nosečnice

Bomo nižje stroške ogrevanja zaradi sežigalnice plačali z zdravjem?

11. 07. 2022 11.22

Zdravniki so po predstavitvi načrtov Mestne občine Ljubljana glede gradnje sežigalnice odpadkov znova poudarili, da nasprotujejo sežiganju odpadkov v Ljubljani. "Župan Janković zelo pristransko podaja zgolj prednosti sežigalnice, izkorišča trenutno negotove razmere na področju energentov in obljublja cenejše ogrevanje za prebivalce Ljubljane," pravijo. Pravo ceno nižjih položnic zaradi sežiganja odpadkov v Ljubljani pa bodo prebivalci plačali s svojim zdravjem, so opozorili.

Joe Biden podpisal izvršni ukaz za zaščito pravice do splava

08. 07. 2022 18.52

Predsednikova poteza pomeni začetek boja Bele hiše proti odločitvi vrhovnega sodišča o odpravi ustavne pravice do splava. Ukaz bo milijonom ameriških žensk zagotovil dostop in zaščito pri zdravstvenem varstvu, vključno s splavom in kontracepcijo. Tudi raziskava Pew Research centra, objavljena prejšnji teden, je pokazala, da 57 odstotkov odraslih Američanov ne odobrava odločitve sodišča.

Pekel italijanske družine na dopustu v Egiptu: po zastrupitvi s hrano umrl šestletnik

07. 07. 2022 18.48

Družinske počitnice tričlanske italijanske družine v Egiptu v luksuznem letovišču Šarm El-Šejk so se spremenile v pravo nočno moro. Prejšnji petek so zaradi slabega počutja in bruhanja pomoč poiskali v zdravstvenem domu, kjer so jih obravnavali zaradi zastrupitve s hrano. Vrnili so se nazaj v sobo, vendar se je slabo počutje nadaljevalo vse do naslednjega dne. Takrat se je stanje očeta tako poslabšalo, da so morali poklicati reševalce. Za šestletnega otroka pa je bilo že prepozno in je v soboto zvečer umrl. Družina in njeni svojci zdaj prosijo uradne organe, naj jim pomagajo pri čimprejšnji vrnitvi v Italijo.

Najpogostejši vzrok za nepravilno delovanje jajčnikov inzulinska neodzivnost

03. 07. 2022 10.42

V Sloveniji je okoli 30.000 žensk, ki se soočajo s sindromom policističnih ovarijev (PCOS), najpogostejši vzrok za nepravilno delovanje jajčnikov pa je inzulinska neodzivnost. PCOS se izraža na več načinov, poleg debelosti tudi v napihnjenosti, bolečih prsih, PMS-u ... Ker gre za hormonsko motnjo, ginekologi PCOS večinoma skušajo zdraviti s kontracepcijskimi tabletami, ki pa jih sedanje generacije deklet v večini primerov odklanjajo. "Iščejo nove možnosti, predvsem pa celostno obravnavno. Dovolj jim je, da jim ne verjamemo ali ponudimo tako vrsto terapije, ki je ne bodo jemale," pravi ginekologinja primarij Darija Strah, ki je za naš portal pojasnila vzroke za nastanek PCOS, pa tudi to, kako si lahko ženske pomagajo.

Malta v revizijo zakona o splavu: 'Ne bi smel preprečevati reševanja življenj'

02. 07. 2022 21.32

Malteška vlada je v četrtek napovedala revizijo prepovedi splava. Zanjo se je odločila po dogodku, ko Američanki, ki ji je delno odstopila placenta, zaradi česar njena nosečnost ni bila več mogoča, niso želeli opraviti splava. S tem pa je bilo ogroženo tudi zdravje nosečnice, saj bi lahko prišlo do infekcije. Ameriški par Andrea in Jay sta tako po pomoč morala odleteti na španski otok Majorka. Že v ponedeljek je sicer več kot 130 malteških zdravnikov vložilo pravno pritožbo proti prepovedi splava, češ da zdravnikom preprečuje "takojšnjo in pravočasno oskrbo".

