objavili

V KC prvič urgentno presadili jetra
27. 03. 2001 00.00
V ljubljanskem kliničnem centru so objavili, da so pred desetimi dnevi izvedli prvo urgentno transplantacijo jeter pri 19-letni bolnici, ki je že odpuščena iz bolnišnice, je na novinarski konferenci povedala predstojnica oddelka za gastroenterologijo Saša Markovič. Po njenih besedah je za tovrstno presaditev še posebej pomemben dober strokovni in organizacijski donorski program, ki poteka pod okriljem Slovenijatransplanta in Eurotransplanta v donorskih bolnišnicah.

Izrael proti opazovalcem ZN
21. 03. 2001 00.00
Na današnjem srečanju z generalnim sekretarjem ZN Kofijem Annanom je izraelski premier Ariel Šaron vnovič poudaril, da Izrael nasprotuje napotitvi opazovalcev ZN na palestinska ozemlja.

Mir bodo iztirjali pet ur in pol
21. 03. 2001 00.00
V Centru za upravljanje poletov (CUP) v Koroljovu pri Moskvi so včeraj sporočili, da bodo podatke o postopku iztirjanja ruske orbitalne znanstvene postaje Mir objavili danes. Vesoljski tiskovni agenciji VTA je od zanesljivega vira te podatke uspelo izvedeti danes. Po usmerjanju položaja postaje s ploščami sončnih celic proti Soncu in polnjenju njenih akumulatorjev v četrtek nameravajo najtežji umetni satelit v zgodovini človeštva s tremi vžigi motorjev samodejne tovorne vesoljske ladje Progres M1-5, ki je združena z Mirom, v petek zjutraj po srednjeevropskem času v petih urah in pol iztiriti.

BSE je precej lažje prenosljiva
21. 03. 2001 00.00
Nova različica Creutzfeldt-Jakobove bolezni, človeška različica bolezni norih krav BSE, se lahko prenaša tudi z okuženimi mesarskimi noži, je danes poročal britanski BBC, sklicujoč se na poročilo britanskih znanstvenikov. Študija, ki naj bi jo uradno objavili drevi, ugotavlja, da se bolezen prenaša lažje, kot so menili doslej, in da lahko do prenosa pride tudi prek instrumentov za rezanje. Po mnenju strokovnjakov za mikrobiologijo je ta novica izjemno zaskrbljujoča.

Še zadnja preverjanja na Miru
20. 03. 2001 00.00
V Centru za upravljanje poletov (CUP) v Koroljovu pri Moskvi so sporočili, da so v minulih dneh izvedli še nekaj serij preverjanj delovanja sistemov orbitalne postaje Mir in meritve parametrov orbite. Po rezultatih analize telemetričnih podatkov je orbitalni kompleks z izjemo modula Spekter zrakotesen, temperatura v notranjosti postaje v mejah normale, stanje sistemov Mira pa brez sprememb.

Acerjeva nova oblačila
14. 03. 2001 00.00
Pri podjetju Acer Group so objavili novico, da je družba spremenila svojo celostno podobo. Sprememba je del dolgoročnega poslovnega načrta, katerega cilj je krepitev blagovne znamke in doseganje večje stopnje rasti.

V Ruandi ključne volitve po genocidu
06. 03. 2001 00.00
V Ruandi danes potekajo prve volitve po genocidu, ki se je v državi zgodil leta 1994. Več kot trije milijoni volilcev med več kot 8000 kandidati izbirajo nove župane in občinske oblasti. Da bi zagotovila kar največjo udeležbo, je vlada danes razglasila dela prost dan. Volitve bo nadzorovalo več kot 200 mednarodnih in domačih opazovalcev. Osrednja volilna komisija je včeraj sporočila, da pri organizaciji volitev ni naletela na večje težave. Začasne rezultate bodo predvidoma objavili 17. marca. To so prve volitve po letu 1960, na katerih občinskih položajev ne bodo zapolnili s predsedniškimi imenovanji, poleg tega pa so političnim strankam iz strahu pred vnovičnim izbruhom medetničnega sovraštva prepovedali nominiranje kandidatov.

