nova uredba

Svet EU in evropski parlament dosegla delni dogovor o varnosti izdelkov
29. 11. 2022 11.05
Svet EU in evropski parlament sta dosegla delni dogovor o vsebini splošne uredbe o varnosti izdelkov. Ta posodablja trenutna pravila za prodajo izdelkov na spletu in izven njega ter bo pripomogla k zmanjšanju števila nevarnih izdelkov in večji zaščiti potrošnikov, so sporočili s Sveta EU.

Direktor ZD Velenje na lastno iniciativo in stroške po zdravnike v BiH
12. 11. 2022 19.46
Kar 33 družinskih zdravnikov je lani in letos zapustilo ljubljanski zdravstveni dom, ki je največji v državi. Kronično pomanjkanje družinskih zdravnikov pesti večino zdravstvenih domov po državi, skupaj bi jih potrebovali kar 300. Direktor zdravstvenega doma Velenje se bo zato na lastno iniciativo in lastne stroške po nove zdravnike odpravil v BiH. Tudi iz Ljubljane sporočajo, da bodo iskali zdravnike v tujini. Kaj pa medtem počne država? Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan med drugim obljublja novo organizacijsko shemo nujne medicinske pomoči, ki pa je pred leti že dvignila na noge številne občine, zato so ta projekt takrat ustavili.

Bruselj predlaga standard Euro 7 za zmanjšanje izpustov motornih vozil
10. 11. 2022 18.01
Evropska komisija je predstavila predlog uredbe z novimi pravili za zmanjšanje izpustov novih lahkih in težkih motornih vozil v EU, imenovanimi Euro 7. V okviru uredbe bi EU prvič regulirala tudi izpuste nevarnih trdih delcev in mikroplastike, ki nastajajo pri uporabi pnevmatik in zavor.

'Absurdno je, da pristojni organ ugotovi veliko tveganje za okolje in ne ukrepa'
29. 09. 2022 06.20
Na Občini Vrhnika že več kot pet let, odkar je gorelo v Kemisu, opozarjajo, da je obratovanje podjetja tvegano za okolje in ogroža njihove občane. Prepričani so, da je ministrstvo za okolje in prostor izdalo Kemisu okoljevarstveno dovoljenje kljub dokazom Arsa, da podjetje ne izpolnjuje varnostnih standardov in ne zagotavlja zahtevane varnostne razdalje od naselja ter občinske infrastrukture. Zato so občinarji nagovorili vlado, naj izvede nadzor nad delom ministrstva in o okoljevarstvenem dovoljenju presoja po pravilih, ki jih zahteva direktiva Seveso III. Na Kemisu odgovarjajo: "Postavljene imamo visoke standarde varnosti poslovanja, predvsem glede varstva okolja, zaščite zaposlenih in požarne zaščite." Kaj pa ministrstvo in vlada?

Paket energetske zakonodaje uspešno prestal obravnavo pred odboroma DZ
12. 09. 2022 06.54
Odbor DZ za finance je potrdil predlog zakona o poroštvu države za energetska podjetja. Zakon, ki bo z namenom zagotavljanja zanesljive oskrbe odjemalcev električne energije in zemeljskega plina omogočil trem družbam dostop do dodatne likvidnosti in nakup dodatnih količin plina izven trga EU, bo DZ potrjeval na izredni seji v torek. Odbor DZ za infrastrukturo pa je prikimal predlogu zakona o ukrepih za obvladovanje kriznih razmer na področju oskrbe z energijo in predlogu novele zakona o oskrbi s plini.

Septembra dvig nadomestila za prehrano z zdajšnjih 6,12 na 7,96 evra?
11. 08. 2022 15.13
Ministrstvo za finance je pripravilo predlog sprememb uredbe o davčni obravnavi povračil stroškov in drugih dohodkov iz delovnega razmerja, na podlagi katerih bi se zvišal neobdavčen znesek povračila stroškov prehrane z zdajšnjih 6,12 na 7,96 evra na dan. Spremembe bi po predlogu začele veljati s septembrom.

