nova rešitev

Dostavljavci hrane v akcije proti številkam, Janković vztraja: Gre za varnost
06. 09. 2022 16.29
Predstavniki sindikata Mladi plus ne razkrivajo izsledkov sestanka z dostavljavci hrane v Ljubljani, na katerem so iskali rešitev za preprečitev predvidenega oštevilčenja, šlo pa naj bi tudi za načrtovanje prihodnjih akcij. Ljubljanski župan Janković medtem vztraja pri registraciji, saj da je nujna za varnost pešcev.

Tymofii Poluian: Zagotovo bo veliko pritiska, toda tistega dobrega
05. 09. 2022 20.51
Slovenija je dobila svojega nasprotnika v četrtfinalu. Pomerila se bo proti reprezentanci Ukrajine, ki je bila na prvi ponedeljkovi tekmi boljša od Nizozemske. Le-to je odpravila z rezultatom 3:0. Nad tako dobro predstavo so bili morda nekoliko presenečeni tudi Ukrajinci sami. Po tekmi smo se namreč pogovarjali s sprejemalcem Tymofiijem Poluianom, ki je v sezoni 2018/2019 igral v Ljubljani, bil je član ACH-ja.

Zakaj o tem nihče ne govori?
04. 09. 2022 11.14
Sreda je dan, ko na programu humanitarne pomoči Veriga dobrih ljudi potekajo uradne ure. Namenjene so družinam iz vse Slovenije, ki jih življenjski dogodki spravijo v situacijo, ko življenja ne zmorejo več nadaljevati same brez tuje pomoči, bodisi finančne, ko zmanjka za položnice, bodisi materialne, ko doma ni več hrane, bodisi terapevtske, ko so odnosi v družini že tako skrhani, da skupno življenje postane nemogoče.

'Kemoterapija te povsem dotolče, a ti hkrati reši življenje'
04. 09. 2022 09.04
V Sloveniji vsako leto za rakom dojk v povprečju zboli okoli 1400 oseb, nekaj več kot 400 jih umre. V tej prvi statistiki sva se žal znašli tudi z novinarko Katarino Keček, doživeli ves ta "pekel" v zahtevnem procesu zdravljenja, se borili s hudimi stranskimi učinki zdravil, izgubili lase, bili bitko s kemoterapijami, tako kot vsi pacienti, ki jih doleti diagnoza z imenom rak. Stiske, ki jih doživljamo v času zdravljenja, lahko razumejo samo tisti, ki so to doživeli, nihče drug, se strinjava s Katarino. "Prvi mesec po diagnozi je bil katastrofa, padla sem v depresijo, več kot sem brala o raku, bolj me je bilo strah. Prepričana sem bila, da bom kmalu umrla. Celo hišo sem že začela pospravljati in dajati svoje stvari drugim ljudem, češ, saj tega ne bom več rabila," pripoveduje moja sogovornica, ki je bila skoraj 20 let tudi moja sodelavka na Pop Tv.

Bo 40-milijonska pomoč gospodarstvu dovolj za blažitev energetske krize?
31. 08. 2022 06.00
Država bo podjetjem za sofinanciranje stroškov, ki jih imajo ob vse višjih cenah elektrike in zemeljskega plina, namenila 40 milijonov evrov. Vlada pri tem poudarja, da ne gre za zadnji korak pomoči, v opoziciji pa opominjajo, da vlada dela prepočasi in da bi moral interventni zakon zajemati širši nabor energentov in upravičencev. "To je prva pomoč in ne sme biti zadnja," je v oddaji 24UR ZVEČER izpostavil tudi Matevž Frangeš, državni sekretar na gospodarskem ministrstvu. Da vlada zavaja slovensko gospodarstvo in javnost, pa je dejal poslanec NSi Jožef Horvat.

V Prištini, Beogradu in tujini pozdravljajo dogovor o osebnih izkaznicah
28. 08. 2022 18.32
Po tem, ko je visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell v soboto zvečer na Twitterju objavil, da sta Kosovo in Srbija tik pred zdajci uspela doseči dogovor o osebnih izkaznicah, so doseženi kompromis potrdili tudi v Prištini in Beogradu. Zadovoljstvo ob dogovoru so že izrazili tudi v tujini, tako v EU kot sosednjih državah.