Strokovnjaki o varovanju tajnih podatkov
06. 03. 2001 00.00
Pred vstopom v Evropsko unijo in Nato čaka Slovenijo sprejem še enega, zelo pomembnega zakona, in sicer o varovanju tajnih podatkov. Že med obravnavo tega zakona so se razvile polemike o tem, kdaj je nek podatek lahko tajen in, ali pomeni varnostno preverjanje državnih uslužbencev, ki imajo dostop do tajnih podatkov, že kršenje človekovih pravic. Na ta in podobna vprašanja so danes skušali odgovoriti različni strokovnjaki.

Objava imen sodelavcev nekdanje tajne službe
28. 02. 2001 00.00
Enajst let po padcu komunizma bodo v Bolgariji objavili imena agentov in sodelavcev nekdanje tajne službe. Bolgarski parlament je danes sprejel zakon, v skladu s katerim bodo na internetu objavili imena civilnih in vojaških agentov, obveščevalcev, protiobveščevalcev in vseh oseb, ki so imeli korist od sodelovanja s tajnimi službami.

Je bilo na Marsu življenje?
27. 02. 2001 00.00
Znanstveniki iz vesoljskega centra Johnson v Houstonu so prepričani, da je nekoč na Marsu obstajalo življenje. Po zadnjih analizah so v meteoritu Allen Hills 84001 namreč našli kristal magnetit, ki bi ga po njihovem mnenju lahko proizvedel le mikroorganizem. Ta mineral je namreč podoben kristalom, ki jih na Zemlji proizvedejo bakterije. Raziskovalci menijo, da je magnetit v meteoritu ALH-84001 najstarejši dokaz o obstoju življenja. Omenjeni meteorit so odkrili leta 1984 na Antarktiki, na Zemljo pa je padel pred okoli 13.000 leti.

Združitev evropskih železarskih koncernov
19. 02. 2001 00.00
Združitev treh evropskih železarskih koncernov, francoskega Usinorja, luksemburškega Arbeda in španskega Aceralia, so uradno objavili na novinarski konferenci v Bruslju. Največji svetovni proizvajalec jekla bo letno proizvedel 46 milijonov ton jekla. Železarne bodo združitev izpeljale z zamenjavo delnic, pred tem pa morajo zeleno luč za združitve dobiti še od Evropske komisije.

Za Busha je napad rutinski
17. 02. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush je sinočnje ameriško-britanske letalske napade v bližini Bagdada označil za rutinske. Na novinarski konferenci je pojasnil, da je bil vzrok za napad, v katerem je bilo ubitih najmanj pet ljudi, zaščita območja prepovedi poletov iraških letal. Bush je odobril napade na iraške komunikacijske in nadzorne točke na severnem delu območja prepovedi poletov, odločitev o napadu pa je sprejel po posvetovanju s poveljniki na kopnem.

Kubanci naposled osvobodili dva Čeha
15. 02. 2001 00.00
6. februarja 2001 sta bila nekdanji finančni minister in član parlamenta Ivan Pilip ter bivši študentski disident Jan Bubenik odpuščena iz Ville Mariste, kubanske ječe za politične zapornike v Havani. Pred več kot tremi tedni, 12.januarja, so ju kubanske oblasti pridržale, potem ko sta se v provinci Ciego de Avila srečala z dvema Castrovima nasprotnikoma, Obtožili so ju, da sta kontrarevolucionarna agenta in vohuna Združenih držav. V skladu s kubanskim zakonom se jima je obetal zapleten proces, ki bi lahko trajal celo 6 mesecev in če bi bila dokazana njuna krivda, bi se lahko znašla v zaporu celo do dvajset let. Mnogi domnevajo, da se je Castro želel maščevati, ko je zvedel, da je Češka Republika podprla še eno resolucijo Združenih narodov, ki obtožuje Kubo kršitve človekovih pravic. Zaradi številnih protestovz evropske skupnosti in Washtingtona, je kubanski zunanji minister pristal na izpustitev zapornikov, vendar v zameno za njuno priznanje krivde in tudi opravičilo češke vlade. Češki premier Milos Zeman pa je to ponudbo odklonil, češ, da obtožbe niso upravičene, niti ni stvarnih dokazov za aretacijo.

