občinski

Požar v bližini vasi Brestovica pri Komnu pod nadzorom
17. 08. 2021 14.30
Dopoldne je zagorelo v gozdu nad Brestovico pri Komnu. Z obsežnim požarom se je skozi celotno intervencijo borilo 170 gasilcev s 40 vozili. Aktivirani so bili gasilci gasilskih zvez Kras, Gorica in Gorica Šempeter, od tega 16 prostovoljnih društev in dve poklicni enoti.

Župan Kamnika racionalizacijo gradnje osnovne šole zaupal znancu?
10. 08. 2021 11.24
Kamniški župan Matej Slapar se sooča z očitki, da je pri racionalizaciji občinskega projekta gradnje nove Osnovne šole Frana Albrehta dal prednost svojemu znancu. Zgodba se sicer vleče že od leta 2007, obtožbe, da je za projektiranje "fantomske šole" izgubil milijon in pol evrov, pa zavrača nekdanji župan Marjan Šarec. Gradnja šole naj bi se predvidoma začela do jeseni, nova šola pa bo učence sprejela v šolskem letu 2023/24.

V Kamniku bo zrasla nova šola za več kot 560 učencev
09. 08. 2021 14.42
Po 14 letih se saga z novo šolo, ki bo nadomestila premajhno ter potresno in požarno nevarno kamniško Osnovno šolo Frana Albrehta, bliža zaključku. Po podpisu pogodbe naj bi že v kratkem zasadili prvo lopato, čez dve leti pa naj bi v novi stavbi že pozdravili učence. V zadnjem šolskem letu jih je bilo vpisanih okoli 560, a za vse na šoli ni bilo prostora.

Nemška vlada odobrila pomoč za žrtve poplav v višini do 200 milijonov evrov
21. 07. 2021 14.48
Teden dni po katastrofalnih poplavah na zahodu Nemčije je nemška vlada potrdila nujni izredni paket pomoči prizadetim območjem, vreden več sto milijonov evrov. Zvezne oblasti so se odločile, da bodo za nujno pomoč namenile toliko denarja, kot ga bodo namenile zvezne dežele, in sicer največ 200 milijonov evrov.

Morje ima 1.276 prebivalcev
11. 07. 2021 15.12
Na seznamu krajevnih in uličnih imen v Sloveniji najdemo vrsto zanimivih, ki nas na nekaj spominjajo in pri katerih pomislimo, da je bilo navdih za poimenovanje kar najbližje drevo ali grm. Na začetku leta 2021 je bilo v naši državi 6.036 naselij in 10.173 ulic. Surs je zbral nabor tistih, ki imajo po njegovi oceni nenavadna imena.

Portoroška plaža zvečer zbirališče za mlade, zjutraj polna smeti
09. 07. 2021 17.32
Portoroška plaža, na kateri se dnevno izmenja več tisoč obiskovalcev, zvečer postane priljubljeno zbirališče za mlade. To ni novost, vendar je v zadnjem času nekatere obiskovalce zmotil nered, ki jih je zjutraj pričakal na kopališču. Poleg pločevink piva, plastenk ter razbitih steklenic tudi poškodovana oprema. Predlog piranskega župana, da alkohola ne bi bilo dovoljeno uživati na javnih krajih, so občinski svetniki zavrnili. Na teren tako pošiljajo varnostnike, vprašanje pa je, ali bo to dovolj za zagotavljanje reda in miru.

Soočenje zagovornikov in nasprotnikov: kaj pomeni glas za in kaj proti?
08. 07. 2021 15.23
O čem bomo glasovali na nedeljskem referendumu? Je novela Zakona o vodah tako škodljiva, da je usoda vode v rokah državljanov in državljank, kot trdijo pobudniki referenduma? Bodo na obrežjih rek, jezer, morja nenadzorovano zrasli novi hoteli, restavracije, bencinski servisi? Je ogrožen dostop do obale? Ne drži, trdijo predlagatelji zakona, ki poudarjajo, da so novelo zakona predlagali, da okrepijo varovanje ustavne pravice do kakovostne vode, na priobalnih zemljiščih bo možno graditi le enostavne objekte, če to dopuščajo občinski prostorski načrti.

