novo cepivo

Potrdili 1116 okužb, po mnenju Ihana z vidika zaščite idealna 'hibridna imunost'
05. 12. 2021 09.54
V soboto so pristojni opravili 2986 PCR-testiranj, s katerimi so potrdili 1116 novih okužb na novi koronavirus. Delež pozitivnih testov je tako znašal 37,4 odstotka. Aktivnih primerov okužbe v državi je tako po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje 29.311. V bolnišnicah se zdravi 1034 covidnih bolnikov, na intenzivni negi jih je 271. Umrlo je 13 oseb. Ob tem se nova različica omikron pojavlja v vse več državah, v fazi potrjevanja je tudi pri naših južnih sosedih. "Kako učinkovita so cepiva na novo različico še ni znano. Pfizer in Moderna se pripravljata na tri možne odzive," pravi imunolog Alojz Ihan.

Direktor Pfizerja: Vsakoletno cepljenje proti covidu-19 zelo verjetno
02. 12. 2021 13.31
Izvršni direktor ameriškega podjetja Pfizer je v intervjuju za BBC ocenil, da tretji odmerek cepiva proti covidu-19 verjetno ne bo zadnji. Meni namreč, da bo v naslednjih letih potrebno vsakoletno cepljenje proti covidu-19, da bi ohranili "zelo visoko raven zaščite". Zavrnil je očitke o nemoralnosti zaradi enormnih zaslužkov od prodaje cepiva.

Nad naravnim snegom brnijo še topovi, smučarska sezona se začenja
01. 12. 2021 07.19
Zelene doline in bele strmine, bi lahko dejali. Medtem ko se je večjega dela države zima le bežno dotaknila, so se v višjih legah razveselili kar krepke novembrske pošiljke snega, ki je ponudila odlično podlago za začetek smučarske sezone. Nižje ležeča smučišča hitijo z dodatnim zasneževanjem, odprtje večinoma načrtujejo že ta konec tedna. Lansko zapiranje sredi sezone, ko so se morale žičniške naprave vmes kar trikrat ugasniti, pa je pustilo posledice na nezaupljivosti ljudi – kljub možnosti unovčitve bonov je bila predprodaja vozovnic precej katastrofalna.

Farmacevtska podjetja se pripravljajo na morebitno prilagoditev cepiv
30. 11. 2021 09.34
Obstoječa cepiva proti covidu-19 bodo najverjetneje manj učinkovita pri novi koronavirusni različici omikron in trajalo bo nekaj mesecev, da se bo razvilo učinkovito cepivo, je dejal izvršni direktor Moderne Stephane Bancel. Nemški proizvajalec cepiv BioNTech pa je sporočil, da že razvija prilagojeno cepivo, hkrati pa izvaja raziskave o lastnostih nove različice koronavirusa.

Podatki iz Južne Afrike: v regiji Gauteng vse več pozitivnih in hospitaliziranih
29. 11. 2021 12.10
Podatki o omikronu – novem sevu koronavirusa – so preveč skopi, da bi se lahko uspešno ustvarila predvidljiva epidemiološka napoved. Kot opozarjajo znanstveniki, potrebujejo več časa in podatkov. Za zdaj so edini dovolj dolgo (dva tedna) zbrani podatki iz regije Gauteng v Južni Afriki, kjer so identificirali novo različico. Podatki zadnjih dveh tednov niso vzpodbudni, saj se je povečalo število pozitivnih kot tudi hospitaliziranih.

WHO novo različico označila za 'skrb vzbujajočo', poimenovala jo je omikron
26. 11. 2021 08.34
Nova različica novega koronavirusa, ki so jo odkrili v Južni Afriki, se zaradi nenavadno velikega števila mutacij zelo hitro širi in bi lahko zaobšla imunost, pridobljeno s cepljenjem oziroma po prebolelem covidu, opozarjajo znanstveniki. Svetovna zdravstvena organizacija je različico B.1.1.529 označila za skrb vzbujajočo in jo poimenovala omikron. Evropska komisija pa je članicam predlagala, naj omejijo potovanja z juga Afrike in odpovejo letalske povezave s to regijo. Te so nato sklenile dogovor o začasni ustavitvi letov iz sedmih južnoafriških držav.

