norm

ZN ukinili sankcije proti Libiji
12. 09. 2003 00.00
Varnostni svet ZN je odobril ukinitev mednarodnih sankcij proti Libiji, ki so bile uvedene po terorističnem napadu na letalo ameriške letalske družbe PanAm nad Lockerbiejem leta 1988. Za odpravo sankcij je glasovalo 13 članic VS, ZDA in Francija pa sta se glasovanja vzdržali.

Bo Hrvaška zahtevala arbitražo?
25. 08. 2003 00.00
Po besedah nekdanjega hrvaškega zunanjega ministra Granića morajo v skladu s Helsinško sklepno listino vse države, ki vstopajo v EU in ki imajo kakršenkoli spor glede meje, to prijaviti Meddržavnemu sodišču v Haagu. Slovenija tega ni storila, Hrvaška pa je ni prisilila k obvezujoči mednarodni arbitraži.

Napad pod lažno pretvezo?
29. 05. 2003 00.00
Ameriška administracija in obveščevalne agencije so priča kritikam, da je bil napad na Irak izveden pod lažno pretvezo uničenja orožij za množično uničevanje, o katerih doslej ni ne duha ne sluha. Nekdanji britanski zunanji minister Cook pa je predlagal parlamentarno preiskavo o dosjeju o iraškemu oboroževalnemu programu.

Tudi Markič na plavalno SP
19. 05. 2003 00.00
Koprski plavalec Matjaž Markič je deseti slovenski potnik na plavalno svetovno prvenstvo, ki bo letos med 13. in 27. julijem v španski Barceloni.

Gil-Robles zaključil obisk
13. 05. 2003 00.00
Komisar Sveta Evrope za človekove pravice Alvaro Gil-Robles se je zadnji dan obiska v Sloveniji sestal z notranjim ministrom Radom Bohincem, ki je komisarju med drugim predstavil reševanje problematike izbrisanih, govorila pa sta tudi o položaju Romov.

Markič in Mankoč najhitrejša
04. 05. 2003 00.00
Zadnji dan plavalnega mitinga na Dunaju so Slovenci še trikrat stopili na stopničke. Matjaž Markič je bil najboljši na 50 metrov prsno, Peter Mankoč pa je bil najhitrejši na 200 metrov mešano.

Varuh samo opozarja, namesto da bi ukrepal
22. 04. 2003 00.00
Varuh človekovih pravic samo opozarja na kršitve človekovih pravic v Sloveniji, premalo pa s svojimi ukrepi varuje človekove pravice in temeljne svoboščine v razmerju do državnih organov v konkretnih primerih, meni civilno združenje Neli.

Milan Brglez: Vojna za ameriški interes
18. 03. 2003 00.00
V zvezi z napovedanim ameriškim napadom na Irak in prihodnostjo Organizacije združenih narodov smo se pogovarjali s politologom Milanom Brglezom s Fakultete za družbene vede.

ZDA vse bližje ministrstvu za domovinsko varnost
14. 11. 2002 00.00
Predstavniški dom ameriškega kongresa je potrdil zakon o ustanovitvi ministrstva za domovinsko varnost. S tem so ZDA korak bližje pri oblikovanju velikanske institucije, ki bo združevalo 22 različnih zveznih ministrstev in agencij ter zaposlovalo okoli 170.000 ljudi.

Obletnica Protiterorističnega odbora
05. 10. 2002 00.00
Varnostni svet se je sestal na seji, posvečeni obletnici Protiterorističnega odbora, ki je bil ustanovljen po terorističnih napadih na ZDA lanskega 11. septembra. Nevladna organizacija Kampanja za boljši svet pa je pohvalila ameriško administracijo, ki se je odločila, da bo začela odplačevati dolg, ki ga imajo do OZN.