Piranski občinski svet dal zeleno luč za dokapitalizacijo Okolja Piran
08. 07. 2021 20.41
Piranski občinski svet je dal zeleno luč za dokapitalizacijo javnega podjetja Okolje Piran v višini 1,3 milijona evrov. S tem se bo po besedah direktorja Okolja Gašparja Gašparja Mišiča začasno rešilo likvidnostne težave družbe in izboljšalo njeno bonitetno oceno, imela bo tudi boljša izhodišča glede posojil za nabavo osnovnih sredstev.

V Radencih znova boj za Cesto osamosvojitve Slovenije
30. 06. 2021 10.26
Potem ko je ustavno sodišče odpravilo odlok o preimenovanju Titove ceste v Radencih v Cesto osamosvojitve Slovenije, je občinski svet na seji preimenovanje znova podprl. Odlok bo začel veljati 15. dan po objavi v Uradnem listu, s čimer bodo po besedah župana Romana Leljaka v celoti spoštovali odločitev ustavnega sodišča.

V Idrijski Beli v poletno sezono s parkirnino in brezplačnim avtobusom ob vikendih
22. 06. 2021 08.41
Na naravnem kopališču Lajšt v Idrijski Beli, ki leži na območju krajinskega parka Zgornja Idrijca, se Občina Idrija na pragu poletne sezone sooča z iskanjem novega najemnika gostinskega lokala, pripravlja pa tudi nekaj novosti. Obiskovalci, ki se bodo ob koncih tedna tja pripeljali z avtomobili, bodo morali plačati parkirnino.

Po novem bo plačljivih več parkirišč v Portorožu, Luciji in Strunjanu
18. 06. 2021 13.16
Piranski občinski svet je na dopisni seji med drugim potrdil dopolnitvi sklepa o določitvi plačljivih parkirišč in tarif za parkirnine na območju občine. Tako bo po novem plačljivih več parkirišč v Portorožu, Luciji in Strunjanu.

Novi zakon poenostavlja in skrajšuje gradbeno birokracijo
17. 06. 2021 16.58
Vlada je potrdila predloga novega gradbenega zakona in novega zakona o urejanju prostora. Sedanji sistem se ne bo spremenil, ampak bo nadgrajen, tako da bodo postopki gradnje objektov in umeščanja v prostor enostavnejši in hitrejši. Med ključnimi rešitvami je možnost pridobitve gradbenega dovoljenja v roku 30 dni. Po novem bo mogoče objekte, ki ne potrebujejo okoljske presoje, mogoče začeti graditi že na podlagi dokončnega, ne šele pravnomočnega, gradbenega dovoljenja.

Odziv župana Bržana na poročilo NIJZ: Kopanje je varno, nekdo hoče škoditi našemu ugledu
16. 06. 2021 14.28
Se lahko v Kopru ponovi onesnaženje s fekalijami, ki je zaznamovalo poletno sezono leta 2019? Ob pogledu na delavce komunale, ki so minule dni čistili hudourniško strugo v Žusterni, je mnoge prešinila misel, da je morje znova onesnaženo s fekalijami. Na občini Koper zatrjujejo, da se to ne more več ponoviti in da so delavci komunale zgolj izvajali pranje po sanaciji dela struge. Poročilo ekipe NIJZ, ki si je ogledala zaledje kopališča, pa odkriva drugačno sliko. Na poročilo se je odzval župan Bržan, ki sporoča, da je kopanje v Kopru varno, kar potrjujejo tudi sveže meritve Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano.

Župan občine Radenci vztraja pri preimenovanju Titove ceste
09. 06. 2021 18.55
V občini treh src pa narašča napetost zaradi ene same ulice oziroma njenega imena – Titova. Skupina občanov Radencev ostro nasprotuje njenemu preimenovanju kot predlaga župan Roman Leljak, ki pa vztrajno vrača predlog preimenovanja na dnevni red občinskih sej. Zaradi neupoštevanja 15-dnevnega roka za uveljavitev odloka je namreč ustavno sodišče decembra sprejeti odlok odpravilo kot protiustaven in nezakonit. A župan ne popušča, napovedal je, da bo na občinski seji konec meseca spet predlagal sprejetje spremembe odloka, po katerem se bo Titova cesta preimenovala v Cesto osamosvojitve Slovenije.

'Večja ekološka katastrofa' na območju Pivole
04. 06. 2021 12.51
V četrtek pozno zvečer je neznani storilec na območju Pivole nad Botaničnim vrtom v potok odložil večje količine odpadnega oz. grezničnega blata. Hoški župan Marko Soršak je sporočil, da so na občini nemudoma aktivirali policiste, civilno zaščito in druge, danes pa so na terenu ocenili stanje onesnaženosti.

