nov sistem

Sviz: ARRS si tako ključnega spodrsljaja ne bi smela privoščiti
28. 07. 2021 16.18
"Javna agencija za raziskovalno dejavnost si ne bi smela privoščiti tako ključnega spodrsljaja, kot je nepopolno posredovanje znanstvenih projektov tujim recenzentom," pravijo pri Svizu po tem, ko so v javnosti zaokrožila števila opozorila znanstvenic in znanstvenikov, da je agencija tujim recenzentom v kar 68 primerih projekte posredovala le v slovenščini, čeprav so prijavitelji agenciji posredovali tudi angleško različico. Na ARRS so pojasnili, da vzrok za napako preiskujejo, vseh 68 prijav pa bodo vrnili v ponovno ocenjevanje.

Zaradi kršitev PCT izrečenih 95 ukrepov, aplikacije do nadaljnjega ne bo
28. 07. 2021 14.04
Aplikacije za preverjanje pogojev PCT do nadaljnjega ne bo. Na NIJZ jo morajo namreč popolnoma spremeniti, saj osebni podatki ne smejo biti vidni, prav tako pa ne sme prikazovati statusa o cepljenju ali prebolelosti. Medtem pa so se predstavniki delodajalcev v gostinstvu in nekaterih drugih panogah, ki se ne strinjajo z vladnimi ukrepi glede uveljavljanja pogoja PCT, na sestanku z zdravstvenim ministrom dogovorili o oblikovanju delovne skupine, ki bi vladi predlagala kompromisne rešitve. Zaradi kršitve pogoja PCT je bilo sicer do 15. julija izrečenih že 95 prekrškovnih ukrepov, tudi pet glob.

Izbrana Plečnikova dela vpisana na seznam svetovne dediščine UNESCO
28. 07. 2021 06.48
Na Unescovem seznamu svetovne kulturne in naravne dediščine so odslej tudi izbrana Plečnikova dela v Ljubljani. Tako je v sklopu dvotedenskega zasedanja pod vodstvom Kitajske odločil odbor. Med drugim so nov naziv prejele Plečnikove Žale, NUK, kongresni trg s parkom Zvezda, cerkev sv. Mihaela v Črni vasi in cerkev sv. Frančiška Asiškega v Šiški ter nabrežja Ljubljanice. "Plečnikova Ljubljana je fenomen urbane krajine 20. stoletja, vpis na UNESCO seznam pa priznanje za kvalitete Plečnikovega javnega prostora" je dejal Tomaž Štoka, koordinator delovne skupine, ki je pripravila nominacijo.

Kakšno vojsko potrebuje Slovenija?
25. 07. 2021 06.00
26 let profesionalne vojske. Vojske, ki se sooča z negativnimi ocenami, kadrovskimi menjavami, aferami, težko zadrži vojake, a ima ugled na misijah. Zakaj strategija ni jasna, vojaki pa odhajajo, letno med 200 in 300? Minister Matej Tonin nove vojake vabi kar iz prvih vrst, s čimer, je slišati iz vojaških krogov, daje napačno sporočilo – vtis, da gre za njegovo vojsko.

Neznosna lahkost ameriške smrti
24. 07. 2021 14.58
Tudi ko so Združene države najbolj mirne, so izjemno nasilna skupnost. Leta 2014 so imeli najnižjo raven umorov v moderni zgodovini, a je imel Američan v povprečju vsaj trikrat večje možnosti, da ga ubijejo, kot Evropejec. Sedaj število umorov v ZDA skokovito narašča, pri čemer (še) nihče ne zna zares pojasniti, zakaj.

Ministri za kmetijstvo EU podprli akcijski načrt za ekološko kmetovanje
19. 07. 2021 21.24
Ministri za kmetijstvo EU so danes v Bruslju soglasno podprli akcijski načrt za razvoj ekološke pridelave, po katerem bi se do leta 2030 na vsaj 25 odstotkih kmetijskih zemljišč izvajalo ekološko kmetovanje. To je tudi ena od prednostnih nalog slovenskega predsedstva EU, ki ga je danes prvič na zasedanju zastopal kmetijski minister Jože Podgoršek.

Liposukcijska dieta za hitro hujšanje tudi v Sloveniji
19. 07. 2021 00.15

Šolniki so tarča za jezo belih Američanov
18. 07. 2021 12.16
Ameriška desnica ima novo strašilo, s katerim ohranja občutek ogroženosti pri jedru svojih volivcev. Kritična teorija rase je – dolgo razmeroma obroben – akademski pristop k preučevanju odnosa družbe do rase, republikanci pa so ga v zadnjih mesecih spremenili v demonski napad na belo Ameriko.

