objektivno

Daleč od oči, daleč od srca

12. 10. 2001 00.00

Teroristični napadi na ZDA in povračilni udarci bodo nedvomno pustil dolgoročne psihosocialne posledice na življenja Američanov. O tem smo se pogovarjali s psihologom dr. Vidom Pečjakom.

Zapleti pri sprejemu deklaracije o terorizmu

11. 10. 2001 00.00

Opozicijski poslanci predsedniku odbora DZ za zunanjo politiko Jelku Kacinu očitajo nezaslišano zavlačevanje pri sprejemu deklaracije o boju proti terorizmu.

Razrešili direktorja bolnišnice

04. 10. 2001 00.00

Svet bolnišnice Jesenice je sprejel sklep o razrešitvi Janeza Remškarja z mesta direktorja bolnišnice.

Ocena ustavnosti zakona o preoblikovanju PCP

13. 09. 2001 00.00

Delavke in delavci v podjetjih Kompas MTS, Terme Maribor in Emona obala Koper vlagajo pobudo za oceno ustavnosti in zakonitosti zakona o preoblikovanju PCP na cestnih mejnih prehodih.

Pahor ne zanika spornega financiranja

22. 08. 2001 00.00

Na vprašanja povezana s spornim financiranjem predvolilne kampanje ZLSD je odgovarjal njen predsednik Borut Pahor.

Tožba zoper davčno upravo

26. 06. 2001 00.00

Davčna uprava Republike Slovenije je v začetku leta na internetu objavila program za vnos podatkov za odmero dohodnine, ki je vseboval tudi testno bazo podatkov, ki pa so se izkazali za resnične. Na dveh spletnih straneh so bili tako vsem uporabnikom interneta dostopni ime in priimek, EMŠO, plače, drugi prihodki in davčne olajšave kar 120 -ih zaposlenih na Srednji poklicni in strokovni šoli Bežigrad.

Stritarjeva nagrada Vanesi Matajc

29. 05. 2001 00.00

V Društvu slovenskih pisateljev so podelili že tretjo Stritarjevo nagrado, ki je namenjena mlajšim literarnim kritikom, letošnja nagrajenka pa je Vanesa Matajc. Žirija v sestavi Andrej Inkret, France Vurnik in Vital Klabus je prepričana, da sta z letošnjo nagrajenko sodobna literatura in kritika na Slovenskem dobili izobraženo, radovedno, občutljivo bralko ter hkrati resno ocenjevalko sodobnih literarnih del.

Ob 10. obletnici pekrskih dogodkov

23. 05. 2001 00.00

Mariborčani so ob pekrskih dogodkih pokazali izjemno odločenost, da ubranijo voljo slovenskega naroda in vseh državljanov in državljank Slovenije, izraženo na plebiscitu, je na slavnostni seji mestnega sveta ob 10. obletnici pekrskih dogodkov in vojne za Slovenijo, na kateri so sodelovali najvidnejši predstavniki političnega, gospodarskega, vojaškega in kulturnega življenja v mestu ter predstavniki borčevskih in veteranskih organizacij, dejal mariborski župan Boris Sovič. Po njegovih besedah so prebivalci Maribora takšno odločenost za obrambo nacionalnih interesov kot leta 1991 pokazali že v času, ko je Anton Martin Slomšek prenesel sedež škofije v Maribor, po prvi svetovni vojni leta 1918 ter v letih od 1941 do 1945. Ob pekrskih dogodkih so Mariborčani zgodovinsko tradicijo nadaljevali, na kar so lahko ponosni.

Kongres SDS v Celju

19. 05. 2001 00.00

Po napovedih predsednika SDS Janeza Janše je 7. kongres stranke, ki zaseda v prostorih Celjskega sejma, "kongres novih energij". Približno 400 delegatov - nekaj več kot polovica jih je delegatov po funkciji, ostali pa so bili izvoljeni na programskih konferencah občinskih in mestnih odborov - bo pod geslom Ustvarjamo Slovenijo vrednot sprejemalo nov statut, hkrati pa volilo predsednika stranke ter člane izvršilnega in nadzornega odbora. Predkongresna razprava v stranki je pokazala, da politični program, ki je bil sprejet maja 1999 na portoroškem kongresu, ne potrebuje večjih sprememb, velja pa ga nadgraditi oz. dopolniti z resolucijami, ki bodo SDS kot stranko načelne sredine umestile v spremenjene politične razmere po zadnjih državnozborskih volitvah in lanskih spremembah v slovenskem političnem prostoru. Poleg nosilne resolucije - njen naslov bo enak geslu celjskega kongresa - bodo delegati sprejemali še resolucije o delovno-pravni zakonodaji, o Evropski zvezi, o zvezi NATO, o razvoju slovenskega podeželja in kmetijstva, o sonaravnem bivanju in delovanju, o pomenu inovativne družbe ter o povečevanju neupravičenih socialnih razlik. Predlog resolucije z naslovom Devet grafitov študentskega razuma pa je pripravila tudi Socialdemokratska mladina (SDM).

