nika kunaver

Revizorka spornega nakupa sodne stavbe na zagovoru

03. 01. 2025 20.08

Odvetnik revizorke pravosodnega ministrstva, ki se je podpisala pod odmevno revizijo spornega nakupa sodne stavbe na Litijski, se je pritožil na opozorilo pred redno odpovedjo iz krivdnih razlogov, ki ga je prejela konec novembra. V zagovoru je zavrnil vse očitke in zapisal, da ravnanje pravosodnega ministrstva predstavlja nedopusten pritisk na revizorko. Ta je v svoji reviziji ugotovila nezakonito ravnanje nekdanje pravosodne ministrice Dominike Švarc Pipan, finančnega ministra Klemna Boštjančiča in predsednika vlade Roberta Goloba.

Nekdanji prvi mož Fursa: Obdavčiti bi morali več stvari, ne le nepremičnine

02. 01. 2025 19.26

Bo napovedan nepremičninski davek doživel ustavno presojo, tako kot pred 10 leti, ko ga je želela uvesti takratna vlada Alenke Bratušek? Na najnovejši predlog so se vsule številne kritike. V Združenju občin se denimo ne strinjajo, da bi ta davek pobirala država. Po njihovem bi moral pripadati občinam. Večina kritik pa postavlja pod vprašaj že samo uvedbo tega davka. Nekdanji prvi mož finančne uprave Ivan Simič se tako sprašuje, zakaj želi vlada obdavčiti le nekatera stanovanja, ne pa tudi vseh ostalih nepremičnin, tudi poslovnih, in vseh ostalih oblik premoženja. Zelo kritičen je tudi do predlagane visoke davčne stopnje.

'Namesto 20 evrov davka naj država na teren raje pošlje inšpektorje'

01. 01. 2025 20.08

"Ideja, da bi država z novo obdavčitvijo kaznovala lastnike, ki svoje pse registrirajo in zanje odgovorno skrbijo, ni dobra," opozarjajo strokovnjaki za zaščito živali. Namesto 20 evrov davka predlagajo, naj država raje na teren pošlje inšpektorje, da odkrijejo tiste, ki svoje živali zanemarjajo, in jih ustrezno kaznujejo. V zavetiščih pa poudarjajo, da je njihov osnovni namen živalim najti nov, dober dom. Zniževanje standardov za oddajo živali, kar naj bi prav tako prinesla novela zakona o zaščiti živali, je zato zanje nedopustno.

Prihaja 'davek', ki ga bodo plačevali zgolj lastniki psov

31. 12. 2024 20.05

Leto 2025 bo prineslo spremembe za lastnike domačih živali, predvsem psov. Legalno lastništvo štirinožnih prijateljev jih bo lahko stalo do 20 evrov letno. Vlada namreč pripravlja novo spremembo zakona o zaščiti živali, ki naj bi reformirala financiranje zavetišč za zapuščene živali. Nov prispevek bodo lahko zaračunale občine, porabile pa ga bodo lahko tudi za druge ukrepe v dobrobit domačih živali.

Je bil propad Biobanke načrtovan?

07. 12. 2024 07.07

Razkrivamo: vodstvo Educella in Biobanke je vsaj sedem mesecev pred propadom Biobanke vedelo, da bo podjetje, ki je hranilo matične celice več kot sedem tisoč staršev, opustilo svojo dejavnost in zaključilo svojo pot. V začetku leta so namreč aktivno iskali kupca za vzorce celic in tkiv, medtem ko staršev o načrtovanem propadu niso obvestili. Še več, čeprav so vedeli, da svojih obveznosti ne bodo mogli izpolniti, so še naprej sklepali pogodbe za 20-letno hrambo popkovnične krvi. Razkrivamo tudi, da je bil namestnik odgovorne osebe za te celice v Biobanki vse do začetka avgusta Miomir Kneževič – prav tisti biotehnolog, ki se je aprila zaposlil v podjetju Gordane Živčec Kalan, pri kateri so zdaj vsi ti vzorci. Spomnimo, slednja že več tednov trdi, da ne ve, kdo je zapustil omenjene vzorce.