Obešalniki pred ameriškim veleposlaništvom v znak protesta

29. 06. 2022 18.24

Pred veleposlaništvom ZDA v Ljubljani se je zbrala skupina mladih, ki je s simbolnim protestom izrazila solidarnost do žensk, ki jim je odločitev vrhovnega sodišča ZDA omejila pravico do splava. Protestniki so med drugim opozorili, da odprava pravice do splava ne pomeni, da se ti več ne bodo dogajali, pač pa da bodo ti za ženske precej bolj nevarni. Prepoved splava namreč spodbuja črni trg in nevarne oblike prekinitve neželene nosečnosti.

Slovenski študenti medicine s pediatri razvili aplikacijo Moj otrok

17. 06. 2022 20.00

V času, ko smo le en klik oddaljeni od številnih, tudi nepreverjenih informacij, so se študenti medicine skupaj s pediatri sekcije za primarno pediatrijo odločili, da na enem mestu ponudijo vse, kar morajo vedeti nosečnice in mlade mamice. In nastala je aplikacija Moj otrok, v kateri lahko spremljajo razvoj otroka, opazijo odstopanja v razvoju, predvsem pa dostopajo do preverjenih informacij.

Nekateri vodni viri po nesreči v Melaminu očitno vendarle onesnaženi

28. 05. 2022 08.07

Javno podjetje Hydrovod Kočevje je obvestilo uporabnike pitne vode ponekod na območju Kočevskega in Bele krajine, da po mnenju Nacionalnega inštituta za javno zdravje in Agencije za okolje RS obstaja verjetnost povezave oz. možnost zatekanja onesnaževal iz tovarne Melamin prek reke Rinže ali Bilpe v vire pitne vode. NIJZ zato ljudem na tem območju odsvetuje uporabo vode za pitje, pripravo hrane in osebno higieno. Okoli 1100 osebam bodo s cisternami dostavili nujno potrebne količine pitne vode.

Tul Mandić: 'Splav ni samo medicinski problem, ampak predvsem družbeni'

28. 05. 2022 06.00

Zakaj je nujno, da ohranimo pravico do varne umetne prekinitve nosečnosti? Kje naš zdravstveni sistem deluje pri skrbi za zdravje žensk in nosečnic ter kaj moramo izboljšati? O tem smo se pogovarjali z Natašo Tul Mandić, ginekologinjo s četrt stoletja dolgim stažem. Po njeni zaslugi imamo v Sloveniji test nuhalne svetline za zgodnje odkrivanje kromosomskih in strukturnih nepravilnosti pred rojstvom. Zdaj dela v Bolnišnici za ženske bolezni in porodništvo Postojna, kjer je vodja Centra za nosečnice in v samoplačniški ambulanti Medicinski center celostnega zdravljenja.

Zaradi nelegalnih in (ne)varnih splavov na svetu vsak dan umre 110 žensk

27. 05. 2022 06.00

Malta je edina država v Evropski uniji, kjer je splav popolnoma prepovedan, na Poljskem je možen le v omejenih okoliščinah. V zadnjih letih je pomemben dosežek dosegla Irska, ki je splav legalizirala po dolgih letih omejevanja te pravice. Na drugem koncu sveta v Združenih državah Amerike odmeva težko pričakovana odločitev, ali bo Vrhovno sodišče razveljavilo zakonodajo, ki ženskam omogoča dostop do prekinitve nosečnosti.

Potrjen drugi primer opičjih koz v Sloveniji

25. 05. 2022 17.16

Nacionalni inštitut za javno zdravje je sporočil, da so pristojni v Sloveniji potrdili drugi primer okužbe z virusom opičjih koz. Tudi v tem primeru gre za osebo, ki je pripotovala iz Španije. V teku je epidemiološka poizvedba.

