obdobja

Monaška princesa Charlene in princ Albert sta 10. obletnico poroke preživela ločeno

08. 07. 2021 18.40

Monaška princesa Charlene in princ Albert II. sta pred kratkim praznovala 10. obletnico poroke. Zdaj je znano, zakaj kraljevi par ta okrogli jubilej ni preživel skupaj, ampak sta bila drug od drugega ločena več tisoč kilometrov. Charlene se namreč že od konca junija mudi v Južni Afriki, kjer okreva po operaciji.

Se skupina Colonia vrača s prvotno pevko Indiro Levak?

07. 07. 2021 15.11

Hrvaška skupina Colonia je ena tistih, za katero vedo skoraj vsi. Skozi 90. leta in v začetku novega tisočletja so nizali hit za hitom, potem pa so leta 2017 šokirali, ko so sporočili, da skupino zapušča pevka Indira. Zdelo se je, da je konec nekega obdobja, a zdaj se to vrača. Indira in producent Boris Đurđević sta se pogovorila, umirila stare strasti in pripravila novo sodelovanje.

Kljub la Niñi beležimo ekstremne temperaturne rekorde

07. 07. 2021 12.10

Ekstremna vročina na severu Amerike, vročinski val v Skandinaviji, rekordna temperatura izmerjena na Antarktiki. To je le nekaj vremenskih ekstremov, ki smo jim priča zadnje tedne. Klimatologi svarijo, da se ti ekstremi iz leta v leto nevarno stopnjujejo. Za Evropo je bil to drugi najbolj vroč junij, na globalni ravni pa četrti najtoplejši.

Luka je Slovenija, Luka je košarka, Luka je vodja

05. 07. 2021 20.06

V preteklih mesecih sem od svojih novinarskih kolegov pogostokrat poslušal, da Luka Dončić – kljub nenehnemu zatrjevanju, da bi rad oblekel slovenski dres – še dolgo ne bo igral za reprezentanco. Govoril sem jim, da bo, če bo Dallas izpadel v prvem krogu, Luka z veseljem in ponosom prišel igrati za slovensko reprezentanco.

Prekvalifikacija iz človeka

04. 07. 2021 07.16

Francoski Sainte-Marie-aux-Mines in slovenski Tržič. Mesti, ki ju loči več sto kilometrov razdalje, povezuje pa trpljenje taboriščnikov med drugo svetovno vojno. Medtem ko je v Franciji trpelo veliko Slovencev, je bilo v taborišču Ljubelj pri Tržiču veliko Francozov. Mesti Sainte-Marie-aux-Mines in Tržič sta že 55 let pobrateni. To prijateljstvo pa tudi opominja, kako pomembno je ohranjati mir in svobodo. Če namreč kdo misli, da se določeni dogodki ne morejo ponoviti, se globoko moti. So se že. In vsakič v hujši obliki.

'Če bomo zbrali dovolj denarja, bomo z gradnjo koče končali naslednje leto'

03. 07. 2021 17.25

Frischaufov dom na Okrešlju, ki je novembra 2019 zgorel zaradi napake na električni napeljavi, so na novo začeli graditi lansko jesen. Ker je bila letošnja zima radodarna s snegom, delavci malce zaostajajo z delom. Načrtovali so, da bo koča pod streho konec junija, zdaj vse kaže na začetek avgusta. V teh dneh na Okrešlju pričakujejo Slovensko vojsko, ki jim bo s helikopterjem pripeljala material za postavitev lesenega dela novega doma. Za zasilno oskrbo planincev pa je že odprta začasna brunarica.

Enodnevni preobrat: protitočna zaščita za S5-DBS znova dovoljena

01. 07. 2021 16.29

Poročali smo, da je Agencija za civilno letalstvo podala precej jasno in obširno pojasnilo, zakaj je morala prepovedati letenje protitočnega letala, a je v enem dnevu nato odobrila izjemo, ki jo je minister za kmetijstvo napovedal že isti dan po prepovedi. Mariborska protitočna obramba ima tako začasno dovoljenje, ki velja tri mesece.

