nova oddelka

Družbena omrežja in lažne novice: Vstopamo v obdobje nove družbene pogodbe
03. 10. 2021 07.00
"Izjemno smo podcenili moč, ki bi jo lahko imele dezinformacije in lažne informacije na obnašanje naših družb, in s tem se soočamo danes," nam je dejala Elizabeth Linder, ki je bila kar osem let na vodilnih položajih v podjetju Facebook, odgovorna pa je bila za komunikacijo med podjetjem in zunanjim svetom. Zdaj deluje kot vezni člen med državami in družbenimi omrežji ter poskuša normalizirati te odnose. Želi si prizadevanja ene in druge strani, da bi odpravili napake in družbo zaščitili pred najhujšimi posledicami lažnih novic.

Tri mesece po hudi letalski nesreči že načrtuje vrnitev na nebo
28. 09. 2021 10.15
S skoraj 300 kilometri na uro je v letalu strmoglavil proti tlom, treščil v vrhove dreves, zagorel in s hudimi poškodbami pri zavesti pričakal reševalce, bil šest tednov v komi, danes pa, le tri mesece po čudežno preživeti letalski nesreči, Miro Majcen, eden najbolj cenjenih koncertnih fotografov in ljubiteljski športni pilot, pravi: "V novo leto bom, upam, zakorakal brez tuje pomoči, se lotil izpitov za poklicnega pilota, jeseni pa me že čaka pomemben letalski miting."

Dobički koncesionarjev in 'posojanje' kadra iz javnih zavodov
27. 09. 2021 06.00
Za kardiološki pregled v povprečju čakamo sedem mesecev, v Splošni bolnišnici Murska Sobota več kot dve leti, pri zasebniku s koncesijo Medical center Rogaška pa čakalne vrste ni. Koncesionarji z delovanjem v javnem sistemu dobro služijo – lani so od ZZZS-ja prejeli 388 milijonov evrov iz naslova koncesije, kar je malenkost več kot leto prej. Koncesionarji in zasebniki brez koncesije si kader za delo v svojih ambulantah pogosto izposojajo v javnih zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Rekorderji po številu soglasij so dr. Ana Golež s trinajstimi soglasji, dr. Igor Vučajnk s sedmimi – oba sta iz celjske bolnišnice – ter dr. Boštjan Matos iz UKC Ljubljana in dr. Vlado Savanović iz UKC Maribor – oba imata šest soglasij.

Nova letalska povezava: trikrat tedensko iz Ljubljane v Dubaj in nazaj
24. 09. 2021 15.02
Letalski prevoznik Flydubai je vzpostavil novo redno letalsko povezavo med Dubajem in Letališčem Jožeta Pučnika Ljubljana. Gre za povezavo, za katero so si na ljubljanskem letališču prizadevali skoraj 10 let, ključna pa je tudi zaradi dobre povezljivosti z Azijo in Oceanijo, ki jo ponuja Dubaj. Na današnjem prvem letu je v Slovenijo pripotovalo okoli 100 potnikov, v Dubaj pa jih je odletelo okoli 80.

Prenovljena Cukrarna stopila na novo pot
22. 09. 2021 10.58
Nekdanja tovarna sladkorja oziroma Cukrarna v Ljubljani bo v petek začela pisati zgodbo na nov list papirja. Po desetletjih propadanja bodo v prenovljenem 200 let starem objektu zopet zaživele kulturne, razstavne in izobraževalne vsebine. Danes so na to temo v njej pripravili prvo novinarsko konferenco. Predstavniki iniciative Ljubljana Odprto Mesto pa so ob tej priložnosti spisali javno pismo s 150 podpisniki, ki se kritično opredeljujejo do tega projekta Mestne občine Ljubljana.