Dr. Tomažič: Verjetnost izbruha epidemije opičjih koz je majhna

25. 05. 2022 06.00

Kakšno tveganje za splošno zdravje pomenijo opičje koze, nam je razložil dr. Janez Tomažič z infekcijske klinike. Kot miri, je tveganje za okužbo pri splošni populaciji zelo majhno in tudi bolezen ni zelo nevarna. Verjetnost izbruha epidemije je majhna. Tveganje za prenos pa je večje, a še vedno zmerno, pri ljudeh z več spolnimi partnerji in pri moških, ki imajo spolne odnose z moškimi. A Tomažič poudarja, da ni nobenega vzroka za stigmatiziranje te skupnosti. S tem bi dosegli nasprotne učinke, saj osebe v strahu pred stigmatizacijo ne bi poiskale pomoči in bi se bolezen še bolj širila.

Direktorja KBC Zagreb zaradi groženj s pištolo v pijanem stanju že dvakrat aretirali

24. 05. 2022 17.20

Šef največje hrvaške bolnišnice KBC Zagreb Ante Ćorušić je zaradi svojih izjav in incidentov iz preteklosti pod vse večjim pritiskom javnosti. Ginekologa je zaradi groženj s pištolo v alkoholiziranem stanju že dvakrat aretirala policija in ga odpeljala v psihiatrično bolnišnico.

Fafangel: V Sloveniji prvi primer opičjih koz, moški se je vrnil iz tujine

24. 05. 2022 08.11

V Sloveniji imamo prvi primer opičjih koz, je potrdil predstojnik Centra za nalezljive bolezni na NIJZ Mario Fafangel. Gre za moškega, ki je prišel s Kanarskih otokov. Simptome je razvil po prihodu v Slovenijo, njegovo zdravstveno stanje pa je stabilno. Raven tveganja za splošno prebivalstvo je ocenjena kot nizka, je poudaril.

'Šla bi na konec sveta, če bi mi odvzeli pravico do splava hudo bolnega ploda'

24. 05. 2022 06.00

Mirela, Mojca in Maja – tri ženske, enaka tragedija – huda okvara ploda ali celo smrt v maternici. To so ženske, ki so občutile bolečino zaradi spontanega splava oziroma splava na zahtevo, ker se plod ni razvijal pravilno. Šok in ena najtežjih življenjskih odločitev. Ženska mora imeti pravico sama odločati o svojem telesu, je odločen ginekolog Mišo Rajić, saj je ženska tista, ki nosi glavno breme reprodukcije. Tega so se zavedali že v nekdanji skupni državi, saj je bila Jugoslavija in s tem Slovenija sploh prva država na svetu, ki je pravico do načrtovanja družine zapisala v ustavo. V osemdesetih je bilo tudi po sedem prekinitev nosečnosti na 10 živorojenih otrok, v zadnjem desetletju manj kot dve.

ECDC: Opičje koze bi lahko tudi v Evropi postale endemične

23. 05. 2022 08.31

Opičje koze bi lahko tudi v Evropi postale endemične, svari ECDC. WHO medtem miri, da naj bi bilo tveganje za splošno populacijo za zdaj izjemno nizko in da je situacija obvladljiva. Do zdaj so primere opičjih koz potrdili v 15 državah zunaj Afrike. V Evropi so potrdili že več kot 80 primerov, okužbe se pojavljajo tudi v ZDA, Kanadi, Avstraliji in Izraelu. Gre za zelo stabilen virus, zato so mutacije malo verjetne, vseeno pa strokovnjaki WHO zdaj preiskujejo, ali je pri trenutnih izbruhih morda prišlo do mutacije virusa.

Konflikti, podnebni pretresi in višje cene razlog za vse več hudo podhranjenih otrok

17. 05. 2022 08.41

Po svetu zaradi hude podhranjenosti trpi vsaj 13,6 milijona otrok, mlajših od petih let, v tej starostni skupini pa zato umre vsak peti otrok. Unicef pa opozarja, da ni prav nobenega razloga, da bi morali otroci trpeti zaradi hude podhranjenosti, sploh zato, ker bi to lahko preprečili. "Toda nimamo več veliko časa, da bi znova zagnali svetovna prizadevanja za preprečevanje, zaznavanje in zdravljenje podhranjenosti, preden se slabo stanje še bistveno poslabša," pravijo.