Direktor STA vladi predlaga sklenitev sporazuma o začasni ureditvi razmerij

01. 07. 2021 12.33

Po ponedeljkovi skupščini STA in vladni odločitvi za odreditev revizije poslovanja agencije je direktor STA Bojan Veselinovič na vlado in Ukom danes naslovil dopis, v katerem med drugim predlaga sklenitev sporazuma o začasni ureditvi razmerij med STA in Ukomom. STA je sicer že 182. dan brez z zakonom določenih državnih sredstev za javno službo.

NIJZ šele začenja s pošiljanjem covidnih potrdil, ki bodo po vsej EU zaživela jutri

30. 06. 2021 18.24

Nacionalni inštitut za javno zdravje bo po zaključku testnega obdobja in obdelavi še zadnjih tehničnih podrobnosti začel s postopkom pošiljanja tiskanih digitalnih covidnih potrdi, so sporočili. Do konca tedna in v začetku naslednjega jih bo prejelo okoli milijon državljanov.

MOL izbral izvajalca za izgradnjo Centra Rog

30. 06. 2021 13.50

Mestna občina Ljubljana se je na pogajanjih odločala med šestimi ponudbami za izgradnjo Centra Rog. Med vsemi je najugodnejšo ponudbo oddalo koprsko podjetje Makro 5 gradnje, ki je dela ocenilo na dobrih 14,2 milijona evrov.

KPK zaznala korupcijska tveganja pri sprejemanju PKP 6

30. 06. 2021 09.33

Komisija za preprečevanje korupcije je v postopku zaradi suma korupcije obravnavala očitke glede načina sprejemanja sprememb Zakona o visokem šolstvu v PKP 6 in ugotovila korupcijska tveganja ter vladi izdala priporočila. Kot so ugotovili, je bila sprememba zakona vnesena brez ustrezne in kvalitetne strokovne razprave, v postopek pa niso bili vključeni nekateri bistveni deležniki, ki bi lahko predlagali ustreznejšo rešitev.

Letalo za protitočno obrambo SV Slovenije ostalo brez dovoljenj

30. 06. 2021 10.57

Protitočna obramba v Sloveniji ima že dolgo zgodovino. Kljub temu, da znanstveniki in meteorologi pravijo, da ne deluje, saj se fizika delovanja nevihtnih oblakov in majhno letalo z nekaj kilogrami reagenta enostavno ne izidejo, je bilo to vedno politično vprašanje. A kot kaže, je zdaj agencija za civilno letalstvo odvzela dovoljenje za protitočno letalo v Mariboru.

'Živimo v mehurčkih, kar je oglaševano kot nekaj dobrega, a ima nevarne posledice'

29. 06. 2021 06.00

Doživljamo ogromno kolektivno ranljivost in mnogi nimajo mehanizmov za spoprijemanje z njo, opozarja Katarina Veselko, psihologinja, zaposlena v O. K. Consulting. Kot ocenjuje, ni bilo skupnostnega reševanja problema, državljani v tej 'koronakrizi' nismo bili obravnavni na enake načine. Odgovornost in krivda učinkovito delujeta le v kompletu, in ljudje se ne pustimo vzgajati nekomu, ki ne skrbi za našo dobrobit. V političnem svetu imamo ogromen primanjkljaj odgovornosti, opozarja.

Vpliv nerešenih otroških in mladostniških duševnih težav na kasnejše življenje

27. 06. 2021 07.00

Čeprav se je epidemija covida-19 uradno končala, so se stiske otrok in mladostnikov med njo spremenile, postale so zaskrbljujoče, opažajo strokovnjaki. Več mladih toži o psihičnih težavah in zlorabah, več jih razmišlja o samomoru. Na drugi strani primanjkuje ustrezno podkovanega kadra, ki bi jim pomagal, pot do njega je občutno predolga. Začarani krog pomanjkljive sistemske ureditve duševnega področja je postal očitnejši. Kaj to pomeni? Kaj se lahko zgodi, če psihičnih stisk ne zatremo v kali, torej v otroštvu, mladostništvu?

Vlogo za mesto astronavta pri ESA oddalo 62 Slovencev

24. 06. 2021 13.30

Rok za prijave na razpis Evropske vesoljske agencije za astronavte je zaključen. Čeprav končna statistika še ni znana, za zdaj kaže, da je vlogo za mesto astronavta oddalo okoli 22.000 oseb, od tega približno 5400 žensk. Vloge je ESA prejela iz vseh držav članic, tudi iz Slovenije. Seznam izbranih astronavtov bo objavljen predvidoma konec leta 2022.

