nova rešitev

Ukrepe zdaj zaostruje tudi Švedska, javna zbiranja so omejili na osem ljudi
16. 11. 2020 08.13
Švedska, ki je zaslovela s svojim mehkim pristopom v boju proti pandemiji covida-19, je zaradi velikega porasta števila novih okužb z novim koronavirusom prvič sprejela odločitev o omejitvi javnega zbiranja na osem ljudi. V ZDA so potrdili že več kot 11 milijonov okužb z novim koronavirusom. V Zagrebu naj bi na nekaterih lokacijah potekale nelegalne zabave, hrvaški notranji minister pa je napovedal, da bi lahko zaostrili ukrepe. Na Češkem bodo medtem izredno stanje podaljšali vse do božičnih praznikov.

Kurjenje 'hrane' v avtomobilih: sežiganje poljščin bolj škodljivo od dizla
15. 11. 2020 07.09
Lepo se sliši, da v Evropi narašča raba biogoriv, a v resnici je to precej skrb vzbujajoče, saj je večina sestavljena iz rastlinskih olj. Ne samo da kurimo hrano v avtomobilih, obenem za biodizel porabljamo rekordne količine palmovega olja, zaradi pridobivanja katerega na številnih koncih sveta pospešeno krčijo gozdove, opozarjajo v Focusu. A če palmovo olje postaja nezaželeno, tveganje zdaj predstavlja velika verjetnost, da se bo zato povečala proizvodnja sojinega biodizla, ki je z okoljskega vidika prav tako sporen.

Kroos: Bayern je trenutno najboljši klub na svetu, Real pa ima svoje težave
13. 11. 2020 11.51
Dolgoletni nemški nogometni reprezentant ter v zadnjih šestih letih in pol eden od pomembnejših členov madridskega Reala Toni Kroos je v obširnem intervjuju za slovito Marco spregovoril o številnih aktualnih temah, med drugim tudi o tem, kaj trenutno manjka 13-kratnim evropskim klubskim prvakom, da bi lahko prikazovali bolj konstantne igre.

Skrito v zadnjem protikoronskem paketu: ukinili podaljšani rok za plačila
13. 11. 2020 07.36
Peti paket protikoronskih ukrepov je ukinil možnost odloga plačil za fizične osebe. Podaljšani plačilni roki namreč ne veljajo več za fizične osebe, kar bodo najbrž še najbolj občutili starši majhnih otrok, ki jih zdaj čakajo dvojne položnice za vrtec: redna in tista za nazaj.

Nova pravila: če ste v karanteni, nadomestilo plače uveljavljate s potrdilom
12. 11. 2020 09.02
Ministrstvo za javno upravo in NIJZ sta pripravila nova pravila za osebe, ki morajo biti v karanteni – zaradi potrjene okužbe ali visoko tveganega stika. Po novem je za uveljavljanje nadomestila plače treba predložiti obrazec Potrdilo o karanteni na domu, ki ga izpolni delodajalec ali oseba sama, če gre za samozaposlenega, kmeta ali družbenika. "Pomembno je, da vsi ravnamo samozaščitno, zato ponovno pozivamo vse, ki so okuženi, da nemudoma pokličejo svojega izbranega zdravnika in ostanejo doma v samoizolaciji," so ob tem zapisali na MJU.

Spremembe stanovanjskega zakona: tudi zvišanje neprofitnih najemnin
11. 11. 2020 16.11
Na letošnjem posvetu o poslovanju z nepremičninami, ki ga organizira GZS, je beseda tekla predvsem o spremembah stanovanjskega zakona. Ključna predvidena sprememba je uskladitev neprofitne najemnine – ta bi se postopno povišala za 33 odstotkov, hkrati pa bi poskrbeli za subvencioniranje. Novost zakona je tudi ustanovitev javne najemniške službe, s katero bo – tako na ministrstvu – zagotovljenih več stanovanj. Prenova stanovanjske zakonodaje pa med drugim predvideva še obvezne ločene fiduciarne račune za rezervni sklad za vsako večstanovanjsko stavbo posebej.