V Zagrebu na 'pohodu za življenje' nekaj tisoč ljudi

14. 05. 2022 16.20

V Zagrebu poteka t. i. pohod za življenje, na katerem udeleženci pozivajo k zakonski in drugi zaščiti nerojenih otrok ter k spremembam veljavnega, 45 let starega zakona o prekinitvi nosečnosti. Shoda po središču Zagreba se udeležuje nekaj tisoč ljudi.

Na Hrvaškem šest bolnišnic brez ginekologa, ki bi opravljal splave

14. 05. 2022 11.25

Na Hrvaškem umetne prekinitve nosečnosti, ki je sicer z zakonom dovoljena, zaradi ugovora vesti ne želi opravljati 195 od skupno 359 ginekologov. Od 29 javnih bolnišnic v šestih nimajo ginekologa, ki bi opravil splav na zahtevo ženske.

Hrvaška tudi po glasovanju v saboru ostaja brez sodobnega zakona o splavu

13. 05. 2022 14.05

V hrvaškem saboru so poslanci glasovali proti sprejetju zakona o medicinski prekinitvi nosečnosti, ki ga je predlagala SDP. Levi del opozicije meni, da je treba sprejeti nov, sodoben zakon, ki regulira prekinitev nosečnosti, v HDZ pa menijo, da je predlog SDP slabši od 40 let starega zakona.

Severina: Mirela je bila postavljena na križ in pregnana v Slovenijo

13. 05. 2022 10.05

Na Hrvaškem že nekaj dni odmeva zgodba nosečnice Mirele Čavajda, ki se je zaradi hudo prizadetega zarodka odločila za splav. V podporo 39-letnici, ki ji je bil poseg v domovini sprva onemogočen, kasneje pa tudi zaradi burne reakcije prebivalstva ter medijev dovoljen, je na zagrebške ulice stopila tudi pevka Severina. "Ženska ni telica ali inkubator," je svoje stališče jasno izrazila zvezdnica in kritično obsodila odgovorne, ki so s svojimi dejanji nosečnico prisilili v iskanje pomoči v Sloveniji.

'Vpliv eksplozije v občini Kočevje je minimaliziran'

12. 05. 2022 09.42

Po požaru v kočevski kemični tovarni je župan Vladimir Prebilič poudaril, da so v občini opravili temeljito analizo vplivov na okolje, po do sedaj znanih rezultatih analize pa je vpliv eksplozije v občini minimaliziran. Voda ni onesnažena, črn dim pa ni posledica gorenja nevarnih snovi, je zagotovil poveljnik kočevskih gasilcev. Prvi podatki analize mobilnega laboratorija kažejo, da na območju eksplozije v ozračju ni prisotnih nevarnih snovi, le delci saj in dima.

V ameriškem senatu padel predlog zakona o zaščiti pravice do splava

12. 05. 2022 07.19

V ameriškem senatu je v sredo vseh 50 republikancev skupaj z demokratom iz Zahodne Virginije glasovalo proti predlogu zakona o zaščiti pravice do prekinitve nosečnosti v ZDA, ki ga je podprlo 49 demokratov. Joe Manchin in dve republikanski senatorki, ki sicer podpirata pravico do splava, so glasovali proti, ker naj bi bile določbe preširoke.

Odvetnica hrvaške nosečnice: Feticid ni enako kot evtanazija

08. 05. 2022 16.03

Na Hrvaškem, kjer zdravniki nosečnici s hudo prizadetim zarodkom odrekajo pravico do splava, se še naprej sprašujejo, kako je mogoče, da zakon in medicinska stroka ne najdeta rešitev za nosečnosti, ki predstavljajo nevarnost tako za otroka kot za mater. Odvetnica 39-letnice, pri kateri so v glavi zarodka odkrili maligni tumor, je napovedala, da bo njena stranka vseeno do zadnjega trenutka čakala odgovor zdravstvene komisije na Hrvaškem, preden se bo na splav odpravila v Slovenijo. Poudarila je, da se ta prekinitev nosečnosti v nobenem primeru ne more enačiti z evtanazijo.