Jerala: Prav je, da smo previdni in širjenje nove različice čim bolj omejimo
26. 11. 2021 19.49
O novi različici virusa za zdaj še nimamo veliko informacij, vemo le, da ima nenavadno veliko mutacij, pojasnjuje slovenski znanstvenik Roman Jerala. Prepričan je, da bodo cepiva nudila zaščito vsaj pred hujšim potekom bolezni. Evropska agencija za zdravila je medtem sporočila, da pozorno spremlja novo različico B.1.1.529. Hkrati je ocenila, da je še prezgodaj, da bi lahko vedeli, ali novi sev potrebuje tudi novo cepivo.

Prihajajo nova zdravila: poleg molnupiravirja tudi cepivo v obliki obliža?
26. 11. 2021 06.00
"Nismo na robu, smo že daleč čez rob zmogljivosti," je v četrtek opozoril vodja intenzivne terapije v ljubljanskem kliničnem centru. Na intenzivni terapiji zdravijo največje število bolnikov od začetka epidemije covida-19. Starostna struktura tistih s težkim potekom bolezni se niža, število necepljenih v razmerju do cepljenih je 4 proti 1. Osebja je drastično premalo, zato se za kadrovsko pomoč po Italiji zdaj oziramo tudi proti Hrvaški.

Zaščita pred hudim potekom zelo dobra do devetega meseca, novi odmerki odvisni tudi od mutacij
22. 11. 2021 08.02
Tudi devet mesecev po drugem cepljenju s cepivom BioNTech/Pfizer je raven zaščite pred hudim potekom bolezni še vedno "zelo visoka" – tako ustanovitelj BioNTecha, Ugur Sahin. Kljub temu je pozval k cepljenju s tretjim odmerkom, saj ta prispeva tudi k prekinitvi verige okužb. Je pa dejal, da je za zdaj še prezgodaj potrditi ugibanja, da bo poživitveni odmerek potreben vsako leto, saj je to odvisno tudi od novih različic virusa.

EMA začela postopek odobritve zdravila proti covidu-19 xevudy
18. 11. 2021 17.22
Evropska agencija za zdravila (EMA) je začela postopek odobritve zdravila proti covidu-19 xevudy (sotrovimab). Proizvajalca GlaxoSmithKline in Vir Biotechnology sta vložila vlogo za odobritev zdravila v Evropski uniji, je sporočila EMA. Zdravilo, ki je v pregledu, naj bi pri odraslih in mladostnikih preprečilo hud potek bolezni po okužbi z novim koronavirusom. Odločitev bo agencija predvidoma sporočila čez dva meseca.

Morebitna zaustavitev onkologije: 'To bi bila katastrofa'
17. 11. 2021 15.13
Stiska v zdravstvu je velika. V zadnjih dneh so vse bolj glasna opozorila, da se zna zgoditi tudi najbolj črni scenarij, ki predvideva zaustavitev onkoloških operacij. To bi pomenilo katastrofo, je jasna strokovna direktorica Onkološkega inštituta v Ljubljani. Da je krčenje onkološkega programa zelo verjetno, ocenjuje strokovni direktor UKC Maribor.

Zaostrovanje ukrepov: Avstrija naj bi s ponedeljkom zaprla državo za necepljene
12. 11. 2021 13.56
V Avstriji bi lahko že v ponedeljek veljala strožja omejitev, in sicer dostop do javnih krajev le za cepljene in prebolele. Vlada namreč čaka le še na zeleno luč parlamenta. Kot je dejal kancler, splošnega zaprtja države ne bo, saj ne bo dovolil, da necepljeni preložijo odgovornost na cepljene. Na Hrvaškem bodo v torek uveljavili izpolnjevanje pogoja PCT za državni in javni sektor, Norveška pa bo ponovno uvedla ukrepe za zajezitev koronavirusa. Nizozemska se je medtem odločila za nekaj tednov trajajoč "močan udarec". Čaka jih namreč tritedensko delno zaprtje države, ki bo začelo že v soboto.

