obstoja

Delavci podjetja A&E Europe s stavko opozorili na nezadovoljstvo
28. 12. 2020 15.07
Zaposleni v mariborskem podjetju A&E Europe, ki proizvaja industrijske sukance, zahtevajo boljše pogoje dela. S stavko so tako opozorili na odnos do delavcev in na splošno nezadovoljstvo v podjetju. Kot pravi predstavnik zaposlenih, imajo absurdno nizke plače, nekateri celo 518 evrov bruto, s katero so, kljub temu da imajo delo, reveži.

Zaposleni v pismu Zorčiču: Storite vse potrebno za spoštovanje zakona o STA
22. 12. 2020 17.00
Mineva že 28. dan, odkar Slovenska tiskovna agencija od države ni prejela plačila za svoje delo. Zaposleni na STA so se zato z javnim pismom obrnili na predsednika DZ Zorčiča. Pozvali so ga, naj zagotovi spoštovanje sklepov odbora DZ za kulturo, ki je vlado pozval k izpolnitvi zakonske dolžnosti, izplačilu zapadle finančne obveznosti do STA ter zagotovitvi njene nadaljnje finančne stabilnosti. Vlada tega namreč še ni storila.

Zvestoba poplačana s kabinetno zaposlitvijo
22. 12. 2020 06.00
Predsednik vlade, generalni sekretar in ministri 14., Janševe vlade so izbrali 101 tesnega sodelavca. Zaradi menjave ministrice in drugih odhodov jih je trenutno 92 zaposlenih po kabinetih na zaupanje, v 13., Šarčevi vladi jih je bilo 82. Kabinetne zaposlitve – po navadi gre za strankarske in prijateljske vezi – so legitimna pravica vsake oblasti, ki prevzame odgovornost za vodenje države, saj si tako izbere najtesnejše sodelavce, ki jim zaupa. Izbrana vladna ekipa ima višje plače, a s padcem vlade oziroma odstopom ministra ostane brez službe – razen ko ne. S koncem mandata se vselej najdejo delovna mesta v javni upravi za izbrane. Pred leti je KPK ugotovil, da so bile te zaposlitve "morda izvedene netransparentno oz. sporno". Ker sumijo, da se praksa nadaljuje, morebitne korupcijsko-klientelistične povezave preiskujejo vnovič. V Cerarjevi in Šarčevi vladi so namreč službe uredili kar 26 ljudem, ki so bili sprva zaposleni na zaupanje.

Eni ne bi Janše, drugi ne Erjavca: Janševa vlada le še manjšinska
19. 12. 2020 10.36
Kot da zdravstvena kriza v kombinaciji z desetletja podhranjenim zdravstvom ni dovolj, se je Slovenija znašla še sredi politične krize, glavne politične sile v državi pa se zadnje dni ukvarjajo predvsem s preštevanjem glasov. Kdo jih ima torej dovolj, da legitimno vodi vlado oziroma - kdo je na poti do večine in kdo se na oblasti vse bolj drži z "nepredvidljivimi glasovi"?

O preimenovanju Titove ceste v Radencih bodo krajani odločali na referendumu
18. 12. 2020 12.55
Ustavno sodišče je sporočilo, da je soglasno zavrglo pobudo Franca Vukajča o oceni zakonitosti odloka, s katerim bi v Radencih ime ulice Titova cesta spremenili v ime Cesta osamosvojitve Slovenije. O preimenovanju bodo po besedah župana občine Radenci Romana Leljaka krajani odločali na referendumu.

Informativne oddaje, ki jih je skozi leta ponudil POP TV
06. 12. 2020 07.00
15. decembra 1995 je gledalce z zaslonov pozdravil novi televizijski program POP TV, takrat pa je luč sveta ugledala tudi osrednja informativna oddaja 24UR. Ta je z drugačnim in svežim pristopom naznanila novo obdobje podajanja informacij, hkrati pa ustvarila odlične temelje za razvoj informativnih rubrik in oddaj, katerih namen je bil odprti diskurz in razkrivanje resnice, ki si jo gledalci zaslužijo.

Erjavec znova prevzema DeSUS, odkrili več ponarejenih glasovnic za Kropeta?
05. 12. 2020 07.10
Karl Erjavec se po dobrih desetih mesecih umika iz političnega življenja vrača na čelo stranke upokojencev. Na izrednem volilnem kongresu je prejel 146 glasov, njegov protikandidat Srečko Felix Krope pa 71. Neuradno smo izvedeli, da naj bi pred začetkom glasovanja izločili 23 ponarejenih glasovnic, večina naj bi bila za Kropeta. Erjavec se sicer v politično igro vrača v zapletenih političnih okoliščinah. Napoveduje temeljit pogovor in premislek o vlogi stranke v Janševi koaliciji, tako znotraj DeSUS kot s predsednikom vlade.

