obtičal

De Gavardo in Masuoka najhitrejša
08. 01. 2002 00.00
Čilenski motociklist Carlo de Gavardo (KTM) je zmagovalec enajste etape puščavskega relija Dakar. Med avtomobilisti pa je 502 km dolgo preizkušnjo od Atarja do Tidjikije najhitreje prevozil Japonec Hiroši Mausoka (Mitsubishi).

Snežne nevihte na jugu Balkana
18. 12. 2001 00.00
Snežne nevihte, ki so zajele ves južni Balkan, povzročajo težave v cestnem, zračnem in železniškem prometu. Sneg pa je v Grčiji, Turčiji in Makedoniji od sveta odrezal tudi več sto vasi.

Uspeh letečega Finca
30. 09. 2001 00.00
Na dirki Formule 1 za veliko nagrado ZDA je svojo drugo zmago v sezoni slavil Finec Mika Haekkinen. Dirka je bila prvi velik športni dogodek v ZDA po terorističnih napadih 11. septembra.

Kritike zakona o starševskem varstvu
15. 03. 2001 00.00
Družinska pobuda - društvo za družini naklonjeno družbo ob sprejemanju interventnega zakona o višini otroškega dodatka, ki naj bi ga državni zbor po hitrem postopku sprejel že prihodnji teden, opozarja na nesprejemljivo dolgo zavlačevanje pri sprejemanju zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, ki je v DZ "obtičal" sredi druge obravnave. Vlado in DZ so pozvali, naj na seji, na kateri bo obravnaval zakon o višini otroškega dodatka, opravi tudi drugo branje predloga zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih in tako "vsaj malo izboljša svojo verodostojnost glede odnosa do družin".

Prošnja ZLSD italijanskim Levim demokratom
12. 01. 2001 00.00
Vodstvo ZLSD se je odločilo, da zaprosi kolege v sestrski italijanski stranki Levih demokratov, sicer največji stranki vladne koalicije v sosednji državi, naj v senatu odločno pripomorejo k čimprejšnjemu sprejetju zaščitnega zakona za Slovence. Predsednik Združene liste Borut Pahor je tako v pismu vodjo Levih demokratov Walterja Veltronija opozoril, da se izteka čas za obravnavo in sprejetje omenjenega zakona. Enako opozorilo je na Gavina Angiusa, vodjo senatorjev Levih demokratov v italijanskem parlamentu, naslovil vodja poslanske skupine ZLSD Miran Potrč.

Še vedno brez zaščitnega zakona
02. 01. 2001 00.00
Tudi v letu 2000 so Slovenci v Italiji ostali brez globalnega zaščitnega zakona, na katerega čakajo že desetletja. Potem ko ga je julija sprejela italijanska poslanska zbornica, je obtičal v senatu in zdaj slovenska manjšina upa, da bo uvrščen na dnevni red januarskega zasedanja, ki se bo predvidoma začelo 4. januarja. Če se to ne bo zgodilo, je sprejetje zakona pod velikim vprašajem, saj se parlamentarno obdobje izteka in spomladi bodo volitve, zakon pa bo romal v obravnavo od samega začetka, če v tem mandatu ne bo sprejet.

Svet SKGZ o zaščitnem zakonu
20. 12. 2000 00.00
Deželni svet Slovenske kulturno-gospodarske zveze (SKGZ) je na srečanju v Gorici preučil trenutni narodnostni, politični in predvsem pa organizacijski utrip v svoji organizaciji, predsednik SKGZ Rudi Pavšič pa je opozoril na težave pri sprejemanju zaščitnega zakona za slovensko manjšino v Italiji, ki je obtičal v italijanskem senatu. Težava je v tem, da je časa pred italijanskimi skorajšnjimi političnimi volitvami zelo malo in je zato upravičena bojazen, da do sprejetja zakona ne bo prišlo, čeprav sedanja, manjšini naklonjena italijanska vladna levosredinska koalicija poudarja, da je časa za njegovo sprejetje dovolj.

