oblikovanje cene

V ZDA nastaja velik nizkocenovni letalski prevoznik

07. 02. 2022 15.37

Ameriška nizkocenovna letalska prevoznika Spirit Airlines in Frontier Airlines sta sporočila, da se bosta združila in ustvarila konkurenčno nizkocenovno letalsko družbo, s čimer bosta po njunih besedah "pretresla" panogo, da bi preprečila prevlado večjih tekmecev.

Prvi zavoji previdni, nato na zložljivih smučeh bliskovito navzdol

07. 11. 2021 10.57

Na skoraj 3000 metrih nadmorske višine so se glave naše mednarodne zasedbe zamišljeno zgrnile na večkrat nagrajeni slovenski izdelek, ki je ležal pred nami na snegu. Njegovo sestavljanje je radovedne poglede pritegnilo že na spodnji postaji gondole, a vsakomur sta po glavi rojili dve vprašanji. Zložljiva smučka, ki je v Begunjah nastajala kar osem let, je sicer res videti kot običajna, ampak ali se lahko vozi tudi kot običajna? In pa: je varna ali se lahko zlomi?

Ponovna regulacija marž in energetski vavčer za ogrožena gospodinjstva?

18. 10. 2021 06.23

Vlada bo v luči rastočih cen energentov po besedah premierja Janeza Janše sprejela vse tiste ukrepe, ki so oz. bodo v okviru skupnega evropskega trga dovoljeni. Na njih bodo med drugim spregovorili ta teden na vrhu EU. Med možnostmi je omenil ponovno regulacijo marž in energetske vavčerje za ogrožena gospodinjstva.

20 ministrov, množica reform, šest predlogov 'ukinitve' dopolnilnega zavarovanja

30. 09. 2021 06.00

Slovensko javno zdravstvo je poskušalo rešiti že 14 vlad, 20 zdravstvenih ministrov. Zaradi naglega staranja slovenskega prebivalstva so strukturne reforme nujne, a popravki so bili do zdaj le minimalni. "Prepogosto le gasimo požare in zato ni možno izpeljati dolgoročnih sprememb," je kritičen dekan ljubljanske medicinske fakultete Igor Švab. Tekoči izdatki za zdravstvo so se lani z 8,5 odstotka, kolikor so znašali leta 2019, povečali na 10,1 odstotka BDP, a to predvsem na račun epidemije. Zdravstveni izdatki se sicer povečujejo, vendar pa še vedno ostajajo pod evropskim povprečjem. Približno 95 odstotkov odraslega prebivalstva ima ob obveznem sklenjeno tudi dopolnilno zdravstveno zavarovanje, ki ga je neuspešno poskušalo ukiniti že šest vlad.

Veselje in razočaranje v Nemčiji: semafor ali Jamajka?

27. 09. 2021 06.13

Zmaga za SPD in Olafa Scholza, velik poraz CDU/CSU in Armina Lascheta, na koncu stranka ni dominirala niti v njegovi zvezni deželi. To je razplet nemških volitev. Zdaj pa se začenja faza iskanja koalicije, ki naj bi bila vse prej kot preprosta. Obdobje velikih, dominantnih strank je namreč končano, glavne niti so pravzaprav v rokah Zelenih in FDP. Odločili bosta tudi, kdo bo kancler.

Kam, ko svojci 'izgorijo', oseba pa ogroža svoje življenje? Makov svet za ljudi z demenco

25. 07. 2021 07.10

V Sloveniji je več kot 32.000 oseb z demenco. Do leta 2030 naj bi se ta številka podvojila. Demenca je napredujoča bolezen, ki osebo oropa zmožnosti, da poskrbi za svoje osnovne potrebe, pri svojcih, ki za takšno osebo skrbijo, pa se pogosto pojavi izgorelost, bolezen zaznamuje družinsko dinamiko. Ko bolezen napreduje v hujšo obliko, se pogosto pojavi potreba po namestitvi osebe v primerno ustanovo. Teh je pri nas premalo. So pa za center Makov svet bogatejši v Gornjem Gradu, kjer so skušali investitorji ustvariti okolje, povsem prilagojeno osebam z demenco.

