nova oprema

Londonski gasilci s posebno kisikovo masko rešili življenje mačke
12. 07. 2022 17.09
Gasilci londonske gasilske brigade so med gašenjem požara v britanski prestolnici prvič uporabili posebno kisikovo masko, ki je prilagojena za hišne ljubljenčke. Prvič pa so jo uporabili v hišnem požaru v petek ter tako uspeli rešiti življenje mački, ki so jo potegnili iz goreče hiše. Namestnik pomočnika komisarja brigade za operativno politiko Dave O'Neill ob tem poudarja, da je prednostna naloga gasilcev vedno reševanje človeških življenj, vendar pa, da bodo z novo opremo več možnosti imele tudi živali, ujete v požarih. To pa bo družinam v travmatični situaciji prineslo tudi kanček upanja in pozitive, je še dejal.

Kdo bo zdržal dlje? Putin ali Zelenski (in Zahod)?
11. 07. 2022 12.11
Vojna v Ukrajini se vleče veliko dlje, kot je večina pričakovala. Ukrajina se še naprej zanaša na svoje zahodne zaveznike, Vladimir Putin pa upa, da bo strl ukrajinski pogum in podporo Zahoda. Kdo bo po trenutnih ocenah analitikov zdržal dlje?

Nova mala avtocestna počivališča: wi-fi, električni polnilci in videonadzor
09. 07. 2022 18.40
Do septembra bo Dars prenovil sedem malih avtocestnih počivališč. Med drugimi posodobitvami bodo počivališča na novo opremljena z wi-fi, polnilnimi postajami za električna vozila, sanitarijami, videonadzorom ter površinami za oddih in rekreacijo. Novost bo tudi prepoved dostopa s tovornimi vozili. Najkasneje konec septembra bodo začeli še s prenovo preostalih štirih malih počivališč. S tem se bodo ustvarila tudi nova delovna mesta.

Kapital je plaha ptica
07. 07. 2022 06.00
Slovenija sodi med države, kjer je davek na kapital manj obdavčen. Podjetja imajo lahko tudi 100-odstotno olajšavo na področju spodbujanja investicij in razvoja. Je Slovenija pri obdavčitvi kapitala na robu davčne oaze?

Petkovškovo nabrežje med Resljevo in Rozmanovo ulico v Ljubljani bo obnavljal KPL
06. 06. 2022 15.13
Mestna občina Ljubljana je za izvedbo prenove Petkovškovega nabrežja na odseku med Resljevo in Rozmanovo ulico, torej tudi mimo nastajajočega Centra Rog na območju nekdanje istoimenske tovarne, izbrala KPL, je razvidno s portala javnih naročil. Vrednost izbrane ponudbe je 4,27 milijona evrov brez davka oziroma 5,21 milijona z davkom.

Nova generacija Mladih upov: Kje bodo porabili prejeta sredstva?
05. 06. 2022 15.30
Znana je nova generacija mladih nadarjenih posameznikov s področja športa, para športa, znanosti in umetnosti, ki bodo prejeli finančna sredstva za razvoj svojega talenta v sklopu 10. projekta Mladi upi. Javnost je največ glasov namenila Aneju Gorenjaku, trobentaču, komisija pa je izbrala še 12 nadobudnih mladostnikov.

Zaradi računalniškega hrošča napačno izračunali šest poslanskih mandatov
07. 05. 2022 18.07
Po naših informacijah so v DVK zaradi računalniške napake napačno izračunali šest poslanskih mandatov. Napako so naredili pri poslancih Gibanje Svoboda, SDS, Levica in NSi. Brez mandata so tako ostali Tomaž Lah in Jurij Lep (GS), Maja Kocjan in Andrej Kosi (SDS), Klemen Matk (NSi) in Ana Černe (Levica). Kot se je izkazalo ob dodatnem preverjanju izidov volitev s strani neodvisnih strokovnjakov, obstoječa programska oprema vsebuje napako v d'Hondtovem sistemu dodeljevanja mandatov.