Preživeli holokavsta obtožujejo IBM
13. 02. 2001 00.00
Preživeli holokavsta ameriško družbo IBM oziroma njeno nemško podružnico obtožujejo, da je bila bolj vpletena v izvajanje holokavsta, kot je to priznavala doslej. Skupina preživelih je pred zveznim sodiščem v New Yorku vložila skupinsko tožbo proti ameriškemu računalniškemu gigantu. Hkrati pa so v ZDA objavili knjigo z naslovom IBM in holokavst.

Albanci na jugu Srbije za priključitev h Kosovu
12. 02. 2001 00.00
Albanci iz južne Srbije naj bi čez dva dni objavili politična izhodišča za pogajanja s srbskimi oblastmi, ki bodo osnovana na zahtevi po politični in ozemljski avtonomiji ter pravici do združitve s Kosovom, pišejo danes kosovski časniki.

Prijave za novega ombudsmana
06. 02. 2001 00.00
Rok za zbiranje predlogov možnih kandidatov za varuha človekovih pravic, ki jih zbirajo v uradu predsednika države Milana Kučana, se izteče v sredo opolnoči. Tako se bo iztekel že tretji poziv predsednika države za zbiranje predlogov za novega ombudsmana, saj sta bila prva dva neuspešna. Julija lani je namreč državni zbor najprej zavrnil ponovno kandidaturo zadnjega varuha Ivana Bizjaka za novi šestletni mandat (prejel je 53 glasov, za izvolitev pa bi potreboval podporo dveh tretjin vseh poslank in poslancev), decembra pa je za to mesto neuspešno kandidirala še nekdanja poslanka LDS Darja Lavtižar-Bebler, ki je na javnem glasovanju v DZ prejela 57 glasov. V predsednikovem uradu bodo imena kandidatov, kot so povedali, objavili v petek.

Haider za ponoven mandat
04. 02. 2001 00.00
Ob prvi obletnici vladanja Avstrijske ljudske stranke in Svobodnjakov se je v včerajšnji izdaji časnika Kurier oglasil tudi koroški deželni glavar Jörg Haider, ki je dejal, da bi morala črno-modra koalicija vladati vsaj še eno mandatno obdobje. Kanclersko mesto v drugem mandatu pa bi po Haiderjevem mnenju moral prevzeti nekdo iz stranke Avstrijskih svobodnjakov. Pravila so napisana na novo, državni funkcionarji pa se jim morajo privaditi. "Verjetno je bil avstrijski predsednik Thomas Klestil lani ob prisegi vlade zato tako žalosten, ker ni smel pustiti priseči tudi meni," je prepričan Haider.

Plešasta pevka najboljša predstava festivala v Čilu
30. 01. 2001 00.00
Osrednji čilski dnevnik El Mercurio je po koncu mednarodnega gledališkega festivala Teatro a Mil v Santiagu za najboljšo predstavo na festivalu proglasil Plešasto pevko v izvedbi Primorskega dramskega gledališča iz Nove Gorice. V pregledu dogodkov na festivalu so v rubriki "Najboljše" izpostavili slovensko predstavo in o njej zapisali: "Čilence je s svojimi čari in zapeljivostjo osvojilo Primorsko dramsko gledališče s slovensko verzijo Ionescove Plešaste pevke. Soglasno so jo izbrali za najboljšo predstavo festivala, saj je tako publiko kot kritike navdušila z asketsko scenografijo in tremi suverenimi ženskimi vlogami v podobi travestitov ter z ne ravno enostavnim humorjem."