Zdravko je bil prvi v Sloveniji, ki so mu presadili pljuča, potem ko je zbolel za covidom
21. 09. 2021 15.26
Slišali smo že veliko zgodb ljudi, ki so zboleli za covidom-19, toda zgodba 35-letnega Zdravka iz Prekmurja je čisto posebna. Zaradi hude oblike covida so mu v Ljubljani kot prvemu Slovencu in enemu izmed prvih na svetu presadili pljuča. Tri mesece je bil v komi, skupno sedem mesecev v bolnišnici. Kako je vse skupaj potekalo, nam je pripovedoval sam, ko ga je ekipa oddaje Preverjeno obiskala na domu.

Tretjina manj odkritega raka, naval na urgence, odpovedi pregledov in operacij, odhodi medicinskih sester
20. 09. 2021 06.00
Odpoved operacije zaradi pomanjkanja anesteziologov, ker so morali h covidnim bolnikom, slabo leto čakanja in prestavljanje terminov za specialistični pregled in ultrazvok, 14-dnevno nenehno, a neuspešno klicanje družinskega zdravnika, uvedba uradnih ur za pošiljanje elektronske pošte, za več mesecev prestavljen termin operacije, brez kontrolnega pregleda po posegu ... To so zgodbe naših sogovornikov, ki jih je epidemija potisnila ob rob. So zgovorna, če ne simptomatska posledica epidemije, ki jo je izkusil prenekateri bolnik, ki je potreboval zdravnika. Epilog pa: ob prostorski stiski in kroničnem pomanjkanju medicinskih sester še daljše čakalne dobe in pritisk na urgence. V Brežicah in Trbovljah imajo v urgentnih centrih kar 50 odstotkov več bolnikov.

Medvedova komisija bo zaslišala 30 novih prič z vrha Policije, politike in stroke
17. 09. 2021 09.46
Preiskovalna komisija, ki preiskuje politične pritiske na Policijo, je sprejela dokazni sklep, na podlagi katerega bodo na zaslišanje povabili 30 prič z vrha Policije, politike in stroke. Predsednik preiskovalne komisije Rudi Medved je poudaril, da je stanje v Policiji glede na njihove ugotovitve slabše kot kadar koli doslej in da kadrovske menjave, ki so jim v Policiji priča že vse od menjave oblasti, še niso zaključene, zdaj po njegovih besedah teče drugi krog menjav na nižjih ravneh, s ciljem v popolnosti podrediti sistem Policije.

Po terorističnem napadu na Novi Zelandiji: napadalec julija izpuščen iz zapora
04. 09. 2021 10.50
Napadalec, državljan Šrilanke, je v supermarketu v predmestju Aucklanda ranil sedem ljudi. Policija je napadalca ustrelila. Premierka Jacinda Ardern je na tiskovni konferenci potrdila, da je šlo za teroristični napad in da je bil napadalec julija izpuščen iz zapora.

Šest faz, šole bodo odprte, zapiranje pri 300 bolnikih na intenzivni negi
31. 08. 2021 12.01
Svetovalna skupina za covid-19 je pripravila predlog omejevalnih ukrepov glede na različne faze epidemije. Po neuradnih informacijah predlaga, da bi se v kriznih fazah širilo obvezno izpolnjevanje pogojev PCT. Medtem pa si prizadevajo, da bi bile šole ves čas epidemije odprte. Prehod v določene faze bo odvisen od števila hospitalizacij covidnih bolnikov, na ministrstvu za zdravje predlagajo, da bi meje različnih faz sovpadale s strategijo za bolnišnično obravnavo covidnih bolnikov.

V četrtem valu za covidne bolnike predvidenih 926 bolniških postelj
24. 08. 2021 14.33
Po strategiji ministrstva za zdravje je za zdravljenje covidnih bolnikov v četrtem valu epidemije predvidenih skupno 926 postelj, od tega 762 navadnih in 164 za intenzivno nego. Določenih je šest faz in merila za prehod v vsako izmed njih. Od ponedeljka sicer velja peta faza.