Nesreča v srbskem rudniku lignita zahtevala osem življenj
01. 04. 2022 09.23
V rudniku v kraju Sokobanja na vzhodu Srbije se je zgodaj zjutraj zgodila nesreča, ki je zahtevala osem življenj, okoli 20 rudarjev pa je potrebovalo zdravniško pomoč. Sprva so poročali, da je v rudniku odjeknila eksplozija, a je ministrica za rudarstvo pozneje to zanikala. Po njenih besedah je bilo usodno uhajanje metana. Omenjeni rudnik ima dolgo zgodovino nesreč, najhujša se je zgodila leta 1998, ko je umrlo 29 rudarjev.

ZDA: Ruska vojska je v Ukrajini zagrešila vojne zločine
23. 03. 2022 06.32
Skoraj mesec dni od začetka vojne v Ukrajini se ta še ni ustavila. Svoje domove je zapustilo že več kot 3,5 milijona Ukrajincev, ki so varno zatočišče poiskali v drugih državah, večinoma na Poljskem. V Mariupolu ostaja ujetih 100.000 ljudi. Zahod medtem Rusiji napoveduje vedno nove sankcije. ZDA so sporočile, da je ruska vojska na podlagi podatkov, ki so na voljo, v Ukrajini zagrešila vojne zločine. Nemški kancler Olaf Scholz pa ocenjuje, da je ruska ofenziva v Ukrajini zastala. Putinov svetovalec naj bi medtem zapustil rusko vlado in pobegnil iz Rusije.

Milijonska preplačila pri nabavah medicinske opreme
21. 03. 2022 19.16
Poslanci so obravnavali poročilo preiskovalne komisije DZ o ugotavljanju odgovornosti nosilcev javnih funkcij v programu otroške kardiologije in na področju nabav medicinske opreme. Po besedah predsednice komisije Karmen Furman so med drugim ugotovili, da so slovenske bolnišnice enak medicinski material naročale po različnih cenah. Namesto načela gospodarnosti, učinkovitosti in uspešnosti ter drugih načel je pri naročanju "načeloma veljal dogovor med dobavitelji in ustanovami, kdo bo v kateri izmed bolnišnic dobil kakšen posel", je povedala.

Priznanja za obrtnike in podjetnike: 'Dokazali, da jih nobena kriza ne more zlomiti'
17. 03. 2022 20.19
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS) je na Brdu pri Kranju podelila priznanja najboljšim obrtnikom in podjetnikom zadnjih dveh let. Obrtnik leta 2020 je po izboru komisije postal kovinostrugar Matjaž Oven, podjetnik leta 2020 pa Marijan Hertiš iz podjetja Seltron. Priznanje za obrtnika leta 2021 je pripadlo orodnemu kovaču in lesarju Jožetu Krmelju, za podjetnika leta 2021 pa Tomažu in Metki Marovt iz proizvodno-uvoznega podjetja Marovt. Priznanje za najstarejšega obrtnika leta je šlo v roke Jožefu Lakiju iz Velike Polane, ki suho robo izdeluje že od leta 1967.

Zbrali več kot pet ton pomoči za Ukrajino in ukrajinske begunce
17. 03. 2022 10.43
V enem tednu so v Mariboru zbrali več kot 5000 kilogramov humanitarne in materialne pomoči za Ukrajino in ukrajinske begunce v drugih državah. Uprava RS za zaščito in reševanje je že prevzela 27 palet pomoči, akcija pa se bo nadaljevala tudi v prihodnjih dneh. "Mariborčanke in Mariborčani ste tudi tokrat – kot še zmeraj do zdaj – pokazali, kako veliko je srce Maribora, saj je bil odziv na akcijo izjemen," so ob tem dejali na mariborski občini. Medtem je v Ukrajino že prispela tretja pošiljka Slovenske karitas, na poti pa je tudi že četrta. Nova KBM pa bo ukrajinskim beguncem, ki se trenutno nahajajo v Sloveniji, olajšala bančno poslovanje.

