nujni ukrepi

Krajčič v Bruslju za 300 ton slovenskega ulova sardel in sarodnov letno

12. 12. 2022 20.57

V ospredju zadnjega zasedanja Sveta EU za kmetijstvo in ribištvo pod češkim predsedstvom so bile ribiške točke, so sporočili s kmetijskega ministrstva. Za Slovenijo je ključno, da se za leto 2023 upošteva dovoljeno količino ulova sardele in sardona na ravni 300 ton letno, je pri tem opozoril državni sekretar na ministrstvu Darij Krajčič.

Kitajska se pripravlja na življenje z virusom

07. 12. 2022 08.41

Kitajska je sporočila, da bo po novem večina ljudi, okuženih s covidom-19, lahko karanteno preživela doma in jim ne bo treba več v državne ustanove. Ljudje z blagimi simptomi ali brez njih lahko tako zdaj ostanejo doma in sami poročajo o rezultatih.

Zaradi covida-19 Evropi grozi 'epidemija rakavih obolenj'

16. 11. 2022 12.19

Strokovnjaki opozarjajo, da evropskemu prebivalstvu grozi "epidemija rakavih obolenj". Kot možno rešitev predlagajo ukrepe za spodbujanje zdravljenja in onkoloških raziskav. "Ukrepi so nujni, saj je bilo med epidemijo covida-19 spregledanih kar milijon rakavih bolnikov," so opozorili raziskovalci.

'Za zajezitev stroškov prehrane in oskrbnine v vrtcih vlada ni ničesar storila'

09. 11. 2022 13.21

Zakon o interventnih ukrepih v vzgoji in izobraževanju ne vsebuje nobenega ukrepa, ki bi se nanašal na predšolsko vzgojo oziroma vrtce, opozarja obalni sindikat delavcev v vzgoji in izobraževanju. Vlado zato pozivajo k nujni ureditvi razmer v predšolski vzgoji.

Kitajska spet zapira dele Vuhana

27. 10. 2022 13.28

Kitajska mesta od Vuhana v osrednji Kitajski do Šininga na severozahodu zaostrujejo omejitve zaradi covida-19, zaklepajo zgradbe in zapirajo okrožja, kar spet povzroča stisko na milijone ljudem, in vse to zaradi boja za zaustavitev vse večjih izbruhov koronavirusa. Število primerov koronavirusa na Kitajskem je sicer v primerjavi s primeri po svetu nizko.

'Potrebujemo konkreten zeleni preboj, ne le javnih nastopov!' Kateri kandidat ga bo zmogel?

21. 10. 2022 06.00

Kakšno vlogo bo prevzel novi predsednik republike pri podnebnih spremembah? Klimatolog in okoljski ekonomist Aljoša Slameršak pravi, da se morajo politiki najprej izobraziti, njegove izkušnje namreč kažejo, da vladajoči pogosto ne poznajo niti osnov podnebne fizike in se ne zavedajo posledic političnih potez. So se predsedniški kandidati pripravljeni poučiti? Kdo verjame v podnebne spremembe in kako bodo prispevali k zeleni preobrazbi?

Ste anticepilka? 'To je, kot bi me vprašali, ali sem vegetarijanka. Nisem.'

09. 10. 2022 07.00

Ginekologinja Sabina Senčar pravi, da je njen politični vzornik dr. Janez Drnovšek. Pred našim mikrofonom smo jo gostili v sklopu pogovorov s predsedniškimi kandidati. Ocenila je, da bi morali pristojnosti predsedniške funkcije razširiti, med političnimi krizami in interesi pa bi, je prepričana, krmarila dobro, saj bi vedno delovala s stališča "vsi smo enaki". Kot predsednica države bi se osredotočila na reševanje energetske krize in krize v slovenskem zdravstvu, ko gre za zunanjo politiko, pa je kritična do tega, kar danes predstavljata EU in Nato. Pa bi predlagala izstop? Pa tudi – ali meni, da bi se morala Ukrajina odpovedati Krimu in štirim regijam, ki jih je pred kratkim priključila Rusija?

DZ sprejel 86-milijonski paket pomoči gospodarstvu

06. 10. 2022 11.00

Poslanci so s 75 glasovi za in enim proti, sprejeli novelo zakona o pomoči gospodarstvu zaradi visokih povišanj cen električne energije in zemeljskega plina. Z novelo se širi krog upravičencev do pomoči ter višata znesek pomoči in delež upravičenih stroškov, ki jih bodo podjetja dobila povrnjena.

