nova stranka

Črnogorska vlada potrjena
02. 07. 2001 00.00
Črnogorski parlament je z 42 glasovi za in 24 glasovi proti potrdil novo manjšinsko vlado na čelu z dosedanjim premierom Filipom Vujanovićem. Vladno koalicijo sestavljata Demokratska stranka socialistov (DPS) in Socialdemokratska stranka (SDP), ki sta na volitvah nastopili skupaj pod vodstvom črnogorskega predsednika Mila 195144ukanovića. Za izvolitev nove vlade pa je bila nujno potrebna podpora poslancev radikalne Liberalne zveze (LS), zagovornice neodvisne Črne gore, saj 195144ukanovićeva koalicija nima absolutne večine v parlamentu.

Nova stranka poziva sindikate
01. 07. 2001 00.00
Nova stranka je v javnem pismu pozvala predstavnike sindikatov, naj z aktivnim zbiranjem podpisov podprejo zahtevo za referendum o zakonu o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln. V stranki, ki je pobudnica referenduma, med drugim opozarjajo, da namerava vlada sredstva za financiranje odpiranja nadomestnih delovnih mest na obmejnih območjih zagotoviti iz proračuna, zato je celotna kupčija, predlagana sindikatom, v svoji osnovi zgrešena. Sindikate referendumska pobudnica poziva, naj ne pristanejo na takšno prelivanje stroškov.

Zbiranje podpisov v teku
23. 06. 2001 00.00
Nova stranka bo prihodnji teden pred 58 upravnih enot v Sloveniji, kjer morajo volivci oddajati svoj glas podpore, poslala 200 svojih aktivistov, ki bodo na rolerjih in v razpoznavnih majicah delili letake, je povedal sopredsednik stranke Gorazd Drevenšek. Postavljena je tudi spletna stran, na kateri bo med drugim moč najti najnovejše informacije o zbiranju podpisov. Sicer pa pri nabiranju potrebne podpore stranka posebej računa na zaposlene v prostocarinskih prodajalnah ter na sindikate, predvsem na Sindikat delavcev gostinstva in turizma Slovenije in njegovo centralo, Zvezo svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS).

Nova stranka ne sprejema roka
21. 06. 2001 00.00
Odločitev ustavnega sodišča, da zakon o preoblikovanju brezcarinskih prodajaln na mejnih prehodih z Avstrijo in Italijo ne velja, je naletela na mešane odzive v javnosti. Vlada trdi, da bo že peti odlog zapiranja brezcarinskih prodajaln odločno vplival na naše približevanje Uniji, predlagatelji in sindikati pa se že pripravljajo na zbiranje 40.000 podpisov.

Spet na referendum
19. 06. 2001 00.00
Ustavno sodišče je odločilo, da zakon o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln na mejnih prehodih z državami članicami EU ni ustaven, kar pomeni, da prodajalne na avstrijski in italijanski meji do nadaljnjega ostajajo. Ustavni sodniki so s takšno odločitvijo pritrdili Novi stranki pri njihovem stališču, da je predsednik DZ Borut Pahor ravnal napačno, ko je zavrnil njihovo referendumsko pobudo. Kot je v pojasnilu odločbe zapisal predsednik ustavnega sodišča Franc Testen, ima v nastalem položaju predsednik DZ Borut Pahor možnost, da spremeni svojo odločitev ter ugodi konec februarja letos vloženi pobudi Nove stranke za razpis naknadnega referenduma.

Ta teden o preoblikovanju PCP?
27. 05. 2001 00.00
Ustavno sodišče je v maju že obravnavalo vse štiri zadeve, ki jih je prejelo v zvezi z zakonom o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln, vendar še ni sprejelo nobene odločitve. To pa se utegne zgoditi v prvih dneh zadnjega tedna v maju, ko naj bi ustavni sodniki odločali o predlogu za začasno zadržanje izvajanja zakona, ki ga vsebujeta obe zahtevi in vsaj ena od dveh pobud za oceno ustavnosti, ki jih je sodišče v zvezi s tem zakonom prejelo.