Protest kolesarjev
24. 09. 2002 00.00
Organizacija Ljubljanska kolesarska mreža je na predsednika odbora, ljubljanskega podžupana Antona Colariča in županjo Ljubljane Viko Potočnik naslovila pismo, v katerem napovedujejo izstop svojega predstavnika iz Odbora za organizacijo prireditev "V mesto brez mojega avtomobila", če v njem v kratkem ne bo prišlo do sprememb.

Žbogar prijadral olimpijsko normo
19. 09. 2002 00.00
Najboljši slovenski jadralec v razredu laser Vasilij Žbogar je svetovno prvenstvo v ameriškem Cape Codu končal na posamičnem 18. mestu ter na 13. mestu po državah. S tem dosežkom si je že priboril olimpijsko normo za OI leta 2004 v Atenah.

Italijani ne izpolnjujejo zaščitnega zakona
18. 09. 2002 00.00
Antonio Luongo, deželni tajnik največje italijanske zveze sindikatov za Furlanijo - Julijsko krajino, obtožuje italijanske oblasti, da skoraj dve leti po sprejetju zaščitnega zakona za slovensko manjšino v Italiji še niso začele izvajati norm, ki zadevajo šolsko področje.

Drnovšek na obisku v Moskvi
12. 09. 2002 00.00
Slovenski premier Janez Drnovšek se je v okviru dvodnevnega obiska v Rusiji sestal z ruskim premierom Mihailom Kasjanovom, s katerim je podpisal deklaracijo o prijateljskih odnosih in sodelovanju med državama.

Slovenski tornado osmi v Atenah
23. 08. 2002 00.00
V grški prestolnici se je končala prva uradna predolimpijska regata. Najboljša slovenska predstavnika sta bila Portorožana Dušan Puh in Alan Biderman v olimpijskem dvotrupcu tornado.

Tožba zaradi motenja posesti
16. 07. 2002 00.00
Pravno-informacijski center nevladnih organizacij bo najkasneje do četrtka v imenu prebivalcev Avtonomne cone Molotov vložil tožbo zaradi motenja posesti na Kurilniški 3 v Ljubljani, ker se na SŽ niso odzvali na njihovo pobudo za mirno rešitev spora oziroma mediacijo.

Adamovich in Haider sta se rokovala
10. 04. 2002 00.00
Prvič po objavi razsodbe avstrijskega ustavnega sodišča o dvojezični topografiji sta se sinoči v Beljaku srečala predsednik avstrijskega ustavnega sodišča Ludwig Adamovich in deželni glavar avstrijske Koroške Joerg Haider ter se celo rokovala.

Nova eksplozija v Jeruzalemu
01. 04. 2002 00.00
Izraelska vojska je v ponedeljek razširila ofenzivo na Zahodnem bregu. Ostrostrelci v Ramali prežijo na vsako premikajočo tarčo, Izraelci pa s težkim orožjem obstreljujejo središče mesta. V Jeruzalemu se je zgodil nov samomorilski napad v katerem je umrl napadalec, tri osebe pa so ranjene.

Pokojni Marjan ima naslednika
02. 02. 2002 00.00
Kabulski živalski vrt bo v kratkem dobil novega leva. Prebivalcem afganistanskega glavnega mesta jim ga bo podaril Kanadčan, sicer lastnik zasebnega živalskega vrta blizu Toronta.

Manjšina opozorila na težave
23. 01. 2002 00.00
Svetovni slovenski kongres (SSK) je opozoril svetovno javnost na kršenje avstrijske zakonodaje s strani koroškega deželnega glavarja Joerga Haiderja, ki ne upošteva odločitve avstrijskega ustavnega sodišča o postavitvi dvojezičnih krajevnih napisov.

Napačen udarec lahko teroriste opogumi
02. 10. 2001 00.00
Mednarodni terorizem je z napadom na Svetovni trgovinski center in na Pentagon sprožil nove izzive. Vzroki za terorizem in strategije, da bi ga zajezili, so bili glavna tema pogovorov na forumu Mirovnega inštituta z naslovom <strong>Izzivi svetovnega terorizma</strong>.