Demokratična družba in kibernetske grožnje
05. 12. 2020 06.55
Ko začnemo govoriti o kibernetski varnosti, pogosto pomislimo na računalnik in varnost tega računalnika. V zadnjih nekaj letih, ko se je družba začela močno digitalizirati, pa smo začeli kibernetsko varnost povezovati s kontekstom širše družbe. Ljudje smo nagnjeni k temu, da poskrbimo za svojo varnost. Ko zapustimo svoje stanovanje oz. hišo, večkrat preverimo, ali smo zaklenili vhodna vrata, prav tako smo zelo previdni pri zaklepanju našega avta. Kako pa je s kibernetsko varnostjo oz. varnostjo na spletu? Smo ljudje prav toliko previdni, kot smo na ostalih področjih? Se kot družba, država, lokalna skupnost in posamezniki zavedamo novih izzivov?

Vlada predstavila načrt za sproščanje ukrepov, a tudi podaljšala veljavnost vseh obstoječih
03. 12. 2020 07.13
Vlada je danes podaljšala veljavnost vseh do sedaj sprejetih protikoronskih omejitev, predstavila pa je načrt za sproščanje ukrepov s petimi fazami. Trenutno smo v črni fazi in torej veljajo ukrepi, kakršne imamo. Naslednja faza, rdeča, sledi, ko bo število okuženih v sedemdnevnem povprečju padlo pod 1350, število hospitaliziranih pa pod 1200.

Izvajalci, ki jih je glasbenemu svetu predstavil POP TV
02. 12. 2020 07.00
V petindvajsetih letih obstoja programa POP TV so se gledalci zabavali ob obilici vsebin lastne produkcije. Oddaje, na odrih katerih so se preizkušali še neuveljavljeni pevci in glasbeni talenti, pa zagotovo veljajo za izjemno priljubljene. Šova, kot sta Slovenija ima talent in X Factor, sta v sezonah, ki sta jih nanizala, slovenskemu prostoru ponudila nekaj izvajalcev, ki še danes krojijo sam vrh glasbene scene, nekateri od njih pa so svojo kakovost potrdili tudi na tujih tleh.

Janševa vlada poskuša utišati Slovensko tiskovno agencijo?
01. 12. 2020 08.40
Po skoraj 30 letih delovanja je obstoj Slovenske tiskovne agencije ogrožen. Vlada ji je namreč ustavila izplačila iz državnega proračuna, prav tako ne namerava skleniti pogodbe za naslednje leto. Janšev spopad z mediji se torej nadaljuje, tokrat s še bolj skrajnimi sredstvi, prav tako pa tudi orbanizacija Slovenije. Ob tem pa je zanimivo, da so tudi koalicijske partnerice ogorčene zaradi odločitve, ki so jo - pozor - sprejeli na seji vlade, v kateri sodelujejo.

Zmerljivke, poniževanja in grožnje s smrtjo: 'Pišejo mi, da bomo že še videli'
26. 11. 2020 14.45
O vsebini grozilnih pisem, ki jih vsak dan prejemajo zdravniki, sta spregovorila direktor klinike Golnik Aleš Rozman in vodja skupine za covid-19 Bojana Beović. Da je argumentirana kritika prešla v blatenje, opažamo tudi v naši medijski hiši. "Napaka je, da smo se kot družba na grožnje nekako navadili in jih kolektivno ne obsojamo," pravi novinar in urednik Daniel Fazlić. Policija poroča, da je takšnih kaznivih dejanj vse več – letos so obravnavali že 2000 groženj. Psiholog Peter Umek pa pojasnjuje, da so avtorji takšnih pisem navadno ljudje z duševnimi motnjami.

Slovenska atletika pred prelomnimi volitvami
18. 11. 2020 18.22
Atletsko zvezo Slovenije (AZS) čakajo prelomne volitve, na katerih bodo 26. novembra prvič po videokonferenčni poti izbrali predsednika. Slovenska atletika se je znašla v zanimivem položaju. Še nikoli doslej se namreč ni zgodilo, da bi se za predsednika krovne nacionalne atletske organizacije potegovali kar štirje kandidati.

'Kriza je zdravstvena in ekonomska, pri ukrepih so nujni kompromisi'
10. 11. 2020 14.21
Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je povedal, da je ta kriza zdravstvena in ekonomska. Zato je pri sprejemanju ukrepov po njegovem mnenju nujno iskanje kompromisov. Državne pomoči so za zdaj sicer ubranile delovna mesta, a številna podjetja so na robu, opozarja. Medtem so v Obrtno-podjetniški zbornici vlado pozvali, naj omogoči ponovno odprtje nekaterih dejavnosti, ter opozorili na stiske obrtnikov in opravljanje dejavnosti na črno.