Se Slovenija sooča z resnimi težavami pri črpanju evropskih sredstev?

15. 12. 2024 19.43

Zaradi zamude pri sprejemanju pokojninske reforme - Evropi se je država zavezala, da bo ta sprejeta najpozneje do konca letošnjega leta, kar se seveda ne bo zgodilo - bo Slovenija prihodnje leto doživela velike zamude pri izplačilih iz bruseljske blagajne v okviru Načrta za okrevanje in odpornost. Tudi pri črpanju sredstev za kohezijsko politiko se Slovenija trenutno uvršča na sam rep držav med vsemi državami članicami EU. No, na drugi strani pa bo država decembra rekordno trošila - več kot dve milijardi evrov v zgolj 31 dneh. To pomeni skoraj tri milijone evrov državnega denarja na uro.

Niki Kunaver čuvaj za izjemni novinarski dosežek, Luki Kotniku pohvala

06. 12. 2024 22.00

S podelitvijo nagrad Čuvaj/Watchdog so v Društvu novinarjev Slovenije počastili tiste novinarje, novinarske ekipe in fotoreporterje, ki so v minulem letu s svojim delom navdušili. Med nagrajenci je tudi naša novinarka oddaje 24UR Nika Kunaver, ki je bralcem in gledalcem razkrila korupcijo v Darsu ter aferi Litijska in Cankarjev dom. Porota je pohvalila tudi fotografijo fotografa 24ur.com Luke Kotnika, ki je v svoj objektiv ujel slavje nogometaša Benjamina Šeška.

Mila kazen za 'grobarje' Probanke ali 3400 evrov 'urne postavke'

05. 12. 2024 16.16

Četverica nekdanjih bankirjev z Romano Pajenk na čelu, ki so vodili pred desetimi leti likvidirano Probanko, bo po priznanju krivde in sklenitvi sporazuma s tožilstvom kaznovana zgolj z delom v splošno korist. In to kljub temu, da je bila večina že prej obsojena zaradi različnih kaznivih dejanj, kot sta zloraba položaja in poslovna goljufija, in kljub temu, da so državi povzročili več kot devetmilijonsko škodo. Koliko torej znaša njihova "urna postavka"?

Stekel postopek za razrešitev Pečana, a se je zataknilo pri vročanju

03. 12. 2024 19.11

Je nekdanji predsednik Združenja ravnateljev Gregor Pečan, ki sedaj vodi kočevsko gimnazijo in srednjo šolo, res prestopil mejo sprejemljivega in dijake nagovoril tako neprimerno, da bi ga morali zaradi tega razrešiti s položaja? S temi očitki se svet zavoda ukvarja že od oktobra, pred dnevi pa so, da bi Pečanu vročili sklep o začetku postopka razrešitve, najeli celo detektiva. A brez uspeha. Pečan sicer pravi, da bi mu lahko sklep poslali po pošti.

"Kurji tatovi niso problem, problem je organiziran kriminal"

17. 11. 2024 11.00

Kaj bi morali storiti pri nas, da bi bil pregon najobsežnejših in najbolj odmevnih kazenskih zadev hitrejši in učinkovitejši? Pred dnevi so se na forumu o finančni in gospodarski kriminaliteti, pod vsebinskim vodstvom višjega državnega tožilca Boštjana Valenčiča, zbrali slovenski in tuji strokovnjaki iz pravosodja. Kakšne predloge ponujajo in s kakšnimi težavami se soočajo? Vedno več je opozoril, da trenutni zakon o kazenskem postopku ne ustreza sodobnim zahtevam. Zakaj številne sodne postopke še naprej zaznamujejo absurdno dolge obrazložitve? Kako preprečiti pretirano izločanje dokazov ter posledično osiromašeno dokazno gradivo?

