oblačila!

Osminko kilograma bluze, prosim!

25. 04. 1999 08.54

Japonke si lahko bluze po novem kupujejo na grame. V tokijskem butiku z rabljenimi oblačili stranke zaželeno blago položijo na digitalno tehtnico, na kateri se takoj izpiše cena, je poročal japonski časnik Nikkei Trendy. Cena grama je osem jenov. Dvestogramska bluza torej stane 1600 jenov oziroma približno 24 nemških mark. Prav tako kot pri mesarju se tudi tukaj včasih zgodi, da na koncu vzameš malce več, kot si sprva nameraval. V trgovini prodajajo samo oblačila evropskih blagovnih znamk, še piše časnik.

Škofijska Karitas za begunce v Črni gori

20. 04. 1999 11.16

Iz škofijske Karitas iz Ljubljane je danes na pot krenil konvoj s 40 tonami pomoči beguncem v Podgorici v Črni gori.

Prodali rokopis Hansa Christiana Andersena

16. 04. 1999 11.06

Rokopis danskega pravljičarja Hansa Christiana Andersena so na dražbi prodali za 520.000 kron (75.400 dolarjev), je v včerajšnji izdaji poročal časnik Jullands Posten. Svetovno znani pisatelj je zgodbo z naslovom Filozofova skala podaril neki družini v zahvalo za gostoljubje, ki so mu ga izkazali, ko je leta 1859 obiskal Jutland. Družina je rokopis na 13 straneh v sredo prodala zasebnemu zbiralcu. Andersen je napisal okoli 160 pravljic in pesmi, med njimi Malo morsko deklico in Cesarjeva nova oblačila.

Umrl italijanski stilist Nicola Trussardi

15. 04. 1999 12.39

Italijanski stilist Nicola Trussardi je sinoči v bolnišnici v Milanu umrl za posledicami prometne nesreče pred dvema dnevoma.

Aktivnosti Štaba CZ pri zbiranju pomoči beguncem s Kosova

12. 04. 1999 19.15

Štab Civilne zaščite (CZ) Republike Slovenije je državne organe, občine, gospodarske družbe in druge organizaceje ter posameznike pozval, da po svojih močeh prispevajo humanitarno pomoč za begunce s Kosova.

Slovenska Karitas za begunce s Kosova

02. 04. 1999 16.13

Slovenska Karitas je ob humanitarni katastrofi na Kosovu sprožila akcijo zbiranja pomoči za begunce, ki so se zatekli v Albanijo, Makedonijo in Črno goro; v tem okviru so že navezali prve stike s sorodnimi organizacijami in tako naj bi prihodnji teden v Drač s prek 35.000 begunci predvidoma odposlali tudi prvo pošiljko z 20 tonami hrane.

Afriška pisatelja dobila nagrado skupnosti Commonwealth

27. 02. 1999 12.14

Ganski pisatelj Benjamin Kwakye in njegov južnoafriški kolega Marion Molteno sta dobitnika letošnje literarne nagrade, ki jo podeljujejo pisatelji britanske skupnosti narodov (Commonwealth). Nagrajenca bosta prejela tudi po 1000 funtov. Ganec Kwakye je bil nagrajen za delo z naslovom Oblačila golote, Molteno pa je nagrado prejel za knjigo z naslovom Če lahko hodiš, lahko tudi plešeš. Literarno nagrado držav Commonwealtha je ustanovila neka britanska fondacija z namenom nagrajevati in spodbujati delo pisateljev v 53 državah skupnosti ter predstavljati svetu njihove dosežke.

Trendovska oblačila kriva za izgube Levisa?

18. 02. 1999 08.40

Družba Levi Strauss je lani zabeležila precejšen padec prodaje, saj najstniki klasične ''kavbojke'' s petimi žepi vztrajno zamenjujejo za trendovska oblačila konkurenčnih modnih oblikovalcev.