Reševanje sodnih zaostankov
20. 05. 2001 00.00
Uvajanje alternativnega reševanja sporov s posredovanjem in odpravljanje sodnih zaostankov sta vzporedna procesa, saj brez učinkovitega sodnega varstva strank, ki imajo interes za zavlačevanje postopka, ni mogoče motivirati za hitrejše in cenejše posredovanje pri razreševanju sporov. Kljub temu, da je pravna podlaga za posredovanje pri reševanju sporov obstajala že doslej, stranke za to možnost niso pokazale velikega interesa. Nova ureditev bo stranke za alternativne oblike reševanja sporov poskušala motivirati predvsem z načinom plačevanja stroškov ter sistemom tarif, sistem poravnavanja in arbitraže pa bo imel pravo težo šele takrat, ko bo sodno varstvo tekoče in učinkovito, je povedal državni sekretar na ministrstvu za pravosodje Hinko Jenull.

Kongres SDS v Celju
19. 05. 2001 00.00
Po napovedih predsednika SDS Janeza Janše je 7. kongres stranke, ki zaseda v prostorih Celjskega sejma, "kongres novih energij". Približno 400 delegatov - nekaj več kot polovica jih je delegatov po funkciji, ostali pa so bili izvoljeni na programskih konferencah občinskih in mestnih odborov - bo pod geslom Ustvarjamo Slovenijo vrednot sprejemalo nov statut, hkrati pa volilo predsednika stranke ter člane izvršilnega in nadzornega odbora. Predkongresna razprava v stranki je pokazala, da politični program, ki je bil sprejet maja 1999 na portoroškem kongresu, ne potrebuje večjih sprememb, velja pa ga nadgraditi oz. dopolniti z resolucijami, ki bodo SDS kot stranko načelne sredine umestile v spremenjene politične razmere po zadnjih državnozborskih volitvah in lanskih spremembah v slovenskem političnem prostoru. Poleg nosilne resolucije - njen naslov bo enak geslu celjskega kongresa - bodo delegati sprejemali še resolucije o delovno-pravni zakonodaji, o Evropski zvezi, o zvezi NATO, o razvoju slovenskega podeželja in kmetijstva, o sonaravnem bivanju in delovanju, o pomenu inovativne družbe ter o povečevanju neupravičenih socialnih razlik. Predlog resolucije z naslovom Devet grafitov študentskega razuma pa je pripravila tudi Socialdemokratska mladina (SDM).

Berlusconi napoveduje prve ukrepe
15. 05. 2001 00.00
Dokončni izidi parlamentarnih volitev v Italiji so potrdili zanesljivo zmago Silvia Berlusconija in njegove desnosredinske Hiše svoboščin. Medtem ko bodoči premier že napoveduje prve ukrepe svoje vlade, pa poraženci iz koalicije Oljka razmišljajo, kako naprej.

Zakon o PCP na ustavnem sodišču
14. 05. 2001 00.00
Zunajparlamentarna Nova stranka je danes na ustavno sodišče vložila pobudo za presojo ustavnosti zakona o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln v mejne prodajalne. V njej predlaga, da sodišče razveljavi dve določbi iz poslovnika državnega zbora, ugotovi kršitev zakonodajnega postopka, razpiše rok za zbiranje podpisov za razpis naknadnega referenduma o zakonu ali pa zakon razveljavi. Predlaga tudi, da se izvajanje zakona začasno zadrži.

Po kongresu nova podoba SDS
13. 05. 2001 00.00
Podoba SDS bo po celjskem kongresu drugačna, saj se bo stranka v prihodnje manj ukvarjala s proceduro in več z vsebino oz. s ključnimi razvojnimi izzivi, s katerimi se Slovenija sooča v prvi polovici 21. stoletja. To pa ne pomeni, da bo stranka manj kritična do nepravilnosti, ampak da bo vselej ponudila alternative, je v pogovoru poudaril predsednik SDS Janez Janša. Po njegovih besedah se socialdemokrati dobro zavedajo, da mora v državi priti do konsenza o njenih razvojnih ciljih in "do vsaj približnega soglasja o tem, kako gledati na preteklost, da nas ta ne bo razdvajala tudi v prihodnosti". "Slovence čaka podoben korak, kot so ga po padcu Francove diktature naredili Španci. Navkljub temu, da so različno razlagali dogajanje v preteklosti, je med njimi prevladalo spoznanje, da se lahko poenotijo glede razvojnih oz. strateških ciljev države." Ob tem je Janša opozoril, da 7. kongres SDS, ki bo zasedal 19. maja, ne bo služil kot orodje za poenotenje stranke. "Predkongresna razprava v mestnih in občinskih odborih je podprla glavne dosedanje usmeritve stranke in tako pokazala, da kongres zaradi nekakšne večje enotnosti ni potreben, potreben pa je zaradi nekaterih vsebinskih in organizacijskih sprememb."