EU je na dobri poti do 80-odstotno zapolnjenih skladišč plina
10. 08. 2022 15.27
EU je na dobri poti do izpolnitve cilja, v skladu s katerim morajo biti njena skladišča plina do 1. novembra letos 80-odstotno napolnjena. Po podatkih Gas Infrastructure Europe so trenutno 72,4-odstotno polna. Slovenija skladišč plina nima, slovenska podjetja imajo večino zalog shranjenih v skladiščih avstrijskih podjetij.

Ceni dizla in 95-oktanskega neosvinčenega bencina še nekoliko nižji
18. 07. 2022 13.21
Znova se spreminjata novi drobnoprodajni ceni dizla in 95-oktanskega neosvinčenega motornega bencina zunaj avtocestnega križa, medtem ko se ceni teh dveh pogonskih goriv na avtocestnem križu še naprej oblikujeta prosto na trgu. Nova cena za liter dizelskega goriva bo znašala 1,70 evra – kar je 10,8 centa manj, za liter neosvinčenega goriva pa 1,62 evra oziroma 10,3 centa manj kot prej.

Nova pravila za nove avtomobile
06. 07. 2022 17.59
Uporabljati se je začela nova evropska uredba o splošni varnosti vozil, v skladu s katero morajo biti novi tipi vozil na evropskem trgu opremljeni z naprednimi varnostnimi sistemi. To so med drugim sistemi za opozarjanje na zaspanost in nepozornost voznika, za ohranjanje voznega pasu ter za zmanjšanje mrtvih kotov. Cilj novih pravil je zmanjšati število smrtnih žrtev in hudih poškodb na cestah v EU. Po oceni Bruslja bodo novi varnostni ukrepi do leta 2038 rešili več kot 25.000 življenj in preprečili vsaj 140.000 hudih poškodb.

Hrvaška še dva tedna brez podražitve goriva. Distributerji: Črpalke bomo zaprli
04. 07. 2022 12.30
Še naslednja dva tedna bodo lahko vozniki na Hrvaškem gorivo točili po nespremenjenih cenah, je na dopisni seji odločila hrvaška vlada. Sprejela je namreč odločitev o nadaljnji zamrznitvi cen, ob tem pa omejila tudi veleprodajne cene goriva, ki ne smejo biti višje od končne maloprodajne cene zunaj avtocest. S tem je zaščitila manjše distributerje, ki so že konec tedna grozili z zaprtjem črpalk. A nova odločitev vlade jih očitno ni pomirila. Bencinske servise bomo zaprli, so odločeni v združenju malih distributerjev goriv.

Mesec: Ministrstvo za delo bo poslej na strani delavca
02. 06. 2022 09.02
Potem ko so poslanci potrdili ministre 15. slovenske vlade Roberta Goloba, ti prevzemajo posle od svojih predhodnikov. "Gospodarstvo je v solidni kondiciji, a izzivi so veliki," je ob predaji poslov s Hanom dejal Počivalšek. Novi minister pa je povedal, da je bila primopredaja korektna in da jih čaka veliko dela. Fajonova je ob prevzemu poslov od Logarja poudarila, da se bo zavzemala za tesnejše povezovanje z jedrnimi državami Evropske unije, in da bo podpirala nadaljnjo širitev EU in schengenskega območja. Šarca so na Morsu sprejeli z vojaškimi častmi, Poklukar in Bešič Loredan pa sta se zahvalila zdravstvenim delavcem.

Naprava, ki alkoholiziranim voznikom onemogoči prižig avtomobila
29. 05. 2022 10.02
Glede na javnomnenjsko raziskavo ljudje v veliki meri podpirajo namestitev alkoholnih ključavnic za poklicne voznike (prevozi otrok in potnikov), prav tako podpirajo namestitev alkoholnih ključavnic kot ukrep za voznike, ki so že vozili pod vplivom alkohola. Nova uredba EU namreč določa, da bodo morali imeti vsi novi avtomobili možnost namestitve pripomočka oz. vmesnika za blokirne naprave v primeru uživanja alkohola. To sicer še ne pomeni, da bodo vsa vozila alkoholne ključavnice tudi dejansko imela. Ali podpirate uporabo naprave, ki bi vam onemogočila prižig avtomobila, v primeru da ne bi prestali alkotesta?