Levi's beleži precejšen padec prodaje

17. 02. 1999 09.56

Družba Levi Strauss je v lanskem letu zabeležila precejšen padec prodaje, saj najstniki klasične 'kavbojke' s petimi žepi vztrajno zamenjujejo za trendovska oblačila konkurenčnih modnih oblikovalcev. Prodaja v prvih enajstih mesecih je tako dosegla šest milijard dolarjev, kar je bistveno manj od rekordnih 7,1 milijarde v letu 1996.

Posodobljena Švicarska zdravstvena vojska

14. 02. 1999 09.32

Pripadniki Švicarske zdravstvene vojske (ŠZV) bodo namesto tradicionalne uniforme odslej lahko nosili udobnejša oblačila - majice, puloverje, srajce in čepice, so danes sporočili predstavniki te organizacije. V organizaciji sicer menijo, da je uniforma pomembna za njihovo podobo, vendar pa se zdi polovici vprašanih zastarela, zato so se odločili za nove kroje. Zdravstveniki se bodo lahko sami odločili, katero uniformo bodo nosili, staro ali novo. Stara bo še ostala obvezna za udeležbo pri verskih obredih, medtem ko bodo pri socialnem delu in delu na ulicah obleka bolj sproščena. Po besedah tiskovnega predstavnika ŠZV ljudje že doslej niso bili navdušeni nad prostovoljci v kravatah. Pomembna posodobitev zadeva tudi opremo zdravstvene vojske; ŠZV namerava vseh svojih 170 socialnih ustanov opremiti z računalniki, prepleskati pročelja, vozila..., kar naj bi posnemale tudi druge veje medicinske vojske po Evropi.

Krušno človekoljubno pomoč pozobali piščanci

01. 01. 1999 11.57

Pred kratkim je v neko češko vas, ki so jo leta 1997 prizadele hude poplave, prispel tovornjak človekoljubne pomoči; vasi Troubky, ki leži 300 kilometrov vzhodno od Prage, jo je namenila Nemčija. Na presenečenje vaščanov, ki potrebujejo in so pričakovali pohištvo in rabljena oblačila, je bil tovornjak natovorjen s prepečencem iz vojaških rezerv, oznake pa so pričale, da je bil spečen pred desetimi leti. Razmere v vasi zdaj vendarle niso takšne, da bi potrebovali star prepečenec, je dogodek pokomentiral podžupan Troubkyja. Tovora pa vaščani vendarle niso zavrgli, s prepečencem so nakrmili piščance. Resnici na ljubo pa: tisti, ki so vojaški proviant pokusili, so dejali, da je čisto užiten - in celo okusen.

Francozi najbolj darežljivi

25. 12. 1998 09.51

Francozi so med Evropejci najbolj zvesti tradiciji obdarovanja ob božiču, saj v povprečju vsak kupi osem daril za približno 2200 francoskih frankov ali skoraj 70.000 tolarjev. Britanci v povprečju kupijo darilo manj kot Francozi, Nemci pa pet daril, je poročal francoski dnevnik Le Monde. Francozi ob božiču porabijo 90 milijard frankov oziroma 16,4 milijarde dolarjev. V predbožičnem času največ kupujejo oblačila, opremo za dejavnosti v prostem času ter igrače.

Zaživel Veseli december

16. 12. 1998 10.33

Svoja vrata je danes odprl prodajni sejem Veseli december. Na Gospodarskem razstavišču se bo do 30. decembra predstavljalo 200 razstavljalcev iz treh držav. Sejemsko dogajanje pa bo tudi letos popestrila množica zabavnih prireditev, namenjenih predvsem otrokom.