195144ukanović in 195144inđić na sestanku
27. 04. 2001 00.00
Črnogorski predsednik Milo 195144ukanović se je sinoči s srbskim premierom Zoranom 195144inđićem sestal na tajnem sestanku v Beogradu, je danes poročalo več beograjskih medijev. 195144ukanovič in 195144inđič naj bi govorila o novi ureditvi odnosov med Srbijo in Črno goro v jugoslovanski zvezni državi.

Nova referendumska pobuda
12. 03. 2001 00.00
Predstavniki zunajparlamentarne Deželne stranke Štajerske in Socialne liberalne stranke so danes predsedniku državnega zbora (DZ) Borutu Pahorju predali že četrto pobudo za razpis predhodnega referenduma o noveli zakona o referendumu in ljudski iniciativi, podprto z 288 podpisi. Predsednik DZ je vlagatelje pobude ob tem opozoril, da je referendum ustavni instrument ter da je "naša skupna odgovornost, da se z nepopolnimi vlogami ne devalvira omenjenega instituta, ki je pomemben element neposredne demokracije".

Kneset potrdil Šaronovo vlado
08. 03. 2001 00.00
Izraelski parlament (kneset) je z 72 glasovi za in z 21 glasovi proti podprl vlado narodne enotnosti novoizvoljenega izraelskega premiera Ariela Šarona, ki je ob zaprisegi pozval Palestince, da prenehajo z uporom in da skupaj poiščejo pot do miru. Sharon je od leta 1948, odkar se je judovska država ustanovila, postal 11 izraelski predsednik vlade.

Pobuda za potrditveni referendumu o PCP
28. 02. 2001 00.00
Nova stranka je ob podpori nekaterih sindikatov vložila pobudo za potrditveni referendum o zakonu o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln. Vložili so potrebnih 200 podpisov na podlagi katerih bo predsednik državnega zbora določil, do kdaj morajo zbrati podporo 40.000 državljanov za razpis potrditvenega referenduma.

Tudi desničarji proti globalizaciji
25. 02. 2001 00.00
V konferenčni dvorani tržaške železniške postaje je sinoči pod naslovom "Trst kot vrh italijanstva v srednji Evropi: ideje in načrti proti globalizaciji" potekal posvet proti globalizaciji, ki ga je priredilo italijansko skrajnodesničarsko gibanje Forza Nuova (Nova sila - NS). To gibanje je napovedovalo tudi manifestacijo in povorko proti zaščitnemu zakonu za slovensko manjšino in je nanjo povabilo skrajnodesničarska gibanja iz cele Evrope, a so oblasti shod prepovedale. Niso pa prepovedale omenjenega posveta, saj je šlo za zasebno pobudo v zaprtem prostoru. Posvet je nadzorovalo veliko število pripadnikov policije in orožnikov.

Nova srbska vlada v sredini januarja?
25. 12. 2000 00.00
Najverjetnejši naslednji srbski premier Zoran 195144inđić je napovedal, da bo nova srbska vlada oblikovana v prvi polovici januarja. Novoizvoljeni republiški parlament pa se bo po njegovih besedah na ustanovnem zasedanju sešel v sedmih ali osmih dneh.

NSi bo obeležila desetletnico plebiscita
23. 12. 2000 00.00
Nova Slovenija (NSi) - Krščanska ljudska stranka bo popoldne v ljubljanskem hotelu Lev pripravila slavnostno prireditev ob desetletnici plebiscita za samostojno Slovenijo, na kateri bo osrednji govornik poslanec Lojze Peterle, sicer predsednik prve demokratično izvoljene slovenske vlade. V NSi pričakujejo, da se bo prireditve poleg vodstva in poslancev stranke udeležilo tudi večje število njenih članov in privržencev.

Zmaga kanadskih liberalcev
28. 11. 2000 00.00
- Kanadska Liberalna stranka premiera Jeana Chretiena bo že tretjič zapored oblikovala vladno koalicijo, saj je na ponedeljkovih predčasnih parlamentarnih volitvah po dokončnih podatkih, ki so jih danes objavili kanadski mediji, dobila 173 od skupno 301 sedeža v predstavniškem domu parlamenta. V primerjavi s prejšnjim sklicem parlamenta so liberalci pridobili 12 mandatov.

