nov sistem

Potrdili 2364 novih okužb, odstotek pozitivnih 36,2
26. 11. 2021 09.43
V četrtek smo v Sloveniji opravili 6523 PCR-testiranj in potrdili 2364 okužb z novim koronavirusom, kažejo današnji podatki vlade. Odstotek pozitivnih tako znaša 36,2. V bolnišnicah se zdravi 1137 covidnih bolnikov, od tega jih 289 potrebuje intenzivno zdravljenje. Umrlo je 17 ljudi. Gospodarska zbornica Slovenije odločevalce poziva k razmisleku o uvedbi obveznega cepljenja proti covidu-19 vsaj za vse prebivalce, starejše od 50 let. Vrh števila covidnih bolnikov v enotah intenzivne terapije bomo v Sloveniji predvidoma dosegli v prihodnjih dneh, ko bomo morda nekoliko presegli 300 zasedenih intenzivnih postelj, ocenjuje Matjaž Leskovar z Instituta Jožef Stefan.

70.000 evrov škode: z macolo razbijal vrata in izložbe ter kradel orodje
26. 11. 2021 09.21
Novomeški kriminalisti so prijeli 34-letnika, sicer dobrega znanca Policije, ki je po različnih krajih vlamljal v objekte in kradel predvsem orodje, pa tudi električna kolesa in v enem primeru blagajno. "Udaril" je v Žužemberku, Ravnah na Koroškem, Mislinji, Slovenj Gradcu, Lenartu v Slovenskih goricah in na območju Kop. Policija sumi, da to še ni vse, zato se preiskava nadaljuje.

Otoški mediji: Gre za enega najbolj sramotnih porazov v zgodovini Tottenhama
26. 11. 2021 09.37
Senzacionalna zmaga nogometašev Mure v Konferenčni ligi, ko so z 2:1 po golu Amadeja Maroše v zadnji minuti premagali prvega favorita skupine, angleški Tottenham, odmeva tudi na Otoku. "Ponižujoč poraz proti slovenskemu malčku Muri" so si enotni angleški mediji, italijanski trener Antonio Conte pa medijem odgovarja: "Nisem čarovnik."

Prihajajo nova zdravila: poleg molnupiravirja tudi cepivo v obliki obliža?
26. 11. 2021 06.00
"Nismo na robu, smo že daleč čez rob zmogljivosti," je v četrtek opozoril vodja intenzivne terapije v ljubljanskem kliničnem centru. Na intenzivni terapiji zdravijo največje število bolnikov od začetka epidemije covida-19. Starostna struktura tistih s težkim potekom bolezni se niža, število necepljenih v razmerju do cepljenih je 4 proti 1. Osebja je drastično premalo, zato se za kadrovsko pomoč po Italiji zdaj oziramo tudi proti Hrvaški.

Liter dizla v enem letu dražji za 41 centov, liter bencina za 38 centov
26. 11. 2021 06.00
Cena za liter 95-oktanskega bencina zunaj avtocest je lani novembra, nekaj tednov po popolni liberalizaciji, znašala 0,97 evra, cena dizelskega goriva pa 1,03 evra. Če so ob tako nizki ceni bencina vozniki takrat za 50-litrski rezervoar goriva odšteli 48,5 evra, je do danes strošek narasel že na 67,5 evra. Cene goriv so po začetnem šoku zaradi pandemije spomladi 2020, ko je sodček surove nafte padel na neverjetnih 20 dolarjev (17,8 evra), hitro naraščale. Novembra letos se je cena sodčka ustavila pri 82 dolarjih (73 evrov). Ameriška banka pa napoveduje, da bi se lahko v prihodnjem letu nafta še podražila.

Bo trnova pot do preživnine kmalu lažja?
25. 11. 2021 17.09
DZ je po opravljeni prvi obravnavi s 85 glasovi za in nobenim proti sprejel sklep, da je predlog novele zakona o javnem štipendijskem, razvojnem, invalidskem in preživninskem skladu, ki so ga vložili v Levici in LMŠ, primeren za nadaljnjo obravnavo. Predlog po navedbah predlagateljev lajša pot do pridobitve nadomestila preživnine.