Poročilo obtičalo v Rimu?
12. 12. 2000 00.00
Zgodovinar dr. Jože Pirjevec je ob predstavitvi knjige Zgodovina Slovencev v Italiji 1866 - 2000, ki je izšla v zbirki Korenine založbe Nova revija, napisal pa jo je skupaj z zgodovinarko, prav tako izredno poznavalko slovensko-italijanskih odnosov dr. Milico Kacin Wohinz, danes v Ljubljani opozoril na negotovo usodo Poročila o slovensko-italijanskih odnosih od leta 1880 do 1956. Zadnjo in dokončno verzijo trideset strani obsegajočega dokumenta sta 25. julija letos v Kopru podpisala sopredsednika slovensko-italijanske zgodovinsko-kulturne komisije, Milica Kacin Wohinz in Girgio Conetti. Po navedbah akademika Pirjevca je dokument, ki ga je omenjena komisija pripravljala vse od novembra leta 1993, "obtičal" nekje na italijanskem zunanjem ministrstvu. Zavzel se je, da bi slovenska stran, konkretno slovensko zunanje ministrstvo, vztrajala pri njegovi javni objavi.

Težave pri iskanju trupel
14. 11. 2000 00.00
Število žrtev tragične nesreče, ki se je zgodila v soboto zjutraj na avstrijskem ledeniku Kitzsteinhorn blizu vasi Kaprun, se iz dneva v dan spreminja. Po zadnjih podatkih je v predoru umrlo 156 ljudi, najverjetneje pa so med žrtvami še štirje smučarji. Reševalci so do zdaj iz predora prinesli posmrtne ostanke 128-ih ponesrečencev. Vse pa so tudi že prepeljali na sodnomedicinski inštitut v Salzburgu.

Ob 25-letnici podpisa Osimskih sporazumov
10. 11. 2000 00.00
Slovensko zunanje ministrstvo je danes, ob 25-letnici podpisa Osimskih sporazumov med nekdanjo Jugoslavijo in Italijo, poudarilo, da je bila z omenjenimi sporazumi ustvarjena

Iskanje potopljenega tankerja
01. 11. 2000 00.00
Na mesto nesreče italijanskega tankerja s strupenimi kemikalijami Ievoly Sun, ki je včeraj potonil kakih 19 kilometrov severno od britanskega otoka Alderney v Rokavskem prelivu, je davi prispel minolovec francoske mornarice. Ta je v morje spustil sonar, s katerim išče potopljeni tanker, ki leži na globini 70 metrov, so povedali predstavniki francoske mornarice.

Neurje v VB zahtevalo že pet žrtev
30. 10. 2000 00.00
Orkansko neurje in poplave so po zadnjih podatkih v južni Angliji in Walesu zahtevale že najmanj pet življenj, več ljudi pa je ranjenih. Po poročanju policije naj bi bili med žrtvami predvsem vozniki, žrtev neurja pa je bil tudi potnik na trajektu za Irsko, ki ga je odplaknilo čez krov. Številna gospodinjstva so ostala brez elektrike, mnogi pa so morali zaradi poplav tudi zapustiti svoje domove.

Neurju na zahodu Francije
11. 05. 2000 14.20
V hudem neurju, ki je v noči na četrtek divjalo na zahodu Francije, je umrla neka ženska. Posledice neurja skuša danes odpraviti kakih 400 gasilcev, so sporočile tamkajšnje oblasti.

Barak udeležen v nesrečo
19. 11. 1999 20.37
Izraelski premier Ehud Barak je obtičal v Manchestru v Veliki Britaniji, ker je bilo letalo, s katerim je potoval v Združene države, udeleženo v nesrečo na tamkajšnjem letališču. Boeing 707 izraelske vojske je med vmesnim postankom v Manchestru oziroma med manevriranjem na letališki stezi trčil s tovornjakom, ki prevaža prtljago. V nesreči ni bil nihče poškodovan, izraelski premier je menda trčenje prespal, le voznik tovornjaka je doživel psihični šok. Na trupu izraelskega letala pa je nastala precejšnja škoda.