Drnovšek novi predsednik vlade
16. 11. 2000 00.00
Na predlog predsednika republike Milana Kučana je na včerajšnji seji Državni zbor za predsednika slovenske vlade izvolil Janeza Drnovška. Po prisegi pred DZ se je Drnovšek zahvalil za izraženo zaupanje ter poudaril, da se v celoti zaveda, da je to velika čast, vendar predvsem velika odgovornost. "Zavedam se, verjetno bolje kot kdorkoli v tej državi, kako zahtevno je delo, ki ste mi ga naložili in kako pomembno je, da ga dobro opravim," je dejal Drnovšek in napovedal, da si bo prizadeval, da bo deloval čim bolj uspešno, da bo vlada čim bolj uspešna in da bo uresničila pričakovanja državljanov. Napovedal je še, da bo deloval resnično po svoji vesti, na podlagi izkušenj in znanja, ki si jih je pridobil. "To ni samo moje znanje in izkušnje, to je nekaj, kar smo si pridobili skupno v tem obdobju mlade slovenske države in to poskušajmo na najboljši način uporabiti, vložiti v prihodnost, v to, da zagotovimo Sloveniji čim boljšo perspektivo in prihodnost in čim bolj dostojno življenje vsem našim državljanom," je zaključil Janez Drnovšek. Kot je sporočil predsednik DZ Borut Pahor, je na tajnem glasovanju za izvolitev mandatarja glasovalo 61 poslancev, proti pa jih je bilo pet. Skupno je bilo razdeljenih 67 glasovnic, oddanih jih je bilo 67, neveljavna pa je bila ena glasovnica. Za izvolitev je morala glasovati večina vseh poslancev, torej vsaj 46. Glede obstrukcije današnje seje pa sta vodji poslanskih skupin SDS in NSi, Janez Janša in Andrej Bajuk, na novinarski konferenci poudarila, da se poslanci SDS in NSi niso odločili za "klasično obstrukcijo" parlamentarnega dela, temveč so zgolj želeli, da se nadaljujejo pogovori poslanskih skupin, ki bi zagotovili poslovniške pogoje za začetek izrednega zasedanja DZ, na katerem se med drugim odloča tudi o kandidaturi prvaka LDS Janeza Drnovška za novega predsednika vlade. Ob tem sta se zavzela za takšno sestavo parlamentarnih delovnih teles oz. porazdelitev vodstvenih funkcij v DZ, ki bi ustrezala številu poslancev, ki jih imajo posamezne stranke. Kot je opozoril Janša, prihodnje vladne stranke niso upoštevale želje SDS in NSi za zagotovitev poslovniških pogojev, to pa naj bi odražalo, kakšna je moč oz. nemoč opozicije v novem državnem zboru. Vodji poslanskih skupin SDS in NSi sta se prav tako zavzela za načelo, da stranka, ki vodi posamezno ministrstvo, ne bi obenem vodila tudi parlamentarno delovno telo s področja ministrstva. "Mi ne želimo, da bi bili v državnem zboru le nekakšen dodatek, temveč želimo, da se zagotovi nadzorna funkcija opozicije," je dejal Janša, Bajuk pa je menil, da "ni demokracije brez dostojne vloge opozicije, ki opravlja nadzorno funkcijo". Drnovšek mora po veljavni ureditvi najpozneje v 15 dneh po izvolitvi predložiti predsedniku državnega zbora predlog za imenovanje ministrov, ki bodo sestavljali novo vlado. Nova vlada Janeza Drnovška bo nadomestila prehodno vlado Andreja Bajuka, ki je bila imenovana 7. junija. Sicer pa do prisege novih ministrov še vedno deluje dosedanja vlada Andreja Bajuka, ki opravlja tekoče posle. Šele ko bo Drnovškova vlada popolna - po zakonu o vladi se šteje, da je vlada nastopila funkcijo že, če je imenovanih več kot dve tretjini ministrov - oziroma s trenutkom prisege nove vlade, bo dosedanja vlada prenehala opravljati svojo funkcijo. DZ danes 

SLS+SKD za vstop v koalicijo
15. 11. 2000 00.00
Glavni odbor SLS+SKD Slovenske ljudske stranke, ki je za zaprtimi vrati razpravljal o koalicijskem sporazumu oziroma odločal o tem, ali bo stranka sodelovala v vladi, je potrdil ponujeni predlog oz. se strinjal z vstopom stranke v vlado. Kot je med sejo povedal Franci But, bo najvišji organ združene stranke podprl takšno tehnično rešitev, ki bi stranki prinesla več možnosti za revitalizacijo.