Vsi novi modeli vozil bodo morali imeti napredne varnostne sisteme
28. 05. 2022 19.57
Sodobni avtomobili so že kot nekakšni računalniki na kolesih, saj so opremljeni z različnimi naprednimi tehnologijami. V Evropski komisiji so prepričani, da je še posebej pomembna tehnologija, ki izboljšuje varnost med vožnjo, zato bodo nekatere takšne tehnologije od 6. julija za vse nove modele avtomobilov, ki se prodajajo v Uniji, obvezne. "Asistenčni sistemi so lahko vozniku v pomoč, nikakor pa ne morejo nadomestiti njegove odgovornosti za varno udeležbo v prometu," medtem opozarja Agencija za varnost prometa.

Janševa vlada zadnji teden mandata sprejela več (spornih) odločitev
13. 05. 2022 11.26
Zadnji teden mandata je Janševa vlada sprejela številne odločitve, med njimi take, ki so na levici sprožile burne odzive. Tako so v novem koalicijskem trojčku že napovedali, da bodo uporabili vsa pravna sredstva, da prekličejo nakup oklepnikov boxer, prav tako je Janševa vlada postavila več veleposlanikov, zaradi česar je Robert Golob že napovedal sprožitev postopkov za njihovo menjavo.

Vozniki gorivo točijo na zalogo, ponekod je občasno zmanjkalo dizla
30. 04. 2022 08.16
Na bencinskih servisih zaradi napovedane podražitve goriv zaznavajo povečano povpraševanje, a ob tem mirijo, da z vidika stabilnosti oskrbe ni potrebe za paniko. So pa na Petrolu potrdili, da bodo cene zvišali. Kot pravijo, bodo te primerljive s cenami goriva v Avstriji in na Hrvaškem. Domnevno naj bi se cena 95-oktanskega bencina dvignila na 1,6 evra, cena dizla pa na 1,8 evra, kar je največ doslej. Tudi na bencinskih servisih OMV beležijo močno povečano povpraševanje in količinski odjem goriv. V nekaterih krajih prihaja do kratkoročnih izpadov zalog. Strokovnjaki svarijo, da to zagotovo ne bo zadnja podražitev.

Četrto soočenje v znamenju besednih dvobojev
18. 04. 2022 18.26
Na četrtem predvolilnem soočenju so na vprašanja Uroša Slaka odgovarjali vsi voditelji političnih strank, ki jim javnomnenjske raziskave napovedujejo največ glasov in možnost uvrstitve v državni zbor. Zaradi okužbe s koronavirusom je predsednik stranke Gibanje Svoboda Robert Golob sodeloval prek videopovezave. Gostje so spregovorili o gospodarskih temah, medtem pa so se zapletli v več besednih dvobojev.

Nova uredba spreminja sistem samooskrbe z električno energijo iz obnovljivih virov
24. 03. 2022 15.56
Vlada je izdala uredba o samooskrbi z električno energijo iz obnovljivih virov energije, ki prinaša nov obračun omrežnine in dajatev ter ukinja koncept netiranja prevzetih in oddanih količin v omrežje za naprave, ki vstopijo v sistem samooskrbe v letu 2024. Novost je tudi možnost pridobitve naložbene pomoči, so zapisali na vladi.

Testi po novem plačljivi – kaj storiti, če imate simptome?
21. 02. 2022 13.22
Glede na novo uredbo testiranje s hitrimi antigenskimi testi ni več brezplačno, a kljub temu vas osebni zdravnik, če se slabo počutite ali imate simptome covida-19, še vedno lahko napoti na PCR-testiranje. Prav tako je HAG-testiranje še vedno brezplačno, če izvajalcu predložite dokaz o pozitivnem rezultatu samotestiranja.