Množični protest proti Wahidu
29. 01. 2001 00.00
Na največjem protestnem zborovanju proti indonezijskemu predsedniku Abdurrahmanu Wahidu se je danes v Džakarti zbralo 10.000 ljudi, ki zaradi Wahidove domnevne vpletenosti v korupcijske afere zahtevajo njegov odstop. Več tisoč študentov je skušalo vdreti na dvorišče parlamenta, kjer poslanci razpravljajo o korupcijskih obtožbah proti Wahidu. Policija je na njihovo obmetavanje s kamenjem odgovorila s solzivcem in opozorilnimi streli, v spopadih pa huje pretepla tri študente. Na dvorišče parlamenta so sicer dovolili približno tisoč privržencem Wahida, njihove izjave podpore pa so zbledele ob množičnem nasprotovanju pred ograjo.

Pogojna kazen za Likarja
26. 01. 2001 00.00
Na ljubljanskem okrajnem sodišču so nekdanjega generalnega direktorja policije Boruta Likarja zaradi izdaje uradne tajnosti obsodili na mesec dni pogojne kazni. Likar je namreč konec leta 1998 novinarju Slovenskih novic Bojanu Budji razkril del zaupnega dokumenta, v katerem so bili opisani dogodki med osamosvojitveno vojno na Koroškem.

Sklad tveganih naložb
25. 01. 2001 00.00
Ministrstvo za gospodarstvo pripravlja predlog za preoblikovanje Slovenske razvojne družbe (SRD) kot podjetja, po katerem naj bi premoženje, ki ga ima SRD, namenili pidom. Je pa pod okriljem SRD od pet do sedem podjetij, ki še niso zrela za prodajo oz. za prenos na pide. To so letalski prevoznik Adria Airways, Elan, ob nakupu katerega si je SRD zastavil dveletni načrt prestrukturiranja, Cimos, ki mu je še potrebno poiskati strateškega partnerja, Hoteli Bernardin, Gio in podjetje Intercement. Omenjena podjetja bi lahko izločili v samostojno družbo, če pa bi vanjo pritegnili še nova sredstva, bi to lahko postala neka oblika sklada tveganih naložb, ni pa nujno, je v pogovoru za današnji časnik Delo povedal predsednik uprave SRD Marjan Rekar.

Carla Del Ponte v Beogradu
23. 01. 2001 00.00
Glavna tožilka haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Carla Del Ponte je danes prispela na svoj prvi obisk v Beograd, kjer se bo predvidoma ob 17. uri srečala z jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico, po pogovorih pa je predvidena tudi izjava za javnost.

Delni umik vojaških sil iz Čečenije
22. 01. 2001 00.00
Ruski predsednik Vladimir Putin je sprejel odločitev o delnem umiku zveznih enot iz Čečenije. Putin je obenem izdal ukaz o prenosu pooblastil za vojaško operacijo v Čečeniji z obrambnega ministrstva na zvezno obveščevalno službo, njen direktor Nikolaj Petrušev pa je tako dobil polna pooblastila. Putin je poudaril, da operacija v Čečeniji s tem ni končana, temveč da se bo nadaljevala z drugimi sredstvi, večja pozornost pa bo namenjena posebnim operacijam.

Znanstveniki opozarjajo na velike podnebne spremembe
22. 01. 2001 00.00
V Šanghaju se je končalo srečanje znanstvenikov iz 99 držav na temo podnebnih sprememb. Ob zaključku konference, ki jo je pripravilo Medvladno posvetovanje o podnebnih spremembah pri ZN, so objavili poročilo, v katerem opozarjajo na večje spremembe podnebja od predvidenih, suše in druge naravne katastrofe. Poročilo navaja, da bi se v naslednjih stotih letih ozračje zaradi onesnaževanja utegnilo segreti za 5,8 stopinje Celzija.

