nova ekonomija

Devet mislecev o prihodnosti: službe, dobavna veriga in (kitajski) novi svet
21. 04. 2020 12.24
"Radikalna negotovost". Nekako tako številni strokovnjaki opisujejo situacijo, ki smo ji priča zaradi novega koronavirusa. Koliko delovnih mest bo izgubljenih, kdaj se bodo pognali sektorji, kot je turizem, bodo paketi, namenjeni reševanju gospodarstva, dovolj, da svet rešijo pred hudo gospodarsko krizo? To je nekaj vprašanj, ki si jih te dni zastavlja svet.

'Nihče se ni znašel pod stresom, da je zdaj čisto brez denarja'
13. 04. 2020 06.57
"Tudi velikonočne zajčke in zobne vile smo uvrstili med nujno potrebne delavce, vendar upoštevajte, da imajo lahko tudi oni zdaj nekaj težav," je na tiskovni konferenci sporočila novozelandska premierka, saj so bili otroci zaskrbljeni, da bi se tudi velikonočni zajčki lahko okužili z novim koronavirusom. Čeprav se novozelandska vlada s koronavirusom pogosto spopada tudi s humorjem, pa velja za eno najuspešnejših držav na svetu pri zajezitvi pandemije.

Demokrati v Iowi s težavami pri zbiranju in objavi rezultatov strankarskih zborovanj
04. 02. 2020 07.34
Demokratska stranka v Iowi je imela težave z aplikacijo za zbiranje rezultatov, tako da ti še vedno niso znani. Ameriški predsednik Trump je težave označil za "čisto katastrofo" in sporočil: "Edina oseba, ki lahko razglasi veliko zmago v Iowi, je Trump!"

Zdravje 2030: 'Superbakterije', AI in staršem skriti nezdravi (spletni) trendi
26. 01. 2020 07.19
Na prvi pogled je človeštvo, ko gre za zdravje, v zadnjih letih doseglo precej zavidljive uspehe. Pričakovana življenjska doba se je, globalno gledano, dvignila na 72 let, umrljivost otrok se je od leta 1990 prepolovila, stopnja umrljivosti mater tik pred porodom ali po njem se je med letoma 2000 in 2017 zmanjšala za 38 odstotkov, stari "sovražniki" človeštva, kot so na primer ošpice, pa so skoraj izginili.

Če ne bomo 'pozdravili bolne Zemlje', grozijo višje cene in pomanjkanje hrane
25. 01. 2020 10.42
S planeta smo izbrisali 83 % divjih sesalcev, polovico rastlinstva in drastično posegli v kopenske in morske ekosisteme. Milijonu vrst grozi izumrtje. Izguba biotske pestrosti je eno najhujših tveganj, ki grozi človeštvu. Ljudje in gospodarstvo smo namreč ’krvavo’ odvisni od narave. Svetovni gospodarski forum je izračunal, da je več kot pol svetovnega BDP odvisnega od narave in njenih virov. Zdaj je na potezi gospodarstvo, ki ima ključno vlogo pri ’zdravljenju bolne Zemlje’.

'Preobrazba' kapitalizma: namesto delničarjev v središču skupnost?
21. 01. 2020 06.00
Z vstopom v leto 2020 se svetovno gospodarstvo nahaja na razpotju. Razlike med sloji se povečujejo, svet se spopada z nevarnostjo grozečih podnebnih sprememb, distopični strah pred eksponentnim tehnološkim napredkom ne pojenja, trgovinske napetosti med velesilami ne kažejo znakov popuščanja, svetovno gospodarstvo pa beleži šibkejšo rast. Zato ni nič čudnega, da se pojavljajo vprašanja, kako rešiti in popraviti obstoječi družbeno-ekonomski red in kje se v vsej tej dinamiki veliki premikov nahaja 'mali človek'?

Nazaj na osnove: mandat nove Evropske komisije bo v znamenju ekonomije
07. 12. 2019 07.00
Lászlo Trossanyi (madžarski kandidat), Janusz Wojciechowski (poljski kandidat), Rovana Plumb (romunska kandidatka) in Sylvia Goulard (francoska kandidatka), ki so veljali za sporne kandidate, na srečo niso huje ohromili procesa imenovanja nove Evropske komisije (EK).

