obveščevalna službe

Nova afera na obrambnem ministrstvu

14. 06. 2000 20.06

Dopoldne so kriminalisti preiskali prostore ljubljanskega dopisništva časopisa Večer in pri njihovem novinarju Blažu Zgagi opravili hišno preiskavo. Novinarja sumijo kaznivega dejanja razkrivanja vojaške skrivnosti, saj naj bi v sobotni izdaji časopisa Večer objavil zaupni dokument Ministrstva za obrambo o sodelovanju ameriških in slovenskih vojaških obveščevalcev.

Razpustitev hrvaške obveščevalne službe

25. 05. 2000 11.55

Hrvaški predsednik Stipe Mesić, premier Ivica Račan in predsednica parlamentarnega odbora za državno varnost Đurđa Adlešić so se na včerajšnjem sestanku dogovorili o začasni razpustitvi hrvaške obveščevalne službe HIS, da bi jo lahko reorganizirali, se je izvedelo iz vladnih virov.

Kraja orožja v Postojni

13. 01. 2000 20.48

Več kot mesec dni po postojnski kraji orožja je obrambno ministrstvo pripravilo tiskovno konferenco, na kateri naj bi primer obširneje pojasnili. Toda tistih, ki bi lahko kaj povedali - ministra Demšarja, načelnika generalštaba Podbregarja in šefa obveščevalne službe Vavtarja - tam ni bilo. Javnosti še vedno ni nihče povedal niti tega, koliko orožja je v resnici izginilo iz postojnskega vojaškega skladišča.

Zanikanje obtožb SFOR

19. 12. 1999 19.16

Hrvaška obveščevalna služba (HIS) je danes kot ''neutemeljene in neprofesionalne'' zavrnila obtožbe mednarodnih mirovnih sil SFOR, ki so minuli petek HIS obtožile, da je v Bosni in Hercegovini vohunila proti mirovnim silam.

Z uredbo do kakovostnejše OVS?

11. 08. 1999 13.27

Z uredbo o obveščevalno-varnostni službi ministrstva za obrambo (OVS MORS), ki bo začela veljati 21. avgusta, se podrobneje ureja delovanje in organizacija omenjene službe, ki v skladu z zakonom opravlja strokovne obveščevalne, protiobveščevalne in varnostne naloge na obrambnem področju, katerih namen in cilj je obveščevalna, protiobveščevalna in varnostna podpora skupnih obrambnih in drugih, zlasti vojaških dejavnosti za odvračanje in preprečevanje napada na državo, obrambo neodvisnosti, nedotakljivosti in celovitosti države. Z uveljavitvijo uredbe preneha veljati odlok o varnostnem organu ministrstva za obrambo in vojaški policiji iz leta 1992.

Sarajevska afera

28. 07. 1999 20.40

Kot smo poročali, je parlamentarna komisija za nadzor obveščevalnih služb včeraj o sarajevski vohunski aferi presodila, da je vojaška obveščevalna služba leta 1996 v Sarajevu nezakonito spremljala civilne osebe. Eden od nadzorovanih, Andrej Lovšin, nekdanji šef Voma, je danes napovedal kazensko ovadbo.

GIA grozi Belgiji z maščevanjem

28. 06. 1999 18.42

Skrajna oborožena alžirska islamska organizacija GIA je v nedeljo v arabskem časniku Al Hajat objavila grozilno pismo, v katerem je napovedala krvavo maščevanje proti Belgiji, če oblasti v Bruslju v 20 dneh iz zapora ne bodo izpustile njenih pripadnikov. Tako danes že ves dan zasedajo različne pristojne belgijske vladne službe, ki preučujejo resnost grožnje in načrtujejo potrebne varnostne ukrepe.

MI-6 načrtovala atentat na Miloševića

21. 05. 1999 17.58

Britanska obveščevalna služba MI-6 je načrtovala atentat na jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića in obstajali so trije scenariji uboja, je v pogovoru za BBC povedal bivši obveščevalec britanske obveščevalne službe v Rusiji in na Bližnjem vzhodu Richard Tominson.

Po navedbah časnika umorjen še en iranski pisatelj

07. 01. 1999 14.09

V Iranu je bil ubit še en pisatelj, in sicer 37-letni Pirus Davani, danes poroča dnevnik San, sklicujoč se na iranske vire. Uradno umora za zdaj še niso potrdili. Davani je brez sledi izginil že avgusta lani; njegovi sorodniki in znanci ne vedo, kje bi utegnil biti.