2668 novih okužb, Jereb: Nismo na robu, smo krepko čez rob zmogljivosti
25. 11. 2021 09.41
V sredo smo v Sloveniji opravili 7194 testov PCR in potrdili 2668 novih okužb s koronavirusom. Odstotek pozitivnih tako znaša 37. Po podatkih vlade se v bolnišnicah zdravi 1145 covidnih bolnikov, 286 jih potrebuje intenzivno nego. Umrlo je 11 ljudi. Glede na nakazano zniževanje števila okužb v populaciji vidimo luč na koncu tunela, a razmere na intenzivnih oddelkih po državi in v UKC Ljubljana so še vedno kritične, opozarja dr. Matjaž Jereb. Na vprašanje, koliko rezerve še imamo, pa: "Plafon smo že zdavnaj presegli, glede na to, kaj vse odpada. Dejansko obravnavamo samo še otroke, nosečnice in bolnike z rakom. Vse ostalo se je ustavilo in škoda zaradi tega bo enormna."

Pred Portorožem najdražja jadrnica na svetu
25. 11. 2021 09.16
V slovensko morje je v sredo prispela ena najlepših in najdražjih jadrnic na svetu, jadrnica A. V uporabo je prišla leta 2017, vredna je več kot 500 milijonov dolarjev, njen lastnik pa je ruski milijarder Andrej Melničenko.

Ogrevanje, kuhanje in priprava tople vode z zemeljskim plinom bodo to zimo ponekod dražji
25. 11. 2021 06.00
Cene zemeljskega plina so se letos na borzi zvišale za kar 400 odstotkov, takšne rasti niso pričakovali niti strokovnjaki. Posledično bo podražitve občutila desetina gospodinjstev - predvsem v mestih, ki se ogrevajo s plinom. Energetika Ljubljana je ceno plina za 11 odstokov zvišala že avgusta, Petrol ga bo za 12 odstotkov decembra. Ob tem je pomembno dejstvo, da je Slovenija odvisna od uvoza zemeljskega plina, saj nima ne skladišč, ne lastne proizvodnje v večjem obsegu. Ključno vprašanje torej je, ali bo oskrbo s plinom rešila Rusija po plinovodu Severni tok 2, ki je sicer dokončan, a zelene luči za obratovanje še nima.

Komisar Reynders obžaluje nenadno zmanjšanje slovenskega proračuna za pravosodje
24. 11. 2021 07.35
Evropski parlament je na plenarnem zasedanju v Strasbourgu razpravljal o temeljnih pravicah in vladavini prava v Sloveniji. Poudarek je bil na imenovanju evropskih delegiranih tožilcev v okviru evropskega javnega tožilstva. Evropski komisar za pravosodje Reynders je izrazil obžalovanje zaradi nenadnega zmanjšanja proračuna za pravosodni sistem. Izrazil pa je zadovoljstvo glede imenovanja slovenskih evropskih delegiranih tožilcev.

Predlog zakona o dolgotrajni oskrbi prestal tudi drugo obravnavo
24. 11. 2021 07.13
Kljub številnim pomislekom, ki jih je na izredni seji o predlogu zakona o dolgotrajni oskrbi izrazil del opozicije, največ pomanjkljivosti so ob tem izpostavili na področju financiranja, je predlog prestal tudi svojo drugo obravnavo. Od 79 navzočih poslancev jih je za predlog zakona glasovalo kar 64, proti pa so bili le štirje. S tem so sprejeli vsa koalicijska dopolnila, dopolnila, ki so jih pripravili v Levici, v SD in SAB ter v LMŠ, pa so zavrnili.

Gorjupova: Tega, kar se dogaja s pljuči covidnih bolnikov, še nisem videla
24. 11. 2021 12.17
V UKC Ljubljana tudi v času covida izvajajo najzahtevnejša zdravljenja in posege, med njimi tudi zdravljenje ECMO na intenzivni terapiji in transplantacije. Vojka Gorjup z UKC Ljubljana je dejala, da v 30 letih kariere takšnih pljuč, kot jih imajo covidni pacienti, še ni videla. Tomaž Štupnik je spregovoril o uspešnih transplantacijah pljuč, Matevž Harlander pa razložil omejitve po presaditvi. Matjaž Turel je medtem na tiskovni konferenci spregovoril o izkušnjah iz postcovidne ambulante.