Bi lahko bili hitri testi rešitev za ponoven zagon zabavne industrije?
08. 11. 2020 20.06
Vse več dogodkov pri nas in v tujini je do nadaljnjega odpovedanih. Bomo na koncerte in družabno življenje res morali čakati vse do poletja? Morda pa so rešitev hitri testi na covid-19, ki so vedno bolj priljubljeni v tujini - premožnejši Američani so se že poleti šalili, da je hitro testiranje nova tema njihovih zabav.

'Tudi tisti, ki se zavzemamo za UTD, smo si različni pri interpretacijah'
07. 11. 2020 12.53
Univerzalni temeljni dohodek bi bil lahko eden od ukrepov za spopad z revščino ali orodje, s katerim bi zagotavljali dolgoročno agregatno povpraševanje. A sodelujoči iz vrst politike in stroke so danes v pogovoru izpostavili več vprašanj, med drugim, ali bi se morali zaradi univerzalnega temeljnega dohodka odpovedati drugim socialnim transferjem.

Poziv prinesel rezultate: zdravniki s primarne ravni priskočili na pomoč
04. 11. 2020 14.56
Poziv bolnišnic in ministrstva za zdravje, da naj pri obvladovanju epidemije covida-19 bolnišnicam priskočijo na pomoč zdravstveni delavci s primarne zdravstvene ravni, je ponekod že dal rezultate. Nekaterim bolnišnicam pomagajo prostovoljci. Medtem pa so iz Splošne bolnišnice Murska Sobota sporočili, da so na robu zmogljivosti. Glede na število prebivalcev imajo namreč največ hospitaliziranih bolnikov.

Na Petrovem Brdu zaradi pomanjkanja kadra dela tudi 7 pozitivnih zaposlenih
02. 11. 2020 14.18
Okužbe z novim koronavirusom se širijo v vse več domovih za starejše po vsej državi. Najhuje je trenutno v enoti Petrovo Brdo, kjer je pozitivna večina stanovalcev ter 10 zaposlenih. Soočajo pa se tudi s pomanjkanjem kadra. Številni domovi medtem pripravljajo rdeče cone izven prostorov samega doma, v Ilirski Bistrici bodo okužene stanovalce tako do večera preselili v bližnji kulturni dom.

Glavni švedski epidemiolog: Čredna imunost ne izbriše bolezni, pristop ni etičen
31. 10. 2020 06.54
Švedska in njen pristop k obvladovanju novega koronavirusa. Edinstven, ne brez žrtev in tudi ne nujno učinkovit. Tudi tam namreč očitno drugi val okužb prihaja, čeprav so številni menili, da ga ne bo. V 24 urah so zabeležili skoraj 3.000 novih primerov - najvišje dnevno število okužb od začetka epidemije. Prav tako je imel njihov model v prvem valu eno najvišjih smrtnosti. Modela za zdaj bistveno ne spreminjajo, je pa glavni epidemiolog še enkrat opozoril tiste, ki trdijo, da gradijo na čredni imunosti, da to ni res. Pa tudi, da to ni ne rešitev ne etična ideja.

Balladero s kontrastom trenutnemu vsesplošnemu mračnjaštvu
30. 10. 2020 15.47
Balladerova nova pesem Drugačen svet je nastala v sodelovanju z mladim, odličnim producentom Žanom Serčičem, ki jo je odel v "sintpop" opravo 80. let. Z barvitim navdihom se tako smelo sprašuje o drugačnem svetu, ki nas v teh dneh, mesecih in prelomnem letu 2020 obdaja z mračno tančico negotovosti.