Konferenca o širitvi EU v Gradcu

19. 04. 2001 00.00

Slovenski premier Janez Drnovšek in avstrijski kancler Wolfgang Schüssel sta v Gradcu odprla slovensko-avstrijsko konferenco o širitvi Evropske unije in sosedskih odnosih, z naslovom Stari sosedje - novi prijatelji. Predsednika vlad sta napovedala, da bo Slovenija postala članica Evropske unije najpozneje do leta 2004.

Preiskava o smrti Jurija Gagarina

28. 03. 2001 00.00

O vzroku za smrt Jurija Gagarina se bo določno mogoče izreči šele takrat, ko bo glavno vojaško tožilstvo zadevo o njegovi smrti odprlo za javnost, je ob 33-letnici smrti prvega vesoljca izjavil nekdanji vojaški tožilec Andrej Suhomlinov.

Rupel in Potočnik na Švedskem

12. 03. 2001 00.00

Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel je na dvodnevnem delovnem obisku na Švedskem, kjer ga je sprejela podpredsednica švedske vlade Lena Hjelm Wallen. Wallenova in Rupel sta na srečanju menila, da je treba vsako kandidatko za članstvo v Evropski uniji ocenjevati po njenih lastnih dosežkih, saj je le z individualizacijo moč doseči objektivno obravnavo posameznih kandidatk.

100 dni Drnovškove vlade

10. 03. 2001 00.00

Danes je poteklo 100 dni, odkar je vodenje vlade ponovno, že četrtič, prevzel Janez Drnovšek s svojo ekipo, v kateri so kar štiri stranke, in sicer LDS, ZLSD, SLS+SKD in DeSUS. Ta vikend se tako izteče 100 dni miru, kolikor jih da po nenapisanem pravilu opozicija vladi, zatem pa jo lahko začne opozarjati in krcati v javnosti zaradi neizpolnjevanja obljub. Drnovšek je za mandat do leta 2004 predlagal široko koalicijo štirih strank, kar bi moralo biti zagotovilo za politično stabilnost Slovenije v naslednjem obdobju. Po Drnovškovem mnenju bosta le tako lahko vlada in DZ izvajala svoje aktivnosti na najbolj učinkovit način in da bodo uresničili cilje, ki so jih predstavili državljanom pred volitvami in ki so zapisane tudi v koalicijskem programu.

Ribičeva o predlogu razrešitve

07. 03. 2001 00.00

Generalna direktorica Pošte Slovenije Marija Ribič je sklicala novinarsko konferenco, ker je neuradno izvedela za predlog, po katerem naj bi jo vlada na četrtkovi seji razrešila in za vršilca dolžnosti generalnega direktorja znova imenovala nekdanjega direktorja Alfonza Podgorelca, čeprav je upokojen in je ob upokojitvi dobil odpravnino. Ribičeva je ob tem dejala, da upa in verjame, da ta predlog ni bil oblikovan zato, ker je morala po uradni dolžnosti podati ovadbe proti bivšemu vodstvu Pošte Slovenije zaradi sumljivega nakupa znamk v letu 1998, zaradi sumljivih cen pri gradnji novih stanovanj v Ljubljani v letih od 1997 do 1999, zaradi nenavadne pogodbe ob ustanavljanju hčerinskega podjetja Elektronsko pismo pošte Slovenije in še zaradi nekaterih nepravilnosti, na katere so jo opozorili delavci pošte.

O slovenskem medijskem prostoru

02. 03. 2001 00.00

Slovenski medijski prostor ni pluralen, vsi mediji poročajo enako, zato je potrebno ustanoviti sklad za medije, ki bo ponudil možnost ustanovitve medijev, kjer bodo svoj prostor našli tudi novinarji, ki pišejo drugače. To je bil poglavitni poudarek iz polemične razprave predvsem opozicijskih poslancev v DZ v nadaljevanju druge obravnave zakona o medijih. Razprava je namreč potekala v zvezi z devetim poglavjem zakona, ki predvideva ustanovitev sklada za avdiovizualne medije, čemur so najbolj nasprotovali poslanci SDS in NSi. Poslanska skupina SDS je namreč ob tem pripravila svoje dopolnilo, po katerem bi ustanovili poseben sklad za medije na sploh, ne le za del njih.

