norveška

Norveški kralj na sprejemu pri ruskemu predsedniku

25. 05. 1998 16.50

Norveškega kralja Haralda V. in soprogo Sonjo je ob začetku državnega obiska v Rusiji danes sprejel predsednik Boris Jelcin. To je prvi obisk norveškega kralja v Rusiji, potem ko je Norveška leta 1905 izstopila iz unije s Švedsko in znova postala neodvisna.

Skoraj polovica Norvežanov za ponoven razmislek o EU

12. 05. 1998 15.40

Kar 46 odstotkov Norvežanov meni, da bi morala njihova država znova razmisliti o članstvu v Evropski uniji, če se bo ta še naprej širila, je pokazala raziskava javnega mnenja, katere izide objavlja dnevnik Dagavisen.

Švica je najbogatejša država na svetu

16. 04. 1998 10.35

Švica je s 44.350 dolarji bruto domačega proizvoda (BDP) na prebivalca v lanskem letu postala najbogatejša država sveta. To kažejo podatki, ki jih je danes v Washingtonu objavila Svetovna banka. Luksemburg, ki je bil več let na vrhu lestvice najbogatejših držav, je z nje izpadel, saj lestvica sedaj navaja le še države z več kot enim milijonom prebivalcev.

Izredno zasedanje ministrov članic OPECa na Dunaju

31. 03. 1998 10.26

Pristojni ministri članic Organizacije držav izvoznic nafte (OPEC) so se včeraj sestali na izrednem zasedanju na Dunaju, kjer naj bi dosegli dogovor o zmanjšanju količine načrpane nafte. S tem ukrepom naj bi dvignili ceno nafte, ki je sredi marca zdrsnila že pod enajst dolarjev za sodček. Norveška se je v ponedeljek odločila zmanjšati proizvodnjo nafte za tri odstotke oziroma 100.000 sodčkov dnevno.

Norveška bo omejila črpanje nafte

31. 03. 1998 09.16

Norveška bo zmanjšala količino dnevno proizvedene nafte za 100.000 sodčkov, so sklenili predstavniki norveške vlade pred današnjim srečanjem Združenja držav izvoznic nafte (OPEC). Norveška omenjenemu združenju ne pripada, količino izčrpane nafte pa nameravajo omejiti po Veliki noči. Proizvodnja nafte naj bi bila po besedah predstavnikov vlade zmanjšana vse do konca leta. Kot je znano, so članice OPEC-a zaradi nizkih svetovnih cen nafte vsem izvoznicam svetovale, da omejijo količino črpane nafte na 27,5 milijona sodčkov dnevno. Norveška trenutno dnevno proizvede 3,2 milijona sodčkov nafte, kar jo med vsemi državami-proizvajalkami nafte za Saudsko Arabijo uvršča na drugo mesto.

Norveška zmanjšala proizvodnjo nafte za 100.000 sodčkov dnevno

30. 03. 1998 16.22

Norveška se je v noči na ponedeljek odločila zmanjšati proizvodnjo nafte za tri odstotke oziroma 100.000 sodčkov dnevno, da bi tako pripomogla k stabilizaciji cen. Odločitev bo začela veljati po veliki noči, izvajali pa jo bodo celo leto, so povedali pri norveškem ministrstvu za nafto in energijo.

Delegat norveškega Rdečega križa na obisku v Beli krajini

29. 03. 1998 12.35

Na obisku v Beli krajini se je včeraj mudil delegat norveškega Rdečega križa Ole Johan Hauge. V spremstvu generalnega sekretarja Rdečega križa Slovenije (RKS) Mirka Jeleniča je obiskal tabor mladih članov RKS na Otovcu pri Črnomlju ter zbirni center za begunce v Črnomlju.

Rusija bo v povračilo izgnala norveška diplomata

17. 03. 1998 12.44

Rusko zunanje ministrstvo namerava iz države izgnati norveška diplomata kot povračilo za nedavni izgon ruskih diplomatov z Norveške, poroča agencija Interfax, sklicujoč se na dobro obveščene vire v Moskvi. Rusko zunanje ministrstvo pa v pogovoru za agencijo AFP ni ne potrdilo ne zanikalo informacije.

