nosečnice

Ljubljana v novo leto z ekološkim ognjemetom: kaj to pomeni?
31. 12. 2021 16.38
Pri eksploziji pirotehničnega izdelka se v ozračje med drugim sproščajo ultrafini delci, ki lahko predstavljajo zdravstveno tveganje. V številnih slovenskih mestih so se ognjemetom že pred nekaj leti odpovedali, v prestolnici pa pri tradiciji vztrajajo, saj ta razveseljuje Ljubljančane in Ljubljančanke, pravi župan Janković. Bo pa ognjemet ekološki. Kaj to sploh pomeni?

Cepljenje ponekod obvezno le za del prebivalstva, v Ekvadorju tudi za otroke
31. 12. 2021 15.08
Vse več držav po svetu uvaja obvezno cepljenje proti covidu-19 vsaj za del prebivalstva. V določenih državah je cepljenje obvezno za zdravstvene delavce in zaposlene v domovih za starejše, v Avstriji bodo morali biti od februarja cepljeni vsi, starejši od 14 let. V Ekvadorju pa je cepljenje proti covidu-19 obvezno tudi za otroke, starejše od petih let.

Dve leti covida-19: od prvih opozoril o nenavadni pljučnici do pandemije
31. 12. 2021 12.11
Pred dvema letoma so v javnost prišla prva poročila o pojavu nepojasnjene pljučnice, ki je izbruhnila v mestu Vuhan na Kitajskem. Bolezen so v mesecih po tem poimenovali covid-19, povzroča pa jo novi koronavirus. Ta se je hitro razširil po vsem svetu in naša življenja kroji že dve leti. Bolezen je doslej terjala 5,4 milijona smrti po svetu, v Sloveniji več kot 6000.

Strožji ukrepi v Avstriji: cepljeni in preboleli v državo brez omejitev le s tretjim odmerkom
20. 12. 2021 06.31
V Avstrijo lahko od zdaj brez obvezne karantene potujejo le še cepljeni proti covidu-19 in prebolevniki. Za vse, ki se niso cepili ali preboleli covida-19, pa bo ob prečkanju meje obvezna takojšnja desetdnevna karantena, ki jo bo mogoče po petih dneh predčasno prekiniti z negativnim testom. Dodatne omejitve pa veljajo tudi za osebe, ki niso cepljene s tretjim odmerkom, čeprav so prebolevniki ali polno cepljeni. Obvezna bo tudi registracija na spletnem portalu.

Od ponedeljka vstop v Avstrijo mogoč le ob izpolnjevanju pogoja PC
17. 12. 2021 06.30
Avstrija se je zaradi različice novega koronavirusa omikron odločila s ponedeljkom zaostriti pogoje za vstop v državo. Po novem bodo smeli v državo brez obvezne karantene le cepljeni proti covidu-19 ali prebolevniki. Poleg tega bodo v izogib samoizolaciji zahtevali ali aktualen negativen test PCR ali pa potrdilo o cepljenju s poživitvenim odmerkom. Na avstrijskem Koroškem, Štajerskem, Solnograškem in v Spodnji Avstriji se sicer znova odpirajo gostinski lokali in nastanitveni objekti, v Zgornji Avstriji tudi vsi drugi javni prostori. Slovaška medtem sprošča covidne ukrepe, a uvaja policijsko uro, Danska pa zaradi rekordnih okužb zapira nekatere javne prostore.

Avstrija napovedala obvezno cepljenje za vse, ki so starejši od 14 let
09. 12. 2021 15.52
Avstrijski zdravstveni minister Wolfgang Mückstein in ministrica za ustavne zadeve Karoline Edtstadler sta sporočila, da bo od febuarja cepljenje proti covidu-19 v Avstriji obvezno za vse, ki imajo v državi prebivališče in so stari 14 let ali več. Izjeme za to pravilo bodo le nosečnice in osebe, ki se ne bodo cepile iz zdravstvenih razlogov. Osebe, ki se ne bodo cepile, bodo čakale tudi visoke denarne kazni, ki bodo sicer odvisne od njihovih prihodkov.

Od ponedeljka v Sloveniji na voljo novo proticovidno zdravilo
08. 12. 2021 11.40
Čeprav število okužb s koronavirusom upada, je število hospitaliziranih še vedno visoko. Osebe z dejavniki tveganja za težji potek bolezni bodo od ponedeljka naprej lahko prejele tudi novo zdravilo molnupiravir. Kot je pojasnil minister Poklukar, bo prva pošiljka omogočila 5700 zdravljenj, najprej pa bo za prevzem na voljo v štirih bolnišnicah. To zdravilo v Sloveniji sicer še ni registrirano, zato bodo morali bolniki podpisati soglasje za uporabo.