Poklukar: Jeseni bo vsak prebivalec prišel v stik z virusom
20. 08. 2021 09.44
V četrtek so ob izvedenih 2481 PCR-testih potrdili 333 okužb z novim koronavirusom, aktivnih okužb pa je že skoraj 3000. "Dejstvo je, da je četrti val tukaj in da se nam bo jeseni in pozimi zgodil v velikem obsegu," je ob tem poudaril minister za zdravje Janez Poklukar ter napovedal, da se ob hitrem porastu števila okuženih odpirata dva nova covidna oddelka. Cepljenim proti covidu-19 devet mesecev po polnem cepljenju ob rizičnem stiku ni treba v karanteno.

UKC Ljubljana: 'Največja zdravstvena ustanova je pripravljena na ta četrti izziv'
18. 08. 2021 06.58
Cilj posodobljenega pandemskega načrta je urediti oskrbo covidnih bolnikov tako, da bodo čim dlje lahko izvajali tudi druge storitve in čim bolj enakopravno obravnavali covidne in necovidne bolnike, je ključni poudarek poročila o pripravljenosti na nov, jesensko-zimski val epidemije covida-19, ki ga je obravnaval tudi svet ljubljanskega kliničnega centra. S tem tednom je sicer za obiskovalce v UKC-ju po novem zahtevano izpolnjevanje pogoja PCT.

Miro Majcen po letalski nesreči: 20. junija sem se še enkrat rodil
13. 08. 2021 20.13
"Vedno bolj se zavedam, da je 20. junij moj drugi rojstni dan," pravi eden najbolj cenjenih koncertnih fotografov in navdušen ljubiteljski pilot Miro Majcen. Takrat je namreč na Češkem doživel letalsko nesrečo, v kateri je umrl pilot letala, Miro pa poškodbam uspešno kljubuje. Seznam zlomov in opeklin je sicer dolg, a zaveda se, da na svetu ni veliko ljudi, ki bi preživeli letalsko nesrečo, in za to je neizmerno hvaležen.

V Kamniku bo zrasla nova šola za več kot 560 učencev
09. 08. 2021 14.42
Po 14 letih se saga z novo šolo, ki bo nadomestila premajhno ter potresno in požarno nevarno kamniško Osnovno šolo Frana Albrehta, bliža zaključku. Po podpisu pogodbe naj bi že v kratkem zasadili prvo lopato, čez dve leti pa naj bi v novi stavbi že pozdravili učence. V zadnjem šolskem letu jih je bilo vpisanih okoli 560, a za vse na šoli ni bilo prostora.

Za intenzivnejše odpadanje plodov oljk krive vremenske razmere
29. 07. 2021 17.09
V času prve faze razvoja oljčnih plodov so oljkarji na vseh treh območjih pridelave oljk v Sloveniji zaznali intenzivnejše trebljenje oziroma odpadanje plodičev. Inštitut za oljkarstvo Znanstveno-raziskovalnega središča Koper je zato priredil mednarodno srečanje, na katerem so strokovnjaki in izkušeni oljkarji izmenjevali informacije in mnenja o možnih vzrokih za ta pojav. Ugotovitve pa: glavni vzrok so vremenske razmere.

Kam, ko svojci 'izgorijo', oseba pa ogroža svoje življenje? Makov svet za ljudi z demenco
25. 07. 2021 07.10
V Sloveniji je več kot 32.000 oseb z demenco. Do leta 2030 naj bi se ta številka podvojila. Demenca je napredujoča bolezen, ki osebo oropa zmožnosti, da poskrbi za svoje osnovne potrebe, pri svojcih, ki za takšno osebo skrbijo, pa se pogosto pojavi izgorelost, bolezen zaznamuje družinsko dinamiko. Ko bolezen napreduje v hujšo obliko, se pogosto pojavi potreba po namestitvi osebe v primerno ustanovo. Teh je pri nas premalo. So pa za center Makov svet bogatejši v Gornjem Gradu, kjer so skušali investitorji ustvariti okolje, povsem prilagojeno osebam z demenco.