Norveška namerava staršem plačati skrb za otroke

08. 03. 1998 10.47

Ker se Norveška sooča s kroničnim pomanjkanjem centrov za celodnevno varstvo otrok, namerava vlada plačati skrb za otroke tistim staršem, ki ostajajo doma. Omenjena ponudba je razdelila feministke in tradicionaliste v tej sicer zelo egalitarni državi. Kot je povedala Kristin Mile, norveška predstavnica za pravice žensk, naj bi odločitev pomenila korak nazaj k tradicionalnim vlogam žensk, ki naj bi se tako znova vrnile "v kuhinje".

Nesreča norveške tovorne ladje

28. 02. 1998 11.39

V noči na soboto je v nesreči norveške tovorne ladje Ulsund v Severnem morju izgubilo življenje vseh sedem članov posadke. Kot so sporočili iz norveške reševalne postaje Sola, so reševalci doslej našli trupla dveh mornarjev. Za pet pogrešanih po podatkih vodje reševalcev ne obstaja nobenih možnosti preživetja. Norveška tovorna ladja s šestimi finskimi in estonskim mornarjem je kmalu po polnoči sredi hude nevihte začela oddajati klice na pomoč. Ladja je peljala aluminij in je bila na poti iz Sankt Petersburga v Hoeyanger na Norveškem.

Pregled osvojenih medalj na ZOI v Naganu v nedeljo, 15. februarja

15. 02. 1998 12.14

Pregled osvojenih medalj na ZOI v Naganu v nedeljo, 15. februarja:

V zasledovalnem teku dvojna norveška zmaga

14. 02. 1998 10.28

Zmagovalec moškega zasledovalnega teka na 15 kilometrov je Norvežan Thomas Alsgaard. V ciljnem finišu je premagal rojaka Bjorna Daehlia, tretje mesto pa je osvojil Kazahstanec Vladimir Smirnov.

Dvoboji 5. kroga v curlingu končani

12. 02. 1998 08.08

Igralci curlinga so končali dvoboje 5. kroga. Še 5. zmago so dosegli Kanadčani, ki so z 8:3 odpravili Švico, Američani so 8:5 premagali Nemce, Britanci z 9:5 Japonce in Norvežani Švede s 7:4. Vrstni red: Kanada 5 zmag, Švica 4, Švedska in Norveška po 3, ZDA in Velika Britanija po 2, Japonska 1, Nemčija 0.

Japonci v curlingu presenetili Švede

10. 02. 1998 08.28

V nadaljevanju olimpijskega tekmovanja v curlingu so za največje presenečenje poskrbeli Japonci, ki so v podaljšani igri premagali svetovne prvake Švede s 6:5.

Države udeleženke ZOI

07. 02. 1998 11.47

Države udeleženke ZOI:Andora, Argentina, Armenija, Avstralija, Avstrija, Azerbejdžan, Belgija, Belorusija, Bermuda, BiH, Brazilija, Velika Britanija, Bolgarija, Češka, Ciper, Čile, Danska, Deviški otoki, Estonija, Finska, Francija, Grčija, Gruzija, Hrvaška, Indija, Islandija, Italija, Iran, Irska, Izrael, Jamajka, Japonska, Jugoslavija, Južna Afrika, Južna Koreja, Kanada, Kazahstan, Kenija, Kirgizija, Kitajska, Latvija, Liechtenstein, Litva, Luxembourg, Madžarska, Makedonija, Moldavija, Monako, Mongolija, Nemčija, Nizozemska, Nova Zelandija, Norveška, Poljska, Portoriko, Portugalska, Romunija, Rusija, Severna Koreja, Slovaška, Slovenija, Španija, Švedska, Švica, Tajvan, Trinidad in Tobago, Turčija, Ukrajina, Urugvaj, Uzbekistan, Venezuela, ZDA.

Gro Harlem Brundtland izvoljena na čelo WHO

27. 01. 1998 15.59

Nekdanja norveška premierka Gro Harlem Brundtland je bila danes izvoljena za novo generalno direktorico Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). Za Brundtlandovo je glasovalo 18 od skupno 32 članic izvršnega sveta agencije.