SLS+SKD za vstop v koalicijo
14. 11. 2000 00.00
Glavni odbor SLS+SKD Slovenske ljudske stranke, ki je za zaprtimi vrati razpravljal o koalicijskem sporazumu oziroma odločal o tem, ali bo stranka sodelovala v vladi, je potrdil ponujeni predlog oz. se strinjal z vstopom stranke v vlado. Kot je med sejo povedal Franci But, bo najvišji organ združene stranke podprl takšno tehnično rešitev, ki bi stranki prinesla več možnosti za revitalizacijo.

Hrvaška zavrača delitev BiH
14. 11. 2000 00.00
Hrvaški predsednik Stipe Mesić je v pogovoru za današnjo izdajo sarajevskega časnika Dnevni Avaz poudaril, da so v zablodi vsi tisti Hrvati iz Bosne in Hercegovine, ki mislijo, da bi na ozemlju BiH lahko ustanovili svojo paradržavo, ki bi se nato nekega dne priključila Hrvaški. Po Mesićevih besedah Zagreb takšnih zamisli ne bo podprl. Mesić je pojasnil, da so takšne pobude v nasprotju z globalnim dogajanjem v Evropi, obenem pa tudi škodijo temeljnim interesom Hrvatov v BiH, tako kot podobne separatistične ideje škodijo interesom bosanskih Srbov. Mesić je vnovič obsodil izvedbo referenduma o oblikovanju hrvaške enitete v BiH, ki ga je na sobotnih splošnih volitvah v tej državi pripravila Hrvaška demokratska skupnost (HDZ). Medtem pa je bosanskohercegovska stranka Nova hrvaška pobuda (NHI) od vodje misije Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) v BiH Roberta Barryja zahtevala, naj sprejme "ostre ukrepe" proti organizatorjem omenjenega referenduma, saj ocenjuje, da je ta resno vplival na regularnost glasovanja, obenem pa naj bi šlo tudi za jasno kršitev volilnega molka.

V Srbiji razpustili parlament
25. 10. 2000 00.00
Danes so v Beogradu uradno razpustili zvezno skupščino in s tem omogočili predčasne parlamentarne volitve, ki bodo po besedah predsednika parlamenta Dragana Tomića 23. decembra. Odločitev o razpustitvi skupščine je sprejel srbski predsednik Milan Milutinović. Tomić je še dodal, da se bo volilni proces začel 26. oktobra.

Danes uradni izidi volitev
24. 10. 2000 00.00
Na sedežih vseh osmih volilnih enot so dodelili neposredne mandate poslancem novega državnega zbora. Takšne mandate je dobilo 60 poslancev, največ iz vrst Liberalne demokracije - kar 30, najmanj pa iz Nove Slovenije - 4. Desus, Slovenska nacionalna stranka in Stranka mladih nimajo nobenega neposredno izvoljenega poslanca. Neposredno so bili izvoljeni tisti kandidati za poslance, ki so v svojih volilnih okrajih dobili nadpovprečno veliko glasov. Predvsem pa več, kot jih je v volilni enoti dobila njihova stranka. Liberalno demokracijo bo tako zastopalo 30 neposredno izvoljenih poslancev. Med najbolj znanimi so tako: nekdanji premier in po vsej verjetnosti tudi novi mandatar Janez Drnovšek, nekdanji ministri Rupel, Rop, Gaspari, Bavčar, Gaber in dosedanji poslanci Avšič, Moge, Partljič, Pucko in Gerenčer. Nova Slovenija ima štiri neposredne mandate. Prislužili so si jih premier Andrej Bajuk, Majda Zupan, Janez Drobnič in Alojz Sok. SLS+SKD - Slovenska ljudska stranka bo imela šest neposrednih mandatov. Dobili so jih predsednik državnega zbora Janez Podobnik in poslanci Božič, Malovrh, Fabjan, Kangler in Kramberger. Socialdemokrati so si po podatkih Republiške volilne komisije nabrali 11 neposrednih mandatov. Njihov predstavnik

Delni uradni rezultati volitev
16. 10. 2000 00.00
Po podatkih Republiške volilne komisije je od 1.586.828 volilnih upravičencev glasovalo 1.111.013 oziroma 70,01 odstotka volivcev. Oddanih je bilo 1.110.952 glasovnic, neveljavnih je bilo 36.822 glasovnic.