Kongres NSi: 'Ob vladni tragikomediji človek ne ve, ali bi se smejal ali jokal'
17. 11. 2019 13.32
Programski kongres NSi v Mariboru je z govorom predsednika NSi Mateja Tonina doživel enega prvih vrhuncev. Tonin je v nagovoru krščanske demokrate opredelil kot sredino tako po vrednotah kot po načinu delovanja. Aktualno vladajočo politiko pa je opisal kot "vladno tragikomedijo", ob kateri "človek ne ve, ali bi se smejal ali jokal".

Od vizije do egoizma, hedonizma: 'Varujte tisto, za kar je moja generacija umrla'
17. 09. 2019 06.00
Očetje EU so se zavedali, da je nevarnost levega ali desnega populizma v privlačni ideologiji, ki je mnogo manj sterilna od osnovnega koncepta demokracije. Zato mora imeti demokracija vedno dodano komponento svetovnega nazora, ki je vezan na vrednostni sistem, da lahko uspešno tekmuje s populistično konkurenco, ko razlaga človekove, družbene in globalne izzive. Menili so tudi, da brez jasnega svetovnega nazora, sistem razpade v egoistični – hedonistični materializem in ksenofobni nacionalizem. A po več kot 60 letih od podpisa Rimske pogodbe je zmerna evropska politika spet pred vprašanji, s katerimi so se srečali že očetje povezave.

Kaj si lahko obetamo od ameriških predsedniških volitev 2020?
06. 07. 2019 07.00
Predvolilne kampanje za mesto predsednika ZDA so že nekaj časa v polnem teku, 26. in 27. junija pa je potekal eden izmed najpomembnejših predvolilnih dogodkov. Zgodilo se je namreč prvo televizijsko soočenje kandidatk in kandidatov za nominacijo Demokratske stranke, ki nam je dalo začetne odgovore o tem, kdo so resni tekmeci za preboj na glavno tekmo ter kaj si od te maratonske kampanje lahko obetamo v naslednjih 17 mesecih.

'Ne' kitajskemu denarju: strah pred vplivanjem vlade in krajo tehnologije
24. 05. 2019 10.37
Neposredne investicije Kitajske postajajo v Evropski uniji in ZDA vse bolj nezaželene. Tako študija nemškega inštituta Ifo, ki je bila opravljena na vzorcu več kot 1000 ekonomistov z vsega sveta. Gre za nadaljevanje trenda, ki ga še krepijo novi dvomi o kitajski nameri.

Digitalna komunikacija politikov – dolgoročni trend ali modna muha?
11. 05. 2019 07.00
Digitalni svet piše novo zgodbo tudi v političnih vodah, moderna komunikacijska orodja so novi stik z ljudstvom. Kako jih vlade uporabljajo, da se približajo ljudem? Je Trumpov način komuniciranja trend ali fenomen? Na Mednarodnem forumu za vladno komunikacijo v Šarjahu smo se pogovarjali z Rogerjem Fiskom, strokovnjakom, ki je imel ključno vlogo pri volilnih zmagah ameriškega predsednika Baracka Obame v letih 2008 in 2012.

Preobrat – Facebook, Instagram nad lažne novice o cepljenju: Vernikov ne morete prepričati
07. 05. 2019 08.42
Zadržanost, ko gre za cepiva, je postala globalen pojav. "Na srečo pa v zadnjih mesecih opažamo, da so se stvari začele obračati," pravi Thomas Breuer, ki je sprva več kot šest let v Nemčiji zdravil paciente, potem pa se je lotil študija epidemiologije v ZDA, danes je podpredsednik dela družbe GSK, ki se ukvarja s cepivi.

Danes: psihično zlomljeni, izgoreli, a še vedno revni. Jutri - štiridnevni delovnik?
25. 01. 2019 12.51
Ekonomija in družba sta na razpotju. Neenakost, ki dosega rekordne ravni, poganja populizem in povzroča pandemijo psihičnih težav, je temeljno vprašanje, ki terja hitre odgovore, se te dni strinjajo razpravljavci na forumu v Davosu. Je rešitev v univerzalnem temeljnem dohodku? Ali je problem kompleksnejši in terja kompleksne rešitve - tudi spremembe na področju davkov in izobraževanja.

