepnimi besedami končalo sojenje Luki Gašpariču, obtoženemu poskusa umora dekleta septembra 2022 v mariborskem mestnem parku. Tožilec Dark Simonič je sodnemu senatu pod vodstvom Danile Dobčnik Šoštarič predlagal izrek 20-letne zaporne kazni in podaljšanje pripora, slednji pa bo sodbo razglasil v ponedeljek.

NIJZ pred začetkom sezone svetuje cepljenje proti gripi
26. 09. 2024 07.41
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) pred začetkom letošnje sezone gripe svetujejo cepljenje proti tej bolezni. Cepilnim centrom po državi v tem tednu dostavljajo cepivo, cepljenje pa bo tudi letos brezplačno za vse z urejenim obveznim zdravstvenim zavarovanjem.

V gospodarstvu nižja povprečna plača kot v javnem sektorju
25. 09. 2024 19.53
Zasebni sektor ima, kot kažejo podatki, nižjo povprečno plačo kot javni sektor. Julijska povprečna neto plača je bila za skoraj 300 evrov nižja kot v javnem sektorju, v marsikaterem podjetju pa plač niso uskladili niti z inflacijo. Letos naj bi sicer po raziskave agencije Manpower plače dvignila tretjina podjetij.

Budimpešta se pripravlja: gladina Donave bo dosegla osem metrov in pol
21. 09. 2024 13.21
Po ciklonu Boris, ki je v minulem tednu prizadel več držav vzhodne in srednje Evrope, bo v Budimpešti gladina Donave po pričakovanjih dosegla najvišjo raven – osem metrov in pol. Reka se je približala stavbi madžarskega parlamenta, vendar so po zagotovilih župana pripravljeni še na pol metra višji vodostaj.

Nemška vojska zavrnila nemške oklepnike in sklenila posel s Patrio
20. 09. 2024 15.33
Še nekaj let nazaj si je bilo skoraj nemogoče predstavljati, da bi nemško obrambno ministrstvo zavrnilo oklepno vozilo, ki ga je ponujala domača orožarska industrija oz. veliki orožarski koncern Rheinmetall. Od leta 2026 bo Bundeswehr opremljen z 800 do 1000 enotami finskih oklepnikov Patria 6x6, v nemško vojsko pa hkrati vpeljujejo tudi finske minomete Patria NEMO 120, s katerimi bo opremljenih več vozil in plovil.

Julija povprečna neto plača znašala 1508,84 evra
20. 09. 2024 11.22
Povprečna bruto plača za julij je znašala 2379,68 evra in je bila od plače za junij nominalno višja za 0,5 odstotka, realno pa za 0,6 odstotka. Povprečna neto plača je bila medtem pri 1508,84 evra, kar na mesečni ravni predstavlja nominalno rast za 0,5 odstotka in realno rast za 0,6 odstotka, je objavil državni statistični urad.

Novo zdravilo za demenco 'velik korak naprej', a v Evropi še ni registrirano
19. 09. 2024 16.51
Dolga leta je bilo zdravljenje demence omejeno le na simptomatsko olajšanje z zdravili, ki sicer izboljšajo simptome, vendar ne vplivajo na bolezenski proces. In po 20 letih je na trg končno prišlo novo zdravilo, ki predstavlja "velik korak in premik, ker dve desetletji na tem področju ni bilo nobenega napredka", je na novinarski konferenci izpostavila predsednica Spominčice – Alzheimer Slovenija, Štefanija L. Zlobec. Gre za dve zdravili, ki pa v Evropi še nista registrirani.

Finančni POPkast: Gospodarski obeti in analiza tveganj
19. 09. 2024 07.00
Centralne banke so začele s ciklom nižanja obrestnih mer, inflacijski pritisk tako v ZDA kot v Evropi popušča tudi zaradi Kitajske, ki ji proizvodnja počasneje raste od pričakovanj, kar vpliva na nižjo ceno nafte in posledično na nižjo stopnjo inflacije.