Moda po nemško

01. 11. 1998 09.51

Nemški inštitut za moško modo (DIH) je preveril stil oblačenja novih ministrov v nemški vladi in ugotovil očitne težnje po večji ''sproščenosti''. Še zlasti pri mlajših politikih je opaziti željo, da bi bil človek bolj sproščen, zato se temu primerno tudi oblačijo. V primerjavi s prejšnjimi ministri je opazna sprememba v načinu oblačenja, menijo poznavalci moške mode. Pri prejšnji generaciji si imel občutek, da ''hodijo spat z obleko''. Mladi ministri si svoja oblačila izbirajo bolj z občutkom za modne stile, kažejo pa se celo težnje po lastnih inovacijah. Modni nastop novega zunanjega ministra Joschke Fischerja so poznavalci ocenili kot poznavalskega in resnega. Fischer se giblje v oblačilih za prosti čas, oblekah brez kravate za delovne priložnosti in klasičnih oblekah za svečane priložnosti.

Grški popi želijo bolj seksi oblačila

06. 10. 1998 08.27

''Sindikat'' grških pravoslavnih popov je pozval na reformo oblačenja za svoje, člane, ker meni, da obvezno nošenje sutane odvrača številne kandidate za verski poklic.

Levi Strauss začenja odpuščati tudi v Evropi

01. 10. 1998 11.36

Potem ko je ameriški proizvajalec oblačil iz jeansa Levi Strauss zaradi padca prodaje na začetku leta zaprl okrog deset tovarn v ZDA, so zdaj razen novih ameriških ogrožena tudi delovna mesta v Evropi. V treh tovarnah v Belgiji je ogroženih približno 1.100 delovnih mest, na katerih je zaposlenih več kot 90 odstotkov žensk. Zaposleni v treh belgijskih tovarnah so zaradi tega že napovedali stavko.

V Benetkah razstava o Casanovi

14. 09. 1998 13.19

V Benetkah so minuli teden odprli razstavo, posvečeno znanemu lahkoživcu 18. stoletja Giacomu Casanovi. Razstavo so v rojstnem kraju tega zapeljivca in avanturista, ki je potoval po svetu in pisal svoje spomine v francoskem jeziku, postavili ob dvestoletnici njegove smrti, odprta pa bo do 10. januarja. Naslov razstave je Svet Giacoma Casanove, v njej pa so skušali preseči siceršnjo podobo Casanove kot velikega zapeljivca in ga prikazati kot simbolično osebnost duha časa in načina življenja v Benetkah in Evropi 18. stoletja. V beneškem muzeju 18. stoletja je na ogled približno sto risb in platen, tudi Watteauja, Fragonarda, Boucherja in Canaletta, kot tudi knjige, dokumenti in predmeti, oblačila ter nakit. Razstava je razdeljena na več tematskih sklopov. V prvem sta predstavljena portreta Casanove, mladega in starega, ki ju je naslikal njegov brat Francesco. Sledijo upodobitve mest, v katerih je živel Casanova, kot so Dunaj, London, Madrid, Varšava, pa tudi Benetke, kjer se je rodil leta 1725. Uživanje življenja, tipično za Casanovo in kroge, v katerih se je gibal, kot tudi njegov interes za alkimijo in prostozidarstvo, sta prav tako vključena v razstavo. Osrednjo mesto pa ima užitek zapeljevanja, ki so ga na razstavi ponazorili z deli Fragonarda, Watteauja in Boucherja, pa tudi z različnimi predmeti, ki ponazarjajo čutnost in ljubezenske občutke. Na razstavi obiskovalcem tudi svetujejo obisk mest v Benetkah, ki so še posebej pomembna za življenje Casanove. Med njimi je tudi Palača Ducale, v kateri je bil zaradi brezbožnosti in ukvarjanja z magijo zapeljivec zaprt več kot leto dni; iz zapora je pobegnil leta 1756.