Eden največjih gradbenih poslov tega desetletja: na razpisu nobene konkurence

08. 11. 2024 19.12

Enega največjih gradbenih poslov tega desetletja, dodatno širitev kontejnerskega pomola v Luki Koper - si je, kot kaže, zagotovil Kolektor Koling, ki ga obvladuje Stojan Petrič. Na razpis, v katerem so kar trikrat podaljšali rok, je namreč prispela le ena ponudba. Kolektor bi za izgradnjo novega pomola ter poglobitev morskega dna in kanala za tovorne ladje zaračunal nekaj manj kot 190 milijonov evrov. Kako pa je mogoče, da na tako velikem razpisu ni bilo nobene konkurence?

Vlomili v novo hišo brežiškega sodnika in jo zažgali

07. 11. 2024 18.01

Nekaj pred 2. uro zjutraj je na Opekarski ulici v Brežicah izbruhnil obsežen požar v novogradnji. Po naših informacijah so policisti ugotovili, da je šlo za vlom in nameren požig hiše predsednika brežiškega okrajnega sodišča Almirja Kurspahića. Okoliščine in vzroke še ugotavljajo, nastala pa je premoženjska škoda v višini okrog četrt milijona evrov.

Vgradnja električnih bojlerjev po novem letu le ne bo prepovedana?

05. 11. 2024 13.53

Ali vgradnja električnih bojlerjev in grelnih naprav po novem letu ne bo prepovedana? Minister za naravne vire in prostor Jože Novak je pozno popoldne sporočil, da bodo pravilnik o učinkoviti rabi energije popravili. Po velikem ogorčenju javnosti se je torej politika odločila za korak nazaj. K spremembi spornega pravilnika sta najprej pozvali manjši koalicijski stranki, nato je privolilo tudi Gibanje Svoboda.

Konec električnih bojlerjev: v negotovosti uporabniki, prodajalci in monterji

04. 11. 2024 19.53

Nov pravilnik o učinkoviti rabi energije, ki z novim letom prepoveduje vgradnjo električnih bojlerjev in tudi grelnih naprav, kot so električni radiatorji in paneli, dviguje veliko prahu. Pravilnik namreč ne velja le za novogradnje, ampak tudi za starejše objekte. Kako bo to izgledalo v praksi? Kakšne so sploh alternative? Toplotna črpalka je denimo veliko dražja, poleg tega za manjša stanovanja ni primerna. Pravilnik je bil sicer sprejet že v mandatu vlade Janeza Janše oz. ministra Andreja Vizjaka, a do zdaj očitno ni bilo jasno povedano, kako velike spremembe prinaša.

Prepoved vgradnje bojlerjev: boste starega lahko zamenjali za novega?

30. 10. 2024 17.52

Z novim letom nas čakajo velike spremembe pri ogrevanju stavb in sanitarne vode. Pravilnik o učinkoviti rabi energije bo namreč s 1. januarjem prepovedoval vgradnjo navadnih bojlerjev in drugih grelnih naprav, kot so IR-paneli in ogrevalne plošče, če te naprave porabljajo elektriko iz javnega omrežja ali iz vira, ki ni obnovljiv vir energije. A pozor: omejitev ne bo veljala le za novogradnje, ampak tudi za energetske prenove stavb in vzdrževanje. Kaj pa če se vam bo pokvaril, ga boste lahko zamenjali za novega?