Šolarjem so se začele počitnice. Vozniki, previdno na cesti!

24. 06. 2021 06.30

Šolarji so še zadnjič v tem šolskem letu sedli v šolske klopi, prejeli so tudi zaključna spričevala. Po težkem šolskem letu, ki ga je že drugo leto zaznamovala epidemija covida-19, se bodo čez poletje prepustili brezskrbnosti. Zadnji šolski dan bodo ljubljanski dijaki obeležili z dogodkom na Kongresnem trgu. Na agenciji za varnost prometa pa pozivajo, naj se počitniška brezskrbnost ne odraža v prometu. Prometna pravila in razmere na cesti naj vozniki dosledno upoštevajo, prav tako pa naj bodo še posebej pozorni na otroke, pešce, kolesarje in motoriste v prometu, opozarjajo.

Mladi v duševnih stiskah ujeti v dolge čakalne vrste za pomoč strokovnjakov

26. 06. 2021 07.00

Strokovnjaki, raziskave, mladinske in druge nevladne organizacije ugotavljajo, da je v Sloveniji vse več otrok in mladostnikov, ki imajo težave z duševnim zdravjem, na drugi strani pa je njihov dostop do ustreznih virov pomoči močno otežen. V Novi Gorici, denimo, morajo otroci na prvo srečanje z otroškim psihiatrom čakati 293 dni. Stiske mladih so se v koronskem času samo še poglobile in nazorneje izrazile. Zakaj smo ujeti v sistem predolgih čakalnih dob in kam to vodi?

Bumble svoje 'izgorelo' osebje za teden dni poslal na dopust

22. 06. 2021 13.57

Bumble, aplikacija za zmenke, znana po tem, da mora prvi korak narediti ženska, je ta teden, v znak boja proti stresu na delovnem mestu, začasno zaprla vse svoje pisarne. Približno 700 zaposlenim po vsem svetu so rekli, naj se izklopijo in si vzamejo nekaj časa zase. Ustanoviteljica podjetja si namreč prizadeva čim bolje poskrbeti za svoje zaposlene, občasno jih na delovnem mestu pričakata celo manikira in urejanje frizur.

Mučno iskanje poti iz brezna: 'Bila je obstranka. Nekdo, ki ga ni'

21. 06. 2021 09.29

Panični napadi, šolska fobija, socialna fobija, depresija, motnje hranjenja, generalizirana anksioznost, suicidialnost ... Najstnica v hudi stiski in obupani starši, ki so šele po več letih agonije našli psihoterapevta, ki jim je pomagal. Povsem sami, saj jih je sistem, v katerega so zaupali, vedno znova pustil na cedilu. Njihova zgodba žal ni osamljena. Objavljamo jo z namenom, da bo komu pomagala.

V Rimu volk sit in koza cela, Švicarji čakajo na preostale skupine

20. 06. 2021 18.35

V nedeljo sta bili na evropskem prvenstvu na sporedu zadnji tekmi v skupini A. Italija je v Rimu s tretjo zmago (1:0) potrdila prvo mesto in tako še podžgala evforijo, ki pri naših zahodnih sosedih vlada na račun odličnih predstav tamkajšnje reprezentance. Poraženi Valižani pa so zaradi boljše gol razlike v primerjavi s Švicarji, ki so v Bakuju s 3:1 ugnali Turke, prišli do drugega mesta.

'Za Slovenijo smo takrat igrali z nekim ponosom'

20. 06. 2021 06.00

Slovenski športniki so v svet ponesli slovensko zastavo in slovensko ime ter orali ledino v prepoznavnosti naše države. Začetek 90. let je bil tudi v športu obdobje turbulenc in prelomnic, ki je vplivalo na kariero marsikaterega športnika. In vsa ta leta so nas združevali v navijanju in ponosu. Zato so 'Športniki – naš ponos' tretja osamosvojitvena zgodba rubrike 24UR Fokus.

V Sloveniji se je v zadnjih 30 letih temperatura dvignila za 1,7 stopinje

14. 06. 2021 09.28

V 30 letih, odkar je Slovenija samostojna, se je temperatura zraka v državi povzpela za okoli 1,7 stopinje Celzija. Najtoplejše merilno mesto v Sloveniji je bilo v zadnjih 30 letih Koper - Markovec, najhladnejše pa tisto na Kredarici.