Zavržena pobuda za oceno ustavnosti

20. 02. 2001 00.00

Ustavno sodišče je v postopku za preizkus pobude Mirana Ivana Kneza iz Ljubljane na seji dne 1. februarja sklenilo, da se pobuda za začetek postopka za oceno ustavnosti in zakonitosti poročila o izidu rednih volitev poslancev v državni zbor zavrže. Poleg tega so se ustavni sodniki odločili zavreči tudi pobudo za začetek postopka za oceno ustavnosti sklepa o potrditvi mandata vsem poslancem DZ, izvoljenim na volitvah lanskega 15. oktobra.

Sklepi vlade ZRJ

16. 02. 2001 00.00

Jugoslovanska vlada se je na četrtkovi seji opredelila za sodelovanje z Mednarodnim sodiščem Združenih narodov za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji v Haagu in naložila zveznemu ministrstvu za pravosodje, da ustanovi delovno skupino za pripravo posebnega zakona, na podlagi katerega bo usklajena veljavna jugoslovanska zakonodaja in tako omogočeno sodelovanje ZRJ s haaškim sodiščem.

Minister Rupel v Bruslju

05. 02. 2001 00.00

Slovenija je odločena, da bo do konca leta 2002 polno pripravljena na članstvo v EU, pogajanja pa želi končati do konca tekočega leta, je v Bruslju pred člani odbora Evropskega parlamenta za zunanje zadeve izjavil slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel in v tem kontekstu opozoril, da unijina širitvena strategija, ki sklep pristopnih pogajanj z najbolj pripravljenimi predvideva v 2002, ni popolnoma skladna s slovenskimi cilji. Strategija za Slovenijo ni dovolj ambiciozna, saj država napreduje hitreje, kot narekuje dokument, je povedal članom parlamentarnega odbora, ki so se z ministrom sestali na izmenjavi mnenj o slovenskem vključevanju v Unijo.

Nadaljevanje prenove osnovnega šolstva

01. 01. 2001 00.00

Nova ministrica za šolstvo Lucija Čok je predstavila temeljne naloge, ki se jih bo ministrstvo za šolstvo lotilo v novem letu. Med njimi je na prvo mesto postavila nadaljevanje prenove osnovnega šolstva, sistematično spremljanje reforme srednje šole in spodbujanje razvoja višješolskih centrov po Sloveniji. Prav zato, ker je šolstvo tako pomemben sistem, po njenem mnenju "že samo po sebi ne more biti dobro", da so se v minulih štirih letih na šolskem ministrstvu zamenjali kar trije ministri. Sicer pa Čokova obljublja, da bo šolska politika pod njeno taktirko slonela na štirih temeljnih načelih: zagotavljanje kakovostnega šolstva za vse, načelo laičnega javnega šolstva, vzpostavitev evropsko primerljivega šolstva ter avtonomija šol, učiteljev in dela na tem področju.

Picula o odnosih s Slovenijo

20. 12. 2000 00.00

Po parlamentarnih volitvah, ki so letos potekale v obeh državah, sta Hrvaška in Slovenija dobili stabilni vladi, ki lahko brez strahu začneta odprto in iskreno reševati vrsto nerešenih vprašanj, ki predolgo obremenjujejo odnose med Zagrebom in Ljubljano, je za hrvaško televizijo ocenil hrvaški zunanji minister Tonino Picula. Picula je bil pozno sinoči skupaj z nekdanjima hrvaškima zunanjima ministroma Matejem Granićem in Zvonimirjem Šeparovićem ter nekdanjim hrvaškim veleposlanikom v Ljubljani Ivico Maštrukom gost v oddaji Forum, posvečeni hrvaški zunanji politiki in odnosom s sosednjimi državami.

Puharjeva podpredsednica ECRI

15. 12. 2000 00.00

Slovenska novinarka in publicistka Alenka Puhar je bila na zadnjem zasedanju Evropske komisije proti rasizmu in nestrpnosti pri Svetu Evrope (ECRI) izvoljena za prvo podpredsednico te komisije. ECRI je osrednji organ boja proti rasizmu in drugim oblikam nestrpnosti na evropski celini, v katerem delujejo neodvisni strokovnjaki. Svet Evrope ga je ustanovil z namenom učinkovitega boja proti rasizmu, njegovi člani pa naj bi ugotavljali dejansko stanje boja proti rasizmu v posameznih državah.

Slovesnost na Teharjah

01. 10. 2000 00.00

"Danes, ko smo se zbrali na mestu, kamor se pol stoletja ni smelo priti, ter obujamo spomin na vse žrtve teharskega taborišča, v katerem je bilo junija leta 1945 ubitih več kot štiri tisoč domobrancev, želimo pokazati, da nismo le na grobišču in da ne preštevamo kosti naših svojcev, kot nam nekateri očitajo. Iz krvi teh ljudi - mučencev, ki jih moramo priznati za člane slovenskega naroda, je nastala naša država, ki je dolžna odkriti in povedati objektivno resnico mladim o slovenski preteklosti, saj le tako neobremenjeni lahko stopijo v svojo prihodnost," je ob današnji slovesni maši v spomin na žrtve teharskega taborišča dejal mariborski škof Franc Kramberger.