Dva inšpektorja ostajata v Zaporožju, IAEA za razglasitev varovanega območja

06. 09. 2022 10.23

V ukrajinskem Zaporožju se končuje delovni obisk mednarodnih strokovnjakov za jedrsko energijo. Šest strokovnjakov IAEA je območje že zapustilo, dva bosta v nuklearki odslej stalno prisotna. Agencija je objavila prvo poročilo o jedrski varnosti, v katerem je izpostavila potrebo po nujne sprejetju ukrepov za zagotovitev varnosti največje jedrske elektrarne v Evropi.

Po 18 letih preplastitev odseka med Kronovim in Dobruško vasjo

01. 09. 2022 19.00

Dars začenja s preplastitvijo okoli sedem kilometrov dolgega odseka na dolenjski avtocesti. Predvidoma od 5. septembra do sredine novembra bo tako ves promet na odseku med Kronovim in Dobruško vasjo potekal le po eni od polovic avtoceste, kjer bo urejen po enem pasu v vsako smer vožnje.

Po hrvaški Istri še slovenska: odprava omejitev uporabe pitne vode

29. 08. 2022 12.25

Hidrološke razmere v Istrski županiji so se izboljšale, zato je župan Miletić preklical sklep o uvedbi ukrepov za zmanjšanje porabe pitne vode prve stopnje in sprejel sklep o odpravi omejitev. Vse omejitve uporabe pitne vode pa so preklicali tudi v slovenski Istri. Končali se bodo tudi prevozi vode s Planinskega polja v Istro.

Država bo podjetjem subvencionirala najmanj 30 odstotkov energetskih stroškov

18. 08. 2022 16.38

Gospodarski minister Matjaž Han je predstavil ukrepe pomoči, ki jih je vlada predvidela za gospodarstvo. Slednja je namreč potrdila besedilo predloga zakona o pomoči gospodarstvu zaradi visokih povišanj cen elektrike in plina. Pojasnil je, da štiri petine podjetij pričakuje upad dobička. Do sredine marca 2023 nameravajo izplačati 40 milijonov evrov pomoči, saj bodo subvencionirali del energetskih stroškov. Gospodarska zbornica vladni zakon pozdravlja, a opozarja, da le-ta naslavlja letošnji porast cen energentov, ne pa tudi zelo verjetne zaostritve energetske draginje za poslovne uporabnike v prihodnjem letu. Obrtna zbornica pa meni, da bi bilo treba kriterije za dodelitev pomoči popraviti, da bi bilo do subvencij upravičenih več podjetij, obseg pomoči pa bi moral biti večji.

Pri Gardskem jezeru zaradi suše prenehali z namakanjem

10. 08. 2022 10.51

Suša je zajela skoraj vso Evropo. Posebej kritično je na severu Italije, kjer so sedaj primorani prenehati z namakanjem pri Gardskem jezeru, saj je gladina rekordno nizka. Prve ocene kažejo, da bo zaradi suše izgubljenih 30–40 odstotkov sezonskega pridelka. Težave imajo tudi nabiralci školjk, saj sta suša in nenavadno vroče vreme povečala raven slanosti morja.

Kitajska izvaja simulacijo napada na otok, tajvanskega uradnika našli mrtvega

06. 08. 2022 12.12

Tajvanske oblasti so sporočile, da Kitajci v sklopu vojaških vaj izvajajo simulacijo napada na glavni otok, potem ko je več kitajskih vojaških ladij in letal prečkalo srednjo črto vzdolž Tajvanske ožine.Tajvanska vojska je v odgovor na kitajske manevre angažirala letala, poslala opozorila po radiu in mobilizirala sisteme protiraketne obrambe. Tajvanskega uradnika, zadolženega za projekte proizvodnje raket, so medtem našli mrtvega v hotelski sobi.

'Ustanovitev avtocestne policije iz obstoječih kadrov nekoliko preuranjena'

28. 07. 2022 07.42

Kadrovski primanjkljaj je zarezal tudi v novoustanovljeno avtocestno policijo, s katero Slovenija od lani skuša poskrbeti za večjo prometno varnost. Koprsko, celjsko in mariborsko enoto avtocestne policije bodo s ponedeljkom namreč začasno napotili na postaje prometnih policij na območjih, kjer so bile ustanovljene. Od štirih enot zdaj tako ostaja le še ljubljanska. "Odločitev, da se ustanovi avtocestna policija iz obstoječih kadrov brez zagotovitve novih policistov, je bila nekoliko preuranjena," so priznali na Generalni policijski upravi. Ob tem sicer poudarjajo, da ne ukinjajo nadzora na avtocesti, ampak ga zaradi kadrovske podhranjenosti organizacijsko spreminjajo.