Ceraj soliden v judu
08. 07. 1999 20.43
Na jubilejni 20. univerziadi na Palmi de Mallorci so prvič nastopili tudi slovenski judoisti. V absolutni kategoriji je Janez Ceraj osvojil 9. do 12. mesto. V štirih dvobojih mu je uspelo zmagati dvakrat. V kategoriji do 100 kilogramov pa je Darko Petelinšek brez zmage obtičal v kvalifikacijah.

Ruski minister za izredne razmere na Madžarskem
12. 04. 1999 10.14
Ruski minister za izredne razmere Sergej Šojgu je pozno sinoči prispel v Budimpešto, da bi dosegel dogovor glede ruskega in beloruskega konvoja za pomoč ZR Jugoslaviji, ki je obtičal na madžarski meji, je danes za madžarsko tiskovno agencijo MTI sporočil predstavnik ruskega veleposlaništva v Budimpešti.

Ameriški vohunski satelit obtičal v napačni orbiti
11. 04. 1999 20.12
Ameriški vojaški obveščevalni satelit DSP-19, namenjen za zgodnje opozarjanje o izstrelkih, vesoljskih raketah in skrivnih jedrskih eksplozijah je obtičal v napačni orbiti.

Tečaj Nikkei še naprej raste
07. 04. 1999 09.21
Tečaji delnic na najpomembnejšem azijskem trgu vrednostnih papirjev so se tudi danes v povprečju zvišali. Indeks Nikkei je že v dopoldanskem delu trgovanja pridobil nekaj točk, trgovanje pa je še enkrat več sklenil pri najvišji letošnji vrednosti. Ob koncu delovnika je namreč dosegel vrednost 16.554,5 točke, kar je 74,79 točke oz. 0,45 odstotka več kot v torek.

Vjesnik: Kako se pogajati o NEK?
10. 08. 1998 11.30
V svojih zadnjih javnih nastopih je slovenski minister za gospodarstvo Metod Dragonja predlagal nadaljevanje pogajanj o Nuklearni elektarni Krško (NEK) na partnerski osnovi, kar bi lahko razumeli kot poskus pomiritve razmer, piše Željko Bukša v najnovejši številki Vjesnika.

Asiasat 3 bodo poskusili premestiti v pravilno orbito s pomočjo Lune; reševanje brez primere
03. 05. 1998 10.18
Izdelovalci telekomunikacijskega satelita Asiasat 3, ki je od lani v napačni orbiti, so se lotili reševalne akcije brez primere; satelit naj bi premestili na geostacionarni tir kar s pomočjo Lune. Asiasat 3, prvotno last hongkongške družbe Asia Satellite Telecommunications, ki je medtem od zavarovalnice že prejela polno odškodnino za izgubo 215 milijonov dolarjev vrednega satelita, je zaradi okvare četrte stopnje ruske nosilne rakete proton 25. decembra lani "obtičal" v prehodni orbiti visoki med 361 km (v prizemlju) in 35.999 km (v odzemlju) nad Zemljo. Ravnina tira satelita, ki se zdaj neformalno imenuje HGS 1, oklepa z ekvatorjem še vedno kot 51,10 stopinje. V satelitu je bilo seveda premalo goriva za morebiten samostojni prehod nad ravnik in zvišanje prizemlja do višine odzemlja. Strokovnjaki družbe Hughes, ki je izdelala satelit, so se domislili, da bi z 12 vžigi raketnega motorja v prizemlju postopno zvišali odzemlje HGS 1 vse do približno 384.400 km oddaljene Lune in nato za popravek tira satelita uporabili njeno gravitacijo. Po 11 manevrih od 10. aprila letos bo HGS 1 nocoj dosegel tir Lune, 7. maja pa bo zadnji - ključni vžig za njen oblet. Gre za nedvomno prvo uporabo Lunine gravitacije v poslovne namene v zgodovini astronavtike. V primeru, da bo operacija uspela, bi v bodoče s to tehniko lahko utirjali tudi druge satelite. To bi znižalo stroške za njihovo utirjenje v geostacionarno orbito.