njim

Konferenca ZN o organiziranem kriminalu

12. 12. 2000 00.00

Na štiridnevni konferenci v organizaciji Združenih narodov, ki se je danes začela v Palermu, je v prvem delu konference, ki se je začela z minuto tišine v spomin na žrtve mafije, spregovoril tudi italijanski predsednik Carlo Azeglio Ciampi, ki je opozoril, da novi dosežki tehnologije ne bi smeli služiti kriminalnim namenom, zato je treba sprejeti ustrezne zakone in varnostne ukrepe. Italijanski pravosodni minister Piero Fassino je poudaril, da je Palermo simbol boja državnih organov proti mafiji in napovedal, da bodo 25 odstotkov sredstev, ki bodo na podlagi nove konvencije zaplenjena podjetjem in združbam, ki se ukvarjajo z mednarodnim kriminalom, namenili ZN.

Nemčija ratificirala statut ICC

11. 12. 2000 00.00

Nemčija je kot 25 članica ZN ratificirala statut Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC), ki bo prvo stalno sodišče, na katerem bodo sodili za najhujše zločine. Kot je dejal nemški zunanji minister Joschka Fischer, predstavlja sodišče "mejnik v razvoju", saj se z njim prvič v zgodovini "odpira možnost preganjanja zločinov proti človeštvu in vojnih zločinov na mednarodni ravni".

Slovenija bo imela svojega komisarja

11. 12. 2000 00.00

Po vstopu v Evropsko unijo bo Slovenija imela svojega komisarja v Evropski komisiji, štiri glasove v ministrskem svetu ter sedem poslancev v Evropskem parlamentu. Tako kaže dogovor o institucionalnih reformah, ki so ga na vrhunskem zasedanju v Nici po maratonskih pogajanjih okrog 4. ure zjutraj dosegli voditelji petnajsterice ter z njim odprli pot za izvedbo širitve.

Že 21. zmaga za Colorado Avelanche

10. 12. 2000 00.00

Vodilno moštvo ameriške profesionalne hokejske lige (NHL) Colorado Avelanche je zabeležilo že 21. letošnjo zmago. V Sunrisu na Floridi je premagalo domače Panterje s 4:2. Zmaga Plazu je pričakovana, saj ima moštvo Floride doslej najslabši izkupiček v ligi. Do svoje 45 točke pa Colorado, ki ima že štiri točke prednosti pred najbližjem zasledovalcem, ni prišel na lahek način. Svoj četrti zadetek, s katerim je dokončno zapečatil usodo domačinov, je dosegel v zadnjih trenutkih srečanja, ko je prazen gol - gostitelji so vratarja zamenjali s šestim igralcem, zadel Chris Drury.

Kim Dae Jung za združitev Korej

09. 12. 2000 00.00

Južnokorejski predsednik Kim Dae Jung je dan pred svečano podelitvijo Nobelove nagrade za mir v Oslu združitev razdeljene Koreje označil kot največji sen. Petinsedemdesetletnik, letošnji dobitnik najpomembnejše med Nobelovimi nagradami, je še menil, da korejski polotok trenutno "preveva obdobje miru", vendar pa bo trajalo še 20 do 30 let, da bo prišlo do združitve. Norveški odbor za Nobelove nagrade je oktobra pojasnil, da so južnokorejskemu voditelju nagrado podelili za "prizadevanja za demokracijo in človekove pravice v svoji državi, vzhodni Aziji ter po svetu nasploh, še posebej pa za prizadevanja za mir in spravo s sosednjo Severno Korejo. Kim se je junija letos v Pjongjangu udeležil zgodovinskega srečanja s severnokorejskim kolegom Kim Jong Ilom.

Korzika za večjo avtonomijo

09. 12. 2000 00.00

Parlament na Korziki je danes z veliko večino sprejel predlog zakona, ki bi prebivalcem tega sredozemskega otoka zagotovil večjo avtonomijo. Poslanci so predlog zakona, ki za Korziko predvideva omejeno zakonodajno oblast, sprejeli po dvajseturni razpravi, z njim pa naj bi skušali ustaviti desetletja dolgo nasilje korziških separatistov. Francoska vlada bo o predlogu zakona razpravljala prihodnje leto. O njemu mora aprila razpravljati še narodna skupščina. Korziški poslanci so k predlogu zakona sprejeli še 50 dopolnil. Z njimi želijo urediti delovanje lokalne vlade v primeru večje neodvisnosti, zagotoviti pa si želijo tudi večje zakonodajne pristojnosti. Francija je Korziko kupila leta 1768, otok pa je od leta 1991 teritorialna skupnost z lastnim parlamentom.