V tujini testirani ali cepljeni pripadniki Slovenske vojske ne morejo dobiti digitalnih covidnih potrdil
19. 07. 2021 16.34
Birokracija ima svojo moč. To še posebej občutijo nekateri pripadniki Slovenske vojske, ki so bili na dolžnosti v tujini in so se tam okužili s koronavirusom ali bili cepljeni. Ko so želeli pridobiti nova digitalna potrdila, so z NIJZ dobili negativen odgovor – priznamo le PCR-je, izdane v Sloveniji, prav tako cepljenja.

Iz Španije se je vrnilo še 318 maturantov, 87 se jih za testiranje ni odločilo
08. 07. 2021 09.11
V Slovenijo se je vrnila še ena skupina dijakov, ki je v Španiji preživljala maturantski izlet. Tudi tokrat gre za skupino več kot 300 udeležencev. Se bo ponovila zgodba dolenjskih dijakov, med katerimi so do zdaj odkrili 58 okuženih oseb? Rezultati testov tistih dijakov, ki so se pred vrnitvijo odločili testirati, so bili sicer negativni.

Ko ti bolezen življenje v sekundi sesuje do temeljev
06. 06. 2021 09.29
Vsi imamo v življenju neke strahove. So stvari, ki se jih zelo bojimo. Sama sem se najbolj bala, da bi me doletela diagnoza rak. Neizmerno sem se bala te bolezni, tega agresivnega zdravljenja, ki te čaka, predvsem kemoterapije. Vedno sem govorila, da če se mi to zgodi, se ne bom zdravila. Da se ne bom borila za življenje. Da se bom pač vdala v usodo. Točno pred dvema letoma pa mi je vesolje poslalo prav to hudo preizkušnjo. Diagnozo, ki me je na smrt prestrašila. Dobesedno! In me izzvala na dvoboj. Kar naenkrat nimaš več poguma, da bi se odrekel zdravljenju. Nimaš izbire, če želiš preživeti. Operacija, kemoterapija, obsevanja, biološka zdravila, hormonska terapija. Vse to me je doletelo. Pa tudi ogromno stranskih učinkov zdravljenja.

Podjetje BIA Separations – Sartorius petkratno povečalo proizvodne zmogljivosti
28. 05. 2021 16.12
S prerezom traku so v Ajdovščini slovesno odprli nove proizvodne prostore in laboratorije podjetja BIA Separations – Sartorius, s katerimi v podjetju za petkrat povečujejo svoje proizvodne zmogljivosti. Odprtja se je udeležil tudi premier Janez Janša. "Veseli me, da se ustvarjajo nova dobro plačana delovna mesta," je dejal v nagovoru.

Marko Noč: Ne želimo nositi soodgovornosti za izdelek, ki bo ohranjal nepotrebno preplačevanje
19. 05. 2021 09.23
Člani skupine zdravstvo.si so izstopili iz skupine za pripravo predlogov sprememb postopkov javnega naročanja pri ministrstvu za zdravje. Njihov predlog, ki bi odpravil cenovne anomalije pri naročanju medicinskih pripomočkov, namreč ni naletel na odobravanje. Opozarjajo tudi na po njihovi oceni škodljiv predlog uredbe o medicinskih pripomočkih.

Fifa na pobudo Savdske Arabije tehta o dveh mundialih v štirih letih
19. 05. 2021 12.00
Nogometna zveza Savdske Arabije je v uradnem sporočilu Mednarodno nogometno zvezo pozvala, naj začne izvajati študije, ki so povezane z učinki organizacije ženskih in moških svetovnih prvenstev na vsaki dve leti.

'Posledice pretirane uporabe zaslonov opažamo že pri dojenčkih in malčkih'
11. 05. 2021 06.00
Na Zdravniški zbornici so predstavili smernice za uporabo zaslonov pri otrocih in mladostnikih. Digitalne naprave so koristen pripomoček, vendar so z njimi povezane določene pasti in nevarnosti, zato morajo starši razmisliti, kdaj otroka spoznati s tem svetom, se strinjajo strokovnjaki. Podatki so zaskrbljujoči: pediatri že pri dve- in triletnikih opažajo znake pretirane uporabe zaslonov, znaki zasvojenosti z videoigrami so prisotni pri 10,2 odstotka, znaki problematične uporabe družbenih omrežij pa pri 8,3 odstotka slovenskih mladostnikov.