Hrvati zbirajo denar za splav nosečnice v Sloveniji

07. 05. 2022 21.15

Na Hrvaškem razburja primer visoko noseče ženske, ki je zaradi malignega tumorja v otrokovi glavi želela narediti splav. V več bolnišnicah so jo zavrnili, če ji oblasti naposled ne bodo dovolile opraviti splava v domovini, pa kot eno od možnosti vidi poseg v Sloveniji.

Novi napadi na zahodu Ukrajine, civilisti iz Azovstala dosegli varen pristan

03. 05. 2022 10.05

Avtobusi z rešenimi civilisti iz Mariupola so prispeli v ukrajinsko mesto Zaporožje, kjer so jih pričakali zdravstveni organi in prostovoljci. Združeni narodi so potrdili, da je bila evakuacija civilistov uspešna, saj so v varen pristan prispeli konvoji s 101 civilistom. Njihov cilj je bil predvsem rešiti ženske in otroke. Ostali civilisti in vojaki, ki so obtičali v jeklarni Azovstal, pa so tarče nenehnega obstreljevanja, zmanjkuje jim vode, hrane in streliva. Nadaljujejo se tudi napadi na jugu in vzhodu Ukrajine, nove eksplozije pa so odjeknile tudi v zahodnem ukrajinskem mestu Lvov. Ukrajinski parlament je medtem nagovoril britanski premier Boris Johnson, ki je dejal, da gre v tej vojni za boj dobrega proti zlu.

Elisabeth Moss o scientologiji: Ni res, da gre za zaprto religijo

03. 05. 2022 06.00

Zvezdniki, ki so del scientološke cerkve, ki slovi po številnih spornih praksah, so pogosto na udaru javnosti. Svojo podporo tej religiji je v nedavnem intervjuju zagovarjala Elisabeth Moss, ki je znana po vlogi v seriji Deklina zgodba. Med drugim je povedala, da ji je verska svoboda zelo pomembna, scientologija pa je po njenem v javnosti napačno razumljena.

Danska je prva država, ki je ustavila program cepljenja proti koronavirusu

28. 04. 2022 20.47

Prva država, ki je ustavila svoj program cepljenja proti covidu-19, je postala Danska. Kot pojasnjujejo, so cepljenje ustavili, ker je virus trenutno pod nadzorom. Vendar pa ob tem poudarjajo, da je cepljenje ustavljeno le začasno ter da bodo jeseni najverjetneje znova nadaljevali s programom. Virus namreč še naprej mutira, po napovedih pa naj bi se količina virusa v populaciji jeseni znova povečala.

Koronavirus poslabšal statistiko malarije, WHO upe polaga na cepiva

23. 04. 2022 16.26

Malariji vsako leto podleže več sto tisoč ljudi, med žrtvami pa so večinoma prav otroci v Afriki. V času covida-19 pa se je statistika na področju umrljivosti zaradi te bolezni še poslabšala. WHO ocenjuje, da je leta 2020 zaradi malarije umrlo 627 tisoč ljudi oz. 12 odstotkov več, kot jih je umrlo leto pred tem, okužilo pa naj bi se okoli 14 milijonov ljudi več kot leto prej. Odgovornost za to delno pripisujejo tudi pandemiji covida-19, upe pa polagajo na odobritev še večjega spektra cepiv proti tej zahrbtni bolezni.

Pred sojenjem aktivistki, ki je nosečnici pomagala splaviti, pozivi k opustitvi obtožbe

07. 04. 2022 15.53

"Obtožbe zoper Justyno Wydrzyńsko, zagovornico človekovih pravic, je treba takoj opustiti," je pred začetkom sojenja v Varšavi sporočila organizacija Amnesty International. Do tri leta zaporne kazni ji grozi, ker je pomagala nosečnici, ki je želela splaviti in ji priskrbela tableto.