Policija prvič v zgodovini Slovenije streljala z gumijastimi naboji
10. 11. 2020 18.01
Uspeli smo izvedeti, da je Policija na četrtkovih izgredih, ko se je vnel spopad med policisti in huligani, prvič v zgodovini naše države uporabila gumijaste naboje. Ti se uporabljajo z bombometom kalibra 40 milimetrov, o uporabi pa javnosti pred našim poizvedovanjem niso obvestili. Prav tako so policisti prvič po letu 2012 v središču Ljubljane uporabili vodni top in konjenico – obakrat med protesti zoper vlado Janeza Janše.

Inšpektorji odkrili 112 nelegalnih in 30 nevarnih objektov
10. 11. 2020 13.03
Tudi v letošnji akciji nadzora nad objekti so gradbeni inšpektorji ugotovili velik odstotek nedovoljenih objektov: od 145 jih je bilo 112 nelegalnih, 30 pa nevarnih. Zanje so odredili ustavitev gradnje oz. prepoved uporabe in določili rok za njihovo odstranitev oz. zavarovanje.

Zgodovinska seja DZ: del poslancev bo sodeloval na daljavo
30. 10. 2020 12.12
Kolegij predsednika Državnega zbora je na predlog predsednika DZ Igorja Zorčič sprejel sklep o sklicu in izvedbi 47. letne seje DZ na daljavo. Kot je ob tem poudaril Zorčič, bo izredna seja, ki bo potekala 2. novembra 2020, zgodovinska, saj bo prvič izvedena na način, da bo del poslancev na njej sodeloval zunaj sedeža Državnega zbora, na daljavo, s pomočjo informacijsko-komunikacijske tehnologije.

Stiska zaradi preobremenjenosti policista vodila v smrt
28. 10. 2020 18.57
Stiska, v kateri se je zaradi preobremenjenosti znašel eden od naših policistov, je bila tako huda, da se je odločil, da si bo vzel življenje. Po naših informacijah težave kriminalista niso bile povezane z domačim okoljem, pač pa ni več zmogel delovnega bremena, ki ga po njegovem mnenju njegovi nadrejeni niso razumeli. Poklic policista spada med bolj stresne poklice, opozarja psihologinja.

Ameriški toksični koktajl: neenakost, odtujenost elit, rasizem in politična korektnost
18. 10. 2020 07.02
Predsedniške volitve v Združenih državah Amerike so pred vrati, razkol v ameriški družbi pa že dolgo ni bil tako očiten. Notranje težave ZDA, ki jih v vsem blišču in bedi spremljamo v zadnjih mesecih, pa pravzaprav niso nek nov pojav, ampak kronična bolezen nekega imperija. Gre za delitve, ki presegajo oba predsedniška kandidata in se raztezajo globoko v ameriško preteklost. Vseeno pa bo od izida novembrskih volitev odvisno, kako bodo ZDA pristopile k reševanju nakopičenih stoletnih ekonomskih, rasnih, socialnih in drugih težav, ki tlijo v ameriškem kotlu.

Soglasen 'ne' radikalnim načrtom angleških velikanov
15. 10. 2020 08.24
Na srečanju delničarjev Premier League so soglasno zavrnili predlog Liverpoola in Manchester Uniteda, tako imenovani "Project Big Picture", ki je predvideval radikalne spremembe ligaškega tekmovanja in (tudi) ukinitev kar dveh pokalnih tekmovanj. Odločitvi Premier League se priključuje tudi Angleška nogometna zveza.

Unovčenih manj kot polovica bonov, podaljšanja za zdaj ne načrtujejo
13. 10. 2020 11.08
Turistični boni, ki jih je vlada podarila državljanom, da bi pomagali pri okrevanju turizma, veljajo le še do konca leta. Do zdaj jih je bilo unovčenih manj kot polovica, razmere v državi pa so vse bolj kritične, opozarjajo epidemiologi. Uvedba zadnjega paketa oranžne faze je tako pred vrati, ob morebitni uvedbi rdeče faze pa ta v drugem paketu predvideva tudi zaprtje hotelov. Za koriščenje bonov tako ni več veliko časa, na ministrstvu pa pravijo, da podaljšanja bonov za zdaj ne načrtujejo.