Poročilo modrecev bo ugodno za Avstrijo

03. 09. 2000 00.00

Avstrijska zunanja ministrica Benita Ferrero-Waldner je ob robu neformalnega srečanja zunanjih ministrov Evropske unije v francoskem Evianu danes izrazila prepričanje, da bo poročilo treh modrecev o avstrijskih političnih razmerah za Avstrijo ugodno, kar bo ustvarilo dobro podlago za odpravo sankcij, ki jih je štirinajst držav EU uvedlo proti Avstriji zaradi sodelovanja svobodnjakov (FPÖ) v dunajski vladi. Ferrero-Waldnerjeva je še dejala, da Avstrija ne pričakuje le ukinitve sankcij, temveč tudi njihovo dejansko odpravo. Sicer zunanji ministri EU danes nadaljujejo neformalno srečanje. Osrednja tema pogovorov je razprava o prihodnosti EU, beseda pa naj bi tekla tudi o ukrepih proti režimu jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševiča.

Lyon uspešnejši kot lani

08. 08. 2000 00.00

V prvi tekmi 3. kroga kvalifikacij za ligo prvakov je Olimpique Lyon v Bratislavi premagal domači Inter z 2:1 (0:0). Za Francoze sta zadetka dosegla Anderson v 50. in Delmotte v 90. minuti, za Slovake pa je bil v 75. minuti uspešen Nemeth.

Olimpija - Publikum 3:1

24. 07. 2000 08.56

V tekmi 1. Si.Mobil lige so nogometaši Olimpije v Šmartnem ob Paki premagali celjski Publikum s 3:1 (0:0). Stara znanca iz pokalnega tekmovanja sta se pomerila tudi v uvodu nove sezone. Zaradi neljubih dogodkov na lanski finalni tekmi pokala, so morali Ljubljančani gostiti v Šmartnem ob Paki.

Ante Jelavić znova izbran

15. 07. 2000 18.42

Ante Jelavić, dosedanji predsednik Hrvaške demokratske skupnosti (HDZ) v Bosni in Hercegovini, je bil na šestem kongresu stranke v Sarajevu znova izbran na tem položaju. Stranka je tudi prvič sprejela odločitev, da se opraviči za vojne zločine, ki so jih med vojno v BiH storili Hrvati. Osnutek izjave o tem naj bi sprejeli še danes.

Vlada želi uravnoteženo informiranost

27. 06. 2000 08.07

Ob tem, ko so se v slovenskih medijih pojavili namigi, da naj bi vlada pripravljala politične prevzeme nekaterih časopisov, je tiskovni predstavnik premiera Andreja Bajuka Saša Veronik včeraj sporočil, ''da si vlada ne prizadeva ustanavljati in tudi ne želi imeti provladnih, seveda pa tudi ne protivladnih časopisov, saj bi bilo to proti demokratičnemu poslanstvu medijev''. Kot je še dejal Veronik, ''si vlada želi objektivno in vsestransko ter uravnoteženo informiranost slovenske javnosti, da se bodo lahko državljani svobodno odločali''.

Zbornik simpozija o Robbi

15. 06. 2000 09.19

Založba Rokus dokazuje, da je mogoče iz običajno suhoparnih znanstvenih referatov oblikovati privlačno in zanimivo monografijo. Knjiga z naslovom Francesco Robba in beneško kiparstvo 18. stoletja vsebuje 22 prispevkov vrhunskih evropskih in ameriških poznavalcev baroka, predstavljenih pred poldrugim letom na istoimenskem simpoziju v Ljubljani.

Robinsonova na obisku v Rusiji

02. 04. 2000 10.34

Visoka komisarka ZN za človekove pravice Mary Robinson, ki je včeraj odpotovala na štiridnevni obisk v Rusijo, bo danes obiskala dva zapora v Groznem, ki ju je zaradi kršitev človekovih pravic minuli teden kritizirala nevladna organizacija Amnesty International, je za francosko tiskovno agencijo povedal neimenovani ruski predstavnik.

Možna stavka zdravstvenega osebja obrambnega ministrstva

02. 03. 2000 20.32

Možnost stavke zdravstvenega osebja obrambnega ministrstva postaja vse bolj verjetna. Večina zdravnikov in medicinskih sester obrambnega ministrstva namreč vztraja pri zahtevi po odstopu direktorice zdravstvene službe Prinčičeve in pri predlaganih ukrepih, ki naj bi vojaško zdravstvo končno potegnili iz krize. Stavko naj bi formalno napovedali jutri, obrambno ministrstvo pa medtem Prinčičevo zagovarja.