Ločil se je, ker ni hotela nositi ''prave'' barve

13. 09. 1998 09.22

Neki romunski par se je pred nedavnim po letu dni skupnega življenja odločil za ločitev, ker se mož in žena nikakor nista mogla sporazumeti o tem, kakšne barve obleke naj bi bile primerne zanjo. Žena je najraje nosila bela, rdeča in zelena oblačila, medtem ko si je on vedno želel, da bi nosila slezenasto barvo, kot je to počela njegova mati. Marius namreč meni, da ta barva simbolizira ženskost. Roxana se ni dala prepričati in par se je odločil za ločitev, ki pa še ni pravnomočna.

Vrnitev Orient Expressa

03. 09. 1998 07.50

Slavni Orient Express je po 18-letni odsotnosti v torek znova pripeljal v Carigrad. Ob prihodu na tamkajšnjo železniško postajo Sirkeci je 120 elegantnih dam in gospodov ob zvokih starih melodij pričakala množica ljudi, oblečenih v starinska oblačila. Orient Express, ki je začel med Parizom in Carigradom voziti leta 1883, je bil tedaj prvi mednarodni luksuzni vlak. Še bolj priljubljen pa je postal potem, ko je Agatha Christie napisala slavni skrivnostni roman Morilec na Orient Expressu. Enosmerna vozovnica za petdnevno vožnjo s štirimi nočitvami od Pariza do Carigrada stane 4625 dolarjev, vlak pa pelje skozi sedem držav. Orient Express je s svojimi rednimi vožnjami do Carigrada prenehal leta 1977, a je zatem peljal na tej progi še nekajkrat, zadnjič leta 1980.

Erazmov viteški turnir '98 v Predjami

22. 08. 1998 10.45

V Predjami so letos že četrtič pripravili Erazmov viteški turnir. Začetek prireditve, ki poteka v okviru projekta Venerina pot, bosta jutri ob 10. uri dopoldne na ploščadi pred gradom oznanila herald in bobar, nato pa se bodo začele priprave na turnir. Vitezi, ki s svojimi oprodami in paži v Predjami taborijo že od petka, se bodo preizkusili v različnih spretnostih, osrednji del pa bo turnir, ki bo potekal po sistemu izzivanja oziroma bodenja s sulico.

Sonyjeva kamera vidi skozi oblačila

18. 08. 1998 07.56

Družba Sony je sporočila, da je letos spremenila pet modelov popularne video kamere Handycam. Z uporabo posebnega filtra je namreč z omenjeno kamero mogoče videti skozi nekatera oblačila.

V Iranu po dvajsetih letih ponovno policistke

09. 08. 1998 10.09

V Iranu imajo po islamski revoluciji leta 1979 ponovno policistke. Ženske v policijskih uniformah bodo najprej nastopile službo v provinci Mazandaran ob Kaspijskem morju. V obdobju imperija je iranska policija v svojih vrstah imela ženske, ki pa so bile po revoluciji primorane delati le v pisarnah. Iranska policija je minuli mesec odprla center za šolanje policistk, ki naj bi v Iranu postale številčnejše. Sicer pa policistke delujejo v posebni brigadi, katere naloga je preprečevati ''razuzdano in pokvarjeno obnašanje družbe'', še zlasti pa morajo skrbeti, da ženske na javnih mestih nosijo dolga oblačila in pokrivala. Ženskam, ki v Iranu ne spoštujejo pravil o oblačenju, namreč grozi aretacija.

Madžarski cariniki v soboto zasegli 110 kilogramov heroina

19. 07. 1998 09.55

Madžarski cariniki so na madžarsko-romunskem mejnem prehodu Nagylak v soboto zasegli 110 kilogramov heroina, ki bi na črnem trgu dosegel vrednost 4,3 milijona mark. Madžarska televizija je sinoči poročala, da je bilo mamilo skrito na tovornjaku, ki je prevažal oblačila. Tovornjak je bil na poti iz Turčije prek Romunije na Hrvaško. Na Madžarskem so samo letos zasegli najmanj 500 kilogramov heroina.