Heinz Fischer v Ljubljani

07. 12. 2000 00.00

Predsednik avstrijskega parlamenta Heinz Fischer je prispel na tradicionalni zasebni delovni pogovor s slovenskim predsednikom Milanom Kučanom. Sogovornika sta v Ljubljani izmenjala poglede na aktualna dogajanja v obeh državah ter dvostransko in multilateralno sodelovanje.

Kongres na Floridi bo sam izbral elektorje

07. 12. 2000 00.00

Zvezno prizivno sodišče v Atlanti je zavrglo pritožbo odvetnikov republikanskega predsedniškega kandidata Georga Busha mlajšega, da ročno štetje glasovnic na Floridi spozna za neustavno. Busheva tožba v Atlanti je le ena izmed kopice povolilnih sodnih dvobojev med njim in demokratskim kandidatom Alom Gorom, njena zavrnitev pa ni z ničemer vplivala na pospešitev razpleta. Poleg Bushevih odvetnikov so pri tožbi sodelovali tudi trije zaskrbljeni republikanski volilci, ki so se počutili oškodovane, ker so nekatere glasovnice ročno preštevali, njihovih pa ne.

Andrej Hartman na begu

04. 12. 2000 00.00

Pred dvema dnevoma je izginil Andrej Hartman, ki je pravnomočnost obsodbe čakal v hišnem priporu. Domnevnega šefa tako imenovane gorenjske heroinske naveze so marca letos obsodili na petnajst let zapora. Kranjsko sodišče je danes za njim že razpisalo tiralico.

Maier najhitrejši na zadnjem treningu

25. 11. 2000 00.00

Avstrijec Hermann Maier je bil najhitrejši na zadnjem treningu smuka pred nedeljsko tekmo za svetovni pokal v Lake Louisu. "Herminator" je progo presmučal v času ene minute 41 sekund in 63 stotink, 17 stotink je za njim zaostal Norvežan Lasse Kjus, tretji pa je bil Avstrijec Fritz Strobl.

Žičničarji se pripravljajo sezono

22. 11. 2000 00.00

Slovenski žičničarji letos na smučiščih pripravljajo kar nekaj novosti, s katerimi želijo izboljšati smučarsko ponudbo. Investicije v nove naprave in obnovo obstoječih naprav, dodatno zasneževanje, nove stacionarne zmogljivosti, smučarske proge in nočno smuko se izvajajo v 16 smučarskih centrih, vrednost vseh investicij pa naj bi dosegla 4,6 milijarde tolarjev. Žičničarji želijo povečati obisk domačih smučišč tudi s sodelovanjem s Smučarsko zvezo Slovenije (SZS). Dogovorili so se za popuste za modro člansko izkaznico SZS, s projektom Zimski športni dan pa želijo na smučanje pripeljati čimveč šolske mladine. Veliko pozornosti pa žičničarji namenjajo tudi varnosti na smučiščih.

Švejk ponovno med nami

15. 11. 2000 00.00

Založništvo literature DZS je znova izdalo znameniti roman Jaroslava Haška Dobri vojak Švejk, literarno mojstrovino za vse čase in generacije, "odrešilno zdravilo ali svetilnik," ki nas vodi med čermi vsakdanjega življenja. Dogodivščinam malega človeka, ki se je v vojnih razmerah v spopadu z vsemogočno birokracijo prisiljen zateči k zvijačnosti, smo se Slovenci prvič smejali že leta 1928. Skoraj štiri desetletja je minilo od objave prvega prevoda celotnega dela, 18 let pa od objave drugega prevoda Dobrega vojaka Švejka. Za najnovejšo izdajo v dveh knjigah z izvirnimi ilustracijami Josefa Lade je prevod Jožeta Zupančiča "v ravno pravi meri" posodobil Bogdan Gjud. Švejk je bil vedno priljubljeno branje, ob tem pa je zanimivo in nenavadno, da "ironičnega, bridkega, v trpljenju dozorelega humorja" te literature kritiki dolgo niso cenili. Kaže, da so ga mnogi tudi napak razumeli, tisti, ki so z nič kaj bojevitim, skoraj topoumnim Švejkom enačili Čehe, ali oni, ki so ga dojeli kot lahkovernega nevedneža, preračunljivca in strahopetneža. Doslej pa se je izkazalo, da je Hašek s Švejkom ustvaril "vsečasovno in vseprostorsko podobo malega človeka, ki se je v spopadu z vsemogočno birokracijo prisiljen zateči k zvijačnosti. Kljub navidezni nemoči pasivnega odpora, je naposled zmagovalec on in z njim življenje, ne pa brezčutne večne inštitucije," je v spremni besedi med drugim zapisal urednik Iztok Ilich. Švejkove dogodivščine iz zaledja fronte imajo mnogo biografskih elementov, značaj junaka pa je sestavljanka iz več oseb, prepletena z avtorjevimi izkušnjami. Tako se Hašek ne le neusmiljeno norčuje iz birokracije, zavrača tudi militarizem in vse oblike netenja nestrpnosti in sovraštva. Cinično komentira tudi vlogo cerkve, kadar na obeh vojskujočih se straneh blagoslavlja orožje in moli za pravično zmago "svoje" vojske. Ključen pa je seveda temelj tega pisanja, Haškova človečnost, sočutnost do vseh, množic in posameznikov, ki jih vojna in gorje z njo najbolj prizadeneta.