V Avstriji predvidoma 600 evrov kazni za necepljene vsake tri mesece
06. 12. 2021 10.36
Osnutek zakona o obveznem cepljenju proti covidu-19, ki ga je pripravila avstrijska vlada, predvideva 600 evrov kazni za vsako trimesečje za tiste, ki se ne bodo želeli cepiti. Cepljenje proti covidu bo v Avstriji obvezno od 1. februarja prihodnje leto.

Vrhovno sodišče ZDA: večina sodnikov naklonjena omejevanju pravice do splava
02. 12. 2021 09.02
Po zadnji razpravi na ameriškem vrhovnem sodišču vse kaže na to, da je sodišče pripravljeno podpreti zakon države Mississippi, ki je prepovedal splav po 15. tednu nosečnosti, tudi v primerih posilstva ali incesta. Odločitev sodišča se pričakuje junija prihodnje leto, potrditev zakona pa bi pomenila konec te pravice v ZDA. Gre za večinsko konservativne sodnike, ki naj bi po zadnjih informacijah bili naklonjeni spoštovanju zakona.

Zaradi pandemije okrnjeno testiranje na okužbe z virusom HIV
01. 12. 2021 07.32
Zaradi že skoraj dve leti trajajoče pandemije covida-19 se o okužbah z virusom HIV in aidsu manj govori, okrnjeno je tudi zgodnje testiranje in s tem temeljna preventiva, ob svetovnem dnevu boja proti aidsu opozarjajo strokovnjaki. Po zadnjih ocenah je konec leta 2020 v Sloveniji živelo okoli tisoč oseb s HIV-om, predvideva pa se, da jih okoli sto ni vedelo, da so okuženi.

Odgovori na najpogostejša vprašanja o covidu: kaj drži in kaj ne?
29. 11. 2021 11.27
Čez dobre tri mesece bosta minili dve leti od potrditve prvega primera koronavirusa v Sloveniji. Čeprav je virus med nami prisoten že nekaj časa in o njem vemo že veliko, vprašanja ostajajo. Ob poplavi dezinformacij v družbenih medijih je skupina slovenskih strokovnjakov s področja medicine, virologije, farmacije in cepiv pripravila zbirko najpogostejših vprašanj o covidu-19 in odgovorila nanje.

2668 novih okužb, Jereb: Nismo na robu, smo krepko čez rob zmogljivosti
25. 11. 2021 09.41
V sredo smo v Sloveniji opravili 7194 testov PCR in potrdili 2668 novih okužb s koronavirusom. Odstotek pozitivnih tako znaša 37. Po podatkih vlade se v bolnišnicah zdravi 1145 covidnih bolnikov, 286 jih potrebuje intenzivno nego. Umrlo je 11 ljudi. Glede na nakazano zniževanje števila okužb v populaciji vidimo luč na koncu tunela, a razmere na intenzivnih oddelkih po državi in v UKC Ljubljana so še vedno kritične, opozarja dr. Matjaž Jereb. Na vprašanje, koliko rezerve še imamo, pa: "Plafon smo že zdavnaj presegli, glede na to, kaj vse odpada. Dejansko obravnavamo samo še otroke, nosečnice in bolnike z rakom. Vse ostalo se je ustavilo in škoda zaradi tega bo enormna."

NIJZ: Predvidoma v začetku decembra v Sloveniji 21.600 odmerkov molnupiravirja
24. 11. 2021 17.50
Predvidoma v začetku decembra lahko v Sloveniji pričakujemo prve odmerke zdravila proti covidu-19 molnupiravir. Za nekaj več kot 13 milijonov evrov bo Slovenija naročila 21.600 terapevtskih odmerkov, so pojasnili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.

BLOG: Vplivi B-vitaminov na zdravje
21. 11. 2021 17.09
Vitamini B pomagajo pretvoriti druga hranila v energijo, vzdržujejo zdrav metabolizem ter podpirajo delovanje živcev in jeter, zdravje kože, zdravje oči in rast oziroma razvoj ploda med nosečnostjo.

Ema odobrila izredno uporabo Merckovega zdravila proti covidu-19
19. 11. 2021 17.45
Evropska agencija za zdravila je odobrila izredno uporabo Merckove tablete molnupiravir proti covidu-19. Hkrati je Ema začela obravnavo Pfizerjeve tablete proti covidu-19. Zdravili bi lahko bili odločilni v boju proti covidu-19 v Evropi, ki se znova sooča z velikim porastom okužb z novim koronavirusom.