Sharon Stone pomaga pri zbiranju denarja za brezdomce

17. 07. 1998 12.32

Ameriška igralka Sharon Stone je na nedavni dražbi v San Franciscu pomagala zbrati 150.000 dolarjev za ureditev bivališč za brezdomce. Ob navdušenem vzklikanju občinstva je zastavila svoj prstan z 18-karatnim draguljem, ki ga je snela na kraju samem; vrednost prstana so ocenili na 3600 dolarjev. Kupcu halje Robina Williamsa na omenjeni dražbi je obljubila še svoj poljub, kar je ceno tega kosa oblačila dvignilo na 650 dolarjev.

Streljanje v ljubljanskem lokalu - en mrtev

03. 06. 1998 15.32

V ljubljanskem lokalu Latino bar na Štihovi ulici je danes ob 12.51 neznanec streljal najverjetneje na V.J., rojenega leta 1957, ki je na kraju umrl. Njegovo identiteto še ugotavljajo, so sporočili iz Uprave za notranje zadeve (UNZ) Ljubljana.

Travestiti kaznovani, ker so hoteli izbrati najlepšo

25. 05. 1998 07.48

Osem malezijskih travestitov je islamsko sodišče obsodilo na 800 ringitov denarne kazni (211 dolarjev), ker so se udeležili lepotnega tekmovanja kolegov. Ker so bili oblečeni v ženska oblačila in se vedli kot predstavnice nasprotnega spola na javnem mestu, so prišli navzkriž z islamskimi zakoni. Štirje so kazen plačali, druga četverica pa bo kazen prestala v zaporu. Policija in predstavniki verskih oblasti so poleg omenjene osmerice v obsežni operaciji aretirali skupno 50 oseb.

Avstrijski okoljevarstveniki zasedli slovaško veleposlaništvo

22. 05. 1998 12.20

Okoli 25 članov avstrijskega ekološkega gibanja Global 2000 je danes zasedlo slovaško veleposlaništvo na Dunaju, s čimer protestirajo proti napovedanem začetku obratovanja slovaške jedrske elektrarne Mohovce.

Nemčija: Mlade ženske si najprej ogledajo moško zadnjico

20. 05. 1998 07.51

Mlajša ko je ženska, hitreje se njen pogled usmeri v moško zadnjico, kažejo izsledki nemške javnomnenjske raziskave. V raziskavi so 1053 žensk in 1007 moških v Nemčiji vprašali, kam najprej zaide njihov pogled, ko se soočijo s pripadniki nasprotnega spola. Za dame, stare od 14 do 29 let, je zadnjica moškega celo pomembnejša od obraza; zadnjico moškega si namreč najprej ogleda 30 odstotkov, obraz pa 27 odstotkov žensk. Pri ženskah, starejših od 50 let, pa je zadnjica moškega mnogo manj pomembna, saj ji le vsaka osma (12 odstotkov) najprej posveti pozornost. Gledano na splošno pa je obraz tisti del telesa, ki si zasluži največjo pozornost žensk. 37 odstotkov žensk je namreč priznalo, da njihov prvi pogled velja obrazu. Oblačila, roke, lasje in noge so s tremi odstotki očitno bolj postranskega pomena.

Kavbojke so v Nemčiji najbolj priljubljen kos oblačila

06. 02. 1998 08.43

Kavbojke sodijo med najbolje prodajana oblačila v Nemčiji. Glede na izsledke študije Fashion 97/98 revije Burda več kot polovica vseh Nemcev svojo garderobo vsaj enkrat letno dopolni s parom kavbojk. Hlače so sicer priljubljene tako med ženskami kot moškimi: 18,5 milijona moških in 17,5 milijona žensk vsako leto kupi najmanj en par kavbojk.

Prihodnji teden sejem mode Moda-fashion

03. 02. 1998 16.54

Prihodnji teden, od 12. do 14. februarja, bo na ljubljanskem Gospodarskem razstavišču 45. sejem Moda-fashion, ki bo hkrati tudi prva letošnja sejemska prireditev v Ljubljani.