Srečanje držav CEFTA v Varšavi

13. 11. 2000 00.00

Iz kabineta predsednika vlade so sporočili, da se bo Andrej Bajuk v sredo, 15. novembra, udeležil letošnjega srečanja predsednikov vlad držav pogodbenic CEFTA - Srednjeevropskega sporazuma o prosti trgovini, ki bo v Varšavi. Ker je Poljska letos predsedujoča država CEFTA, bo gostitelj tokratnega vrha poljski premier Jerzy Buzek. Slovenskega predsednika vlade bo spremljal tudi minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur. Dnevni red letnega srečanja predsednikov vlad sedmih držav pogodbenic CEFTA zajema plenarno zasedanje, na katerem bodo premieri ocenili gospodarsko sodelovanje in trgovinske odnose med pogodbenicami v prejšnjem in letošnjem letu ter začrtali smernice za nadaljnje gospodarsko sodelovanje in aktivnosti v okviru CEFTA.

Zeman odpuščen po šestih tekmah

13. 11. 2000 00.00

Nogometni strokovnjak češkega rodu Zdenek Zeman je hitro končal svojo kariero kot trener italijanskega prvoligaša Napolija. Uprava je z njim prekinila pogodbo po samo šestih odigranih tekmah njihovega kluba.

Reševanje je izredno oteženo

13. 11. 2000 00.00

Reševalci so doslej iz predora pod Kitzsteinhornom v Kaprunu, kjer je v soboto v požaru, ki je zajel smučarski vlak, po uradnih podatkih umrlo najmanj 159 ljudi, med njimi tudi štirje Slovenci, v stranski jašek potegnili prvih 31 trupel umrlih smučarjev, ki naj bi jih še danes prepeljali iz predora, je za francosko tiskovno agencijo AFP povedal Gerhard Huber, vodja reševalcev na Solnograškem. Poudaril je še, da je reševanje izredno oteženo, saj so trupla komajda razpoznavna.

Claudia Schiffer je samska

12. 11. 2000 00.00

Nemška manekenka

Mitsubishi in Boeing za superjumbo letala

10. 11. 2000 00.00

Japonska družba Mitsubishi Heavy Industries se pogaja z ameriškim izdelovalcem letal Boeing za skupno sodelovanje pri razvoju novega letala tipa 747x, ki spada v razred superjumbo letal. S tem je Mitsubishi dokončno zavrnil morebitno sodelovanje pri razvoju Airbusovega konkurenčnega modela A3XX, so sporočili iz Mitsubishijevega oddelka za letalstvo.

SVIZ o svojih pričakovanjih

08. 11. 2000 00.00

Sindikat vzgoje, izobraževanja in znanosti Slovenije (SVIZ) od prihodnje vlade pričakuje, da se bo z njim takoj začela pogajati o spremembah kolektivne pogodbe za dejavnost vzgoje in izobraževanja in vzporedno tudi za raziskovalno dejavnost ter da bo ob pripravi proračuna za prihodnje leto računala na to, da je sindikat vložil zahtevo po dvigu plač v vzgoji in izobraževanju.