Sežigalnice tudi v Ljubljani in Mariboru – cenejše ogrevanje ali strup?
20. 02. 2022 18.58
Tone in tone ogljikovega monoksida, amonijaka in kroma se valijo iz dimnikov naših sežigalnic. Kje končajo naši odpadki? Ne le na odlagališčih po Bosni in Srbiji, vse pogosteje tudi v naših domačih radiatorjih. Sta sežig in sosežig odpadkov dala odgovor na pereče vprašanje odlaganja odpadkov? Ali prinašata preveliko tveganje za zdravje, pitno vodo in zemljo? Evropska unija že tri leta svetuje, naj članice postopoma opustijo finančno podporo sežiganju odpadkov, ki ni več opredeljeno kot trajnostno. Medtem pa se občine na vseh koncih Slovenije navdušujejo za izgradnjo novih sežigalnic. Lokacije so tako rekoč že izbrane.

Rusi bodo tujce testirali na različne bolezni. Če bodo pozitivni, lahko 'letijo' iz države.
29. 12. 2021 16.57
V Rusiji je v veljavo stopil zakonski amandma, ki za tujce, ki v državi ostanejo več kot tri mesece, odreja obvezne periodične zdravniške preglede. Po novih pravilih se bodo s 1. januarjem morali na vsake tri mesece testirati med drugim na tuberkulozo, sifilis in HIV, pa tudi na droge in covid-19. Nova pravila so že dvignila na noge številne tuje poslovne organizacije, saj tistim, ki bodo pozitivni na katero koli bolezen s seznama, vizum ne bo odobren, vsi obstoječi vizumi pa bodo preklicani. Te osebe bodo označene za "nezaželene" in bodo morale zapustiti državo.

Pod slovenskim predsedstvom EU dosežen dogovor o karcinogenih snoveh
22. 12. 2021 17.23
V končnici slovenskega predsedovanja Svetu EU je bil med državami dosežen končni politični dogovor glede predloga o rakotvornih snoveh in glede revizije uredbe o vseevropskem energetskem omrežju. Predlog za posodobitev pravil o koordinaciji sistemov socialne varnosti, ki velja za bolj občutljivega v EU, pa ni dobil zadostne podpore.

Članice EU dosegle dogovor o skupnih ukrepih v zdravstvenih krizah
20. 12. 2021 16.07
Države članice EU so sklenile politični dogovor o nujnem okviru za izredne zdravstvene ukrepe, ki bo med drugim olajšal nakup zdravil, cepiv in aktiviral izredno financiranje v primeru novih zdravstvenih kriz. Gre za še en pomemben korak v pripravljenosti EU na morebitne izredne zdravstvene razmere, kot je pandemija covida-19.

Novoletna turneja: nemški del zgolj s 'kartonastimi navijači'
06. 12. 2021 11.07
Tako kot na lanski novoletni turneji štirih skakalnic tudi letos na 70. izvedbi v Oberstdorfu ne bo gledalcev. Kot so danes sporočili organizatorji uvodne postojanke novoletne turneje, morajo profesionalne športne prireditve ob zaostrenih protikoronskih ukrepih na Bavarskem potekati za zaprtimi vrati. Tudi v Garmisch-Partenkirchnu.

Rekordno trgovanje s čistim zrakom
30. 11. 2021 06.00
V Sloveniji je 34 naprav – termoelektrarne, toplarne ter proizvajalke jekla, keramike in papirja – ki trgujejo z emisijskimi kuponi. Med njimi največ emisij C02 v zrak spusti Termoelektrarna Šoštanj. S kuponi trgujejo tudi posamezniki, podjetja, ki so trgovanje uporabili za dober posel. Eden najuspešnejših pri trgovanju je Boštjan Bandelj. Emisijski kuponi so letos dosegli rekordne cene – tudi več kot 70 evrov. Kako bo rast cen vplivala na poslovanje Termoelektrarne Šoštanj?

Tožilci: Gre za kadrovsko in finančno izčrpavanje. Sodniki: Pritiski se žal dogajajo
28. 11. 2021 10.55
Že dobro leto spremljamo različne pritiske na pravosodje, na udaru so tako sodniki kot tožilci, sodne odločitve in tudi sodišča. Pojavljajo se številne diskreditacije in žaljivi tviti na račun posameznikov, politiki ostro kritizirajo sodbe sodišč, obračunavajo s sodniki in tožilci. O vsem tem bomo govorili v nocojšnji rubriki Fokus v oddaji 24 UR. Pa tudi o tem, v kako hudi kadrovski stiski so se znašli na tožilstvu, ker imenovanja tožilcev stojijo, nekateri čakajo že več kot eno leto. Vlada pa je zarezala še v oba prihodnja proračuna, tožilstvu želi vzeti dober milijon evrov, sodstvu pa več kot dva milijona.