So vzorci iz Biobanke matičnih celic res na varnem? Molči tudi agencija

29. 10. 2024 20.02

"Sama nisem nikoli vstopala v kriobanko." S temi besedami je Gordana Živčec Kalan, nekdanja predsednica Zdravniške zbornice in zdaj lastnica podjetja Gaia Cell, ki je brez dovoljenja Javne agencije za zdravila in medicinske pripomočke že pred pol leta prevzela več tisoč vzorcev tkiv in celic novorojenčkov propadle Biobanke, zavrnila našo prošnjo, naj pokaže, da so vzorci matičnih celic res shranjeni na varnem. Kako je mogoče, da direktor Javne agencije za zdravila Momir Radulović že četrti teden ne stopi pred kamere in pojasni, zakaj so inšpektorji, ki bi morali po zakonu izvajati strog nadzor nad ustanovami, ki ravnajo s človeškimi tkivi in celicami, ta nadzor uvedli šele pol leta po tem, ko je Biobanka postala neoperativna? In zakaj so jim izdali dovoljenje, kljub neizpolnjevanju strogih varnostnih zahtev? Kje so vsi milijoni, ki jih je Biobanka zaračunala staršem?

Poslovna stavba Darsa: z aneksi z 20 na 25 milijonov

21. 10. 2024 07.00

Konec letošnjega leta se bodo zaposleni in uprava Darsa začeli seliti v novo poslovno stavbo na Griču, tik ob ljubljanski obvoznici. Sprva načrtovana skoraj 20-milijonska investicija največje državne družbe se je krepko zavlekla, za dobri dve leti, in močno podražila, za skoraj tretjino, na slabih 25 milijonov evrov. Ta cena sicer še ni dokončna, saj je po prvem v pripravi že drugi aneks. Zaradi bratske naveze – vodja gradnje je namreč Brane Ribič, brat člana uprave Andreja Ribiča – je prišlo do napetosti med nadzornim svetom in upravo. Nadzorniki so zahtevali, da se mora Ribič iz vseh postopkov izločiti.

Kadrovska rošada na vrhu Darsa: v igri tudi Tomaž Vesel

20. 10. 2024 07.00

Predvidoma prihodnji četrtek bo znano, kdo bo po novem vodil Dars. Aktualni predsednik uprave, David Skornšek, je za rubriko 24UR Fokus potrdil, da se po letu dni umika z najvišjega položaja. Kljub temu želi ostati v upravi, vendar ne več na najbolj izpostavljenem mestu. Na drugi strani aktualni član uprave in vidni član stranke Gibanja Svoboda, Andrej Ribič, ne skriva, da bi rad zasedel Skornškov stolček. A v zadnjih dneh se med kandidati za novega člana uprave, morebiti celo njenega predsednika, omenja tudi Tomaža Vesela, nekdanjega kandidata za evropskega komisarja, ki mu vladajoča politika očitno išče novo delovno mesto. Kaj na naše novinarsko vprašanje odgovarja Vesel?

Neprimerne besede predsednika uprave Darsa: 'A v Šiški še katera da?'

03. 10. 2024 18.04

Predsednik uprave največje državne družbe Dars, ki upravlja z več kot tremi milijardami državnega premoženja, David Skornšek, se sooča z očitki o šovinističnem obnašanju ter nespoštljivem in podcenjujočem odnosu do žensk. Na srečanju zaposlenih junija letos v Planici je namreč Skornšek vzel v roke kitaro in pred celotno družbo zaposlenih in upokojencev refren znane pesmi "Je v Šiški še kaj odprtega" zamenjal z verzom "a v Šiški še katera da?" Da gre za kršitev internega kodeksa, je ugotovila Darsova služba za skladnost in integriteto, ki je o vsem skupaj obvestila tudi nadzorni svet. Pa se je Skornšek za svoje obnašanje opravičil?

Goloba na 20-letnici KPK ni bilo, neuradno naj bi ga kmalu zaslišali

02. 10. 2024 17.52

Na slovesnem praznovanju 20-letnice Komisije za preprečevanje korupcije je zbrane nagovorila predsednica države Nataša Pirc Musar in ne predsednik vlade Robert Golob. Golob, ki se za razliko od preostalega političnega vrha dogodka edini ni udeležil, se bo neuradno v naslednjih dneh soočil z zaslišanjem pred KPK zaradi suma kršitve integritete in domnevno nedovoljenih pritiskov na nekdanjo notranjo ministrico Tatjano Bobnar.