'Pri izginotju tovornjaka smo bili jaz in država žrtev prevare'
13. 03. 2022 08.21
Serijo predvolilnih intervjujev z najmočnejšimi domačimi političnimi igralci nadaljujemo s predsednikom NSi Matejem Toninom. Obrambni minister razkriva, koliko slovenskih vojakov in kje konkretno bo zaradi vojne v Ukrajini sodelovalo v Natovih bojnih skupinah na tujem. Kdo in zakaj kadruje v bogati energetiki? Kakšna je politična teža druge največje vladne stranke v aktualni koaliciji? In še; ali je Janez Janša res boljša izbira kot Matej Tonin, češ da je bolj odkrit in pri njem vsaj veš, kje si, kot pravi filozof Slavoj Žižek?

Priprava vrta in orodja na novo sezono – koristni nasveti
11. 03. 2022 08.17
Dnevi so vedno daljši, temperature vedno višje in priprave na novo vrtno sezono so tik pred vrati! Spomladi priporočamo rahljanje zemlje z vilami, da ne uničimo vseh mikroorganizmov, ki živijo v zemlji. Rahljanje je najbolj enostavno z dodajanjem kupljene zemlje, ki jo zmešamo v vrtno zemljo. Tako je zemlja hitreje pripravljena na setev in sajenje.

Lara Topol o komandni sobi NEK ter energetski in jedrski prihodnosti: 'Vsi lahko mirno spite'
06. 03. 2022 07.42
Lara Topol je mlada inženirka, ki v jedrski elektrarni v Krškem dela kot vodilna inštruktorica za usposabljanje obratovalnega osebja elektrarne. Priznava, da zaposleni v komandni sobi jedrske elektrarne v vsakem trenutku čutijo odgovornost, ki jim je zaupana. Med množico lučk in stikal ter kar nekaj zasloni smo se z njo v simulatorju komandne sobe v NEK pogovarjali o pripravljenosti osebja na morebitne izzive, o prihodnosti jedrske energije in o nekaterih napačnih predpostavkah o tej vrsti energije, ki krožijo v družbi. Prepričana je, da prehod v brezogljično družbo brez jedrske energije ni mogoč, razen če smo pripravljeni sprejeti drastične spremembe življenjskega sloga. Razkrila pa je tudi, ali rada gleda filme, ki temeljijo na jedrski nesreči v Černobilu.

Testi po novem plačljivi – kaj storiti, če imate simptome?
21. 02. 2022 13.22
Glede na novo uredbo testiranje s hitrimi antigenskimi testi ni več brezplačno, a kljub temu vas osebni zdravnik, če se slabo počutite ali imate simptome covida-19, še vedno lahko napoti na PCR-testiranje. Prav tako je HAG-testiranje še vedno brezplačno, če izvajalcu predložite dokaz o pozitivnem rezultatu samotestiranja.

V Avstriji od 5. marca skoraj brez ukrepov, 20. marca sproščanje tudi v Nemčiji
16. 02. 2022 14.54
V Avstriji bodo 5. marca odpravili skoraj vse covidne ukrepe, so sklenili na srečanju avstrijske vlade z glavarji posameznih avstrijskih zveznih dežel in krizne skupine za usklajevanje ukrepov (Gecko). Sproščanje je napovedala tudi Nemčija. Francoska vlada medtem razmišlja o ukinitvi nošenja mask v zaprtih prostorih. Zaradi bolj nalezljive koronavirusne različice omikron tudi iz držav, ki so doslej sledile strategiji ničelnih okužb, sicer te dni poročajo o rekordih. Med njimi sta na primer Nova Zelandija in Hongkong.

V požaru pred lokalom na Goriškem uničena zunanja gostinska oprema
09. 02. 2022 16.26
Pred enim od gostinskih lokalov v Novi Gorici je zagorelo, pri tem pa je bilo uničenih več miz, stolov, zložljivi dežniki, popokalo je tudi steklo na bližnjih trgovinah. Policija okoliščine dogodka še preiskuje.