Krstna uprizoritev predstave Moj mož v Drami o položaju ženske v družbi
08. 10. 2020 16.03
V SNG Drama Ljubljana bo na velikem odru krstno zaživela predstava Moj mož, v kateri igra izključno ženska zasedba, in v režiji Ivane Djilas. Igralsko zasedbo tokrat sestavljajo same ženske, med deveterico pa so tudi Saša Pavček, Iva Babić, Silva Čušin in Maruša Majer.

'Spopad' za sotočje Sav: bo imel prednost turizem ali narava?
04. 10. 2020 10.24
Restavracija, apartmaji, prostori za avtodome in kampiranje, parkirišča, športne površine in celo ribnik. Vse to naj bi zraslo ob sotočju obeh Sav na Lancovem. Čeprav občinski prostorski akti tam predvidevajo razvoj turizma, okoliški prebivalci gradnji nasprotujejo. Prepričani so, da bi morali naravo zaščititi in na sotočju ustanoviti krajinski park.

25 let dosežkov novogoriške univerze: uspelo jim je priti tudi 'med zvezde'
30. 09. 2020 19.47
Ko je človek star 25 let, pravimo, da je še mlad. Ko je 25 let stara univerza, pa bi mnogi rekli, da je še v povojih. V Novi Gorici so dokazali, da lahko tudi tako mlada univerza pride med zvezde - tudi dobesedno. Univerza v Novi Gorici, ki praznuje četrt stoletja obstoja, je namreč v svetu znana tudi zaradi astronomije. Nam pa, da se Slovenci počutimo majhne samo zaradi predsodkov.

Pivčeva ni odstopila, Janša v DZ pošilja predlog za njeno razrešitev
29. 09. 2020 07.42
Koalicijski partnerji so razpravljali o pozivu sveta DeSUS premierju Janezu Janši k razrešitvi Aleksandre Pivec s položajev kmetijske ministrice in podpredsednice vlade. Pivčeva tudi po pogovoru z Janšo ne želi odstopiti, zato bo premier državnemu zboru predlagal njeno razrešitev.

Hiša iluzij ob jubilejni obletnici prenovila svojo zbirko
29. 09. 2020 20.20
Če vam morda kdaj zmanjka iluzij, jih lahko vedno najdete v Ljubljani. Hiša iluzij, muzej, kjer je nemogoče vedno mogoče, praznuje štiri leta obstoja. Ob tem jubileju so zbirko prenovili. Zavedajo se, da so verjetno edina ustanova, ki obiskovalce med vsakim obiskom prevara, obiskovalcem pa je to všeč, zato se vedno znova radi vračajo po nove iluzije.

Otok upanja, ki se dviga iz Indijskega oceana
26. 09. 2020 07.00
Sodobni otok Hulhumale, ki se razprostira severovzhodno od otoka Malé na Maldivih, je nastal kot neposreden odziv na grožnjo, ki jo predstavlja neizprosno naraščajoča gladina morja. Njegova vloga je tudi razbremenitev prenaseljenega glavnega mesta in ponuja pametne urbane rešitve.

Črni rekord za ZDA: število smrti zaradi covida-19 preseglo 200.000
22. 09. 2020 11.40
Vrh EU so preložili na 1. in 2. oktober, saj je predsednik Evropskega sveta Charles Michel v karanteni zaradi okužbe njegovega varnostnika s covidom-19. V ZDA so medtem presegli 200.000 smrtnih žrtev – to je že marca napovedal vodilni ameriški epidemiolog Anthony Fauci, projekcije pa kažejo, da bi lahko do januarja zabeležili še 180.000 dodatnih smrti.

Gumijasti izstrelki: 'neubojna' sredstva, ki lahko tudi ubijajo
20. 09. 2020 12.56
Pred 50 leti je britanska vojska izumila gumijaste naboje, zato da je z njimi "na bolj human način" obvladovala protestnike med nemiri na Severnem Irskem. A že zelo kmalu se je izkazalo, da niso tako nenevarni, da lahko povzročajo trajne poškodbe in celo smrt. Kljub temu jih danes uporabljajo številne policije in vojske po svetu, nazadnje so z njimi hudo poškodovali na stotine protestnikov v Franciji in ZDA. Pri nas je njihova uporaba dovoljena, a jih ne policija ne vojska še nista uporabili.

Gre za poseben zgled nesebičnosti, empatije in spoštovanja življenja
19. 09. 2020 17.27
Darovanje krvotvornih matičnih celic je tako kot krvodajalstvo izjemna oblika pomoči sočloveku, saj lahko s tem preprostim dejanjem nekomu rešimo življenje. Čeprav je epidemija koronavirusa ustavila vpis v register darovalcev, v katerem je trenutno več kot 20.000 posameznikov, je vpis zdaj spet mogoč in v celoti poteka na daljavo.