Garancija se izteka, razdeljevanje pa lahko traja še kar nekaj časa

01. 10. 2024 19.38

Zaključil se je že tretji poziv za razdelitev famoznih računalnikov, ki jih je pred letom dni netransparentno kupilo ministrstvo za digitalno preobrazbo. Tudi zaradi tega se poslavlja Emilija Stojmenova Duh. In zdaj bodo očitno vendarle vse računalnike končno razdelili družinam s šoloobveznimi otroki, saj je prispelo precej več prijav, kot je računalnikov v skladišču na zalogi. Kdaj pa bodo družine dejansko prejele računalnike, večini garancija poteče že prihodnji mesec? Delitev lahko traja kar nekaj časa.

Kakšna pooblastila bodo imeli vpoklicani pomožni policisti?

22. 09. 2024 20.29

Zaradi hude kadrovske stiske v Policiji, ki jo je v zadnjem letu in pol zapustilo več kot 800 kariernih policistov, se je vlada odločila, da bo do konca leta vpoklicala vse rezervne policiste. Teh je v Sloveniji približno 800, vladni vpoklic pa je nujen, ker je polovica od njih v prvih šestih mesecih že opravila zakonsko predvidena dva tedna, v katerih lahko, poleg redne službe ali upokojitve, delujejo kot policisti. Kot pojasnjuje notranji minister Boštjan Poklukar, bodo rezervno sestavo policije uporabili za varovanje športnih in na primer božično-novoletnih dogodkov v prihodnjih mesecih. In kakšna pooblastila bodo imeli?

Dodatnih 325.000 evrov za programsko opremo še nerazdeljenih računalnikov

21. 09. 2024 19.58

Bo ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh v ponedeljek vendarle, v tretjem poskusu, stopila pred pristojno parlamentarno komisijo za nadzor javnih financ, kjer bi poslancem pojasnila očitke? Računsko sodišče je v reviziji ugotovilo, da ministrstvo pri nakupu ni bilo gospodarno, KPK pa je pri 6,5-milijonskem nakupu 13.000 računalnikov zaznala korupcijska tveganja. V letu dni - toliko časa je namreč minilo od spornega nakupa - smo za skladiščenje računalnikov, ki jih ministrica ni znala razdeliti, porabili 14.000 evrov. Bo država zdaj plačala še več sto tisoč evrov za namestitev programov, da bodo otroci računalnike sploh lahko uporabljali?

Makedonski župan Prešička obtožuje pritiska

20. 09. 2024 20.05

Je nekdanji minister za kulturo in vidni član Socialnih demokratov, ki danes sedi na vrhu državnega Centra za mednarodno sodelovanje in razvoj, Dejan Prešiček res pritiskal na župana manjše občine v Severni Makedoniji, naj priredi javni razpis za večmilijonski projekt čiščenja odpadnih voda, ki ga sofinancira Slovenija prek zunanjega ministrstva? Prešiček kakršne koli pritiske zanika. Prešiček, ki je stopil pred naše kamere, kakršne koli pritiske zanika. "Kot dober gospodar smo samo preverili, ali so vsi pogoji, ki so jih Makedonci vnesli v razpis, res zakoniti in ali niso nalašč omejili konkurence slovenskih podjetij," odgovarja. A zakaj je na razgovor za 2,7-milijonski projekt, od katerega večino denarja prispeva prav naša država, pripeljal podjetnika, ki se je na koncu prijavil na razpis?

Cankarjev dom obiskali kriminalisti

13. 09. 2024 11.57

Po naših neuradnih informacijah so danes dopoldne kriminalisti Nacionalnega preiskovalnega urada obiskali Cankarjev dom. Obisk policistov se je zgodil dva dni po objavi, da vodstvo Cankarjevega doma pod taktirko Uršule Cetinski že štiri mesece pred javnostjo skriva več spornih pogodb. Poleg tega smo razkrili tudi, da nekatere pogodbe sploh ne obstajajo, da so bili v Cankarjevem domu organizirani dogodki, za katere vodstvo ni izstavilo računa, in celo očitke, da si Cetinski z uslugami kupuje glasove članov sveta.