Male črne obleke študentov za zdravljenje bolnikov z limfomom in levkemijo

14. 03. 2021 21.20

Izbrana oblačila študentov oblikovanja tekstilij in oblačil ljubljanske Naravoslovnotehniške fakultete, ki so jih predstavljali na razstavi Mala črna obleka, bodo dobila dobrodelno noto. Na njihovi katedri so se namreč odločili, da ob zaključku razstave priredijo dražbo. Vsa sredstva bodo namenili Slovenskemu združenju bolnikov z limfomom in levkemijo, ki po uspešni akciji zbiranja denarja za nakup naprave za CAR-T zdaj zbira sredstva za nakup dodatnega instrumenta.

Kakšna je prihodnost avtomobilske industrije in kaj kupiti?

06. 01. 2021 06.00

Smo Slovenci, ki smo pregovorno znani po tem, da radi kupujemo nove avtomobile, da so za nas statusni simbol, spremenili svoje navade ali gre zgolj za posledico koronakrize? V primerjavi z letom 2019 je bilo lani prodanih več kot četrtino manj avtomobilov, in čeprav je marčevsko krizo avtomobilska industrija preživela, je prodaja še precej negotova. Kaj se splača kupiti, kakšne so alternative, kje smo danes?

Čakajo nas podražitve, razlike v cenah tudi med črpalkami istega trgovca

24. 09. 2020 18.33

Vlada cen goriva ne bo več regulirala, s tem pa lahko pričakujemo, da bo račun na bencinskih servisih po novem višji, pravijo na Zvezi potrošnikov Slovenije. Naftni trgovci bodo lahko od prvega oktobra cene določali sami, te pa se bodo lahko spreminjale tudi dnevno. Za zdaj omejitve, kolikokrat na dan se cena goriva lahko spremeni, še ni. V istem kraju se vam bo lahko zgodilo tudi, da se bodo cene goriva razlikovale celo od črpalke do črpalke, pa čeprav gre za istega trgovca.

Počivalšek: Zdaj je najugodnejši trenutek za liberalizacijo cen naftnih derivatov

24. 09. 2020 12.46

Prevozniki, združeni v sekcijo pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije pričakujejo, da bo liberalizacija cen pogonskih goriv vodila v nižje cene. V nasprotnem primeru bodo od vlade zahtevali, da poseže v cene. Medtem ekonomist Sašo Polanec z ljubljanske ekonomske fakultete meni, da je skrajni čas, da se cene naftnih derivatov v Sloveniji sprostijo. Po njegovem pričakovanju bo tako prišlo do rasti cen. Gospodarski minister Zdravko Počivalšek pravi, da je zdaj najugodnejši trenutek za liberalizacijo cen, saj bo imel dvig marž trgovcev, ki so bile sedaj omejene, majhen vpliv na zvišanje maloprodajnih cen.

Vlada odpravlja regulacijo cen naftnih derivatov

24. 09. 2020 07.21

Vlada je sprejela informacijo o stanju na trgu naftnih derivatov in ugotovila, da ukrep kontrole cen na področju naftnih derivatov ni več potreben. Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo nalaga, da na podlagi kotacij naftnih derivatov na svetovnem trgu spremlja in analizira oblikovanje cen za 95-oktanski neosvinčeni motorni bencin in dizelsko gorivo.

Pojavljajo se namigi o kartelnem dogovarjanju v žitni verigi, AVK to zanika

02. 07. 2020 10.57

Ob začetku letošnje žetve se pojavljajo namigi, da bi pogajanja o ceni pšenice v žitni verigi lahko pomenila kartelno dogovarjanje in da naj bi bila zato letos vprašljiva. Te govorice zavračajo tako predstavniki kmetov kot živilskopredelovalne industrije, enako menijo tudi na kmetijskem ministrstvu ter na AVK.

Poletna varstva, tečaji, kolonije, poletne šole ...

30. 05. 2020 08.10

Osnovnošolci, ki so bili tedne in tedne doma, bodo postopoma spet sedli v šolske klopi. A mnogi starši in mlajši osnovnošolci se že zdaj soočajo z vprašanjem in dilemo, kaj in kako med počitnicami, do katerih je še manj kot mesec dni. Kako bodo torej letos videti počitnice? Kdo bo čuval mlajše osnovnošolce? S to težavo se starši srečujejo vsako leto, letos pa zaradi sprememb, ki jih je prinesel novi koronavirus, še toliko bolj. Kako bodo organizirana poletna varstva, tečaji, kolonije, poletne šole? Kaj bodo počeli otroci? Kako na organizacijo počitnic in varstev vplivajo ukrepi zaradi koronavirusa, kakšne so spremembe, cene, povpraševanja, ponudba? In kakšne bi bile ustrezne rešitve?