Vse več je uporabnikov, ki svoje stiske ne zmorejo zaupati strokovnim delavcem
23. 01. 2022 12.22
Prav v času, ko je delodajalec očeta znova povabil nazaj na delo, se je mama prvič onesvestila. Otroci so jo pospremili v bolnišnico, tam pa so ji po nekaj dneh preiskav ugotovili neozdravljivo bolezen. Mama ni imela osnovnega in tudi ne dodatnega zdravstvenega zavarovanja in zdravljenje je lahko nadaljevala le zaradi očeta, ki je z vrnitvijo na delo poskrbel vsaj za osnovno zavarovanje. In tedaj se je v družini začel boj za obstanek.

V Tongo prispela prva letala s humanitarno pomočjo
20. 01. 2022 08.13
V Tongo so prispela prva vojaška transportna letala, ki so dostavila prepotrebno zalogo vode in drugih potrebščin. Na poti so tudi druga letala in ladje, ki sta jih poslali Nova Zelandija in Avstralija. Po izbruhu vulkana je država sredi Tihega oceana sicer že pet dni odrezana od sveta.

Javna najemna služba: zanimanja je veliko, prvi razpis predvidoma konec januarja
05. 01. 2022 10.43
Z novim letom smo tudi v Sloveniji dobili javno najemno službo, ki jo v tujini poznajo že desetletja. V času, ko stanovanj primanjkuje in se nova ne gradijo dovolj hitro, najemniki pa so velikokrat prepuščeni na milost in nemilost trgu in kapricam najemodajalcev, je to več kot dobrodošla novost, a bo treba počakati še nekaj časa, da bi videli, kako bo zaživela.

Talibani prosijo za pomoč, so pa popravili opremo za izdajanje potnih listov
19. 12. 2021 14.48
Visoki talibanski uradniki so pozvali k mednarodni pomoči za boj proti vse hujši gospodarski krizi, ki je državo zajela po njihovem prevzemu oblasti. Zaradi razmer v državi se krepi strah pred begunskim valom iz Afganistana.

Simoniti zavrnili očitke, Samobor: Večina ministrov se vsaj formalno trudi spoštovati svoj resor
25. 11. 2021 07.15
Minister za kulturo Vasko Simoniti je v povezavi z odstopom Igorja Samoborja z mesta ravnatelja SNG Drama Ljubljana dejal, da do njega nima osebnih zamer. Prav tako je zagotovil, da se bo postopek obnove zgradbe nadaljeval. Za obnovo bi po novem osnutku programa za kulturo namenili 21 milijonov evrov, polovico manj, kot je bilo predvideno sprva. Samobor je ob odstopu ministrstvu očital, da zavlačuje z obnovo, ministru pa, da je njegov odklonilen odnos do problema zasebne narave. Samobor v odgovoru ministru Simonitiju očital pomanjkanje argumentacije. Ministrovo namigovanje, da naj bi odstopil zaradi revizije, je medtem označil za "smešno in populistično".

Po 90 letih prenova male hidroelektrarne na Hublju
17. 11. 2021 16.50
Družba Soške elektrarne je začela prenavljati malo hidroelektrarno na reki Hubelj v Ajdovščini. Prenovo je najbolj potreboval glavni cevovod, ki je bil poškodovan zaradi nenehnega drsenja terena, del od 4,4 milijona evrov vredne investicije pa bo namenjen tudi prenovi same strojnice v hidroelektrarni.

Močan veter podiral drevesa, na cesti čez Vršič obvezna zimska oprema
07. 10. 2021 10.23
Ob deževju, ki je zajelo Slovenijo, vremensko dogajanje ponekod krojita še močnejši veter in sneg. Meja sneženja se je ponoči občasno spustila do 1500 metrov nadmorske višine, predvsem na višje ležečih območjih piha močan veter. Močan veter je na območju več slovenskih občin podiral posamezna drevesa, ki so ogrožala objekte in ovirala cestni promet. Na cesti čez Vršič je obvezna zimska oprema.