Likovne razstave po Sloveniji
23. 05. 2001 00.00
Sezona odpiranja likovnih razstav po Sloveniji se nezaustavljivo nadaljuje. Akademska slikarka Veselka Šorli Puc je od 23. maja do 19. junija v ljubljanski galeriji Krka postavila na ogled svoje nove slike. Slikarstvo je končala pri prof. Gabrielu Stupici, slikarsko specialko pri prof Janezu Berniku. Samostojno je razstavljala kakih tridesetkrat. Dr. Milček Komelj je ob eni njenih prejšnjih razstav zapisal, da je slikarka "zazrta v neznani svet svojih hrepenenj in sanj", Edvard Kovač pa v eseju Večno vraščanje lepote ugotavlja, da se v sliakrkinih akvarelih "prepletajo daritev in prošnja, velikodušnost in riznanje nemoči, smele poteze in krhki občutki". Slovesno odprtje danes ob 19. uri.

Kitajska dovolila ZDA dostop
03. 04. 2001 00.00
Kitajska je danes izdala dovoljenja za tri ameriške diplomate, da stopijo v stik s štiriindvajsetčlansko posadko ameriškega vohunskega letala, ki je po nedeljskem trčenju s kitajskim vojaškim lovcem F-8 strmoglavilo na kitajsko ozemlje. Pilota kitajskega letala in razbitine še niso našli. Ameriška mornarica je ponudila pomoč pri iskanju pilota, vendar je Kitajska ponudbo zavrnila, tako da so se tri ameriške vojaške ladje umaknile iz južno-kitajskega morja. Štiriindvajset članov posadke letala so Kitajci ločili in njihovo zdravstveno stanje ni znano. Tudi avstralski zunanji minister Alexander Downer je po srečanju z namestnikom osrednje kitajske vojaške komisije Zhang Wannianu, ki se trenutno mudi na obisku v Avstraliji, izjavil, da mu je general Zhang zagotovil, da bo Kitajska ameriškim diplomatom dovolila dostop do posadke. Iz kitajskih policijskih virov se je izvedelo, da se bodo ameriški diplomati s posadko letala srečali danes zvečer v kraju Haiku, ki je 200 kilometrov oddaljen od letališča, na katerem je pristalo ameriško letalo.

Državni sekretar Golob v Ženevi
21. 03. 2001 00.00
Državni sekretar na zunanjem ministrstvu Ignac Golob v Ženevi vodi slovensko delegacijo na 57. zasedanju komisije ZN za človekove pravice. V današnjem govoru na zasedanju je Golob, kot so sporočili z MZZ, predstavil stališča in glavne dejavnosti Slovenije na področju zaščite človekovih pravic ter poudaril privrženost Slovenije univerzalnosti, nedeljivosti in soodvisnosti človekovih pravic.

Na Bledu sprejeli Blejsko deklaracijo
25. 02. 2001 00.00
Na Bledu se je danes končala tridnevna mednarodna konferenca o demokraciji, človekovih pravicah ter varstvu etničnih in verskih manjšin v JV Evropi, na kateri je sodelovalo več kot 150 strokovnjakov, politikov, verskih dostjanstvenikov z omobčja in predstavnikov mednarodnih organizacij. Udeleženci so sprejeli Blejsko deklaracijo, v kateri so predlagali načine za ureditev razmer v JV Evropi, hitrejše razvijanje sodelovanja in vključevanje regije v sodobne civilizacijske tokove Evrope. Potrdili so tudi program t.i. Mariborske pobude, ki jo je na predlog Pakta stabilnosti za JV Evropo prevzela Slovenija, zavzema pa se za prispevek različnih verskih skupnosti k spravi na območju. Kot je znano, Slovenija v prvi polovici leta sopredseduje prvemu delovnemu omizju pakta, t.j. omizju za demokratizacijo in človekove pravice.