V Avstriji skoraj 11.400 novih okužb, na Hrvaškem več kot 7.300
10. 11. 2021 11.58
V Avstriji so v zadnjih 24 urah potrdili rekordnih 11.398 novih okužb z novim koronavirusom, umrlo je še 23 covidnih bolnikov. Razmere so zelo slabe tudi na Hrvaškem, kjer je ob 7315 novih okužbah umrlo 50 bolnikov. V Rusiji so zabeležili doslej najvišje število smrti, po uradnih podatkih je covid-19 v tej državi zahteval četrt milijona življenj, dejansko pa jih je najbrž še 200 tisoč več. Precepljenost je nizka, je pa proizvajalec Sputnika V začel razvijati cepivo v obliki pršila za nos.

Termini za cepljenje v ZD Ljubljana do konca tedna povsem zapolnjeni
04. 11. 2021 10.05
Zanimanje za cepljenje, predvsem za tretji odmerek, se povečuje. Iz spletne strani za naročanje ZD Ljubljana je razvidno, da so vsi termini, ki so bili včeraj še obarvani v zeleno, danes rdeči. V ZD Ljubljana povečano zanimanje za cepljenje pozdravljajo in sporočajo, da bodo termini za prihodnji teden razpisani kmalu, objavljeni pa bodo na njihovi spletni strani.

Raziskava: cepljenje proti HPV učinkuje celo bolje, kot so pričakovali
04. 11. 2021 08.58
Raziskava o učinkih cepljenja proti humanem papiloma virusu (HPV), ki jo je opravil britanski center za raziskovanje raka (Cancer Research), objavila pa ugledna znanstvena revija Lancet, je dala navdušujoče rezultate. Ugotovili so, da so 13 let po uvedbi cepljenja v Veliki Britaniji na dobri poti, da postane rak materničnega vratu redka bolezen.

Velika gneča pred cepilnimi centri, večina prišla po tretji odmerek
03. 11. 2021 12.00
Pred Zdravstvenim domom Ljubljana (ZDL) se je vila dolga vrsta čakajočih. V prostorih na Metelkovi so zjutraj najprej za naročene paciente izvedli sočasno cepljenje proti covidu-19 in gripi, nato pa se je ob 9. uri odprl še štiriurni prosto dostopni termin za cepljenje proti covidu, kjer sta bili na voljo cepivi proizvajalcev Pfizer in Moderna. Zaradi povečanega zanimanja so iz ZDL sporočili, da bodo do konca tedna na voljo še dodatni termini za cepljenje.

Za cepljene z vektorskimi cepivi poživitveni odmerek že po dveh mesecih
02. 11. 2021 15.32
Posvetovalna skupina za cepljenje je sprejela nova priporočila glede cepljenja s poživitvenim odmerkom. Poživitveni odmerek tako med drugim priporočajo tudi družinskim članom imunsko oslabljenih oseb, osebam z večjo poklicno izpostavljenostjo in osebam, ki so bile cepljene z vektorskimi cepivi. Tistim, ki so bili cepljeni z vektorskim cepivom (AstraZeneca ali Janssen), poživitveni odmerek priporočajo že po dveh mesecih od zadnjega cepljenja.

Tako na Hrvaškem kot v Nemčiji število okuženih močno narašča
22. 10. 2021 09.39
Medtem ko v Avstraliji po dolgem zaprtju odpirajo mesto Melbourne, pa se na Hrvaškem in v Nemčiji soočajo z visokim številom na novo okuženih s koronavirusom. Na Hrvaškem so tako zabeležili najvišje število okuženih od 18. decembra lani.