Ministrstvo: Uvedba odškodnin ne daje podlage za uvedbo obveznega cepljenja proti covidu-19
24. 11. 2021 17.14
Uvedba sistema odškodnin zaradi resnih stranskih učinkov po cepljenju proti covidu-19, ki ga vlada predlaga v desetem protikoronskem zakonu, ne daje podlage za uvedbo obveznega cepljenja proti covidu-19, so pojasnili na ministrstvu za zdravje. Vprašanje odškodnin pa z interventnim zakonom urejajo zaradi hitrosti in učinkovitosti.

Tehnologija prepoznavanja obraza na voljo tudi za koze
24. 11. 2021 16.00
Tehnologija prepoznavanja človeških obrazov nam ni tuja, sedaj pa jo za spremljanje vitalnih znakov svojih koz razvijajo tudi na kozji farmi v Čongmingu v Šanghaju. Kamere visoke ločljivosti zbirajo podatke o več kot 1500 tamkajšnjih kozah, infrardeče kamere pa spremljajo njihovo telesno temperaturo. Sistem izračuna tudi težo živali, tako da lahko delavci določijo pravi čas za njihovo prodajo. Trenutno je na kmetiji 3000 belih koz in približno 20 zaposlenih. Ko bo vzpostavljen sistem za prepoznavanje obrazov vseh živali, bo potrebnih le še šest zaposlenih. Podjetje pravi, da je sistem prvi te vrste, ki se uporablja v državi: "Zbrali smo že več kot 100.000 grafičnih podatkov, ki lahko določijo čas kozinega rojstva, njeno starost in predviden čas njene smrti. Prizadevamo si za izboljšanje zanesljivosti."

Polno cepljeni potniki na Novo Zelandijo drugo leto ponovno brez karantene
24. 11. 2021 11.39
Na Novi Zelandiji bodo s postopnim odpiranjem države končali z nekaterimi najstrožjimi ukrepi na svetu, povezanimi z zajezitvijo covidne pandemije, ki so jih uvedli pred skoraj dvema letoma. Polno cepljeni turisti bodo na otoško državo lahko prišli od 30. aprila 2022. S tem ukrepom bodo odločevalci ublažili mejne omejitve, ki veljajo že od marca lani.

Naravno mazilo za težave s kožo v zimskem času
24. 11. 2021 00.15
Z naraščajočo priljubljenostjo kanabidiola oz. CBD-ja, se pojavljajo vprašanja, kako najbolje izkoristiti potencial CBD-ja na celotno telo. Oralna uporaba CBD-ja ali na splošno konopljinih izdelkov je širši množici že poznana, CBD mazila in njegove koristi pa malo manj.

'Delovanje v kulturi ni nemogoče le v nevarnih stavbah, pač pa tudi med nevarnimi ljudmi'
23. 11. 2021 19.21
Ravnatelj ljubljanske Drame Igor Samobor je protestno in nepreklicno odstopil. Za to potezo se je odločil, ker je ministrstvo za kulturo z Vaskom Simonitijem na čelu prekinilo financiranje prenove Drame. Da je zgradba popolnoma dotrajana, opozarjajo tudi igralci, ministrstvo pa prenovo prelaga na nedoločno prihodnost. Na Samoborjeve prošnje za sestanek niso niti odgovarjali. Ministra smo prosili za odziv, a tudi mi smo ostali brez odgovora. Da delovanje v kulturi ni nemogoče le v nevarnih stavbah, pač pa tudi med nevarnimi ljudmi, pa ob tem opozarjajo v Aktivu delavcev.

Lahko Đoković s Srbijo ustavi močne Ruse?
23. 11. 2021 09.41
V četrtek se bo v italijanskem Torinu, avstrijskem Innsbrucku in španskem Madridu začel še zadnji pomembni teniški turnir sezone 2021. Drugič v zgodovini tega tekmovanja, ki sicer poteka vse od leta 1900, bo zmagovalca določil zaključni turnir najboljših 18 ekip. Prvi favoriti so Rusi, sledijo Srbi, naslov pa branijo Španci, a brez Rafaela Nadala.