'Popolna nevihta', politično motivirana preobrazba in 20 milijard evrov: boj za preživetje
19. 09. 2024 07.09
Ena od treh evropskih tovarn avtomobilskih velikanov, kot so BMW, Mercedes, Stellantis, Renault in Volkswagen, dela veliko manj od svojih zmogljivosti. Bloomberg Intelligence ugotavlja, da je v nekaterih obratih proizvedena manj kot polovica vozil, ki bi jih teoretično lahko izdelali. Medtem ko evropske številke vse bolj skrbijo, pa kitajski konkurenti iščejo proizvodne lokacije na evropskih tleh.

Finančni komentar: spomin na september 2007
17. 09. 2024 07.00
Obstaja 59 odstotkov možnosti, da bo ameriška centralna banka Fed jutri prvič po letu 2020 znižala obrestno mero za 50 bazičnih točk. Enako se je zgodilo v septembru leta 2007, trgi so prvotni rez sprejeli z navdušenjem, vendar so že oktobra indeksi popustili in leta 2008 je sledila gospodarska kriza.

Cene mesa višje za 81 odstotkov. Bo meso za slovenskega kupca postalo predrago?
17. 09. 2024 06.00
Cene mesa so bile julija letos za 81,3 odstotka višje kot na začetku leta 2004. Zakaj je cena za potrošnike na prvem mestu, šele na četrtem pa poreklo? Slovenski potrošnik je za slovensko meso pripravljen plačati od 5 do 10 odstotkov več. Bi lahko meso postalo predrago? Kakšne so marže trgovcev? In kdo ima največje koristi pri rasti cen hrane in mesa?

Kmete skrbijo negativne posledice prenove obračunavanja omrežnine
13. 09. 2024 12.13
Prenova obračunavanja omrežnine bo imela negativne posledice na kmetijstvo in celoten prehranski sektor, opozarjajo v Forumu za kmetijstvo in podeželje SDS. Vlado ob tem pozivajo, naj sprejme ukrepe za kmetijska gospodarstva in celoten prehranski sektor na način, da ne bodo deležni dodatnih stroškov.

30.000 evrov priseljenski družini, če zapusti Švedsko
13. 09. 2024 06.00
Švedska bo močno okrepila shemo, ki sicer obstaja že desetletja in omogoča plačilo priseljencem v zameno za njihov odhod iz države, je sporočila vlada v Stockholmu. Trenutno lahko ena družina skupno prejme največ 40.000 švedskih kron (3500 evrov), ta znesek pa naj bi z letom 2026 povišali na 350.000 kron (več kot 30.000 evrov).

Umar napoved letošnje gospodarske rasti znižal na 1,5 odstotka
12. 09. 2024 16.26
Urad RS za makroekonomske analize in razvoj je napoved gospodarske rasti za letos znižal z 2,4 odstotka na 1,5 odstotka, napoved za prihodnje leto pa z 2,5 odstotka na 2,4 odstotka. Leta 2026 naj bi rast dosegla 2,6 odstotka, v jesenski napovedi ocenjuje urad. Premier Robert Golob je ob tem poudaril, da gospodarska rast tudi po zadnjih popravkih ostaja dvakrat višja od everskega povprečja.

Skromna rast, nižja inflacija, rast plač pa ostaja visoka
07. 09. 2024 08.49
V Sloveniji in evrskem območju je bila rast gospodarske aktivnosti v drugem četrtletju razmeroma skromna. Ob tem na trgu dela ob njegovi tesnosti rast plač ostaja visoka. Inflacija se je avgusta nadalje znižala in v Sloveniji ostaja nižja od inflacije evrskega območja, v pregledu makroekonomskih gibanj ugotavlja Banka Slovenije.

Kaj bi pomenila izključitev TEŠ iz omrežja?
04. 09. 2024 20.17
Od toplote iz termoelektrarne je odvisnih kakih 35 tisoč prebivalcev Šaleške doline, prav tako pa gospodarstvo in industrija na tem območju.

Finančni komentar: Inflacija je skoraj premagana
03. 09. 2024 07.00
Evropska centralna banka je uspela znižati inflacijo na 2,2 odstotka. V Nemčiji je avgusta padla pod 2 odstotka, kar je prvič po marcu 2021. V Sloveniji je inflacija v avgustu padla pod odstotek. Naslednji teden bi obrestno mero v Evropi verjetno lahko znižali za dodatnih 25 bazičnih točk.