Celjanom spodrsnilo na pomembni tekmi
28. 10. 2020 22.58
Rokometaši Celja Pivovarne Laško so na tekmi 6. kroga evropske lige prvakov izgubili proti ukrajinskemu Motorju iz Zaporožja z 31:32 (14:17). Celjska ekipa bo naslednjo tekmo igrala 18. novembra, ko bo gostovala v francoskem Nantesu.

Poglejte na zemljevid, kje se lahko samoplačniško testirate, cena okoli 100 evrov
21. 10. 2020 06.00
Klasični molekularni testi PCR, ki pri diagnostiki covida-19 veljajo za zlati standard, v Sloveniji stanejo od 80 do 120 evrov. Zbrali smo podatke, kje in za koliko denarja se lahko samoplačniško testirate, našli smo 22 zdravstvenih domov in šest bolnišnic. Testiranje ni poceni, trener judoistk iz Lopate Marjan Fabjan celo prodaja kombi, da bo lahko plačeval testiranja. Če je test v Luxembourgu, kjer testirajo daleč največ v Evropi zastonj, pa je v Avstriji še dražji kot v Sloveniji, med 110 in 190 evri, na Hrvaškem od 60 do 220 evrov. Razrez cene testa je zgovoren, niso le epruvete in brisi, so visoko usposobljeni ljudje, zaščitna oprema, aparature, znanje, kompleksni postopki.

17 bolnišnic prejelo navodila za hitre antigenske teste, uporablja jih 10
20. 10. 2020 06.00
Več testiranja, več odkritih okužb na novi koronavirus, hitrejša zajezitev epidemije covida-19. Kapacitete in število zaposlenih v petih laboratorijih, ki analizirajo vzorce, so omejeni. Analiza okoli šest tisoč PCR-testov dnevno, ki velja za zlati standard, je za zdaj zgornja meja zmogljivosti. So rešitev čedalje zanesljivejši hitri antigenski testi? Bolnišnice so že prejele navodila strokovne komisije ministrstva za zdravje za hitre teste, kdaj so primerni in za koga. 10 bolnišnic jih že uporablja oziroma preizkuša ali pa bodo začele v tem tednu, UKC Ljubljana jih na javnem razpisu kupuje za 2,34 milijona evrov in jih je pretekli konec tedna že uporabljal na urgenci.

'Prihodnjo jesen še en val okužb, nato umiritev'
19. 10. 2020 13.30
Epidemija se bo gotovo končala, a žal ne v dveh mesecih. Zgodovina nas uči, da bo prihodnjo jesen verjetno še en val, potem pa bo novi koronavirus počasi začel izginjati z naslovnic in nas bo začel normalno spremljati. Pri virusih, ki povzročajo okužbe dihal, je naravna pot ta, da se počasi navadimo eden na drugega in začnemo sobivati, pravi mikrobiologinja.

Johnson: Čas je, da se pripravimo na izstop brez dogovora
16. 10. 2020 13.10
Britanski premier je prepričan, da nima smisla, da bi se Združeno kraljestvo še naprej pogajalo z Evropsko unijo o prihodnjih odnosih, če EU ne bo drastično spremenila svojega pristopa. Čas je, da se pripravimo na možnost izstopa iz EU brez dogovora, je dejal.

Omejitev gibanja med 'rdečimi' regijami, šolanje za višje razrede na daljavo
14. 10. 2020 19.34
Od ponedeljka bo pouk za višje razrede osnovnih šol (od 5. razreda) in srednje šole potekal na daljavo, najmanj do konca počitnic. Veljavnost turističnih bonov se bo v sklopu PKP5 podaljšala v prihodnje leto. Vlada pa je prav tako odločila, da se omeji gibanje med 'rdečimi' statističnimi regijami – takšnih je sedem. Tam bo nošenje mask povsod obvezno, omejeno bo delovanje nekaterih storitvenih dejavnosti, prav tako velja prepoved zbiranja nad deset oseb.