Trumpova močna, a draga klofuta Kitajski. Zmagovalci, poraženci, (nedorečen) nauk zgodbe
13. 01. 2019 07.00
Trgovinska vojna med ZDA in Kitajsko je trenutno v stanju premirja. "Sprti strani" zagotavljata, da bosta s pogovori skušali najti dokončno rešitev. Tako v Pekingu kot v Washingtonu ob znakih gospodarskega ohlajanja namreč ugotavljajo, da izrazitih zmagovalcev v tem boju ni. Ob merjenju moči ameriških in kitajskih mišic pa glavno vprašanje ostaja - kaj bo storila EU?

Manj denarja, otrok: Kaj je danes drugače, kot je bilo 15. septembra 2008
15. 09. 2018 07.00
Se spomnite, kje ste bili 15. septembra 2008? Kjer koli že - precej verjetno je, da ste popotresne sunke "velikega finančnega potresa" tistega dne čutili šele nekoliko kasneje, povsem izognili pa so se jim le redki. 15. septembra leta 2008 je namreč padla banka Lehman Brothers, bomba, imenovana globalna finančna in gospodarska kriza, je odjeknila.

Venezuelci na begu iz 'socialističnega pekla'
25. 08. 2018 10.25
Se spomnite migrantske krize, ki je leta 2015 pretresala Evropo? Združeni narodi so prepričani, da se nekaj podobnega pravkar dogaja na meji med Venezuelo in sosedami, kamor Venezuelci, sestradani in brez zdravil, množično bežijo.

'Določena orodja bi morali vzeti iz rok politikov in jih dati tistim, ki niso odvisni od volje volivcev'
22. 04. 2018 11.12
Evropa se mora prenoviti, je pred evropskimi poslanci ta teden dejal francoski predsednik Emmanuel Macron. S tem se politika večinoma strinja, zaplete pa se pri vprašanju, kako. Medtem ko se zdi, da navdušenje nad Macronovimi idejami nekoliko popušča, ekonomski strokovnjak Grégory Claeys opozarja - če pride nova kriza, bodo težave. EU in evroobmočje sta ranljiva, ker nismo prevetrili pravil.

Od 'made in China' do svetovne dominacije: Kitajci na nakupovalnem pohodu
25. 03. 2018 08.58
Kitajski gospodarski vzpon je že zdavnaj presegel ekonomske okvirje. Gospodarski razvoj je postal geopolitična strategija in danes država s trgovino in investicijami agresivno širi vpliv po svetu.

Moč Putinovih lovk: Marine Le Pen ali Donald Trump nista nastala v Moskvi
18. 03. 2018 06.25
"Ko bo 'Putinova magija' popustila, bo jasno, da je Rusija v težavah. Ko ponos ne bo več prioriteta, bodo na dan udarili vsi ekonomski izzivi, ki jih ima država, in v tem smislu bo ključnih naslednjih 10–15 let," o prihodnosti Rusije pravi poznavalec razmer Dimitar Bechev.

'Današnji politiki so strahopetci. Evropa pa bo kmalu postala muzej, ki ga bodo obiskovali kitajski turisti'
04. 03. 2018 08.52
Danes so številni politiki navadni strahopetci, pravi dr. Stephan Werhahn, vnuk enega najvidnejših državnikov povojne Evrope, Konrada Adenauerja, tudi enega ustanovnih očetov Evropske unije. EU grozi, da se bo razbila na čereh oportunizma, sebičnosti in nacionalnega protekcinizma, pravi. Rešitev vidi v "evropski republiki".

'Kitajska bo vodilna globalna sila, tistemu, ki bi si drznil ločiti kakšen kos zemlje od Kitajske, pa bo žal'
24. 10. 2017 08.24
Kongres kitajske komunistične partije presenečenj ni prinesel, je pa močno zasidral oblast voditelja Ši Džinpinga. Ta je v dolgem govoru tudi orisal prihodnjo vlogo Kitajske na svetovnem odru.