Borrell: Srbija in Kosovo dosegla dogovor glede dokumentov
27. 08. 2022 19.32
Srbija in Kosovo sta dosegla dogovor glede dokumentov, ki jih bodo potniki potrebovali za prehajanje meje, je na spletu sporočil visoki zunanjepolitični predstavnik Evropske unije Josep Borrell. EU naj bi namreč prejela zagotovila kosovskega premierja Albina Kurtija, da bodo lahko kosovski Srbi in vsi drugi državljani mejo prehajali z osebnimi izkaznicami.

'Dolgoročno tako nizkih cen električne energije ne bo več'
27. 08. 2022 18.56
Dr. Marko Topič v svetu fotovoltaike že lep čas uživa status tehnološkega 'superzvezdnika'. Ob vodenju Laboratorija za fotovoltaiko in optoelektroniko na Fakulteti za elektrotehniko je tudi predsednik evropske tehnološke in inovacijske platforme za fotovoltaiko, nosilec 15 evropskih raziskovalnih projektov, 12 svetovnih bilateralnih projektov in prejemnik številnih nagrad. Bogati zbirki nagrad in priznanj je dodal še eno – evropsko Becquerelovo nagrado za izjemne prispevke v fotovoltaiki.

Upokojenci razburjeni zaradi delitve digitalnih bonov
24. 08. 2022 10.19
Delitev digitalnih bonov za starejše dviga veliko prahu. Ukrep, ki je dediščina prejšnjega ministra Marka Andrijaniča, spremljajo številni zapleti in slaba volja starejših, ki se počutijo diskriminirane. V Srebrni niti so že opozorili, da so 150-evrski boni, ki jih bo prejelo le 5000 od dobrih 700.000 starejših od 55 let, šolski primer diskriminacije. V Zvezi društev upokojencev Slovenije poudarjajo, da so upokojenci razburjeni in da gre pri tem za veliko kršitev pravic starejših, ki so izkazali množičen interes za izobraževanje na področju digitalne pismenosti.

Krznar po remiju v štajerskem obračunu: Nihče se ni skrival, kar je pohvalno
22. 08. 2022 13.32
Prekinitev serije šestih zaporednih porazov, ki so "odnesli" trenerja Radovana Karanovića in "prinesli" Damirja Krznarja, je v tabor vijoličastih prinesla le malo zadovoljstva. Dva zadetka v štajerskem derbiju s Celjem nista zadostovala za več kot točko (2:2). Obakrat je zadel Marko Božić za vodstvo z 2:0, ki pa ga aktualni prvaki niso uspeli zadržati. V taboru vijoličastih verjamejo, da so želje o evropski jeseni še uresničljive.

Vučić: Preganjanja Srbov s Kosova ne bo več
21. 08. 2022 17.50
Srbski predsednik Aleksandar Vučić je po srečanju s predstavniki Srbov na Kosovu dejal, da so ti oblastem v Beogradu dali proste roke za pogajanja o kompromisni rešitvi glede osebnih izkaznic in registrskih tablic. Preganjanja Srbov s Kosova ne bo več, je ob tem zatrdil Vučić.

Pred štirimi desetletji je luč sveta ugledala prva zgoščenka
17. 08. 2022 12.50
Digitalizacija glasbe se je začela pred 40 leti s prvimi glasbenimi zgoščenkami, ki so prinesle preobrat v glasbeni industriji. Prve srebrne zgoščenke za prodajo so nastale v nemškem mestu Hannover-Langenhagen. Internet je kasneje z glasbenim piratstvom prispeval k zatonu zgoščenk.