V Izoli po novem prepovedano sprehajanje v kopalkah po mestu
03. 06. 2021 20.00
Izolski občinski svet je na seji v drugem branju soglasno potrdil nov odlok o javnem redu in miru, ki med drugim prinaša prepoved gibanja v kopalkah na javnih površinah, razen na območju kopalnih voda. Prav tako se določa globo v višini 200 evrov za lastnike psov, ki s sabo nimajo plastičnih vrečk.

Sodišče odločilo: Sprememba imena Titove ceste v Radencih se odpravi
01. 06. 2021 09.17
Ustavno sodišče je odločilo, da se sporna ulica v Radencih, ki jo je občinski svet iz Titove ceste preimenoval v Cesto slovenske osamosvojitve, do drugačne ureditve spet preimenuje v Titovo cesto. Ustavno sodišče je tudi zavrglo zahtevo za oceno ustavnosti in zakonitosti vsebine zahteve za razpis referenduma v Radencih, ki jo je vložil župan, kar pomeni, da bodo krajani o imenu sporne ulice naposled odločali na referendumu. Sodnik dr. Jaklič je v ločenem odklonilnem mnenju sicer zapisal, da po njegovi oceni pobudniki stanovalci nimajo pravnega interesa.

Na Bohinjskem jezeru nič več napihljivih flamingov in glasne glasbe
28. 05. 2021 09.19
Bohinjski občinski svet je v četrtek po skrajšanem postopku sprejel spremembe odlokov, ki na območje Bohinjskega jezera prinašajo več omejitev. Na jezeru prepovedujejo uporabo večjih kopalnih pripomočkov, na obali jezera predvajanje glasne glasbe, pri cerkvi sv. Janeza zadrževanje v kopalkah, na severni obali jezera pa kolesarjenje.

Sodišče zavrglo pobudo za oceno ustavnosti referenduma glede postavitve razglednega stolpa
21. 05. 2021 13.57
Ustavno sodišče je zavrglo pobudo članice občinskega sveta Rogaške Slatine Andrejke Flucher za oceno ustavnosti in zakonitosti odloka o razpisu naknadnega referenduma za postavitev razglednega stolpa v Rogaški Slatini decembra lani. Flucherjeva je zatrjevala, da dan glasovanja v okoliščinah epidemije ni bil skladen z državno ureditvijo.

Vandali iznakazili pročelja stavb v Kopru
18. 05. 2021 16.12
Prejšnji teden so vandali znova porisali več stavb v Kopru, med drugim tudi stavbe, ki so del kulturne dediščine mesta. Večinoma gre za grafite s politično in družbenokritično vsebino, vsakršno obliko vandalizma pa na občini ostro obsojajo in so že podali predlog za kazenski pregon.

Vlada dodelila nove pristojnosti: redarji nasprotujejo pooblastilom
14. 05. 2021 18.55
Z novimi pooblastili bi policisti in redarji na prste stopili vardam in podobnim združbam, pa tudi kršiteljem javnega reda in miru. Delovanje vard bo še naprej preprečevala Policija, na drugi strani pa naj bi občinski redarji nadzorovali povzročanje hrupa, prenočevanje na javnem kraju, prostovoljne prispevke, lažne naznanitve prekrška. V sindikatu so se na novelo pritožili, saj trdijo, da jim vlada nalaga dodatno delo, ne da bi jim pred tem uredila statusni položaj. Redarji namreč nimajo enakih delovnih pravic kot druge pooblaščene javne osebe.

Izvršilni odbor DeSUS naj bi v petek odločal tudi o predlogu za izključitev poslancev
13. 05. 2021 13.57
Izvršni odbor DeSUS bo po pričakovanjih v petek odločal tudi o predlogu za začetek postopkov za izključitev poslancev DeSUS iz stranke. Takšne so danes informacije poslanske skupine. Poslanec Ivan Hršak je v izjavi v DZ pojasnil, da naj bi nekateri želeli zamenjati tudi predsednika sveta Antona Urha.

V Ljubljani odprli sosesko Novo Brdo s 174 javnimi najemnimi stanovanji
11. 05. 2021 17.28
Ljubljana je dobila 174 novih neprofitnih stanovanj. Gre za projekt soseske Novo Brdo, kjer SSRS predvideva izgradnjo še skoraj petsto stanovanj. To je velika pridobitev in primer dobrega sodelovanja lokalne in državne ravni, so ob otvoritvi poudarili pristojni. Okoli polovico od skupno 20 milijonske investicije je s posojilom zagotovil SSRS.