AAG miniranje pri gradnji drugega tira prijavil inšpekciji

15. 07. 2022 16.43

Člani Alpe Adria Green so prepričani, da delavci na območju tunela T2 na platoju Črni Kal ne delajo v zakonskih okvirih, češ da je miniranje premočno in bobni tudi v nočnem času. Miniranje po njihovih navedbah povzroča tudi močno tresenje tal, kar skupaj s hrupom vznemirja tamkajšnje prebivalce in jim prinaša telesno ter duševno obremenitev. V Družbi 2TDK odgovarjajo, da pri gradnji drugega tira spoštujejo vsa priporočila, strokovne kriterije in omejitve ter pri tem v največji možni meri upoštevajo mnenja krajanov in okoljevarstvenih organizacij. Ob tem so zatrdili, da so jih krajani izsiljevali za odškodnine.

Odbor potrdil predlog zakona o interventnih ukrepih v zdravstvu

13. 07. 2022 13.58

Odbor za zdravstvo je na nujni seji z devetimi glasovi za, štirimi proti in enim vzdržanim potrdil predlog zakona o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema. Opozicija ministrstvu očita, da zakon ne bo dosegel svojega namena, nasprotuje mu tudi koalicijska Levica. V stranki so namreč prepričani, da morajo obvarovati javno zdravstvo, saj je to tisto, ki opravi veliko večino storitev, izvede najtežje in najdražje operacije in ki mora poskrbeti za pacienta, ne glede na njegovo materialno stanje ali katero koli drugo okoliščino.

Na izviru Rižane ni več vode, v Vipavski dolini prepovedi porabe

23. 06. 2022 15.23

Zaradi zgodnjega začetka turistične sezone je na območju slovenske Istre povečana poraba pitne vode, kar je v kombinaciji s premajhno količino padavin pripeljalo do tega, da na izviru Rižane vode sploh ni več. Za pripravo pitne vode črpajo podtalnico. V državi bi lahko zaradi nizkih vodostajev v kratkem prišlo do pomanjkanja pitne vode, v Vipavski dolini in v kanalski občini so že uvedli prve prepovedi glede porabe.

V Kanadi bi na vsako cigareto zapisali: strup pri vsakem vdihu

11. 06. 2022 12.03

Zdravstvene oblasti v Kanadi so zaskrbljene, ker se je izkazalo, da še tako strašljive podobe na škatlicah cigaretov nimajo več pretiranega učinka na kadilce. Zdaj so predstavili idejo, da bi na vsako cigareto natisnili sporočilo, da je vsak poteg dima strup.

Kako spraviti ljudi iz avtomobilov na vlake in avtobuse?

22. 04. 2022 21.07

Na eni strani vse večje zavedanje, da bomo morali svoj življenjski slog spremeniti, če ga želimo vsaj približno ohraniti, na drugi slovenska pregovorna navezanost na avtomobile, ki so za večino še vedno prva izbira. Po podatkih Eurostata iz leta 2018 imamo v Sloveniji kar 550 avtomobilov na tisoč prebivalcev. Kako torej ljudi spraviti na javna prevozna sredstva? S tem vprašanjem smo se obrnili na osem strank, ki jim v predvolilnih raziskavah javnega mnenja kaže najbolje.

Tri stvari, ki jih lahko vsak od nas stori za Zemljo

22. 04. 2022 10.59

Ob svetovnem dnevu Zemlje smo okoljske organizacije prosili, naj nam naštejejo tri stvari, s katerimi lahko vsak od nas pripomore k bolj zdravemu okolju. Jejte lokalno in ekološko pridelano hrano, če lahko greste peš ali s kolesom, pustite avto doma, uporabljajte energetsko učinkovitejše naprave – to je le nekaj nasvetov, ki smo jih dobili. "Prihodnost na vzdržen, trajnostni način je naša edina prihodnost," ob tem dodajajo na Zavodu RS za varstvo narave.

Stranke o problematiki starejših. Bodo njihove težave končno slišane?

22. 04. 2022 06.00

Slovenija je ena najstarejših evropskih držav. Že več kot petina prebivalcev države je starejša od 65 let, več kot pet odstotkov pa jih presega starost 80 let. Smo tudi družba, ki se med evropskimi državami stara najhitreje. Kljub temu pa so starejši že dlje časa na stranskem tiru politike. Poleg novih domov za starejše potrebujemo tudi celostno dolgotrajno oskrbo. Lani smo le dočakali "zgodovinski trenutek", ko smo sprejeli dolgo načrtovani zakon o dolgotrajni oskrbi. A to ni dovolj. Kako bi stranke urejale problematiko starejših?