Nekaterim od 10- do 200-odstotni dodatek na osnovno plačo, s.p.-jem pa naj bi odpisali prispevke

23. 03. 2020 13.15

Predsedniki koalicijskih strank so uskladili usmeritve za pripravo novega zakonskega paketa za pomoč prebivalstvu in gospodarstvu, na podlagi katerih so zbrali še predloge ministrstev in svetovalne skupine pod vodstvom ekonomista Mateja Lahovnika. Vlada bo smernice obravnavala na večerni seji, je napovedal premier Janez Janša.

Pivčeva, Koritnik, Šircelj in Hojs uspešno prestali zaslišanja

11. 03. 2020 07.00

Tudi kandidat za ministra za finance v tretji vladi Janeza Janše Andrej Šircelj in kandidat za notranjega ministra Aleš Hojs sta uspešno prestala zaslišanje pred matičnim odborom DZ. Pred njima sta zeleno luč že dobila kandidatka za ministrico za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Aleksandra Pivec in kandidat za ministra za javno upravo Boštjan Koritnik.

V Šiški kmalu prestižna soseska: najmanjša stanovanja od 207.000 evrov

30. 01. 2020 16.55

V Šiški v Ljubljani bo v manj kot dveh letih zgrajena stanovanjsko-poslovna soseska Bellevue Living. Vključevala bo dva 16-nadstropna stolpa z več kot 70 stanovanji, od manjših do penthousov, 275 parkirnih mest v podzemnih etažah, zeleni vrt z otroškim igriščem na strehi in trgovine, so danes na predstavitvi povedali sodelujoči pri projektu.

Januarske položnice višje v 47 domovih za starejše

29. 01. 2020 20.00

Od skupno 51 predlogov za uskladitev oskrbnin v domovih za starejše, ki jih je prejelo ministrstvo za delo, je 47 predlogov pripravljenih skladno z navodili in so predlagane cene zato veljavne, so poudarili na ministrstvu. Pri štirih izvajalcih pa še čakajo na ustrezne popravke oz. dopolnitve vloge, ki so jih zahtevali.

Ministrstvo: zaradi dviga minimalne plače oskrba dražja za največ 1,5 odstotka

05. 12. 2019 11.05

Skupnost socialnih zavodov Slovenije napoveduje, da stanovalce v domovih za starejše in posebnih socialnovarstvenih zavodih po novem letu čaka nova podražitev cen oskrbe. Podražitve bodo posledica spremembe obračunavanja in dviga minimalne plače v januarju 2020, zaradi česar se bodo stroški dela v domovih za starejše in posebnih zavodih povečali za od pet do osem odstotkov.

Kot deklica želela delati pri filmu, danes kot oblikovalka maske živi svoje sanje

15. 09. 2019 08.00

Na odru enega najbolj zabavnih slovenskih šovov Znan obraz ima svoj glas smo bili do zdaj priča preobrazbam številnih slovenskih zvezdnikov. Pred začetkom nove, pete sezone, smo se pogovarjali z osebo, ki z ekipo izurjenih maskerjev skrbi za to, da vsak znan obraz na odru oživi v spremenjeni podobi. Mirjam Kavčič, oblikovalka maske in specialnih efektov, nam je zaupala, kako je videti njena dinamična in vse prej kot monotona kariera.

Perry proti odvisnosti Evrope od ruskega plina, izvoz v Evropo želi povečati ZDA

05. 06. 2019 06.29

Z odprtjem poslovnega foruma se je v Ljubljani začel četrti vrh pobude Tri morja, ki ga gosti predsednik republike Borut Pahor. Poslovni forum je odprl premier Marjan Šarec, ki je v govoru poudaril pomen boljše povezljivosti za uspešnejšo in bolj vzdržno prihodnost.

Po vozovnice za hrvaške trajekte končno ne bo več treba na okenca

03. 06. 2019 13.21

Hrvaška ladijska družba Jadrolinija je pripravila aplikacijo za mobilne telefone mJadrolinija, ki omogoča nakup ladijskih vozovnic na spletu. Aplikacija v hrvaškem in angleškem jeziku ponuja hitrejši pristop do informacij, kot so cene vozovnic, vozni red in stanje v ladijskem prometu, je objavila Jadrolinija na svoji spletni strani.