Novi zakon o vodah: ob priobalnih zemljiščih ne tovarnam. Kaj pa drugi objekti?
10. 05. 2021 07.05
Ministrstvo za okolje zatrjuje, da novi Zakon o vodah zožuje pravico posegov na priobalnem pasu in tako dodatno ščiti vode. Nasprotniki zakona pravijo, da to drži, a težava leži drugje. 37. člen namreč na priobalnih zemljiščih, ki so izjemno pomembna tako za zdravje vodnih ekosistemov kot za ublažitev poplavnih valov, hkrati dodaja nove možnosti gradnje objektov. Po novem bi se tako dopustilo tudi gradnjo zasebnih in plačljivih objektov na naravnih vodnih in priobalnih območjih. In ker ministrstvo ne želi odstopiti od tega člena, zdaj zbirajo podpise za razveljavitev celotnega zakona. Kaj ta v resnici prinaša, kako realna grožnja pitni vodi je novela zakona?

29 drogov na Trgu republike: predstavljajo oviro med dvema kulturnima spomenikoma
28. 04. 2021 18.47
Čez noč se je na robu Trga republike, med trgom in državnim zborom, pojavilo 29 desetmetrskih drogov za zastave. Tja jih je postavila Mestna občina Ljubljana, in sicer za namene predsedovanja Slovenije Svetu Evropske unije. Na njih bodo visele zastave držav članic. A stroka upa, da gre res za začasen poseg, saj drogovi predstavljajo ločnico med Trgom republike in parlamentom, pri čemer sta sicer neločljivo povezana.

Župan Šentruperta preklical svoj odstop
26. 04. 2021 13.38
Župan občine Šentrupert Andrej Martin Kostelec, ki je na seji občinskega sveta konec marca podal svoj odstop, je v petek odstopno izjavo preklical. Po pogovoru s sodelavci in člani občinskega sveta ter premisleku je namreč ocenil, da je za občino bolje, da skupaj v isti sestavi nadaljujejo delo do konca tega mandata.

Po Izoli nič več v kopalkah
23. 04. 2021 13.12
Še pred poletno sezono naj bi v Izoli sprejeli odlok o javnem redu in miru, ki ga že štiri leta, od leta 2017, ko je prenehal veljati, nimajo. V novem bodo tako prepovedali sprehod po mestu v pomanjkljivih oblačilih, hranjenje galebov in golobov, pa tudi popivanje na kopališčih in parkiriščih.

Pokopališče na Golovcu bo spominski park, ureditev poti pod celjskim Starim gradom
18. 04. 2021 14.43
Pod Starim gradom Celje bo tamkajšnja občina kmalu uredila nove tematske poti. Gre za tri medsebojno povezane odseke, ki jih tvorijo peščena ter težja in lažja planinska pot. Obnovili so tudi že naravno plezalno steno. Nekdanje slovensko pokopališče na Golovcu pa bodo preuredili v spominski park. Izgradnja poti bo stala okoli pol stotisočaka, za preureditev pokopališča pa so v proračunu rezervirali 20.000 evrov.

Rimski pogrebni zavodi protestirali zaradi nevzdržnih razmer
17. 04. 2021 13.07
Pogrebni zavodi so v petek v Rimu pripravili protest, s katerim so skušali opozoriti na nevzdržne razmere v italijanski prestolnici. Na upepelitev namreč tam čaka okoli 1800 krst s pokojniki. Županjo italijanske prestolnice Virginio Raggi so pozvali k poenostavitvi birokratskih postopkov. Razmere na tem področju je dodatno poslabšala epidemija.

Ljubljanska občina za častna občana predlaga Spomenko Hribar in Petra Čeferina
15. 04. 2021 08.39
Častnim meščanom Ljubljane se bosta letos, če bodo občinski svetniki v ponedeljek podprli predlog komisije za priznanja, pridružila filozofinja in sociologinja Spomenka Hribar ter odvetnik Peter Čeferin. V utemeljitvi piše, da gre za intelektualko, ki je imela kar največji vpliv na globinske spremembe družbene, kulturne in vrednostne klime v Sloveniji od 80. let dalje, ter za neustrašnega odvetnika, ki za svojega klienta – ta se v kazenskem postopku spopada z državo – stori vse, kar more in kar mu dopuščajo predpisi.