Kriza cen, ne hrane: špekulanti in 'veliki igralci' krivi za nevzdržne podražitve
12. 08. 2022 11.25
Kdaj bodo tisti, ki zasedajo ključna mesta, razumeli, za kaj v resnici gre? Tako se sprašujejo pri nevladni organizaciji grain.org. Gre za organizacijo, ki se zavzema za večjo vpletenost skupnosti v prehransko verigo, ki je v zadnjih letih prešla v roke globalnih igralcev. Opozarjajo - soočamo se z že tretjo prehransko krizo v 15 letih, naučili pa se nismo ničesar, čeprav se ustvarjajo nova in nova zavezništva, projekti pa dobijo veliko denarja.

Na obzorju alternativa optičnemu omrežju
03. 08. 2022 00.15
Zadnje desetletje je na področju komunikacije in povezovanja prineslo ogromno sprememb. Internet, skupni imenovalec e-pošte, družbenih omrežij, videokonferenc, mobilne televizije in še nešteto drugih storitev, je pospešil razvoj tehnologij, ki omogočajo svetlobno hiter prenos informacij in neprestano povezanost s celim svetom. Porast uporabe mobilnih naprav spreminja navade in preference uporabnikov, s širitvijo 5G omrežja pa ponudniki naslavljajo zahteve uporabnikov po vedno večjih hitrostih in boljši uporabniški izkušnji.

Bobnar: Pri projektu avtocestne policije gre za sume kaznivih dejanj
01. 08. 2022 10.24
Policija z današnjim dnem začasno ukinja tri enote avtocestne policije, celjsko, mariborsko in koprsko, medtem ko ljubljanska zaenkrat še ostaja. Razlog je pomanjkanje kadra na postajah prometne policije, ki se je še povečal z ustanovitvijo Uprave avtocestne policije, saj so policiste premeščali v to enoto. Pa tudi sicer se je projekt avtocestne policije znašel pod drobnogledom protikorupcijske komisije in Urada za nadzor proračuna.

Zdravstvo.si: Vlada z interventnim zakonom odpira vrata korupciji
26. 07. 2022 16.36
Skupina zdravnikov zdravstvo.si je razočarana, da je nova vlada z interventnim zakonom o zdravstvu ukinila novelo Zakona o javnem naročanju v zdravstvu, ki jo je sprejela prejšnja vlada. Skupina meni, da je poteza nove vlade korak nazaj v smer korupcije in dogovorne ekonomije dobaviteljev v slovenskem državnem zdravstvu. A že pred sprejemom novele so nekateri pravniki opozorili, da je ta spisana tako, da dopušča netransparentno javno naročanje in nakup medicinske opreme na trgu, kar je v nasprotju z evropsko zakonodajo. Z Ministrstva za zdravje utemeljujejo podobno: "Ker so določbe novele v nasprotju z evropskim pravnim redom, je bilo treba v te določbe poseči z interventnim zakonom."

Nigerijski reprezentant novi član vijoličastih
26. 07. 2022 10.32
Nigerijski nogometni reprezentant Ishaq Kayode Rafiu je nova okrepitev slovenskega prvoligaša Maribora. Kot so vijoličasti zapisali na spletni strani, je 21-letni igralec podpisal pogodbo do leta 2025. Krilni napadalec iz Nigerije, iz moštva Rivers United, je v NK Maribor prišel z naslovom državnega prvaka.

ZDA Ukrajini pošlijajo nove Himarse, ki jezijo Rusijo
23. 07. 2022 11.37
ZDA so v petek Ukrajini odobrile dodatnih 175 milijonov dolarjev za pomoč v orožju in opremi v boju proti ruski agresiji, je sporočil državni sekretar Antony Blinken. Potrdil je, da nova pomoč vključuje tudi napredne raketne sisteme Himars. Nevladna organizacija Human Rights Watch (HRW) pa je rusko vojsko obtožila, da na območjih pod njenim nadzorom v Ukrajini muči vojne ujetnike in civiliste. Medtem je pristanišče v Odesi pretreslo več eksplozij.

Svet ECB obrestne mere zvišal za 0,5 odstotne točke
21. 07. 2022 06.13
Svet Evropske centralne banke je skladno z napovedmi dvignil glavne obrestne mere za evrsko območje, in sicer kar za 0,5 odstotne točke. Gre za prvo zvišanje obrestne mere v 11 letih. Junija so sicer napovedali dvig za 0,25 odstotne točke. Predsednica Evropske centralne banke Christine Lagarde je ob tem povedala, da "svet Evropske centralne banke z današnjimi sklepi odločno stopa na pot zaostrovanja oziroma normalizacije denarne politike".