Iz dneva v dan bo bolj vroče, ob koncu tedna tudi do 35 stopinj Celzija

14. 06. 2021 07.15

Le še en teden nas loči do najdaljšega dneva v letu in do začetka koledarskega poletja, temu primerno vse bolj poletno postaja tudi vreme. Že v nedeljo so temperature prvič letos nad 30 stopinj Celzija segle na Primorskem, v tem tednu pa bomo prve letošnje tridesetice beležili tudi po nižinah preostalega dela države. Najtoplejši zrak se bo nad nami zadrževal ob koncu tedna, ko se bo lokalno lahko ogrelo celo do 35 stopinj Celzija.

Tehnologija in gospodarska rast

12. 06. 2021 07.14

Svetovna gospodarska kriza leta 2008 je osvetlila problem spolitiziranosti makroekonomskih napovedi, kar se je v desetletju po nastopu krize tudi potrdilo. Zdravstvena kriza pandemije covida-19, ki se je razvila v resnično globalno in kompleksno krizo, pa osvetljuje, kje tiči težava takšnega stanja. Napovedovalci ekonomskih gibanj namreč večino časa razmišljajo o odločitvah centralnih bank in vladnih politik, pa čeprav ta dva dejavnika dolgoročno nista najpomembnejša, po mnenju nekaterih ekonomistov pa nista niti med najpomembnejšimi dejavniki.

Ta trik napne kožo in nudi botoks učinek

12. 06. 2021 00.15

Si tudi vi želite gladke in napete kože? So se na vašem obrazu začele pojavljati gubice in linije, ki jih želite zakriti? Uporaba botoksa za glajenje gub je lahko zelo boleča, draga in neprijetna. Na dolgi rok pa celo škodljiva in nezdrava. Spoznajte trik, s katerim lahko dosežete botoks učinek in napeto, zdravo ter gladko kožo.

Voditelji G7 na uvodnem srečanju obljubili krepitev enakosti

11. 06. 2021 06.31

Voditelji držav skupine G7 so se v Veliki Britaniji sestali na vrhu, prvem v živo v skoraj dveh letih. Britanski premier Boris Johnson je v otvoritvenem govoru izpostavil, da pomeni vrh veliko priložnost za globalno okrevanje po pandemiji covida-19. Obljubil je krepitev enakosti.

Izraelski arheologi našli 1000 let staro kokošje jajce

11. 06. 2021 06.00

V izraelskem mestu Yavne so arheologi odkrili izjemno redko, skorajda popolnoma ohranjeno kokošje jajce, ki datira 1000 let v preteklost. Lupina je bila nekoliko razpokana, a del rumenjaka je bil še vedno ohranjen.

Zaradi invazije škržatov Bela hiša prestavila polet za novinarje

09. 06. 2021 10.42

Čartersko letalo za novinarje, ki bi moralo poleteti v torek zvečer iz Washingtona, so napadli škržati, zaradi česar je letalo ostalo prizemljeno. Na letališče so poslali drugo letalo, ki je poletelo v sredo zjutraj.

Kako do potrdila za lažje potovanje?

08. 06. 2021 15.50

Digitalno zeleno potrdilo oziroma splošno veljavno covidno PCT-potrdilo, ki bo državljankam in državljanom omogočalo lažje potovanje v okviru držav članic EU, bo lahko vsak pridobil na portalu zVem. Toda za dostop do storitev portala zVem mora vsak razpolagati s kvalificiranim digitalnim potrdilom ali z mobilno identiteto. Kje, kako in zakaj do omenjenih potrdil?

Američana med potapljanjem v reki napadel aligator in ga hudo poškodoval

06. 06. 2021 16.37

Med iskanjem fosilov v reki na Floridi je 25-letnega Američana napadel aligator in mu povzročil hude poškodbe glave in roke. Zaradi obdobja parjenja aligatorjev tamkajšnje oblasti prebivalce opozarjajo, naj bodo pri plavanju v rekah še posebej previdni. Po ocenah pristojnih sicer na Floridi biva okoli 1,3 milijona aligatorjev.