Vogrin: V naslednjih dneh, tednih morda ne bomo mogli poskrbeti niti za urgentne paciente
23. 11. 2021 06.00
Večina Nemcev bo do konca zime bodisi cepljena bodisi bo covid prebolela ali pa bo mrtva. Tako brutalno odkrit je bil nemški zdravstveni minister ob 68-odstotni precepljenosti Nemcev. Kljub temu da je vsak dan več kot pol testiranih okuženih, da so bolnišnice na robu zloma, da smo zaradi tega prikrajšani za drugo zdravstveno oskrbo, se pri nas dogajajo protesti staršev proti samotestiranju otrok, poziv županje Semiča vodstvu tamkajšnje osnovne šole, naj opusti izvajanje ukrepov in zanikanje virusa tudi pri nekaterih zdravnikih. Kam nas takšno kvaziuporništvo proti covidu-19 ob zgolj 54-odstotni precepljenosti vodi?

Ogrevanje bo to zimo dražje, katero je najugodnejše?
23. 11. 2021 06.00
Če se v slovenskih mestih večinoma koristita daljinska toplota in zemeljski plin, sta na podeželju pogosteje v rabi les in kurilno olje. Energenti se pred začetkom zime dražijo, a kot poudarja energetski svetovalec, mora biti vsaka menjava ogrevalnega sistema dobro premišljena. Za gospodinjstva, ki imajo v lasti gozd, je najcenejše ogrevanje z lastnimi drvi. Cenovno ugodni so tudi sekanci in toplotna črpalka. Med dražjimi je kurilno olje, v Sloveniji pa je v uporabi še vedno okoli 100.000 naprav za kurilno olje.

BLOG: Vplivi B-vitaminov na zdravje
21. 11. 2021 17.09
Vitamini B pomagajo pretvoriti druga hranila v energijo, vzdržujejo zdrav metabolizem ter podpirajo delovanje živcev in jeter, zdravje kože, zdravje oči in rast oziroma razvoj ploda med nosečnostjo.

Britney Christino Aguilero obtožila laganja, ker ni želela spregovoriti o njenem skrbništvu
21. 11. 2021 10.08
Britney Spears je po 13 letih ponovno svobodna, saj je sodišče v Los Angelesu prekinilo skrbništvo, ki ga je nad njo imel njen oče. Princesa popa ob tem svojo podporo v javnosti očitno jemlje zelo resno. Na Instagramu je namreč očitala Christini Aguileri, da v javnosti laže, saj ta na novinarsko vprašanje o njenem skrbništvu ni želela odgovoriti. Na drugi strani je kot zgled podpore objavila video, v katerem Lady Gaga kritizira način, kako je zabavna industrija ravnala z Britney. Zvezdnica se ji je ob tem iskreno zahvalila in dejala, da je ob njenih besedah dobila solzne oči.

Božičnica: kdo bo prejel 2250 evrov bruto, kdo 240 evrov bruto, kdo nič?
21. 11. 2021 10.20
Kar nekaj podjetij se bo tudi letos odločilo za izplačilo dela plače iz naslova poslovne uspešnosti, torej trinajste plače, božičnice ali letne nagrade, čeprav marsikje višine za zdaj še niso določili. K temu je pred dnevi pozvala tudi Zveza svobodnih sindikatov Slovenije. Po podatkih FURS-a je lani to storilo 10.779 podjetij, manj kot leto prej.

'Tako pomembna, kot je v zadnjem letu in pol, ni bila televizija že dolgo'
21. 11. 2021 09.01
21. novembra obeležujemo svetovni dan televizije. Dan, ko govorimo o pomenu televizije v sodobni družbi in vlogi, ki jo ima pri podajanju podatkov, izobraževanju in poročanju o pomembnih dogodkih. Televizija je zdaj na voljo ves čas, doma in na poti, in na vseh zaslonih. Njena vloga pa se je v zadnjem letu še povečala. O tem in še čem sem se pogovarjala z znanimi in pomembnimi obrazi naše medijske hiše.