Grčija se vrača, a drame ni konec. Varufakis napoveduje novo krizo, Cipras pravi: Kam pa bi šli iz EU? V drugo galaksijo?
25. 07. 2017 06.50
Grčija se po treh letih vrača na finančne trge. Medtem ko v Atenah trdijo, da to pomeni, da je najhujše obdobje finančne krize minilo, nekdanji finančni minister Janis Varufakis meni, da to pomeni zgolj, da bo na finančnih trgih spet država s hudo insolventnimi bankami.

Nova digitalna ekonomija na vidiku
20. 07. 2017 07.00
Verjetno ste že slišali za množično zbiranje sredstev, s katerim podjetja in projekti financirajo razvoj lastnih idej. V preteklosti smo lahko videli kar nekaj uspešnih slovenskih projektov, ki so preko platforme Kickstarter zbirali denar za nadaljnji razvoj. Verjetno se spominjate projektov Goat Mug ali pa FlyKly, ki sta v kratkem času zbrali dovolj zagonskega denarja za nadaljnji razvoj.

Milenijci: 'Sedijo pri kosilu in vmes tipkajo ...'
01. 02. 2017 06.56
Milenijci so prva generacija, ki živi v in z digitalnim svetom. Iščejo delo, ki jim bo poleg kariernega omogočilo tudi osebni razvoj. Plača jim je pomembna, a ni na prvem mestu. Želijo si zaposlitve v fleksibilnem okolju, saj jim je pomembno ravnotežje med delom in zasebnim življenjem. Zavedajo se, da se je nenehno treba izobraževati, saj bodo le tako zanimivi za delodajalce.

Lahko z vinom postanemo druga Švica?
14. 10. 2016 06.30
Ko pripravljam prispevke, večinoma intervjuvam osebe, ki so na različnih bregovih in potem njihov pro et contra objektivno in uravnoteženo predstavim javnosti. Pri zgodbi o vinu, ki sem jo ta teden pripravil za osrednjo temo v oddaji Svet na Kanalu A, so bili vsi sogovorniki zelo podobnega, če ne enakega mnenja. Vino je velika priložnost za Slovenijo in z razvojem te branže zamujamo.

Smo sužnji tehnoloških gigantov, ki jih ljubimo. Mračni rudniki in popoln nadzor: Sankcije tistim, ki na sporočilo ne odgovorijo sredi noči
08. 06. 2016 08.28
Če imate v lasti elektronsko napravo, je verjetnost, da je kakšen del ali kar cela naprava nastala v pogojih izkoriščanja, velika. A če menite, da so pristopi tehnoloških gigantov težave Kitajcev, pomislite še enkrat. Tehnološki sektor naj bi bil tisti, ki narekuje trende novodobnega delavskega suženjstva po vsem svetu.

Kitajska gospodarska rast najpočasnejša v zadnjih 25 letih
19. 01. 2016 07.25
Investitorje po svetu skrbi upočasnjevanje kitajske gospodarske rasti. Ta se je v primerjavi s predlani znižala za 0,4 odstotka in je znašala 6,9 odstoka. Nekateri analitiki opozarjajo, da so prave številke celo nižje in da vlada rast napihuje.

Kitajska borza poka po šivih, vlada upa, da bodo ukrepi pomagali. Analitiki pa svarijo pred novo recesijo
05. 07. 2015 16.03
Kitajske oblasti so sprejele več ukrepov s katerimi naj bil preprečili nova padanja vrednosti kitajskih delnic, zaradi katerih so vlagatelji v zadnjih tednih izgubili milijarde.

'Govorim tri tuje jezike in imam diplomo. A prodajam ženske torbice, ker nimam izbire'
26. 06. 2015 10.02
Zaradi let zniževanj plač, višanja davkov in nenehnih odpuščanj je postala apatična. Hvaležna je za to, da ima dovolj za preživetje sebe in svojih dveh otrok. "Imam vsaj službo," pravi mlada mamica iz Aten. A ni optimistična. Prihajali bodo posojilo za posojilom in denar bomo vračali v neskočnosti, je prepričana.