Kako ravnati ob požaru?
20. 07. 2022 14.16
Požar na Krasu, ki se je z italijanske strani razširil na slovensko, ogroža prebivalce. Ob požaru nastanejo različne škodljive snovi, odvisno od materialov, ki gorijo, temperature in drugih okoliščin, opozarjajo predstavniki NIJZ. Prebivalci in ljudje, ki se znajdejo v bližini požara, so plinom in delcem, ki botrujejo ognjenim zubljem, neposredno izpostavljeni z vdihavanjem, kasneje lahko tudi s hrano in vodo. Zato so na NIJZ spisali priporočila, kako ravnati ob požaru.

Vlada ukinila urad za demografijo
14. 07. 2022 17.48
Le nekaj mesecev po večkrat preloženem slovesnem odprtju Urada za demografijo se je nova vlada na 8. redni seji odločila, da ga bo ukinila. Ustanovljen je bil že oktobra 2020, in sicer z namenom spodbujanja, koordiniranja in usmerjanja aktivnosti demografskega preporoda Slovenije, piše na njihovi spletni strani. Do ustanovitve so bili mnogi kritični, saj so bili zaposleni v uradu močno povezani s takratno vladajočo stranko. Na seji je vlada tudi za eno leto preložila začetek izvajanja zakona o dolgotrajni oskrbi.

'Ljudje morajo žito pustiti na njivah'
10. 07. 2022 12.45
Ocenjuje se, da je v Ukrajini blokiranih 22 milijonov ton žita, tudi za novo žetev, ki se začenja, pa ne kaže dobro. Država običajno 30 odstotkov svojega žita pošlje v Evropo, 30 odstotkov v Severno Afriko in 40 odstotkov v Azijo. Tokrat bo drugače.

Kako uvesti krajši delovni čas? 'Preskakovanje korakov vodi v neuspeh'
09. 07. 2022 07.00
Smo v obdobju, kjer vsak drugi zaposleni dela več kot osem ur na dan, na leto imamo 1,4 milijona bolniških odsotnosti, od tega jih je več kot pol povezanih neposredno z delom. Naša delovna populacija se vse bolj stara, vsaki drugi občuti stres na delovnem mestu, vsaki tretji pa izgorelost, ki se iz leta v leto povečuje. Vstopamo v neko moderno suženjstvo, kjer smo – namesto da bi bila naša prioriteta družina – čedalje bolj vpeti v delo, opozarja Jasmina Alić in ponuja rešitev: skrajšan delovni čas. "Bolje je biti obkrožen z zadovoljnimi sodelavci, ker le tako lahko podjetje na dolgi rok napreduje," pravijo v podjetju Donar, kjer to že prakticirajo.

'Redukcijam pitne vode na Obali se najverjetneje ne bomo mogli izogniti'
07. 07. 2022 13.25
Prazne fontane, nedelujoči tuši na plažah, presušena tla ... To so podobe slovenske Istre, ki se sooča s hudo sušo. Tako hudo je, da se letos redukcijam vode, obdobjem, ko iz pip na Obali ne bo pritekla voda, najbrž ne bo mogoče izogniti. Kdaj se obeta ta scenarij, ko druge rešitve več ne bo, v rižanskem vodovodu ne morejo napovedati, saj je vse odvisno od tega, kdaj bo treba vodo začeti vračati v sistem. In obeti niso najboljši. Naš hišni prognostik napoveduje, da se vsaj do 20. julija ne pričakuje obilnejših padavin, situacijo pa bo še dodatno zaostrila vročina, ki se vrača naslednji teden.