Šah – šola za življenje
21. 11. 2021 07.05
Šah je resen in naporen šport. Igralci lahko na večdnevnih turnirjih – partije so dolge tudi po šest ur – shujšajo po pet kilogramov. Ta kraljevska igra osvaja že otroke, postala pa je tudi globalna uspešnica, na spletu je ni še nikoli igralo toliko ljudi kot danes. Pa drži, da so moški boljši igralci od žensk ter da so vsi šahisti 'piflarji' in vase zaprti posebneži? Šah je sicer tudi umetnost in znanost, predvsem pa šola za življenje.

Državna sekretarka: Predlog zakona o dolgotrajni oskrbi ne ukinja obstoječih pravic
20. 11. 2021 21.05
Predlog zakona o dolgotrajni oskrbi ne ukinja obstoječih pravic, ampak uvaja primerljive pravice za primerljive potrebe, je na seji odbora DZ za zdravstvo dejala Alenka Forte z ministrstva za zdravje. Odbor se je zatem seznanjal s pripombami strokovne in zainteresirane javnosti, zdaj pa je prešel na obravnavo številnih dopolnil.

Predsednik jezen, ker najstnika niso obsodili
20. 11. 2021 09.25
Ameriški predsednik Joe Biden je dejal, da je jezen, potem ko je bil najstnik, ki je lani med rasnimi nemiri v Wisconsinu ustrelil dva moška, oproščen. Predsednik je v pisni izjavi izrazil zgroženost nad sodbo, čeprav je pred tem novinarjem dejal, da podpira odločitev porote. Gre za eno najbolj kontroverznih sojenj zadnjih let v ZDA, saj so bili številni prepričani, da je na zatožni klopi pravzaprav pravica do samoobrambe, potem ko se je razvnela razprava o tem, v kakšnih okoliščinah pravica do samoobrambe sploh velja. Kot je v ZDA že običajno, pa je primer na koncu postal predvsem priložnost za verbalno obračunavanje med političnima poloma.

Interpelacija Kustečeve spodletela: 'V DZ je le še kupovanje glasov in čakanje na volitve'
20. 11. 2021 07.46
Poslanci opozicije so v prvih odzivih po neuspeli interpelaciji ministrice za izobraževanje, znanost in šport Simone Kustec poudarili, da jih neuspeh interpelacije žalosti, a so ga pričakovali. Spomnili so na vse očitke ministrici. Del opozicije je ob tem izrazil dvom v možnost uspeha interpelacije pravosodnega ministra.

Študenti in dijaki za delo v kliničnih okoljih ne dobijo plačila, ponekod niti malice
20. 11. 2021 07.00
Študenti in dijaki za delo, ki ga opravijo kot del obvezne klinične prakse oziroma usposabljanja z delom, pri delodajalcih ne dobijo plačila oziroma nagrade, pri mnogih jim ne povrnejo stroškov prevoza. V nekaterih ustanovah jim ne zagotovijo niti malice. In to kljub temu, da zakon določa višino plačila za obvezno prakso. Ta pa očitno ne velja za zdravstvo in socialno varstvo, saj to področje ureja Kolektivna pogodba za dejavnost zdravstva in socialnega varstva. Poleg tega je Slovenija edina država v EU, v kateri visokošolski zavodi zdravstvenim plačujejo mentorstvo.

Interpelacija Simone Kustec: 'Ko smo jo najbolj potrebovali, je bila odsotna'
19. 11. 2021 06.24
DZ bo predvidoma nekaj več kot 15 ur razpravljal o interpelaciji šolske ministrice Simone Kustec, ki so jo vložile opozicijske LMŠ, SD, Levica, SAB in nepovezani poslanci. Poslanec Levice Matej T. Vatovec je v uvodu v razpravo, ki se je začela ob 10. uri, dejal, da ministrico interpelirajo, ker ni izpolnila pričakovanj deležnikov v šolstvu, predvsem v času epidemije. To področje se zanemarja, ministrica pa se jasno in glasno ne zavzame za svoj resor, je poudaril. Ministrica Simona Kustec očitke zavrača. In čeprav je opozicija prepričana, da gre za eno najslabših ministric za šolstvo v zgodovini Slovenije, pa v koaliciji ravno nasprotno. "Lahko bi rekli tudi, da gre za neko novo Marijo Terezijo v slovenskem šolskem sistemu," pravi Franc Breznik.