Montesinosu zamrznili račune v Švici

03. 11. 2000 00.00

Pravosodni organi v švicarskem kantonu Zürich so v več švicarskih bankah zamrznili različne bančne račune, za katere domnevajo, da pripadajo nekdanjemu vodji perujske tajne službe Vladimiru Montesinosu, in na katerih je shranjenih približno 50 milijonov ameriških dolarjev, so danes sporočili iz zveznega urada za pravosodje v Bernu. Švicarski pravosodni organi so 5. oktobra začeli kazensko preiskavo proti Montesinosu, zaradi suma, da je v švicarskih bankah pral denar. Švicarski urad za pravosodje je zato pozval vse banke, v katerih bi Montesinos lahko imel denar, naj to čim prej javijo pravosodnim organom.

Sindikat o zamenjavi direktorja

02. 11. 2000 00.00

Na izredni seji sta se sestala svet delavcev in sindikat Rudnika Trbovlje-Hrastnik (RTH), ki sta obravnavala nastali položaj po vladni zamenjavi prejšnji četrtek direktorja rudnika in štirih članov nadzornega sveta. Predsednik sveta delavcev Henrik Bajda in predsednik sindikata RTH Iztok Cilenšek sta na novinarski konferenci povedala, da tako sindikat kot tudi svet delavcev ne odobravata zamenjave direktorja in ocenjujeta, da je ta v nasprotju s statutom družbe, saj bi skladno z njim o zamenjavi direktorja RTH moral najprej odločati nadzorni svet. Sicer so v rudniku sklepe vlade prejeli šele danes.

Novo študijsko leto na Politehniki

02. 11. 2000 00.00

Na Politehniki Nova Gorica bodo popoldne podelili vpisne listine novi generaciji 16 podiplomskih študentov, vpisanim v podiplomska študijska programa "znanosti o okolju" in "karakterizacija materialov". Na dodiplomski ravni pa je letos vpisanih 151 novih študentov: 25 v študijski program okolje ter 126 v študijski program ekonomika in vodenje tehnoloških procesov. Njim bodo vpisne listine podelili 16. novembra, so sporočili iz omenjene visokošolske ustanove.

Ali se virus ebola širi?

02. 11. 2000 00.00

Kljub prizadevanjem ugandskih oblasti in človekoljubnih organizacij, da bi zaustavili epidemijo, ki jo povzroča virus ebola, se je smrtonosni virus razširil izven območja karantene na severu države. V Ugando bodo po besedah predstavnika ugandskega ministrstva za zdravstvo dopotovali novi strokovnjaki, ki naj bi pomagali najti način za ustavitev širjenja epidemije.

Youssou N'Dour bo veleposlanik FAO

01. 11. 2000 00.00

Organizacija ZN za prehrano in kmetijstvo (FAO) bo senegalskega pevca Youssouja N'Dourja imenovala za veleposlanika FAO. Častni naziv mu bo na slovesnosti v Rimu podelil generalni direktor FAO Jacques Diouf.

Prevzemanje pravnega reda poteka

31. 10. 2000 00.00

Do vstopa v Evropsko unijo mora biti Slovenija v celoti usposobljena za izvajanje unijinega pravnega reda, ki ga že daljši čas prevzema v svojo zakonodajo oziroma se z njim usklajuje. Medtem ko prevzemanje pravnega reda razmeroma dobro poteka, je bila država že večkrat deležna kritik glede svoje administrativne usposobljenosti. Ključna za njeno dosego je reforma javne uprave, ki je Slovenija kljub napovedim doslej še ni uspela izvesti. Je pa vlada v zadnjih mesecih sprejela strategijo usposabljanja za povečanje administrativne sposobnosti pred vstopom v EU ter izvajala projekt uvajanja kakovosti v delovanje upravnih enot.

Koštunica pripravljen na pogovor z Rugovo

31. 10. 2000 00.00

Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica je danes v Oslu izrazil pripravljenost za pogovor z albanskim voditeljem Ibrahimom Rugovo, čigar stranka je zmagala na sobotnih lokalnih volitvah na Kosovu, zavrača pa razpravo o neodvisnosti pokrajine. Rugova pa glede pogovorov z novim jugoslovanskim predsednikom zaenkrat pušča odprte možnosti, dejal pa je, da še ne more reči ali se je z njim pripravljen srečati.