Omejitev krčenja gozdov in zaščita tal: 70 odstotkov tal v EU ni v dobrem stanju
17. 11. 2021 16.20
Evropska komisija je predstavila zakonodajni predlog za omejitev krčenja gozdov. V skladu z novimi pravili naj bi zagotovili, da proizvodi, ki se uporabljajo na trgu EU, denimo iz soje ali palmovega olja, ne prispevajo h krčenju in degradaciji gozdov po svetu. Predlaga tudi novo strategijo za tla s konkretnimi ukrepi za varstvo in obnovo tal. Do leta 2050 naj bi bila na podlagi predlagane strategije vsa evropska tla obnovljena, odporna in ustrezno zavarovana.

Minister Vizjak je, kot kaže, Petanu in Termam že večkrat pomagal
22. 10. 2021 14.15
So dogovori med Petanom in Vizjakom stvar preteklosti ali še vedno potekajo? Nova razkritja kažejo, da je Vizjak kot okoljski minister družbi Terme Čatež v lasti DZS, torej Petana, omogočil črpanje ogromnih dodatnih količin termalne vode, čeprav je to v nasprotju z dosedanjo okoljsko politiko in opozorili pristojnih. Počasi pa postaja jasno tudi, kaj bi lahko bil predmet pogovora na posnetku med Vizjakom in Petanom.

Veselinovič odstopil s funkcije direktorja STA, opozicija zahteva sklic izredne seje DZ
30. 09. 2021 08.13
Bojan Veselinovič je odstopil kot direktor Slovenske tiskovne agencije (STA). "Ne morem in nočem pristati na pogoje, s katerimi predstavnik vlade izsiljuje plačilo za javno službo, ki jo Slovenska tiskovna agencija brezplačno opravlja zdaj že 273. dan," je sporočil v odstopni izjavi. V DNS pozivajo vse odgovorne, da se zresnijo in ravnajo prav, so jasni v Društvu novinarjev Slovenije. V Bruslju so ob odstopu direktorja STA zaskrbljeni zaradi poslabševanja položaja, vlado pa pozivajo k odločnemu ukrepanju. Opozicija zahteva sklic izredne seje Državnega zbora.

Vladni obisk Zasavja: Premierja in ministre v Trbovljah pričakali protestniki
28. 09. 2021 18.00
Vladni obisk Zasavja, po površini najmanjše statistične regije, a največje glede vlaganj v obnovljive vire energije, se je zaključil v Trbovljah. Tam pa je premierja Janeza Janšo in ministre pričakala tudi skupina protestnikov. Med zasedanjem ministrov v Delavskem domu se je njihovo število sicer zmanjšalo, a tisti najbolj vztrajni so tudi v večernih urah skandirali pred stavbo. Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je medtem kot največji izziv Zasavja izpostavil prestrukturiranje regije. Ta se namreč še vedno sooča s težavnimi razmerami, ki sta jih za seboj pustila težka industrija in premogovništvo.

Črna gora zapira nočne klube, v lokale le s potrdili PCT
23. 07. 2021 09.03
Črna gora je za sedem dni zaprla diskoteke in nočne klube tako na prostem kot v zaprtih prostorih. Odločitev so črnogorske zdravstvene oblasti sprejele, ker v državi v zadnjih dneh beležijo strm porast novih okužb z novim koronavirusom. Prepovedali so tudi vse glasbene festivale in vsa zbiranja v zaprtih prostorih. Naša zahodna soseda pa je še zadnja država v Evropi, ki uvaja obvezno potrdilo o cepljenju proti covidu-19. To bo obvezno od 6. avgusta dalje, s tem pa bo država starejšim od 12 let, ki so že prejeli prvi odmerek cepiva, omogočila dostop do številnih lokacij, kot so muzeji, kinodvorane in notranjost restavracij.