Norveška ublažila določila za dodelitev zatočišča

14. 01. 1998 15.53

Norveška konservativna vlada namerava razširiti krog upravičencev, ki prosijo za dodelitev zatočišča. Pravosodno ministrstvo v Oslu je danes potrdilo, da so oblastem izdali odredbo, na podlagi katere naj bi ublažile dosedanjo prakso dodeljevanja zatočišč. Tako naj bi vstop v državo v prihodnje zagotovili tudi prosilcem, ki so v Norveško prišli preko države, ki je ocenjena kot "zanesljiva".

Med nordijskimi kombinatorci danes najboljši Norvežan Braaten

13. 01. 1998 18.32

Nordijski kombinatorci so se v avstrijskem Ramsauu pomerili še v šprintu za točke svetovnega pokala. Tekmo je presenetljivo dobil Norvežan Keneth Braaten, ki je bil po skokih 9., in poskrbel, da norveška reprezentanca praznuje jubilejno 50. zmago v svetovnem pokalu. Preostali mesti na stopničkah sta zasedla Švicarja Marco Zarucchi in Urs Kunz, ki je z najboljšim nastopom na 7,5 kilometra dolgi progi napredoval s 26. na 3. mesto. Slovenci na tekmi v Ramsauu niso nastopili.

Slovenska biatlonska štefeta izpolnila olimpijsko normo

14. 12. 1997 12.09

Norveška je zmagala v moški štafetni tekmi biatloncev za svetovni pokal v Oestersundu, druga je bila Nemčija, ki je zaostala 18,5 sekunde, tretja pa Italija (+46,2). Slovenska ekipa je zasedla peto mesto in izpolnila olimpijsko normo.

Dogovor v Kjotu

11. 12. 1997 11.07

Predstavniki 160 držav udeleženk konference o podnebnih spremembah v Kjotu so sprejeli dogovor, ki predvideva zmanjšanje emisij toplogrednih plinov v ozračje v industrijskih državah v povprečju za 5,2 odstotka. Države podpisnice bodo ciljno emisijo dosegle med leti 2008 in 2012, v primerjavi z letom 1990 pa naj bi se gibala od minus osem do plus deset odstotkov. Največ držav, med njimi tudi Slovenija, bodo izpust plinov, ki povzročajo učinek tople grede, zmanjšale za osem odstotkov, ZDA za sedem, Hrvaška za pet, medtem ko se v Rusiji, Ukrajini in Novi Zelandiji stopnja za zdaj ne bo zmanjšala. Norveška, Avstralija in Islandija pa bodo emisijo plinov lahko celo povečale.

Štiri države so se zadnji trenutek premislile

05. 12. 1997 09.30

Konvencijo o prepovedi uporabe, proizvodnje in skladiščenja ter transferja protipehotnih min je podpisalo 121 držav in ne 125, kot je bilo prvotno sporočeno. Štiri države so se namreč v zadnjem trenutku odločile, da ne bodo podpisale omenjenega dokumenta. Organizatorji niso znali povedati, katere so to, zato naj bi bilo o tem kaj več znanega danes. Za žrtve protipehotnih min so države do konca tridnevne konference v Ottawi obljubile približno 400 miliijonov dolarjev. Evropska unija je žrtvam obljubila 138 milijonov USD, Norveška 120 milijonov USD, Japonska 80 milijonov USD, Kanada 70 milijonov USD.

Potrebujete delo? Dobite ga na Norveškem

27. 11. 1997 08.51

Norveški urad za delo namerava zaradi vse večjega pomanjkanja delovne sile spodbujati priseljevanje tujcev. Ocenjujejo, da bi le z odpravo sedaj veljavne prepovedi priseljevanja v prihodnjem letu lahko zapolnili primanjkljaj približno 20.000 delavcev. Stopnja brezposelnosti v tej skandinavski državi se je novembra spustila na 2,6 odstotka s 56.000 brezposelnimi in naj bi upadala tudi v prihodnjem letu. Hanisch je še povedal, da nič ne kaže na spremembo tega trenda. Po njegovih besedah bi norveški delodajalci na leto potrebovali 4000 novih tujih delavcev. Norveška je letos iz sosednjih skandinavskih držav pa tudi bolj oddaljenih držav privabila nekaj tisoč delavcev, ki so se zaposlili na črpališčih nafte in plina na Severnem morju ter v zdravstvu in gradbeništvu.