Kučan, Bajuk in Podobnik o volitvah
15. 10. 2000 00.00
Predsednik republike Milan Kučan, ki je zjutraj volil na volišču v petem volilnem okraju tretje volilne enote v Murglah v Ljubljani, meni, da bodo ljudje dovolj trezni in bodo svoje glasove zaupali tistim, ki lahko zagotovijo, da se bo ustvarjalna energija Slovencev usmerila v razvoj, blaginjo za vse, spoštovanje in dostojanstvo za vsakogar, in ki bodo sposobni utrditi ugled države v mednarodnem življenju. Na vprašanje, kako komentira nekatere očitke, da se je vmešal v dnevno politiko in vključil v predvolilni boj, je predsednik Kučan odgovoril, da to niso očitki, ampak je to volilni boj tistih, ki so v volilni tekmi. Njemu pa seveda ostane, da na nepravilnosti, ki jih po njegovi sodbi počnejo različni organi in posamezniki v tej državi, opozarja ljudi, da bo njihova sodba lahko objektivnejša. "Zmagajo pač tisti, ki jim ljudje v večji meri zaupajo in to ne pomeni, da nimamo demokracije, ampak da jo imamo," je zaključil predsednik republike Milan Kučan.

Sabor sprejel resolucijo o domovinski vojni
14. 10. 2000 00.00
Po dveh dnevih razprav je hrvaški parlament pozno sinoči sprejel resolucijo o domovinski vojni. Ta med drugim pravi, da je Hrvaška v letih od 1991 do 1995 zakonito branila svoje ozemlje pred napadi Srbije, Črne gore in jugoslovanske vojske, ter ni vodila osvajalne vojne. Deklaracija izključuje kolektivno krivdo, hrvaško sodstvo pa je kljub temu dolžno raziskati primere posameznih vojnih zločinov. Za deklaracije je glasovalo 88 hrvaških poslancev, proti pa štirje.

Osrednji predvolilni shod ZLSD v Novi Gorici
12. 10. 2000 00.00
Vodstvo Združene liste socialnih demokratov se je zbralo v Novi Gorici na zaključnem predvolilnem srečanju, na katerem je bil osrednji govornik predsednik in kandidat za poslanca Borut Pahor. V nabito polni sejni dvorani Obrtnega doma je Pahor še enkrat preletel vse dogodke minulih štirih let, ko stranka ni počivala, pač pa trdo delala in korenito prenovila svoje ideje, načela in cilje, zato da lahko zdaj z novo energijo nastopi na nedeljskih volitvah. Pahor je svoj zaključni predvolilni nagovor začel z ugotovitvijo, da so minula štiri leta minila v znamenju priprav, in da se pravi boj začenja šele v nedeljo. "Znanje bo tisto, ki nas bo ob vstopu v Evropo delalo konkurenčne. Pri tem koraku bodo potrebne številne nove spremembe in naša odločitev je, da stopimo na čelo teh sprememb," je povedal in še enkrat poudaril, da je znanje edina strateška surovina, ki jo ima Slovenija na voljo na poti v prihodnost.  

Napovedana presenetljiva koalicija
10. 10. 2000 00.00
Litovci so se na nedeljskih parlamentarnih volitvah v 141-članski seimas očitno odločili za premik v levo, a bodo prihodnjo litovsko vlado, kot kaže, oblikovali brez zmagovalne stranke - Koalicije socialdemokratov. Vlado naj bi po današnjih napovedih namreč sestavili drugouvrščena levosredinska stranka Nova zveza in desnosredinska tretjeuvrščena Liberalna zveza, ki naj bi si lahko zagotovili večino v parlamentu. Litovski predsednik Valdas Adamkus, ki bo imenoval mandatarja prihodnje vlade, je predlog obeh strank za zdaj sprejel, socialdemokrati pa so se na to že burno odzvali.