91 % vprašanih do konca leta pričakuje nov val okužb, 85 % pa vnovično zaprtje države
16. 07. 2021 11.39
Raziskava družbe Valicon #Novanormalnost je pokazala, da 91 % vprašanih do konca leta pričakuje nov val okužb, 85 % pa vnovično zaprtje države. Večina odgovornost za širjenje virusa pripisuje neupoštevanju ukrepov. Obveznemu cepljenju sta naklonjeni dve petini vprašanih.

Znanstveniki preučujejo vpliv avtoprotiteles na pojav dolgega covida
12. 07. 2021 14.40
Britanski znanstveniki so v krvi nekaterih bolnikov, ki trpijo za dolgotrajnim covidom, našli specifična protitelesa, za katera upajo, da bodo vodila do preprostega testiranja za omenjeno bolezensko stanje. Večina bolnikov po covidu-19 okreva v nekaj tednih, pri nekaterih pa se še mesece po okužbi pojavljajo simptomi, znani kot dolgi covid.

Poskus štiridnevnega delovnega tedna: večja učinkovitost in manj stresa
06. 07. 2021 13.15
Ker je delo na daljavo med pandemijo postalo skoraj vsakdanje, tako za podjetja kot tudi za zaposlene, je najnovejša raziskava z Islandije dokazala, da za boljšo učinkovitost ni treba več kot osem ur na dan, pet dni sedeti v pisarni. Delavci, ki so bili vključeni v eksperiment štiridnevnega delovnega tedna, so poročali o boljšem psihičnem in tudi fizičnem zdravju, prav tako ni upadla delovna učinkovitost.

Sekulić: Imamo fantastično kemijo, kakršno bi si želel vsak trener
05. 07. 2021 08.12
Po osvojenem naslovu evropskih prvakov leta 2017 je slovenski košarkarski reprezentanci uspel nov zgodovinski podvig. V Tokiu bo prvič v zgodovini med dvanajstimi ekipami, ki se bodo na olimpijskih igrah borile za medalje. Izbranci selektorja Aleksandra Sekulića bodo v naslednjih dneh dobili nekaj zasluženih prostih dni, konec tedna pa bodo predvidoma že začeli misijo olimpijskih iger.

Marcus Keene nova okrepitev zmajev
05. 07. 2021 07.36
Nov košarkar v taboru košarkarjev Cedevite Olimpije. Na igralnem položaju organizatorja igre bo lahko glavni trener Cedevite Olimpije Jurica Golemac v prihajajoči tekmovalni sezoni računal na izjemnega strelca, Marcusa Keena, ki je bil v sezoni 2020/21 tudi najboljši strelec Lige VTB, s Kalevom pa je postal zmagovalec državnega prvenstva Estonije in Latvije.

Von der Leynova ob zaključku na Bledu: Danes so dovoljene sanje, jutri je nov dan
01. 07. 2021 07.16
Slovenija je od Portugalske prevzela polletno predsedovanje Svetu Evropske unije, v ospredju katerega bodo boj s pandemijo covida-19 in okrevanje ter krepitev odpornosti Unije na krize ter širitev EU. Prav ta je po besedah premierja Janše odgovor na strateške izzive, vrh o Zahodnem Balkanu je podprla tudi von der Leynova. Poudarila je pomen vladavine prava, neodvisnih medijev in spoštovanja evropskih vrednot, ki so bistvo EU.

Na Antarktiki zabeležili nov temperaturni rekord
01. 07. 2021 20.12
Vodilni podnebni znanstveniki pri Združenih narodih so potrdili, da je najvišja izmerjena temperatura na Antarktiki znašala 18,3 stopinje Celzija. Temperaturni maksimum so februarja 2020 zabeležili na argentinski postaji Esperanza. Južna polarna regija je eno od območij z najhitrejšim segrevanjem na planetu.

Von der Leynova pričakuje financiranje STA in imenovanje evropskih delegiranih tožilcev
01. 07. 2021 18.21
Svoboda medijev ter imenovanje evropskih delegiranih tožilcev sta dve temi, o katerih so prvi dan slovenskega predsedovanja Svetu EU govorili na Brdu pri Kranju. Ursula von der Leyen je poudarila, da od Slovenije pričakuje, da bo uredila financiranje STA. Poleg tega od premierja Janše pričakuje čim hitrejše imenovanje evropskih delegiranih tožilcev. Da bi se postopek lahko zaključil do jeseni, je na to odgovoril Janša.