Dolge čakalne vrste, visoke cene samoplačniških storitev – še imamo javno zobozdravstvo?
28. 09. 2021 06.00
Več kot leto dni čakalne dobe za dodelitev osebnega zobozdravnika, še daljše čakalne vrste za zobozdravstvene storitve, dežurne ambulante pa so večkrat neodzivne. "Zgodi se tudi, da zaradi predolgih čakalnih dob pacient izgubi zob," pravijo zobozdravniki, številni pacienti pa so se zato, čeprav vsak mesec plačujejo prispevke za zdravstvene storitve, prisiljeni obrniti na zasebnike. Teh je, s koncesionarji, več kot zobozdravnikov v zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Prihodki od prodaje so pri nekaterih v letu 2020 presegli dva milijona evrov. Ali sploh še imamo javno zobozdravstvo?

Pri prevzemu oklepnih vozil Oshkosh nekaj tehničnih napak, ki so že odpravljene
23. 09. 2021 14.40
Maja je v Slovenijo prispelo 38 lahkih oklepnih vozil Oshkosh ameriškega proizvajalca, za katera je ministrstvo za obrambo plačalo 30 milijonov evrov. Vozila še niso v uporabi. V stranki Levica že zahtevajo sklic nujne seje odbora za obrambo zaradi (ne)opremljenosti, na ministrstvu pa pojasnjujejo, da prevzemni postopki potekajo po ustaljenih smernicah za prevzem blaga. Slovenska vojska bo vozila po navedbah ministrstva prevzela leta 2022.

'Če bo islam dovolil glasbo, jo bomo poslušali'
13. 09. 2021 07.00
Afganistanski glasbeniki tiho čakajo, kaj jim bo prinesla prihodnost pod novim režimom, in upajo, da jih ne bo doletela enaka usoda kot pred 25 leti. Ulica Harabat, ki je srce afganistanske glasbe, sameva v tišini, naoknice pa so trdno zapahnjene. Talibani so znova prevzeli oblast v državi, zato afganistanski glasbeniki ne vedo natančno, kakšna pravila bodo veljala zanje in koliko glasbe – če sploh kaj – bo še odmevalo po domovih in ulicah.

Reševali tri planince, ki so se izgubili zaradi slabega vremena
02. 08. 2021 11.00
Gorski reševalci so na območju Stola na klasičen način rešili tri planince, ki so v zelo slabih vremenskih razmerah zašli na območju Stola. Tuja planinka pa je med Planiko in Doličem v Julijskih Alpah zdrsnila in se pri tem huje poškodovala. Podobno se je zgodilo turistki na območju Velikih korit na reki Soči. Na mokrem in spolzkem terenu je zdrsnila, padla ter dva metra pod potjo obvisela nad kanjonom. Na srečo se ni poškodovala. Policija ponovno svetuje, da se v nevihtnem in deževnem vremenu ne odpravljate v gore, saj je pohod lahko usoden.

'Nismo taksi služba, izbirajte gorske ture v skladu s svojimi zmožnostmi'
24. 07. 2021 07.20
Lep konec tedna bo v naše gore spet zvabil veliko obiskovalcev. Toda veliko ljudi v gorah običajno pomeni tudi veliko nesreč. Statistika pravi, da morajo pri skoraj milijonu ljudi, ki vsako leto obišče naše gore, reševalci posredovati skoraj 500-krat. Letos bodo zaradi zahtevnih razmer v gorah številke še višje: gorski reševalci so posredovali že 300-krat, življenje pa je v gorah izgubilo že 15 ljudi, samo eden manj kot v celotnem lanskem letu. Tudi zato so piloti helikopterjev, ki v gorah rešujejo življenja, javnosti nedavno poslali apel: "Nismo taksi služba, izbirajte gorske ture v skladu s svojimi zmožnostmi."