Kmetom predlagajo selitev in nove službe. Kaj pa cene hrane?
07. 07. 2022 11.16
Nizozemska vlada počne vse, kar je mogoče, da bi omejila proteste kmetov, ki hromijo državo. Ti so na drugi strani ogorčeni nad načrti vlade, da na nekaterih območjih, še posebej blizu naravnih parkov, drastično skrči kmetijsko dejavnost, še bolj pa jih jezi arogantni pristop. Predvideni ukrepi naj ne bi bili usklajeni niti z lokalnimi oblastmi.

Fajonova: Slovenija bo vztrajala pri implementaciji arbitražne razsodbe
06. 07. 2022 14.31
Zunanja ministrica Tanja Fajon se je v Zagrebu sestala s hrvaškim kolegom Gordanom Grlićem Radmanom, s katerim sta potrdila pripravljenost, da državi odprta vprašanja rešujeta skozi medsebojni dialog. V tem duhu bo po besedah Fajonove potekalo tudi reševanje vprašanja meje, nekatera vprašanja pa bodo čim hitreje skušali rešiti neformalni ravni. Poudarila je, da bo nova slovenska vlada spoštovala odločitev arbitražnega razsodišča in vztrajala pri implementaciji razsodbe. Fajonovo sta sprejela tudi hrvaški premier Andrej Plenković in predsednik Zoran Milanović.

Nova pravila za nove avtomobile
06. 07. 2022 17.59
Uporabljati se je začela nova evropska uredba o splošni varnosti vozil, v skladu s katero morajo biti novi tipi vozil na evropskem trgu opremljeni z naprednimi varnostnimi sistemi. To so med drugim sistemi za opozarjanje na zaspanost in nepozornost voznika, za ohranjanje voznega pasu ter za zmanjšanje mrtvih kotov. Cilj novih pravil je zmanjšati število smrtnih žrtev in hudih poškodb na cestah v EU. Po oceni Bruslja bodo novi varnostni ukrepi do leta 2038 rešili več kot 25.000 življenj in preprečili vsaj 140.000 hudih poškodb.

Policistični jajčniki: 'Diete niso pomagale, lasje so mi izpadali v šopih'
02. 07. 2022 10.56
Sindrom policističnih ovarijev je najpogostejša bolezen pri ženskah, ki povzroča hormonske in presnovne motnje. "PCOS bolnic se drži stigma, da smo lene in debele, nihče pa ne vidi, da smo hude bolnice," pojasnjuje 43-letnica, ki je z umetno oploditvijo vendarle dvakrat rodila, v dveh letih pa izgubila tudi 90 kilogramov. Bolnice poudarjajo, da od ginekologov v javnem zdravstvu ne prejmejo ustrezne obravnave. "Iz ambulante sem odšla razočarana, brez odgovorov," pripoveduje 27-letnica, ki je s pomočjo nove ginekologinje po devetih mesecih končno spet dobila menstruacijo.

Cvikl viceguverner Banke Slovenije, Ahčinova nova predsednica računskega sodišča
01. 07. 2022 17.55
Državni zbor je s 54 glasovi za in 25 proti imenoval Milana M. Cvikla za viceguvernerja Banke Slovenije. Nekdanji slovenski član evropskega računskega sodišča, v zadnjem času pa predsednik strokovnega sveta SD za finance, razvoj in kohezijo, se tako pridružuje svetu Banke Slovenije, ki ga vodi guverner Boštjan Vasle. Na tajnem glasovanju je državni zbor 60 glasovi za in 19 proti imenoval tudi Jano Ahčin za predsednico računskega sodišča. Nekdanja direktorica Finančne uprave RS bo tako na položaju nasledila Tomaža Vesela in postala prva ženska na čelu vrhovne revizijske ustanove v državi.

V Šaleški dolini do 3,5 odstotka višji stroški ogrevanja
27. 06. 2022 18.10
V Šaleški dolini se bo s 1. julijem letos zvišal variabilni del cene toplote za ogrevanje prostorov in sanitarne vode, stroški ogrevanja za odjemalce pa bodo po izračunih višji za tri do 3,5 odstotka, so sporočili iz Komunalnega podjetja Velenje. Razlog za podražitev je po njihovih navedbah v vedno dražjih emisijskih kuponih za izpuste.