Inšpekcija v primeru neustreznega skladiščenja odpadkov sprožila izvršbo
30. 06. 2021 11.54
Inšpekcija za okolje in prostor je v primeru neustreznega skladiščenja odpadkov v ljubljanskem Zalogu sprožila postopek izvršbe, je povedal minister za okolje in prostor Andrej Vizjak. Podjetju ML Surovine grozi tudi odvzem okoljevarstvenega dovoljenja. Vizjak se sicer danes z vlado mudi v Podravju. Obiskal je Slovensko Bistrico, kjer so mu predstavili problematiko poplavne varnosti in mešanih komunalnih odpadkov.

Več kot 30.000 potnikov v 'modrem mehurčku': s 85 strani dolgim protokolom proti koronakrizi
27. 06. 2021 11.54
Po mesecih premora se vrača del turizma, ki je bil pred koronakrizo eden najhitreje rastočih – križarjenja. Medtem ko je za večino družb, ki ponujajo tovrstna potovanja, več kot 15 mesecev prisilnega počitka, je drugače v primeru MSC Cruises, saj je njihova MSC Grandiosa od lanskega avgusta do letošnjega januarja na počitnice v "modrem mehurčku" odpeljala več kot 30.000 gostov, doslej pa se je vrnilo že sedem njihovih ladij. O tem, kako je družbi uspel ta podvig, kako se njihove ladje vračajo na morje in kakšna bo prihodnost branže, smo se pogovarjali z Angelom Capurrom, njihovim izvršnim direktorjem za tržišča v razvoju.

Vzpon Kitajske in mednarodni odnosi v 21. stoletju
26. 06. 2021 08.55
V zadnjih dveh tednih se je izkristalizirala nova pozicijska vojna v mednarodnih odnosih. Čeprav je veliko kritik na račun Rusije, ki jo mediji še vedno dojemajo kot ključni protipol ameriški moči, se že vsaj dobro desetletje izrisuje novi "hladnovojni" konflikt med ZDA in Kitajsko, za kar smo dobili potrditev na zasedanjih Nata in G7. V samem središču obtožb tako Nata kot G7 se je našla kitajska pobuda En pas, ena cesta, večletni gospodarski projekt obuditve svilne poti.

V sredo 43 novih okužb, v Sloveniji uvajamo evropsko covidno potrdilo
24. 06. 2021 10.22
Minister za zdravje Janez Poklukar je dejal, da v Sloveniji testno uvajamo t. i. evropsko covidno potrdilo, in dodal, da bo sistem v celoti zaživel v naslednjih dneh. V sredo so sicer pristojni potrdili 43 novih okužb s koronavirusom. 14-dnevna incidenca se je znižala na 49, Slovenija pa tako izpolnjuje pogoje za evropski zeleni seznam epidemiološko varnih držav.

Reynders glede evropskih delegiranih tožilcev pisal slovenskemu ministru
24. 06. 2021 13.51
Evropski komisar za pravosodje Didier Reynders je znova izrazil zaskrbljenost, ker Sloveniji še ni uspelo imenovati dveh delegiranih tožilcev v okviru evropskega javnega tožilstva (EPPO). Kot je dejal, je glede tega danes že pisal novemu ministru za pravosodje Marjanu Dikaučiču ter izrazil svoje pomisleke in zahteval pojasnila.

Veliko vznemirjenje in adrenalin, pa tudi finančni zlom in depresija
20. 06. 2021 10.38
Kriptovalute so v samem začetku vzbudile interes pri zelo majhni skupini navdušencev. Z leti, tudi z rastjo vrednosti, predvsem pa s krepitvijo zaupanja v novo tehnologijo, pa so izredno hitro pridobivale veljavo tudi v širši populaciji. A kljub ideji, da bomo s kriptovalutami "na hitro zaslužili", je vredno razmisliti o vlaganju na dolgi rok in se zavedati, da lahko vse, kar bomo vložili, tudi izgubimo. To poudarjajo tako na Logoutu kot tudi vlagatelja, ki sta z nami delila svojo pot in razloge, zakaj se jima zdi vlaganje v kriptovalute smiselno.

Janši nov mandat na čelu SDS, prejel je šest glasov proti
19. 06. 2021 08.01
Edini kandidat za predsednika stranke SDS Janez Janša je na glasovanju prejel 650 glasov za in šest proti. S tem je bil že devetič izvoljen na mesto predsednika stranke, kateri predseduje že od leta 1993. 12. kongres stranke poteka pod sloganom Gradimo Slovenijo #zate. Enako so poimenovali nosilno programsko resolucijo.