Na Otoku beležijo največ dnevno potrjenih okužb z novim koronavirusom na svetu
19. 10. 2021 18.36
Številke nakazujejo, da se je oktobra na Otoku začel nov val epidemije, Združeno kraljestvo pa trenutno beleži najvišje število dnevno potrjenih okužb na svetu. Prav tako so zabeležili tudi najvišje dnevno število umrlih v zadnjih sedmih mesecih, narašča pa tudi število hospitalizacij. A Johnsonova vlada, ki "budno spremlja razmere" za zdaj še ne razmišlja o zaostrovanju ukrepov.

Srbija postala država z najvišjo stopnjo okužb, vse slabše tudi na Hrvaškem
13. 10. 2021 10.18
Polni bari in restavracije v Srbiji dajejo lažen vtis, da v državi uspešno obvladujejo epidemijo. Statistika kaže, da je Srbija po stopnji okužb celo najslabša na svetu. Presegli so milijon okužb, dnevno jih že nekaj časa v povprečju beležijo okoli 6500, cepljena pa je manj kot polovica prebivalstva. Izkazalo se je tudi, da so oblasti javnost zavajale o številu umrlih. Na Hrvaškem pa beležijo največ na novo okuženih od konca aprila.

Do zime zagotovo ne bomo zadostno precepljeni, novo zdravilo prejelo 72 okuženih
12. 10. 2021 18.40
Slovenija je po precepljenosti daleč pod povprečjem EU. Pri nas se zadnji mesec cepi le še približno tisoč ljudi dnevno, zato do zime zagotovo ne bomo dosegli zadostne precepljenosti, opozarjajo strokovnjaki. Ob tem stroka ponovno poudarja, da sta tako cepivi Moderne kot Pfizer, s katerima zdaj prednostno cepimo, varni. Obe sta prestali vse faze zelo strogih testiranj tako evropske kot ameriške agencije za zdravila. Roman Jerala s Kemijskega inštituta pričakuje tudi skorajšnjo uradno odobritev zdravila Regeneron, ki preprečuje hujši potek bolezni. Pri nas ga s privolitvijo bolnika že uporabljamo.

Nemški virologi: Zaščita po prebolelem covidu traja najmanj leto dni
12. 10. 2021 19.51
Dobra novica za prebolevnike. Zaščita po okužbi traja najmanj eno leto in ne šest mesecev, kot je sprva kazalo, ugotavljajo nemški virologi. Po njihovem mnenju bi morali zato prebolevnike vsaj leto dni obravnavati enako kot cepljene. Kar pa ne pomeni, da cepljenje za prebolevnike ni smiselno in da je prebolevanje boljše kot cepljenje, poudarja infektolog Andrej Trampuž. Cepivo namreč ščiti pred težjim potekom bolezni, novimi različicami in dolgim covidom.

Ema: Dodatni odmerek lahko prejmejo ljudje s hudo oslabljenim imunskim sistemom
04. 10. 2021 06.14
Evropska agencija za zdravila je odobrila tretji poživitveni odmerek cepiva proti covidu-19 proizvajalca Pfizer/BioNTech za uporabo pri ljudeh, ki so starejši od 18 let. Za ljudi s hudo oslabljenim imunskim sistemom pa je Ema ob cepivu Pfizerja odobrila še cepivo proizvajalca Moderna. Priporočajo, da ranljivejše skupine dodatni odmerek prejmejo najmanj 28 dni po cepljenju z drugim odmerkom.

1037 novih okužb, hospitaliziran tudi 18-letnik, na intenzivni negi pa 27-letnik
28. 09. 2021 10.04
V ponedeljek so opravili 4785 PCR-testov in potrdili 1037 okužb z novim koronavirusom, je objavil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). Pozitivnih je bilo malo več kot 21 odstotkov testov. Hospitaliziranih je 419 oseb, na intenzivni negi jih je 107. Najmlajši bolnik je star 18 let, najmlajši bolnik na intenzivni negi pa ima 27 let. Umrlo je 9 ljudi, kažejo podatki vlade.