Posebna sezona morda že ponuja vpogled v prihodnost ženskega tenisa
11. 10. 2020 10.31
Tudi letošnja ženska sezona na turnirjih za grand slam znova ni postregla z izenačenjem rekorda Serene Williams na večni lestvici zmag, je pa ponudila vpogled v prihodnost ženskega tenisa. Pred Rolandom Garrosom namreč ni bilo junaka, ki bi pričakoval finale med 19-letno poljsko senzacijo Igo Šwiatek in 21-letno Američanko Sofio Kenin.

Covid-19 uvrščen v 1. skupino nalezljivih bolezni: bo cepljenje res obvezno?
07. 10. 2020 06.00
Umestitev covida-19 v prvo skupino nalezljivih bolezni, kar je vlada storila z odlokom, ki je začel veljati v začetku septembra, je v javnosti dvignila nemalo prahu. Očitke, da gre za manever, s katerim želijo uvesti obvezno ali celo prisilno cepljenje proti covidu-19, na pristojnem ministrstvu zavračajo in poudarjajo, da vse odločitve sprejemajo po posvetovanju s stroko. Mikrobiolog dr. Alojz Ihan pravi, da na Komisiji za cepljenje o tem sicer niso razpravljali, a hkrati miri, da je strah glede obveznega cepljenja odveč. Zakaj torej ta vladni odlok in kaj pomeni za državljane?

Nova jedrska elektrarna
06. 10. 2020 16.42
V svetu obratuje 440 jedrskih elektrarn in Nuklearka Krško se uvršča med 60 najučinkovitejših. Njena življenjska doba se izteče leta 2023, vendar lahko obratovanje podaljšajo še za naslednjih 20 let, torej do leta 2043. V oddaji Preverjeno tokrat raziskujemo vse bolj prisotno idejo o gradnji novega jedrskega reaktorja.

Sodbe v imenu ljudstva odslej skrite pred ljudstvom
04. 10. 2020 12.01
Tožilstva in sodišča v zvezi z zahtevami novinarjev po odgovorih, kot kaže, vzpostavljajo novo prakso onemogočanja dostopa do informacij javnega značaja v pravosodnem sistemu. Javnost in novinarji namreč niso več upravičeni do nobenih informacij, ki zadevajo predkazenski, kazenski ali sodni postopek, če za to ne morejo izkazati pravnega interesa po specialni zakonodaji. Še več, upravičeni niso niti do podatkov o pravnomočnih sodbah, ki so jih sodišča izrekla v imenu ljudstva.

Pripomoček, ki vam odpre vrata do milijonov aplikacij
16. 09. 2020 13.20
Novo orodje za iskanje aplikacij na telefonih Huawei, Petal Search – Find Apps, ki je nastalo v partnerstvu z vodilnimi globalnimi in evropskimi spletnimi iskalniki, uporabnikom ponuja inovativno in raznoliko izkušnjo iskanja.

Študentsko življenje v znamenju korone
01. 10. 2020 06.00
Povsem v znamenju novega koronavirusa se začenja študijsko leto 2020/2021. Študij bo večinoma potekal hibridno – del v živo, del pa na daljavo. Za mlade to pomeni manj obiska predavalnic, manj stikov s profesorji in sošolci in tudi manj pristnega študentskega življenja. Za univerze pa predvsem ogromen strošek. Na ljubljanski ga ocenjujejo na pol milijona evrov in pričakujejo pomoč države. Razdvajajo tudi maske: je res mogoče imeti kakovostno predavanje z masko na obrazu?

Ura in pol kaosa: Trumpove pikre opazke in malo 'težkih vprašanj' za Bidna
30. 09. 2020 02.35
Rokavice v ameriški predsedniški tekmi so snete, aktualni predsednik Donald Trump in izzivalec, demokrat Joe Biden, sta se pomerila na prvem soočenju pred volitvami. V uri in pol naj bi odgovorila tudi na tista ključna vprašanja, ki najbolj zanimajo neodločene volivce in volivce ključnih držav. Namesto tega sta se predvsem pregovarjala in poskrbela za izjemno negledljivo soočenje, po katerem se je zagotovo marsikdo vprašal – ali res potrebujemo še dve takšni?