Zdravstvene delavce bodo vprašali, kaj menijo o izstopu iz javnega plačnega sistema

07. 04. 2022 19.08

V sredo se je prvič sestala delovna skupina za pripravo sprememb plačnega sistema v zdravstvu. Ker predstavniki reprezentativnih sindikatov zdravstva in socialnega varstva v skupini nočejo sodelovati, se namerava skupina na delavce v zdravstvu obrniti z anketo o mnenju glede izstopa iz javnega plačnega sistema, so sporočili z Ukoma.

Kako bi stranke ravnale ob potencialni novi epidemiji?

07. 04. 2022 06.19

Posledice epidemije covida-19, ki je razdelila družbo in razgalila težave, ki se v zdravstvu kopičijo že leta, bomo odpravljali še dolgo. Preden se 24. aprila podamo na volišča, pa se marsikomu postavlja vprašanje, kako se bo z morebitnimi ponovnimi izzivi na tem področju soočala prihodnja vlada. Zato smo stranke vprašali, kako bi upravljale potencialno novo epidemijo ter kako bodo prispevale k vračanju zaupanja v cepiva in uradno medicino.

Zahodna Afrika se tudi zaradi Ukrajine sooča z najhujšo lakoto v desetih letih

05. 04. 2022 12.37

Zahodno Afriko je prizadela najhujša prehranska kriza v zadnjem desetletju, saj je lačnih 27 milijonov ljudi. To število bi lahko, če ne bodo sprejeti nujni ukrepi, do junija letos naraslo na 38 milijonov, novo zgodovinsko raven, in se je že povečalo za več kot tretjino v primerjavi z lani.

So strogi ukrepi v bolnišnicah po dveh letih epidemije še nujni?

30. 03. 2022 20.12

V slovenskih bolnišnicah zaradi epidemije še vedno veljajo izredne razmere – stroge omejitve obiskov, preverjanje pogoja PCT, redno testiranje vseh hospitaliziranih bolnikov. Nekateri svojci, ki ne morejo do bolnih sorodnikov, se ob tem sprašujejo, ali so tako strogi ukrepi po dveh letih epidemije in ob blažjem omikronu še nujni. Za zdaj da, odgovarjajo v bolnišnicah. Kljub vsem omejitvam se namreč še vedno soočajo z vdori virusa na bolnišnične oddelke.

Javna predstavitev mnenj o noveli zakona o nalezljivih boleznih, tudi nekaj kritik

29. 03. 2022 15.58

Na odboru DZ za zdravstvo so opravili javno predstavitev mnenj o predlogu novele zakona o nalezljivih boleznih, ki so ga pripravili v Pravni mreži za varstvo demokracije, v DZ pa vložili v poslanski skupini nepovezanih poslancev. Ob razlogih za nujni sprejem novele je bilo slišati tudi nekaj kritik na račun predloga.

'Pri izginotju tovornjaka smo bili jaz in država žrtev prevare'

13. 03. 2022 08.21

Serijo predvolilnih intervjujev z najmočnejšimi domačimi političnimi igralci nadaljujemo s predsednikom NSi Matejem Toninom. Obrambni minister razkriva, koliko slovenskih vojakov in kje konkretno bo zaradi vojne v Ukrajini sodelovalo v Natovih bojnih skupinah na tujem. Kdo in zakaj kadruje v bogati energetiki? Kakšna je politična teža druge največje vladne stranke v aktualni koaliciji? In še; ali je Janez Janša res boljša izbira kot Matej Tonin, češ da je bolj odkrit in pri njem vsaj veš, kje si, kot pravi filozof Slavoj Žižek?

Golob za odprt prehod beguncev in odstranitev ograje na meji s Hrvaško

01. 03. 2022 14.32

Gibanje Svoboda bo na predvolilni konvenciji 19. marca predstavilo vse kandidate za parlamentarne volitve in celoten program, je napovedal predsednik stranke Robert Golob. Podrobnosti še ni razkril, se pa ob trenutnih geopolitičnih razmerah zavzema za spremembe energetske, obrambne in zunanje politike. Odstranil bi tudi ograjo na meji s Hrvaško.

Ajdovski policisti ob zapuščenem avtomobilu našli truplo 33-letnice

19. 01. 2022 14.43

Policijska uprava (PU) Nova Gorica je prejšnji četrtek poročala o zapuščenem avtomobilu na kolovozni poti v bližini naselja Črniče v občini Ajdovščina. Policisti so v bližini avtomobila, ljubljanskih registrskih številk, našlo žensko truplo. Kot je zdaj sporočil predstavnik PU Nova Gorica Dean Božnik, so bili na podlagi tega opravljeni prvi nujni preiskovalni ukrepi ter zbrana obvestila, ogled kraja najdbe trupla sta si ogledali dežurna preiskovalna sodnica in okrožna državna tožilka.