Covid pri nosečnicah: 'V zadnjem mesecu so mehansko ventilacijo potrebovale štiri nosečnice'
18. 11. 2021 18.39
Novi koronavirus ne prizanaša niti nosečnicam. Necepljene imajo vsaj štiri- do petkrat večjo možnost, da bodo imele težji potek bolezni in da bodo zaradi tega potrebovale podporo respiratorja. V letu in pol so v ljubljanski porodnišnici sprejeli že okoli 20 hudo bolnih nosečnic, ki jim je pri dihanju pomagal respirator. Prav pri vseh pa so morali otroka na svet spraviti pred rokom, nekateri otroci so bili tudi nedonošeni. Kako nevarne so respiratorne bolezni v času nosečnosti, se s cepljenjem bodoče mamice lahko zaščitijo in kakšen vpliv pravzaprav ima to na otroka?

Matične celice – revolucija ali le evolucija?
13. 11. 2021 11.04
Sinova bolezen tik pred vstopom v prvi razred osnovne šole je pretresla družino, vse prioritete je postavila na glavo, se spominja Luka Mitrovič. Telo njegovega, takrat 6-letnega sina, ni več proizvajalo trombocitov. Že ob manjši poškodbi, ureznini, bi lahko izkrvavel. "Odpovedal mu je kostni mozeg. Mi tega nismo vedeli. Začeli so se pojavljati modri odtisi tam, kjer je gumica od pižame ali če se je majica držala kože," je opisal. Ekipa 24UR Inšpektor je raziskovala podrobnosti o zdravljenju z matičnimi celicami.

V četrtek potrdili 3431 okužb, minister Poklukar pomaga v UKC Ljubljana
12. 11. 2021 09.39
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je sporočil, da je bilo v četrtek ob 9118 opravljenih testih PCR potrjenih 3431 novih okužb. Delež pozitivnih testov je bil 37,6-odstoten. Po oceni NIJZ je v državi 40.869 aktivnih primerov okužb. Iz slovenjgraške bolnišnice so sporočili, da širijo covidni oddelek, zanj pa potrebujejo dodaten kader. Medtem minister za zdravje Janez Poklukar v UKC Ljubljana pomaga pri zdravljenju covidnih bolnikov. Prostovoljci Rdečega križa, ki so pomagali tudi v prejšnjih valovih epidemije, pa bodo delo na covidnih oddelkih začeli naslednji teden.

V Nemčiji mlajšim od 30 let priporočajo le Pfizerjevo cepivo
10. 11. 2021 11.37
Nemška komisija za cepljenje Stiko je danes izdala osnutek priporočila, da se mlajše od 30 let proti covidu-19 cepi s cepivom proizvajalcev Pfizer/BioNTech. Pri tem cepivu je za to starostno skupino namreč manjša verjetnost redkega stranskega pojava vnetja srčne mišice.

Na Poljskem izdali smernice k spornemu Zakonu o umetni prekinitvi nosečnosti
08. 11. 2021 17.36
Na Poljskem so v nedeljo, dan po množičnih protestih zaradi smrti nosečnice, izdali smernice k spornemu Zakonu o umetni prekinitvi nosečnosti. Poljske zdravnike so v njih opozorili, da je umetna prekinitev nosečnosti v nekaterih primerih zakonita.

Smrt nosečnice na Poljskem sprožila razpravo o prepovedi splava
05. 11. 2021 18.32
Smrt noseče Poljakinje je ponovno sprožila razpravo o splavu v eni najbolj katoliških držav v Evropi. Aktivisti ob tem poudarjajo, da je za smrt ženske kriv zakon, ki v državi skoraj popolnoma prepoveduje prekinitev nosečnosti. Odvetnica družine pokojne je dejala, da upajo, da bo ta nesrečni primer pripeljal do sprememb, ki bodo poskrbele, da se kaj takšnega ne bo več zgodilo. Izabela je prva nosečnica, ki je umrla po sprejetju tega zakona, o njeni smrti pa sta spregovorili Izabelina mama in bolnica, ki si je s 30-letnico delila bolniško sobo.

Po smrti nosečnice na Poljskem demonstracije in bedenje ob svečah
02. 11. 2021 20.15
Poljski aktivisti so se po smrti 30-letne nosečnice podali na ulice. "Niti ena več!" je bilo geslo akcij, ki so potekale po številnih poljskih mestih. Prepričani so namreč, da je ženska le prva, ki je umrla zaradi nedavnih restrikcij poljskega zakona o splavu. Nosečnica je zaradi septičnega šoka umrla septembra, vendar pa so podrobnosti o njeni smrti razkrili šele v petek. Bolnišnica, v kateri je umrla, sicer trdi, da so zdravniki in babice naredili vse, kar je bilo v njihovi moči, da bi rešili tako njeno življenje kot tudi plod. Ob protestih na Poljskem so se odzvali tudi na Inštitutu 8. marec. V spomin na 30-letnico so pred poljsko ambasado prižgali svečko.