Z 'rudarjenjem' kriptovalut brez napora zasluži dodatnih 1800 evrov na leto
19. 06. 2021 09.08
Za kriptovalute je do zdaj gotovo slišal že vsak, tisti, ki so ušesa bolj napeli, pa so zasledili tudi izraz "rudarjenje". Ujeli so, da je to nekaj, kar počneš z računalnikom, za nagrado dobiš izplačilo v kriptovalutah, hkrati pa se računalnik močno pregreva in porablja ogromno električne energije, kar škodi okolju. Da ni povsem tako, pravi inženir strojništva, ki zaključuje magisterij energetske tehnike in tudi sam "rudari". Iskreno je spregovoril o dobičku, ki mu ga prinaša rudarjenje, in razložil, kakšen vpliv ima rudarjenje v resnici na okolje.

Der Spiegel: Politične razmere v Sloveniji so bolj zapletene, kot želi priznati levoliberalni mainstream v zahodni Evropi
18. 06. 2021 15.19
Slovenija prevzema krmilo EU, premier Janez Janša pa se prepira s sodstvom, mediji, oblastmi v svoji državi, zastrupil je politično klimo. Kako naj se skupnost spopade z agresivnim populistom, se pri nemškem Spieglu sprašuje novinar Michael Sauga, ki Janšo v naslovu označi za nekoga, ki želi biti Viktor Orban. A prav veliko komplimentov ni namenil niti opoziciji.

Slovenski košarkarji gladko opravili s Hrvati
16. 06. 2021 20.57
Slovenski košarkarji so odigrali prvo pripravljalno tekmo pred kvalifikacijskim turnirjem za olimpijske igre. Na Reki so se pomerili s Hrvaško in zanesljivo zmagali (94:80). Prvi strelec je bil Jaka Blažič, ki je dosegel 20 točk, Luka Dončić in naturalizirani Američan Mike Tobey sta soigralce spremljala s klopi in nista zaigrala.

Nov način testiranja prepozna koronavirusne različice
16. 06. 2021 11.39
Znanstveniki so odkrili nov način testiranja na protitelesa, ki lahko zazna tudi, ali so bili bolniki izpostavljeni novim različicam novega koronavirusa. Test lahko zazna protitelesa na SARS-CoV-2 z več kot 98-odstotno točnostjo in 100-odstotno specifičnostjo.

Kateri ukrepi bodo ostali v veljavi tudi po preklicu epidemije?
15. 06. 2021 06.00
V Sloveniji je še zadnji dan epidemije covida-19. Vlada je upoštevala predlog svetovalne skupine in epidemije po skoraj osmih mesecih zaradi ugodne epidemiološke slike ne bo več podaljšala. A zdravstvena stroka opozarja – zahvala za to, da smo v zeleni fazi in da je bilo v nedeljo le 26 okuženih, gre množičnemu cepljenju, ki omejuje epidemijo. Kaj nas čaka po koncu? Kateri omejevalni ukrepi bodo še veljali in kateri ne? Kako pa bo po vnovični zmedi glede varnosti cepljenja z AstraZeneco?

Na otvoritvi Eura Italijani do prepričljive zmage proti Turkom
11. 06. 2021 21.24
Za uvodno tekmo evropskega nogometnega prvenstva sta poskrbeli reprezentanci Italije in Turčije. Domačini so na stadionu v Rimu zmagali s 3:0, vsi goli so bili doseženi v drugem polčasu. Dosegli so jih Merih Demiral, ki je zatresel lastno mrežo, Ciro Immobile in Lorenzo Insigne.

Huda bolezen triletne deklice osvetlila nenavadno zgodbo njene begunske družine
09. 06. 2021 08.23
V Avstraliji se krepijo pozivi vladi, naj štiričlanski tamilski družini, edinim prebivalcem razvpitega begunskega centra na Božičnem otoku, vendarle dovolijo vrnitev v mestece, kjer so si ustvarili dom. Od tod jih pred tremi leti odpeljala policija, potem ko je sodišče v zadnjem trenutku ustavilo njihovo izročitev Šrilanki, pa so končali na otoku, 2600 kilometrov oddaljenem od celine. Njihova zgodba je zopet prišla v medije, ko je najmlajša hči hudo zbolela. A prizadevanja nekdanjih someščanov, da bi jih znova pozdravili v svoji sredini, se nikoli niso končala.