Komemoracije po Sloveniji

31. 10. 2000 00.00

Na grobovih in grobiščih po državi te dni potekajo številne spominske in žalne slovesnosti. Načelnik generalštaba SV generalpodpolkovnik Iztok Podbregar je v spomin na padle v času

Nizek priliv tujih investicij

29. 10. 2000 00.00

Priliv tujih neposrednih investicij (TNI) v Slovenijo je že nekaj let na nizki ravni. Po mnenju domačih in tujih strokovnjakov glavno oviro za tuje investicije predstavlja neprijazno poslovno okolje in z njim povezane administrativne ovire. Direktor Urada za gospodarsko promocijo in tuje investicije Matej Kovač meni, da lahko Slovenija svoj ugled na področju TNI spremeni z bolj ofenzivno in transparentno privatizacijo, odpravo ovir za investicije, kar pomeni predvsem povečati ponudbo stavbnih zemljišč za industrijo, ter vzpostavitev verodostojnega sistema nepovratnih vzpodbud za TNI. Ob tem ocenjuje, če bo država ustrezno ukrepala, da se bo priliv TNI ob vstopu Slovenije v EU najverjetneje povečal in se s slabega enega odstotka bruto domačega proizvoda povzpel na tri odstotke.

Vjesnik o slovensko-hrvaškem vprašanju

28. 10. 2000 00.00

Problem meje v Piranskem zalivu še naprej ostaja najpomembnejši spor med Hrvaško in Slovenijo. Kot poroča današnji Vjesnik, je že nekdanja hrvaška oblast Sloveniji ponudila "širok in neškodljiv" dostop na odprto morje za ladje in letala prek Piranskega zaliva. Slovenija pa že od vsega začetka želi "čisti teritorialni izhod" na odprto morje. Po pisanju časnika takšna zahteva stremi po spremembi že obstoječih meja, medtem ko hrvaški predlog "svobodnega prehoda" sploh ne zadeva določanja mejne črte.

Janez Potočnik o raziskavi Eurobarometer

27. 10. 2000 00.00

Rezultati ankete Eurobarometer so pričakovani in podobni rezultatom dosedanjih anket, je v današnji izjavi ocenil vodja slovenskih pogajalcev za EU in v. d. službe vlade za evropske zadeve Janez Potočnik. Kot je pojasnil, je Slovenija majhna in mlada država, slabo razpoznavna na evropskem zemljevidu, ki jo veliko ljudi v tujini še vedno pogosto zamenjuje s Slovaško ali pa jo uvršča v krog držav bivše Jugoslavije, ki so bile vključene v vojne grozote. Po njegovem mnenju bi članstvo Slovenije v EU močno pripomoglo k izboljšanju predstave o Sloveniji. Potočnik je ob tem poudaril, da je slika o Sloveniji v državnih administracijah vseh držav članic povsem drugačna kot med naključno izbranimi državljani, ki jih raziskava zajema, saj te po njegovih besedah natančno spremljajo in tudi cenijo naše dosežke, vse pa se tudi strinjajo, da Slovenija prav gotovo sodi v prvi krog širitve EU. Pojasnil je še, da je sprememba predstave o naši državi zahtevna naloga, ki je ni mogoče uresničiti preko noči. Problem v Sloveniji ni neznan, meni Potočnik. Z njim in njegovo razširitvijo se v Sloveniji na strokovni ravni ukvarja urad vlade za informiranje, v zadnjem času pa so se z njim začele intenzivno ukvarjati tudi ustrezne institucije v EU, je v zvezi z rezultati raziskave Eurobarometer še povedal Potočnik. Včeraj objavljena redna polletna javnomnenjska raziskava o odnosu unijinih državljanov do EU Eurobarometer je znova pokazala, da slovensko članstvo v uniji med prebivalci petnajsterice uživa nizko podporo. Slovenija si med trinajstimi kandidatkami po podpori deli predzadnje mesto z Romunijo, za njima je le Turčija. Članstvo Slovenije je podprlo 34 odstotkov vprašanih, toliko kot članstvo Romunije, nasprotovalo pa mu je 40 odstotkov vprašanih, za dva odstotka manj kot romunskemu.

V Boliviji ubita dva Slovenca

26. 10. 2000 00.00

Po neuradnih podatkih naj bi bili v bolivijski provinci Reyes včeraj napadeni trije slovenski turisti, pri čemer sta bila s strelnim orožjem dva ubita, eden pa ranjen in se zdravi v bolnišnici v bolivijskem glavnem mestu La Paz. Kot so potrdili na slovenskem veleposlaništvu v Buenos Airesu, je veleposlaništvo o tem dogodku obvestila bolivijska policija, vendar uradnih podatkov še ni.