Še vedno nimamo podrobnega zemljevida možganov
30. 10. 2021 08.28
60 let po prvem poletu človeka v vesolje znanstveniki sestavljajo zemljevide nevidne temne snovi v vesolju. Mars raziskujejo roboti, gradijo se lunarne vesoljske postaje, znanstveniki odkrivajo nove eksoplanete, fotografirali so črno luknjo, s tehnologijo prestopili meje Sončevega sistema ... Največja skrivnost pa še vedno ostaja organ, ki nam vsa ta odkritja omogoča: možgani. Če bi bili človeški možgani tako preprosti, da bi jih lahko razumeli, bi bili mi, ljudje, tako preprosti, da jih ne bi, je dejal fizik Emerson Pugh.

2510 novih okužb, iz bolnišnic pred prazniki pozivi k samozaščitnemu ravnanju
29. 10. 2021 09.22
Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje so pristojni v četrtek ob opravljenih 6790 testih PCR potrdili 2510 novih okužb. UKC Ljubljana in UKC Maribor opozarjata, da se število sprejemov v bolnišnice hitro povečuje, prostih postelj pa je vse manj. Ob bližajočih praznikih zdravstvena stroka zato poziva k doslednemu upoštevanju ukrepov.

2292 novih okužb. Beovićeva: Število okuženih se bo povečevalo
26. 10. 2021 19.39
Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje smo v ponedeljek opravili 6068 testiranj PCR in potrdili 2292 novih okužb s covidom-19. Pozitivnih je bilo tako 37,8 odstotka opravljenih testov PCR. Trenutno je v državi 20.252 aktivnih primerov okužbe. V bolnišnicah zdravijo 510 covidnih bolnikov, od tega jih je 131 na intenzivni negi. Ob tem infektologinja in vodja svetovalne skupine za cepljenje Bojana Beović napoveduje, da se bo število okuženih z novim koronavirusom še nekaj časa povečevalo, saj je v Sloveniji še kar precejšen delež necepljenih oz. neprebolevnikov.

Lani brez enega primera gripe, kaj lahko pričakujemo letos?
14. 10. 2021 19.53
Nacionalni inštitut za javno zdravje prebivalce spodbuja k cepljenju proti gripi, ki se bo začelo prihodnji teden. Država je v letošnjem letu naročila več cepiva kot običajno. V lanski sezoni sicer v Sloveniji ni bil uradno zabeležen niti en primer gripe. Po mnenju strokovnjakov je bila to posledica zaprtja šol, nošenja zaščitnih mask in drugih ukrepov proti širjenju novega koronavirusa. Letošnjo jesen respiratorne okužbe krožijo prej kot običajno, ponekod v Evropi pa se že pojavlja tudi gripa.

Cepljenje proti gripi tudi letos brezplačno
06. 10. 2021 09.59
Cepljenje proti gripi bo tudi v letošnji sezoni brezplačno za vse prebivalce, so pojasnili na ministrstvu za zdravje. NIJZ je sicer za letošnjo sezono naročil 360.000 odmerkov cepiva proti gripi.

Po spletu vse več lažnih zapisov o posledicah cepljenja
04. 10. 2021 21.35
Ne zaradi krvnega strdka, 17-letnico so v jeseniški bolnišnici po cepljenju obravnavali zaradi slabosti in glavobola. Po spletu so v zadnjem tednu namreč zaokrožili lažni zapisi o posledicah cepljenja. Tudi v šempetrski bolnišnici tako pojasnjujejo: 42-letnica, ki je tragično umrla šest dni po porodu, je bila hospitalizirana zaradi zapletov v nosečnosti, ki pa niso povezani s cepljenjem. Stroka medtem pravi, da cepljenje tudi v času nosečnosti priporoča.

Lažne objave na družbenih omrežjih: smrt 28-letne nosečnice, 17-letnica s strdki po cepljenju ...
02. 10. 2021 19.34
Zgrešena komunikacija odgovornih, nezaupanje v stroko, tragična smrt 20-letnega dekleta in lažne novice, ki se po družbenih medijih širijo kot požar, so po mnenju psihologa Marka Poliča razlogi, da je ura v Sloveniji odbila že pet čez dvanajsto in da bi morali odgovorni resno razmisliti, kako naprej.

Dolge čakalne vrste, visoke cene samoplačniških storitev – še imamo javno zobozdravstvo?
28. 09. 2021 06.00
Več kot leto dni čakalne dobe za dodelitev osebnega zobozdravnika, še daljše čakalne vrste za zobozdravstvene storitve, dežurne ambulante pa so večkrat neodzivne. "Zgodi se tudi, da zaradi predolgih čakalnih dob pacient izgubi zob," pravijo zobozdravniki, številni pacienti pa so se zato, čeprav vsak mesec plačujejo prispevke za zdravstvene storitve, prisiljeni obrniti na zasebnike. Teh je, s koncesionarji, več kot zobozdravnikov v zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Prihodki od prodaje so pri nekaterih v letu 2020 presegli dva milijona evrov. Ali sploh še imamo javno zobozdravstvo?