V eksploziji v Idriji huje poškodovan 61-letnik
25. 04. 2021 11.27
V Idriji je v soboto na dvorišču stanovanjske hiše eksplodiralo neznano eksplozivno sredstvo. V nesreči se je huje poškodoval 61-letnik, ki ga bodo kriminalisti kazensko ovadili zaradi suma storitve kaznivega dejanja povzročitve splošne nevarnosti.

Jevšek: Mirno lahko rečem, da gre za strokovno lustracijo v Policiji
14. 04. 2021 07.39
"Tako brutalnih posegov v kadrovsko politiko Policije ne pomnim, pa sem bil v tej službi kar 30 let. Policija mora biti strokovna, neodvisna in ločena od politike. Lahko mirno rečem, da gre za strokovno lustracijo v Policiji. Policija si tako grobih in brutalnih posegov ter napadov na ljudi, ki so vse življenje pošteno delali, ne zasluži," pravi nekdanji prvi mož Uprave kriminalistične policije Aleksander Jevšek. "Nacionalni preiskovalni urad vodi oseba, ki nima vodstvenih izkušenj, oseba, ki nima ne notranje ne zunanje strokovne avtoritete, ki jo predstojnik takšnega organa mora imeti. Poleg tega pa je ta oseba povezana še z nekaterimi ljudmi, ki jih isti NPU preiskuje. V nobeni sodobni evropski državi se to ne bi smelo zgoditi."

Kacin: Možnosti izbire cepiva ne bo
06. 04. 2021 15.42
V aprilu bo na voljo 347.000 odmerkov različnih cepiv proti covidu-19, dobave se bodo nato še povečevale, je pojasnil Jelko Kacin. Kot pravi, pri distribuciji cepiv ne bo težav, vprašanje pa je, kako so na množično cepljenje pripravljena posamezna cepilna mesta. Sicer pa je poudaril, da možnosti izbire cepiva ne bo. Če bo jeseni potrebno ponovno cepljenje, bo vsak dobil nov tip cepiva, da bi s tem čim bolj zaokrožili odpornost organizma.

Arktični mrož zašel na Irsko
16. 03. 2021 11.42
Na tisoče kilometrov od polarnega kroga, ki ga večina mrožev kliče dom, ob obali irskega okrožja Kerry, sta oče in hči opazila mladega morskega sesalca. Irska skupina za kite in delfine je dejala, da gre za šele tretje potrjeno videnje mroža v državi od leta 1999.

Na leto se rodi okoli 1000 otrok z eno od redkih bolezni
16. 03. 2021 06.00
V Pediatrični kliniki so se razveselili novega sekvenatorja, ki je že v uporabi. Gre za elektronsko napravo, s katero bodo otrokom hitreje odkrili morebitne genetske bolezni, do zdaj je bilo treba rezultate preiskav dolgo čakati. "Zaradi večje zmogljivosti računamo, da bomo postopno pomembno skrajšali čas do izvida, kar je za družine z resno bolnimi otroki tudi izredno pomemben faktor," je dejal Jernej Kovač iz laboratorija za diagnosticiranje bolezni.

'Najprej te sesuje, potem pa te na novo oblikuje. V veliko boljšo osebo'
08. 03. 2021 07.08
Mednarodni dan žensk, osmi marec, nas vsako leto opomni na številne izzive, s katerimi so se skozi zgodovino srečevale ženske, na dosežke bork za pravice žensk in aktualne izzive žensk, kar nekaj jih je s seboj prinesla tudi pandemija koronavirusne bolezni. Številne ženske pa bodo osmi marec tudi letos obeležile tako, da bodo bile svojo osebno bitko, bitko z boleznijo.