Na obalah, v morju, parkih – kje končajo covidni odpadki?
18. 09. 2021 11.07
Prijeten sprehod, popoldansko kolesarjenje ali hitra hoja v službo. Skoraj ni več priložnosti ali kotička, kjer ne bi zagledali uporabljene in zavržene maske. So v morjih, na obalah, v parkih, na cestah. Epidemija covida-19 ni vplivala le na zdravstvene sisteme po vsem svetu, na gospodarstvo in družbo kot celoto. Vpliv, ki ga ima na okolje, je ogromen in čutili ga bomo vse bolj. Ekipa rubrike 24ur Inšpektor je covidnim odpadkom sledila od uporabe do obdelave.

Ponekod podaljšujejo delovnik, drugod opozarjajo na pomanjkanje kadra
15. 09. 2021 12.13
Ob obveznem pogoju PCT se zanimanje za cepljenje povečuje. Na nekaterih cepilnih centrih vlada "skoraj izredno stanje". Samo včeraj so cepili več kot 11 tisoč ljudi, kar je največ po 15. juniju. Medtem ko je ministrstvo za zdravje z dopisom že pozvalo k organizaciji, ki bo omogočila hitrejše cepljenje, pa iz ZD Izola sporočajo, da dopisa z obstoječim kadrom ne morejo realizirati. "Ne vemo, komu in kaj tu ni jasno," se sprašujejo.

Kdo ne bi višal davkov, kdo bi višal plače in kdo uvedel delno obvezno cepljenje?
12. 09. 2021 17.38
Trije nemški kanclerski kandidati so se soočili še na drugem od treh velikih soočenj. Glavne razlike med njimi so doslej jasne, zato so tokrat štele podrobnosti. Znova je imel največ dela Armin Lachet (CDU/CSU), ki po anketah sodeč caplja daleč za Olafom Scholzem (SPD). Čeprav mu je uspelo blesteti na bolj "tehničnih vprašanjih", pa znova ni očaral volivcev.

Hawlina: Z novimi zdravili lahko uspešno podaljšujemo preživetje
10. 09. 2021 21.37
Stanetu Rupniku so pred enajstimi leti postavili diagnozo rak na prostati. Štiri leta se je zdravil po klasičnih metodah. Potem pa še sum, da so se v rebrih pojavile metastaze. Zdravnik mu je predstavil še eno možnost zdravljenja, in sicer sodelovanje v raziskavi. "Za sodelovanje v raziskavi sem se odločil zato, ker zaupam v znanost, zaupam dr. Hawlini kot zdravniku in tudi zato, ker sem vedel, da bom s tem dobil nadstandardno skrb za moje zdravje," pove Rupnik.

V sredo potrdili 1016 novih okužb, vodstvo ljubljanske univerze poziva k cepljenju
09. 09. 2021 09.36
V sredo so po podatkih NIJZ ob opravljenih 4912 PCR-testih potrdili 1016 novih okužb z novim koronavirusom. To je 77 manj kot dan prej. Delež pozitivnih testov je 20,7-odstoten (dan prej 21,2-odstoten). Rektor ljubljanske univerze Igor Papič in novoizvoljeni rektor Gregor Majdič študente in zaposlene vabita k cepljenju proti covidu-19, s čimer bodo prispevali k običajnemu začetku študijskega leta. Univerza bo v oktobru z Zdravstvenim domom Ljubljana v okviru fakultet in akademij organizirala tudi cepilna mesta.

Različica mi manj nalezljiva kot delta
08. 09. 2021 16.41
Peta različica novega koronavirusa, imenovana mi, se zdi manj nalezljiva kot delta. Trenutno ni znamenj, da bi vplivala na tveganje za hospitalizacijo ali druge značilnosti bolezni, pojasnjujejo v Evropskem centru za preprečevanje in obvladovanje bolezni, pravijo pa, da kaže ta različica potencial za odpornost proti cepivu, a da trenutno ni študij o učinkovitosti cepiv proti različici mi.