'Kovanec, ki ima veliko numizmatično vrednost, kroži nekje med nami'

09. 01. 2019 07.17

Komu se lahko zahvalimo, da je Slovenija prišla med zvezde? In katero žival, poleg štorklje, so še hoteli dodati na kovanec za en cent? Oblikovalka Maja Licul nam je razkrila tudi, kako je nehote v obtok pognala kovanec za 20 centov z veliko numizmatično vrednostjo. Bodite pozorni, ko plačujete kavo. Morda ga imate prav vi.

Ali modna ilustracija izpodriva fotografijo?

21. 10. 2018 07.00

Medtem ko se danes z malo boljšim pametnim telefonom skoraj vsak lahko "prelevi" v fotografa, ki svoje "umetnine" razstavlja na družbenih omrežjih, fotografiji vse bolj konkurira dobra ilustracija. "Ljudje so se nekoliko naveličali fotografije," opaža priznana ilustratorka Elena Ciuprina. Z umetnico, ki ustvarja za svetovno znane blagovne znamke, smo se pogovarjali o risanju, ki je lahko tudi dobičkonosen posel.

Je za naše vse dražje življenje res kriva Evropska unija?

02. 07. 2018 15.34

Pretirana regulacija nikjer na svetu ne prinaša dolgoročnih koristi: ne za zdravje in kakovost življenja državljanov, ne za gospodarsko blaginjo države - to potrjujejo tudi rezultati številnih raziskav in študij. A Slovenija kljub temu vse bolj omejuje svobodno izbiro posameznikov ter zvišuje in uvaja vedno nove davke in trošarine. V večini primerov se pri tem zgovarja na usklajevanje z evropskim pravnim redom. Toda ali je res samo Evropa kriva za naše vse dražje življenje in višanje trošarin? In kako zelo (če sploh) so v odločitve o davkih in trošarinah vpeta podjetja, gospodarstveniki, ekononomisti?

Proračun (za zdaj) ostal brez skoraj 190 milijonov evrov

27. 06. 2018 10.35

Skupščina NLB je sklenila, da celoten bilančni dobiček, 270,6 milijona evrov, ki vključuje tudi 189,1 milijona evrov lanskega čistega dobička, za zdaj ostane nerazporejen. To je znesek, ki bi sicer končal v državnem proračunu.

V zdravstvu pričakujejo hitro oblikovanje vlade. Nevladniki upajo, da je ne bo sestavljala SDS

04. 06. 2018 07.17

V zdravstvu pričakujejo, da bodo stranke po volitvah hitro oblikovale vlado in začele ukrepati. Zdravstvo namreč pestijo številne težave, med drugim finančne. Tudi v znanosti poudarjajo, da bi morala nova vlada takoj povečati delež sredstev za znanost in raziskave. V nevladnih organizacijah pa upajo, da SDS ne bo uspelo sestaviti vlade, saj se v nasprotnem bojijo prekinitve financiranja programov na področju človekovih pravic in svobodnega izražanja.

Kako želijo volivce prepričati preostale stranke?

24. 05. 2018 07.29

Za svoje mesto v državnem zboru se bo na volitvah borilo tudi 18 drugih, večinoma manjših strank. Nekatere od njih so v preteklosti že prišle v parlament, nekatere so celo sestavljale vlado, nekatere večjega uspeha v preteklosti niso doživele, kar nekaj pa se jih na politično polje podaja prvič. Kaj obljubljajo?

Avtomobili polepljeni z zdravstvenimi opozorili – bo to naslednja regulacija držav?

19. 05. 2018 09.44

Vožnja ubija, vožnja resno ogroža vas in okolico, vožnja lahko povzroči počasno in bolečo smrt. To je nekaj primerov zdravstvenih opozoril, ki bi v prihodnosti lahko ’krasila’ avtomobile, če bi se države odločile okoljsko problematiko in naše zdravje reševati na ta način. Ima država pravico, da s takimi ukrepi ogrozi blagovne znamke, nam potrošnikom pa vsili, da se vozimo v popisanih avtomobilih? Kako daleč gre lahko država s prepovedmi, kje so meje?

Kako dejavni so bili poslanci?

15. 04. 2018 14.25

38 poslank in poslancev je zaradi neupravičene odsotnosti v tem mandatu prejelo znižano plačo.

Izbira pravega študija za službo v rastočem trgu

05. 02. 2018 12.47

Leto 2017 je znano kot najbolj živahno, če ne celo rekordno leto na področju trga nepremičnin. Cene nepremičnin so zrastle, od tu se je nadaljeval trend rasti števila sklenjenih poslov in prometa z nepremičninami, kar je prineslo rekordno število kupoprodaj v zadnjem desetletju.