Odzivi ob sprejetju manjšinskega zakona
14. 02. 2001 00.00
Predsednik vlade Janez Drnovšek je ob sprejetju zaščitnega zakona v italijanskem senatu izrazil veliko priznanje in zahvalo vsem v Sloveniji in Italiji, ki so z dolgoletnim vztrajanjem na spoštovanju evropskih vrednost zaščite manjšin po svojih močeh prispevali k temu zgodovinskemu dejanju za Slovenijo in Slovence v Italiji. Po mnenju premiera to zgodovinsko dejanje italijanske države odpira nove možnosti in perspektive bodočega sodelovanja med državama in zaključuje obdobje, ki je njune odnose do neke mere obremenjevalo. Kljub temu pa državi letos čaka še odgovorna naloga, saj je manjšini v najkrajšem času potrebno zagotoviti predvidena sredstva za njeno nemoteno delovanje in za ohranjanje tistih norm, ki jih uveljavlja zakon, je v sporočilu za javnost zapisal Drnovšek.

Globočnik še štiri leta selektor
15. 01. 2001 00.00
Izvršni odbor Plavalne zveze Slovenije je na korespondenčni seji z veliko večino (18:1) podprl dosedanjega selektorja slovenske reprezentance Cirila Globočnika in mu podaljšal mandat še za štiri leta. Športno vodstvo v slovenskem plavanju s potrditvijo Globočnika ostaja v glavnem nespremenjeno. Koordinator reprezentanc ostaja dr. Dimitrij Mancevič, za koordinacijo mladincev in kadetov bo skrbel Darko Petkovič, Tomaž Torkar pa za koordinacijo dečkov in deklic ter mlajših dečkov in deklic.

Županja proti uporabi lisic
11. 01. 2001 00.00
Ljubljanska županja Vika Potočnik meni, da so bile nekatere njene izjave v zvezi s ponovno uvedbo lisic na ljubljanske ulice in referendumom o njihovi uporabi izkrivljene. Kot je povedala na novinarski konferenci, je bila vedno proti uporabi lisic in pajkov kot edinega sredstva za urejanje mirujočega prometa v prestolnici. Po njenih besedah se na MOL pri uvajanju lani sprejetega odloka o cestno prometni ureditvi držijo pravnih norm, sedaj pa čakajo na odločitev upravnega sodišča, na katero so Mateja Klarič in skupina podpisnikov referendumske pobude v zvezi z uporabo lisic vložili zahtevo za preizkus županjine odločitve, s katero je referendumsko pobudo zavrnila iz formalnih razlogov. Z uvajanjem odloka želi MOL v Ljubljani zagotoviti sožitje in varnost v prometu, kot je še povedala Potočnikova, pa jo veliko prebivalcev prestolnice sprašuje, zakaj mesto popušča pri uvajanju novosti.

Zavrnjeni pobudi za oceno ustavnosti volilne zakonodaje
22. 09. 2000 00.00
Ustavno sodišče je zavrnilo pobudi za začetek postopka za oceno ustavnosti določb zakona o volitvah v DZ in odloka o razpisu rednih volitev v DZ. Zavrglo pa je pobudi za začetek postopka ocene ustavnosti določb ustavnega zakona o dopolnitvi 80. člena ustave ter odloka o razglasitvi tega ustavnega zakona.

Bodo učitelji postali ''menedžerji poučevanja''?
22. 05. 2000 10.17
Profesor Trevor Kerry meni, da bo šolski sistem čez 20 let popolnoma neprepoznaven za današnje učence in učitelje. Nove tehnologije bodo namreč pripeljale do številnih sprememb. Učiteljevo delo ne bo več poučevanje, temveč nadzor učenja. Profesor Kerry trdi, da prihajamo v kulturo prenosnih računalnikov, ki bodo omogočali učenje kadarkoli in kjerkoli, kjer bodo učitelji postali ''menedžerji poučevanja''. Prihajajoče kulturne spremembe bodo prinesle tudi različen sistem kulturnih norm, kjer bo olika pošiljanja elektronske pošte pomembnejša od olike pri jedi, je še povedal Kerry.