'Študirala boš tisto, kar te zanima, delala pa na drugem področju'
27. 09. 2020 07.00
Biologinji Teja in Anja sta se tokrat spoznali z uspešnim raziskovalcem na Institutu ‘Jožef Stefan’. Neformalni pogovor v domačnem okolju prostora, ki ga v Laboratoriju za biofiziko uporabljajo za sestanke, se je prelevil tudi v konkreten pogovor o možnostih za karierno sodelovanje.

Zaradi kadrovske krize za zdaj 55 intenzivnih postelj, pritisk covid bolnikov narašča, odprli še tri bolnišnice
21. 09. 2020 06.00
V štirih covid bolnišnicah – UKC Ljubljana, UKC Maribor, Klinika Golnik in SB Celje – je bilo v prvem valu na voljo skupaj 95 postelj intenzivne terapije, a profesor Marko Noč opozarja, to je zdaj številka na papirju. Zaradi skrb vzbujajočega pomanjkanja medicinskih sester in zdravnikov je na voljo le 44 postelj intenzivne terapije v covid bolnišnicah in dodatnih 15 v še treh bolnišnicah, Novo mesto, Murska Sobota in Nova Gorica, ki so jih odprli v soboto zaradi hitrega naraščanja obolelih okuženih. UKC Ljubljana bo znotraj ustanove prerazporedil 73 sester, koliko jih bodo preostale bolnišnice, še ni jasno. Vseh intenzivnih postelj v 13 bolnišnicah, če bi opustili vse programe, je sicer 257, ventilatorjev pa dvakrat več.

Boston je v tretje zasenčil bledi Miami
19. 09. 2020 17.52
Celticsi so izbruhe jeze po drugi tekmi pustili za sabo, na igrišču se jim je pridružil Gordon Hayward in v tretji tekmi finala na vzhodu so bili boljši od neprepričljivih Heatov. Obramba teh je bila tokrat razglašena, najboljši strelec Goran Dragić je imel tih večer, juriš ob koncu ni prinesel preobrata in z igrišča so odšli sklonjenih glav (117:106).

Slovenija – dežela pametnih skupnosti?
19. 09. 2020 07.00
Koronavirusna kriza pritrjuje, da ima Slovenija velik potencial za tehnološki razvoj, ki neizogibno spodbuja gospodarstvo in povezuje ljudi. Ena izmed največjih spečih priložnosti tehnološkega razvoja pa ne leži zgolj v državni aplikaciji za sledenje okužbam, temveč v trenutno še neizkoriščenih potencialih pametnih skupnosti. Ne bi pretiravali, če le-to označimo za pravi začetek naslavljanja aktualne zdravstveno-gospodarske in zdaj že družbene krize, temveč tudi za začetek procesa digitalne pismenosti državljanov. A zato potrebujemo pametno oblast.

Preživeli smo delovni dan z zdravnikom: 'Ni ga denarja, ki bi bil vreden napake, ki bi te spremljala vse življenje'
17. 09. 2020 06.00
6.30 zjutraj. Začel se je delovni dan zdravnika Dušana Barage. Ambulanto bo zapustil ob 15. uri, do takrat pa bo v živo, po telefonu ali elektronski pošti obravnaval približno 80 pacientov. Z njim smo preživeli njegov celoten delovni dan in na lastne oči videli izzive, ki jih predstavlja njegovo delo, ovire, ki mu jih na pot postavlja zavožen sistem in razloge, zakaj se bo družinska medicina brez korenitih sprememb dokončno sesula, ceno pa bomo tudi z življenji plačali pacienti.