V zadnjem četrtletju najbolje Dell
22. 01. 2001 00.00
Število prodanih računalnikov se je v svetovnem merilu v zadnjem četrtletju lanskega leta sicer precej zmanjšalo, vendar je drugemu največjemu izdelovalcu PC-jev, Dellu, kljub temu uspelo povečati svoj tržni delež, sta v petek sporočili dve neodvisni podjetji za tržne raziskave.

Izraelci sprejeli Arafatov predlog
19. 01. 2001 00.00
Izraelci in Palestinci bodo v nedeljo v egiptovskem mestu Taba začeli mirovna pogajanja, ki naj bi trajala deset dni, je danes sporočil predsednik palestinskega zakonodajnega sveta Ahmed Qorei. Kot je dejal, je izraelska stran sinoči sprejela predlog palestinskega voditelja Jaserja Arafata o pogajanjih v Tabi. Izraelska vlada teh navedb še ni potrdila. Neimenovani sodelavec izraelskega premiera v odstopu Ehuda Baraka pa je dejal, da bo vlada odločitev o tem sprejela na zasedanju mirovnega kabineta, ki se bo predvidoma sestal jutri zvečer.

Drnovšek bo obiskal sosede
15. 01. 2001 00.00
Premier Janez Drnovšek je v izjavi, ki so jo objavili na spletni strani vlade, napovedal, da se namerava v naslednjem mesecu sestati s predsedniki vlad vseh sosednjih držav. Pojasnil je, da bodo srečanja usmerjena v utrjevanje dobrososedskih odnosov in v reševanje odprtih vprašanj, med katerimi jih je največ v odnosih s Hrvaško. Drnovšek meni, da ta vprašanja izhajajo iz preteklosti, iz skupnega življenja v nekdanji SFRJ, medtem ko so tekoči odnosi razmeroma dobri in sta jih državi urejali v številnih dvostranskih sporazumih podpisanih v zadnjih letih. Glede na to, da je sedaj politični položaj v obeh državah stabilen in ob dejstvu, da obe vladi izražata interes za urejanje odprtih vprašanj, se po mnenju Drnovška ponuja resna priložnost, da državi napravita črto nad preteklostjo in se usmerita v evropsko prihodnost.

Odzivi na sojenje Plavšićevi
12. 01. 2001 00.00
"Biljana pod ključem" je le eden od naslovov prispevkov s katerimi so vsi srbski dnevni časniki na prvih straneh objavili novico o predaji nekdanje predsednice Republike srbske haaškemu sodišču. V številnih komentarjih in odzivih se največkrat izpostavlja pogumno gesto sedemdesetletne političarke in podpira njeno odločitev, ki je, kot pišejo časniki, najboljši način, da se umakne kolektivno krivdo s celotnega srbskega naroda.

242 filmov za nagrado Oskar
07. 01. 2001 00.00
Ameriška filmska akademija je sporočila, da se bo za Oskarja za najboljši film, ki ga bodo razglasili na 73. slovesni podelitvi, potegovalo 242 filmov. Filmski kritiki ocenjujejo, da bosta največ nominacij za Oskarja dobila filma Gladiator z Russellom Crowom v glavni vlogi in Erin Brockovich, ki jo je odigrala Julia Roberts.

Dražba Titove lastnine
05. 01. 2001 00.00
Na Brionih so objavili prispele ponudbe za nakup mercedesa 280C predsednika nekdanje SFRJ Josipa Broza Tita in gliserja Baltik, ki ga je Titu podarilo vodstvo nekdanje Nemške demokratične republike. Upravni svet Nacionalnega parka Brioni je namreč pred mesecem dni objavil prodajo omenjene Titove lastnine.