Boj za Cankarjev dom: policijska preiskava, sporni posli in pogodbe, ki jih ni

11. 09. 2024 20.15

Generalna direktorica Cankarjevega doma Uršula Cetinski je po naših neuradnih informacijah za nov mandat na vrhu naše največje kulturne ustanove dobila podporo tako strokovnega sveta kot sveta zavoda. Če ji bo zeleno luč prižgala tudi ministrica Asta Vrečko, bo to že njen tretji mandat. Člani sveta so jo podprli kljub očitkom o netransparentnem delovanju. Tudi nam že četrti mesec ne želi pokazati spornih pogodb. Nekatere od teh sploh ne obstajajo, prav tako ne drži, da je praksa najema dvoran v zameno za donirane knjige v Cankarjevem domu nekaj običajnega. Na ta način sta do brezplačne dvorane prišla dva vidna politika – predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič in nekdanji predsednik države Borut Pahor.

Kadrovska stiska: v letu in pol odšlo 800 policistov

09. 09. 2024 19.54

Policija se sooča s hudo kadrovsko stisko, ki bi lahko vodila tudi v kolaps sistema, opozarjata policijska sindikata. V zadnjem letu in pol je zaradi odpovedi in upokojitev odšlo kar 800 policistov, kar je skoraj desetina vseh zaposlenih. Stiska je največja na manjših, lokalnih policijskih postajah. Glavna razloga za množične odhode sta, po mnenju sindikalistov, poslabšanje varnostnih razmer in nezadovoljstvo s plačami. Ker so razmere urgentne, so pisali tudi predsedniku vlade.

Odnosi na Darsu vse bolj krhki, vodstvo naj bi zastraševalo delavce

27. 08. 2024 20.02

Vodstvo Darsa naj takoj preneha izvajati pritiske in zastraševati, so tako javnost kot upravljavca državnega premoženja SDH pozvali v sindikatu delavcev naše največje državne družbe. Vodilni Darsa očitke o pritiskih in zastraševanju odločno zanikajo, so pa potrdili, da so zoper dva člana sindikata in sveta delavcev sprožili postopke, ker da so dobili prijave.

'Nesrečna zgodba z računalniki je učbeniški primer, kako se ne dela javnih razpisov'

26. 08. 2024 11.42

Tretji poziv za razdelitev računalnikov. Bo ministrica za digitalno preobrazbo zdaj vendarle razdelila še devet tisoč računalnikov, ki še vedno - že skoraj leto dni - ležijo v skladišču v Logatcu? Od danes računalniki niso več namenjeni le najranljivejšim skupinam, prijavijo se lahko posamezniki do vključno šestega dohodkovnega razreda, ki imajo vsaj enega osnovnošolskega otroka. Pa bo ta poteza Emiliji Stojmenovi Duh pomagala ohraniti ministrski stolček? Vložena je že druga interpelacija, na zagovor jo kličeta tudi koalicijski Levica in SD.

Novo najnižjo ceno za prenovo železniške postaje naj bi ponudil konzorcij SŽ

24. 08. 2024 20.00

Se bo prenova naše največje železniške postaje vendarle začela v kratkem? Po naših neuradnih informacijah sta po intenzivnih pogajanjih namreč tik pred dokončnim dogovorom Direkcija za infrastrukturo in konzorcij gradbincev na čelu katerega je Železniško gradbeno podjetje Slovenskih železnic. Spomnimo, prvi javni razpis je v začetku leta padel, ker sta prispeli dve previsoki ponudbi. Tudi na drug razpis sta prispeli dve previsoki ponudbi, zato je šla država v pogajanja, in se bo očitno tudi izpogajala za nižjo ceno.